C r| i 1 i i i De Russische opmarsch in Finland. I Spott w Sped j De mijnenvelden in de Noordzee. 'f\ i "4 ,|T f- p dffr u 1 ftï -JrT- HM" 7 1 r- j-Q iLow. JE p <5§È= J Wij drukken hierbij af het derde kaartje, uitge geven ten dienste van scheepvaart en visscherij, waarop zijn aangegeven de „officieele" mijnenvel den. Op dit kaartje vindt men aangegeven het laat ste door de Engelsche admiraliteit uitgelegde mij nenveld in het zuidelijkste deel der Noordzee, on geveer ter hoogte van den mond van de Theems. Iedereen, weet natuurlijk, dat deze „officieele" .mijnenvelden niet het grootste gevaar zijn voor scheepvaart en visscherij. Dat zijn de vele losge slagen mijnen en het nieuwste product van dezen coiiog, de magnetische mijnen. Het hierbij geplaatste kaartje is bijgewerkt tot 4 4 December. Het geeft niet weer de mijnenveld,en of versper ringen binnen de territoriale wateren: Nu weer de „Tajandoen". De naam Tajandoen zeide in IJmuiden niet zooveel als de naam Simon Bolivar. Maar ook de Tajandoen was een bekende naam in IJmuiden. Hoe de berichten over het torpedeeren van een schip van „de Koninklijke" of van „de Neder land" onze plaatsgenooten aangrijpt, toont het duidelijkst de groote belangstelling voor de be richten op onze nieuwsborden. Al dadelijk bleek ons, dat zich tal van IJmui- denaren aan bocrd van de Tajandoen bevonden en bijna allen waren het jeugdige personen, jongens nog, die voor 'n eerste reds voeren. Een enkele was zelfs voor 'n eerste reis aan boord. Minstens een vijftal plaatsgenooten voer op de Tajandoen. En niet allen zijn gered; de licht matroos J. Stoker Wzn. wordt nog vermist. Dat behoeft nog niet te be teekenen, dat hij veronge lukt is. Het ongeval geschiedde, volgens nadere berichten, 30 mijl ten Noorden van Ouessant, dus op 'n plaats, waar bemanning en passagiers zich vrijwel veilig konden wanen van alle mogelijke gevaren, die hen op het begin van de reis hadden bedreigd. Maar hier op de scheiding van het Engelsch Kanaal en den Atlantischen Oceaan bestaat ook altijd nog de kans, dat de vermisten door een voorbijvarend schip zijn opgepikt of dat ze in een sloep ronddrijven. Laat ons hopen, dat ook zij die nog vermist worden, waaronder de jonge Stoker, er het leven hebben afgebracht. IJmuiden zal toch zijn tol aan Mars wel be talen'. Volgens een hedenmorgen ontvangen bericht, afkomstig van den gezagvoerder, bestaat er wei nig hoop, dat de vermisten nog in leven zijn. Aanvoer papierhout. Het Letlanidsche stoomschip Sigulda arriveerde eergisteren met een lading papierhout van Riga aan de Papierfabriek te Velsen. Het schip rapporteerde bij aankomst alhier tijdens de vaart door het Kieler Kanaal in aanva ring te zij geweest met een Duotsch visschers- vaaftuig waarbij 't schade opliep. Alvorens de mis naar de losplaats te vervolgen is het schip daarop naar Cuxhaven gestoomd, waar men de verkregen schade voorloopig herstelde, zoodat het de reis toon voortzetten. Uitbreiding K.N.S.M.-vloot. Woensdag j.l. vond op den Nieuwen Waterweg de proeftocht plaats van het bij Gebr. Pot te Bol nes voor rekening van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. gebouwde vracht- en passagiersimotorschip Hector. Het schip, dat. bestemd is voor den dienst van West-Indië op de haven van New-York, is een zusterschip van het onlangs in de vaart gebrachte nieuwe motorschip Castor, dat bij de Nederlandsche Dok Mij. N.V. te Amsterdam ge bouwd werd. Het geeft een accomodatie voor 12 passagiers, een draagvermogen van 1750 ton en een machinevermogen van ongeveer 1300 APK., terwijl de dienstssnelhead 11 Yz mijl per uur zal bedragen. Opgelegd. Het mooiste en nieuwste schip van de reederij Compagnie Maritime Beige de Baudouinville, 13517 b.r,t., zal, naar uit Brussel gemeld wordt, thans worden opgelegd. De exploitatie van loet BÓhip, dat frs. 105 millioen gekost heeft, is mo menteel te duur, alleen de verzekering tegen mo- lestrisico kost bij uit- en thuisreis naar de Bel gische Congo niet minder dan frs. 2 millioen. In verband hiermede heeft de maatschappij be sloten voor den duur van den huldigen oorlog bet stoomschip Königsstein te charteren; dit schip voer onder de vlag van de Red-Star-Line en zou juist gesloopt worden. Twee nieuwe stalen elevatorbakken. Aan de N.V. Scheepswerf en Gashouderbouw !V/h Jonker en Stans te Hendrik-Ido-Amibacht toerd den bouw opgedragen door Adriaan Vol- ker's Maatschappij tot het Uitvoeren van Open bare Wenken (Société Anonyme. pour l'execution de Travaux Publics Adriaan Voilker) N.V. te Rotterdam van twee nieuwe stalen elevatorbak ken, van ieder 400 M3. Kiellegging. Voor binnenlandsche rekening is dezer dagen bij de soheepsbouwwerf ,De Vooruitgang" te Al- phen a/d Rijn de kiel gelegd van een vracht- teotorsc'hip voor de kustvaart met een laadver mogen van ongeveer 325 ton. Het schip zal wor den uitgerust met een 200 P.K. Industrie-Diesel motor. Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 8 December 1939. Tarbot 240 cent per K.G. Bot f 33—f 28 per 50 K.G. Schar f 7—f 4,10 per 50 K.G. J'ijting f 7—f 3,10 per 50 K.G. Vfirsche haring f 17,50—f 11,50 per 50 K.G. Aangevoerd aan den afslag: 3513 K.G. geconsigneerde snoekbaars, 3024 cent ïer K.G. i 270 kisten versche haring. KIESCOLLEGE. - -Bij de- gehouden tweede stemming voor leden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente IJmudden-Oost zijn gekozen de heeren C. Visser en Th. Ziegenhardt. BESOMMINGEN. Logger met versche haring: SCH 66 f 3920. Kotters: TX 29 f 110; TX 19 f150. EERSTE TULPEN AANGEVOERD. Hedenmorgen zijn aan de bloemenveiling „Cen trum" de eerste bloeiende tulpen aangevoerd. Zij waren afkomstig van den kweefcer Heine te Uit geest. VERTROKKEN TRAWLERS. Gisteren is naar zee vertrokken de trawler Knik ker IJM 4. DRIEHUIS OPDRACHT. Het metselwerk voor het nieuwe kantoor met directeurswoning en recreatiezaal'voor de Ver- eeniging voor fac. lijkverbranding is opgedragen aan den heer J. Böhm alhier. HEEMSKERK VOLKSONDERWIJS. In het. lokaal van den heer L. Schipper hield de afdeeling Heemskerk van Volksonderwijs een ledenvergadering onder leiding van den heer P. v. d. Bom, Bij de opening heette de voorzitter de aanwe zigen welkom. Een schrijven was ingekomen van den heer A. Doctor, waarin deze als bestuurslid bedankt. De voorzitter bracht nog een woord van dank aan het scheidende bestuürslid. Omtrent de school- voeding kon de voorzitter mededeelen dat eenige kinderen hiervan, gebruik maakten. Het jaarlijiksche kinderkerstvacanti©feest zal een verschil maken met de voorafgaande fees ten. De vorige feesten waren iets te groot van op zet en dit laten de financiën niet meer toe. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer A. Doctor, werd tot bestuurslid 'gekozen mevr. P. KluftKlein. CHR. JEUGDWERK. Gezien het succes van den vorigen keer zal het Chr. kinderzangkoor Donderdag 14 December nogmaals een uitvoering geven in het Ned. Herv. Vereenigingsgebouw. Hét zangkoor „Con amore" zal haar medewerking verleehen. BLOEDTRANSFUSIEDIENST. Voor den bloedtransfusiedienst hier ter plaatse hebben zich reeds verschillenden aangemeld. Zij, die zich als bloedgever niétgeschikt achten en toch met de zaak sympathiseeren kunnen gelden storten bij den penningmeester den heer S. v. d. Kólk, Rijksstraatweg, alhier.- Weinig vraag naar s|apeIproducten. Vorstvrij weer en exporimoeilijkheden. De gang Van zaken in den handel gedurende de week van 16 December liet voor sommige groentensoorten wat den prijs betreft no-g al te wenschen over. Voornamelijk die. producten waarvan de aanvoeren nog van beteekehis zijn, hadden veel .moeite de gangbare prijzen te handhaven. Als regel staan de dagen rond het St.-Nicolaas- feest in den groentenhandel nu juist niet zoo gunstig aangeschreven doch ongetwijfeld dragen exportmoeilijkheden en het tot heden nog vorst vrij e weer niet bij aan, een gunstiger verloop van den handel. De koolsoorten, die thans een ruime plaats aan de markt innemen, stonden in door snee laag genoteerd, terwijl ook voor verschil lende stapelproducten de vraag nog zeer be perkt was. Andijvie die de afgeloopen week nog in flinke partijen werd aangeboden, maakte ook nog geen betere prijzen. Hoewel de kwaliteit van het grootste gedeelte van den aanvoer nog zeer mooi was kwamen de beste soorten aan prijzen van af f i2 per 100 stuks, een enkele partij maakte wel eens een beteren prijs. Partijen, die per K.G. werden verkocht, varieerden in prijs van 2-4t/a ct. per K.G.. De spruitenhandel was met de prijzen erg on regelmatig. De daling zette zich in de laatste dagen voort. Konden op de veiling van Vrij dag j.l. nog enkele partijen het van 15—17 ct. per K.G. brengen, Maandag en Woensdag ston den de noteeringen weer heel wat lager. Vooral de afwijkende en mindere soorten hadden wei nig belangstelling. Naar kwaliteit -bewogen zich de prijzen van 6—12 ct. per K.G. en het was een uitzondering wanneer 1 of 2 ct. hooger werd genoteerd. Bloemkool wordt steeds minder aangevoerd. Ook de kwaliteit wordt steeds minder. Het spreekt van zelf dat onder deze omstandigheden de prijzen er niet op vooruitgaan. Voor sommige partijen werd vorige week Vrijdag nog als hoogste prijs tot 15—17 ct. besteed, doch de laatste veilingdagen kwamen voor de beste soorten de prijzen niet hooger dan van 912 ct. per stuk. Tweede soort en mindere kwaliteit schommelden van 37 ct. per stuk. Boerenkool alsmedegroene en gele kool pro fiteerden nog niet van betere prijzen daar deze zich ook in de afgeloopen week op hetzelfde lage peil bleven bewegen. Boerenkool bracht het van 2—4 ct. per K.G. en ook voor gele en groene kool stond de noteering meestal van 2—3 ct. per K.G. Naarmate het aanbod van bospeen' thans min der wordt gingen de prijzen geleidelijk naar bo ven, zoodat hiervoor van 610 ct. per bos werd betaald. Ook was voor waschpeen de belangstelling iets beter Dit product noteerde van 3x/2—6 ct. per K.G. Tomaten van goede kwaliteit waren góed te verkóopén en werden naar soort afgenomen van 8_22 ct. per K.G. Dat oo'k het kwaliteitsverschil van sla, die nog wordt aangevoerd, zeer groot is blijkt wel uit de noteeringen die verschillen aangeven van f 0.30—2,50 per 100 stuks. Prei wordt momenteel heel wat aangevoerd en al schommelen de prijzen wel eens, de afname is over het algemeen goed. Ook komen veel knol len aan de markt, waarvan de kwaliteit zeer goed is. Voor prei waren de noteeringen van 3V«—5 ct. per K.G. en voor knollen werd naar grootte en kwaliteit van 2—8 ct. per stuk besteed. In de fruitafdeeling bleef deze week het aanbod van druiven geheel achterwege, zoodat thans alleen het harde fruit in ruime mate domineert. Voor appelen en peren schommelen de noteeringen van 48 ct. per K.G., fijnere soorten'brengen het van 12—16 ct. per K,G. 1 Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Matige, aan de kust tijdelijk krachtige meest zuidelijke wind. zwaarbewolkt tot betrokken, vooral In het westen kans op eenigen regen, weinig verandering In tem peratuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 44 Laagste hedennacht F 38 Hoogste heden F 40 BAROMETERSTAND1 P Hedenmorgen 9 uur 765 m.M Neiging: Stilstand. OPGAAF MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Zaterdag v.m. 1.32 uur; n.m. 1,49 uur. Zondag v.m. 2.19 uur; nun. 2.38 uur. Maandag v.m. 3.06 uur; n.m. 3.22 uur. Langs de Lijn. Programma van de Radtaeentrale. Zaterda g: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs, 12.20 Keulen, 12.35 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 4.20 Brussel Ned., 5.35 Brussel Fr., 6.20 Brussel Ned., 7.05 Brussel Fr., 7.20 Parijs, 10.55 Brussel Fr., 11.20 Scheveningen Radio. Lijm IV: 8,00 Brussel Ned., 9.20 Diversen, 10.35 Londen Reg., 11.20 Nationaal programma, 5.00 Londen Reg., 5.20 Natinoaal programma, 8.20 Londen Reg.; 10.20 Nationaal progrmima. Lijn V: Diversen. JAARVERGADERING S. D. A. P. In de Donderdagavond gehouden jaarvergade ring van de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. wer den de jaarverslagen van secretaris en penning meester goedgekeurd. Uit het overzicht van den penningmeester bleek dat de financieele positie van de afdeelingzeer gunstig was. Bij de bestuursverkiezing werden alle aftreden- den herkozen. Besloten werd, pogingen aan te wenden om de jaarlijksche Kerstvergadering die op Zaterdag 23 December was vastgesteld, op een anderen datum te doen houden. Medegedeeld werd dat het aantal leden der afd. zich steeds uitbreidt en dat weder 5 nieuwe léden konden worden ingeschreven. ONDERLINGE COMPETITIE DAMCLUB. De uitslagen van de Donderdagavond voor de onderlinge competitie van de Beverwijksche Dam club gespeelde wedstrijden waren: le klasse: A. Peekei—D. Kikke 0—2 W. SpanjaardA. C. Staalduinen 20 J. A. OussorenM. Kemper 20 C.. RietkerkG. Hoogewerf afgebroken 2e klasse: A. WernkeB. Winter 20 A. HoflandP. Kooiker .20 A. RomeynM. Hoogvorst 20 BEGINSELTROUW IN MOEILIJKE TIJDEN. ..Voor de paatselijke afdeeling van de Neder- landsche Vereeniging voor Natuurgeneeswijze spreekt mevr.. J. F. Jaccbs^-Arriëns te Heem-r stede op Dinsdag 12 December over het. onder werp: „Maatregelen, die ons ten dienste staan onzen beginselen trouw te blijven in moeilijke tijden". De bijeenkomst wordt gehouden in het ge bouw van het Witte Kiui is aan de Baanstraat. VEREENIGING VAN AQUARIUMHOUDERS. De Vereeniging van Aquarium- en Terrarium- houdiers „Kennemerland" houdt op Maandag 11 December in café v. d. Lem aan den Zeeweg te IJmuiden Oost een liefhebberij avond. In deze bijeenkomst zullen de diploma's worden uitgereikt van den gehouden kweekwedstrijd. Verder zullen besprekingen .worden gevoerd over de huiskeuring en het zelf maken van een kool filter. HET PROGRAMMA VAN HET INSTITUUT. Voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling spreekt op Vrijdag 15 December in gebouw Adri- chem de heer E. F. Aibrecht te Haarlem over het onderwerp: „Het fascisme, oorsprong, wezen en ontwikkeling". De lezing wordt toegelicht met lichtbeelden. Verder heeft de plaatselijke afdee ling nóg de volgende bijeenkomsten vastgesteld: Donderdag 25 Januari, 4.30 uur: kindermiddag. Sprookjes en verhalen door den heer A. D. Hilde- brand. 's Avonds 8 uur: praatavond voor oude ren. Vrijdag 23 Februari: S. de la Bella over „Vrije Economie of Ordening". JIIIIW «*i|t Milium■■inaiiiiiiiiniijiiiiiF LAWNTENNIS Nederland—Italië. De Italianen leiden met 20. Het is op den eersten avónd in het Tennispark Marlot te 's-Gravenhage waar de driedaagsche ontmoeting NederlandItalië plaats had 20 voor de buitenlandsche gasten geworden. En zelfs zonder dat onze landgenooten maar één set wisten te bemachtigen. Toch kan niet gezegd worden dat de beide Italiaansche spelers Ro- manoni en Cucielli, die resp. Hughan en Van Swol versloegen, zooveel beter speelden, dan de onzen; hun enorme fighting spirit, him gewel dig, sterke wil om te winnen en als belangrijk on derdeel daarvan, him intense concentratie op de beslissinde momenten, gaven den doorslag. De uitslagen waren als volgt: Romanoni—Hughan 6—0, 64, 6^-4. Cucielli—Van Swol 6—3, 64, 7—5. Hedenavond wordt het dubbelspél Hughan Van Swol tegen CanapeleCucielli gespeeld. HAARL. KORFBALBOND HET ADSPIRANTENPROGRAMMA. Slechts één wedstrijd wordt Zaterdagmiddag gespeeld, nl. in de tweede klasse: Onder Ons Nieuw Flora, die van ongeveer gelijke krach ten zijn. Zondag worden gespeeld: le kl. Haarlem a- O. K. a; de eerste staan er iets beter voor. Voor de 2e kl. gaat Haarlem b naar Aurora a. In de derde worden gespeeld: A Ready bS.V. b en O, K. c—E.H.S. Putsch teyenafóeitsiefi iit JCaceCië. Het hoofdkwartier van het Roode Leger voor het district Leningrad deelt mede, dat op 7 December de troepen hun opmarsch hebben voortgezet en de volgende doelen hebben bereikt: De troepen, welke uit de richting Moermansk oprukken, zijn tot 45 K.M. ten zuiden van Petsamo opgerukt, waarbij zij op hun weg hindernissen en mijnenvelden zijn gepasseerd. Uit de richting Ukhta, Repola, Porosozero en Petrozavodsk oprukkende hebben cle Sovjet Russi sche troepen den tegenstand van de Finsche wit gar disten gebroken en zijn zij tot 75 K.M. van de grens opgerukt. Zij hebben zes kanonnen van 75 m.M. en 9 van 37 m.M. buitgemaakt, alsmede 20 zware en 37 lichte mitrailleurs, bovendien een aantal opslag plaatsen van oorlogsmaterieel en levensmiddelen. De Finsche wit gardisten 'lieten talrijke gewonden en meer dan 300 door de vorst'verkleumde soldaten achter. De luchtdoelartillerie van het Roode Leger haalde twee vijandelijke vliegtuigen omlaag, vier officieren van de Finsche luchtmacht werden krijgs gevangen gemaakt. In den oostelijken sector van de landengte van Karelië zijn de Sovjet Russische troepen door de voornaamste verdedigingslijn van de Finnen langs de Vuoksa waterwerken gebroken en zijn zij 8 tot 12 K.M. ten noorden van de Taipaleenioki-rivier opgerukt. In den westelijken sector op de landengte hebben de troepen van het Roode Leger de stad en het sta tion Perkjarvi aan den Vyborg-spoorweg bezet en zyn zij 9 K.M. in noordwestelijke richting opgerukt. Zij hebben Kirka Usikirkko en het. station Nauris- jarvi aan den zeespoorweg bezet. Tengevolge van het slechte weer sneeuwstorm en mist is de luchtmacht niet actief geweest. Het opperbevel van het Finsche leger deelt in zijn communiqué mede dat de Russen op 6 Decem- bei in Karelië tot het -offensief zijn overgegaan. Finsche troepen hebben een tegenoffensief ingezet.. In het oosten van Karelië. werden 4 Russische tanks buitgemaakt. Bij Salmis heeft het Russische leger gas gebruikt. De operaties ter zee beperken zich. voor zoover de Russische eenheden betreft tot een tamelijk onzuiver schieten op de Finsche kust. De kustartillerie heeft zekere successen behaald, De Russische luchtmacht ontplooit eenige activiteit ten noorden van het Ladogameer doch haar bom bardementen hebben geen schade veroorzaakt. Het wordt volkomen onjuist genoemd, dat Rus- sische troepen den spoorweg van Noermis zouden hebben gepasseerd integendeel aldus besluit de mededeeling, zij bevinden zich op gróoten afstand van deze spoorlijn. Uit Haparanda wordt gemeld, dat een veld slag, die de bloedigste genoemd wordt, welke nog is voorgekomen, woedt in de nabijheid van Petsamo. Geraamd wordt, dat de Russen 7000 man in het veld hebben gebracht, toen de slag begon en reeds 2000 man hebben verloren. Berichten, dat Finsche vliegtuigen Baltiski zou den hebben gebombardeerd, worden officieel te Helsinki tegengesproken. Volgens een mededeeling door de Noorsche marine ontvangen van het. Volkscommissa riaat van Buitenlandsche Zaken der Sovjet- Unie zal Sovjet-Rusland van hedenmiddag 12 uur af de Finsche kust in de Finsche golf blok- keeren. Finsch gezantschap uit Moskou vertrokken. Het personeel van het Finsche gezantschap te Moskou is gisteravond met den gewonen trein naar Dunaburg in Letland vertrokken. Uit verschillende bronnen verneemt men dat de" Duitsche ambassade den vertegenwoordigers van onderscheidene kleine staten heeft doen weten, dat de Sovjet Unie hun aanwezigheid op het station bij het vertrek der Finnen als een demonstratie tegen' Moskou zou beschouwen. Een vertegenwoordiger van het Finsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft een on- derhoud toegestaan aan den correspondent van Reuter te Helsinki. In dit interview heeft hij een hartstochtelijk beroep op de' wereld gedaan. Hij zeide o.m. „dat van alle zijden sympathiebetui gingen worden ontvangen, doch dat men van 'nkleïn land als Finland met 3 millioen zielen niet kan verwachten, dat het immer stand kan'houden te gen Rusland met zijn 180 millioen.. Finland vecht wanhopig voor zijn leven een leven, dat nog ver scheidene maanden, mogelijk verscheidene jaren kan duren. De groote Russische beer zit evenwel zijn kleinen Finschen hond achterna en hoewel de hond kan ontsnappen voor een oogenblik, moet de beer tenslotte winnen. Er moeten wapens en man nen worden gegeven en spoedig gegevein". Na een beroep op Denemarken, Zweden en Noor.* wegen en gezegd te hebben, dat het te betreuren is, dat groote mogendheden zooals Groot-Brittan- nië en Frankrijk, die wapenen en bloed hunner, burgers hebben gegeven voor Polen, niets kunnen doen voor Finland, voegde de woordvoer der hieraan toe: Het is thans aan de wereld Finland meer te geven dan sympathie, tenzij zij deze dappere kleine natie -verpletterd wenscht te zien. Finland is trotsch, doch niet te trotsch. om toe te geven, dat het het niet voor altijd zal kunnen uit houden zonder hulp en hoopt dat de naties der wereld niet zullen toezien hoe het ver nietigd wordt en zijn burgers uitgemoord. HET GOUDEN JUBILEUM VAN DEN K. N. V. B. Bondsonderscheidingen uitgereikt. A. Cassée. Op 25 Februari 1922 werd besloten tot het instellen van een Bondsonderscheiding, toe te kennen aan personen, die zich ten opzichte van de voetbalsport verdienstelijk hebben gemaakt gedurende een reeks van jaren, als tijdsduur ge durende welke de diensten bewezen moesten zijn, werd een norm van twintig jaar aangeno men. Het bestuur van den K.N.V.B. heeft ter gele genheid van het 50-jarig bestaan aan 25 offi cials, onder wie enkele buitenlanders, het bonds- onderscheidingseëken toegekend nl.: L. Bergé, H. S. Boekman, J. H. F. de Boer, W. H. A. Burg wal, A. Cassée, H. W. H. Herberts, A. Joh. Jan sen, mr. J. B. Kan, M. J. Koolhaas, C. F. van der Meulen, dr. R. J. Th. Meurer, A, J. van der Moer, G. J. Nijland, J. G. A. C. Piederiet, mr. R. W. Pik, mr. D. Schutte, A. M. J. Veldhoven, W. C. Vèrstappen, M. J. B. C; Vogel, J. W. de Vries, G. de Weert, J. H. de Wolf, mr. o. Vankesbeeck, kanunnik Dessain en A. Jouveneau. VOETBAL Hef gouden jubileum van den K. N. V. B. Interview met Karei Lotsy. In het jubileumboek van de Kon. Ned. Voet balbond heeft de heer Karei Lotsy een boeiend artikel geschreven, waarin hij de beteekenis van de mental-training en de concentratie nog eens duidelijk uiteenzet en richtlijnen geeft voor hen, die eveneens de aan hun leiding toevertrouwde sportmenschen de vruchten van deze gewichtige elementen zouden willen doen plukken. De heer Lotsy vertelde ons, hoe hij destijds toen eigenlijk nog onbewust van de groote moge lijkheden, al bij H.F.C. 'aan een soort mental training had gewerkt, waarmede hij had be reikt, dat deze club in twee seizoenen via de overgangsklasse uit de tweede klasse naar de eerste klasse promoveerde. De conjunctuur voor het inslaan van nieuwe wegen was op dat moment heel gunstig in Nederland, want met de Oranjeploeg ging het maar heel slecht. Van 15 Maart 1925 tot 14 Juni 1931 had de nationale ploeg geen enkelen uit wedstrijd kunnen winnen; in de periode van 1928 tot 1931 hadden onze jongens in het ge heel maar driemaal gezegevierd en zesmaal ge lijkgespeeld, terwijl hiertegenover 12 neder lagen stonden. Er werd gemopperd op de Tech nische Commissie, welke natuurlijk de zonde bok was. „De T. C. kwam in December 1930 zelf met reorganisatieplannen bij het bestuur, maar in de bestuursvergaderingen van den K.N.V.B. kwam de heer J. Moorman, die over alles tevoren met mij breedvoerig overleg had gepleegd, met andere voorstellen voor den dag en het resultaat daar van .was, dat de Technische Commissie met twee leden werd uitgebreid en dat uit die comimssie -de Keuzecommissie werd gevormd, welke op 25 Januari 1931 door den Bondsvoorzitter, dr. D. J. van Prooye, werd geïnstalleerd. We bereikten, d&t er een zeer prettig contact kwam tusschen de spelers onderling; zij werden bovendien onze oprechte vrienden. Dat gaf,,de zoo hoog noodige sfeer van ver- trquweni welke'de sterke eenheid zoo ten goede kwam. In den beginne deed ik steeds nieuwe ervarin gen op; de metheden, welke ito bij H.F.C. had toegepast, kon ik verbeteren en het resultaat weet u: in de periode van 19311934 bereikte de Keuze-Commissie, dat het Nederlandsch elftal van 21 wedstrijden er 11 won en 9 verloor;' een maal werd een gelijkspel behaald. Onze ploeg be stend het. van 14 Juni 1931 tot 3 Mei 1936 tien maal achtereen op het terrein van de tegenpartij een overwinning te behalen. Een prachtig re cord. U moet bedenken, dat de concentratie- en mental-training-gedachte geen hocus-pocus is, zcoals sommigen haar nog steeds willen zien. Het is in wezen zoo heel gewoon, als men de zaak maar goed aanpakt. Men behoeft er wer kelijk geen Übermensch voor te zijn, geen toove- naar en ik ben in staat, onmiddellijk heel wat sportleiders in Nederland aan te wijzen, die voor het geven van leiding, aan mental-training uit muntend geschikt zijn, misschien zonder dat zij zich er van bewust zijn. De waarde wordt nog door te weinig sportleiders gerealiseerd, maar indien zij zich de moeite zouden willen geven, zich er wat meer in te ver diepen, dan zouden zij ongetwijfeld tot de over tuiging moeten komen, dat de mogelijkheden zeer groot zijn, zij zouden het bovendien zelf kunnen ervaren. Er kan zoo machtig ve'el mee worden bereikt; de resultaten van het Nederlandsch elftal hébben het bewezen; individueel is in ons land de car rière van Wim Anderiesen wel het beste voor beeld, dat ik zou weten aan te halen. 'Toen Nederland geen spil van klasse bezat, hebben we hem geestelijk rijp gemaakt voor de bezet ting van de zoo moeilijke spilplaats. En ook hier van weet Nederland het prachtige resultaat. An deriesen is een dér meest betrouwbare 'center- halfs geweest, waarop Nederland zich heeft kun nen beroemen. Sprekende over het spelpeil bij het Neder landsch el'ftal, antwoordde de heer Lotsy op een desbetreffende vraag, dat hij van oordeel was, dat dit, naar zijn meening, .over de geheele lijn is gestegen. De goed geleide eerste klassers van heden spelen ongetwijfeld beter dan die van vroeger. Waar het peil met sprongen omhoog is gegaan, dat is in de lagere klassen; dat is werkelijk fenomenaal. De vooruitgang demonstreert zich internatio naal ook sterk; wat een feest was het niet, teen onze ploeg éénmaal kon winnen van het Engel sche amateur-team. En wat heeft onze nationale amateurploeg gedurende de laatste jaren niet gepresteerd tegen de allerbeste profteams, ook tegen Engeland? Dat laat. toch werkelijk geen twijfel mer over. Hulp voor O. en O. „We moeten-door.de sport en geestelijke-ont spanning zorgen, dat het enthousiasme onder de soldaten onaangetast blijft. Daarmee wordt niet alleen de propaganda voor de sport in t alge meen gediend, maar daarmede verhoogen we al evenzeer de paraatheid van ons volk en de waar de van onze weerkracht. Mijn hartekreet op dit oogenblik", aldus besloot de heer Lotsy, „is: ge denkt O. en O. (Giro 359988, den Haag)". /CUEEP/ LT'JMNEENi ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (uitr.)' 2 n.m. van Napéls. Ameland (thuisreis) p. 7 (6 n.) Guardafoil. Blitar .(thuisreis) pass. 6 Point de Ga-lle. _A -'Ht

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3