De verhouding tusschen Overheid en Middenstand. Rede voor de R.-K. Middenstanders. f Voor de plaatselijke afdeeling van de R.-K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze" sprak Maan dagavond in het K.S.A.-gebouw de heer H. E. v. d. Brule, hoofdbestuurslid en lid van de Tweede Kamer over het onderwerp: „De Middenstand en de overheidsmaatregelen". In de thans bestaande verhouding tusschen overheid en middenstand, aldus ving spr. zijn rede aan, mag het bewijs worden gezien, dat de in vo rige jaren gevoerde actie niet zonder resultaat is gebleven. In den oorlog 19141918 tierde de ket- tinghandel welig, onze producten verdwenen naar oorlogvoerende landen en slechts met de grootste moeite kon de middenstand zich een plaatsje in het distributie-apparaat veroveren. Hoe geheel anders is de stand van zaken nu. Thans zijn uit gebreide en doeltreffende maatregelen getroffen om de schokken op te vangen. Spr. constateerde in verband hiermede, dat fas cisme en communisme hun „vat" op de massa heb. ben verloren. Stellig zou dit in 1914 niet het geval zijn geweest. Dit is het resultaat van de voorbe reidende maatregelen, die de regeering reeds twee jaren geleden nam door het oprichten van de bu reaux voor economische defensïemaatregelen en voor de voedselvoorziening in oorlogstijd. Thans heerscht orde en rust in Nederland. Er is geen sprake geweest van runs op spaar banken en winkels enz. en de gemeenschapszin viert hoogtij. De samenwerking, die tot stand is gekomen tusschen overheid en middenstand werpt vruchten af. Bij het geheele distributie-apparaat is de middenstand ingeschakeld. Toen de oorlog eenmaal een feit was en toen duidelijk werd, dat. deze oorlog ook een strijd zou worden op economisch tei'rein, kwam de regeering met haar noodwetten om het economische en in- dustrieele leven van Nederland in stand te houden. Nu de toestand geconsolideerd is heeft de regee ring een billijke prijsverhooging van sommige producten aanvaard en van onredelijke prijsop drijving is geen sprake. De Middenstand moet weer al zijn krachten op het behoud van de koop kracht werpen. De gewone normale verkoop moet ook langs de normale wegen gaan, vooropgesteld, dat Nederland voor het oorlogsgeweld gespaard blijft. De gewijzigde mentaliteit ten opzichte van de verhouding tusschen overheid en middenstand kwam ook tot uiting bij -de behandeling van de Staatsbegrooting voor Sociale Zaken. De soc.-dem. minister v. d. Tempel heeft namelijk met nadruk betoogd, dat bij de verstrekking van ondersteuning in natura de middenstand zooveel mogelijk moet worden ingeschakeld. Dit geldt eveneens ten op zichte van het verleenen van steun in natura door steun- en crisiscomités. Spr. spoorde de midden standers aan in dit opzicht plaatselijk actief te zijn. omdat op hulp van overheidswege mag worden gerekend. In Rotterdam b.v. wordt thans reeds jaarlijks voor eenige millioenen door den middén- stand gedistribueerd. Ook wees spr. op de vestigingswet, de wet op de bescherming van de bedrijven, de pogingen, die worden aangewend ter bestrijding van het cadeau stelsel enz. Ten aanzien van de middenstands-erédietverlee- ning herinnerde de heer v d. Brule aan het goede werk van de borgstellingsfondsen, de credietver- leening aan den industrieelen en handeldrïjven- deri. "middenstand en aan de oprichting van het fonds voor bijzondere nooden. De cred ietvoorziening zal straks wellicht ook voorzien in de oprichting van nieuwe bedrijven. Hoewel dit alles nog geen feiten zijn, toch zijn er bewijzen, dat er bij de overheid de zuivere wil te onderkennen is, om den middenstand ook in de toekomst te helpen. Dit achtte spr. een groote stap vooruit, mits de middenstand de waarde daarvan goed beseft. Het is nog niet zoo lang geleden, al dus spr., dat men de middenstand maar liever wilde laten verdwijnen. Evenwel is nu toch de erkenning van de positie van den middenstand ge komen. Ook in andere groepen en partijen groeit de ge dachte. dat er orde en regel moet komen in de maatschappij. Naar de mate van hun kunnen moe ten de Katholieke middenstanders in die richting medewerken. In de toekomst moet de belangstel ling voor de nooden van den middenstand gewekt worden door actieve medewerkers, die him woord je krachtig meespreken op elk terrein waar dit maar mogelijk is. Spr. wees hier b.v. op de groote beteeken is van de verkiezingen voor de Kamers van Koophandel, die werden opgericht in een tijd, dat de liberale-economïsche gedachte hoogtij vier de. Dit paste in het toenmalige liberaal-economi sche stelsel, dat thans echter totaal heeft afge daan. Voor de wijze, waarop de Kamer van Koophan del haar adviezen uitbrengt, moet de katholieke middenstander zich interesseeren. Dit noemde spr. van het grootste belang. Daarom achtte hij het on juist, dat de middenstanders voor de verkiezingen voor de Kamers van Koophandel zoo weinig be langstelling toonen. De kinderbijslag voor de groote gezinnen vond spr. eveneens van groote beteekenis ook voor den middenstand. Jarenlang wordt geklaagd over het feit, dat een middenstander, die den strijd nauwelijks vol kan houden er slechter aan toe is, dan de arbeider, dien hij moet ontslaan, welnu ook in die richting wordt gewerkt, evenals aan een betere ouderdomsvoor ziening. Maar, zoo waarschuwde spr. „Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd". De middenstand zal zelf de hand aan de ploeg moeten slaan en zich moeten inspannen om het inzicht in de maatschappelijke verhoudingen te verdiepen in het belang van de middenstanders zelf en hun gezinnen en van de maatschappij. Tenslotte beantwoordde de heer v. d. Brule nog eenige vragen, die naar aanleiding van de getrof fen overheidsmaatregelen werden gesteld. De aqtiariumhouders vergaderden. De vereeniging van Aquarium- en Terrarium houders „Kennemerland" hield Maandagavond in de bovenzaal van café v. d. Lem aan den Zeeweg een ledenvergadering, waarin allereerst de diplo ma's werden uitgereikt aan de winnaars van den kweekwedstrijd. Dit waren de heeren A. G. van Son, B. J. Boer en C. A. Martens. Mevr. Wijmer kreeg een eervolle vermelding. Besloten werd eind Januari een huiskeuring bij de leden te doen hou den van de samenstelling van visch, planten, aan leg enz. van aquaria. Daartoe werden 4 commissies voor huisbezoek en keuring benoemd. In de eerste vergadering in Februari zal het resultaat van deze keuring worden medegedeeld. De voorzitter heeft hierna een uiteenzetting ge geven van de vervaardiging van koolfilters. Hij gaf daarbij tal van nuttige wenken, waarmede de le den hun voordeel kunnen doen. Tenslotte werden nog een koolfilter, drie paar tjes visch en een viertal andere prijzen onder de aanwezige leden verloot. FEESTAVOND VOOR HANZELEDEN Het bestuur van de R.K. Middenstandsvereenigïng „De Hanze" heeft' besloten in de tweede helft van de maand Januari een feestavond te organiseeren voor de leden met hun dames en introducé's. KERSTINZENDINGEN BIJ DE STUDIECLUB In de Donderdagavond in het veilinggebouw „Centrum" te houden ledenvergadering van de Tuinbouwstudieclub zal de heer Martens een serie lantaarnplaatjes vertoonen van verscheidene bui- tenlandsche bloemententoonstellingen. Het bestuur heeft voor de mooiste Kerstinzendingen ter opluis tering van de vergadering eenige prijzen beschik baar gesteld. Ook worden inzendingen gevraagd voor het gewone puntenstelsel Zooals wij reeds berichtten zal de heer J. H. Huls in deze bijeenkomst een lezing houden over de bestrijding van bladluis. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. Woensdag: Lijn 1: 8.Hilversum I. Lijn 2: 8.Hilversum II. Lijn 3: 8.Keulen, 10.30 Parijs; 11.05 Diversen 11.20 Parijs: 12.05 Diversen; 12.20 Brussel Ned. 2.20 Keulen; 2.50 Londen Reg.; 3.35 Deutschland- sender of diversen; 4.20 Parijs; 4.35 Londen Reg.; 5.20 Parijs; 6.20 Londen Reg.; 7.40 Diversen; 8.20 Brussel Fr., 10.20 Brussel Ned.: 10.35 Keulen. Lijn 4: 8.Brussel Ned. 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg.; 12.95 Nationaal programma; 9.20 Lon den Reg., 10.20 Nationaal programma. Lijn 5: 8.Brussel Ned.; 9.20 Diversen: 11.05 Londen Reg., 12.50 Brussel Ned.; 2.20 Nationaal programma; 4.20 Parijs; 4.35 Londen Reg., 5.20 Na tionaal programma; 6.20 Londen Reg.; 7.40 Na tionaal programma; 8.20 Londen Reg.; 8.30 Keulen. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiiing. Sla per 100 krop 100350 Andijvie per 100 krop 100220 Wortelen per bos 712 Selderij per bos 2 y24 Pieterselie per .bos 1-V?—2ï£: Tomaten per K.G. 10—20 Prei per K.G. 372—5 Uien per K.FG. 1%—2,80 Witlof per K.G. 10—12 Waschpeen per K.G. 3725,30 Bloemkool I per stuk 78y2 Bloemkool II per stuk 272—4 Knollen I per stuk 49 Knollen II per stuk 22 y2 Breekpeen per K.G. 17s2y2 Nero per K.G. 511 Gele kool per K.G. 24,20 Groene kool per K.G. 23 Roode kool per K.G. 27*3 Appelen per K.G. 614 Peren per K.G. 510 Boerekool per K.G. 35 Spruiten per K.G. 616 Boeten per K.G. 2722,80 Andijvie 37 renrijwiel, een ijzerzaag, een auto-nummerbord, een paar jongenshandschoenen. Bureau van Politie IJmuiden Oost (Engel- inundusweg)een paar motorhandsohoenen, een handschoen, een portemonnaie, een muts, een zakdoek, een rozenkrans, een kindermofje, een huissleutel, een regenkapje, een achterlicht en een bord van auto. Bureau van Politie Velsen Noord (Wijker- straatweg)twee rijwielbelastingmerken 1939/ 1940, een oud zadeldek je, een bruine glacé hand schoen, vier foto's, een gouden damesring, twee hondent een herder en een straathond). Politie SantpoortStationeen actetasch in houdende tijdschriften, een kinderhandschoen, een snoeimes Algemeen Steuncomité 1939. De verantwoording van het Algemeen Steun comité in deze gemeente is als volgt: Opbrengst „Speldjesdag" gehouden 18 Nov. '3( 581.98; per giro binnengekomen giften 464, totaal 1045..98. Af voor: aankoop speldjes 91.30, papieren strooken voor de collectebussen 2.60, totaal 93.90. 10 pCt. afgedragen aan het Fondas voor Bijzondere Nooden in de gemeente Velsen 95.21. Blijft over 856.87. Dit bedrag werd afgedragen aan het Algemeen Steuncomité 1939 te 's-Gravenhage. Het Comité betuigt zijn dank aan allen die aan het welslagen van deze inzameling hebben medegewerkt. BAKKUM Snip en Snap in Bakkum. Het cabaret van Piet Muyselaar en Willy Walden, beter bekend als juffrouw Snip en juf frouw Snap, gaf een avond in de groote zaal van Borst. Snip en Snap in Castricum! Met als gevolg, dat de geheele zaal plus aanhangels plus uitbouwsels tot in den-nok waren gevuld, ter wijl nog een groot aantal liefhebbers moest worden teleurgesteld. Alleen in de piano zat niemand. Een daverende avond natuurlijk. Van het eerste oogenblik werd het publiek meegedraaid in dien maalstroom van deverenden onzin, fris- sche liedjes en van die uitbundig gespeelde één- acters, zocals die door Muyselaar en Walden's radio-uitzendingen vooral algemeen bekendheid en waardeering hebben gevonden. Alle oude bekenden uit dit calbaret, prof Boudewijn en zijn sprekende pop Bartje, de hamsterkoe en natuurlijk juffrouw Snip en haar vriendin, passeerden de revue. En het publiek liet zich niet onbetuigd. De nieuwe schlager van blonde Mientje, die een hart met prikkeldraad heeft, besloot den avond. Een aantal goed gezongen tenornummers, een paar slappe jongens met geestige, doch niet minder verdienstelijke acrobatentoeren, brachten meer dan voldoende afwisseling in het programma, dat ongeveer vier uur duurde, maar geen oogenblik de attentie liet verflau wen. Castricum en Bakkum genoten een avond van zorgelooze ontspanning. Te oordeelen naar de overgroote belangstelling van het publiek, mee- nen wij, dat een reprise van dit optreden zeer zeker weer een volle zaal zou trekken. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Donderdagavond 14 December zal voor de afdeeling van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling de her drs. Joh. Benders spreken over het werk van Arthur van Schendel. Dè heer Joh. Benders, onze vroegere plaats genoot, is hier geen onbekende: van vroegere lezingen kennen wij zijn onderhoudende wijze van toelichten. Stormweer op de Noordzee. Maar toch ruime vangsten. De trawlers, die gisteren aan den afslag waren hebben veel met slecht weer te kampen gehad, maar desondanks hadden alle schepen mooie vangsten. Natuurlijk stonden de Delft en de Erin met resp. 1850 en 1200 manden aan de spits en zij hadden niet alleen de meeste visch, maar ook de mooiste besommingen, resp. f 12.180 en f 11.340. Vooral werd er veel schélvisch ge vangen, door sommige booten zooveel, dat ze niet alles konden strippen, met het gevolg dat er veel dichte visch in den afslag was, die weliswaar een goeden prijs opbracht, maar waardoor de be sommingen toch wel min of meer gedrukt wer den. De reisduur der verschillende booten was nor maal. De Eveline had echter een vrij lange reis nl. 14 dagen. De vijif booten, die gisteren binnen waren, voerden ongeveer 4000 kisten visch aan van goe de kwaliteit en verscheidenheid, zoodat de han del naar hartelust kon koopen, al werd de koop lust door de hooge prijzen aardig getemperd. Vooral de haring was weer zeer duur. De aanvoer uit zee werd nog gesteund door consignatie-zen dingen uit Denemarken, bestaande uit gul, schél visch, schol, kuit, lever en zelfs sprot (brisling). Vele gewonden. Door het slechte weer hebben de opvarenden der trawlers het lang niet gemakkelijk gehad en velen kwamen met verbonden handen, enz. thuis Twee matrozen van de Ger*berdina Johan na, die gistermiddag binnenkwam werden door een stortzee tegen de verschansing geworpen en daarbij gewond. THALIA THEATER. echtscheidingsprocedure noemde spreker van ideaal en ook het nieuwe- wetsoub^ dit niet. Het verschil tuschen de oude re?^ I! en die van het nieuwe wetsontwerp toonde spreker eveneens duidelijk aan Er was gelegenheid tot het stellen van De ontvluchte 5 Duitsckers, S. naar een kamp voor vreemdeling^ Zooals men weet zijn er destijds 5 Duitse uit het Huis van Bewaring te Haarlem 01% 131 Vier vluchtelingen werden later gepakt,a aan de Belgische grens bij Zundert en éej Uitgeest. De eerste drie werden, toen wa$ men vast te staan, dat er geen termen voor vervolging waren wegens geweldpleging k ontsnapping gepleegd, over de grens gezet De vierde, S„ verblijft nog steeds in het? van Bewaring te Haarlem. Het voornemen staat hem binnenkort over te brengen naar kamp voor vreemdelingen. De vijfde ontsnapte is nog steeds niet vonden. Vermoedelijk is het hem gelukt zeil de grens te komen. ivall De Rijkspostspaarbank in November. Ruim ƒ18.000.minder ingelegd dan terugbetaald. Ook in de maand November is het tegoed der spaarders van de Rijkspostspaarbank verminderd. Het totaal der ingelegde gelden bedroeg n.l. f 161.325.01, dat der uitbetalingen f 179.569,91, zoo dat f 18.244,90 meer werd uitbetaald dan ingelegd. Met uitzondering van het kantoor Santpoort-Dorp vertoonen. alle kantoren een vermindering van het tegoed. Het grootst was deze vermindering bij het kantoor IJmuiden en wel f 14.349,14, ondanks dat aan dit kantoor 42 nieuwe boekjes werden uitge geven. Er werd ingelegd resp. terugbetaald: Kantoor IJmuiden: Ingelegd 72.192,24 Terugbetaald 86.541.38 Minder ingelegd dan terugbetaald.. Kantoor IJmuiden-Oost: Ingelegd Terugbetaald 14.349,14 20.557,46 21.657,31 Tentoonstelling van kleeding- stukken. Bestemd als Kerstgaven. Gistermiddag werd in het Ned. Hervormd ver- eenigingsgebouw aan de Populierenlaan een thee middag gehouden, georganiseerd door de Hervormde Vrouwenvereeniging in samenwerking met de meis- jesvereeniging „Wijk aan Duin" en „Martha". Tevens werden de goederen, die in het afgeloopen jaar door deze vereeniging werden vervaardigd ten toongesteld. Ds. Hovy opende de tentoonstelling met gebed en zette vervolgens in zijn openingswoord het doel en de beteekenis van deze vereeniging uit een. Reeds bij het begin heex*schte er een gezellige drukte, die zich den geheelen middag handhaafde. Ook de verkoop van de door de meisjesvereeniging „Martha" vervaardigde handwerken verliep vlot. Ook werden een groot aantal kleedingstukken ge ëxposeerd als bewijs, dat ook de Vrouwenvereeni ging en de meisjesveireen. „Wijk aan Duin" in het afgelöopen jaar niet stil hebben gezeten. Deze klee dingstukken zijn bestemd om met Kerstmis onder de behoeftige gemeenteleden te worden uitgedeeld. Verder was er nog een verloting waarvan de op brengst tengoede van de vereenigingskas kwam terwijl ook een gedeelte werd afgedragen voor de schulddelging van het vereenigingsgebouw. l.C Minder ingelegd dan terugbetaald. Kantoor Velsen: Ingelegd 10.179,12 Terugbetaald 12.250,19 Minder ingelegd dan terugbetaald Kantoor Velsen-Nooi-d: Ingelegd Terugbetaald 2.071,07 7.143,86 11.524,06 Minder ingelegd dan terugbetaald., 4.380,20 Kantoor Santpoort-Dorp: Ingelegd 31.429,03 Terugbetaald 24.600,08 Meer ingelegd dan terugbetaald.... 6.828,95 Kantoor Santpoort-Station: Ingelegd 19.823,30 Terugbetaald 22.996,89 Minder ingelegd dan terugbetaald., 3.173,59 Uitvoering van het kinderkoor „Jong Zanglust". Voor een stampvolle zaal van café Borst gaf het kinderkoor Jong Zanglust haar eerste uit voering in dit seizoen. Voor de pauze werden uitgevoerd enkele zang nummers; speciaal -het vriendelijke liedje „Schaapwolkjes" van Chris van Beek verdient vermelding De beide liederen „De Zwaluwen' en „Sproeiliedje" van H. y. Tussenbroek komen ons wat te lang voor. „Lente" en „Avonidcantate", het laatste met altsolo door mevr. Peys, werden vrij goed ge zongen, hoewel aan de zang van een groep kin deren van zoo heterogene leeftijd concessies moeten worden gedaan, hadden we graag ge hoord, dat de tekst er beter inzat. Een ouderwetsch geestig teekenfilmpje met Charley Chaplin vulde het gedeelte voor de pauze aan. Tijdens de pauze werd een tombola gehouden met 30 prijzen, waaronder een gehaakte bedsprei van een onbekende geefster. Daarna volgde de opvoering van de operette in drie bedrijven: „Trovo en de Indianen". Voor alles verdienen de aardige en muzikale melo dietjes in deze operette vermelding. Hoewel alles er wat vaster in kon zitten, is de opvoering toch een succes geworden. Liesje Loo- sekoot als Trovo, Etty Bos met haar lief stern- netje en Jan de Vries als lompenboer, verdie nen elk een pluim. Het contact tusschen publiek en meespelenden komt bij een kinderopvoering altijd wel tot stand; toch misten we een kort openingswoord en hier en daar een mondelinge toelichting. „Jong Zanglust" mag op een geslaagden avond terugzien. De directeur, de heer S. Jansen, heeft eer van zijn niet gemakkelijke taak. staatspensionneering. Men schrijft ons: Het vraagstuk der ouderdoinsvoorziening, zoo als de Bond voor Staat-spensionneering dit al jaren aan de orde stelt, waarbij als grondge dachte geldt dat het onrechtvaardig en onmen- schelijk is, onze ouden van dagen aan de liefda digheid prijs te geven en hun datgene te onthou den, waarop zij recht hebben: een onbezorgden ouden dag, kwam door de Ouderdomswet van 9 December 1919 in een stadium van gedeelte lijke verbetering. Twintig jaar geleden dus kwam een categorie van oudjes voor het genot van pensioen in aan merking, een veel grooter aantal echter bleef tot heden verstoken van eenig recht op staatspen sioen. Het nu juist geëindigde onderzoek, de z.g. enquête-Romme, heeft aaxigetoond, dat in ons land een ontstellend groot aantal 65-jarigen en ouderen van elke huilp verstoken is. Het aantal wordt op 12.000 geschat, een leger van ouden van dagen dus, die aangewezen zijn op liefdadig heid van gemeente, kerk of bloedverwanten. Met LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. dit feit is voldoende aangetoond, dat de Bond Hoofdbxxreau van Politie (Willemsplein)een zijn bestaansrecht nog niet heeft verloren en de kinderhandschoentje, een bruinlederen porte- I propaganda met ijver moet voeren, monnaie, een duif, een kinderwantje, een kin- I De afdeeling Velsen is er in geslaagd Woens- derschoentje, 2 grijze kinderschoentjes, een da-dagavond 13 Dec. in het Hervormd Vereeni- mestasch, een paar damesschoenen, een paar gingsgebouw aan de Kalverstraat Ds. Westmijse kinderschoenen, een heeren handschoen, een kinder portemonnaie, een paar regenpijpen, een steun-margarinje-bon, een vulpotlood, een hee- uit Rotterdam als spreker voor deze belangrijke zaak te krijgen $n velen zullen komen luisteren naar hetgeen deze bekende redenaar over dit on derwerp te zeggen zal hebben. Heden- en morgenavond vertoont het Thalia Theater een nieuw programma. Als eerste hoofd film wordt vertoond „Eén uit duizend" met Alice Faye in de hoofdrol. Verdere medespelenden zijn George Murphy, Ken Murray en Charles Winnin gen Het is een schitterende revuefilm met vroolijke muziek en aardige dansen. Als tweedehoofdfilm wordt vertoond „De Kleine Piraat". Een kleine Piraat en een groote leugenaar zorgen voor den lach en de sensatie, die men aan een film mag stel len, waarbij men zich niet verveelt. DE VERBETERING VAN DEN velserDuinweg. De verbetering van den Velserduinweg nabij dexi Willemsbeekweg is zoo goed als gereed en nu het zoover is, blijkt duidelijk, hoe belangrijk deze verbetering is, nu de 'Voortuinen van het Zie kenfondsgebouw, de Gereformeerde Kerk en het huis van den burgemeester-zijn ingekort ten bate van den openbaren weg. De straat zet zich nu ixx haar volle breedte voort van de Goede Her derkerk tot voorbij het zwarte pad. Maar dan is het ook afgeloopen, want op den hoek van het zwarte pad springen de woningen van daar tot aan het Velserduinplein weer een heel einid naar voren en is de rijweg weer zeer smal voor een hoofdverkeersweg. Want dit is de Velserduinweg toch nog altijd, maar gelukkig voor het verkeer, komt daar spoedig een einde aan en wel zoodra de Rembrandtlaan is doorge trokken. 'Dan kan men den trechter van den Velserduinweg vermijden door die nieuwe ver binding van dezen weg naar het Oostex*duinplein. Met de voorbereidende werkzaamheden voor dit doortrekken van de Rembrandtlaan is reeds een begin gemaakt, zoodat binnen afzienbaren tijd deze belangrijke verkeersverbetering haar beslag wel zal krijgen. HARINGVISSCHERIJ. SCHEVENINGEN 11 December. Vanochtend was er nog aanvoer van versche haring. Te IJmui den kwam aan de markt SCH 15 met 240 kisten ver sche haring, waarvoor f 3100 werd besomd. De prijs voor versche haring deed vanochtend f8,20f 15 per kist van 15 K.G., naar kwaliteit. De aangevoerde versche haring bestond overwegend uit ijle haring SCHEVENINGEN 11 December. Betaald voor steurharing f 21,60f 22,20, volle, haring f 25,50 f27,60, ijle haring f22,10f 22,50, steurharing (ijle) f 19,40f 19.70 alles per ton. instituut voor arbeidersontwikkeling. Mr. Drilsma over onze huwelijkswetgeving. Gisteravond heeft voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling Mx-.Drilsma uit Haarlem gesproken over: „De huwelijkswetgeving in onzen tijd". Spreker begon bij zijn inleiding te wijzen op de beteekenis en de kracht van de tegenwoor dige huwelijkswetgeving. Hierbij bracht hij on der de aandacht, de verbintenis en de oorzaken die hiervoor aanwezig moeten zijn. In het bij zonder stond spreker stil bij de wetgevng inzake echtscheiding, waarna hij sprak over de onder- voogdij staande personen. Hierbij zette spreker uiteen op welke wijze een huwelijk tot stand kan komen ofschoon dit tegen den wil der ouder-s of voogden is. Welke formaliteiten zijn noodi-g voor het sluiten van een huwelijk? De afkondiging in het z.g. .kastje" noemde spr. een belangrijke kwestie. Hiermee wordt de mogelijkheid tot excessen weggenomen. Met voorbeelden toonde spreker dit aan. Spreker wees op de beteekenis van t huwelijk met den handschoen en zette uiteen om welke redenen vernietiging xan een huwelijk geëischt kan wor den. De wet verbindt wel, maar kan een huwelijk niet maken zooals het behoort te zijn. Ook de zakelijke gevolgen van het huwelijk werden niet vergeten. Voor de vrouw laten deze nog al wat te wenschen over. Zoo kan een vrouw niet gaan rechten zonder den echtge noot. Verder zette spreker de waarde uiteen van door een vrouw gesloten overeenkomsten als het koopen op afbetaling. Een sterfgeval ontbind! het huwelijk. Wat moet er dan gedaan worden, bijv. wanneer de man schipbreuk lijdt? Ook hierop gaf spreker een duidelijk antwoord. De ;ea\ VEDERLAND—BELGIë OP 31 MAART E)j 28 APRIL 1940. AMSTERDAM11 December. Het 'J®1"' thans officeel vast dat de j aarlijksche wedstr, s'°t den tegen België ook dit seizoen zullen doorgas Op 31 Maart wordt te Amsterdam Nederig 861 België gespeeld en op 28 April te Antwerp 2 elgiëNederland. behooving WAS niet gefingeerd, Eenige weken geleden werd de incasseer ;n r- van de Nijmeegsche radio centrale bewuste erolc. op den weg gevonden. Toen men den man m !e d een ziekenhuis had overbracht, bleek, dat i| fider' negenhonderd gulden vermiste. ^or' Aanvankelijk veronderstelde men, dat cijj te maken had met een gefingeerde beroof jodei Het is nu gebleken, dat de man vrij uitm -ma! Hij zal zijn betrekking weer kunnen aanvaar^ icht nu hij uit ziekenhuis ontslagen is. Intussci* heeft men den dader nog "niet gevonden. Ookigtóizie het geld is nog geen spoor ontdekt. BILJARTEN COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Klasse E. afd. 1. B. C. H. verloor Dondeib met eere van Z.E.K.Z. in Alkmaar. De Hy. lemmers begonnen met een zege van v. d. B*t die 9 punten binnen haalde, doch Javaux (B.c* H.) moest aan Van Dam 14 caramboles afsta-a Okkes speelde met veel bravour; zijn vcorgfi gn' - tegen v. Dam Jr. (Z.E.K.Z,) was echter te zwaar, snd zoodat de gasten nog 9 punten moesten toegr De thuisclub won dus met gering verschil volgt: B.C.H; (365) (365) Z.E.K.Z. (277)—J Klasse E afd 2. De reserves van Insulitjj (Haarlem) hebben in deze afdeeling groots» plannen. Donderdag kwam haar concumifeeii Rembrandt I uit Amsterdam op bezoek en een zware nederlaag. De bezoekers namen Schrijver de leiding, die Coleghem op 106 de 124 liet staan. Christoffels (Ins.) won echts 28 punten terug op de Vries. Hugtenburg, 100 caramboles in slechts 19 beurten mal. gaf Waterman (Rembrandt) geen kans erin komen, zoodat de Amsterdammer slechts 27 de 96 kon maken. Klasse F, afd. 2. Insulinde II en Benoorden! IJ leverden "Maandag- een feilen kamp. Ore. weten (Ins.) kon het tegen Alosery niet houi» én zag -11 pnten verloren gaan. Door .toeft* van v. Gog nam Insulinde de leiding over, as:- gezien Wiilemse (Ben. 't IJ) kostbare caram boles liet liggen. De match Eijkenaar (Ins.)Komen eindigt onbeslist,, aangezien beiden hun maximum reikten. De gastheeren - zegevierden dus op kantje af met 4 punten verschil. maikï eiiicumi echt rcck pul lom< lag* m tone :onc VEEMARKT ROTTERDAM. Rotterdam, 11 December, Aanvoer: totaal 3204; vette runderen 1112, vette kalveren 186, nuchtere kalveren 16, scha pen en lammeren 1091, varkens 789, 1 bok. Vette koeien le kw. 76, 2e kw. 62, 3e k\v. 40—53 per KG.; vette ossen le kw. 88, 2e kw. 62, 3e kw, 4050 per KG; vette kalveren le kw. 125, 2e kw, 105, 3e kw.8490 per KG; varkens (levend ge wicht) le kw. 63, 2e kw. 6'ï, 3e kw. 62—60 pet. KG; schapen le kw. 43, 2e kw, 38, 3e kw. 32 per KG.; lammeren le kw. 48, 2e kw. 43, 3e kw. 38 per KG; schapen le kw. 26, 2e kw. 20, 3e kw. 15 per stuk; lammeren le kw. 18, 2e kw. 14, 3e kw, 10 per- stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer groot, handel matig, prijshoudend; vette kalveren: aanvoer iets ruimer, handel stug, prijzen hoog; schapenen lammeren: aanvoer veel korter, handel kalm, wijzen als vorige week; varkens: groote aanvoer, landel stug, prijzen lager. Eenige partijen schapen voor export verkocht, AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM 11 December 1939 Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 488 vette koeien, waarvan de' prijzen waren: le kw. 78—84, 2e kw. 68—76, 3e kw. 54—62 per KG. slachtgewicht; 71 Melk- en kalfkoeien 180260 pef stuk. 18 Vette kalveren: 2e kw. 66, 3e kw. 54—58 per K.G. levendgewicht. 100 Nuchtere kalveren 711 per stuk. 71 Schapen 1426 per stuk. 340 Vaarkens: vleeschvarkens, wegende van 90—119 K.G. 7074, zware varkens 7074, vette varkens 7074 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons 'geslachte runderen ui! Denemar-ken. Aanvoer: Slachtrunderen: minder aanvoer, handel stug, hoogere prijzen. Melkkoeien: matige aanvoel en handel. Vette kalveren: aanvoer onbeteekenend. Nuchtere kalveren: ruimer aanvoer, vlugge handel, prijzen constant. Zwaardere soort: iets boven no teering. Schapen: matige aanvoer, stille handel, prijzen hooger. Varkens: zeer matige aanvoer, Gedrukte handel, prijzen iets hooger. AA /CUEEP/ H TJIINCENjf HOLLAND—AMERIKA LIJN. Blommersdijk 10 v. Rotterdam n. New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (uitreis) 11 v. Suez. Kota Agoeng (uitreis) p. 11 Kaap Bon. Garoet (uitreis) p. 9 Perim. Kcta Baroe (uitreis) p. 9 Pt. de Galle. Buitenzorg (thuisreis) p. 11 Perim. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Joh. v. Oldenbarnevelt 10 v. Batavia te Genua. Moena (thuisr.) 10 te Suez. J. P. Coen 10 van Lissabon te Amsterdam. Saleier (thuisr.) 11 te Suez. JAVA—NEW YORK LIJN. Abbekerk Batavia n. N. York 12 te Boston. Kota Tjandi 9 v« Batavia te New York.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2