leven en twintig jongelui in arrest. luwe, Roode Handen Vrachtschip „Spar" aangevaren. Dieseltrein rijdt vrachtauto in puin NIEUWS IN 'T KORT. lUSDAG 12 DECEMBER 1939 Wet op de weercorpsen overtreden. lefeningen in een kelder. Geslaagde inval van de Haagsche politie. pe Haagsche politie heeft Maandagavond jjistreeks negen uur een inval gedaan in het perceel Mient 158, waarin is gevestigd een pair in grafzerken en grafmonumenten. De inval geschiedde, omdat de politie vermoedde, jjt in den kelder van dit perceel handelin- {en gebeurden, welke in strijd zijn met de Ret op de weercorpsen en bij den inval bleek, dat haar vermoeden juist was. Omstreeks negen uur verzamelden zich onder mg van commissaris W. Hol in de omgeving het huis eenige inspecteurs en rechercheurs. ,a men het oogenblik gekomen achtte een ierzoek in te stellen werd eerst eenmaal en tplgens nog 'n tweeden keer op de winkeldeur Jopt. Toen deze werd geopend stormden de iti'emannen naar binnen. Zij renden onmid- jljhet trapje af, dat naar den kelder leidt en ,n zjj de kelderderir openden zagen zij in de ideraardsche ruimte verscheidene jonge man- "\diein twee groepen vrije- en orde-oefenin- 'uitvoerden. 05 melderroosters waren afgedekt met matten geen lichtschijnsel naar buiten kon door lagen- ijet het doel het geluid te dempen, lagen ook den grond matten. Het gezelschap bestond uit 27 jongeman nen tusschen de 18 en 25 jaar. De oefeningen stonden onder leiding van een 20-jarigen jongen W. A. S. Zij allen zijn lid van de jf s, b. De politie vond in den kelder, welke geheel doorloopt, enkele florets, bokshand- schoenen, een portret van den heer Mussert, ten N.S.B.-vlag, benevens eenige N.S.B.- emblemen. Ook werd een gramofoon in be- genomen. Het gezelschap is met eenige arréstantenwagens naar het hoofdbureau politie vervoerd en in voorloopige politie- bewaring gesteld. De eigenaar van de zaak is op het oogenblik -militairen dienst. Zijn vrouw was gisteravond buis en is eveneens naar het hoofdbureau van jlitie opgebracht. De zaak wordt thans tijdelijk Inkorten tijd weer gaaf, DIIDrtl jacht en blank door rviVvL (Adv. Ingez. Med.) 'lannen voor verbetering van Sloterweg gereed. Thans is de beslissing aan den Amsterdamschen Raad. B. en W. van Amsterdam hebben den raad thans si reeds aangekondigde plan tot het verbreeden verleggen van den Sloterweg tusschen het Aals- serplein en de viaduct van de Ringspoorbaan, iaseerd op het tracé opgenomen in het algemeen iibreidingsplan van Amsterdam, voorgelegd. De werken omvatten het maken van een weg, aanleg van een nieuw .en verbetering van ïq bestaand gedeelte weg, tusschen het Aalsmeer- iein en het punt van aansluiting van den Sloter- rtj en den rijksweg AmsterdamSassenheim, op =n afstand van ongeveer 250 Meter buiten de bgspoorbaan, zoomede het ophoogen van het «rein, gelegen tusschen den ouden Sloterweg en lit nieuw aan te leggen gedeelte weg. Geprojecteerd zijn twee door een middenberm elkaar gescheiden rijbanen, bestemd voor alle rijverkeer, uitgezonderd rijwielen. Elke baan zal 'M, breed worden. Onvoorziene omstandigheden i'oorbehouden, mag worden aangenomen, dat het in eersten aanleg zal zijn voltooid uiterlijk 91 Januari 1941. Verwacht mag worden, dat de verkeersbezwa- adan zulleiy zijn opgeheven, ook die, welke thans te taan voor 'het wielrijdersverkeer op het ont- ."oetingspunt HaagschewegSloterweg. Er zullen namelijk rijwielpaden worden aange- hgd, ter weerszijden van den rijweg, bestemd voor iubbelrichtingsverkeer, zoodat de wielrijders, ko- nende uit de richting Sloten, en gaande in de richting Amsterdam, in de toekomst het snelver- teer, komende van en gaande naar Den Haag, op !«t bewuste punt niet meer behoeven te kruisen, rrenmin als de wielrijders, komende van Am- fedam met bestemming naar Schiphol. Het gedeelte van den weg, dat, volgens het plan, ifcuigt in de richting van het Aalsmeerplein, zal Ewten vervallen, warneer later een nieuwe over ling van den Schinkel zal kunnen worden tot fend gebracht, de weg zal dan recht door worden (iirokken over den Schinkel en het emplacement fc) het Haarlemmermeerstation, ten einde aan- Èiting te geven op het bestaande wegennet bij de nising AmstelveenschewegCornelis Kruseman. feast. Dit tracé zal evenwel eerst in een verdere ■skomst verwezenlijkt kunnen worden. De kosten van het werk zijn geraamd op f 425.000. Den Haas zorgt voor 200.000 nieuwe inwoners. Uitbreidingsplannen goedgekeurd. De Haagsche gemeenteraad heeft zich Maandag avond vereenigd met de voorstellen van B. en W. ^treffende de uitbreidingsplannen Odkenburgh, fee- en Escamppolder, tezamen bijna 1500 hect- -ea met woonruimte voor tweehonderdduizend ^ezetenen (Zuid-West Den Haag) en dat betref- knie het plan-Mariahoeve, einde Bezuidenhout. zuiden van Marlot. Ontvangsten der spoorwegen bliiven stijgen. ontvangsten van de Nederlandsche Spoorwe- feover de maand September 1939 bedroegen: «eizigers en bagage f 4615.648 (v.j. f 4.627.210)- ïief- en pakketpost f 205.000 (als v. j.): goederen levende dieren f 4.237.217 (v.j. f 3.428.583); di- ttsen f 238.765. (v. j. 142.957). beheerd door den schoonvader van den eigenaar, den heer C. Ook hij is in den loop van den avond aangehouden en naar het hoofdbureau van poli tie overgebracht. De hoofdcommissaris van politie, de heer N. G. van der Mey, was bij den Inval tegenwoordig. Het ongeval op de Amer Was de roeiboot niet verlicht? Omtrent het ongeval, dat Maandagmorgen vroeg op de Amer onder Drimmelen heeft plaats gehad, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen, vernemen wij, dat, zooals gewoonlijk vijf arbeiders, allen uit Raamsdonksveer, vandaar per roeiboot naar de Biesbosch gingen om daar hun arbeid te verrichten. Het was op, de rivier de Amer, die bij den huldigen waterstand ter plaatse een diepte heeft van ongeveer zes meter, stikdonker. Het weel was vrij goed, doch op de watervlakte was weinig zicht. Tusschen Drimmelen en Geertruidenberg werd de roeiboot overvaren door de ruim 60 ton metende motorboot „Maria Catharina" van schipper Van der Sluys uit Drimmelen. Aan boord van de motorboot bevonden zich een zoon van den schipper-eigenaar en drie knechts. Plotseling voelde men aan boord een schok en toen bemerkte men, dat men een roei boot, die tevoren niet was opgemerkt, had over varen. De motor werd onmiddellijk gestopt en de vier personen aan boord van de „Maria Catharina", die op weg was naar Breda, trachtten de inzittenden van de roeiboot men wist nog niet hoeveel er waren te redden. Alleen de 57-jarige arbeider Hubertus van Schijn- del uit Raamsdonksveer kon worden gered. Hij vertelde, dat zich 5 personen onder wie zijn 17- jarige zoon, in de roeiboot hadden bevonden. Hoewel getuimen tijd ter plaatse naar de overige drenkelingen werd gezocht, slaagde men er niet in, ze te vinden. De vier andere inzittenden zijn ver dronken. Later werden twee lijken, van den 58-jarigen van Strien en den 67-jarige Van Delft opgevischt. De „Maria Catharina" voer met den eenen geredde naar Drimmelen terug, waar het schip, in afwach ting van het onderzoek, voorloopig door de politie werdt vastgehouden. Het onderzoek in deze zaak geschiedt zoowel dooi de rijks-politie als door de gemeente-politie van Drimmelen. Voor zoover men tot dusver heeft kunnen vast stellen, was de boordverlichting van de „Maria Catharina" op het oogenblik van de aanvaring in orde. Men vermoedt echter, dat de roeiboot geen licht voer. Indien dit inderdaad het geval was, moet de oorzaak van het overvaren van het bootje met den noodlottigen afloop daarvan, hieraan toege schreven worden. N. P. V. en P. V. N. gaan een fusie aan. De twee padvindersvereenigingen hebben elkaar weer gevonden. In 1933 is naast de vereeniging „De Nederland sche Padvinders" de Padvinders vereeniging Neder land opgericht. De z.g. beloftekwestie was de aan leiding tot deze scheiding, waarvan allerlei moeilijk heden het gevolg waren. In het voorjaar van 1937 hebben de besturen der N.P.V. en P.V.N. voor den duur van 3 jaar een contract aangegaan, waarin aan beide zijden de wensch werd geuit om tot 'n blijven de hereeniging te komen. Toen het, dank zij een wederzijdsch begrip van eikaars moeilijkheden, mogelijk bleek om ten aanzien van de belofte kwestie tot overeenstemming te geraken, waren er geen belemmeringen van beteekenis meer voor een fusie van de P. V. N. met de N. P. V. In een onder voorzitterschap van ir. C. Beets, lid van den Natio- nalen Padvindersraad en voorzitter der P. V. N., op 9 December te Amsterdam gehouden vergadering is met groote meerderheid tot opheffing van de „Padvindersvereenïging Nederland" besloten. Ver schillende commissarissen der P. V. N. zullen in ge lijke functie een volmacht der N. P. V. ontvangen, terwijl twee leden van den Raad van Toezicht van de „Padvindersvereeniging Nederland" n.l. mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen wijk te Assen en de heer A. Pierson te Baarn zullen worden aangezocht zitting te nemen in dien Raad van „De Nederland sche Padvinders". Bataafsche schenkt nog drie ontspanningsgebouwen. Met groote erkentelijkheid en waardeering geeft het hoofd van de sectie Ontwikkeling en Ontspanning van het algemeen hoofd kwartier kennis van het feit, dat de Bataaf sche Petroleum Maatschappij, verrast door de ontvangst welke aan de door haar ge schonken ontspanningsgebouwen van de zij de der gemobiliseerden in Renswoude en in Langenboom ten deel is gevallen, besloten heeft nog een drietal van soortgelijke gebou wen ter beschikking van den opperbevelheb ber van land- en zeemacht te stellen. De nieuwe gebouwen zullen verrijzen in Horssen in het land van Maas en Waal, Echteld in de Betuwe en Tuil in 't Waal bij Vianen. UITSLAG PRIJSVRAAG GEMEENTELIJKE UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM. Het antwoord, ingekomen op de door de facul teit der geneeskunde van de Universiteit van Amsterdam uit het fonds Reich uitgeschreven prijsvraag: „In de literatuur is geen eenstem migheid over de gevolgen van lactoflavine-defi- cientie. De faculteit vraagt een overzicht van de literatuur hierover, aangevuld door eigen on derzoek" onder het motto Die Irrtümer des Menschen machen ihn eigentlich lebenswürdig - Goethe" een eervolle vermelding is waardig ge keurd. De schrijver van dit antwoord wordt ver zocht machtiging te verleenen het naam briefje te openen. BOND VAN BELASTINGCONSULENTEN. Onder voorzitterschap van mr. P. Donker is te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van den Bond van Belastingconsulenten. De begrooting voor 1940 werd goedgekeurd. Besloten werd ont heffing van contributie te verleenen in de gevallen waar zulks noodig is bij leden en adspirant-leden, die zich in militairen dienst bevinden. Notaris mr. P. Donker werd tot voorzitter herkozen terwijl her kozen werden in den raad van toezicht de heeren mx L. J. de Haan en ir. I. Hartogs. Uitvoerige be sprekingen werden gewijd aan het tarief voor de behandeling van belastingzaken doch tot vaststel ling daarvan is het nog niet gekomen. Veel sympa thie ontmoette het plan om te geraken tot een fonds ter ondersteuning van nagelaten betrekkingen van belastingconsulenten, leden van den bond. Belang rijke toezeggingen werden in deze reeds gedaan. Avonturen van de „Orzel"'. Tweemaal aan vijandelijke oorlogsschepen ontkomen. Over de ontsnapping van de Poolsche duik boot „Orzel", welke zich thans geveegd heeft bij de Britsche vloot, wordt te Londen het vol gende relaas gegeven. Toen Duitschland Polen aanviel, besloot de commandant van de „Orzel". hoewel ziek zijnde, Gdynia te verlaten. Vier dagen lang kruiste de onderzeeër onder water in de Golf van Danfczig. Het vaartuig werd door vliegtuigen waarge nomen, wist te ontkomen aan een cordon Duit- sche torpedojagers en de Oostzee te bereiken. De zieke commandant werd in Tallin aan land gezet, waar de duikboot werd vastgehouden. Daarop nam de eerste officier, Grudzinski, het commando over, die, na ontvoering van' de wacht, met het vaartuig wist te ontkomen. De „Orzel" liep vast op de klippen, maar wist zich vrij te maken en op den 35sten dag werd be sloten naar Engeland te varen. Aan'de Zweed- sche kust liep de duikboot, achtervolgd door Duitsche torpedojagers, opnieuw vast. Nog maals wist de onderzeeër echter te ontkomen en Engeland te bereiken. Averij niet van ernstigen aard. In het Kanaal, aan de Zuidoostkust van Engeland, heeft zich Maandag een aanvaring voorgedaan tusschen het Britsche s.s. „Frances Dawson" en het Nederlandsche vrachtschip „Spar" uit Rotterdam. Door de kracht van de botsing werd de scheepswand van de „Frances Dawson" achter het kuildek van het dek tot aan de waterlijn opengereten, waarbij nog verdere averij werd veroorzaakt. Onder meer werden de reddingbooten aan stuurboordzijde stuk geslagen. Het roer van de „Spar" werd nagenoeg van het schip afgescheurd. De kustreddingboot, welke te hulp was ge sneld, bleef verscheidene uren in de nabijheid, doch keerde naar haar standplaats terug toen de beide schepen veilig voor anker waren ge gaan. De „Spar" behoort toe aan de N.V. Hudig en Pieters, Algemeene Scheepvaart Mij. te Rotterdam, en heeft een bruto inhoud van 3616 ton. Het schip was onderweg van New York naar Rotterdam en heeft een lading sojaboonen, bestemd voor de Neder landsche regeering, aan boord. Volgens door de reederij over het ongeval ont vangen inlichtingen, zou de „Spar" door het Brit sche schip zijn aangevaren, toen zij tijdens mist voor anker lag. De averij van de „Spar" zou niet van ernstigen aard zijn. Persoonlijke ongelukken hebben zich aan boord van het Nederlandsche- schip niet voorge daan. Kapitein van de Spar is de heer De Wit. De „Frances Dawson" is een schip van 3724 bruto ton. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. De ontvangsten van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden te 's-Gravenhage, giro 272727, over de maand November 1939 hebben bedra gen f 10.464.93, f 6819,80 uit periodieke bijdra gen en f 3,645.13 uit losse giften. De uitkee- ringen over hetzelfde tijdvak bedroegen f 17,136,75. De plaatselijke commissies van sa menwerking brachten ten behoeve van dezelfde gevallen bijeen f 26.439,75, zoodat in die maand aan aanvragers, verdeeld over 88 gemeenten, ean bedrag van f 43,576,50, kon worden uitge keerd. Uit het bovenstaande blijkt, hoe dringend ver sterking der geldmiddelen noodig is. de landbouwer denkt er niet aan thans op te houden met het cultiveeren van zijn akkers hij ploegt en zaait om een volgend seizoen weer te kunnen oogsten. Hij houdt niet op omdat hij momenteel ge noeg heeft. Adverteerders: iets dergelijks geldt ook voor U. Behoudt het contact met Uw afnemers: blijft adverteeren, blijft zaaien. Het 30 millioen crediet voor werkverruiming. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot verhooging van het zevende hoofdstuk b der rijksbegrooting voor 1939 (verhooging crediet voor werkver ruiming met f 30 millioen) wordt ontleend: De bezwaren, door enkele leden ontwikkeld tegen de uitvoering van cultuurtechnische wer ken, inzonderheid van ontginningen, kunnen de ministers niet onderschrijven. De beteekenis van de beschikking over goeden cultuurgrond is in het huidige tijdsgewricht- duidelijker dan ooit gebleken. Tegenover de bezwaren van enkele leden de verzwaring van de lasten van het landbouw crisisfonds als gevolg van de omzetting van woesten grond in cultuur grond, doen de minis ters opmerken, dat het hier gaat om een af weging van belangen, waarvan de consequenties moeten worden aanvaard. Het geringere euvel van verzwaring der lasten van het landbouwcrisisfonds wordt door de mi nisters aanvaard, omdat hierdoor het grootere goed wordt verkregen van een intensieve be strijding der werkloosheid, met als gevolg een blijvende werkverruiming. Van de beteekenis der industrialisatie als mid del tot bestrijding der werkloosheid, met name in de groote centra, zijn ook de ministers ten volle overtuigd. Echter doet zich juist hier, ten gevolge van de bijzondere tijdsomstandigheden de werking van remmende factoren krachtig gevoelen. Niettemin blijven de ministers bij voortduring op bevordering der industriali satie bedacht. Zij zullen niet nalaten van moge lijkheden, welke zich voordoen, gebruik te maken indien zulks economisch verantwoord is. Ten aanzien van de vraag, of de rijksdienst voor de werkverruiming dient te worden omgezet in een bedrijf, hebben de ministers nog niet de finitief hun standpunt bepaald. Zij wenschen daarmede te wachten, totdat met het f unction - neeren van den rijksdienst voor de werkver ruiming een ruimere ervaring is verkregen. Wanneer de uitbreiding der tewerkstelling haar beslag zal hebben verkregen, kan op dit oogenblik nog niet worden medegedeeld. Er wordt met kracht en voortvarendheid naar opvoering van het aantal tewerkgestelden ge streefd, doch de remmende invloeden als ge volg van de tijdsomstandigheden doen zich hierbij sterk gevoelen NEDERLANDSCHE FEDERATIE VAN HARMONIE- EN FANFAREGEZELSCHAPPEN. Onder vooi'zitterschap van burgemeester mr. F. J. van Lanschot van 's Hertogenbosch, is te Utrecht de jaarvergadering gehouden van de Nederlandsche Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen. Door 50 muziekvereenigingen in den lande waren afgevaardigden gezonden. In deze jaarvergadering werd afscheid genomen van 't lid van de jury, den bekenden musicus Mare. J. Ogier, vroeger dirigent van het Stedelijk Orkest te 's Hertogenbosch, thans wonende te Valkenburg. De voorzitter de heer mr. F. J. van Lanschot sprak den scheidenden 75-jarigen musicus op zeer waardeerende wijze toe. Nadat de vergadering den heer Marc. J. Ogier met algemeene stemmen en onder applaus had benoemd tot eere-lid der federatie, werd hem een fraaie oor konde aangeboden. Het jaarverslag van den secretaris, den heer j. P. Harmsen uit Brummen werd z. h. s. goedgekeurd en ook de begrooting van den penningmeester den heer F. Bonke uit Almelo werd ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter reikte daarna de eere-diploma's aan den afgevaardigden van het „Stedelijk Orkest" te Purmerend (vaandelafdeeling) en aan Advendo te Lochem eveneens in deze hoogste eere-afdeeling dei federatie uit. De groote wisselbekers voor den marschwedstrijd werden uitgereikt aan „Concordia" te Joure en St. Caecilia te Millingen. De voorzitter de heer mr. F. J. van Lanschot, die aan de beurt van aftreden was, werd met algemeene stemmen herkozen. De heer P. J. van der Leur uit Delft werd eveneens herkozen als tweede voorzitter. In de plaats van den heer Marc. J. Ogier werd in het college van juryleden benoemd de heer Cor Kuiler, dirigent van het Groningsch Orkest, met 49 van de 50 stemmen. In de vacature Ed. Flipse, dirigent van het Rot- terdamsch Philharmonisch Orkest, lid van het col lege van juryleden werd voorzien door zijn herkie zing met 46 van de 50 stemmen. Ook de heer Fr. Hantzen te Zeist werd als jurylid herkozen. Daarna werden verschillende huishoudelijke za ken afgedaan, waarbij o.m. werd besloten dat de militaire muziekcorpsen van dilletanten (mobilisa tietroepen) deel zullen kunnen nemen aan de federatieve concoursen. Twee inzittenden gewond Rijtuig van Dieseltrein uit de rails gelooperi Maandagavond is een Dieseltrein, welke op weg was van Gouda naar Utrecht, op den onbewaakten overweg aan den Zwarte weg, op een uit de richting Reeuwijk ko mende vrachtauto gereden. De bestuurder van de auto, de heer Graafland en de mede- inzittende, de heer de Bruyn, beiden uit Berg-Ambacht, werden gewond. Tengevolge van de botsing liep een wagon, van den Dieseltrein, een ledige materiaal- trein, uit de rails. Daardoor werd het verkeer GoudaUtrecht op het baanvak Gouda- Oudewater gestagneerd. Alle treinen van en naar Utrecht moesten een tijdlang over en kel spoor worden geleid. Toen de vrachtauto, een tractor met oplegger, toebehoorende aan de timmerfabriek „Samen werking" te Berg-Ambacht gisteravond tegen zeven uur uit de richting Reeuwijk den overweg naderde kwam een stoomtrein uit de richting Utrecht aan, welke op weg was naar Gouda en. den overweg passeerde. Van de andere zijde kwam even later de uit een ledig treinstel van twee rijtuigen bestaande Dieseltrein, welke om 18.48 uur het station Gouda had verlaten, met bestemming Utrecht. De 32-jarige bestuurder van de vrachtauto, J. Graafland, die den stoomtrein liet passeer en, heeft blijkbaar geen aandacht geschonken aan den naderenden Dieseltrein, hoewel de wagen bestuurder de heer Varion uit Utrecht, luide signalen gaf. De chauffeur reed door met het gevolg dat de auto midden op de spoorbaan door den Dieseltrein werd gegrepen. De autobe- stuurde en zijn metgezel de negentienjarige fabrieksarbeider A. J. de Bruyn, die met militair verlof was, werden uit de cabine geslingerd waar door zij aan den dood ontkwamen. G. kwam onder aan den spoordijk bij een sloot terecht, waar hij bewusteloos met hoofdwonden werd ge vonden. De B. sloeg op de spoorbaan neer en. bleek slechts lichte verwondingen aan hoofd, handen en beenen te hebben ^pgeloopen. De tractor en de oplegger vlogen tegen een mast van het electrische net, waar zij als een verwrongen massa bleven liggen. G. is naar het van Iterson-ziekenhuis te Gouda overgebracht. Van den Dieseltrein, welke een snelheid van vijftig kilometer had, ontspoorde bij de bot sing een der rijtuigen, dat nog tweehonderd me ter naast de rails doorreed. Het gevolg van het déraillement was. dat alle treinen op het baan vak GoudaOudewater op enikel spoor moesten rijden, waardoor verscheidene treinen moesten uitvallen en de overige in beide richtingen een half uur vertraging hadden. Een materieeltrein uit Utrecht arriveerde spoe dig, waarna met het opruimingswerk werd be gonnen. Mevr, Hoogstraten—Schoch gehuldigd. Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau benoemd. Op bijzonder hartelijke wijze is Maandagmiddag de bekende schrijfster mevrouw A. Hoogstraten- Schoch uit Zeist in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht gehuldigd door een groote schare vrien den en belangstellenden in verband met haar ze ventigsten verjaardag. De vooritter van het huldigingscomité, de minis ter-president jhr. mr. D. J. de Geer, wees op den gouden draad, die door het geheele leven van mevr. Hoogstraten-Schoch loopt. Het geheim van de bij zondere bekoring, die van haar optreden is uitge gaan en van den rijken invloed ten goede dien zij in breeden kring heeft mogen uitoefenen, ligt vol gens spr. hierin, dat zij aan groote begaafdheid, wils kracht en energie heeft gepaard een eenvoud, een ongekunsteldheid, een openheid van karakter, die haar rechtstreeks toegang hebben verschaft tot de harten van allen, die met haar in aanraking kwamen. Spr. bood namens vereerders een stoffelijk hul deblijk aan, waaraan mevr. Hoogstraten-Schoch naar eigen keus een passende bestemming kan ge ven. Een bijgevoegd album bevatte de namen van hen, die hieraan hebben deelgenomen. Spr. deelde tenslotte nog mede, dat het H.M. da Koningin heeft behaagd, mevr. Hoogstraten te be noemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Z Ue eerste-hulp-stations in Finland worden door de „Lotta's", de leden der vrouwe lijke hulpdiensten, bediend. - Een Finsche, die bij een der bombardementen van Helsinki gewond werd, ontvangt liefderijke verzorging In de Bilderdijkstraat te Amsterdam is eert 56-jarig wielrijder door een personenauto gegre pen en zeer ernstig gewond. Tot opvolger van dr. H. M. L. Bolt is be noemd tot rector van het Gemeentelijk Gymna sium te Hilversum dr. A. D. J. Makkink, rector van het Stedelijk Gymnasium te Schiedam. De minister van Economische Zaken heeft ingesteld een commissie met de opdracht hem van advies te dienen terzake van alle tuinzaad aangelegenheden. Blijkens een door het departement van Buï- tenlandsche Zaken ontvangen bericht van 9 December bevinden alle Nederlanders te Lem- berg (Lwow) zich in goeden welstand. Uit een bureau in een vill^aan de Haring- vlietstraat te Amsterdam is «n bedrag van f 600 gestolen. Bij de Ned. Dok Maatschappij te Amster dam is een arbeider van 4 meter hoogte geval len. De man kreeg een bekkenfactuur. Op de spoorbrug te Nijmegen is de 37-jari ge gehuwde J. uit Arnhem, die werkzaamhe den aan de brug verrichtte, door een trein ge grepen en gedood. Op den Weurtschenweg te Nijmegen is de 39-jarige gehuwde Pauwels door een auto aan gereden en vrijwel op slag gedood. Op den betonweg tusschen Hilversum en Bussum is de 30-jarige de B. uit Bussum, die zes paarden geleidde door een auto aangere den. De man kreeg een zware hersenschudding; een paard werd gedood. In de melkfabriek „Insulinde" te Breukelen is de 38-jarige arbeider G. van Schaik door de as van een machine gegrepen en levensgevaar lijk gewond. De algemeene voorzitter van den Bond van jong-liberalen, drs. H. A. Korthals te Rotterdam heeft medegedeeld niet meer voor een herkie zing in aanmerking te willen komen. De 52-jarige vertegenwoordiger J. M. Lod ders uit Rotterdam is op den Bergweg aldaar getroffen door het portier van een auto, dat aan den verkeerden kant was geopend. De man viel van zijn fiets vlak voor een andere auto. Hij is enkele uren later overleden. De heer M. P. van Luik, werd op den Bosch- dijk te Eindhoven getroffen door een portier van een vrachtauto dat aan den verkeerden kant werd geopend. De man kwam te vallen werd door een andere auto meegesleurd en is in le vensgevaarlijken toestand opgenomen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5