JÜijnhardtjes )f voor het door defensie gepresteerde. NIEUWS IN 'T KORT. Reddingssloep van de -Sliedrecht" aangespoeld Minder verkeersongevallen in September. Oplettende machinisten Een populair ïjereriit RUBRIEK VOOR VRAGEN ;R IJ D "A" G 8 DECEMBER '1939 TWEEDE KAMER En voor den geest onder de militairen. DEN HAAG Donderdag; tfaflat (je heer de Mar chant et d'Ansem- „jg (nat. soc.) zonder succes 's Presidenten ,;tel had betsreden om slechts 5 minuten spreek- jper "",r,rr','n':'r^pr i'np tf staan hii dp bphandp- woordvoerder toe te staan bij de behande- y van naturalisatievoorstellen waaromtrent bij 't l' lesonderzoek slechts twee onbeteekenende ties waren aangeroerd, kon hij z'n bekende vyaar tegen eenige aspirant-Nederlanders voor- aangevuld met nog eenige andere opmer en die zijn fractiegenoot Mr. Rost v. T o n- i"L én verder voordroeg. De Minister van Justitie 'Slaarde geen argument gehoord te hebben, dat inburgering der voorgestelde personen zou 'iten. Met 74 en vervolgens 75 en 774 (nat. soc.) fr(je de Kamer de bestreden^ naturalisaties goed: nat. soc. fractie lokte namelijk bij elk der drie werpen hoofdelijke stemming uit. "oen de Kamer weer de. besprekingen over Defen- kon voortzetten, riep Mr. Wendelaar (lib.) 'herinnering hoe heel wat voorgangers van Minis- Whoorn het in de Kamer ontzaggelijk veel kijker hebben gehad. De huidige bewindsman, hj mee heeft, is intusschen een man, die van bfd en van hart excellent mag heeten. «u we allerlei onderwerpen in dezen tijd niet 'lijk kunnen bespreken, is het moeilijk een debat srooten stijl op te zetten. Aldus spr. die eerst I bracht aan land- en zeemacht, aan hen die 'danks allerlei gevaren blijven varen, om vervol- eenige „schönheitsfehler" aan te stippen. Aan sleeding ontbreekt nog te veel, voorts is er bij ^verstrekking van geweren in de eerste dagen der jbilisatie op een der bureaux een ernstige fout Wat het contact tussohen den Minister en de Kamer aan'gaat, dit is beneden het normale. Nu er hier extra- credieten met 100 millioen tegelijk worden gevoteerd heeft het Parlement minder controle dan anders. Niet SIPPU' 1 voldoende is het contact met j .iSf&y fc. leger- en vlootcommissie; deze dient louter uit leden van de Staten-Generaal te bestaan. Spr. drong verder aan op voldoende en juiste voor lichting. Verder achtte hij krachtige waakzaamheid gebo- sn tegen alles wat on-Nederlandsch is en, niet te sleten, tegen verraad. De Regeering zij niet te rlinoedig, want er gebeurt nog allerlei, wat flink gijpen vereischt. Bedenkelijk noemt spr. in dit ,'iband het feit, dat er nog N. S. B.-bijeenkomsten nat. soc. uniform kunnen plaats hebben en in het jzèdêr maakt Mr. Wendelaar gewag van een z. i. denkelijk optreden van een reserve-kapitein die 't bekende verbod lid der N. S. B. was en nü nog der leiders van den nat. soc. jeugdstorm is. 1st de versterking van de zeemacht in Indië angaat meende spr. dat de Kamer gruwelijk aan lijntje is gehouden. Dit is niet de schuld van an minister, maar hij moet er'nu wel voor ..gen binnen een redelijken, zij het een uiterst orten termijn, tot een beslissing te komen. Tenslotte vroeg spr. zich af, of het wel in alle wichten in orde is met de ijzeren discipline. Voorts vond hij nog, dat er wel wat heel weinig ftzinniige veldpredikers zijn, terwijl hij zioh ports aansloot bij de opmerking van Ds. v. d. aal, dat een onlangs benoemde nat. soc. veld- cediker in die functie niet te handhaven is. iaarne zou Mr. Wendelaar spoedig de oudere lioh- 3gen door jongere krachten vervangen zien. De heer Schilthuis (v.-d.) die lof over had tor het goede verloop van de mobilisatie meen- men het in sommige opzichten wel wat zuiniger aan kon. De geest in de weermacht is, mede dank zij de medewerking der burgerbevolking, goed. Aanstelling van meer vrij zinnige reserve-veldpredi kers, meer rekening hou den met de particuliere belangen der kleine zelf standigen behoorde tot de wenschen van spr., die er voorts op aandrong te gen N.S.B.-invloeden en -propaganda te waken. Verder bepleitte hij Mwerkelijk hulp voor de gemobiliseerden om ilj demobilisatie hun werkkring terug te krijgen. De eigenlijke militaire vraagstukken mogen in üt debat beter onbesproken blijven, doch in ver- :jnd met het probleem i.z. versterking van In- iië's maritieme verdediging wenschte spr. op te Berken, dat men wel te bedenken heeft, hoe ont- laggelijk groot, de kosten zouden zijn_ van aan- touw van slagschepen, want met die schepen alleen zal men niet kunnen volstaan; bijbehooren- !e kleinere schepen dokkènverbetering, enz. zul ten tevens noodig zijn. De heer d'Ansembourg (nat. soc.), die aan- t'ong op verbetering van de financieele positie tan de oud-gepensionneerden, stelde nog eens „de Jblitieke partijen" in gebreke wat betreft de ver laging van onze defensie: zij hebben jarenlang verzuimd onder Kabinetten-Ruys de Beerenbrouck, Colijn enz. het noodige voor de landsverdediging te doen. In hooge mate bewondert spr. intusschen Vat de huidige bewindsman heeft gedaan en be- üikt Is overigens het persbericht juist, dat onze mobilisatie per dag 1.7 millioen gulden bedraagt ia in België met een grooter leger slechts 600.000 pilden per dag? Niet voor de N. S. B., doch voor hen die de N. S. i. willen uitsluiten is dit verschijnsel een schande, Mie beschuldigingen van landverraad aan het adres l®ï beweging berusten op laster. Spr. protesteert voorts tegen, dat nat. soc. bladen in het leger '-'boden zijn, terwijl katholieke en andere organen fel verspreid mogen worden. De nat. soc. afgevaar- -Sde noemt het ergerlijk, dat de Minister nog tóls niet in staat is mee te deelen wat er nu ten *ien van het slagkruisers-vraagstuk zal worden klist, Deze oorlog zal vermoedelijk zeer lang du- :a en nog allerlei landen zullen er in betrokken ®nen worden, zoodat het zeer wel mogelijk is, we, als thans een aanvang werd gemaakt met 'd bouwen van slagschepen, deze nog in den hui- krijg noodig zouden hebben en zouden kun- Na gebruiken. Ondanks haar groote bezwaren te- te® het beleid van dezen bewindsman zal de nat. fractie in de gegeven omstandigheden voor dit Ngrootingshoofdstuk stemmen. De heer S c h a e p m a n (R.K.) herdacht, evenals •e meeste andere sprekers hadden gedaan, met '"'Ie woorden van hulde aan hun nagedachtenis, die bij hun plichtsvervulling voor de handha- ;»g onzer zelfstandigheid het leven hebben gela at 0m hierna een staatsrechtelijk tevens persoon- F puntje te behandelen. Spr. was n.l. niet tevre- over den in de praktijk gegeven uitleg van de «Paling, die het Kamerlidmaatschap met actieve %mans-vervulling onvereenigbaar zou doen zijn. 'f verlofofficier zou n.l. volgens dezen afgevaar- die zelf een taak als verlof-officier vervuld tot hij weer Kamerlid werd, geen krijgsman in gelijken dienst zijn. Het ware juist goed als ook iD °ozent gelijk elders wèl 't geval is volks- j?tegenwoordigers deel zouden kunnen uitmaken fai de weermacht. ,sPi'. behandelde hierna nog enkele andere punt-. Zoo bepleitte hij maatregelen om zooveel mo gelijk werken op Zondag tegen te gaan, en voorts het in acht nemen van een zoo zuinig mogelijk be heer, b.v. aldus dat er niet dagelijks noodeloos veel brood wordt vermorst. Verder stelle men paal en perk aan de cumuleerende inkomens. De wijze waarop de verloven, ook de zaken-ver loven, worden geregeld, verdient alle lof, al ont breekt het soms niet aan vergissingen, in welke ge vallen de mogelijkheid voor beroep moet openstaan. Het besluit tot verbetering der kostwinners-ver goeding viel toe te juichen, ofschoon spr. niet kon inzien, waarom daaraan nog terugwerkende kracht tot 1 September moest worden gegeven terwijl hij verder nog een en ander bepleitte met het oog op de groote gezinnen. Tot besluit klaagde de heer Schaepman over allerlei uitlatingen uit defensie kringen, die noodeloos het aanzien van het Parle ment en van de Regeering naar beneden trachten te halen door de bewering dat er te weinig voor defensie wordt gedaan; in dit verband gewaagde spr. tevens van bedenkelijke opmerkingen die door een marine-propagandist bij het voeren zijner pro paganda ten beste zijn gegeven. E. v. R. BEWEGINGSVRIJHEID VOOR MILITAIREN. Op vragen van den heer Roestam betreffende het verbod tot overschrijding van de demarcatie lijn heef de minister van Defensie als volgt ge antwoord: Een verbod tot overschrijding van de demarca tielijn, hetgeen beteekent beperking van bewe gingsvrijheid, zal op verschillende ^plaatsen voor aldaar gelegerde militairen uiteraard tot eenig on gerief leiden. De zakelijke belangen van de ne ringdoenden in de kantonnementen zullen door bedoeld verbod echter eer worden gebaat dan ge schaad. Het is den minister niet bekend, dat de betrok kenen zidh met hun bezwaren tot de legerleiding hebben gewend. De gronden, welke den militairen autoriteiten aanleiding hebben gegeven, het bedoelde verbod uit te vaardigen, acht de minister in den huidigen toestand alleszins verdedigbaar. Sedert korten tijd wordt op weekdagen na afloop van den dienst een zelfde mate van bewegingsvrijheid genoten als des Zaterdagavonds en des Zondags. Aangezien de minister geen reden heeft aan te nemen, dat bedoeld ongerief niet reeds tot een minimum zou zijn gereduceerd, bestaat er voor hem geen aanleiding tot het treffen van eenigerlei maatregel. Heden is in de groote aula der theologi sche Hoogeschool te Kampen in een openbare samenkomst van hoogleeraren en studenten, in tegenwoordigheid van curatoren, genoodigden en vemere belangstellenden, het rectoraat door prof. dr. J. Ridderbos overgedragen aan prof. dr.. S. Greijdanus. Eerstgenoemde hield hierbij een rede over „Profetie en ekstase". Op den Middenweg te Amsterdam is een 49- jarig fietser komen te vallen en dusdanig ge wond dat hij met een wervelfractuur werd op genomen. In de Frederik Hendrikstraat te Amster dam is een man door een tram aangereden. Donderdagmiddag is de 55-jarige turfhan delaar G. Wanningen bij het afladen van een vracht turf nabij Almelo bekneld geraakt tus- schen een vrachtauto en een aanhangwagen. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij kort na het ongeluk overleed. Het anderhalf jarig zoontje van den land bouwer Smit te Middachten is te water geraakt en verdronken. De moorrijder K. Langedijk uit Noord- scharwoude is in botsing gekomen met den ge meenteveldwachter van Zuid-Scharwoude, die' op de fiets zat.' De heer L. liep een schedelibasis- fractuur op. In tegenwoordigheid van den aartsbisschop mgr. dr. J. de Jong, is Donderdagavond in een academische zitting in de aula der R.K. Univer siteit te Nijmegen op plechtige wijze het twaalf de eeuwgetijde van den apostel der Nederlanden. Sint Willibrordus, herdacht. De veerdienst RhenenTie!Nijmegen is weer voor alle verkeer geopend. Een 30-jarige man, die zich uit pleegde te geven voor chirurg, lid van het corps diploma tique of voor advocaat is door de Amster damsche rechtbank wegens oplichting, meer malen gepleegd, veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Bemanning toch nog door een schip opgenomen Bij de reederij Phs. van Ommeren te Rotter dam is bericht ontvangen, dat op de westkust van een der Hebrideneilanden, voor de kust van Schotland, de tweede reddingboot van het getorpedeerde Ncderlandsche m.s. „Sliedrecht" is aangespoeld. Er bevond zich geen uitrusting meer in de sloep, noch eenige andere aandui ding, die zekerheid kan geven omtrent het lot der vermisten. De mogelijkheid wordt dan ook nog steeds niet uitgesloten geacht, dat zij door een pas- secrend schip zouden zijn opgenomen. Stappen hij de Duitsche regeering gedaan. De regeeringspersdienst meldt: Nadat de seheepsverklaring van de over levenden van het motortankschip „Slie drecht" nopens de torpedeering van het vaartuig is ontvangen en kwam vast te staan, dat de torpedeering door een Duit sche duikboot is geschied, heeft de regeering de noodige stappen gedaan bSj de Duitsche regeering. Tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine De echte zijn niet t»ond, maar hartvormig. (Adv. Ingez. Med.) De verzorging der militairen in de voorste li aan het Westelijk front gaat met groote gevaren gepaard. De manschappen, die het eten aan de Duitsche soldaten brengen, ontvangen hun „begage bij een der veldkeukens „Sibajak" van Napels vertrokken. De eerste van de afvaarten der Nederlandsche mailbooten op Nederlandsch-Indiië uit de Mid- dellandsche Zeehavens is Donderdag een feit ge worden door het vertrek van de „Sibajak" van de Rotterdamsche Lloyd. Er zijn 43Ó reizigers aan boord, die per trein van Nederland naar Napels zijn gegaan. De Nederlandsche gezant bij het I-taliaansche hof, dr. J. B. Hubrecht, gaf bij het vertrek van zijn belangstelling blijk. PLEEGDEN ITALIANEN INBRAAK IN JUWELIERSWINKEL? Twee Italianen, die in verband met een dief stal bij de firma Bonnewits te Rotterdam zijn gearresteerd, zijn ter beschikking van den of ficier van justitie gesteld. Uit het onderzoek zijn vele bezwarende om standigheden naar voren gekomen. Met betrek king tot een bewering van een Italiaan A. C. dat hij Zaterdag 2 December alleen twee hor loges van een onbekenden vreemdeling zou heb ben ontvangen, is komen vast te staan, dat de Italianen Vrijdag reeds in het bezit waren niet alleen van de gestellen horloges, maar ook van een gestolen ring, welke sieraden toen door beide mannen in de stad te koop zijn aange boden. De Italiaan V. G. zeide aanvankelijk in het geheel niets te weten. Hij is dus echter niet zoo onschuldig als hij zich voordeed. Het onder zoek naar dezen ring, een plaitina-heerenring met kostbaren briljant, wortd voortgezet. Uit uit het buitenland verkregen inlichtingen is komen vast te staan, dat beide personen zich zoowel in België als in Frankrijk aan vermogens delicten hebben schuldig gemaakt en als inter nationale misdadigers bekend staan. De laatste maandstatistiek van verkeer en ver voer van het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft het aantal verkeersslachtoffers over de maanden Augustus en September, schrijft de K. N. A. C. Voor de eerste 9 maanden zijn de cijfers als volgt (tussohen haakjes de overeenkomstige cijfers- van vorig jaar): personen gedood personen ernstig gew. Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September 42 46 (52) (39) (42) (69) (49) (66) (71) (68) (68) 326 314 361 413 500 452 461 513 421 (306) (287) (331) (348) (387) (384) (401) (429) (452) was dus in Het aantal ongevallen in.Augutus vergelijking met de andere maanden zeer hoog, dat in September, niettegenstaande ook in deze maand een zeer druk mobilisatie-verkeer moest worden afgewikkeld, niet hooger dan vorig jaar. Het militaire verkeer, in omvang nog altijd slechts een klein gedeelte vormende van het to tale verkeer, heeft thans zijn eigen motorverkeers- brigade gekregen met een sterkte van 48 man. Het rijdende verkeerstoezicht op het overige verkeer kan, althans buiten de steden niet op een relatief gelijke voorziening bogen, hoewel daaraan een groote behoefte bestaat. De omvang van het be staande verkeerstoezicht moet naar de nieenfing van de K.N.A.C. te klein worden geacht om de be- noodigde verkeersdiscipline bij te brengen aan alle categorieën van weggebruikers. voorkomen ernstig ongeluk Treinen dreigden op elkaar in te rijden, Door de oplettendheid van de beide machi nisten van de treinen LeeuwardenGronin gen en GroningenLeeuwarden is Donder dagavond op deze route, welke over vrijwel de geheele baan enkel spoor heeft, een ern stig spoorwegongeluk voorkomen. De sneltrein, die om 16.50 uur uit Leeuwarden naar Groningen was vertrokken, arriveerde negen minuten later aan het station Hardegarijp. De sta tionschef en vermoedelijk ook de hoofdconducteur lieten door een misverstand den hein van daar vertrekken nog voordat de lokaalfcrein uit Gro ningen, die te Hardegarijp moet wisselen, deze halte had bereikt. Nadat de Leeuwarder trein door den wissel, die op veilig stond, voor den binnenkomenden trein uit Veenwouden, was gereden, bemerkte de halte chef zijn fout. Hij trachtte door roepen en fluiten de aandacht van de treinpassagiiers te trekken doch hoewel de inzittenden van den trein begrepen, dat er iets bijzonders aan de hand was, durfden zij toch niet aan de noodrem te trekken. Twee K.M. van het station Hardegarijp be merkte de machinist, dat uit de richting Veen- wouden de trein uit Groningen naderde. Hij remde uit alle macht en reed in de richting Hardegarijp terug. Gelukkig had ook de ma chinist van den trein uit Groningen bemerkt, welk gevaar dreigde, zoodat ook hij remde. De afstand tusschen beide treinen bedroeg op dat oogenblik -vier a vijfhonderd meter. Nadat de sneltrein uit Leeuwarden aan de halte Hai-degarijp was teruggekeerd, kon de trein uit Veenwouden de reis voortzeten. De trein uit Leeu. warden kwam met 45 minuten vertraging aan het station .te Groningen aan5 j _i VERMIST TASCHJE VAN EMIGRANTE TERECHT. De Litausch- Amerikaansche emigrante, France Kasukaitis, die tijdens de reis van de grens naar Rotterdam haar tasclije 'had ver loren en waarin o.a. een paspoort zat, heeft, dank zij de publicatie in de pers, haar bezittin gen teruggekregen. Het taschje is te Eindhoven bij de spoorwegen gedeponeerd, waarop de politie aldaar van de vondst in kennis werd gesteld. Het kon nog op tijd aan de eigenares ter hand worden gesteld. Di© erwtensoep is bij ons in trek, meneer. Daar wordt hier menig bordje van gegeten. Weet U, die fijne, zachte rook- smaak, dat licht gekruide aro ma van de worst, geeft er zoo iets bijzonders aan. Dat krijgt U met worst van Stegeman. Het is het succes van onze keuken, dat alleen het beste van het beste gebruikt wordt. En daarom gebruiken wij in onze soep steeds Stegemem's echte Geldersche. 'WIDEL1JK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door eert specialen Redacteur en zijn talrijke medewer- kers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie-geheim. De antiooorden worden GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor, vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad geplaatst. PLANTEN VRAAG: 1. Wanneer ls het het beste jaargetijde voor het aïnleggen van een tuin? 2. Kunnen bloembollen, die nu reeds uit den grond komen, last van de vorst hebben? Moeten ze worden afgedekt met stroo? ANTWOORD: 1. Daarvoor is het nu de goede tijd doch men moet de heesters enz. die men vóór de vorstperiode plant, eenigszlns bedekken, vooral de wortels, bijvoorbeeld door turfstrooisel. 2. Hyacinten moeten worden afgedekt, zelfs in binnentuinen. Narcissen kunnen zonder bedekking heel goed overblijven. Voor tulpen is een weinig be dekking met enkele sparretakken wenschelijk doch 'niet noodzakelijk. BELASTINGZAKEN VRAAG: Wordt bij de Rijksinkomstenbelasting een aftrek wegens noodzakelijk levensonderhoud eer toegepast? ANTWOORD: Een bepaalde aftrek voor noodza kelijk levensonderhoud bestaat voor de Rijksinkom stenbelasting niet. Bij de samenstelling van het belastingtarief is evenwel rekening gehouden met het noodzakelijk le vensonderhoud aangezien de belastingheffing eerst begint bij 800 inkomen. Hierbij blijkt uitgegaan te zijn van het beginsel, dat 750 vrij van belas tingheffing moet blijven. Dat blijkt uit het geringa bedrag dat bij een inkomen van 800 verschul digd is. DIVERSEN VRAAG: Moet een 72-jarige weduwe geëvacueer- den in huis nemen? ANTWOORD: Hiervoor bestaat geen leeftijdsgrens. Het in huis nemen van geëvacueerd en is afhankelijk an de ruimte in het huis der weduwe en van haar gezondheidstoestand. In winkels met ons raambiljet. (Adv. Ingez. Med.) Mag bier in een automaat verkocht worden? Voor Amsterdamsche Hof geldboete geëischt. De Hooge'Raad verwees ©enigen tijd geleden een principieele quaestie betreffende de drank wet naar het hof te Amsterdam. Een Amsterdamsche winkelier exploiteert een eet- en drinkwaren-automaat in zijn portiek. Des nachts na 1 uur verkoopt hij daarin ook fleschjes bier. De politie maakte proces-verbaail op, omdat hij aan den openbaren weg zwak- alcoholische dranken verkoopt, zonder in het bezit van een verlof te zijn. De kantonrechter wees een vrijsprekend von nis, de rechtbank echter legde in appèl f 5 boete op, waarna in cassatie de zaak naar het hof werd verwezen. Verdachte voerde aan, dat de automaat in het portiek staat en dus niet aan den open baren weg. Volgens de drankwet mag hij in zijn winkel zwak-alcohcilische dranken verkoopen en z.i. mag hij via de auto-maat hetzelfde verkoopen als in den winkel. De procureur-generaal achtte echter de overtreding bewezen. Een nadeel van verkoop per automaat vond spr. het gebrek aan controle op de naleving van het voorschrift, dat aan kinderen beneden zestien jaar verkoop van bier verbiedt. Spr. eischte f 5 boete subs. drie dagen hechte nis. De verdediger bepleitte vrijspraak. BOEKEN EN SPELEN VOOR GEMOBILISEERDEN AAN DE GRENZEN. Op verzoek van O. en O. zullen de padvin ders zich belasten met het ophalen van boeken en spelen voor de gemobiliseerden aan de gren zen. In'vele plaatsen worden op de vrije mid dagen in December door de padvinders kleeding en levensmiddelen opgehaald voor de Kerstpak ketten voor arme gezinnen en padvinders zul len dan gaarne ook boeken en spelen voor de militairen in ontvangst nemen. BEBOUWING VRIJGEKOMEN BLOEMBOLLENVELDEN. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan den minister van economische zaken de volgende vraag gesteld: Wil de minister het daarheen leiden, dat aan de telers van bloembollen, die ingevolge de door den minister bevolen maatregelen 50 pet. op hun bloembollenvergunning moeten bekrimpen, en zoodoende dus gronden vrij krijgen, op deze vrij gekomen gronden tuinbouwteeltvergunnang en vergunning tot het telen van zaaizaad, worde yerleend? _j RECEPTEN. VRAAG: Hoe moet men konijn bereiden? ANTWOORD: Gebraden konijn. 1 konijn, 100 gram boter, 150 gram lardeerspek, 10 gram zout, 1/2 d.L. melk. Snijd het spek in dunne reepjes en rijg die met een lardeernaald op gelijke afstanden dwars door het vleesch van den rug. Wasch het konijn, overgiet het met kokend water, wrijf het in met zout en braad het met de boter, tot het vleesch van den rug z66 gaar is dat hot met een lepel kan worden afgenomen. (li/2 a 2 uur). Zorg, dat in dien tijd het konijn niet kan uitdrogen; bedruip het daarom dikwijls met de boter en zet desnoods in den oven een klein pannetje of vuurvast schoteltje met water, dat door de ver damping steeds een hoeveelheid vocht in den oven brengt. Beschut het konijn tegen al te groote hitte door er een stuk geboterd papier overheen te doen. Maak de jus op de gewone wijze door er gedeeltelijk water, gedeeltelijk melk bij te voegen. Gestoofd konijn. 1 konijn, 1 citroen of 4 eetlepels tomatenpuree, 10 gram bloem, wat peper, 100 gram boter, 10 gram zout, 2 theelepels maggi-aroma. Snijd of hak het konijn in stukken (b.v, zoo, dat de romp in zessen, de pooten elk in tweeën verdeeld worden). Wasch de stukken, wrijf ze in met peper en zout, bak ze met de boter in een koekenpan of in ijzeren potje lichtbruin (ongeveer 1/2 uur) en leg ze dan in een gedekte pan. Vermeng roerende de bruin geworden boter met de bloem en voeg daarbij zooveel water als noodig is, om de jus niet te vet en mooi gebonden te maken. Giet de jus over 't vleesch, voeg er de tomatenpuree of het sap van den halven citroen bij en leg er de rest van den citroen als uit- getande, ontpitte schijfjes op. Laat de stukken vleeseh nog ongeveer .een uur zachtjes in de saus stoven en roer er bij het opdoen het maggi-aroma door. VRAAG: Wat is het recept voor vruchtenbowl met wijn en voor vruchtenbowl op eigen sap? 2. Wat voor chocoladetruffels? ANTWOORD: Vruchtenbowl zonder alcohol. 12 citroenen, 500 gram suiker, 2i/2 L- water, 1 groot blik ananas. Kook het uitgeperste citroensap op, ver meng het met de suiker, laat het daarmee even door koken en verwijder zorgvuldig het schuim. Voeg er dan het water bij, breng de vloeistof opnieuw aan den kook en schuim ze nog eens af. Snijd de ananas in kleine blokjes, voeg het ananas- vocht bij de overige-vloeistof en giet die dan kokend op de stukjes. Laat vóór het gebruik den bowl vol komen koud worden, (liefst op ijs). Vervang desver» kiezend de ananas gedeeltelijk door andere vruch ten. Vruchtenbowl met wijn. 1 flesch Meiwijn, een hal ve flesch spuitwater, basterdsuiker vruchten (fram bozen, kersen, aardbeien, perziken, fijne tafelperen, abrikozen) zooveel, dat de Meiwijn voldoende gevuld is. Wasch de vruchten die goed rijp. moeten zijn, laat ze uitlekken, snijd de groote in stookjes en vermeng ze met den Meiwijn en de basterdsuiker. (Deze hoe veelheid kan moeilijk worden opgegeven en is af hankelijk van de vruchten). Maak de bowl niet lang vóór het gebruik klaar, de vruchten worden anders leelijk van kleur. Voeg op het laatst een half flesch je spuitwater toe. Ingemaakte vruchten kunnen de ver- sche vervangen. Chocoladetruffels. 4 chocoladereepen, 75 gram poedersuiker, twee eetlepels melk, 20 gram boter, 100 gram chocoladehagelslag. Breek de chocoladereepen in stukjes, voeg de gezeefde poe dersuiker er bij en de melk. Laat dit au bain Marie of op een zacht vuur week worden en roer er de van de kachel genomen boter door. Laat de massa' stijf worden, vorm er met twee theelepeltjes truffels van ,en wentel deze dadelijk door chocoladehagelslag. Leg ze op vetvrij papier en laat ze koud en stijf worden op een koele plaats. De „Veendam" naar Amerika vertrokken. Met 600 passagiers aan boord. Vanmorgen vroeg is de „Veendam" van de HollandAmerika Lijn met ruim zeshonderd passagiers van Rotterdam naar Amerika ver trokken. Een groot deel der passagiers is van Duitsche nationaliteit, hoewel ook Amerikanen en bewoners van Midden- en Zuid-Europa de reis ma-ken. Het aantal Nederlandsche passa giers is gering. De „Veendam" zal nog Southampton aan doen waar zich ongeveer honderdzestig passa giers zullen inschepen. WEER N.S.B.'ers IN UNIFORM TE SOEST AANGETROFFEN. Voor de tweede maal is een bijeenkomst van een weerbaarheidsafdeeling der N.S.B. in een per ceel te Soest verstoord. Evenals de vorige week werd een inval gedaan döor de militaire overheid. Men trof er een aantal personen aan, van wie vier in uniform waren. Tegen hen is proces-verbaal ojh gemaak; de uniform moest wonden uitgetrokken 'J

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5