Rust aan het Westelijk front. Jxvee miiiioeneaiegecs Üqq-en iveckCaos. BURGERLIJKE STAND De geringe acfiviteif werkt demoraliseerend op de manschappen. Onze militaire medewerker schrijft ons: De afgeloopen weken kenmerkten zich door het uitblijven van elke actie van militair belang op het Westfront Wanneer wij de Fransche en Duitsche communi qués van 15 November tot heden nog eens aan dachtig beschouwen, dan zien wij, dat. wat de ge vechten op den grond betreft in alle berichten slechts sprake is van plaatselijke werkzaamheid van de artillerie. Als belangrijkste handeling in deze periode meldt 't Duitsche communiqué van 19 November activiteit van mitrailleurs en geweer vuur aan den Rijn en op 23 NovembeMeen aanval van een Fransche compagnie op Duitsche voor posten, welke aanval werd afgeslagen. De Fransche legerleiding weet als belangrijkste feit te melden, dat op 5 December door den vijand enkele kleine aanvallen werden ondernomen, wel ke eveneens werden afgeslagen. Gedurende bijna een maand van oorlogvoeren door twee millioenenlegers is de grootste inzet van krachten alzoo blijkbaar éen compagnie geweest: voorwaar een uit militair oogpunt mager resultaat. Nu, zooals wij reeds in 'n vorig artikel meenden te mogen verwachten, de actie op den vleugel, d.w.z. een opmarsch door België en Nederland, uitbleef, kon welhaast ook niet anders worden verwacht. De tientallen gevechtskrachtige divisies liggen werk loos achter het front op de vleugels. Van alle in het Westen aanwezige krachten staat globaal geschat slecht-s 1/4 gedeelte werkelijk in de gevechtszone; de rest ligt in de dorpen van Noord-Frankrijk of in de plaatsjes en eindeloos vervelende barakken kampen van het Rijngebied. Vanzelfsprekend moet deze toestand uit militair oogpunt hoogst onbevre digend genoemd worden. Wij Nederlanders weten met onze lange mobilisatie-ervaring uit den we reldoorlog, hoe demoraliseerend het hangen, het eindeloos nietsdoen in kleine gehuchten en dor pen is. Natuurlijk, men kan oefenen, men kan sport doen, er zijn vele wegen om den geest van een onderdeel op peil te houden, doch de lange winter avonden met hun verveling blijven niettemin. Wanneer een soldaat in actie is, wanneer hij bij een verdediging een bepaalde taak heeft te ver vullen dan wel wanneer hij opgenomen is in de spanning van een opmarsch of een aanval, zal hij zijn lot aanvaarden. Doch wanneer het soldaat zijn voor hem alleen beteekent het in zijn oog ergens nutteloos hangen terwijl elk verlof toont hem dit duidelijker zijn aanwezigheid thuis zoo dringend wordt gevorderd, dan kan dit niet an ders dan nadeelig op zijn gemoedstoestand werken. Het zal wellicht tot de moeilijkste taken van de legerleidingen behooren om onder deze omstandig heden den goeden geest van de troepen te hand haven. Vooral voor de Franschen met hun criti schen zin en levendigen geest belooft de winter in dit opzicht moeilijk te worden. Dat, ondanks de censuur, reeds nu zelfs bladen als de „Temps" hier omtrent hun bezorgdheid uitspreken is in dezen veelzeggend. Bescheiden optreden van de luchtstrijdkrachten. De luchtoorlog was gedurende de laatste-weken Iets actiever. Afgaande op de daaromtrent gegeven officieele communiqués moet men aannemen dat vooral de Duitsche luchtmacht actief optreedt. Van 15 November af werd niet minder dan 6 maal mel ding gemaakt van uitgevoerde verkenningen tot boven Midden-Frankrijk, en 5 maal tot boven En geland: deze laatste verkenningen gingen boven dien veelal gepaard met aanvallen op zeestrijd krachten. De Engelsche luchtmacht trachtte een drietal malen tot de Duitsche kust door te dringen: van ouds het gebied, hetwelk Engeland in de eer ste plaats interesseert. Daartegenover krijgt men den indruk, dat de Fransche luchtmacht zich wat terughoudt: slechts een enkele maal lcwam een melding voor omtrent Fransche verkenningen tot boven Duitsch gebied. De luchtoorlog beperkt zich dus nog steeds tot verkenningen: de inzet van de hoofdkrachten heeft ook hier nog niet plaats ge vonden. Het komt ons voor, dat dit alleszins lo gisch is. De idee van den zelfstandigen luchtoorlog ver werpende, zien wij de operaties in de lucht in de eerste plaats in verband met die op den grond. Nu de inzet van de hoofdkrachten op den grond is uit gebleven, heeft inzet van het gros van de lucht strijdkrachten evenmin zin. Dat de Duitsche luchtmacht actiever zou zijn dan die van de tegenpartij is evenmin vreemd. Zooals wij reeds vroeger aangaven, is Duitschland in het Westen in dit stadium van den oorlog op den grond en in de lucht sterker. Zal er gedurende deze phase in het Westen iets gebeuren, dan is het initiatief daartoe van Duitsche zijde te verwach ten. Het is logisch, dat de Duitsche legerleiding dan ook in de eerste plaats haar verkenningsorga- iien actief moet houden om gegevens voor even- tueele uit te voeren operaties te verzamelen. Moeilijk is het om zich over de door de lucht strijdkrachten geleden verliezen een oordeel te vormen: de berichten spreken elkaar daaromtrent te veel tegen. Volgens de Duitsche berichten zouden de eigen verliezen sedert 15 November slechts 4 noodweer op zee zouden hebben moeten dalen. Daar- toestellen hebben bedragen, terwijl 4 andere door tegenover geven zij voor hun tegenstanders verlie zen op van 6 Fransche en 4 Engelsche toestellen. De Franschen melden echter de vernieling van 17 Duitsche toestellen, terwijl zelf slechts het verlies van 2 vliegtuigen wordt erkend. De waarheid zal wel in het midden liggen. Niettemin achten wij het waarschijnlijk, dat de Duitsche verliezen hooger zullen zijn dan die van de geallieerden, zulks al was het alleen maar omdat degene, die boven vijande lijk gebied vliegt niet alleen strijd moet voeren met de vijandelijke luchtstrijdkrachten, doch bovendien bloot staat aan het vuur van de zoo bijzonder werk zame luchtdoelartillerie. Felle strijd ter zee. Het eenige gebied, waar de oorlog met volle kracht wordt gevoerd, is de zee. Hier zien wij aan geallieerde zijde een inzet van alle middelen om de blokkade van Duitschland zoo volledig mogelijk te maken en aan de andere zijde een inzet van de ge- heele kracht om de scheepvaart op Engeland te bemoeilijken. Voorloopig is het resultaat van den hier gevoerden wederzijdschen krijg nog niet af te nieten. Vast staat alleen, dat de neutralen hierbij, weieen groot gedeelte van den tol moeten betalen. Het recht, zoo gaarne als vaandel boven de oorlogs doeleinden opgeheven, wordt wel zeer gemakkelijk terzijde gesteld, wanneer dit toevallig eens in strijd komt met het belang van groote mogend heden' De tragedie van Finland. Wij mogen dit overzicht niet besluiten zonder een oogenblik stil te staan bij den strijd in Finland. Dit is een oorlog waarbij een groote mogendheid zon der eenig redelijk motief een aanval doet op een kleinen, buurstaat. Wat de sterkteverhoudingen betreft ligt de figuur van Finland al zeer ongunstig. Aan de eene zijde een land van pl.m. 4.000.000 inwoners; aan de an dere zijde een wereldrijk met een bevolking van 170.000.000 zielen. Al zal natuurlijk slechts een gedeelte van de Russische weermacht tegen het kleine Finland op- marcheeren, dat. de krachten aan Russische zijde meervoudig sterker zijn dan de Finsehe is zeker. Is dit al van belang voor het personeel, meer nog komt dit tot uiting bij den inzet van materieel. Het 'zijn de kleine landen, die in het bijzonder arm zijn aan materieele hulpmiddelen als vliegtuigen; lucht doelartillerie: zware artillerie en vechtwagens. Op dit gebied zal Rusland zijn groote overmacht zeker tot uiting brengen. De geographischc gesteldheid. Het beeld, dat Finland biedt is precies tegenover gesteld aan het beeld in West-Europa. In Finland een eindelooze ruimte met slechts weinig troepen: in West-Europa weinig ruimte met opgehoopte massa's Gelukkig voor Finland is het begrip ruimte echter niet identiek met gunstig operatie-terrein. Tusschen het Ladogameer en de Barentszzee in het Noorden ligt een eindeloos gebied, begroeid met bosschen en bezaaid met duizenden meren. Vooral in dit jaargetijde, nu alles dik onder de sneeuw ligt, leent dit terrein zich al zeer slecht voor opera ties op groote schaal. De strijd zal in dit gebied het karakter van den kleinen oorlog dragen: klein' zelfstandige afdeelingen zullen trachten elkaar we derzijds afbreuk te doen zonder dat daarvan een beslissing verwacht mag .worden. De werkelijke operaties spelen zich af in het ge bied, gelegen tusschen de Finsehe golf en het Lsdoga-meer en in de streek gelegen onmiddellijk ten Noorden van genoemd meer. Een nevenactie vindt voorts in het Noorden plaats ter overmeeste ring van de haven Petsamo. Het is in deze gebieden dat de Finnen hun krachten dan ook hebben ge concentreerd. Als gelukkige omstandigheid geldt hierbij dat de Finnen het gevaar tijdig' hebben voelen aankomen, zoodat niet alleen hun mobilisatie en concentratie zich rustig hebben kunnen voltrek ken doch dat aan hen bovendien eenige tijd is gelaten om den achterstand in oefening een veel vuldig bij kleine staten met korte oefeningstijden voorkomend euvel in te halen. Vooral in het Zuidelijk gedeelte, een strook van pl.m. 90 K.M. zal het lot van Finland beslist worden. De Finsehe hoofdkrachten, steunende op van voren ter verdediging ingerichte terreinen (de Msnnerheimlinïe) zullen hier den Russischen hoofdstoot hebben op te vangen. Hoewel het terrein in dit gebied gunstig voor een hardnekkige verdediging is, blijft de beschikbare troepensterkte voor de te verdedigen lijn ook hier gering. Tot dusverre maakten de Russen wel vor deringen in het voorterrein van deze stelling, doch nergens nog bleek, dat de hoofdzöne van weerstand reeds doorbroken zou zijn. Wij mogen slechts ho pen, *dat de Finnen, gedragen door de sympathie van welhaast de geheele wereld, ook in de komende weken in staat zullen zijn, den weerstand vol te houden. Het gehalte van de Finsehe troepen is zeker superieur aan dat van de Russen: het getal echter speelt in den oorlog nog steeds een belangrijke roL Of op den duur dus succes voor de Finnen zal zijn weggelegd, wij vreezen het te moeten betwijfelen. PROVINCIAAL SUBSIDIE ARTIS Bij de behandeling in de betrokken commissie van de Prov. Staten van Noord-Holland van het sub sidie voor het exploitatietekort van Artis gaven eenige leden te kennen, dat zij weliswaar begrepen, dat deze voordracht eenigennate de consequentie is van het besluit tot participatie in den aankoop, maar zij waren toch teleurgesteld, dat Ged. Staten reeds thans met dit voorstel moesten komen. Ware het dan niet beter geweest dit dadelijk in de zomer- zitting te doen? Zij waren van meening, dat de toelichting wel zeer sober was en zij zouden gaarne meer gedétail- leerde gegevens ontvangen omtrent het geraamde nadeelige saldo van f 69.300, mede met het oog op de toekomst. Hoewel men het belang inzag om Artis als instelling van groot cultureel en wetenschappe lijk belang in stand te houden, waren verschillende leden van oordeel, dat bij het beheer een geheel andere koers zal gevolgd moeten worden, wil Artis op korten termijn self-supporting worden. Een der leden stelde de vraag, wat de reden is, dat voorgesteld wordt de Provincie voor 1/3 in het exploitatie-verhes te doen deelen, terwijl zij slechts voor 1/4 den eigendom heeft verworven. Een ander lid geloofde niet, dat 't hier 'n subsidie van tijdelijken aard zou betreffen. Het lid van Ged. Staten, in de Commissie aanwe zig, wees er in de eerste plaats op, dat de Provincie tot aan de zomerzitting niets met Artis van doen had en Ged. Staten zich dus op het tijdstip, dat de aankoop urgent was, begrijpelijkerwijs nog niet een voldoend beeld omtrent de exploitatie hadden kun nen vormen. Thans heeft een lid van Ged. Staten als Gedelegeerde der Provincie met adviseerende stem zitting in het bestuur, naast twee bestuursle den van Amsterdam met gewoon stemrecht. Zij zijn onmiddellijk begonnen met een reorganisatie te be- studeeren. Doch Ged. Staten ontveinzen zich niet. dat het van langen duur kan zijn alvorens een niet loonende exploitatie tot een loonende is gemaakt. Thans eohter moeten overheidslichamen voorloopig subsideeren, wil niet Artis, en dat wel zeer spoedig, gesloten moeten worden. Zeer zeker zal met alle kracht gestreefd worden Bloembollen als veevoeder. Over de voedingswaarde Het Veevoeder-Bureau „Noord-Holland" te Alk maar schrijft ons: Nu men de laatste weken is begonnen groote partijen bloembollen voor veevoer te verkoopen, zullen wij de gehaltes nogmaals mededeelen als mede hetgeen ons bekend is omtrent de in de praktijk daarmede opgedane ervaring bij het voe ren. De bloembollensoorten bevatten; droge stof eiwitacht. st. zetmeelwaarde tulp narcis hyacint gladiolus crocus iris 40.8 35.5 28.3 31.3 51.1 44.3 eiwitacht. st. (totaal) 3.8 2.5 2.4 3.0 5.2 4.5 31 27 21.9 23.8 38.8 31.0 Tulpen. Deze hebben een hoog droge stofgehalte n.l. pl.m. 4o pCt. Op grond van het dr. st.gehalte alsmede de voedingswaarde, kan men rekenen, dat 4 k.g. tulpenbollen ongeveer overeenkomen met 6 1/2 kg. aardappelen. Het ontleent zijn voedingswaarde grootendeels aan het gehalte aan zetmeelachtige stoffen, leent zich dientengevolge beter voor mesten dan voor melken. Wel zijn ze ook voor melkkoeien te gebruiken, echter in ge ringere hoeveelheden. Narcissen. Deze bevatten een giftige alkaloid, de narcissen zijn daai'om als veevoeder onge schikt. Niet onmogelijk is, dat door het inkuilen of eerst koken en daarna inkuilen de giftigheid hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk verdwijnt. Zoo is het ons bekend, dat een veehouder ingekuilde narcissen een jaar heeft laten overzitten en ze daarna zonder bezwaar in niet te groote hoeveel heden heeft gevoerd. Daar deze gunstige ervaring ons van slechts één veehouder bekend is, is hier mede in genen deele bewezen, dat inkuilen in derdaad altijd de giftige werking van narcissen te niet doet. Integendeel, zoolang wij hieromtrent niet meer zekerheid hebben, meenen wij voor narcissen als voedermiddel te moeten waarschu wen, althans de allergrootste voorzichtigheid te moeten aanraden. Hyacinten. In het boekje „Bloembollen als Veevoer" door Ezendam '38 wordt medegedeeld., dat over de bruikbaarheid van hyacinten geen zekerheid -bestond. Na vooraf koken schijnen ze zonder stoornissen te veroorzaken, gevoerd te kunnen worden. Ook waren deze bollen wel rauw aan varkens toegediend, zonder nadeelige gevol gen te veroorzaken. Het is dan ook noodig ze met de noodige voorzichtigheid te voeren. Gladiolus. Het is ons bekend, dat het R. L. P station te Hoorn thans bezig is te onderzoeken, of deze soort bloembollen als veevoer gebruikt kan worden. Over 14 dagen weten wij hierover dan meer. Teneinde de grootst mogelijke voorzich tigheid in acht te nemen, zouden wij willen aan raden gladiolen niet rauw te voeren maar eerst te koken. Crocussen. Volgens het hierboven genoemde boekje wijst R. Kobert er in de Chemiker Zeitung '17 op, dat hij in crocusbollen zonder twijfel Sa- :>ronin heeft aangetoond. Desondanks schijnt iet toch mogelijk te zijn. crocussen te gebruiken in zeer geleidelijk grooter wordende porties voor oudere mestvarkens. Ook aan melkvee kunnen crocussen gevoerd worden. Irissen. Ook irissen schijnen stoffen te bevat ten, waardoor men de allergrootste voorzichtig heid bij het voeren in acht moet nemen. Ons is een geval bekend, waarbij 20 k.g. gevoerd aan 13 melkkoeien, heftige diarrhé veroorzaakte. Of ze 'ekookt of ingekuild deze nadeelige- eigenschap hebben verloren, is ons nog niet bekend. Van de verschillende bloembollensoorten is met zekerheid bekend, dat tulpen zonder eenig be zwaar als veevoer gebezigd kunnen worden. Met alle andere soorten zij men voorzichtig. Niet on waarschijnlijk is. dat enkel koken of koken er daarna inkuilen de giftige werking aanmerkelijk vermindert, maar wij herhalen, zekerheid hierom trent hebben wij niet. Het nieuwe Zweedsche kabinet samengesteld. STOCKHOLM 13 December (D. N. B.) Heden morgen is een wijziging gebracht in de Zweedsche regeering. Het kabinet is thans als volgt samengesteld: Ministerpresident: Hansson; minister van buiten- landsche zaken: Günther (tot dusver gezant in Oslo); Justitie: Westman; oorlog: Sköld; sociale zaken: Möller; verkearswezen: Andersson; finan cien: Vigforss; onderwijs: Bagge; landbouw: Bramstorp; handel: Damomö; volksopvoeding: Erikson en minister zonder portefeuille: Günsel, Thorwald en Bergquist. De ministers Sandler. Engberg, Strindlund en de minister zonder portefeuille Haggleff zijn dus uit het kabinet verdwenen. Rome en Berlijn solidair. TOKIO, 13 December (Domei). De Ita- liaansche ambassade alhier heeft gisteravond een communiqué doen uitgeven, waarin de nadruk naar een in eenige jaren afloopend subsidie, doch gelegd wordt op de solidariteit van de as tusschen Ged. Staten kunnen onmogelijk een einddatum I Rome en Berlijn en waarin de voornaamste pun- noemen. ten worden aangehaald van het te Rome uitge- De Commissie adviseerde tenslotte, de voor- geven communiqué na de bijeenkomst van den dracht aan te nemen. I Grooten Fascistischen Raad op 8 December j.l. Toewijzingen en blauwe grossiers bonnen bij de distributie. Vermindering van toewijzing mag alleen door officiëele instanties geschieden. De in verband met de distributie van suiker en erwten uitgegeven toewijzingen en z.g „blauwe grossiersbeamen" mogen uitsluitend worden gebruikt voor het koopen van de daarop aangegeven hoeveelheid en derhalve het be trekken van een geringere hoeveelheid suiker of erwten dan de op de toewijzing of den gros siersbon aangegevene, niet geoorloofd is. Aangezien echter bij de uitvoering van de distributie is gebleken, dat degenen, die van het centraal distributiekantoor toewijzingen, recht gevende op het koopen van suiker en erwten, ontvangen, niet te allen tijde in de gelegenheid zijn de toegewezen hoeveelheid in haar geheel in te slaan, wordt vanaf heden de mogelijk heid opengesteld deze toewijzingen d.w.z, dus toewijzingen a 1—b 1 en a 2b 2 desge- wenscht te doen verminderen. Zij, die van deze mogelijkheid gebruik wenschen te maken, dienen zich met hun toewijzing te vervoegen bij het plaatselijke distributiekantoor dus niet bij het centraal distributiekantoor. Het plaatselijk distributiekantoor teekent dan op de toewij zing aan, dat deze is verminderd tot de door den houder gewenschte hoeveelheid. Men is der halve niet gerechtigd zelf zijn toewijzing te ver minderen. Heeft men zijn toewijzing door het plaatsélijk distributiekantoor laten verminderen dan mag deze uitsluitend worden gebruikt voor het koopen van de hoeveelheid, tot welke de toegewezen hoeveel'hedi is verminderd. Ook in dat geval is derhalve het betrekken van een geringere hoeveelheid, dan die, tot welke de toegewezen hoeveelheid door den distributie- dienst is verminderd, ongeoorloofd. Ten slotte zij er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat zij, die van de mogelijkheid, om hun toe wijzing te doen verminderen, gebruik hebben ge maakt hieraan geen enkele aanspraak kunnen ontleenen om bij een volgende gelegenheid een hoogere toewijzing dan de hun normaal geno men toekomende te ontvangen. Behalve de mogelijkheid tot verlaging der toewijzingen bestaat in den vervolge de moge lijkheid om de van het centraal distributie kantoor ontvangen toewijzingen in ten hoogste drie gedeelten te splitsen, dat wil dus zeggen dat de toegewezen hoeveelheid in twee of drie gedeelten mag worden vervoerd en afgeleverd, mits het vervoer en de aflevering van alle ge deelten plaats vindt voor den op de toewijzing gestennpelden datum. Indien van de mogelijkheid om de toewijzint te splitsen gebruik wordt gemaakt, moeten tel kens,wan neer een gedeelte van de toegewezen hoeveelheid wordt vervoerd, op het geleidebiljet d.i. dus op de a-helft der toewijzing, de verzon den hoeveelheid en de datum van het verveer in inkt door den afzender der goederen worden aangeteekend. Hetzelfde geleidebiljet wordt in zoo'n geval dus twee of driemaal gebruikt.è De houders van alle soorten van toewijzingen en blauwe grossiersbonnen zijn in den vervolge verplicht om, na ontvangst van de daarmee ge kochte suiker of erwten, de geleidebiljetten waardoor het vervoer der ontvangen goederen gedekt is geweest, zorgvuldig te bewaren. Hier door vervallen derhalve de tot dusverre geldende verplichtingen om deze geleidebil jetten onder scheidenlijk bij den distributiedienst en de Nederlandsche. meelcentrale in te leveren. Hoofdonderwijzer veroordeeld. AMSTERDAM, 13 December. Conform den eisch van den Officier van Justitie veroordeelde de rechtbank een 37-jarigen, thans ontslagen hoofd onderwijzer van een Christelijke .School te Uit hoorn tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, wegens verduistering en oplichting. Duitsch Witboek over de voor- geschiedenis van den oorlog. BERLIJN, 12 December. De in het nieuwe witboek van het ministerie van Buitenlandsche Zaken gepubliceerde „documenten over de voor geschiedenis van den oorlog" zijn in vier hoofd stukken gerangschikt. Het eerste bevat 196 docu menten over de ontwikkeling der Duitsch-Poolsche betrekkingen van Versailles af tot tot de „afwij zing van het Duitsche aanbod tot een minnelijke regeling van de kwestie Dantzig en den corridor in het voorjaar van 1939". De in het tweede hoofdstuk weergegeven docu menten volgen den loop der Engelsche politiek van de gemeenschappelijke Duitsch-Engelsche verkla ring van München af. Het derde hoofdstuk bevat de documenten over de „bemoeiingen van Duitschland tot verzekering van vredelievende betrekkingen met zijn buur landen". Het vierde hoofdstuk behandelt het „misbruiken van Polen als werktuig van den Engelschen oor- logswil". Het laatste document is een telegram van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, waarin de volledige verantwoordelijkheid voor het uitbre ken van den oorlog op Engeland wordt geplaatst. De Amerikaansche marine heeft met een 1^. schip een nieuwe methode tot het redden -y drenkelingen gedemonstreerd, waarbij een takel het gevaarte op zijn plaats houdt en een touwladder met zak wordt neergelaten, waa langs de geredde omhoog kan klimmen of ot hoog gehaald kan worden. Schip met Poolsehe vluchtelingen opgebracht. STOCKHOLM, 13 Dec. - Van de 1 legatie alhier wordt vernomen dat het vermiste; Estlandsche schip door de Duitschers naar Memel is gevoerd. Aan boord bevond zich een groot aan tal Poolsehe vluchtelingen, die via Stockholm naar Parijs en Loden wilden verder reizen om zlcti bij het Poolsehe legioen aan te sluiten. HEVIGE AUTOBOTSING OP DEN AMERSFOORTSCHEN WEG. AMERSFOORT, 13 December. Vannacht 'j op den Amersfoortschen straatweg een militaire auto met vijf Inzittenden in botsing gekomen met i een links van den weg rijdende vrachtauto. Twee militairen werden zoo zwaar gewond dat zij In een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Drie anderen werden licht gekwetst. Beide auto's ^er- den totaal vernield. DE UITKEERING VAN ZIEKENGELD AAS TIJDELIJK BIJ DEFENSIEWERKEN TEWERKGESTELDE ARBEIDERS. Op vragen van den heer Hermans de vertraging van uitkeering van ziekengeld aan tijdelijk bij defensiewerken tewerk gestelde ar beiders heeft de minister van defensie geant woord, dat inderdaad gebleken is, dat door tij delijk bij defensiewerken te werk gestelde ar beiders moeilijkheden zijn ondervonden t.a.v. ce uitkeering van ziekengeld. De opperbevelhebber van land- en zeemacht is verzocht de daarvoor in aanmerking komen de commandanten te wijzen op de bepalingen, welke ten deze van toepassing zijn. Er was geen aanleiding eerder over te gaan tot het treffen van eenigerlei maatregel, aan gezien tot voor kort slechts een gering aantal verzoeken van belanghebbenden werd ontvan gen. De lange duur der behandeling van enkele ge vallen is een gevolg geweest van de omstandig heid, dat niet dadelijk over voldoende voor de beoordeeling werd beschikt. De dood van Douglas Fairbanks,1 Hollywood defileert langs het stoffelijk overschot. SANTA MONICA. 13 Dec. Het lichaam van Douglas Fairbanks is op een gebeeldhouwd bed gelegd, voor een raam van zijn huis, hetwelk uitziet op den Stillen Oceaan. Den geheelen dag is een processie van' Hollywood's grooten en vergeten grooten langs zijn baar getrokken. De begrafenis is voorloopig op Donderdag vastgesteld op de „Wee Kirk of the Heather". (United Press). De agent, die de wacht had, wist echter, waar de commissaris was. „Die trouwt vandaag", zei hij. En nummer 18 greep naar zijn hoofd. Och ja, dat was waar ook. Hoe kon hij dat nu vergeten? De commissaris had hem nog wel als zijn plaatsvervanger aangewezen. Tja, nu zat er niets anders op, dan zelf de zaak te onderzoeken. Agent nummer 18 zette z'n pet af. ging achter het bureau van zijn chef zitten en belde. Aan den agent, die binnenkwam, gaf hij 't bevel den vreemden arrestant en mevrouw Dinges binnen te laten. Enkele oogenblikken later ging de deur open enmevrouw Dinges kwam hoogst opgewonden binnen. Ze zwaaide een brief hoog boven haar hoofd. Achter haar kwam de vreemde snoeshaan binnen. De laatste keek triomfantelijk naar agent nummer 18. GEWONDE VLIEGTUIGPASSAGIER OVERLEDEN. BANDOENG. 13 December (Aneta-A-N.P.) - De passagier van het gisteren neergestorte Wal' raven,-toestel van de vliegclub, de H. B. S.-leer- ling R. de Groot, is gisteravond om kwart over acht overleden. Vanmiddag wordt het stoffelijk overschot ter ■•arde besteld. HAARLEM. 13 December 1939. Ondertrouwd: 13 Dec.: S. van der Tuuk en W. M. J. Stauder, K. J. Veenstra en M. R. Umans, J. L. Smit en M. A. Hederer, B. Spaan en H. Kort.P> D'haene en C. M. Kooijman, H. Eebes en A. T. Jacobi, G. A. Comajta en P. J. van Amerongen, S. Groot en M. Koek, G. H. Philippo en C. M. v. d. Poel P. de Graag en J. H. van Leeuwen, J. Luiten en P. G. v. Schaik. 13 December: J. Aldershof en G. G. de Wal, W. Oudhoff en A. M. Melchior, E. Vooges en B. Huis man, K. J. Neugebauer en G. F. Veldhoen, W. van Koperen en K. Lutke, D. H. van Lieshout en C. Jak» A. B. Maas en J. Evers, E. van Luijn en R. A. Ver baten, J. C. van der Wal en E. C. Verbaten, Th. P J. Hubers en J. H. Giltaij, J. van Ginkel en J. C. Welsman, P. Vos en B. M. Hendriks. Bevallen: 11 Dec.: A. M. E. Honkoop—Hoogeboom z., J. G. M. Verbernevan Oploo, d., 12 Dec.: J. van Wanrooij—Vergers, z., G. H. C. Overmeer—Veld man, z., F. BrouwerLotz, d., M. E. J. van Dijk— Koster, d., A. Beekelaar—-Speelmans, d., 13 Dec.: A. A. HoogsteenWestra, d., Overleden: 11 Dec.: C. 5 j.,* d. van J. Spijkman, Jan Haringstraat, H. J„ 8 m., z. van H. J. van Bak- kum, Bastiaansstr., 12 Dec.: M. L. J. Koestal—Ser- né, 42 j., Gen. de la Reystraat, 13 Dec.: A. 12 BL I» van A. E. M. Meerveld, Siriusstraat

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6