iovjet Unie protesteert tegen FngelancTs economische oorlogsvoering Drie Britsche schepen getorpedeerd. „Duitschland heeft nieuwe wegen voor zijn handel gevonden". NIEUWS IN 'T KORT. Weer een Engelsche mijnenveger verongelukt. Nederland wenscht geen zetel in den Volkenbondsraad. A N D AG 11 DECEMBER 1939 old overhandigd I sing der verordening van 28 November eenige andere schade veroorzaakt aan den buiteniand- schen handel der Sovjet-Unie. et Telegraaf agentschap der Sovjet-Unie it: 28 November heeft de Britsche regeermg Lrordening gepubliceerd over maatregelen L0ver den Duitschen export. Bij deze veror- L verbiedt de Britsche regeering alle ver over zee van goederen uit Duitsche havens nok den uitvoer van alle goederen van Duit- jen oorsprong uit havens van neutrale landen. Britsche regeering eischt dat schepen, welke «'.bedoelde goederen vervoeren, Britsche of Insche havens aandoen, waar zoodanige la- f,en onderhevig zijn aan beslag of verkoop bij ;:utie. Neutrale landen, welke eenige lading Strengen uit havens van staten, waartoe 'fcchland toegang heeft, moeten ter in- {[je Britsche of Fransche havens aandoen. jn verband met deze verordening is op 10 December aan de Britsche ambassade te Moskou een nota overhandigd welke een pro- L[ der Sovjet-regeering bevat tegen bo- rengenoemde maatregelen van Groot-Brit- tsnnië, welke de rechten en belangen van jeutrale landen schenden. in de nota wordt er aan herinnerd dat de Sov- peering op 25 October verklaard heeft het l>t eens te zijn met de maatregelen der Brit- L regeering, welke onder het voorwendsel van strijding der oorlogscontrabande de beginselen a het internationale recht schenden en den tandel ontwrichten. ne tegen den Duitschen uitvoer op grond van verordening van 28 November genomen afregelen berokkenen verder nadeel aan. de Ingen der neutrale staten. De methoden van «inomischen oorlogsvoering, door de Britsche .jering toegepast, zijn in de geschiedenis der ^nationale betrekkingen zonder weerga. iij schenden verder de bepalingen van het in- iionale recht, volgens welke niemand neu- |le landen kan verbieden uit liet grondgebied n oorlogvoerenden eenigerlei goederen voor ,en behoeften, onafhankelijk van den oor- ?'orig dezer goederen, in te voeren. Het verbod van transport van Duitsche goe den van de eenefchaven naar de andere is even- een schending van het internationale recht. Tenslotte beschouwt de Sovjet-regeering den [itschen eisch dat schepen, welke uit havens in neutrale staten, waartoe Duitschland toe- r heeft, vertrekken Britsche of Fransche ha- in| voor inspectie moeten aandoen, ongeacht moorsprong van goederen, welke zij vervoeren, willekeurig. Protesteer-ende tegen boyenge- :emde maatregelen van Groot Brittannië, be- i'jdfc de regeering der Sovjet Unie zich het (ht voor schadevergoeding te eischen voor ver leen indien een aan den Sovjetstaat toebehoo rd koopvaardij schip wordt opgebracht naar een aitsche of Fransche haven eh wanneer toepas- Legt kardinaal Fanlliaber zijn functie neer? Bisschop Von Preysing als zijn opvolger genoemd. Kardinaal Faulhaber. BERLIJN 11 December. Volgens goedingelichte ilholieke kringen zal kardinaal Faulbaher, die Ais, zijn werkzaamheden neerleggen tot hij her bis. Waarschijnlijk zal hij vervangen worden >'or den bisschop van Berlijn, graaf Conrad von :eysing, die dan vervangen zou worden door den schop, van Osnabrück, dr. Wilhelm Berning. De alius heeft onlangs naar verluidt verscheidene alen een bezoek gebracht aan het ministerie van iilenlandsche zaken en heeft daar het moeilijke üagstuk van de Katholieke kerk in het vroegere Onbesproken. (United Press). taerikaauscli erediet voor Finland. Groot tien millioen dollar. De Reconstruction Finance Corporation te few York heeft medegedeeld een erediet van 10 millioen dollar toe te staan aan Finland voor On aankoop in de Vereenigde Staten „van landbouwoverschotten en andere behoeften voor 0 burgerbevolking". Men overweegt dergelijke credieten ook aan Noorwegen te verleenen. Geen Duitsch oorlogsmateriaal naar Finland. M Duitsche Nieuwsbureau meldt; Eenige Zweedsche bladen hebben melding ge- :ykt van de levering van Duitsch oorlogsma- fjtol aan Finland. Bovendien wordt beweerd P-een vreemde mogendheid onlangs aan Fin- p vliegtuigen geleverd heeft en dat Duitsch- W het vervoer van deze vliegtuigen heeft toe staan en begunstigd. Van bevoegde Duitsche wordt dit bericht als een fantasie geken- ®[kt, bestemd om de Duitsch-Russische be- piJongen te schaden. Sedert het ontstaan van f conflict tusschen Sovjet-Rusland en Finland, pilaar vastgesteld wordt, noch uit noch via ^wchland eenig oorlogsmateriaal naar Fin- Engelschen maken Duitsch schip buit. De „Henning Oldendorff", metende 3G48 ton. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat het Duitsche schip „Henning Olden dorff", metende 3648 ton, door een Britsch oorlogsschip is aangehouden en naar een Britsche haven gebracht. Dit is het negentiende vijandelijke schip, dat in Britsche handen is gevallen. Zeven vijande lijke koopvaardijschepen zijn door de beman ning tot zinken gebracht, om te voorkomen, dat zij in vijandelijke handen vielen. De „Henning Oldendorf" was de vorige week uit een Spaansche haven vertrokken. Brandbom op Duitsch passagiers schip. Het 11.469 ton metende Duitsche stoomschip „Sierra Cordoba", dat met 1266 emigranten uit de haven van Riga moest vertrekken, is onverwacht in deze haven teruggekeerd. De kapitein rapporteerde aan boord een brandbom te hebben ontdekt. Het onderzoek door de Letlandsche politie heeft geen enkel resultaat opgeleverd. De kapitein van het schip heeft uitgelegd dat hij de bom reeds had vernietigd en dat hij daar de bewijzen van zou bij' eenbrengen. Deze zijn nog niet onderzocht. Estlandsch schip gezonken. Door onbekende duikboot getorpedeerd. TALLINN, 11 Dec. (Hawas.) Het Estlandsche telegraafagentschap deelt mede dat het Estland sche stoomschip „Kassari" Zaterdagnacht in het westelijk deel van de Finsche Golf tot zinken werd gebracht door een onbekend gebleven duik boot. De bemanning is op het eiland Hiiumaa aangekomen. Twee personen zijn gewond, een wordt vermist. Verscheidene slachtoffers en vermisten. Deensch schip met 21 opvarenden vergaan. KOPENHAGEN. Naar Zaterdag bekend werd, is Donderdag j.l. het s.s. „Nova Scotia" (6796 ton) van de Vereenigde Deensche Steen koolimporteurs in den Atlantischen Oceaan met de uit 21 koppen bestaande bemanning vergaan. Het schip zou door een ontploffing tot zinken zijn gebracht. LONDEN. Het Britsche s.s. „Corea", (751 ton) is Zaterdagnacht aan de oostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Zeven leden van de bemanning zijn gered. De kapitein, de eerste officier en zes andere opvarenden worden vermist. De tweede officier, die tot de geredden behoort, zeide te gelooven, dat het schip getorpedeerd was. Het schip kwam zoo schuin te liggen, dat hij in zee viel. Alle drie de sloepen kwamen het onderste boven in zee terecht. De overlevenden zijn gered door een reddingboot. Het 6668 ton metende Britsche schip „Brandon' is volgens een S.O.S. bericht voor de westkust van Engeland gezonken. Volgens dit bericht is het schip getorpedeerd. Men vreest dat vijf zeelieden en vier brandweer lieden zijn omgekomen. Vier opvarenden bevinden zich in het ziekenhuis. De totale bemanning bestond uit 43 koppen. De overigen zouden in veiligheid zijn. Volgens een te New York ontvangen radiobe- ircht is het Britsche vrachtschip „San Alberto" (7400 ton) ter hoogte van Landsend (Engeland) getorpedeerd. Het Belgische tankschip Alexandre André verleende het vaartuig hulp. Voorts wordt uit Londen vernomen dat „de Duke of Lancaster", een passagiersboot van de L.W.S. spoorwegen gsterochtend vroeg bij een botsing in de Iersche Zee met het vrachtschip „Fireking" is beschadigd. De tien leden der beman ning van laatstgenoemd schip moesten aan booi-d van de „Duke of Lancaster" worden genomen. Eveneens wordt uit Londen gemeld dat het Fran sche kustvaartuig „Dinard" (525 ton) Vrijdag aan de zuidoostkust van Engeland met een ander vaar- tuig in botsing gekomen en vergaan is. De uit dertien koppen bestaande bemanning is gered. OSLO. Bericht wordt dat het Noorsche s.s. „Gimle" 'uit Arendal aan de oostkust van Engeland na een explosie gezonken is. Aangenomen wordt dat drie opvarenden zijn verdronken. De ovei'ige 16 zouden na 80 uur in de reddingbooten te hebben rondgedreven gered zijn. STOCKHOLM. Naar uit Gothenburg gemeld wordt, is het Zweedsche s.s. „Vinga" (1928 ton) na een ontploffing gezonken. Een Deensche vaartuig heeft alle 24 opvarenden gered. Belgisch schip door midden gebroken. LONDEN 10 December. Eerst thans wordt be kend dat het Belgische stoomschip „Kabinda", metende 5182 ton, aan de zuidoostkust van Enge land gestrand is. Zaterdagmorgen in alle vroegte is het schip tijdens een poging om het vlot te trekken, in tweeën gebroken. Alle opvarenden zijn gered, het schip is reddeloos verloren. De „Kabina" was op weg van Pernambuco naar Antwerpen en had katoen, graan en lijnzaadolie aan boord. De bemanning bestond uit 41 koppen, doch Zaterdag gingen nog 50 man aan boord om te hel pen bij het lossen der lading om het schip te lichten. Het schip brak in tweeën toen allen zich aan boord bevonden, doch allen zijn veilig aan land gezet. Teneinde het schip te lichten, hadden de opvaren den een aanvang, gemaakt met het overboord zet ten van de lading en spoedig dreven honderden balenkatoen in zee. Een belangrijk deel der „vrïjgezette" lading is nog opgevischt. Vier sleepbooten hadden gepoogd, het schip vlot te sleepen, doch bij die pogingen brak het. Twee reddingsbooten verleenden den geheelen nacht assistentie. (United' Press). Duitsche en Engelsche troepen tegenover elkaar. De eerste Engelsche troepen in de Maginot-linie. Een correspondent van Reuter bij het Britsche expeditieleger schrijft: Een gedeelte van het expeditieleger is buiten de Britsche zóne gebracht en in de Maginot- linie geplaatst waar het in directe aanraking is met de Duitschers. Tot deze troepen be- hooren eenige Engelsche graafschapsregimen ten. Zij staan onder Fransch commando. Dit is de eerste keer sedert het uitbreken van den oorlog, dat Britsche troepen tegenover Duit sche soldaten staan. Er is eenige activiteit van patrouilles geweest en hier en daar eenig geschutvuur over en weer, doch tot nu toe hebben de Britten geen verliezen geleden. Een Britsche schildwacht heeft een groo- ten hond doodgeschoten, van de soort, welke de Duitschers hebben afgericht voor patrouilledien sten. Het land is golvend akkerland, met hier en daar bosschen. Alle dorpen in deze streek zijn door de burgerbevolking ontruimd, zoodat er vol doende plaats is voor inkwartiering van Britsche troepen. De legerberichten. Het Fransche legerbericht van Zaterdagavond luidde: „Een over het geheel kalme dag. Patrouilles over en weer. Een vijandelijke overval zonder resultaat' Zondagavond werd gemeld: „Patrouillegevechten op verscheiden plaatsen van het front". Hedenmorgen was er niets te melden. Het opperbevel van het Duitsche leger deelde Zondag mede: „De afgeloopen dag is zonder bijzondere gebeur tenissen verloopen, geringe plaatselijke activiteit van infanterie en artillerie". Minister Funk: Ter gelegenheid van de universiteitsweek dei- Technische Hoogeschool in München heeft de Duitsche rijksminister van economische zaken, Funk, een redevoering uitgesproken over het thema „Duitschland's militaire-economische su- lerioriteit". Hij zette uiteen dat over het geheel n Duitschland de overgang van vredeshuishou- ding naar oorlogshuishouding zonder groote moeilijkheden is verloopen, terwijl het tegendeel het geval is bij Frankrijk en Engeland. De vitale industrieele grondstoffen worden, aldus spreker verder, zoover dat maar mogelijk is, uit eigen productie gedekt. De grondslag is het vierjaren plan. De tijd werkt niet tegen Duitschland, inte gendeel, de producten der synthetische industrie worden steeds beter, steeds goedkooper en steeds talrijker. Duitschers van Portugeescli schip gehaald. Engelsche torepedojager praaide de „Carvalho Araujo". Een Britsche torpedojager heeft 25 Duitsche pas sagiers van het Portugeesche schip „Carvalho Araujo", dat den dienst tusschen de AzorenMa deira en Lissabon onderhoudt, gehaald. Het schip werd voor de Portugeesche kust aangehouden en twee officieren en een matroos kwamen aan boord om de papieren te onderzoeken. 25 Duitschers, die zich aan boord bevonden, werden gearresteerd en naar den torpedojager gebracht. Slechts een jonge man van 17 jaar kreeg toestemming zijn reis te vervolgen. De Duitschers zijn koopvaardijmatrozen uit Pa nama, die tengevolge van den oorlog ontslagen zijn en naar hun vaderland terugkeerden. Duitsch tankschip uit de Caracas- baai verdwenen. WILLEMSTAD (Curasao). Het Duitsche tank schip „Nordmeer", dat de Curagao opgelegd lag sedert het begin van den oorlog, is plotseling Za terdagavond laat verdwenen uit de Caracas-baai, met volle lading. (United Press). Miguel Balmassera, de chef van de geheime politie van wijlen den Cuibaanschen president Machad-o, is door revolverschoten vermoord, toen hij de woning van Orestes Ferrara, oud staatssecretaris van Machadio, verliet. In de omgeving van Ingelmünster is een Belgisch militair vliegtuig omlaag gestort. De piloot is omgekomen. Zaterdagavond hebben studenten opnieuw voor de Finsche legatie te Boedapest ten gunste van Finland gedemonstreerd. Gouwleider Bürckel heeft professor Furt- wangler tot gevolmachtigde voor de ge-heele muziekleven van de stad We enen benoemd. Zaterdagavond heeft de Japansche reed-erij van de „Azoema Maroe" bericht ontvangen van het schip, dat het thans veilig oip weg is naar Cristobal in de Panama-kanaal zzöne. Zooals men weet heeft het schip eenige dagen geleden voor de Oostkust van Schotland S.O.S.- seinen uitgezonden, terwijl daarna niets meer werd gehoord. I-n Duitschland zal met ingang van 1 Jan, voor het brouwen van bier bestemde hoeveelheid gerst beperkt worden, bericht de Berlij-nsche correspondent van „Politiken". Men veronderstelt dat 500.000 ton voor andere doeleinden zal worden gebruikt, vooral voor het branden van koffie-ersatz. Chappedelaine, de vroegere Fransche mi nister van koopvaardij is in een kliniek nabij Parijs overleden. Luitenant-generaal Thörnell, chef van den Zweedschen generalen staf, is benoemd tot op perbevelhebber van de gewapende macht. Dit is een interne maatregel, wardoor de bevelheb bers van de verschillende o-nd-erdeelen van de Zweedsche defensie onder een leiding worden geplaatst. De Duitsche ambassadeur te Ankara, Von Papen, is naar Berlijn teruggekered om rapport uit te brengen. De „Basler Nachrichten" schrijft dat Duitschlanid opnieuw poogt Turkije af te keeren van de geallieerden. —Zaterdagmiddag heeft een Engelsch verken ningsvliegtuig een noodlanding gemaakt te Esp e chin (België) op enkele meters afstand van de Fransche grens. De piloot was met zijn pa nieren over de Fransche grens ontweken voor Belgische patrouilles ter plaatse aangekomen waren. De Amerikaansche senator VandenBerg heeft Gordel! Hull in een brief gevraagd of de Vereenigde Staten de betrekkingen met de Sovjet Unie zullen verbreken. Hij zeide dat dit een goede gelegenheid was om inter-Amer-ikaansche solidariteit te toonen, want de Zuid-Amerikaan sche staten verlangen uitsluiting van de Sovjet- Unie uit den Volkenbond. Het Belgische stoomschip „Adour" (1104 ton) is op de rotsen bij Brest vastgeloopen. De be manning is in veiligheid. Men weet niet of het schip volkomen verloren is. Het Poolsche Telegraafagentschap meldt dat de bisschop van Lublin, mgr. F-uhnan 8 No vember j.l. is gearresteerd. Hij is opgesloten in een slot, waar nog andere Poolsche prelaten wor den vastgehouden. Voorts zouden de hoogleeraren der Katholieke Universiteit van Lublin in hechtenis genomen zijn. Zondag heeft men gedurende een kwartier aan de zuidkust van Engeland geschutvuur kunnen hooren. Kort te voren werden Britsche jacht vliegtuigen boven zee waargenomen. Ook werd het geronk gehoord van een ander vliegtuig naar men meent een Duitsch. Vier dooden, vijf vermisten LONDEN, 11 December. (Reuter). Het ministerie van Marine deelt mede: „De minister van Marine (betreurt te moe ten melden, dat Z.M.'s mijnenveger „Ray of Hope", gistermiddag op een mijn is geloopen en gezonken. Vier opvarenden zijn om het le ven gekomen, vijf anderen worden vermist". Dr. Funk. Wat den Duitschen buitenlandschen handel be treft en de Engelsche blokkade, zelfs in het vijan delijke buitenland hoort men twijfel over de effectiviteit van den blokkade-oorlog tegen Duitschland. Door uitbreiding van de blokkade tot den export van Duitsche goederen hoopt Engeland de neutrale landen in het vijandelijke front te kunnen schakelen. Het is echter zelf niet in staat hun voor 't handelsverkeer met Duitsch land voldoende vervanging te bieden. De tijden dat Duitschland in hooge mate van den wereldhan del afhankelijk was, zijn echter voorbij. Engeland wil den wereldhandel ruïneeren op dat in de toekomst de dictatuur van den Brit- schen kapitalist niet meer gestoord wordt door de faire concurrentie van jonge, flinke naties. De twintigste eeuw echter is reeds uitgegroeid boven dergelijke methoden. In ieder geval heeft Duitschland voor zijn handel reeds wegen gevon den, die door Engeland niet kunnen worden ge stoord. Bij de natuurlijke ruilbetrekkingen met het Zuidoosten komt nu het reusachtige Russi sche -rijk met zijn onmetelijke gron-dstofvoorra- den en zijn groote behoefte aan industriepro ducten. De Russische productie is buitengewoon geschikt om opgevoerd te worden en wanneer de ruilhandeleenmaal functioneert, kan gerekend worden op regelmatig toenemende leveranties. Terwijl Duitschland in den wereld-oorlog van drie kanten was ingesloten, staan het thans voor de voorziening het geheele vasteland van Europa ten oosten van Frankrijk en uitgestrekte deelen van Azië ter beschikking. Zoo is de Duitsche buitenlandsche handel in de eerste maanden van den oorlog nog zeer be vredigend ontwikkeld. Toch blijven nog aanzien lijke moeilijkheden om den nieuwen koers in te slaan over. Incident aan de Duits.ch- Joego-Slavische grens. Twee Duitsche douanebeambten gedood. De Duitsche omroep heeft bekend ge maakt, dat twee Duitsche douaneambtenaren Zaterdagmiddag neergeschoten zijn bij de Joego-Slavisch-Duitsche grens ten zuiden van Graz. Een douaneassistent van de grenscont-rolepost Sulmibach werd, zoo wordt nader gemeld, in de nabijheid van de Joego-Slavische grens ten zui den van Graz door een onbekenden man, dien hij voor legitimatie had aangeroepen, met een pistool neergeschoten, De dader vluchtte. Korten tijd daarop werd in den naiburigen grenscontrole- post Langegg een hulpamfotenaar der douane eveneens met een pistoolschot uit een hinder laag gedood. Aangenomen kon worden, dat in beide gevallen dezelfde dader schuldig is. Hedenmorgen meldde het D, N. B. uit Graz: De moordenaar, die zooals Zaterdagavond is ge meld. twee douane-beambten heeft vermoord in het zuiden van Stiermarken, nabij de grens van Joego slavië, heeft later nog een man gedood. Tenslotte is hij zelf in een heftig vuurgevecht met de politie en douane, welke hem in een schuur had omsingeld, doodgeschoten. Het mysterie op de Forthbrug. „Bom" was een brandende koffer. Het raadsel over een bom, welke op de brug over de Firth of Forth uit een trein zou zijn ge worpen, heeft naar de N. R. Ct. meldt, een zeer nuchtere en onschuldige oplossing gekregen. Een reiziger heeft zich gemeld, die een paar hon derd meter film vervoerde en die -bij het oprollen van een losgeraakte film zoo onvoorzichtig is geweest, zijn sigaret niet eerst te dooven. Een vonk is op het celluloid gevallen, dat in een om mezien vlam vatte. De reiziger heeft nog de te genwoordigheid van geest gehad, den reeds brandenden koffer te sluiten, voor hij hem uit het coupéraam heeft geworpen. Toevallig was de trein intusschen juist de vermaarde brug op gereden en toen een schildwacht een brandend voorwerp uit een treinraampje zag gooien, maak te hij alarm. De schuldige heeft zich eerst van den domme gehouden, maar toen hij vernam, dat de politie aan een bomaanslag dacht, is hij met de waarheid naar voren gekomen. Ofschoon hij waarschijnlijk een trein-brand voorkomen heeft, zit er missohien toch nog een boete voor hem op wegens mogelijke beschadiging van de brug. Engelsche Koning uit Frankrijk teruggekeerd. Overtocht bij gunstig weer. De Engelsche koning is Zondag naar Enge land teruggekeerd. Hij heeft een goeden overtocht over het Kan-aal gehad. Gedurende den overtocht bleef de Koning voortdurend op de brug van den torpedojager, die hem naar Engeland bracht. Het weer was uit stekend, in tegenstelling met het slechte weer, dat hij op zijn uitrei-s heeft -gehad. Geredden van de „Tajandoen" Woensdag pas terug? Met uitzondering van twee passagiers, die waarschijnlijk Maandag per vliegtuig naar ons land zullen terujgikeeren, ondervinden de ge redde passagiers en leden van de bemanning van het motorvrachtschip „Tajandoen" door moei lijkheden met d-e paspoorten vertraging op hun terugreis naar Nederland. Vermoedelijk zullen zij Dinsdag via Ostemde naar Brussel reizen, waar zij tegen half zes worden verwacht. Het staat nog niet vast of in de Belgische hoofdstad zal worden overnacht of dat de reis naar ons land nog dienzelfden dag zal worden voortgezet. De Regeeringspersdienst meldt: Aangezien thans zoowel België als Zweden zitting heeft in den Raad van den Volkenbond en derhalve, indien Nederland zich in plaats van Zweden, dat moet aftreden voor een Raadszetel beschikbaar zou stellen, het onwen- schelijke feit zich zou voordoen, dat geen der vier Scandinavische staten, doch wel Neder land en België beide, in den Raad vertegen woordigd zouden zijn, heeft -de Nederlandsche regeering -besloten geen camdddatuur voor het Raadslidmaatschap te aanvaarden. PROGRAMMA DINSDAG 12 DECEMBER 1939, HILVERSUM 1. 1875 en 414.4 M. KRO-uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.059.15 en 10.— Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.— Berichten. 12.15 KlRO-oikest. (12.45—1.10 Berichten A.N.P. en gramofoonmuziek). 2,— Vrouwenuur. 3.Modecursus. 4.Rococo-octet. (4.204.30 Gramofoonmuziek.) 4.50 Gramofoon muziek. 5.KRO-Melodisten en solist. (5.45 6.05 Felicitaties). 6.35 Sportpdaatje. 7.Berich ten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe Gemeenschap". 7.35 Reportage. 8.Berichten A.N.P., mede- deelingen. 8.15 KiRO-Symphonie-orkest en so list. (900—9.20 Voor de jeugd). 10.— Gramofoon muziek. 10.10 Bertus van Dinteren en zijn Tzi- gane-orkest. 10'.30 Berichten A.N.P. 10.440 KRO- Boys, solist en gramofoonmuziek. 11.2012X10 Gramof o nmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. AVR.O.-uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.Berichten A.N.P., orgelspel, 8.30 Gramo foonmuziek. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gewijd concert (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 1-0.35 Viool en piano. 11.— Huishoudelijke wenken. 11.30 De vagebonden en soliste. 12.15 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Berichten AN.P.) 1.— Omroeporkest 2.— V-oor de vrouw. 2.10 Omroeporkest en solist 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Zang met piano begeleiding. 4.05 Pianovoordracht. 4.30 Kinder koor. 5.Kinderhalfuur. 5.306.27 Secco en. zijn ensemble. 6.30 Letterkundige causerie. 7. Voor de kinderen. 7.05 AVIRO-Dansorkest en solist. 7.30 Engelsche les. 8.— Berichten A.N.P., mededeelingen. Hierna: Internationaal overzicht 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gramofoon muziek. 10.35 Filmpraatje. 11.Berichten A.N.P. Hierna: AVRO-Vaudeville-orkest en soliste (opn.) 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 12.20 De Caravan Players. 12.50 Variété. 1.20 Berichten. 1.302.20 BBC—Northern orkest. 3.20 Orgelspel. 3.5-0 Radiotooneel of gevarieerd pro gramma. 4.20 Berichten. 4.35 BBC-Theater- orkest. 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 Henry Hall's Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.35 Causerie. 6.50 HetLiVenpools Philharrnon-iseh orkest en solist. 7.50 Variété. 8.20 Radiotooneel. 8.50 Variété. 9.20 Berichten. 9.35 Causerie. 9.50 BBC-Haimonie- orkest. 10.35 Avondwijding. 10.50 Vabaret-pro- grarnma. 11.20 Het Laurance Turner-strijk kwartet. 11.50 Al Collins en zij-n Band. 12.20— 12.35 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 M. 5.50 Garmofoonmuziek. 7.40 Leo Eysoldt's or kest. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroepkoor en -orkest en solisten. 1.35 Populair concert. 2.45 Gevarieerd programma. 3.20 Solistenconcert. 4.50 Folkloristisch programma. 5.10 Gramofoon muziek. 6.20 Otto Dobrindt's orkest. 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramcfoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 O-m- roepdansorkest en gramofaonma/ziek. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 en 9.35 Omroeporkest en sofist, 10.3-011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orgel spel. 6.35 Harp, piano en viool. 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 Uitzending voor soldaten 8.5011.20 „La damnation de Faust", opera. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Soldatenliederen. 8.35 Populair concert. 9.20 Berichten. 9.50 Hans Busch' orkest. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Het Omroeporkest, 11.20 Berichten. Hierna tot 12.-20 Nachtconcert,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5