IJmuider Courant Kustvaarder bij Callantsoog vergaan Plannen van minister Gerbrandy. Geheimzinnige moordaanslag Suikerbon loopt tot en met 29 December Finland's beroep op den Volkenbond. Zeven opvarenden, Moet Estland meevechten? Nederland zakt. Nederland zal niet aan sancties deelnemen Ontivecp teqen pecsex= cessen van de baan? ;5e JAARCANC NO. 35 Ipjigave Lourens Cosier Maatschappij voor ^ufant-Uügaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau jjniuide' Courant Kennemeriaan 42, IDmuiden, jglefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, Ingegeven voor dit blad, worden kosteloos jpgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR V ELS EN, IJMIJIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie; P W PEEREROOM EN ROBER'I PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 11 DECEMBER 1939 Abonnementen pet week ƒ0.1214, pet maand 0.52^4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentïën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0-25, elke regel meer 0.10. Inimingham" liep op een mijn. Het Nederlandsche motorschip „Immmgham" is nabij Callantsoog op een mijn geloopen. Het schip werd gedeeltelijk opengereten en zonk onmiddellijk, doch als door een wonder zijn de zeven opvarenden gered. Toen de ramp geschiedde, hing er op zee een dichte mist. De „Inimingham" een motorschip, behoorde (oe aan de N.v. Internationale Kustvaart Maat schappij te Rotterdam en was 398 bruto ton ?root. Het was Vrijdagavond met een lading steenkool van Goole naar Harlingen vertrokken. De ramp geschiedde op zes mijl uit de kust, even ten Noorden van Callantsoog. Het dorp en omgeving werden door het geluid der ontploffing opgeschrikt. Het schip werd aan stuurboord door een mijn getroffen en gedeeltelijk opengereten. Het helde onmiddellijk sterk naar rechts over en begon tegelijkertijd tè zinken. Van de zeven leden der bemanning slaagden vijf er in de sloep te bereiken en zich in vei ligheid te stellen. Het waren de kapitein Groot, de stuurman Denijs, de eerste machi nist Van der Vlies, de tweede machinist Garla en de matroos Nieuwkerk. De heer Van der Vlies woont in Harlingen. De anderen zijn uit Rotterdam afkomstig. De kapitein en de stuurman bevonden zich op het oogenblik der ontploffing in de stuurhut, welke zij, doordat het schip slagzij maakte, slechts aan bakboord door het inslaan van een der ramen konden verlaten. Hierbij liepen zij snijwonden aan gelaat en handen op, doch deze verwondihgen waren gelukkig van wei nig beteekenis. De twee overige opvarenden, de matrozen Koster en van der Swan, beiden Rotterdam mers waren in zee gesprongen en hielden zich met moeite aan een luik drijvende. Zij mogen van geluk spreken, dat zij vrij spoedig werden opgemerkt door de inzit tenden van een patrouilleerend marine-wa tervliegtuig, die eveneens de ramp hadden waargenomen, 't Vliegtuig daalde vlak bij de mannen op het water. Zij konden zich aan de drijvers vasthouden en werden daarna aan boord van het toestel genomen. De machine is daarop naar het strand van Callantsoog getaxied, waar de beide schip breukelingen *aan land werden gebracht en toevertrouwd aan de zorgen van de kust wacht. Een officier van gezondheid verleende medische lulp aan Van der Swan, die in het vliegtuig bui len bewustzijn was geraakt. Hij en Koster zijn naar het marinehospitaal in Den Helder overge bracht om daar op verhaal te komen. De schepelingen, die in de sloep waren ge gaan werden niet lang daarna door de marine sleepboot „Amsterdam" opgepikt en vervolgens overgegeven aan de inmiddels uit Den Helder te In afwijking van de eerst gegeven mededeeling is bepaald, dat de suikerbon, bon „6" van de Rijks distributiekaart, tot en met 29 De cember recht geeft op aankoop van 1 K.G. suiker en dus niet tot en met 1 Januari a.s. zooals aanvankelijk is gemeld. Heden voor de Assemblee. De Volikenbondsiraad heeft Zaterdagmid dag in geheime zitting besloten het beroep van Finland te verwijzen naar de Volken bondsvergadering, welke heden bijeenkomt. Holsti, de Finsche •vertegenwoordiger, be perkte er zich toe te verwijzen naar het exposé, dat de Finsche regeering aan het secretariaat van den Volkenbond van het conflict met de Sovjet Unie heeft gegeven. Na het verloop geschilderd Je hebben van de onderhandelingen met Mos- i en het mislukken der bemiddelingspogingen van de Ver. Staten en Zweden, houdt deze nota Öch bezig met de z.g. democratische regeering der Finsche republiek, welks leden zij bestempelt als een groep hoogverraders. De nota zegt voorts, dat de Sovjet Unie sinds het Finsche beroep op Genève, haar aanvallen heeft voortgezet. Tenslotte wordt in de nota vermeld, dat de Sov jettroepen gifgassen zouden gebruiken- ais dom een ivondex qexed hulp kers", gesnelde motorreddingboot ,Dorus Rij- welke omstreeks twee uur op zijn stand plaats terugkeerde. Deze vijf opvarenden werden eveneens naar het marinehospitaal gebracht, waar de twee gekwetsten werden verbonden. Drie vertegenwoordigers der reederij te Har lingen waren intusschen naar Den 'Helder ge komen om de noodige zorg aan de leden der be manning te besteden. Allereerst voorzagen zij de mannen van nieuwe kleeren. De „Imimingham" was in 1936 op de werf van Jan Smit Gzn. te Alblasserdam gebouwd. Achttienjarig meisje levensgevaarlijk gewond Zaterdagavond omstreeks acht uur kwam de 18-jarige mej. D. Alting uit Meerkerk per rijwiel uit de richting Gorinchein. Zij werd gevolgd door een jonge man van onmstreeks 18 a 19. jaar, die eveneens per rijwiel was. Toen de veehouder C. den Braven, wonende aan den Rijksstraatweg te Hoog Blokland van huis kwam en zich met zijn fiets naar het rij wielpad begaf zag hij, dat de jongen het voor hem rijdende meisje een duw in den rug gaf. Het meisje stapte vervolgens van haar fiets en verdween hierop, gevolgd door den jongen achter de woning van bakker van Maurik. De heer den, Braven zag hierin niets kwaads en reed door. Achteraf bleek, dat het meisje achter de woning was gevlucht voor den jonge man, die haar steeds achtervolgde. Daar heeft de jongen haar goed bekeken en zonder zich verder om haar te bekommeren is hij daarna weer op de fiets gestapt en ge vlucht. 1 Het meisje dat voelde dat zij was gewond, vluchtte bij Bakker van Maurik binnen. Toen zij deze vertelde wat er gebeurd was, zag de bakker, dat er een-dolkmes in de wonde stak ter - hoogte? van het schouder blad. Op medisch advies is het meisje, dat in zorgwekkenden toestand verkeerde, naar de ouderlijke woning vervoerd. Zondag kon zij nog niet door de politie worden gehoord. Van den dader is een vaag signalement békend. Omtrent de aanleiding tot dezen aanslag tast men volkomen in het duister. Rusland zou beroep op bijstandspact gedaan hebben LONDEN 11 December (Havas). De News Chronicle" bericht, dat de Sovjet Unie Estland heeft verzocht de verplichtingen van het ver drag van wederkeerigen bijstand na te komen en de Sovjets te helpen bij hun inval in Finland. Dit verdrag van wederkeeringen bijstand verplicht de onderteekenaars elkaar te helpen in geval van een aanval door een derde mo gendheid. (Berekend wordt dat de Neder landsche bodem per eeuw onge veer 30 centimeter zakt ten op zichte van den zeespiegel) Per honderd jaar zakt Nederland, Naar 't schijnt wel dertig centimeter, 'k Heb van die dingen geen verstand, Maar die 1 geleerden weten 't beter. Zij kwamen tot dit resultaat, 'k Weet niet hoe listig uitgerekend, Het lijkt mij, dat het langzaam gaat En niet zoo bijster veel beteekent. Het zal, zoo tusschen ons gezeid, Uw rust en mijne niet verhindren, 't Lijkt nog wel veilig voor den tijd. Van onze kinds-kinds-kinds-kinds-kindren, Drie millimeter in een jaar, Daar blijkt het dus op uit te komen, 'n Paar decimeter bij elkaar, Voor ieders leven saam-genomen. En is er daarbij niet een kans, Dat weer veel latere geleerden, In tegenspraak met die van thans, Besluiten tot het omgekeerde? Misschien zal later weer de zee Op haar beurt, en zelfs sneller dalen. Ook dat is niet zoo'n vreemd idee, Historie zou zich slechts herhalen. Intusschen zullen wij dan maar, Het hooggeleerde woord aanvaarden, Drie millimeter ieder jaar Zakt ons geliefde stukje aarde. We zijn in zak, maar niet in asch, Dat 's ook iets, om niet uit te vlakken, Zakt met,den bodem ook ons ras, 't.Laat daarom nog den moed niet zakken. P. GASUS. Officieus verluidt: Hoewegl het uiteraard niet mogelijk is, nog vóór het begin der Volkenbondsvergadering te Genève, welke Finland's klacht tegen Rusland behandelen zal, tot in bijzonderheden mede te deelen welke Nederland's houding daar zal - zijn, zoo kan toch in groote trekken worden aangegeven, wat het standpunt ten opzichte van Nederland's deel neming, gelet op de tegenwoordige wereldom standigheden, is. Dat Nederland aan den oproep voor deze sa menkomst gehoor heeft gegeven, beschouwt het als hét'vervullen van zijn plicht als volken bondslid Ook de andere Oslostaten blijken de zelfde opvatting te zijn toegedaan. Intusschen is de Nederlandsche regeering van oordeel dat de Volkenbond in zijn tegenwoordige 'samenstelling het gezag mist om leiding te geven bij een internationale actie tegen een aanvaller. Met betrekking tot het aan de orde gesteld punt kan dan ook niet anders' verwacht worden dan dat Nederland, hoewel het zal kunnen mede werken aan een eventueele uitspraak tot het aan wijzen van den agressor, niet bereid zal zijn aan sancties in eenigerlei vorm tegen het als aan valler aangewezen land deel te nemen. Het. behoeft nauwelijks, betoog dat de Neder.r lamdscbe delegatie zich in volstrekten zin zal verzetten tegen pogingen om deze Assemiblée te gebruiken, voor een discussie omtrent conflicten, waarvoor zij niet bijeen is geroepen en die de Volkenbond, naar het oordeel der Nederlandsche regeering, thans niet behoort te behandelen Ontwerp kinderrecht en ontwerp echtscheiding komen het eerst aan de orde. NAJAARSTENTOONSTELLING SINT LUCAS. In tegenwoordigheid van verscheidene autori teiten o.a. den commissaris der Koningin in de provincie Noord Holland, mr. dr. A. baron Röell en andere genoodigden is Zaterdagmiddag in het stedelijk museum te Amsterdam de najaarsten toonstelling van Sint Lucas geopend. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van justitie-voor 1940. Daaraan is het volgende ontleend: De plannen van den minister. De plannen van den minister nopens de verdere afdoening van aanhangige wets ontwerpen moeten, gezien het tijdstip van zijn optreden en het beslag, hetwelk de bij zondere omstandigheden, niet het minst in de richting van een doeltreffende en krachtige handhaving van de openbare orde en het openbaar gezag, op hem leggen, uiteraard bescheiden zijn. Hij meent goed te doen zijn krachten te dezen te concen- treeren en heeft tot dit doel een tweetal wetsontwerpen uitgekozen, waarvan hij de verdere behandeling in ieder geval zooveel mogelijk wil bevorderen: het zijn het ont werp kinderrecht en het ontwerp echt scheiding. Naar het oordeel van den minister zou het algemeen belang geschaad worden, indien de „zaak-Oss", die z.i. tot het verleden behoort, tot nieuw leven werd gewekt. Wettelijke voorzieningen op het gebied van het privaatrecht. De minister stelt zich voor een kleine com missie van deskundigen te belasten met de nadere uitwerking der plannen, die in groote lijnen door zijn ambtsvoorganger ter zake van verlaging van proceskosten, reeds waren ont worpen. De minister heeft nog geen gelegenheid kun nen vinden het wetsontwerp op het huwelijks vermogensrecht in studie te nemen. In beginsel is hij bereid aan de totstand koming van een regeling op den grondslag van het aanhangige wetsontwerp mede te werken, al is ook hij de meening toegedaan, dat gezien de tijdsomstandigheden de afdoening van bedoeld ontwerp geenszins urgent is te achten. De indiening van een wetsontwerp tot betere regeling- van zekere onderdeelen van den burger lijke wetgeving omtrent de arbeidsovereenkomst ligt in het voornemen van den minister. Met betrekking tof de vraag, of de herziening van het geheele arbeidsrecht thans aan de orde gesteld dient te worden, schaart de minister zich aan de zijde der leden, die hiervan weinig prac- tisch nut, doch slechts vertraging van de tot standkoming van de voorgenomen partieele herziening verwachten. Een "afzonderlijke opdracht tot partieele technische herziening van het burgerlijk wet boek komt den minister niet raadzaam voor. Indien de staat geen financieele zorgen kende zou de minister gaarne bereid zijn, de vraag in overweging te nemen, of de eeuwenoude ver plichting van de balie om onvermogenden gratis rechtsbijstand te verleenen nog gehandhaafd moet blijven. In de huidige tijdsomstandigheden bestaat evenwel geen mogelijkheid de kosten van dezen rechtsbijstand ten laste van de open bare kas te brengen. De tweede categorie van bezwaren betreft de nieuwe regeling omtrent het kosteloos of tegen verminderd tarief procedeeren. Tot dusverre is meer van bezwaren tegen het geldend recht, dan van concrete voorstellen, hoe de wet zou kunnen luiden, vernomen. Niette min kan wel worden toegezegd, dat indien de commissie uit de Nederlandsche advocatenver- eieniging een ontwerp voor 'n nieuwe regeling op dit gebied zou opstellen, dit ontwerp nauwkeurig zal worden bestudeerd. De betalingsmoeilijkheden, die voor hen, die onder de wapenen zijn geroepen, uit de mobi lisatie zouden kunnen voortvloeien, hebben bij voortduring de aandacht van de regeering. Tot nu toe is van behoefte aan een wette lijke regeling- niet gebleken. De in het verslag ter sprake gebrachte exces sieve uitingen waaronder die van antisemieti- schen aard een belangrijke plaats innemen, verdienen ook naar het oordeel van den minis ter in meer dan één opzicht ernstige afkeuring en dienen door de overheid, voor zoover zij een straf baar karakter dragen, met alle beschikbare mid delen te worden tegengegaan. Dit klemt vooral dezen tijd, waarin iedere aantasting van het overheidsgezag en iedere poging om tegen stellingen onder ons volk te scheppen of toe te spitsen, wel bijzonder bedenkelijk moet worden geacht. Uitingen van landsverraderlijke strekking moe ten inderdaad, in het bijzonder in dezen tijd van internationale spanningen, zoo krachtig mogelijk worden bestreden. Deze aangelegenheid heeft de bijzondere aandacht. De minister heeft zijn standpunt voor wat betreft een verdere behandeling van het aanhangig wetsontwerp tot bescherming van de openbare orde (persexcessen) nog niet definitief bepaald. Voor het oogenblik is hij geneigd de voorbereiding van een Memorie van Antwoord aan te houden. Met de ande re leden, te dezen in het verslag aan het woord, vraagt hij zich af, of de openbare orde niet op andere wijze doeltreffender kan worden beschermd. In de eerste plaats, hoewel niét daaraan al leen, denkt hij met die andere leden hierbij aan. een betere handhaving van de bestaande be palingen. Hij is bij de bestudeering van de onderwerpelijke materie tot de conclusie geko men, dat die handhaving, al worden ter zake her haaldelijk strafvervolgingen ingesteld en al worden in veel gevallen passende straffen opge legd, niet steeds geheel bevredigend is te ach ten, Nadere maatregelen, ten einde te komen tot een meer stelselmatige en afdoende handhaving der bestaande bepalingen, zijn in voorbereiding. Voorts wordt door hem onder oogen gezien of het betrokken euvel ook nog langs anderen weg zou kunnen worden tegengegaan. Naar zijn oordeel komt het door sommige leden ter sprake ge brachte denkbeeld van invoering van strafmini- ma, tegen hetwelk vele andere leden terecht be zwaren opperen, intusschen minder in aanmer king. Ook de minister is van oordeel, dat de uitlatin gen, welke twijfel pogen te wekken aan den emstigen wil der Nederlandsche regeering om onze neutraliteit onder alle omstandig heden te handhaven, of welke ons volk tegen een der oorlogvoerende partijen opzetten, bestrijding vereischen. Gaarne wil hij teza men met zijn betrokken ambtgenooten na gaan, of het mogelijk is met het oog op de bedoelde uitingen, een nieuw voorschrift tot stand te brengen, berustend op artikel 100, onder 1 e.t van het Wetboek van strafrecht. Bij den bestaanden tekst van artikel 100, zonder uitvoeringsvoorschrift, is in vele ge vallen vervolging niet mogelijk. VreemdelingenrechtNederlanderschap. De minister hoopt de indiening van een wets ontwerp tot herziening van het wettelijke vreem delingenrecht eerlang te bevorderen. Het be trokken ontwerp is gereed. Hij wil echter, alvo rens deze zaak verder ter hand te nemen, gezien de buitengewone omstandigheden van het oogen blik, de ontwikkeling der gebeurtenissen gaarne nog'eenige maanden aanzien. Mogelijk zullen de ervaringen, welke thans worden opgedaan, nog in eenigerlei richting tot aanvulling of wijziging van het ontwerp, hetwelk vooral op consolidee ring van gezonde practïjk zal zijn gericht, kun nen leiden. Omtrent de reorganisatie van de politie deelt de minister o.a. het volgende mede: De nieuwe centrale, welke placht te worden aangeduid als „Rijksrecherchecentrale", behoort in een bepaalde verhouding tot het departement van justitie te staan, omdat een op zichzelf staande dienst de verhouding tusschen den mi nister van Justitie en zijn procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie, zou ont wrichten en omdat een zelfstandige dienst als gevolg met zich zou kunnen brengen, ontoelaat bare inmenging in de behandeling van strafza ken, speciaal bij het vooronderzoek. Iedere mo gelijkheid van ontstaan van een soort geheimen politiedienst met bijzondere bevoegdheden moest van meet af aan worden uitgesloten. De goede resultaten van de ïncorporeering van den Rijksvreemdelingendienst in de afdee- ling politie meent de minster persoonlijk reeds te hebben kunnen constateeren. Zoo kon in v twee maanden tijds ten aanzien van omstreeks 140 vreemdelingen die naar ons land wenschten te komen, worden vastgesteld, dat zij crimineels of anderszins bedenkelijke antecedenten had den. De ontvluchting van de vijf vreemdelingen uit het Huis van Bewaring te Haarlem is vol gens den minister te wijten aan nalatigheid van een der leden van het personeel. De maatre gelen, welke zijn getroffen om herhaling van zulke ontvluchtingen te voorkomen, kunnen be zwaarlijk openbaar gemaakt worden, daar de uit werking daarvan anders kans zou loopen zeer verzwakt te worden. opvarenden van de „Immmgham", die bij Callantsoog op een mijn liep, werden door de reddingsboot JDorns RiikêEê" té Rgfi HeLdor eaq_watoebracht Britsche militairen bij ongeluk in Frankrijk omgekomen. Vrachtauto op spoorwegovergang gegrepen. De correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk seint dat vijf Britsche soldaten op slag gedood werden, toen een vracht auto waarin seiners van het Britsche expeditieleger gezeten waren, op een spoorwegovergang door een trein werd gegrepen. Een zesde militair stierf later. Zeven anderen werden ernstig gewond en men vreest, dat een hunner niet in leven zal blijven. Dit is het eerste groote ongeluk, waarbij leden van de Britsche expeditiestrijdkrachten in Frankrijk be trokken zijn.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1