De „Silvain" als verloren beschouwd. De werkloosheid op 2 December. Een geringe daling. Het aantal geheel werklooze volwassen arbei ders bedroeg j.l. Zaterdag 1369 tegen 1375 een week daarvoor. Als werkzoekend stonden inge schreven 1799 volwassenen tegen 1803 op 25 No vember. Ingeschreven waren 291 (273) bouw vakarbeiders, 163 (157) metaalbewerkers, 20 .(20) houtbewerkers, 39 (28) landarbeiders, 188 (202) havenarbeiders, 247 (258) visschers, 36 (34) kantoorbedienden, 607 (618) losse arbeiders, 208 (213) arbeiders in overige beroepen. Verder stonden ingeschreven 55 (51) mannen onder 18 jaar, 18 (20) vrouwen boven en 10 (11) vrouwen onder 18 jaar. In een gesubsidieerde werkverschaffing waren geplaatst 218 (237) mannen boven 18 jaar. Het aantal werkzoekenden bedroeg in de over eenkomstige week van 1938: 1772. Sint Nicolaas in het Christelijk Tehuis voor Militairen. In het Chr. Tehuis voor Militairen in de Bloemstraat is gisteravond op uitbundige wijze het St. Nicolaasfeest gevierd. Dank zij de vele giften van winkeliers was het bestuur van „Pro „Rege" in staat, de militairen een prachtiger/ avond te bereiden. Tusschen de verschillende tractaties doer vermaakten de bezoekers zich met verschillende spelen en met wedstrijden, zooals sjoelbak, bob- jpel, enz. Hiervoor waren mooie prijzen beschik baar gesteld. De clou van den avond was de grabbelton. Bij het uithalen van de pakjes ont» stond somtijds een daverend gelach wanneer deze werden opengemaakt Sommige pakjes be vatten aardige cadeautjes, maar het gebeurde ook wel eens, dat iemand een ui of een wortel uit de ton opvischte. Maar de pechvogels wer den toch weer tevredengesteld. Deze avond, die opgeluisterd werd door muziek, zal bij de militairen nog lang in herinnering blijven. Het bestuur van Pro Rege heeft tevens gedacht aan de militairen die zich in het hos pitaal bevinden. Deze ontvingen als Sint Nico- laasgeschenk lekkere vruchten. In verband met het a.s. Kerstfeest heeft het bestuur besloten, In de Gereformeerde Kerk, Wilhelminakade, een Kerstwij dingsavond tz iiouden. SCHEEPSREDDINGBOOTEN WORDEN UITGERUST MET EEN MOTOR. Met voorraad brandstof voor vijftig uren. Verscheidene reederijen hebben in verband met de toegenomen gevaren op zee de wenschelijkheid ingezien verbetering aan te brengen in het red- dingmaterieel aan boord van haar schepen, aldus het Rott. Nwsbl. Reddingbooten en haar uitrusting zijn gebonden aan strenge voorschriften en staan onder controle van de Scheepvaartinspectie. Een voorschrift voor het aan boord hebben van motor sloepen bestaat echter niet. Dat o.a. de reederijen Phs. van Ommeren Jr. en Van Nievelt, Goudriaan en Co.'s Stoomvaart Mij. op het oogenblik er toe overgaan, elk van haar schepen één of twee red- idingsloepen, voorzien van een motor, mee te ge ven, stemt tot verheugenis. De jachtwerf van Fred. J. Kemper te Schiedam heeft op het - oogenblik druk werk met het inbou wen van motoren in sloepen. Voorloopig moeten on geveer 20 sloepen vooi-zien worden van een mo tor. De sloepen zijn afkomstig van schepen, die op het oogenblik binnen zijn. Als zij over eenige dagen weer zee kiezen, hebben zij één of twee redding- booten aan boord, voorzien van een kleinen Die- sel-gasolie motor van 6 P.K. Deze kleine motor wordt aangebracht op een extra .fundeering, welke - in elke sloep kan worden gemaakt. Het type is zeer bedrijfszeker, ook onder ongunstige weers omstandigheden. Een waterdichte afsluiting garan deert een geregelde werking. -Elke motor heeft een kleine lenspomp, zoodat geregeld overkomend zeewater wordt weggewerkt. Daarbij komt, dat deze kleine motoren zeer een voudig te behandelen zijn, zoodat leeken er ook jnee kunnen omgaan. Op vrachtschepen mag worden aangenomen, dat in deze sloepen in elk geval een machinist wordt ingedeeld. Het ligt in de bedoeling van de reederijen, deze motorsloepen een brandstofvoorraad voor 50 werk uren mee te geven zoodat zij, als het noodig mocht zijn, meer dan twee etmalen kunnen werken. Bij ongevallen op enkele honderden mijlen van land kunnen deze sloepen belangrijk werk verrichten. Zij kunnen ook andere reddingbooten sleepen. Op enkele schepen worden twee van dergelijke sloepen meegegeven, zoodat bij slagzij men in elk geval één van deze booten te water kan brengen. Het programma van de Strawberries. Het programma van de Hockeyclub „Strawber ries" voor a.s. Zondag luidt-* Dames: Kameleon nStrawberries I, 11 uur. Terrein Lage Naarderweg te Hilversum. Strawberries IIR.W. IV, 11 uur. Heeren: Oh Kay I—Strawberries I 2 uur. Terrein voormalige IJsclub terrein van Baerle- Straat. Strawberries II—Oh Kay 13, 2 uur. Opstelling. Dames I: d. M. v. d. Zee, a. R. 'Amse en B. v. Halsen, m. J. Melchers, A. Lamboo en B. Poldervaart; v. G. Schaap. J. Bekker T. Le- fering. K. Ophoff en R. v. Ronkel. Dames II: d. J. de Waard. a. w. v. d. Broek en R. Dekker, m. L. Eriks, T. v. Gelder en C. v. Dorp, v. R. v. d. Veen, M. Lindeblad, D. Laman, E. Behr en H. Graper. Heeren: I: d. v. d. Bliek, a. Ferment en Brandhoff, m. Bangma, v. Randtwijk en D. Mooy, v. Witkamp, Brunink,, Bas, Sluiters en Korstanje. Heeren II: d. Pleyler. a. Gomes en Uiling, m. Rodenberg, v. t Hoff en Bilderbeek; v. Geus, Bekker, Bleeker, Mantje en v. Malsen. SINT NICOLAAS BIJ DEN A.N.M.B. Evenals vorig jaar heeft St.-Nicolaas met zijn knecht een bezoek gebracht aan de kinderen van de werklooze leden van den Algem. Ned. Metaalbewerkersbond. De kinderen hebben geno ten van zijn bezoek en waren zeer blij met hun mooie cadeautjes. Maar ook de Sint en Piet heb ben genoten van hun tocht langs de huizen en de hartelijke en „zangrijke" ontvangst, die hun ten deel viel. Het is dus voor beiden een pretti ge avond geweest. MEERZICHT-KINDERTJES ZIEN SNEEUWWITJE. De directie van de Bioscoop „De Pont" heeft gisteren den kinderen van Meerzicht een gratis voorstelling aangeboden, waarvan ongeveer 300 kinderen w. o. ook eenige kinderen van be hoeftige ouders uit Velsen-Noord, een dankbaar gebruik hebben gemaakt. Vertoond werd de film „Sneeuwwitje". Het was een mooie middag voor de kinderen en ook voor de bioscoopdirectie, die met deze gratisvocorstelling velen aan zich heeft ver- gllcbi- Elf slachtoffers, waarvan zeven gehuwd. Thans mag wel als vaststaand worden aan genomen, dat het oorlogsgeweld zijn eerste slachtoffer onder de Nederlandsche vdsschers- vloot heeft gevonden. De Silvain IJm. 116 is nog steeds niet teruggekeerd en het lijdt thans geen twijfel meer of de Silvain zal niet meer terug IJmuiden beleeft zijn eerste scheepsramp en elf dappere mannen, die zich door het gevaar dat, naar zij wisten hen bedreigde, niet lieten afschrikken, zijn het slachtoffer geworden. Waarvan? Niemand weet het, maar het aller waarschijnlijkst is, dat deboot als zoovele in den corlog van 1914^-1918 op een mijn is ge- loopen. De juiste toedracht zal wel voor altijd verborgen blijven. De namen der slachtoffers zijn: Willem den Heijer, schipper, oud 41 jaar, gehuwd en wo nende Willem Barendszstraat 54 alhier. Maarten Rovers, stuurman, 27 jaar, gehuwd en wonende te Katwijk. Antonius Eskes, machinist, 58 jaar, gehuwd en wonende Velserduinweg 87, alhier. Lambertus Johannes van Beek, 2e machinist, 48 jaar, gehuwd en wonende Trompstraat 60 al hier. Gerrït Voogt, stoker, 27 jaar, gehuwd en wo nende te Maassluis. Leendert Larooy, kok, 57 jaar, gehuwd en wonende te Vlaardingen. Nicolaas van Duijp, matroos, 18 jaar, wo nende te Katwijk. zJacob Remmerzwaal, matroos, 22 jaar, onge- huTfd, wonende te Katwijk. Cornelis Vooijs, matroos, 25 jaar, ongehuwd, wonende te Katwijk. Jacobus Ros. lichtmatroos, 25 jaar ongehuwd wonende te Scheveningen. Johannes Ros, lichtmatroos, 26 jaar, gehuwd, wonende te Scheveningen. De Silvain werd in 1912 in Wesermünde ge bouwd. Het was een goed zeewaardig schip van 202 bruto ton. De bemanning bestond grooten- deels uit bevaren visschers, hetgeen trouwens wel daaruit blijkt, dat allen afkomstig waren uit vissclie rsplaatsen Schipper den Heijer bezat het schippersdiploma en het certificaat voor radiotelefonie, de stuur-, man Rovers bezat het certificaat ,,Wet op het uitwijken" en het diploma voor machinist ter visscherij, welk diploma ook de machinist Eskes en de tweede machinist van Beek bezaten. Verder bezaten de kok Larooij en de matroos Rennmerzwaal het sertificaat „Wet op het uitwij ken". De naaste familieleden van de opvarenden zijn door de reederlj van het vermissen van den trawler in kennis gesteld. Als een tragische bijzonderheid mag het ge noemd worden, dat de Silvain zijn eerste reis na het uitbreken van den oorlog maakte. En wanneer de trawler j.l. Vrijdag is verongelukt, hetgeen niet onwaarschijnlijk is, vond de ramp plaats op den geboortedag van den machinist Eskes. Wordt Vlaardingen een versclie- vischhaven? Door dezelfde combinatie te Vlaardingen, welke dezer dagen den Belgischen motorkotter 0.61 aan kocht en herdoopte in VL. 10 Beatine, is thans van de reederij L. Dasseville te Oostende de houten mo torkotter 0.61 Delphine aangekocht. Dit schip zal evenals de Beatine op een werf te Vlaardingen wor den ingericht voor de kusttrawlvisscherijwaarna uit genoemde haven aan de Noordzeevisscherij zal worden deelgenomen. Blijkbaar gaat men zich in Vlaardingen op de versche visch-vïsscherij toeleggen. Scheepvaartbeweging: Terneuzen. In de afgeloopen maand zijn in totaal langs de Westsluizen te Terneuzen opgevaren 86 zeesche pen met een gezamenlijken inhoud van 132.458 b. r. t. en afgeschut 83 zeeschepen metende 128.988 b. r. t. tegen 185 zeeschepen met een inhoud van 285.056 b. r. t. opvarend en 190 zeeschepen meten de 272.354 b. r. t. afschuttend in dezelfde maand van het vorige jaar. Charterreïs. Eergisteren passeerde alhier het Nederlandsche vrachtmotorschip Tjikandi van de Java-China-Ja pan Lijn, dat sinds Augustus j.l. in charter vaart bij de Mij. „Nederland" van Batavia naar Amsterdam. Tezamen met de Tabinta van laatstgenoemde ree derij en achter dit schip aan aanvaardden beide schepen de reis van Londen naar de thuishaven, waarbij men Maandagavond bij het lichtschip „Maas" wegens het mijnengevaar voor anker heeft moeten gaan. Lange reis! Het eergistermiddag met een lading gezaagd hout van Hudiksvall naar Zaandam bestemde Zweedsche stoomschip Hasting rapporteerde bij aankomst al hier een zeer lange reis te hebben gemaakt. Het schip, dat reeds op 17 November uit de laadhaven vertrokken was, voer in verband met het mijnenge vaar alleen bij daglicht, zoodat het niet minder dan 18 dagen onderweg geweest is om de loshaven te bereiken. Naar de kapitein mededeelde was het schip niet door Duitsche oorlogsbodems aangehouden voor onderzoek. Grootc diepgang Het eergisteren van Batavia te Amsterdam aan gekomen Nederlandsche vrachtmotorschip Tabinta passeerde het Noordzeekanaal met een diepgang van 8.3 Meter. Het schip, dat bijna twee maanden te laat is, was op 4 Sept. j.l. van Batavia vertrok ken en had dus in normale omstandigheden reeds op 7 October kunnen arriveeren. Na de haven van Lissabon aangeloopen te hebben, waar lading over genomen werd van de Marnix van St. Aldegonde heeft men gedurende 15 dagen voor de haven van Weymouth gelegen, waarna naar Bonden werd op- gestoomd, waar het onderzoek door de Britsché Admiraliteit ongeveer een week in beslag nam. Eerst Maandagmorgen vertrok men uit de Engelsche kust naar de thuishaven. ST. NICOLAASFEEST OP SCHOOL K. Op zijn rondgang door ons land heeft de goede Sint de leerlingen van school K niet vergeten. Des morgens bracht hij in hoogsteigen persoon en vergezeld van zijn onafscheidelijken knecht een bezoek aan de kleintjes. Door omstandigheden buiten den wil van den grooten kindervriend kwam hij later dan in zijn bedoeling lag, doch hij had door het zenden van een poppenkast er voor ge zorgd, dat de jeugd zich niet verveelde. Het hoog tepunt van het feest vormde de uitreiking van de cadeautjes. Des middags was het feest voor de grooten. Voor hen kon de Sint geen lijd meer vinden, doch ter vergoeding had hij een bioscoopvoorstelling voor de meisjes en jongens laten organiseeren en deze Viel zeer in den smaakj PRINS BERNHARD BEZOEKT VAN LEER'S WALSBEDRIJVEN. Studiebezoekdat den geheelen dag in beslag nam Vol belangstelling volgde de Prins de werkmethoden in de enorme hallen. Gisteren heeft Prins Bernhard een studiebezoek gébracht aan Van Leer's Wals- bedrijven. De auto van den Prins, waarin behalve de hooge gast van het bedrijf, ook diens adjudant, luitenant-kolonel Phaff, gezeten was, arriveerde omstreeks 10 uur. De heer B. van Leer, oprichter en president commissaris van de walsbedrijven begroette den prinselijken bezoeker en stelde de directeuren de heeren J. Bouw en C. Gelderman aan Z.K.H. voci'. In de tentoonstellingshal van het bedrijf heeft ir. Gelderman den Prins de gevolgde pro ductiewijze uiteengezet. De heer Oscar van Leer toonde den Prins vervolgens de producten van Van Leer's Optische Industrie. Hierna begaf het gezelschap zich naar de pla- tenwalserij, waar de velen walsen zoemend rond draaien. Dit deel van het bedrijf had reeds dadelijk de groote belangstelling van den Prins, die zich met eenige voormannen onderhield cn voort durend vragen stelde aan zijn begeleiders. In de electrische schakelruimte die voor een bedrijf als dit uiteraard een geweldigen omvang heeft en waar in vele opzichten het hart van de fa briek klapt, lichtte ir. S. A. de Vries den hoogen bezoeker in. Ir. J. Bosscher kreeg vervolgens gelegenheid den Prins het fantastische schouwspel te toonen van den machtigen oven, waarin de 600 kilogram zware blokken de z.g. ingots tot een hitte van 1300 graden worden voorgewarmd. Zoolang deze ovens gesloten zijn, kiert slechts hier en daar door de kleine openingen het witte licht en de schroeiende hitte, en merkt men hiervan niet veel. daar de ventilatie uitstekend is. Maar nauwelijks gaat een van de zware deuren open, of een verzengende hitte golft in de fabrieks hal. Dit gedeelte van het bedrijf is zeker het meest fantastisch en de Prins, volgde aandachtig de behandeling van het staal. Een vuurvaste stalen hand grijpt in den oven en haalt de ingot te voorschijn. Deze wordt dan met een specialen wagen naar de „Walsstraat" gébracht. Het gloeiende blok veranderde in weinige oogenblikken voor de oogen van den hoogen bezoeker in een vurige slang, die langer slanker werd, tot het gereed gekomen balkijzer tenslotte voor de zaagmachine tot rust kwam. Hier beten de tanden van een grooten cirkel zaag door het nog heete staal en in den fan- tastischen vonkenregen, die sproeide over werk lieden en belangstellenden stond ook Prins Bemhard geboeid te kijken. Er zijn weinig plaatsen in Nederland waar Z K. H. het lied van den modernen staalarbeid zoo intensief zal kunnen beluisteren, als juist hier in de hypermoderne walsbedrijven van Van Leer. Hierna bezocht de Prins het gedeelte van de fabriek waar aan het gevormde profielijzer de laatste hand wordt gelegd. Op de koelbedden krijgt het staal langzaam weer een normale temperatuur. De laatste bewerking, het recht maken van de balken, waarbij de arbeiders een groote mate van handigheid en „kijk" op het materiaal toonen, had eveneens de belangstelling van den Prins. Het was intusschen reeds middag geworden en de heer Van Leer begaf zich met zijn hoogen gast naar het restaurant van het bedrijf, waar Z.K.H. in gezelschap van de heeren B. van Leer, ir. C. Gelderman en O. van Leer een eenvoudigen koffiemaaltijd nuttigde. Was de ochtend gewijd geweest aan het practisehe deel van het bedrijf, de middag besteedde Prins Bernhard om zich te laten inwijden in het theoretische gedeelte. De heer C. F. van Dam, publiciteitschef van Van Leer, leidde den prinselijken gast in zijn afdee- ling rond. Het spreekt wel vanzelf, dat de Prins, als enthousiast filmamateur, hier de meeste be langstelling toonde Voor de werkelijk unieke in richting van de fotografische afdeeling. De don kere kamers, die van de allernieuwste snufjes zijn voorzien, zijn wellicht de best ingerichte van geheel Europa. Hier worden vergrootingen van ettelijke vierkante meters grootte gemaakt, hier werkt dagelijks een aparte staf van fotogra fen voor de propaganda van het bedrijf. Vol be wondering was Z.K.H. voor de donkere kamer, waarin afdrukken worden gemaakt. Deze werk plaats onderscheidt zich namelijk van elke an dere vergrootingskamer door het feit, dat het hier niet.donker is. De ruimte is voorzien van speciaal voor dit doel gegoten ruiten, die aan het daglicht alle stralen ontnemen, welke invloed kunnen oefenen op het afdrukpapier. Het gevolg is, dat men in deze merkwaardig lichte „donkere" kamer rustig de krant kan lezen. Het is te begrijpen, dat de Prins in deze unieke omgeving geruimen tijd bleef en zich liet inlich ten over de gevolgde werkwijze. Tot slot van zijn bezoek heeft Prins Bernhard een kijkje genomen in het laboratorium, waar van ir. J. Banting de leiding heeften dè micros copische afcteehng VvOi'dt de structuur van het staaf "bestudeerd. Daartoe maakt men micro foto's, die de structuur, tweeduizend maal ver groot, in beeld brehgen. Behalve dit werk ge schiedt in het laboratorium nog het chemisch onderzoek van alle noodzakelijke andere stoffen. Oliën, vetten, vuurvaste materialen, alles wordt nauwkeurig getest voor het in het bedrijf wordt gebruikt. Het metallografisch laboratorium met zijn kunstige werktuigen voor materiaalbeproeving, hield lang de aandacht van den Prins gevangen. Na dezen rondgang door het meest fijn be werktuigde deel van de fabriek nam Z.K.H. af scheid van het bedrijf. Via de Velserpont ver trok de auto van den Prins weer naar paleis Soestdij-k. WEGGEBRUIKERS DIE DEN WEG MISBRUIKTEN. De politie heeft tegen een aantal wielrijders proces-verbaal opgemaakt, omdat zij de op het het Velserduinplein geplaatste verkeersheuvels aan de linkerzijde voorbijreden. IJMUIDEN. SINT NICOLAASFEEST VAN V. Z. V. De Velser Zwem Vereeniging hield gister avond in het Velserbad een geanimeerd Sint Nicolaasfeest. Zeer vele leden waren aanwezig bij dit festijn. Sint Nicolaas arriveerde te 6.30 uur om het feest op te luisteren. De heer de Vries zorgde voor een vroolijk plaatje muziek en tevens voor een microfoon. De heer P. Borst heette St. Nicolaas hartelijk welkom en ver zocht hem de prijzen te willen uitreiken, na af loop der attractie-wedstrijden. Tevens verzocht de heer P. Borst de ouders, de leden trouw naar de oefenavonden te sturen. Hierna ging men over tot de attractie-wed strijden. die een geanimeerd verloop hadden. JAVA—NEW YORK LIJN. Poelau Laut 6 van Batavia naar New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Gsroet (uitreis) 5 December van Suez. Sitoebondo (uitreis) December te Sabang. Kedoe 6 Dec. van Batavia naar Rotterdam. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Bengkalis, Manilla n. Vancouver 5 te Los Angeles. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Simaloer 6 van Durban naar Singapore. Chr. Huygens (uitreis) 6 te Genua. WIJK AAN ZEE ST. NICOLAAS BEZOEKT DE MILITAIREN. Hedenavond zal de Sint een bezoek brengen aan de te Wijk aan Zee gelegerde soldaten. Dit feest zal plaats vinden in de groote zaal van het bad hotel. Men heeft daartoe een tooneel gebouwd en de bedoeling is, dat dit ook voor de komende ont spanningsavonden van O. en O. kan worden ge bruikt. Dezen avond verleenen de Midnight Stars hun medewerking. SUBSIDIE. B. en W. hebben voorgesteld de W.R.B. weder om een subsidie toe te kennen van f 250. HEEMSKERK ST. NICOLAAS BEZOCHT DE ST. JOSEPH- GEZELLEN. Woensdagavond bracht St. Nicolaas vergezeld van „Zwarte Piet" een bezoek aan de St. Joseph- Gezellen. Bij den ingang werd de Sint door den senior ontvangen. Toen de Sint gezeten was sprak de vice-praeses hem toe. Hierop werd aan allen een aardig cadeautje uitgereikt. Tot slot dankte de vice-praeses den Sint voor zijn ruime gave en wenschte hem weer een behouden thuiskomst. De Gezellen bleven hierna nog langen tijd bijeen. „A. D. O." Het programma voor Zondag luidt: B.S.M.—A.D.O., I.E.V. 1—A.D.O. 2, Vitesse 2— A.D.O. 3, A.D.O. 4—I.E.V. 3, A.D.O. a—U.S.V. a, G.V.O. b—A.D.O. b, A.D.O. c—D.E.M.. d en D.E.M. c—A.D.O. d. Gelden voor de luchtbescherming. Krachtens de wet van 23 April 1936 is de bur gemeester belast m l de uitvoering van de maat regelen,welke, met het oog op de beperking van de gevaren, voor de bevolking voortvloeiende uit luchtaanvallen, bij algemeenen maatregel van be stuur zijn vastgesteld. Om aan deze opdracht gevolg te kunnen geven en de noodige voorbereidende maatregelen te kun nen treffen, acht de burgemeester het noodzake lijk, dat hem voor 1940 een crediet van f 1500 wordt toegestaan. Deze gelden worden besteed voor huur dienstge bouw f 350, Jaarwedde kantoorbediende f 600, aansluiting radiodistributie f 18, telefoonkosten f 50, opleiding en oefening personeel f 300, biblio theek en abonnementen f 50, ongevallenverzeke ring f 132 TOONEELVOORSTELLING GING NIET DOOR De tooneelvoorstelling, die de tooneelgroep van Hoogoven Staten gisteravond in het Kennemer Theater zou geven voor de hier in den omtrek ge legerde militairen, is wegens onvoorziene omstan digheden uitgesteld. De gemeente verstrekt kapitaal. In de begrooting van het Bedrijf voor Openbare Werken is voor de aanschaffing van een mechani- schen stamper en voor een rioolzuigauto, tevens ge schikt tot het reinigen van beerputten, geraamd een bedrag van f 9600. Dit bedrag kan niet ten volle worden bestreden uit de door het bedrijf geraamde kapitaalsinkom sten, zoodat een kapitaalsverstrekking door de ge meente wordt geraamd van f 6792,40. Te zijner tijd zal den raad een nader voorstel betreffende de aanschaffing van deze gereedschap pen bereiken. De conferentie van den Werpldh fier kerken. Lezing voor de 3ong Hervormden Gisteravond hield de plaatselijke afd Vereeniging van Jong Hervormden een led" gadering in het Ned. Herv. VereenigjnjT" aan de Oosterwijkstraat. Na gemeensch zingen van Ps. 103 ging de voorzitter, de van Herwijnen voor in gebed, waarna hi voorlas. Vervolgens werden eenige huïsht aangelegenheden behandeld waarna v uitgebracht van de op Donderdag 30 K..,w honden Westenburg-avond, die door dè ^f' zeer op prijs werd gesteld. Hierna was het aan den heer Nijenhuïs uit Haarlem die éetn0^ hield naar aanleiding van de conferentie va wereldbond der kerken, die in Augustus jl i" sterdam gehouden is. Deze conferentie was v spr., de afsluiting van een reeks internat conferenties, die door de Economische hpv gehouden zijn en tevens de eerste jeugdconfl^ in die richting was. Het was de bedoeling Va conferentie, dat niet alleen theologen, maar niet-theologen er aan deel namen. Er waren, aldus vervolgde spr., vertegen digers van alle kerken uit bijna alle 1-— wereld en het was opmerkelijk, hoe bij heerschenden gespannen internationalen 'os- Polen, Duitschers, Tsjechen. Finnen en ":i- Russen vriendschappelijk met elkaar Het doel van deze conferentie was de chris' f- jeugd in te wijden in de practisehe vragen' het christendom. De vraag werd hierdoor pen: „hoe staan wij als jonge christenen wereld met haar verschrikkelijke Het belangrijkste achtte spr. de diseussTê-g-n* waarvan vooral het punt „de Christelijke jeusjj de kerk" de belangstelling trok. Verder ttL' door vertegenwoordigers van verschillende land! onderwerpen besproken, waarvan de uitsprak „wij zijn hier vereenigd in het weten, dat God 5]] menschen roept tot Zijn kerk" van den Hol!and« den heer F. Kooiman treffend was. De spreuk, die de geheele conferentie beheersdi te was „Christus Victor" (Christus Overwir.nssrt Nadat nog een geanimeerde discussie was volgd, sloot de heer Nijenhuis de vergadering art dankgebed. ie- Een scène uit „De Gier van de Jamaica". .(Luxor Theater, Beverwijk.), Langs de Liin. Programma van de Radiocenlrale, Vrijdag: Lijn 1: 8.Hilversum I. Lijn 2: 8.Hilversum II Lijn 3: 8.Keulen, 10.2b Parijs, 12.20 Keu!»; 12.55 Brussel Ned., 2.20 Nationaal programma, iij Keulen, 7.20 Brussel Ned., 7.50 Diversen, 8.30 Km. len, 9.50 Brussel Fr., 10.20 Brussel Ned,, 10.45 Xa- tionaal programma, 11.40 Keulen. Lijn 4: 8.Brussel Ned.. 10.35 Londen Reg.. 5.20 Nationaal programma, 6.50 Londen Reg., 7.20 Xa. tionaal programma, 10.05 Londen Reg. 10.20 Xa. tionaal programma, 10,45 Londen Reg. Lijn 5: Diversen. Afscheidsbezoeken van St. Nicolaai, St. Nicolaas heeft ook op zijn verjaardag cjj verscheidene bezoeken afgelegd. Gistermorgen va scheen hij in de R.K. U. L. O.-school voor meisj aan den Arendsweg. De leerlingen hebben den Si een alleszins waardige ontvangst bereid. De mei jes van de hoogste klasse voerden een paar leuke schetsen op, waarom onbedaarlijk is gelachen, Natuurlijk ontbrak het niet aan de gebruikelijk tractaties. Het hoofd van de school en de onder wijzeressen ontvingen uit de handen van St. Nico laas fraaie geschenken. Des avonds hebben de leden van de 1 Vrouwelijke Jeugdbeweging het St. Nicolaastees gevierd. Dat geschiedde in het gezellig clublokaal boven de R.K. U. L. O.-school. Het hoog tepunt van den avond vormde natuurlijk het be« zoek van St. Nicolaas, die in gezelschap van zijn onafscheidelijken zwarten knecht te midden van de jeugdige schare verscheen. Kapelaan De Boi sprak een welkomstwoord, waarna de bisschop van Myra in bloem- en beeldrijk proza deugd deugd van de woelige schare de revue liet ren. Toepasselijke geschenken zetten daaraan m«f kracht bij. Ook de leidsters werden niet Zij ontvingen een mooi boekwerk. Tenslotte richtt* St. Nicolaas een woord van hooge waardeering tot kapelaan De Bot voor diens ijveren in het belang van de Katholieke Jeugdbeweging. Ook hij ont ving uit handen van den goeden Sint een geschenk. Het was een zeer geslaagd feest, dat de jeugd zich gaarne zal herinneren. Subsidie voor Wijk- en Kraam' verpleging. B. en W. hebben den Raad voorgesteld aan de beide plaatselijke vereenigingen voor kraam- en ziekenverpleging, het Witte Kruis en het Wit-Gele Kruis een subsidie te verleenen van f 4000. B. en W. zullen zich nader beraden over de vraag in welke verhouding dit bedrag bij wijze van subsidie onder de beide plaatselijke vereen'- gingen zal worden verdeeld. De Gier van de Jamaica. Een indrukwekkende film. „Laat geen schipbreuken geschieden, maar alj zij geschieden, laat het dan gebeuren aan de kust van Cornwall, ten bate van de arme bevolking' Zoo luidde een oude Cornische spreuk rit tot begin der negentiende eeuw. In dien wilden uitnoes van Engeland leefden benden, die, voordat de Brit sché kustwacht werd gevormd, uit plundering schipbreuken veroorzaakten, door schepen op m onbarmhartige rotsen van Cornwall's woeste kust te lokken. Dit onderwerp heeft de Paramount in een ri° weer onder de aandacht gebracht. Van dit geg heeft zij een spannende, indrukwekkende en spookachtige film gemaal iie getiteld werd „De Gier van de Jamaica". Den groo* ten karakterspeler Charles Laugh ton werd de hoow* rol opgedragen, n.L de rol van Sir Humphrey, Jonker van Pengallan, straat van het dorp en de man achter de schermen. Een vreemde figuur, waarin zich de schurk aan <1® gentleman paart. Een weergalooze creatie Laughton. Verder brengt de film het debuut de lieftallige Maureen O'Hara. De andere ro.o worden gespeeld door Leslie Banks en Marie htf Eén van de benden, die de schepen op de lokt staat onder leiding van Joss Merlyn, de waa van de herberg „Jamaica Inn", die zijn ore krijgt van Sir Humphrey. Iedere stormnacht wora een schip op de rotsen gelokt, de bemanning koelen bloede vermoord en de buit verdeeld' De Koninklijke Marine zendt echter een lri nant om een onderzoek in. te stellen naar he'to rustbarend aantal schipbreuken, waarvan nimm één overlevende kan verhalen. t. Trehearne weet in de bende door te dringen.- a bemerkt al gauw, dat geen van de bendeleden chef kent. Hij roept de hulp in van Sir Humpnr y» die hem gevangen laat zetten en zich ontpopv de auteur van alle misdaden. .tkeu Hoe de geschiedenis zich nu verder ontwi willen wij hier niet verraden. n« Het tweede hoofdnummer is „Dagjesmensen^ met Margaret Lockwood en John Loog®111 hoofdrollen,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2