IJmuider Courant ussen melden voortzetting van hun opmarsch. ma alfkleedUi® Jlex- ,<JMaie^ KINDEREN UIT EEN GEZIN DE VLIEGENDE DUIVELS SYMPHONIE VAN HET NOORDEN Drie dooden bij auto-ongeluk. Tajandoen" getorpedeerd 13 fcnsche „Maginot-Cinie" dam&to&ea Jïisterdam's begrooting aangenomen. JOH. DE WAARD'S Voetbalkabinet Drie Italiaansche vliegtuigen verongelukt. JAARCANC NO. 32 Lourens Coster, Maatschappij voor ^jitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, .=ven voor dit blad, worden kosteloos ,en in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOH VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dirwfie: P W PEERF.BOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 7 DECEMBER 1939 Abonnementen pet week ƒ0.1234, pei maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex» Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Jgens de Finnen zijn 80 jsische tanks vernietigd beschadigd. persbureau Tass meldt: Het ^artier van het militaire district Le- -3(j deelt mede dat bij het einde van 6 gber de troepen van het militaire district Frad bij hun opmarsch de volgende linies in bereikt: Uit de richting van Moermansk 'n de troepen van het Roode Leger den Jand van de Finsche wit-gardisten ge- j.n en zijn zij tot 35 K.M. ten Zuiden van Ljio opgerukt. Oprukkende van Ukhta, porozosero en Petrzavodsk hebben de Russische troepen na succesvolle ge- ^n de spoorlijn NurmesJonesuu over een en zijn zij tot 60 en 65 K.M. over de opgerukt. In een Oostelijken sector van de landengte in Karelië zijn de Sovjet-Russen na een jjibereidend artillerievuur door de hoofd- ffdedigingslinie van de Finnen langs de iksi-verdediginïgswerken, welke door de iaën de „Magiot Kirke'Mijn worden ge- and, gedrongen. zijn de Taipaleenioki-rivier overgetrokken nikken thans naar het noorden op. In den leüjken sector van de landengte heb- te Sovjet-Russen de stations Kiyiniemi aan Kexholmspoorweg, Korplioja aan de zijlijn jcen spoorweg WiborgValkjarvi, Loenatioki •erkjarvi aen den Wiborg-spoorweg, Ino en grjarvi aan den spoorweg naar zee en het ;Ejannilja aan de kust van de Finsche 'golf, j[ ten westen van fcrt Ino, bezet. Egevolge van het ongunstige weer kon de nacht slechts enkele verkenningsvluchten neren, In een Woensdagavond uitgegeven offi- M Finsch communiqué van 6 December ïüdt gezegd: Dinsdag werden alle vijan- üjke aanvallen afdeslagen. In de streek aFolkijarvi werden acht vijandelijke aan- üen afgeslagen. In de streek van Folkijar- werden acht vijandelijke tanks vernie ld, waarmede het totaal der sinds het be- n yan den oorlog vernietigde of bescha- iide tanks op 80 wordt gebracht. Iet communiqué van de luchtmacht deelt !e, dat de vijand enkele verkenningsvluchten gemaakt boven Patsamo en Pitkadronta, j zonder succes. In den loop van den dag de Finsche verdediging twee vijandelijke rtaigen omlaaggeschoten. In'verband met de --omstandigheden was de Finsche lucht- genoopt haar activiteit te beperken tot iznnings vluchten. iolgens het communiqué van de zeemacht de vijandelijke vloot in den loop van den niet in actie. Het Noorsch telegraaf-agentschap be- iht, dat nabij Petsamo slag is geleverd schen de Finnen en Sovjet-Russen. De. ïssen zouden teruggeslagen zijn. nu toe zijn een duizendtal Finsche vluch ten de Noorsche grens gepasseerd. 'ilgens het D.N.B. heeft de Finsche marine "ingelegd rond de Aalands ailanden en zijn iche troepen aan land gezet. Overwinning der Finsche skitroepen. Uit Stockholm meldt Reuter dat behalve dat de sneeuw de Russische bommenwerpers vasthoudt, zij de Finnen in staat stelt voor hun transpor ten gebruik te maken van sleden. De beweeglijk heid hunner troepen, die van jongsaf gewend zijn aan ski's, wordt er door vergroot. Verklaard wordt, dat een Russische troepen- afdeeling bij een verrassenden aanval door een skipatrouille, welke in negen uur 100 K.M. had afgelegd, vernietigd werd. .Aftonbladet" verneemt uit Helsinki dat de Russen een leger van 500.000 (andere berichten spreken van 1 millioen. Red.) man, een duizend tal tanks en 500 vliegtuigen tegen Finland heb ben hebben samengetrokken. Het Russische commando wilt tot eiken prijs gebruik maken van het korte respijt dat de nadering der strenge koude laat. De aanvallen worden dan ook on dernomen zonder dat men op verlies van men- schenlevens of materiaal ziet. Twintigduizend Russen zouden gesneuveld, gewond of gevangen genomen zijn. De Finnen daarentegen trachten met zoo klein mogelijke verliezen zoo groot mo gelijken tegenstand te bieden. Daarom hebben zij eenige minder belangrijke stellingen in de eerste linie op de Karelische landengte prijsge geven. Geen enkele belangrijke stelling is echter verlaten. Naar de correspondent van „Aftonbladet" verder verneemt, hebben dokters geconstateerd, dat de Russen gebruik maken van dum-dum kogels. Zelfs kinderen waren getroffen. Volgens een telegram uit Moskou zou een Finsche duiboot bij Ytoesaari Eilanden zijn ver nietigd. In bevoegde kringen te Helsinki is men van meening, dat dit zee onwaarschijnlijk is, daar men niet inziet waarom een Finsche duikboot zich in deze buurt zou wagen, welke sinds langen tijd is ontruimd en sinds eenige dagen door de russen is bezet. Tenslotte wordt uit Helsinki nog het volgende vernomen: Woensdag zijn drie spionnen gefusileerd, die per radio mededeelingen aan Moskou deden. Ten noorden van het Ladogameer is een Rus sisch vliegtuig door een geweerschot omlaag ge haald. Officieel wordt tegengesproken, dat Finsche vliegtuigen Woensdag" bovem Leningrad hebben gevlogen en dat Moermansk door Finsche vliegers zou zijn gebombardeerd. Die van drie jaar geleden echter nog niet door de regeering goedgekeurd. Nu tekort van vijf millioen geraamd. jtoen den daartoe overeengekomen termijn ïaisdagmiddag de Amsterdamsche gemeen- ai gereed gekomen met de behandeling van laeentebegrooting voor 1940. ••begrooting voor 1940 werd igoedgekeurd met ;?=en 10 stemmen. 'laatste twee dagen waren gewijd aan de be ding van het hoofdstuk gemeentebedrijven, töij vooral op de Amsterdamsche gemeente- 2 veel critiek werd geoefend welke Woens- ïiddag door wethouder Rustige is beant- m -vorens tot stemming werd overgegaan, heb- .eenige fracties verklaringen afgelegd. c F- H. c. van Wijck (R.K.) verklaarde dat zichzelf juist zou zijn, wanneer zijn frac- ~ar stem aan een begrooting, die sluit met ''stort van vijf millioen gulden zou onthou- De fractie verklaarde echter, dat B. en W. weg zullen weten te bewandelen, die leidt aeen oplossing voor de moeilijkheden, waarin fkans verkeert. De fractie vertrouwt tevens, de regeering haar medewerking zal verlee- saa maatregelen, die binnen afzienbaren tijd oplossing zuilen leiden. De R.K. fractie ;-adt zich voor zelf te bepalen, wat zij onder toen afzienbaren tijd" verstaat en onder deze -cehouden zal zij haar stem aan de begroo- i Seven, Aniens de liberale fractie verklaarde mr. K. dat ook zijn fractie deze niet sluitende tooting zou aanvaarden, er op vertrouwende, °en W. zouden voortgaan alle juiste bezuini- ^aatregelen toe te passen. De heer Seegers ;£js de communistische fractie en de heer =ïliet (rev. soc.i verklaarden te zullen stem- ;togsn de begrooting, die zij strijdig met de rjpn der arbeiders achten. «nalve de rev soc en communisten stemden v!einat soc tegen. -oais bekend, zijn de Amsterdamsche genieen- ;;=[ootingen voor 1937, 1938 en 1939 nog steeds "toor het rijk goedgekeurd. VOETBAL. Nederland—België. WILDERS SPEELT VERMOEDELIJK MEE. Naar het „Alg. Hbld" verneemt is de moge- .ijkheid zeer groot, dat de Blauw-Wit-back Wil- ders, die de vorige week in den oefenwedstrijd geblesseerd werd, toch a.s. Zondag met het Ne- derlandsch elftal tegen België kan meespelen, omdat het herstel goede vorderingen maakt. Mod&ute Nog slechts een beperkt aantal MAAT- COSTUUMS kunnen wij voor levering vóór de Kerstdagen accepteeren. Een pracht collectie STOFFEN prijzen van 42.-, 49.-, 56.-, 68.- ligt voor U klaar. Wacht niet tot wij U teleur moeten stellen. Voor prima coupe wordt door ons ingestaan. XeetenmademaqaiLjneii- KANAALSTRAAT 46—48, Tel. 4054, IJmuiden (Adv. Ingez. Med.j Rede van Kallio op Finland's Onafhankelijkheidsdag. Roosevelt zendt hartelijken gelukwensch. De president van Finland, Kallio, heeft ter gelegenheid van den 22sten verjaardag der Fin sche onafhankelijkheid in de Finsche taal een radiorede uitgesproken, waarin hij o.a. zeide: „Onze groote kracht ligt in onze eenheid. Fin land heeft altijd een grooten vijand gehad en heeft moeilijke tijden doorgemaakt bij het be strijden van dien vijand.De methoden der Sovjets toonen aan dat de veiligheid van Leningrad niet ter sprake komt, want zij zijn langs de geheele oostelijke grens aangevallen. Het Finsche volk begrijpt, dat het niet slechts zichzelf, doch ook de Westersche beschaving te verdedigen heeft. Daarvoor heeft Finland erkenning verworven, zelfs van buitenlandsche staatslieden". De president besloot zijn rede met de woor den van Luther: „God is'onze vaste burcht". Ter gelegenheid van den verjaardag der Fin sche onafhankelijkheid heeft president Roose velt een telegram gezonden aan den Finschen president waarin hij zegt: „Deze verjaardag, waarop het Finsche volk met trots het totstand- brengen van zijn onafhankelijkheid herdenkt, eeffc mij wederom een welkome gelegenheid om uitdrukking te geven aan de oprechte achting, die het volk en de regeering van de Vereenigde Staten gevoelen voor het Finsche volk. Vurig hoop ik dat deze tragische dagen na niet langen tijd zullen wijken voor gelukkiger tijden, ten einde het Finsche volk in staat te stellen onge stoord de gestadige ontwikkeling voort te zetten van zijn vrije politieke en sociale instellingen, die de bewondering hebben gewekt van het Amerikaansche volk." Ofschoon het gebruikelijk is dat Roosevelt een telegram zendt aan de hoofden van vreemde staten bij gelegenheid van verjaardagen, ver klaren ambtenaren hier, dat zijn telegram aan Kallio veruitgaat boven de gebruikelijke geluk- wenschen. COMMUNISTISCHE INTER- NATIONALE OPPERT RUSSISCH- ROEMEENSCH VERDRAG. Gelijk aan dat van de Baltisclie landen. ROEMEENSCHE COMMUNISTEN TOT VERZET AANGESPOORD. Het laatste nummer van het tijdschrift „De Communistische Internationale" schrijft: „De volken van Estland, Letland en Litauen weten dat de verdragen met de Sovjet Unie hen van den oorlog gered hebben en hun een veiligen waar borg hebben gegeven van hun onafhankelijkheid tegen de imperialistische mogendheden". Voort gaande schrijft het orgaan: „De belangen der volken van Roemenië en hun vrije en vreedzame ontwikkeling zijn verbonden met de onmiddel lijke afsluiting van een pact tot wederzij dschen bijstand met de U.S.S.R., gelijk aan de pacten, die door de Baltische landen zijn gesloten. Een blik op den binnenlandschen politieken en eco- nomischen toestand van Roemenië geeft de overtuiging dat de vriendschappelijkste betrek kingen met de Sovjet Unie een vitale nood zakelijkheid zijn". Het orgaan vervolgt: „In de geannexeerde pro vincies Boekowina, Transylvanië, de Dobroedsja en Bessarabië is een politiek van nationale on derdrukking en tweede uitbuiting der volksmassa's uitgevoerd door Roemenië". Het artikel verklaart dat het de taak is van de Roemeensche communisten om te werken tegen „den imperialistischen oorlog" en voor het zelf beschikkingsrecht, dat zoo ver moet kunnen gaan, dat afscheiding van Roemenië mogelijk is. Roemeensche repliek. Uit Boekarest, 6 December: Het agentschap Rador verklaart: Er wordt hier de nadruk op gelegd, dat Roemenië, indien het zou worden aangevallen, zich zeer zeker zal verdedigen en zal vechten met zijn twee -en een half millioen soldaten. De geheele bevolking van 20 millioen staat vastberaden achter zijn koning bij de voortzetting van deze politiek. Deze verklaring van Rador werd Woensdag avond gepubliceerd na het artikel in het nummer van „De Communistische Internationale". BOKSEN ARMSTRONG—MONTANEZ. Uit New-York: In de plaats van den wedstrijd Armstrong-Ambers zal op 24 Januari in Madison Square Garden een gevecht worden gehouden tusscb^n Armstrong en Montanez om het wereld kampioenschap in het middengewicht. Woensaaö macht Prins Bernhard een langdurig bezoek aan Van Leer's Wals- bedrïjven te IJmuiden. Tijdens den rondgang. V. 1. n. r.: de heer B. van Leer, majoor H. J. Phaff, ir. C. Gelderman,- Prins Bernhard, in gesprek met een dei voormannen. Van VRIJDAG 8 DECEMBER t/m. WOENSDAG 13 DECEMBER, eiken avond 8.15 uur ,brengen wij U een programma dat U al Uw bekenden zult aanbevelen. Een film die geheel beantwoordt aan de vredesidealen en de vrijheidszin van het Nederlandsche volk. Vóór de pauze Een film uit de wereld van schijn en klatergoud. FOX WERELDNIEUWS. PROFILTI'S ACTUALITEITEN MET MOBILISATIEVARIA. 3m onze cuCtuuxlUm-setie piese» teexen uitf U Za» daqmoxqea 11u.de nieuwste (Urn (Adv. Ingez. Med.) (De voorzitter van den voetbal bond heeft bekend gemaakt, dat niet minder dan zes ministers den interland wedstrijd Nederland België Zondag a.s. zullen bij wonen.) Zes ministers komen kijken Naar den grooten voetbalstrijd, Om hun zorgen te ontwijken In hun schaarschen vrijen tijd. Zes ministers gaan genieten Van een kamp, sportief en vrij, En als kenners, want zij schieten, Niet zoo gauw het doel voorbij Ook zij kunnen samenspelen En beoefenen tactiek, Ook zij kunnen spelverdeelen En zijn knap in de techniek. Ook zij juichen, zij 't inwendig, Als oranje voor mag staan, Ook zij vinden het ellendig, Als de Belgen winnen gaan. Onze vrienden-zuiderburen, Die aan 't lijntje met de rest, België staan aan te vuren, Vinden dat natuurlijk best. En nu wil het mij zoo lijken. Op dat groote sportterrein, Gaan de zes ministers kijken, Om hun zorgen te ontwijken En eens niet neutraal te zijn. n Cabine van vrachtauto door verschuivende kisten ingedrukt. In den afgeloopen nacht is een groote vrachtauto, geladen met fruit, te Deil in een sloot gereden. De drie inzittenden zijn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de fruithandelaren J. Verwey en W. M. Heicoop, beiden uit Den Haag, de chauffeur N. W. de Wit, was uit Bodegraven afkomstig. De wagen kwam van de fruitveiling te Gelder- malsen en reed op den rijksweg om via Utrecht- Den Bosch naar Den Haag terug te keeren. Bij het nemen van een bocht is de chauf feur van den weg gegleden, waardoor het voor stel van den wagen in een sloot terechth kwam Door den schok -schoven de kisten naar veren tengevolge waarvan de cabine werd ingedrukt. Rijks- en gemeenteveldwachters waren spoe dig ter plaatse. Inmiddels had men ook genees- heeren gewaarschuwd. Toen men de drie inzit tenden uit de cabine had bevrijd, bleken de levensgeesten reeds geweken. De lijken zijn naar het gasthuis in Zaltbommel vervoerd. Met behulp van een takelwagen is de vracht auto nog in den loop van den nacht gelicht en naar een garage» te Gorinchem vervoerd. Dertien dooden. Bij Lucca (Italië) heeft zich een ernstig vliegongeluk voorgedaan, waarbij 14 oerso- nen om het leven zijn gekomen. Drie bom bardementsvliegtuigen. welke van Milaan op weg waren naar Rome, zijn in de buurt van Lucca verongelukt. Van de in het geheel 18 personen tellende bemanningen der vliegtuigen konden 5 met hun valschermen behouden dalen. De 13 anderen werden op slag gedood. De oorzaken van het ongeluk zijn niet bekend. Een der vliegtuigen heeft ih zijn val een boer gedood. Het schip had 67 personen aan boord Wij vernemen, dat het vracht schip „Tajandoen" van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" in het Kanaal is getorpedeerd. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. Het schip was op weg naar Ne- derlandsch-Indië en had 67 per sonen aan boord. Kapitein is de heer Roeterink. De „Tajandoen", die 8159 bruto registerton meet, was op 4 Decem ber uit Antwerpen vertrokken. OOK DE FRANSCHE COMMUNIST VASSART GEARRESTEERD De Parijsche politie heeft den communist Vas- sart, lid van den algemeenen raad van de Seine, gearresteerd in verband met een zaak, die reeds geleid heeft tot de inhechtenisneming van Frot en Legall, leden van den Parijschen gemeenteraad en zeven andere bekende communisten De commissie, belast met het onderzoek van aan vragen tot arrestatie van verscheidene Kamerle den, heeft zich uitgesproken voor het instellen van een gerechtelijke vervolging tegen den commu- nistischen afgevaardigde Marty. Luchtalarm op de Orkney-eilanden. Op de Orkney-eilanden is Woensdag luchtalarm gemaakt. Een halfuur later werd alles weer veilig gemeld. Men had een vijandelijk vliegtuig boven de eilanden gehoord. Later werd op deze eilanden een tweede maal luchtalarm gegeven. Het signaal „alles veilig" weer klonk 20 minuten later. Koning George bij het Britsche expeditieleger. Een speciale correspondent van Reuter bij het Britsche expeditieleger meldt dat een groote con centratie van Britsche troepen in de Britsche zóne Woensdag, den tweeden dag van den inspectietocht van Koning George, viel op te merken. Bij duizenden waren de Britsche militairen op verscheidene punten verzameld. Boven de troepen cirkelden ter bescherming patrouilles gevechts vliegtuigen en verkenners. Ook stonden alle soor ten luchtdoelgeschut om de troepen opgesteld. De Koning was opnieuw in gezelschap van generaal Gort, den Hertog van Gloucester en andere hooge officieren. De Koning heeft het noenmaal gebruikt in een achttiende eeuwsch kasteel, waar Napoleon eens een nacht heeft geslapen. Na het bezoek aan de troepen keerde het gezelschap om 16 uur 10 naar het algemeen hoofdkwartier terug. De Fransche legerberichten. Het gisteravond uitgegeven Fransche legerbe- richt luidt: „Geen eukele gebeurtenis van belang. Activiteit van onze patrouilles" en dat van hedenmorgen: „Gedurende den nacht activiteit van patrouilles op verscheidene plaatsen; als gevolg hiervan aan beide zijden artillerievuur". FRANSCHE LITERATUURPRIJZiSN. Uit Parijs, 6 December. De „Prix Goncourt" lt heden toegekend aan Philippe Hériat voor zijn ro man „Les enfants gatés". De „Prix Jean Moréas" is toegekend aan André Blanchard voor zijn boek: „Entre jour et nuit"." Voorts is de „Prix de Grèce" toegekend aa nden dichter Maurice Pierra Boye voor zijn werk: „Compagnons in fidèles". Ten slotte heeft Jean Malaquais voor zijn boek: „Java- nais" de „Prix Thépraste Renaudot" gekregen» J

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1