Voortzetting der Fransch-Britsche enonomische besprekingen. Anti-semietisme in Italië taliaansche pers keert zich egen Rusland NIEUWS IN 'T KORT. |f N S D A G 5' D CEM B ER 1939 tjr John Simon spreekt loof de Fransche zenders. \nqekand. producten tandex uexquaniny nam In een gisteravond door alle Fransche zen- jerg verspreide redevoering zegt Sir John Simon naar Parijs te zijn overgekomen tot voortzetting van de bespreking, welke de Fransche minister van Financiën, Paul Rey- naud, veertien dagen geleden te Londen heeft gevoerd. Sir John zeide, na verklaard te hebben dat „ons Simon: „Tezamen zullen wij den oorlog winnen. Wij zullen de grondslagen leggen voor een duur- zamen vrede. Door onze hulpbronnen en krachts inspanningen te vereenigen, zullen wij er in slagen tenslotte een atmosfeer te scheppen, waarin die genen, uit alle landen, die alleen vrede, arbeid en vrijheid wenschen, zullen kunnen ademhalen". dreven een financieele en economische samen werking onzer beide landen is" dat in dit opzicht ,eenheid der beide landen reeds tijdens het laat- jIj bezoek van Daladier aan Londen werd be- restigd. „Voor ons gemeenschappelijk doel. den tijand te bedwingen zijn wij verplicht geweest iroote aankoopen te doen van grondstoffen en vliegtuigen in het buitenland, hetgeen ons heeft noopt onzen invoer te controleeren. Onze eerste zorg is geweest deze controle, welke moeilijkheden veroorzaakt voor Frank rijk te vermijden. Mijn eerste gesprek met Reynaud", aldus Simon, „heeft in staat gesteld een groote lijst op te stellen van Fransche producten, welke zonder speciale vergunning in Engeland zouden kunnen worden inge voerd. Alle toekomstige moeilijkheden zullen in denzelfden geest van wederzijdsch begrip worden opgelost". over de Britsdhe militaire krachts- zeide Sir John Simon o.m.: „Onze tesie hoepen bevinden zich reeds aan de zijde van 0 soldaten van de Maginot-linie, doch deze hon derdduizenden zijn nog slechts de voorhoede. Zoo- jls in 19141918 zullen onze contingenten in sleeds grooter aantallen aankomen en steeds groo- ter sectoren der frontlinie bezetten. De wapen feiten der Fransche en Britsche vliegers aan het front, dat zich uitstrekt van de Jura tot Noord- Schotland, leveren het bewijs, dat onze mannen en machines superieur zijn aan die van den vijand. In de naaste toekomst zal de productie van vliegtuigen nog verder worden vermeerderd, da.nk zij een uitgebreid plan van samenwerking der ver schillende deelen van het rijk, dat o.m. betreft de 'ipleiding van tienduizenden vliegers in Canada". Na verklaard te hebben dat hij 'zijn geheele le zen overtuigd is geweest van de noodzakelijkheid van een Fransch-Britsch bondgenootschap, zeide Finland heeft het recht sancties te eischenzegt „Giornale d'Italia" De Italiaansche meening en pers blijven een treng oordeel uitspreken over den Sovjet-aan- al op Finland, zoo meldt Havas uit Rome. Het Katholieke orgaan „Italia" verklaart, dat de methodes van geweld, die op het oogenblik in Europa in eere zijn, het verdrag van Versailles ,jehaibiliteeren". Het Milaneesche dagblad schrijft dat het geweten der Italianen in opstand kamt tegenover dergelijke schendingen van de mo- reele orde en van het recht. Het blad is van oordeel dat de systematische 3 verloochening der heiligste en tast- beginselen een voordeelig middel om te wordt en dat het recht van de kracht in de plaats komt van de kracht van het recht. De „Italia" keert zich krachtig tegen „de on gelooflijke ongegeneerdheid" waarmede de meest elementaire regels van menschelijkhead en rechtvaardigheid door het slijk worden gesleurd. Dergelijke werkwijzen moeten zeer luide ver oordeeld. worden uit naam van het Christelijke, menschelijke geweten van het recht en de rechtvaardigheid. Het is tijd om zonder nutte- loozê omwegen uit te spreken dat het ijdel is Europa te bevrijden van de onrechtvaardigheid ran Versailles door gebruik té maken van methodes, die de ontkenning vormen van de meest elementaire rechten en door hegemonieën te vestigen in vergelijking, waarmede Versailles Volledig gerechtvaardigd is". Het Milaneeschee orgaan verklaart vervolgens, dat het geweten der Italianen in opstand komt tegen de „ontwikkelingen van een politiek zonder scrupules, waarvan de doelstellingen voortdurend door het succes worden uitge breid". Sommige methodes, aldus het blad, staa.n zoo Ter van onze Latijnsche mentaliteit dat zij in ons volkomen afschuw wekken en een onherroepe lijke veroordeeling. Het orgaan besluit met zich tot Europa te richten: „De Eurcrpeesche bescha ving heeft slechts een gebaar te maken, n.l. de noodlottige ideologieën te verloochenen, die ge boren zijn in de nevelen van het Noorden en zich te keeren naar het Christelijke Rome". De „Giornale d'Italia" levert in een korte aanteekening commentaar op het beroep van Finland op den Volkenbond. Het blad wijst er op dat de aanval van Russischen kant op deze kleine vreedzame en beschaafde natie niet uitgelokt is en dat derhalve Finland op grond van bet Volkenbondshandvest het recht heeft sanc ties te eischen tegen Rusland. Terloops merkt bet blad op, dat ditzelfde recht niet toekwam kan een slavenhoudend land als Ethiopië, dat niet alleen schuldig stond aan met documenten gestaafde agressies tegen Italië in Afrika, maar bovendien aan een brutale schending van de beschaafde beginselen en de verdragsverplich tingen van den Volkenbond. Moskou echter wei gert in Genève te verschijnen en dreigt zelfs uit den Volkenbond te treden, terwijl in het con flict met Italië de regeering van Moskou luid ruchtig Ethiopië en de zaak der kleine naties, die thans zonder verdediging zijn, verdedigde, verzet zij zich thans tegen de Finsche demarche wegens een conflict, dat door haar zelf is uitgelokt. Eens te meer ziet men welk een afgrond er in de Europeesche politiek gaapt tusschen zeggen en doen. Maar, aldus besluit de „Giornale d' Italia", het zal zeer belangwekkend zijn ten aan een van de Finsche aangelegenheid, de houding vast te stellen van die groote mogendheden, die nog verschanst zijn in den Volkenbond en die sancties toegepast hebben tegen Italië, toen dit kich opmaakte om in antwoord op de agressies, die culmine-eren in het geval Wal-Wal, het land te zuiveren van slavenhouders en er be having te brengen. Moskou weigert onderhandelingen met de Finsche regeering. Slechts het kabinet-Kuusinen wordt erkend. De zender te Moskou heeft het volgende com muniqué omgeroepen: „Molotof heeft in den ochtend van den 4en De cember den Zweedschen gezant te Moskou, Win ter, ontvangen, die hem mededeelde dat de zoo genaamde Finsche regeering nieuwe onderhande lingen met de Sovjet-Unie wenscht aan te knoo- pen. Molotof heeft verklaard dat de Sovjet regee ring deze zoogenaamde Finsche regeering, die reeds met onbekende bestemming uit Helsinki is vertrokken, niet erkent. Er kan dan ook, aldus heeft Molotof ge zegd, van eenige onderhandeling geen sprake zijn. De Sovjet regeering erkent slechts het kabinet-Kuusinen, met hetwelk zij een over eenkomst van wederzij dsch en bijstand en vriendschap heeft gesloten, dat de eenige waarborg voor vreedzame betrekkingen tus schen de Sovjet Unie en het democratische Finland is". Britsch schip van 10.000 ton aangevallen. Vermoedelijk gezonken. Het Engelsche stoomschip „Doric Star" is aan gevallen en vermoedelijk gezonken. De „Doric Star" meet 10.086 tan. Het was op 'de thuisreis van Nieuw-Zeeland en Australië. De bemanning van het schip bestond uit zeventig koppen, doch te Londen is niet bekend of zich passagiers aan boord bevonden. Er is ac- comodatie voor 6 passagiers. De „Times" weet te melden, dat de „Doric Star" kort geleden in een hulpkruiser was veranderd, evenals geschied was met de „Rawalpindi". United Press verneemt uit Londen dat het schip dat Zondagavond als gezonken gerapporteerd werd, werkelijk het Zweedsche s.s. „Rudolf" is. Het schip zonk nabij de Firth of Tay. Acht leden van de bemanning werden door een trawler op gepikt, naar de overigen wordt nog gezocht. Het Britsche s.s. Eskdene" (3829 ton) is op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning van 29 koppen werd opgepikt en in een Schotsche haven aan land gezet. Complot tegen Kroatische leiders. Veertig arrestaties te Zagreb. BELGRADO, 5 December. Veertig Kroati sche extremisten, meest studenten, zijn ir Zagreb gearresteerd. Zij zijn betrokken in een complot tegen den leider der Kroaten, den vice- president van de Joego-Slavische regeering, dr Matsjek en de gouverneur van Kroatië, Sauba- nitsj. Naar verluidt waren de samenzweerders ook van plan andere Kroatenleiders te vermoorden. Naar gemeld is ook de welbekende emigrant kolonel Persjevitsj in het complot betrokken. Persjevitsj's naam werd genoemd bij de ver moording van Alexander in 1934. De explosies in twee telefooncellen, welke Zaterdog in Zagreb plaats vonden, zouden het werk van deze organisatie zijn. (United Press) Reorganisatie,van het Zweedsche kabinet? Geruchten over heengaan van Sandler. STOCKHOLM, 5 December. Naar verluidt worden er thans definitieve besprekingen ge voerd om tot een Zweedsch kabinet op breedere basis te komen, hoewel tot dusverre nog geen de finitief plan opgesteld werd. In politieke kringen legt men er sterk den na druk op dat de mogelijkheid dat de minister van buitenlandsche zaken Sandler niet in het nieuwe kabinet opgenomen zou worden, niet in verband staat met de Duitsche perscampagne. Mogelijk wordt de verandering in het kabinet uitgesteld tot na deze campagne in de hoop dezen indruk te verdrijven. (United Press). Geen Russische vertegenwoordiger naar Genève. „Finland wordt niet bedreigd." Volgens een mededeeling van den radiozen der van Moskou verklaart Molotof in zijn te legrafisch antwoord aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond Avenol, dat de Sovjetregeering niet kan deelnemen aan de vergadering van den Volkenbondsraad en van de Assemblée. In het antwoord zegt de Sovjetregeering dat er geen enkele reden is den raad en de Assemblée bijeen te roepen. De Sovjet Unie verkeert niet in staat van oorlog met Finland en bedreigt het Fin sche volk niet met oorlog. Derhalve is een be roep op art. 11 van het handvest niet gerechtvaar digd. Aan dit antwoord voegt de Sovjetregeering nog toe dat de personen, namens wie het verzoek tot bijeenroeping der Volkenbondsorganen was ge daan, niet de echte vertegenwoordigers van het Finsche volk zijn. Argentinië verlangt verwijde- dcring der Sovjet Unie uit den Volkenbond. De Argentijnsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft den secretaris-generaal van den Vol kenbond een telegram doen toekomen, waarin hij mededeelt, dat zijn regeering van meening is, dat de Russische aanval op Finland de verwijdering van de Sovjet Unie uit den Volkenbond rechtvaar digt.. Volgens Havas is het niet onmogelijk dat Lord Halifax de leiding zal hebben van de Britsche delegatie te Genève, doch het lijkt waarschijnlijker, dat hij Butler zal aanwijzen. Maarschalk Woe Pei Foe overleden. Chineesch dichter-krijgsman. Maarschalk Woe Pei Foe, de Chineesche dichter- krijgsman, is aan de ernstige bloedvergiftiging, die hij had opgeloopen, overleden, Woe Pei Foe trad na de uitroeping van de Chi neesche republiek, in 1911, spoedig op den voor grond. Hij klom snel op tot generaal en onder drukte in 1917 een monarchistischen opstand. Van 1922 tot 1926 leverde hij voortdurend strijd met den bevelhebber van Mandsjoerije, generaal Tsjang Tso Lin, en den „Christen-generaal" Feng. Eenige jaren later trad hij op tegen het linksche Chinee sche bewind, dat wel tegen de centralen, de Kwo- mintang, verzette. Woe Pei Foe trok zich in 1928 in een klooster terug. Itaïiaansch vliegtuig in Beieren verongelukt. Maandag is een vliegtuig van de Italiaansche Maatschappij „Ala Littoria" op het traject Mün- chen-Berlijn verongelukt. Het toestel, dat dienst deed op de lijn Berlijn-Rome, is door onbekende oorzaak bij den Grooten Arber in het Beiersche woud tegen een bergwand gevlogen en neerge stort. Drie menschen zouden om het leven geko men, zeven gewond zijn. Burgemeester Van de Meulebroeck heeft giste ren voor het eerst de vergadering van den Brus- selschen gemeenteraad geleid. Hij verklaarde zich het voorbeeld van zijn voorganger, Adolphe Max. voor oogen te zullen houden en de hoofdstad te willen besturen in een geest van groote verdraag zaamheid en vaderlandslievende eenheid. Op uitnoodigïng van de Italiaansche regee ring heeft de Duitsche rijksor-ganisatieleider, dr. Ley, zich naar Rome begeven voor een bezoek, dat verscheidene dagen zal duren. Ley zal o.a. den nieuwen Italiaanschen minister voor de corporaties, Ricci, en den staatssecretaris van het ministerie van corporaties, Cianetti, ontmoeten. Door huiszoekingen is de politie te Parijs er in geslaagd een geheime communistische propaganda- organïsatie, die streefde naar wederoprichting van de communistische jeugdgroep, te ontdekken. Zes tien personen, onder wie de vroegere secretaris van het district Parijs der jeugdgroep, zijn gearresteerd vijftien hunner zijn ter beschikking van de mili taire justitie gesteld. Volgens een door Radio Boedapest uitgezon den bericht zullen in Hongarije speciale gasmas kers verkrijgbaar worden gesteld voor personen, die wenschen te telefoneeren. Dit masker is be stemd en beschikbaar voor alle abonnés op het te lefoonnet en zal in staat stellen ook tijdens gas aanvallen te telefoneeren. In het Duitsche rijks we ttenblad wordt een decreet gepubliceerd van den Führer en oppersten bevelhebber van de weermacht op grond waarvan Gothenhafen, het vroegere Gdingen tot rijksoor- logshaven wordt verklaard. In de Argentijnsche provincie Cordoba is een goederentrein met 15 wagens bij het passeeren van een 20 Meter hooge brug in een rivier gestort, waarbij de machinist en de stoker, benevens drie passagiers gedood werden. De oorzaak van de ramp is, dat de brug door storm beschadigd was. Het stoffelijk overschot van Scheidemann, oud-rijkskanselier van Duitschland, is Maandag te Kopenhagen ter aarde besteld. De kist was ge dekt met een roode vlag. Onder de vele kransen was er een van de „Liga der Duitsche socialisti sche partij". Van verzachtende maatregelen valt niets te bespeuren De verschuiving in de machtsverhoudingen LEEK er aanvankelijk een pauze ingetreden te zijn in de levendige opeenvolging van wetten, waardoor de Joden werden uitgesloten uit de fascistische partij en uit de beoefening der vrije beroepen, dan mag men uit dit feit blijkbaar geen conclusies trekken nopens een verzachting van het Italiaansche anti-semietisme. Nog zoojuist werd gedecreteerd dat Joden niet alleen niet voor de radio mogen optreden of spreken, maar dat zij, met ingang van het nieuwe jaar, zelfs geen radio-toestellen meer mogen verkoopen. Zooals men ziet, gaat dit voorschrift nog verder dan de tegenwoordige Duitsche Jodenwetgeving. Ook is bepaald, dat zelfs ouden van dagen van Joodsch ras geen Arische vrouwelijke dienstboden mogen houden. Dit komt practisch neer op algeheel verbod voor Joden dienstpersoneel te houden, omdat de dienstmeisjes in Italië bijna uitsluitend uit de bevolking van het land plegen te worden gere- cruteerd en de Joden in deze bevolkingskringen in het geheel niet vertegenwoordigd zijn. Ook de bepalingen, waardoor het bezoek van Open baar, Middelbaar en Hooger Onderwijs voor de jeugd van Joodsch ras onmogelijk wordt ge maakt, werden nog in deze dagen opnieuw on derstreept door de nieuwe partijleiding. Aan den anderen kant vormt de benoeming van de nieuwe partijleiding door den Duce een probleem met tal van verrassende aspecten. De aanvankelijk door velen geuite veronderstelling, dat hierdoor een verwijdering van den vroege- ren pro-Duitschen koers zou worden ingeleid houdt geen steek.. Wel echter kan men in de jongste omwente ling want de benoeming van den nieuwen secretaris-generaal minister^ Muti heeft een ware omwenteling in de samenstelling van de Fascis tische partij tengevolge gehad een bevestiging zien van de reeds vroeger gesignaleerde verschui ving in de Italiaansche machtsverhoudingen. In slechts enkele dagen tijds werden door den nieu wen energieken opvolger van minister Starace alle leiders en onderleiders van de partij door het geheele land afgezet en door nieuwe krachten vervangen. De afgetreden ministers hebben niet alleen hun ambt neergelegd, maar ook hun man daat als lid van het Fascistische „parlement", de corporatieve kamer, zoodat hun invloed op het politieke leven met één slag te niet is gedaan. De verhouding tusschen leger en partij, zooals deze zich onder het bestuur van de generaals Baistroc- chi en Pariani had gevormd, wordt met bekwa men spoed aan een herziening onderworpen, overeenkomstig de richtlijnen van de aan het begin van het nieuwe tijdperk benoemde leger leiding, bestaande uit den kroonprins en maar schalk Graziani, terwijl de Duce ook vaak reke ning houdt met de adviezen van den ouden maarschalk Badoglio. Daarnaast is de taak van de fascistische partij zelve eveneens nieuw afge bakend en door den nieuwen secretaris-generaal als een van zijn eerste daden afgekondigd. Inmiddels is de hervorming, ook voor de pers niet opgehouden. Zoo juist is bepaald, dat de fascistische partij in de toekomst geen eigen bla den meer zal bezitten, en dat alle Italiaansche dagbladen uitsluitend onder de controle van het ministerie van Volksopvoeding zullen komen te staan. Alles bij elkaar verschijnselen van een diepgaande omwenteling en verjonging van de oude fascistische partij van Mussolini, waarbij slechts één figuur zich onveranderd handhaaft als een hechte pool in de dynamiek der ver schijnselen: de Duce zelf. (Nadruk verboden.) Generaal Von Mackensen negentig jaar. De „volksregeering" van Otto Kuusinen. Het Finsche gezantschap te 's-Gravenhage meldt ons: De Russische regeering heeft medegedeeld dat een z.g. Finsche volksregeering zou zijn gevormd in Terijoki door Otto Kuusinen. In dit verband moet worden opgemerkt dat Otto Kuusinen iemand is van Finsche origine, die reeds in 1919 tijdens den Finschen onafhankelijkheidsoorlog gestreden heeft aan de zijde -der bolsjewiki tegen de Finsche regeering'. Na de Finsche overwinning is hij naar Rusland gevlucht. Hij heeft zijn Fin sche nationaliteit verloren en die der Sovjéts ge kregen. Hij is actief werkzaam geweest als lid van den hoogen raad der Komintern in de van deze organisatie uitgegane internationale actie. Zoo behoorde hij met Zinowjef en Mo. Man us tot de onderteekenaars van den bef aamden brief aan het centraal comité van de communistische partij in Groot Brittannië, die bijdroeg tot den val van de regeering Macdor. -.ld. De overige leden van deze zgn. volksregeering zijn eveneens agen ten van de Komintern zonder eenige relatie met Finland. Terijoki is een Finsch dorp gelegen op 16 k.m. ten westen van de Russische grens aan de Rus sische zijde van de Finsche verdedigingslinie. Aangezien dit dorp lag onder het bereik van het geschut van Kroonstad is het onmiddellijk ge- evacueerd door de Finsche troepen. In Finland bestaat sedert 1930 geen communis tische partij. Deze toen reeds volkomen onbelang rijke partij werd destijds ontbonden door het Finsche parlement, gekozen volgens de meest de mocratische beginselen. Daarna is de invloed van het door de Komintern ondersteunde communis me in Finland onbeteekenend geweest. Zelfs min der dan in welk ander Europeesch land ook. In een proclamatie van 3 December j.l. heeft de Finsche sociaal-democratische partij samen met het centrale Finsche vakverbond, er op wijzende dat zij de organen zijn die in werkelijkheid de Finsche arbeidersklasse vertegenwoordigen, ver klaard, dat „alleen de Finsche regeering, steu nende op het door het Finsche volk gekozen par lement, het recht heeft Finland te vertegenwoor digen". In de nab'," .an Peking bevindt zich een brug, die geheel van porcelein vervaardigd is. Geheele generaties van Chineesche porceleinbewerkers hebben aan dit kunstwerk medegewerkt. Generaal Von Mackensen. De bekende Duitsche legeraanvoerder uit den origen oorlog, generaal-veldmaarschalk Von Mackensen, zal a.s. Woensdag negentig jaar worden. De opperbevelhebber van het leger, generaal von Brauchitsch, zal hem persoonlijk gelukwenschen en hem als geschenk van het leger met een schimmel vereeren. Verscherpte blokkade tegen Duitschland ingezet. Te middernacht ingegaan. De schepen der Britsche en Fransche ma rine hebben te middernacht een draadlooze mededeeling ontvangen de verscherpte blok kade tegen Duitschland te beginnen „als re presaille tegen de nationaal socialistische wil lekeurige en meedoogenlooze mijnenoorlog". Van nu af zullen alle schepen worden aan gehouden en alle goederen van Duitschen oor sprong of bezit, worden in beslag genomen. UAS1E® PROGRAMMA Oude Britsche oorlogstrofeeën worden versmolten. En opnieuw tot wapens gesmeed. Reuter meldt uit Londen: Onder de eerste slachtoffers van dezen oorlog moeten worden gerekend de trofeeën uit den we reldoorlog. De oude Duitsche kanonnen, die toen zijn buitgemaakt, zijn in de hoogovens van Enge land, Wales en Schotland versmolten, teneinde tot andere wapens te worden gegoten, welke tegen Duitschland zullen worden gekeerd. Het verzamelen van schroot, welkr zes weken ge leden is begonnen, heeft thans in totaal ongeveer 65.000 ton opgeleverd. WOENSDAG 6 DECEMBER 1939. HILVERSUM 1 1875 en 414.4 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart. 8.00 Berichten A.N.P., Schriftlezing, Medita tie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Geluk wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11,15 Ensemble v. cl. Horst. 12.00 Be richten. 12,15 Gramofoonmuziek. 12,30 Berich ten ANP. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 1.40 Gra mofoonmuziek. 2.102.55 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 3.00 Christ, lec tuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.15 Kinder zangklasse en gramofoonmuziek. 4.45 Felicita ties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek 6.00 Friesche uitzending. 6.30 Taalles en cau serie „De bediening, het onderhoud en de sa menstelling van stoommachines en stoomketels aan boord van schepen". 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Gramofoon muziek. 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS- berichten 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Berich ten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 Vroo- lijk programma, 10.00 Berichten ANP., actueel half uur. 10.30 Quatra-mains en gramofoon muziek. 11.10 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50 12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP., 8.10 Orgelspel. 8.45 Gr.- muziek. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Con tinubedrijven. 11.30 Voor de vrouw. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 Het Rosian-orkest. 12.45 Be richten ANP., Gramofoonmuziek. 1.001.45 VARA-orkest. 2.00 Kniples, 2.30 Cello en piano. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Kinderzang (opn.) 5.506.30 Gramofoonmuziek. 6.35 Orgel, xylo foon en cymbaal. 7.00 VARA-'kalender. 7.05 Fe licitaties. 7.10 Causerie „De Ongevallenwetten in de practijk". 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-varia, 8.15 VARA-orkest. 9.00 Radio-too- neel. 9.30 Mannenkoor G.E.W.A. en solistea. 10.00 Causerie „Schuldig of onschuldig?" 10.18 De Ramblers. 10.40 Causerie „Huwelijksmoei lijkheden". 11.00 Berichten ANP., 11.1012.08 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 12,20 Dansorkest. 1.05 Causerie. 1.2-0 Berich ten. 1.302.20 Harry Fryer en zijn orkest. 3.20 Cello en piano. 3.50 Orgelspel. 4.20 Berichten. 4.35 Radiotooneel. 5.20 Voor de kinderen. 5.50 Variété, 6.20 Berichten. 6.35 Aetueele uitzen ding. 7.05 Vioolvoordracht. 7.20 Mededeelingen 7.40 Variété. 8.20 BBC-orkest, de koorvereeni- ging van Bristol en soliste, 9.20 Berichten. 9.35 Causerie „From the front bench", 9.50 Variété. 10.20 Gevarieerd programma. 10.35 Programma gewijd aan Florence Nightingale, 11.20 Het Re gency-trio. 11.45 Dansmuziek. 12.2012.35 Be richten. RADIO-PARIS, 1648 M. Geen opgave óntvangen. KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest. 7.40 Gra mofoonmuziek. 9.30 Koorconcert. 10.45 Gramo foonmuziek. 11.20 Concert. 12.20 Leo Eysoldt's orkest en solist. 1.35 Populair concert. 3.20 Voor soldaten. 5.00 Folkloristisch programma. 5.20 Populair concert. 7.3512.20 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Radio-orkest en solist. 1.30 Radio orkest. 1,50—2.20, 5.55 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.05 Pianovoordracht. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 Willy Ruhlmann's orkest en solisten. 9.35 Radio-orkest en solis ten. 10.3011.20 Zang en gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Verzoekconcert. 9.20 Berichten. 9.50 Sym- phonieeoncert (Om 10.20 Politiek overzicht), 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtcon* eert

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7