Be DE VISSCHERSVLOOT IN DIENST DER „LANDS"-VERDEDIGE\G. Een moderne vis sellers vloot is van groote beteekenis voor een oorlog voerend land. Nederland ontwierp en bouwde nieuwe typen voor een ander. In een in „The Fishing News" verschenen artikel worden onder den titel: ,;De invloed der vijandelijkheden op den bouw van visschersvaartuigen" eenige beschouwingen gepubliceerd, die na verloop van eenigen tijd wel eens bewaarheid zouden kunnen worden. Ten eerste is er de beschouwing, hoe de tegen woordige oorlog den aanbouw van vaartuigen voor de visscherij op hun type beïnvloedt. Maar daarnevens wijdt de schrijver enkele regels aan de noodzakelijkheid van het geschikt maken van het moderne visschersvaartuig voor doeleinden welke met de maritieme defensie van een land nauw samenhangen. Zijn conclusies zijn, dat de vïsschersvloot een zeer belangrijk hulpmiddel geacht wordt te zijn waar het betreft de na tionale verdediging en dat deze vloot tot het uiterste geperfectioneerd behoort te worden en dan op dat peil gehouden behoort te worden! De schr. oppert de mogelijkheid, dat (nu de vijandelijkheden wellicht verhinderen zullen, dat Groot Brittannië zijn visschersvlcot nog ver der moderniseeren zal) de toekomstige uitbrei ding en de daardoor te verkrijgen verbetering der visschersvloot in haar geheel sterk beïnvloed zal worden door den vooruitgang er van in de neutrale landen. Van jacht tot drifter. De Britsche visschersvloot heeft, dat weet iedereen, haar deel bijgedragen tot connple- teering der „fleet" Trawlers en drifters bewijzen wederom goede diensten aan de Britsche oorlogs vloot, precies als in 19141918. Voor het werk, dat zij thans moeten verrichten leent hun bouw en hun kracht zich uitstekend. Dit is echter niet het geval met enkele van de motor- en stoom jachten, die bij onze overzeesche buren „ge vorderd" werden. Een dezer schepen bijv., even naamloos als zoovele andere, is een doodgewoon jacht in „het dagelijksche leven", maar oefent nu een „beroep" uit, dat een visschersvaartuig zeer goed zou afgaan. Het bedoelde scheepje is 76 x 17 eng. voet, heeft een diepgang van 7 voet 6 inch, e'en inhoud van een jacht van 82 ton en wordt voort gestuwd door twee 6-cylinder machines van 144 I.P.K. Het is een type drifter met 2 schroeven en hierin ziet de bewuste schr. reeds een aandui ding voor den motordrifter van de toekomst. Als een plezierjacht gebouwd verricht het nu het werk, dat in normale tijden toebedeeld is aan een visschersvaartuig. Een metamjerphose in Noorwegen, Van de andere zijde van de Noordzee, uit Noorwegen, is het bericht afkomstig, dat meldt hoe daar als een gevolg van den oorlog een walvischjager omgebouwd is tot vrachtschip. Dit komt overeen met de veranderingen, welke an dere schepen van de vloot van dat land hebben ondergaan. Een dezer veranderingen is het om bouwen van ëèn walvischvaarder (een z.g. factoryschip) van 17.250 ton (vaart 11 knoopen) in een tankboot, nadat de bij haar behoorende kleine en snelle walvisch jagers door de Noorsche marine waren overgenomen voor patrouille diensten. Deze verandering van soort van schip is in dit geval daarom zoo typisch, omdat het oor spronkelijk in 1913 als tankschip gebouwd was en daarna weer omgebouwd werd tot walvlsch- factory. Nu heeft het dus zijn oorspronkelijke bestemming weer terug gekregen. Wat de wal visch jager betreft, deze werd binnen 12 weken getransformeerd in een „vrachttjoeker" De a.s. kustvaarder werd 16 voet langer gemaakt, de machines werden gemoderniseerd en voor de of ficieren en de bemanning werd een geheel nieuwe accomodatie aangebracht. Het schip kreeg een nieuw dekhuis, nieuwe masten, winches enz. en kan nu 200 ton lading vervoeren. Het is speciaal uitgerust voor het vervoer van ont plofbare stoffen van de Oslo-fjord naar het Noordelijkste punt van Noorwegen en heeft een dienstvaart van 9V2 mijl per uur. De Scandinavische landen bezitten niet in de zelfde mate het type groote trawler zooals wij dit kennen bij de visschersvloten van andere landen. De Noordelijke landen kennen daaren tegen het speciale type vaartuig, waarmede de kabeljauwvangst wordt uitgeoefend. De moderne vex-brandingsmotor is op deze vloten zeer alge meen. Ook Portugal is tot het gebruik van deze mo derne voortstuwingsmachines meer en meer over gegaan. Een der nieuwste Noorsche kabeljauw- vaarders heeft een gemiddelde vaart van niet- minder dan 11 knoopen. Actie-radius van 45 maanden. Het streven van dezen tijd is immers trouwens: steeds meer snelheid. Het bovengenoemde vaar tuig is te Aalesund gebouwd, heeft koelkamers voor hake en heilbot alsmede een flink ruim voor het eventueel vervoeren van andere lading. Het is modern uitgerust met de nieuwste snufjes op scheepvaartgebied en heeft o.m. een echolood, een richtingzoeker en een installatie voor radio telefonie aan boord. Haar „actie-radius", een modern woord welks beteekenis wij alleen tegen woordig helaas hebben leeren kennen, staat de boot toe, dat zij reizen van 4 tot 5 maanden kan maken; haar voortstuwingsorgaan is een diesel machine naar een speciaal Noorsch ontwerp. Tijdens den duur van dezen oorlog hebben de neutrale landen natuurlijk een veel ruimere ge legenheid om hun vloten sneller en economischer te ontwikkelen dan de niet-neutrale. En zullen er wellicht schepen ontworpen worden, die een totalen omkeer in den bouw van visschers vaartuigen tot gevolg zal hebben. Hoewel dit reeds in Noorwegen merkbaar wordt, blijkt ook België niet achter te zullen blijven; in het laatste land is meer gedaan in de afgeloopen 10 jaar op het gebied van den bouw van motortrawlers dan in eenig ander Europeesch land. Holland bleef achter. Ditzelfde kan niet gezegd worden van haar neutralen nabuur Holland, zegt de schr. Want hoewel Holland talloos veel motor-visschers- schepen ontworpen en gebouwd heeft, heeft het slechts zeer weinig gedaan voor zijn eigen vloot. Vele van de Hollandsche schepen-in-kwestie zijn zeilschepen met een hulp-dieselmotor en dit doet den schr. het feit herinneren, dat zeil tot op zekere hoogte nog gebezigd wordt door de oudere schepen langs de N. W.-kust van den Stillen Oceaan, in het bijzonder in Britsch Columbia. Daar heeft de visscherij echter een geheel ander karakter en de dieselmotor, h^t er meer dan ergens ter wereld de vloot grondig gewijzigd. Visschersscliepen met den bnijg op den bak. Gedurende het seizoen 1929 lieren 4 scheeps verven daar bijna 40 visschersschepen te water. Zij waren zoowel van het kleine type als van de grootste klasse, die der seine-netvisschers, welke zoo ongeveer de groote tuna-clippers van de kusten van Californië in afmetingen nabij komen. Zoo'n vaartuig gaat dan al gauw 5 tot 10 duizend Eng. ponden kosten, een behoorlijke prijs (f 37.500—f 75.000; voor een gedrongen klein schip, waarvan de machines en de geheele accomodatie in het voorschip ondergebracht zijn. Ook de brug is practisch gesproken op den bak. Aan de achterzijde van het dekhuis van de bru gis een stevige mast met een zwaren laad boom; het achterdek is geheel vrij gelaten. Toe vallig kunnen schepen als deze voor oorlogsdoel einden uitstekend gebruikt worden en in elk geval er spoedig genoeg voor veranderd wor den. De groote seine-netvisscherman is bijv. 80 x 31 x 10.6 voet, heeft een dieselmotor van 200 I.HJ?., die direct gekoppeld is aan een 58 bij 41 inch scheepsschroef. Zulk een schip vaart met een schipper en 11 man equipage. Tusschen de types der vloten van de West en van de Oostkust van Amerika is een opmerkelijk verschil, zooal niet in grootte en kracht dan toch in uiterlijk. Waar de Amerikaansche types superieur in zijn is wel de opstelling der ma chines aan dek. Wanneer deze niet gebruikt worden kunnen alle hulpwerktuigen opgeborgen worden in het voorste gedeelte van den boven bouw. Zeer practisch is ook het inbouwen van de krachtige schijnwerpers voor het voordek in het front van het bruggedek, eenigszins op de manier der schijnwerpers van een vliegmachine. De moderne Boston-trawler. Een der nieuwe Bostontrawlers is opmerkelijk wegens de volgende bijzonderheden: hij is 128 voet 6 inch x 24 x 13 voet; 238 ton bruto en 123 ton netto; een dieselmotor van 575 IJRK. met 300 omwentelingen per minuut stuwt het vaartuig voort. De kracht op de winch is 1'25 I.P.K. Wegens de hooge snelheid van de winchnrotor (900 omwentelingen per minuut) kan de winch klein van formaat zijn. Het schip is geheel vervaardigd uit smeedijzer en ge-weld. Het vischruim heeft een capaciteit van ruim 120 ton. Een nationaal hulpmiddel voor de defensie. Overal ter wereld is de visschersvloot in tijden als deze voor een land een noodzakelijk, sterk en niet te versmaden hulpmiddel voor d'e eigenlijke nationale marine. Daarbij is deze visc'hersvloot ten allen tijde én onder alle mo- standigheden zeewaardig; behóórt dit tenmin ste te zijn! Daar zulk een vloot een groote waar de voor een land heeft, behoort ten minste een les uit dezen oorlog geleerd te worden, n.l. dat de visschersvloot altijd up to date moet worden gehouden en, zooals de schr. zegt: at top-effi ciency. En dit. slaat zoowel op de machines als op hét casco. Daarbij- laat het zich aanzien, dat het wat de toekomst betreft, van een vitaal belang is, dat er machines geïnstalleerd worden, die een minimum aan stookolie verbruiken. Kerkconcert door militairen. Baten aan O. en O. Woensdag 13 December zal in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat een kerkconcert gege ven worden door militairen voor militairen en ook voor burgers. De baten zullen ten goede ko men aan het comité voor O. en O. De medewer kers aan dit concert zijn: Peter van Steen (Peter Mouritz) fluit, mevr. P. L. de Boer-Harder. zang, Louis Mieremet, viool en Siem Pluyster, orgel. De Nutsspaarbank in November. Gedurende de maand November 1939 werd in gelegd: a. Kantoor Julianakade f 24.969,81 b. Kantoor Willebrordstraat. f 12.194,81 c. Kantoor Santpoort f 1.600.08 d. Kantoor Velsen-N. f 4.857, 14. Totaal f 43.621,84. en terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 57.437,74 b. Kantoor Willebrordstraat f 19.398,76 c. Kantoor Santpoort f 3.906,37 d. Kantoor Velsen-N. f 1.034,56 Totaal f 81.777,43. Meer terugbetaald dan ingelegd: f 38.155.59. Het tegoed der spaarders bedroeg op 1 Novem ber 1939 f 1.272.061,24. Tegoed der spaarders op 1 December 1939 f 1.233,905,65. Uitgegeven werden 30 nieuwe spaarbankboekjes en ingetrokken 18 spaarbankboekjes. Haarlemsche Orkest Vereeniging. De Haarlemsche Orkest Vereenigtnig geeft Vrijdag 8 December a.s. in de Gem. Concert zaal te Haarlem een concert-. De dirigent is Ma rines Adam; de solist Jo Juda (viool). Het programma luidtOuverture Prince Igor van A. Borodin; Peter Tschaikowsky's Vioolcon cert en na de pauze in eerste uitvoering de sym- phonie van Hendrik Andriessen. de haringvisscherij. Men meldt ons uit Scheveningen: Dinsdagoch tend kwamen alhier van de haringvisscherij bin nen van de reederij H. den Duik de rnotorlogger SCH 87, schipper J. van der Toorn met 21 last haring. De SCH 87 beëindigt de haringvisscherij. Versehe haring was Dinsdagochtend niet aan de markt. Te IJmuiden was gisterochtend aan den afslag de Scheveningsche rnotorlogger SCH 19, schipper C. de Graaf van de reederij J. J. van der Toorn met 25 last haring in de tonnen en ruim 400 kisten versehe haring. Voor versehe haring werd f 3700 besomd. De noteering voor versehe haring Dinsdagochtend was f 8.40—f 10.40 per kist van 50 Kilo. De Van Tuyllbewaarscliool gaat weer open. Zooals zoovele scholen in onze gemeente moest bij het begin der vóórmobilisatie ook de Van Tuijllbewaarschool, gevestigd in de C. J. van Sluisstraat haar lokalen afstaan aan de militairen. In April vond het bestuur een nieuw tehuis voor de school en wel in het voormalige Koning Wil lemhuis. Hier hoopte men, met rust te worden gelaten; en dit geschiedde inderdaadtot September, toen ook dit gebouw voor militaire doeleinden in beslag werd genomen. De kinderen werden naar huis gestuurd, tot groot verdriet van het bestuur, de ouders en het onderwijzend personeel. Al het mogelijke werd gedaan om al was het dan ook op een bescheiden voet, het voorberei dend onderwijs weer ter hand te kunnen nemen. En thans is men daarin geslaagd, 't Bestuur heeft n.l. de hand weten te leggen op het perceel Kanaalstraat 60, waarin vroeger de zaak van den heer Meijer Kroonenberg was gevesïgd. Het ruime pand wordt geheel gerestaureerd en zoo hoopt men, als 11 December de school met twee klassen zal beginnen, de kinderen in een paar gezellige lokalen -ontvangen ikunnen worden, Ernstige ongerustheid over de Silvain. Trawler is reeds 18 dagen over tijd. Men begint zich ernstig ongerust te maken over het lot van den stoomtrawler Silvain IJM. 116 van de fa. Wed. S. I. Groen. Deze trawier is 18 November voor zijn eer ste oorlogsreis naar zee gegaan, nadat een voordien gedane poging, hem naar zee te krijgen door moeilijkheden met de beman ning was mislukt. Naar wij vernemen is het reeds geruimen tijd geleden, dat men zoowel via Scheveningen-Radio alsvan andere trawlers radiotelefonische ver binding met de Silvain heeft gehad. Naar de laatste van den schipper M. den Heijer ontvan gen berichten te oordeelen, had men de Silvain het laatst van de vorige week in IJmuiden kun nen venvachten. Dat is dus al weer een dag of vijf geleden en toen de trawler ook Zondag nog niet binnen was begon de ongerustheid, dde deze week gaandeweg toenam. Natuurlijk is nog niet alle hoop gevloden. De trawler heeft voldoende kolen en proviand aan boord om het nog eenige dagen op zee uit te 'kunnen houden en dat men radiotelefonisch niets meer gehoord heeft kan het gevolg zijn van een defecte installatie. Er kan natuurlijk van alles gebeurd zijn. We hopen van gan- scher harte, dat schipper Den Heijer en zijn 1;2 mede-opvarenden spoedig behouden binnen mo gen zijn. SANTPOORT de sint op bezoek. Gisteren verscheen St. Nicolaas, vergezeld door 3 Zwarte Pieten en voorafgegaan door 3 militaire hoornblazers in ons dorp. Na ibij de militairen in „Zomerlust" op bezoek te zijn geweest, werd' nog een rondgang door de plaats gemaakt, die vooral van de zijde der jeugd de noodige belangstelling genoot. Op bevel van St. Nicolaas moesten de Pie ten af en toe strooien, wat bij de meisjes en jon gens al bijzonder in den smaak viel. Cultureele filmavond. Onder auspiciën van het Comité voor Cultu reele films draait Donderdagavond a.s. in de Pont Bioscoop „Aan den rand van de Sahara". Zondag 10 December a.s. te 10.30 's morgens zal eveneens bovengenoemde film voor comité en leden draaien. 4 Jan. 1940 treedt op dr. Van der Sleen van Haarlem. St, Nicolaas in School G. Dinsdagmorgen bracht St. Nicolaas een bezoek bij de eerste en tweede klasse van School G. Werd andere jaren het feest in 't gymnastieklokaal ge vierd, thans was dit uit hoofde der militaire lege ring niet mogelijk, zoodat de goede Sint ditmaal een bezoek aan de leslokalen bracht. Met milde hand werden hier versnaperingen uitgereikt terwijl de leerlingen bovendien allen een aar dig cadeautje mee naar huis kregen. Er heerschtc en blijde stmming, zoodat ook deze St. Nicolaas-viering uitstekend geslaagd mag heeten. burgerlijke stand. Bevallen: M. A. J. v. Sprang-Vuijk. z., Hoofd straat 81, Santpoort. E. Amsing-Prins, d., Spil bergenstraat 15, IJmuiden, A. E. S. Barens- Bootsma, d.. Wijkeroogstraat. 14, Velsen-N. K. Bruisschaard-van der Meij, z., v. Wassenaerstraat 13, IJmuiden. C. Zuidervaart-Keesman, z., Gr. Houtweg 30 Velsen-N. Overleden A. Posthumus 63 j., echtgen. van M. van Os, Schoolstraat 15, IJmuiden. F. Bot, 55 j., wed. v. H. Veldkamp, Stationsweg 229, IJmuiden. G. Stam, 71 j., echtgene. van C. Smit, Burg. Weertstraat, 37, Vèlsen-N. M. Bleeker, 70 j., wed. van T. Boorsma, Groeneweg 13. IJmuiden. J. Goos, 87 j„ wed. van T. Bijl, Bloemendaal. D. A. Bosman, 55 j., echtgen. van A. A. van Hou- welingen, Trompstraat 33, IJmuiden. Een toelichting op de gemeente- begrooting. Eenige verbetering in den financiëelen toestand? De aan den Raad in ontwerp ter vaststelling aangeboden begrooting voor het jaar 1940 met daarbij behoorende bedrijfsbegrootingen gaat als gewoonlijk vergezeld van de gebruikelijke alge- meene toelichting, waarin B. en W. 0.111. het vol gende mededeelen: De buitengewone omstandigheden, ingetreden tijdens het samenstellen van deze begrooting heb ben een toestand van grbote onzekerheid gescha pen. In welke mate de gemeentefinanciën daar van den invloed zullen ondergaan, valt thans niet te overzien. Bij gebreke van nadere gegevens moest daarom bij de aan de begrooting ten grond slag liggende berekeningen worden uitgegaan van de verhoudingen, zooals deze gedurende de laat ste jaren bestonden. Met de mogelijkheid moet evenwel worden gerekend, dat zich in den loop van het dienstjaar factoren zullen doen gelden, (B. en W. denken hier 0.111. aan een stijging der prijzen van de door de verschillende diensten ver werkte materialen), welke het beeld der finan ciën niet onbelangrijk zullen wijzigen. Hier staat echter tegenover dat zich in den laatsten tijd in verschillend opzicht eenige verbetering in den toestand der financiën begon af te teekenen. Het zou kunnen zijn, dat deze verbetering, zij het ook in minder sterke mate, zich blijft voortzetten. Het een en ander geeft B. en W. eenigen grond voor de hoop, dat de werkelijkheid niet al te zeer in ongunstigen zin van de ontworpen be grooting zal afwijken, hoewel uit den aard dei- zaak zeer groote voorzichtigheid geboden is. Sinds de eigen middelen der gemeente niet meer toereikend zijn om de noodzakelijke uitga ven te dekken en zij derhalve op ondersteuning door het Rijk is aangewezen, is de financiëele administratie in die mate gecompliceerd gewor den, dat het niet meer mogelijk is, de financieele positie uit de begrooting, zooals zij er ligt, af te lezen. Daarbij komt, dat de afrekeningen over eenig jaar eerst geruimen tijd na de afsluiting van het dienstjaar plaats vinden terwijl even zeer na de sluiting van den dienst door de re geering soms nog beslissingen worden genomen, welke min of meer van ingrijpende beteekenis zijn. Zoo ontvingen B. en W. op 22 September j.l. de kennisgeving van een beslissing dat de over 1938 toegekende extra-bijdrage in de werkloos heidsuitgaven niet als bijdrage a fonds perdu zal worden genoten maar als renteloos voorschot. Eventueele meevallers op den dienst 1938 zullen op dit renteloos voorschot in mindering komen. Het is zonder meer duidelijk dat zoodanige be slissing oorzaak is van niet onbelangrijke wijzi gingen. En het is evenzeer duidelijk dat, willen B. en W. een beeld geven van den toestand der financiën op dit oogenblik, enkele voorgaande jaren mede in beschouwing moeten worden geno- men. Het is onvermijdelijk, daarbij enkele fei ten weer te geven welke ook bij de aanbieding j van vorige begrootingen werden aangevoerd. Vroegere diensten Tot en met den dienst 1936 ontving alleen de voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin bij zondere uitkeeringen van het Rijk. Over de jaren 1935 en 1936 werd de extra-bijdrage in de werk loosheidsuitgaven en de belastingbijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds genoten, waarmede die diensten in evenwicht werden gebracht. Over 1934 werd een bedrag ad 1.893.77 aan werkloos heidsuitgaven buiten de begrooting gehouden, waarvan op 1 Januari a.s. nog moet worden ge dekt 9.446.87 Voor den dienst 1933 ontving Wijk aan Zee en Duin, bij wijze van onder stand, een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten bedrage van 50.343.39 waarvan op 1 Januari a.s. het restant bedraagt 30.206,03 Ter gedeeltelijke dekking van het na- deelig saldo 1932 werd een geldleening aangegaan, oorspronkelijk groot 79.200—, waarvan het restant op 1 Januari a.s. bedraagt 35.552 De nadeelige saldi op den gewonen dienst van voormalig Beverwijk over 1936 en voorgaande jaren ten bedra ge van 215.262.18 zijn naar den kapitaaldienst ge bracht, zonder dat daarvoor dekking aanwezig is. Het bedrag van den rijksonderstand over 1937 is definitief vastgesteld op 75.916.45. Ten aanzien van een bedrag van 45.962.50 werd bepaald, dat het als voorschot wordt toegekend, waarvan met in gang van een nader te bepalen datum een jaarlijksche rente a 3 pCt. moet worden betaald. Evenzoo werd een gedeelte van 38.949.00 van de extra bijdrage in de werkloos heidsuitgaven: over 1937 als voorschot ontvangen, waarvan eveneens met ingang van een nader te bepalen da- tuum een rente a 3 pCt. moet worden betaald. Het bedrag van den rijksonderstand over 1938 is voorloopig bepaald op 125.400.—. Tenzij door de Regeering anders wordt bepaald zal dit bedrag als bijdrage a fonds perdu worden genoten. De extrabij drage in de werk loosheidsuitgaven over dat jaar ad 59.319.— zal geheel als rente loos voorschot worden beschouwd. Daarbij is bepaald, dat eventueele meevallers op den dienst 1938 in mindering op dit voorschot zullen ko men. Hoewel de definitieve bereke ningen nog niet ter kennis van b. en W. zijn gebracht, bestaat bij hen de verwachting, dat de meevallers zul len worden berekend op een bedrag van ongeveer 60.000—, waardoor de extra-bijdrage in de werkloosheids- Uitgaven practisch komt te verval len en het Rijk derhalve, hoewel nim mer tegenvallers voor zijn rekening nemende, wél aanspraak maakt op de meevallers. Behalve de gewone jaarlijksche uit gaven zal derhalve in de volgende jaren tot een bedrag van 375.378.58 betreffende vroegere jaren dekking moeten wor den gevonden. In de begrooting 1940 zijn alleen de aflossingen geraamd op de 3 eerstgenoemde bedragen. De rekening over 1938, zooals deze in de raads vergadering van 4 September j.l. is vastgesteld, gaf een batig saldo op den. gewonen dienst ad 20.581.52. Terzake van den rijksonderstand moet nog een afrekening geschieden terwijl ook nog enkele andere posten waren te verrekenen. Het resultaat zal tenslotte zijn dat, naar globale berekening, een batig slot ontstaat van rond 60.000—, hoofdzakelijk veroorzaakt door een hoogere uitkeering uit het gemeentefonds en door de invoering van een rijkssteunregeling voor tuinders. De Armenzorg In de raadsvoordracht van 12 October 1938, be geleidende de aanbieding van de begrooting voor het thans loopende jaar, hebben B. en W. stil gestaan bij den invloed, welken de armenzorg en werkloosheidsuitgaven op het totaal-budget hebben. Hetgeen zij toen schreven is ook thans nog onverminderd van toepassing. De gemeente zal alleen dan haar financieele zelfstandigheid kunnen herkrijgen wanneer de armenzorg-uitga ven die terzake van de werkloosheidsbestrij ding worden, wanneer de extra-bijdrage wordt genoten, bijna ten volle door het Rijk vergoed tot meer normale verhoudingen kunnen worden teruggebracht. Weliswaar kan ten deze eenerzijds een merkbare verbetering worden geconstateerd, anderzijds echter moet tengevolge van de be droevende uitkomsten van het tuindersbedrijf een aanzienlijk bedrag worden geraamd voor onderstand van tuinders boven de krachtens het rijk daarvoor getroffen maatregelen, waardoor de raming op eerstgenoemden post, vergeleken bij het jaar 1939, niet kan worden verlaagd. Hier volgt een overzicht van het aantal ondersteunden op den laatsten Zaterdag van iedere maand sinds 1 Januari 1938. De werklooze arbeiders en de behoeftige tuin ders zijn buiten beschouwing eelaten. 1938 1939 Januari 481 461 Februari 479 435 Maart 451 409 April 400 363 Mei 393 362 Juni 371 322 Juli 349 318 Augustus 324 307 September 342 329 October 339 347 November 373 December 449 Uitbreiding van personeel Uit de bij de begrooting overgelegde toelich ting blijkt, dat ten behoeve van enkele takken van dienst gelden worden aangevraagd voor uit breiding van de personeelsformatie. Aangezien hetgeen thans wordt aangevraagd uitgaat boven het gemiddelde van de laatste, jaren, vinden B. en W. hierin aanleiding deze aangelegenheid met een enkel woord in algemeenen zin toe te, lichten, Zonder dat B. en W. dit hebben kunnen tegen gaan is de taak welke hun bij het besturen der gemeente en bh' het uitvoeren der wetten en an dere voorschriften van hoogerhand is opgelegd, in de laatste jaren wel zeer verzwaard. Eener zij ds is dit een gevolg van den groei onzer ge meente waardoor de bemoeiingen van het Col lege op allerlei gebied veel intersiever moeten zijn dan het geval Is in een gemeente waarvan het inwonertal statiönnair is. De ervaring leert, dat in een groeiende gemeente niet anders dan met groote schade de personeelsbezetting kan worden verwaarloosd. Anderzijds krijgen ook B en W. hun deel in de gedurende de laatste jaren plaats gehad" hebbende vèrzwaring van de over-1 Sinter cerd zo Schae te vmd J revoegd JIchiKkir J O'.'fl' 1 Jleij e heidstaak in het algemeen. B. en 7- slechts constateeren, dat buiten hun toe-v' taak wordt verzwaard en dat deze in jJ ciëel, belang der gemeente zoo goed mo»(i worden vervuld. De voorgenomen Uj-. van het aantal ambtenaren op de 3e';; der secretarie bijvoorbeeld, aldus béslyUp. W. hun toelichting, is voor een goed deef. volg van de veranderde voorschriften 5 stuk der bevolkingsboekhouding. Subsidie Voorbereidend 1^ Onderwijs. Een voorstel van B. en W. Op de begrooting voor 1937 was voor dieering van het bijzonder l'röbelonde^ raamd een bedrag van f 8623.31. Krachtig zondere voorwaarden, waaronder het Rijk aan de gemeente onderstand verleende, 20»'^ ^en. drag voor 1938 met 10 pet. moeten word-3 ^ver'ri laagd. In een uitvoerig gemotiveerd schrijJi^e v ben B. en W. den Minister erop gewez^""j sur moeilijkheden dit voor de scholen zou mJl n te gen en daarbij het verzoek gedaan niet J I't nas ging van 5 pet. genoegen te willen nemen 1 Bij' de Dit verzoek werd ingewilligd, maar daa-.-. van de mededeelïng ontvangen, dal voor I939 J.I pnll der gaande besparing op dezen post moest jL vei verkregen. Hoewel zeer ongaarne hebben'B J «iétvc daarop voorgesteld, voor 1939 andermaaU-l Latti' ting toe te passen. Op dit voorstel is CTjL,f v antwoord ontvangen. B. en W. vleien zich hoop, dat hun verzoek zal worden ingewi dat ook voor 1940 een gelijk bedrag zal worden toegestaan. Zij stellen den Raatrij >eere» voor. voor 1940 toe te staan een befcl <-er d f 7760,98 (dat is de raming voor 1937 vei^J wel te met 10 pet,). Bij aanneming van dit voorsSÏ de foh college voornemens te zijner tijd inzake de ling van het bedrag over de verschillende met een nader voorstel te komen. Daarbij zal er van uitgegaan moeten worè de kosten en het instandhouden van twee* hulpscholen, welke aan de neutrale froAa jeggJ gratis in bruikleen zijn gegeven, ook uit dS| held moeten worden bestreden. "1 ^trei I om 00 De sterkte van het politiecorps, Uitbreiding met twee agenitg gemotiveerd. De sterkte van het politiecorps is naar deel van den burgemeester nog niet voldol de steeds zwaarder wordende taak, in het w der recherche, verkeerspolitie, straatdienst boor!ijk te vervullen. Uitbreiding met twee s-= waardoor het maximumaantal agenten (22u gens de verordening zou worden bereikt, v] hands wordt uitbreiding met één agent m geacht, terwijl met de mogelijkheid w kend, dat in den loop van het jaar 1940 anaes tot uitbreiding zal moeten worden overge=a-1 Drie ambtenaren van politie, te weten de h teur, de klerk en een agent zijn dienstplicht] thans gemobiliseerd. Hun bezoldiging komt door ten deele te vervallen. De aldus vrijkts gelden zullen worden aangewend voor bez?' van tijdelijk in dienst te nemen personeel" Het Leger des Heils en de arm Evenals vorige jaren zal het Leger des Hè dit jaar aan verschillende armen in Beven*?! vensmiddelen, een zoogenaamde „Kerstmanf.i reiken. Op Donderdag 7 December zal w doel een inzameling worden gehouden. Doorj del van een geluidswagen zal de komst van dj| lectanten bekend gemaakt worden. Iedereen zj ker voor zijn behoeftige plaatsgenooten nas.' mogen willen bijdragen cn door zijn gave dl' pathieke doel steunen. de positie van de zwaluwen De,Zwaluwen nemen ook in dit seizoen meia deelde échtte het de zijn st Min raad «ten 1 uitspr yerzw Wal treft, rijke I rechh thans I ding Sport Vereent Voorwaarts Zwaluwen Hou Stand Vanko Eendracht Hoorn Zaandam zij de derde plaats in: 1 7 6 1 0 13 5 3 1 1 7 5 3 0 2 6 y 7 2 2 3 6 l'-t 4 0 3 1 3 M 4 1 0 3 2 IC-j 5 0 2 3 2 M 3 0 1 2 1 i-l I Eei fceeft vesti: recht klim: .was jneni Vc waai jcho 'gebc deui I 'dive I en-:c I hit i teur I Echi, wan 'gele ïeru bon bra: I Bprt V I kw: bre vak kerstavond van den VROUWENBOSjI «Ut; IILRI De plaatselijke afdeeling van den Ned, Uuua Vrouwen Bond zal Donderdag 14 December ld Kerstwijdingsavond houden in het Ned. Herat! vereenigingsgebouw aan deOosterwijkstraat Het programma vermeldt o.m. de uitvoering r een Kerstcantate, uit te voeren door het koortje o.l.v. Mevr. Lijesen-Breukelaar. vergadering van den werkmansbod De Nationale Christelijke Werkmansbond,] Beverwijk zal Dinsdag 12 December een luushi delijke vergadering in de bovenzaal van het Ned Herv. vereenigingsgebouw houden. Uitbreiding van personeel. Bij de behandeling van de gemeenfcebi voor 1940 zullen B. en W. den Raad vc het personeel ter secretarie uit te breiden, i.'* deeling I (Algemeene zaken) met een klerk a afdeeling ni (Bevolking, Burgerlijke Stand, Mi litaire Zaken en Verkiezingen) met twee kleiïei Langs de Lijn. DONDERDAG: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen. 10.30 Parijs, 12.05 Dirs* sen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 London Heg, UI Parijs, 4.35 London Reg., 5.20 Brussel Ned, 6,® Radio P.T.T. Nord, 6.20 London Reg., 7.20 Radii P.T.T. Nord, 7.50 Diversen, 8.20 London Reg., 9-0) Keulen, 10.20 Brussel Ned., pl.m. 10.35" Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 10.35 London Bej, 1.20 Nationaal programma, 10.45 London Lijn V: Diversen. CASTRICUM St. Nicolaasfeest van Bakkum® Belang. De buurtvereeniging Bakkum's Belang heeft St, Nicolaas op bezoek gehad. Een 200-tal kinderenj aanmerkelijk meer dan vorige jaren, verbeidde komst van St. Nicolaas in de groote zaal van Bo te Bakkum, totdat om half 5 Sint en Piet, lcomen^ per auto via het Duinenbosch-terrein (alleen, om dat de weg van het station door het dorp rioleeringswerken is versperd), de zaal betraas Een officieele begroeting, een woord van v,_ kom van den heer Ronk, en Sinterklaas richt^ W met de gebruikelijke vermaningen tot de jeugd, op zijn verzoek willig en enthousiast zong. tal solistjes vergastten Sinterklaas op een Nadat de Sint, schrijdend door de zaal, zich p soonlijk tot de kinderen en ouders heeft ge^'e' gaf Jac. Smit een voorstelling van zijn Jj poppentheater. Met enthousiasme leefde de )e mee met de avonturen van den rijken, doch gen meneer Kobus. Dan grabbelen, uitreiking van de cadeaux, wa de Sint alweer afscheid moest nemen. De BBB mag op een zeer geslaagd Sin^ter«'" feest terugzien. Mej. van Weenen fP'anot^as heer Zandbergen (viool)- zorgden voor lijke muziek.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2