Jmsch U PARIJS LEEFT OP. Een roman vervloog in rook.... ondechandetinqen met Jioskmi 9Cet kunsttenen in hecstet. Volkenbond licht zich tot moskou. Staking der vijandelijkheden verlangd. Helsinki telt nog maar 50.000 inwoners. Last van Uw zenuwen? plNSDAG 12 DECEMBER 1939 avec de Eenige Russische eischen waren onvereenigbaar met Finland's positie als onafhankelijke staat. De Fix. -- -cgeering publiceert een Witboek, datl documenten bevat, betrekking hebbende op de laat ste phaze van de Russisch-Finsehe crisis. Ó.a. wordt onthuld dat de eischen der Sovjets aan Finland op 14 October o.a. betroffen de verpachting van de zóne om Hangö met inbegrip van de haven zelf en gebieden, zich uitstrekkende tot 5 of 6 zeemijlen ten zuiden en ten oosten en 3 mijlen ten westen en ten noorden voor den duur van 30 jaar. Deze zóne zou gebruikt worden voor de inrichting van een vlootbasis, van waaruit de Russische vloot in staat zou zijn de Finsche Golf te blokkeeren te zamen met eenheden uit Baltiski. Voorts werd van de Finsche regeering gevraagd erin toe te stemmen dat een regiment Sovjetinfanterie op dit gebied zou worden gestationneerd, evenals twee kustbatterijen, twee vliegtuigeskaders en een eenheid gemechani seerde voertuigen, in het geheel ter sterkte van 5000 man. Daarenboven heeft de Sovjetregeering de Golf van Lapaya geëischt en het recht haar schepen daar vo0r anker te laten gaan. Het Finsche Witboek bestaat uit 13 documenten. De eerste Russische voorstellen behelsden: ten eerste: de verpachting van Hangö voor den duur van dertig jaren, teneinde er een vlootbasis in te richten met geschut, dat tezamen met de batterijen van Baltiski in staat zouden zijn de Finsche Golf te sluiten. Vergunning aan de Sovjets een zeker aantal troe pen te Hangö te stationneeren. Ten tweede: Het recht voor de Russen Lappvik te gebruiken als ankerplaats voor schepen. Ten derde: Afstand aan Rusland van de eilanden Hogland, Seiskaari, Lavensaari, Tyrtarsaari, Koi- visto en een gedeelte van de landengte van Karelië, in het geheel 2760 vierkante K.M. in ruil voor de cessie van Rusland aan Finland van een gebied van ju het geheel 5530 vierkante K.M. Ten vierde: Versterking van het niet-aanvals- pact tusschen de partijen, waarbij er in zou worden toegestemd dat zij zich niet zouden aansluiten bij groepen, bondgenootschappen van staten welke direct of indirect vijandig zijn jegens een van bei de lande. Ten vijfde: Wederzijdsche afbraak van verster kingen aan de landengte van Karelië. Ten zesde: Rusland maakt geen bezwaar van ver sterking van de Aaland-eilanden door Finland, doch alleen mits geen andere mogendheid, met inbegrip van Zweden, daaraan medewerkt. Het Finsche antwoord. Finland antwoordde het volgende op deze Rus sische eischen: 1. Finland verklaarde bereid te zijn zekere eilanden af te staan en toe te stemmen in een rege ling van de grens op de landengte van Karelië, doch niet bereid te zijn het door de Russen geëischte gebied af te staan. 2. Finland beschouwde den eisch inzake de vloot basis op Hangö als niet vereenigbaar met de Finsche neutraliteit en als een bedreiging voor Finland fcelve. I Finsche vertegenwoordiger sprak voor de Assemblée. Aanmoedigende woorden niet voldoende Om practischen steun verzocht. In de Maandag begonnen zitting van de As semblée van den Volkenbond werd de agenda yastgesteld als volgt: Behandeling van het beroep van Finland; Verkiezing van nieuwe leden van den raad; Rapport dei- commissie voor de uitbreiding Van de economische werkzaamheden van den Volkenbond. De vergadering begon om 4 uur met de be handeling van het Finsche beroep. Onder alge meen applaus besteeg Holsti, de Finsche gedele geerde het spreekgestoelte. Holsti herinnerde er aan onder welke omstandigheden zijn land zich tot den Volkenbond had gewend: en hoe de Vol- kenbondsraad had besloten de zaak voor te leg gen aan de Volkenbondsvergadering. Hij zeide deze dank voor de snelheid, waarmede zij het ber&ep van de regeering in Helsinki beantwoord heeft. Spreker zag daarin een bewijs dat ondanks de moeilijke tijden de fundamenbeele Volken bondsgedachte in practische energie omgezet kan worden. Spreker wil de kwestie van moreel standpunt behandelen met het oog op de practische con sequenties, die uit de gebeurtenissen moeten "lorden getrokken. Na vervolgens gewezen te hebben op de verontwaardiging in de geheele wereld tegen den aanval van den kant van Rusland, her innerde spreker er aan, hoe de Sovjet-Unie zelve het geval van agressie veroordeelde, toen haar gedelegeerden in Genève het woord voerden. De Sovjet-Unie heeft zich in Genève steeds uitgesproken ten gunste van de organisatie der collectieve veiligheid. De laatste weken, zoo vervolgde spreker, hebben het Sovjet Russische leger, de vloot en de luchtmacht dood gezaaid onder het Finsche volk. Het Finsche volk staat in zijn geheel trouw om de regeering geschaard. Tevergeefs heeft MoSkou de democratische volksre gee ring opge richt, de wereldmeening heeft zich dienaan gaande niet vergist. Finland heeft thans echter niet alleen aan moedigende woorden noodig, maar doeltreffende bijstand. Het Finsche volk kan zich niet alleen beschermen tegen de automatische wapens van allerlei aard der USSR door internationale resul taten. Inderdaad strijdt het om niets minder dan zijn bestaan en om dehoogste politieke idealen Üer andere volken. Zijn rede besluitende, sprak Holsti den wensch uit dat de sympathie der geheele wereld worden zal tot practischen steun voor zijn land. Doet uw plicht, aldus Holsti, Finland doet den zijnen door zijn kostbaar ste goed, zijn bloed te geven. Na de rede van Holsti wees de vergadering een commissie van dertien leden aan tot bestudeering Van het Finsche beroep. De commissie bestaat Uit vertegenwoordigers van de volgende staten: Uruguay, Frankrijk, Groot Brittannië, Bolivia, Ierland, Egypte, Portugal, Venezuela, Siam, Zwe den, Noorwegen, Canada en China. Onmiddellijk na de middagvergadering kwam de commissie, bijeen. De vergadering der assemblée werd om 6 Uur gesloten. 3. Finland stemde toe in een gedeeltelijke wijzi ging van het niet-aanvalspact. 4. Finland verzekerde aan de Sovjets dat het zijn voornemen was geheel alleen de Aalands- eilanden te versterken. Rusland verklaarde direct zijn eisch inzake de vlootbasis van Hangö, welke door Rusland als een minimum werd beschouwd voor de verdediging van Leningrad niet te kunnen loslaten, doch bereid te zijn het aantal troepen, dat het zich voorstelde daar te legeren, te verminderen. Ook was het bereid ver zoeningsgezindheid te betoonen door den omvang van het op de landengte van Karelië geëischte ge bied te verminderen. De Sovjets keurden het Fin sche voorstel inzake de wijziging van het non agressiepact goed. Overigens handhaafde Rusland zijn oorspronke lijke voorstellen. In antwoord hierop handhaafde Finland zijn oorspronkelijke voorstellen. Het bleef weigeren de Sovjets toe te staan bij Hangö. een vlootbasis in te richten en ih de Lappvikbaai schepen voor anker te laten gaan. Finland verklaarde vastberaden te zijn de inte griteit van het Finsche gebied te handhaven en her haalde zijn instemming met betrekicing tot den af stand van vroeger aangegeven eilanden en de be sprekingen over andere maatregelen, beoogend de veiligheid van Leningrad te verzekeren. Het voegde hieraan toe dat het nieuwe voorstel inzake de wijziging van de grens van invloed zou zijn op een Finsche exporthaven en pok voor Oost Finland, Finland was evenwel bereid den afstand van grond gebied ten noorden van de Finsche Golf te over wegen in ruil voor schadevergoeding. Het verklaar de, dat het gebied dat Rusland voorstelde aan Finland af te staan, niet van dezelfde waarde was als het gebied, dat Rusland eischte. Finland was niet in staat de grensmaatregelen, genomen voor zijn veiligheid, in te trekken. De Finsche gedele geerden Paasikivi en Tanner legden er tegenover Molotof den nadruk op dat Finland niet aan een vreemden staat militaire bases op Finsch gebied wilde toestaan. Hierop antwoordde Molotof, dat dit argument on houdbaar was en het Russische standpunt „ver draaide". Trein rijdt in op autobus. Negentien personen bij Lïnz gedood. Zondag is bij Völkabruck (nabij Linz) eei personentrein op een autobus met 38 ar beiders ingereden. De autobus werd tegen een telegraafpaal geslingerd en geheel ver nield. Twaalf arbeiders en de chauffeur waren op slag dood, terwijl zes andere ar beiders spoedig daarna om het leven kwa men. De overige twintig arbeiders werden deels zwaar gewond. Passagier van de „Simon Bolivar" veroordeeld. Met valsch paspoort aan boord. Alfred Auer, een der geredden van de „Simon Bolivar", is Maandag in de Gildenhal te Londen tot gevangenisstraf veroordeeld op grond van overtreding der vreemdelingenwet. Veertien dagen geleden werd zijn zaaik in het openbaar behandeld, doch de zitting van Maandag geschiedde met gesloten deuren. Na afloop der zitting werd officieel medege deeld dat Auer schuldig was bevonden en ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den met dwangarbeid. Hij was er van beschul digd onjuiste inlichtingen over zich zelf te heb ben verschaft, toen hij een toevlucht zocht in Groot Brittannië. Het bleek dat hij in het bezit was van het paspoort van 'n Noorsch advocaat, wiens naam hij had opgegeven. BETERE VOORUITZICHTEN VOOR DE WINTERSPORT. KRIJGT PARIJS EEN „RUE DE HELSINKI"? In den Parijschen gemeenteraad is voorge steld aan een Parijsche straat den naam te ge ven van „Rue de Helsinki". Sommige raadsleden stelden zelfs voor de „Rue de Moscou" om te doopen in „Rue de Helsinki". Het voorstel is naar een commissie verwezen, een formaliteit, welke zijn aanvaarding zeer wel nabij komt. Het beroep van Finland is Maandagmiddag reeds in de Volkenbondsvergadering behandeld. De commissie uit de Vergadering, bestaande uit dertien leden, die is belast met de behandeling van het Finsche beroep, besloot met algemeene stemmen, op voorstel van den Zweedschen ver tegenwoordiger, Unden, aan de Sovjet-Unie een telegram te richten, waarin gebruik gemaakt wordt van de procedure van art. 11 van het Volkenbondsverdrag, en Rusland wordt uitge- noodigd aan de vijandelijkheden een einde te maken en onderhandelingen te beginnen, onder de auspiciën van den Bond. Rusland krijgt 24 uur tijd ter beantwoording van het telegram. Eenzelfde telegram is aan Finland gericht. De toevoeging van een tijdlimiet van 24 uur is geschied op voorstel van Butler, den Britschen gedelegeerde. Holsti, de Finsche gedelegeerde, heeft het voorstel voor Finland reeds aangenomen. Volgens de corr. van de Tel. te Genève zal de Volkenbond, indien deze vier eischen niet binnen 24 uur worden ingewilligd, zijn beslis singen dienovereenkomstig treffen, en wel a. Sovjet-Rusland als illegalen aanvaller bestempelen; b. maatregelen voorstellen nopens actieve hulp van de Volkenbondsleden aan Finland; c. het voorstel van de Zuid-Amerikaansche staten om de Sovjet-Unie uit te stooten op de agenda plaatsen. Toen de Volkenbondsvergadering gisteravond bijeen was, deelde de nieuwe voorzitter Hambro, den leden mede, dat zij zich gereed moesten houden om bijeen te komen op alle uren van dag en nacht, klaarblijkelijk om terstond stappen te kunnen ne men, zoodra het Russische antwoord wordt ont vangen. Tevoren hadden de regeeringen van België, Luxemburg, Zweden, Nederland en Denemarken in een schriftelijke mededeeling aan den voorzitter verklaard, dat de Volkenbondsvergadering bijeen geroepen is voor een bepaald politiek doel en zich derhalve moet onthouden van andere politieke kwesties. Dr. Wilhelm Gross overleden. (Van een bijzonderen medewerker) PARIJS bij dag" begint nu zeer snel den maatstaf van 100 percent nor maal te naderen. En ik heb niet alleen het oog op het vredesaspect der straten (de voorzichtige drager van een gas masker is een witte raaf geworden!), maar ook op het geestelijk leven. Op muzikaal gebied is de gebeurtenis van den dag het hervatten van de beroemde „Concerts Pasdeloup" onder leiding van Albert Wolff, hetgeen ook voor radioluisteraars een heuglijke tijding is. De vier groote schouw burgen, die staatssubsidie genieten de groote Opera, de Opéra Comique, de Comédie Franqaise en het Odéon trekken al volle zalen; weliswaar spelen zij nog niet dagelijks. Op literair gebied zijn na lang heen en weer praten de letterkundige prijzen hersteld, die jaar lijks door verschillende comités na een over vloedig déjeuner in een befaamd eethuis worden uitgereikt, gij kent ze bij naam: de prijs Con- court (Sacha Guity treedt dit jaar voor het eerst als lid van het comité op), de prijs van de jury Femina, de „Intergeallieerde" prijs, en andere. Een speciale vermelding verdienen eenige be kroningen van het Fransch-Amerikaansche Co mité, die weer maandelijks plaats vinden zooals in vredestijd: zoo werd de hertog De Broglie weer geëerd in zijn nieuwste werk „Atomen, Radio activiteit en Transmutaties", en André Maurois in zijn reeds verbreide „Vereenigde Staten 39", schetsen naar aanleiding van een reis in de Unie; den romanprijs kreeg eep nieuweling Paul Lacour met zijn „Schaduwen op den weg". Voor schilders en beeldhouwers zijn ook de handen ineengeslagen door een aantal kunst vrienden onder auspiciën van de stad Parijs. In een belangrijke kunstgalerij niet ver van de groote boulevards zijn 225 schilderijen of teeke- ningen en een veertigtal beeldbouwwerken van levende kunstenaars, al of niet gemobiliseerd, vereenigd. Na verloop van een aantal weken zal deze tentoonstelling geheel vernieuwd worden, zoodat elk zijn beurt krijgt. Verder heeft de directie van een leidend caba ret, indachtig aan het in 1938 behaalde succes, wederom een prijsvraag van 10.000 franken uit geschreven voor het beste chanson, dat ditmaal een marschlied of een vaderlandslievend lied moet zijn. Alleen Franschen kunnen concurree- ren. Zoo komt er overal leven m de brouwerij en het stemmingsbeeld wordt ook vriendelijker door de eerste militaire verloven, die allerwege losko men. Er zijn natuurlijk nog wel enkele ietwat zorg' wekkende dingen. Zoo beleven directeuren ei eigenaren van de dagbladpers zware dagen, dc papier- en de vervoerkosten stijgen, terwijl de rubriek advertenties zeer aanmerkelijk is geslon ken. Een Fransche Kamerafgevaardigde van naam heeft aan deze kwestie een rapport gewijd, dat nogal opzien baarde. Natuurlijk geven velen weer de schuld aan de censuur en de soms tal rijke witte plekken „waardoor de lezer ontmoe digd wordt en zijn krant niet meer koopt 'het koopen per nummer is in Parijs meer gebruikelijk dan abonnement), maar daar ligt waarlijk het euvel niet. Indien de „groote publiciteit" maar weer terugkwam, zou ook menige directeur kun nen „opleven". Doch misschien zijn de goede dagen ook hier niet meer veraf! Wie had bijv. een 10 weken ge leden nog gedacht dat de heeren van het Staats- bureau voor Toerisme aan de Avenue des Champs Elysées ooit hun glimlach zouden terugvinden? „Wij hadden ons erop voorbereid dat wij wel kon den sluiten", zei ons de directeur-generaal, „maar Componist en pianist. Te New York, waar hij sinds 1933 vertoefde, is op 45 jarigen leeftijd overleden de componist en pianist dr. Wilhelm Gross. Dr. Gross, die te Weenen géboren werd, com poneerde o.a. piano-sonates, dans-suites, een strijkkwartet, ballades, bewerkte oude dans muziek en schreef de muziek bij Gerhart Haupt- mann's „Versunkene Glocke". Ook is hij de com ponist van „Het eiland Capri". Een aantal jaren geleden trad Gross in het Concertgebouw te Amsterdam als pianist op. Clisson en Eugénie, Napoleon en Désirée. TALLOOZE kunstschatten zijn bij den veld-1 tocht in Polen verloren gegaan, versplin terd, verbrand, tot asch vergaan. Verrast door den bliksemsnellen opmarsch zijn de Polen er niet in geslaagd al him kunstschatten in veiligheid te brengen of voldoende met zandzakken te beschermen tegen de helsche bommen, welke werden uitgestrooid. En zoo vreest men dat in de verwoesting van Warschau ook een hoogst merk waardig romannetje verloren is gegaan. Dit romannetje was getiteld „Clisson et Eugénie" Clisson was Napoleon en Eugénie was mademoiselle Désirée Clary. De Clary's die niets gemeen hadden met het oud-adellijke geslacht van dien naam, dat in 1363 schenkingen in Tirol kreeg van Karei IV waren rijke neringdoenden in Marseille, in den tijd van de Fransche Revolutie. Ze waren liberaal, een tikje royalistisch aangelegd en in de dagen van de Ter reur, toen de Robespierre's c.s. hun revolutiormaire hartstochten botvierden, waren de Clary's bepaald verdacht. Vader en moeder Clary hadden een heel knappe dochter, de zestienjarige Désirée. Wanneer de „rooden" van dat tijdperk wel eens bij de Clary's kwamen aankloppen, kennelijk met de bedoeling hun eens rekening en verantwoording te vragen voor hun bevreemdende houding, dan werden ze allervriendelijkst ontvangen door de mooie Désirée en een glimlachje uit haar donkere kijkers was vol doende om 't gevaar af te wenden. In die dagen leefde er in Toulon een jonge briga de-generaal, die reeds, hoewel hij nog zeer jeugdig was, de aandacht op zich had weten te vestigen. Begin 1795 komt de 25-jarige Buonaparte in Mar seille bij de Clary's en weldra zweert hij eeuwig trouw aan Désirée, terwijl zij belooft nooit met iemand anders te zullen trouwen dan met hem. De vader en moeder, toch ook onder den indruk van de snelle carrière van den Corsikaan, achten het geen kwade partij. Het staat historisch vast dat Napoleon in die dagen met het plan rondliep zich zoo snel mogelijk .uit den militairen dienst terug te trekken om ergens in de Provincie een huis te koopen en daar met Désirée een rustig burgermans-leven te slijten met 't pensioen waarop hij als brigade-gene raal recht had. Alles zou echter anders loopen. Hij wordt naar Parijs geroepen en men geeft hem daar koeltjes te verstaan dat men verder geen prijs meer stelde op zijn diensten en dat hij verder op niets meer heeft te rekenen. Zoo goed mogelijk, in zijn brieven aan „ma bonne petite Eugénie", tracht hij de harde waarheid verborgen te houden, maar al spoedig komt de Jobstijdig ter oore van vader en moeder Clary. Ze hebben al een Bonaparte in de familie, want Joseph is getrouwd met Julie, de oudere zuster van Désirée en waar ook Joseph geen cent bezit, daar voelen ze er maar bitter weinig voor om nog zoo'n „armoedzaaier" in hun gezin te halen. Ze verhuizen naar Genua en ze verbieden de ongelukkige Désirée ooit weer een woord te schrij ven aan „dien man zonder toekomst". Napoleon is wanhopig. Hij loopt met zelfmoord' plannen. In die dagen van wanhoop en verbittering, deels om zijn leegen tijd te vullen, deels uit behoefte zijn intiemste gedachten te uiten, schrijft Napoleon zijn roman „Clisson et Eugénie". Veel litteraire waarde heeft de geschiedenis niet, maar 't geeft een zeer teekenend beeld van het karakter, de mentaliteit van den auteur en we lezen er tevens in hoe de schrijver, nu zijn burgermans-droom verging, overmeesterd werd door zijn eerzucht. Enkele regels, letterlijk vertaald, zonder opsmuk, geven er een idee van. „Clisson was geboren voor den oorlog. Als kind reeds kende hij de geschiedenis van alle groote veldheeren uit de wereldgeschiedenis. Toen zijn schoolkameraadjes nog kwajongens-streken uithaal den en achter de meisjes aan liepen, bestudeerde hij de krijgsmankunst. Nauwelijks had hij den leeftijd bereikt de wapenen te kunnen dragen, of Clisson overlaadde zich niet roem op het slagveld. Het ge lul? diende hem in alles. Hij behaalde overwinning op overwinning en zijn naam was bij héél het volk bekend, dat in hem den verdediger en beschermer begroetteClisson, zooals alle groote mannen, was geboren voor het geluk en hij was reeds met roem overladen toen zijn eigenlijk leven begon Zoo gaat deze heele roman verder. Clisson trouwt met de vrouw zijns harten, hij wordt opperste heer- scher over een heel werelddeel, hij wordt ook vader van een groot en gelukkig gezin. En aan het einde van dezen roman, zien we Clisson op zijn praal- sterfbed, met heele volken om zich heen, die zijn bestaan zegenen. Hoe anders is dit alles uitgekomen. Désirée huwde met Bernadotte, Jean Baptiste, later vorst van Pontecorvo, later nog, dank zij Napoleon, koning van Zweden, onder den naam van Karei Jan XIV. Zeker is het dat Bernadotte dit fortuin minder te danken had aan zich zelf, zijn moed of de mooie Désirée, aan Eugénie uit zijn roman. Het romannetje was vervlogen De Poolsche geleerde Szymon Askenazy, was tot voor kort in het bezit van het handschrift van „Clisson et Eugénie". Zijn huis, in Warschau, is ver woest, verbrand; men weet ook niet wat het lot van den geleerde. Vervloog ook deze roman in rook? 200.000 personen geëvacueerd. HELSINKI, 12 December Deze stad, die in noimiale tijden ongeveer 250.000 zielen telt, ziet haar bevolking thans tot ongeveer 50.000 ge slonken, daar de andere 200.000 inwoners op be vel der regeering naar veiliger plaatsen ge- evacueerd zijn. De duisternis begint hier reeds omstrr--'-s half vier en natuurlijk wordt de verduist hier streng gehandhaafd. Het dagelijksche n, dat door den oorlog geheel in de war geloopen was begint thans eenigszins normaal te worden. Voor de eerste maal zijn Zondag de bioscopen weer geopend. Het voedsel schijnt hier overvloedig en het is naar verhouding goedkoop. Er worden dage lijks nog zes couranten gepubliceerd en de trams, autobussen en treinen beginnen thans weer normaal te functioneeren. alhoewel de dienstregelingen beperkt zijn. In alle straten ziet men arbeiders, die de winkels en andere ge bouwen door het aanbrengen van planken enz. beschermen. De meeste winkels zijn gesloten, bij vele ziet men nog de extra-versieringen, die men buiten, ter gelegenheid van het a.s. Kerstfeest had aangebracht. Er zal anders dit jaar niet veel Kerstfeest hier gevierd worden. Bijna alle vrouwen hebben Helsinki verlaten en zij, die er nog zijn, zijn geüniformeerd. Zij doen dienst in de 20 stations van de „eerste hulp bij ongeluk ken" voor het geval van luchtaanvallen op de stad. Naar verhouding van het aantal inwoners zijn er in Finland meer vrouwen betrokken bij hel oorlogswerk dan in welk land ter wereld ook. Ook zijn er hier meer variaties gasmaskers dan elders. Men ziet er die van Duitsch, Britsch, Fransoh, Zweedsch, Noorsch en Finsch maak sel waren. Vele Finnen hebben zelf primitieve gasmaskers gemaakt door een klein zakje houts kool in luchtdichte stof met rubber slangetjes te naaien. (United Press). Na de luchtaanvallen op de Firth of Forth. Ballonversperring aangebracht. Uit Londen wordt vernomen dat na de Duit- sche luchtaanvallen op de Firth of Forth een ballonversperring aldaar is aangebracht. Het aanbrengen van deze versperring was een proef voor het balloncommando, dat opdracht kreeg om de zaak in 24 uur af te handelen. Dit ge schiedde door tijdelijk de versperring van een andere plaats in Schotland weg te halen met behulp van een specialen trein. Men is de mee ning toegedaan dat nu gebleken is dat een bal lonversperring in 24 uur tij cis verwijderd en aan gebracht kan worden op verschillende plaatsen .dit een ernstig probleem opwerpen zal voor lucht- HENRY A. TH. LESTURGEON." aanval/ wat zijn veel dingen anders geloopen dan ieder een verwachtte en bovenal, wat hebben wij bij de militaire autoriteiten een begrijpend en gedul dig gehoor gevonden". De vooruitzichten voor de wintersport en voor het Rivièra-seizoen zien er dan ook sedert eenige dagen heel wat beter uit. Bij beslissing van den minister van oorlog zijn n.l. de departementen grenzende aan Zuid-Zwitserland en aan Italië, die tot nog toe oorlogszone waren, daaraan ont trokken, hetgeen practisch wil zeggen dat het cir culatieprobleem en ook de moeilijkheden van te legraaf en telefoon voor die gewesten niet meer bestaan (met uitzondering van de onmiddellijke grensstrook). Ik voeg hieraan toe dat de nachttrein van het Gare de Lyon te Parijs naar Nice er slechts drie kwartier langer over doet dan in vredestijd en dat thans reeds slaapwagens meerijden. Weliswaar zijn de casino's van Nice, Cannes en Menton nog gesloten, maar dat zal met het nieu we jaar ook wellicht anders worden, terwijl men thans reeds in Monte-Carlo terecht kan. waar het succes zoo groot is dat de twee schuchter ge opende kleine zalen onvoldoende zijn gebleken, zoodat nu ook de groote entreezaal in werking gesteld is. De Fransche consuls in Nederland en elders zullen geïnstrueerd worden om niet meer elk af zonderlijk geval aan Parijs te onderwerpen, maar zelfstandig te beslissen (wellicht is deze instructie reeds telegrafisch doorgegeven). Het is den Franschen natuurlijk zeer aange naam dat het toerisme buitenlandsche valuta's zal verschaffen, maar nog aangenamer is het hun om aan de buitenlanders te laten zien hoe orde lijk, kalm en vol vertrouwen de stemming hier is, hoe het aan niets ontbreekt, hoe normaal in één woord de situatie zich doet aanzien. Dat deze Fransche trots volkomen gewettigd is kan ik uit eigen aanschouwing met groote voldoening constateeren. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 cent. - Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA WOENSDAG 13 DECEMBER 1939. HILVERSUM I 1875 en 414.4 1VL NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart. 8.00 Berichten A.N.P., Schriftlezing, Medita tie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.30 Marcando-ensemble. 12.00— 12.15 Berichten. Om 12.30 Berichten A.N.P.). Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Het TheuerzeitTrio en gramofoonmuziek. 4.00 Gra mofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Causerie „Onze zaadteelt". 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De mobilisatie van onze vereeni- gingen voor lichamelijke oefening". 7.30 Mu ziekcorps van het 5e R. I. 8.00 Berichten A.N.P. herhaling SOS-berichten. 8.15 Vervolg concert en gramofoonmuziek. 9.00 „Dieren vragen onze aandacht", causerie. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten A.N.P., actueel halfuur. 10.30 Cello, piano en gramofoonmuziek. 11.10 Gramo foonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301,5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP., 8.10 Orgelspel. 8.45 Gr.- muziek. 9,30 Causerie „Onze keuken".. 10.00 Morgenwijding, 10.20 Voor arbeiders in de Con tinubedrijven. 11.30 Voor de vrouw. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 Esmeralda. 12.45 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 1.00—1.45 VARA-or- kest. 2.00 Causerie „Breiwerk en stofversiering". 2.30 VARA-orkest. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00—6.30 VARA- orkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.40 Lezing over handschrift kunde. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang met orgelbegeleiding. 7.30 Bijbel vertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8,03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest 9.00 Radio-tooneel. 9.30 De Ramblers. 10.00 Dia loog ,.De eerstvolgende Vonota-voorstelling". 10.05 Gramofoonmuziek. 10.10 Het Rosian- orkest. 10.40 Lezing over Sigmund Freud. 11.00 Eerichten ANP.. 11.10 Orgelspel. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 12,20 Henry Hall en zijn orkest. 12.50 Orgelcon cert. 1.20 Berichten. 1.30 Reg. King's trio. 1.50- 2 20 Variété. 3.20 BBC-Northern orkest. 4.05 Causerie. 4.20 Berichten. 4.35 Volksliederen. 4.50 Lichte muziek. 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 Variété. 6.20 Berichten. 6.35 Actueele uitzen ding. 7.05 Fransch programma. 7.20 Mededee- lingen. 7.40 Variété. 8.25 BBC-orkest. 9.20 Be richten. 9.35 „From the front bench", causerie. 9.50 Variété. 10.20 Radiotooneel of gevarieerd programma 10.50 BBC-Theaterorkest. 11.30 Con cert. 11.50 Dansmuziek. 12.20—12.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN. 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest. 7.40 Gra mofoonmuziek. 9.30—9.50 Fluit en hobo. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.20 Concert. 12.20 Om roeporkest. 1.35 Populair concert. 2.20 Literair- muzikaal programma. 3.20 Uitzending voor sol daten. 6.20 Het Omroepkleinorkest. 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Piano en cello. 5.50, 6.50, 7.20 en 7.45 Gramo foonmuziek. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.20 Het Pro Arte-kwartet en solist. 1.00 en 10.3011.20 Gramofoonmu ziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Germaine Ego's orkest. 1.30 Jan Steurs' accordeon-ensemble. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Het Pro- Ncva-kwartet. 6.00 Gramofoonmuziek 6.35 Gra mofoonmuziek met toelichting. 7.05 Accordeon- soli. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 Omroep symphonie-orkest, het Omroepkoor en solisten. 10.3011.20 Gramofoonmuziek en zang. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Verzoekconcert. 9.20 Berichten. 9,50 Wil- fried Krüger's orkest. (Om 10.20 Politiek over zicht) 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nacht concert.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7