IJmuider Courant Russen melden bezetting van Salmijarvi. Rijksmiddelen BERICHT r Allerlei verkeerskwesties aan de orde. K.LM.-verbinding met Noord Amerika?, Staatsleening. GEZELLIG DANSEN Vecg-ee^sche aanvallen 5e JAARGANG No. 40 ligave Lourens Coster, Maatschappij voor jurant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. uutstraai 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau muider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, ilefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, jgegeven voor dit blad, worden kosteloos jgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN, 1JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteor: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 16 DECEMBER 1939 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden 1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. BI] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regelt ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. len Zeegevecht. in den wereldoorlog zijn nog eenige zeeslagen, Sgaraan van weerszijden een groot aantal sche en deelnam, voorgekomen. In den huidigen jrlog-ter-zee. ofschoon die met felheid wordt evoerd, is daar tot dusverre geen sprake van. n er is ook geen kans op als het aantal oorlog- oerenden zich niet uitbreidt. De zeeoorlog kost ele menschenlevens en schepen, maar die groote erliezen worden als regel veroorzaakt door aan- allen van één duikboot op één schip meestal I en koopvaardijschip en door mijnen. En een TWEEDE KAMER Minister Albarda doet toezeggingen. •oot deel der verliezen treft niet de oorlogvoe mde landen, maar de neutralen. Het zeegevecht bij de Zuid-Amerikaansche jlist, waarin een Duitsch slagschip, de Admiral }raf von Spee, en drie Engelsche kruisers, de •xeter, Achilles en Ajax betrokken waren is dus uitzondering geweest in den loop der oorlogs- jebeurtenissen ter zee. Natuurlijk stellen beide lartijen het verloop als een succes voor. Maar de ,nzijdige beschouwer moet wel tot de slotsom ko men dat het resultaat veel van een „gelijk spel" heeft. Het Duitsche slagschip blijkbaar aanmerkelijk beschadigd, is de neutrale haven van Montevideo, van de republiek Uruguay, binnenge lopen. Het had een aantal dooden en gewonden aan boord. De zwaarste der Engelsche kruisers, de Exeter, die het langst met de Graf von Spee in strijd was geweest, is blijkbaar eveneens flink beschadigd maar heeft niettemin na den strijd nog een afstand van duizend zeemijlen kunnen afleggen naar de Falkland eilanden, die nabij de Zuidpunt van Zuid-Amerika liggen en Engelsch ioloniaal bezit zijn. De twee lichte Engelsche bruisers Achilles en Ajax schijnen nog voor (Montevideo te liggen wachten op een mogelijken terugkeer van het Duitsche slagschip. Mochten hun gezagvoerders niet verwachten dat de Spee weer buitengaats komt, dan zullen zij toch wel voor alle zekerheid voorloopig de wacht blijven houden, of vervangen worden door Engelsche oorlogsschepen die door zwaarder bewapening beter tegen zoo'n tegenstander zijn opgewassen. Intusschen mag de regeering van de republiek Uruguay zich bezighouden met de oplossing van de vraag, welke houding zij volgens oorlogsrecht moet aannemen met betrekking tot een voort gezet verblijf van het Duitsche slagschip. Moet zij het na het verstrijken van een bepaalden ter mijn interneeren of niet? Het geval is voor de Uruguayaansche regeering zeker niet eenvoudig en zij zal van geluk mogen spreken als zij er zonder allerlei verwikkelingen afkomt. Haar beste kans schijnt dat men van Duitsche zijde in een interneering van het schip berust. Maar in elk geval blijkt nu dat ook de Zuid-Ainerikaansche neutralen in hun eigen wa teren niet. vrij zijn van den invloed van een oorlog tusschen Europeesche mogendheden. De mensch heeft de neiging na een dergelijken strijd altijd te willen uitrekenen aan welke zijde men het sterkst was en dan de zwakkere partij het succes toe te kennen. Het eenvoudigst is na tuurlijk te zeggen, dat er één Duitsch schip was tegen drie Engelsche schepen en dat dus de Engelschen overmachtig waren. Zoo zou men ge redeneerd hebben in de dagen van Tromp en de Ruyter: drie fregatten tegen één. Maar die dagen zijn allang voorbij en bij moderne oorlogsschepen treden veel grooter krachtsverschillen op, bepaald vooral door snelheid, zwaarte der pantsering en het allermeest door kaliber en draagwijdte van het geschut. In dit laatste opzicht was het Duit sche slagschip in veel sterker positie dan de Engelsche kruisers, omdat het zes 28 c.M.-stuk- ken voert met een draagwijdte van 24 K.M. terwijl het zwaarste geschut van de Exeter (20.3 c.M.) niet op grooter afstand dan 18 K.M. kan tref fen en dat van de Ajax en Achilles (15.2 c.M.) slechts" op 14 K.M. Bij de groote nauwkeurigheid waarmee de vuurleiding bij het moderne geschut werkt is dit natuurlijk een voordeel van belang. Ook is de pantsering van het klein model slag schip de term „vestzakslagschip" is een ver taling van de Engelsche uitdrukking „pocket battleship" die een beetje mal aandoet in onze taal aanmerkelijk zwaarder dan die van de Engelsche kruisers. Er staat weer tegenover dat zij, eenmaal binnen schootsafstand gekomen, uit veel meer stukken geschut konden vuren dan het Duitsche schip, dit uit verschillende posities kon den doen en gedrieën veel meer mogelijkheid tot verrassend manoeuvreeren bezaten. Zoodat het geenszins eenvoudig is, vast te stellen hoe het nu precies met het krachtsoverwicht in elkaar zat. Blijkbaar zal het gevecht wel zijn gevolgen hebben voor het verder verloop van den zee oorlog. Men toont zich van Duitsche zijde vol daan over de kracht van het klein model slag schip en zal dus wellicht met de beide andere dergelijke schepen, die men bezit dergelijke ka- pertochten op de wereldzeeën blijven voortzetten. Van Engelsche zijde zegt men dat de Von Spee veel minder op zijn kapertochten bereikt heeft dan de lichte Duitsche kruiser „Emden" in den vorigen oorlog. De Engelschen zochten de Von Spee al geruimen tijd. R. P. DEN HAAG Vrijdag. Bij de afdeeling „spoorwegen'» zwaaide Minister Albarda lof toe aan de Spoorweg-directie, om vervolgens te verklaren nog eens te zullen nagaan, hoe het met de bepaling van het begrip „kostprijs" bij de Spoorwegen gesteld is, al neemt hij aan dat er daar geen sprake zal wezen van onoirbare prak tijken. Zulks in verband met 't feit, dat de Spoor wegen in hun concurrentie met de scheepvaart niet onder de kostprijzen gaan. Tusschen de positie van het Spoorweg- en die van het Rijkspersoneel bestaat een verschil, doch wanneer dit laatste een salarisverhooging zou krij gen zou men ongetwijfeld de spoorweg-personeels- loonen onder de oogen moeten zien. Van de spoorwegovergangen die verbetering be hoeven is die bij Leiden zeer dringend. Er is dan ook een plan tot het bouwen van een verhoogd station in onderzoek. Een voorloopig plan is voor Delft ontworpen, dat 6 millioen zou kosten. Ook de Minister is doordrongen van de ongetwij feld bezwaarlijke uitgestrektheid van het station te Zwolle. Hij gaf den heer Duymaer v. Twist (a.-r.) toe, dat men er, om van het eene naar het andere eind te komen haast een autobus noodig heeft, mis schien kunnen een paar wilde autobussen hiervoor dienst doen. Intusschen zal ir. Albarda overwegen wat er aan te doen is, mochten technische factoren een verbetering onmogelijk maken, dan zou men zich daarbij moeten neerleggen. Tenslotte zette de bewindsman op heldere wijze uiteen, waarom 's heeren Duymaer v. Twist's pleidooi tegen het trein-verkeer op Zondag zeer eenzijdig van kleur was en hoe door stilleggers van den treinenloop op Zondag, het publiek toch andere vervoersmiddelen zal gebruiken. Via de tramwegen kwamen we aan waterwegen en scheepvaart toe. Aan 's Ministers beantwoording der sprekers, zij het volgende ont leend. Saneering in de binnenvaart als partieele rege ling moet op dit oogenblik niet plaats vinden; die saneering dient veeleer te geschieden in nauw verband met de vervoers-coördinatie. Zoo gaf Mi nister Albarda allereerst te verstaan om met be trekking tot de scheepvaartrechten te verklaren, fat deze inderdaad zeer zwaar kunnen drukken maar het is niet mogelijk ze allen met één penne- streek te schrappen, gelijk de heer Duymaer van Twist (a-r.) had bepleit. Men zou dan een in de papieren loopende andere voorziening moeten scheppen voor opbrengst der onderhoudskosten. Maar wel kon de Minister verzekeren, dat er her haaldelijk verlaging van tarieven tot stand wordt gebracht bij vernieuwing van de concessies. Zoo zal dit b.v. met ingang van 1 Januari geschieden bij het Noord-Willemskanaal. „Daar heb ik jaren voor moeten vechten", riep de heer Duymaer van Twist uit. „Des te grooter moet de voldoening zijn, die ik u thans kan schenken. Overigens is er wel meer lang gevochten ter verwerving van een groot goed. Zoo streden onze voorouders b.v. 80 jaar voor de onafhankelijkheid, en nu heeft de heer Duymaer v. Twist toch zeker minder lang hoeven te vechten", voegde ir. Albarda hem toe. Wat de Groningsch-Friesche kanalen en daar onder de verbinding met het IJselmeer betreft, kon de Minister medeelen, dat na een conferentie met de autoriteiten in kwestie een goede sfeer voor sa menwerking is ontstaan, die een gunstig eindresul taat doet verwachten. Spr. heeft een oplossing aan de hand gedaan, waarvan hij hoopt dat ze tot ver wezenlijking zal kunnen komen, en zulks in volle harmonie. En het vooral door den heer Weitkamp (c.-h.) besproken vraagstuk der Overijselsche ka nalen, welke laatstgenoemde afgevaardigde het liefst door het Rijk overgenomen gezien zou heb ben. Daardoor zou, aldus meende ir. Albarda, een ernstig inconvenient ontstaan, want de Dedems- vaart enz. zou dan in een ongunstige positie komen te verkeeren. De verbinding met Almelo wordt op genomen in de plannen, die voor de Overijselsche kanalen bestaan. Mocht de heer Tjalma (a.-r.) zeer betreurd hebben, dat de Regeering tot de ka nalisatie van den Geldersehen IJsel heeft besloten in plaats van een kanaal AlmenPannerden te laten graven, de Minister van Waterstaat kon ver zekeren, dat dit besluit genomen was in volkomen overeenstemming met het oordeel van den Minister van Defensie, zulks in verband met de kosten- kwestie. Omtrent verdieping van het Meppelerdiep en verdieping van de sluis bij Zwartsluis (opdat de haven van Meppel toegankelijk zal worden voor kustvaarders), denkbeeld eveneens door den zoo even vermelden a.-r. afgevaardigde bepleit, heeft de Minister, welke het belang daarvan inziet, reeds eenige weken geleden het advies van de Gedepu teerden van Overijsel gevraagd. Verder door de niet veel om het lijf gehad heb bende beraadslagingen heen vliegende, kom ik aan de afdeeling „Luchtvaart" terecht. Hierbij zongen de heeren Baas (a.-r.) en v. Kempen den lof van de K.L.M., doch tevens een liedje van verlan gen wat aangaat bevordering van de nationale vliegtuigindustrie. Waarop de Minister hiermee in stemde, er op wijzende dat er thans voor 4 belang rijke machines opdrachten aan Fokker zijn gegeven terwijl over een andere eventueele bestelling nog onderhandelingen gaande zijn. Onze scheepsbou wers hebben wereldvermaardheid verworven voor al ook dank zij bestellingen door de scheepvaart maatschappijen. Welnu datzelfde dient te geschie den met betrekking tot den bouw (en tot de op drachten hiertoe) van Nederlandsche vliegtuigen. Tenslotte kon de Minister nog laten doorscheme ren, dat er plannen in de lucht zijn van een lucht lijn Nederland—Amerika met Nederlandsche ma chines! E. v. R. In de Tweede Kamer heeft de minister van Waterstaat, Ir. Albarda, Vrijdag middag medegedeeld, dat naast de verbinding met West-lndië, in ernstige overweging is een luchtverbinding tussc hen Nederland en Noord-Amerika, met Nederlandsche vliegtuigen te onderhouden. Vooralsnog konden hier over geen mededeelingen worden gedaan. Voorts deelde de minister mede, dat de onderhandelingen van de regee ring met de Nederlandsche vliegtuigindustrie en de K. L. M. hebben geleid tot de bestelling van vier belangrijke vliegtuigen bij Fokker, terwijl over andere zeer belangrijke machines nog wordt onderhandeld. De nieuwe Staatsleening. Mogelijkheid Vermogens- en Verdedigings belasting ermede te voldoen. De regeeringspersdienst meldt: Van 2 Januari 1940 af zal men bevoegd zijn om bedragen, verschuldigd wegens de vermo gensbelasting, met inbegrip van alle daarop ge heven opcenten, en wegens de verdedigingsfoelas- tinig 1, te betalen door middel van schuldbe kentenissen, deeluitmakende van de a.s. staats leening. Bovendien zal men bevoegd zijn, betalingen ln de genoemde belastingen, verschuldigd door ver schillende personen, te combineeren tot één be taling. Dit zal bijvoorbeeld kunnen geschieden door bemiddeling van een bank, een effecten kantoor of op andere wijze. Op die wijze zal ook ten aanzien van kleinere aanslagen van de vermelde faciliteit kunnen worden gebruik gemaakt. Daarnaast zal den ontvangers worden opgedra gen een redelijk aantal coupures van 500 en 100 gulden, welke te hunnen kantore in betaling zijn gegeven, beschikbaar te houden om deze te kunnen teruggeven aan wie een grootere cou pure ter betaling aanbiedt. Contanten zullen de ontvangers niet kunnen teruggeven. Betaling met recepissen zal mogelijk zijn zoolang de obligaties nog niet zijn afgegeven, achttienjarige pleegde geheel alleen een moord Naar wij vernemen, heeft het voortgezette on derzoek in de moordzaak tegen P. K., die in den nacht van Zondag op Maandag in een pand in de Baan te Rotterdam de 36-jarige M. E. O. door wur ging om het leven bracht, uitgewezen, dat de tweede gearresteerde, l. S., niets met den moord heeft te maken. Weliswaar heeft K. hem in den loop van den dag op de hoogte gebracht van hetgeen hij had gedaan, zoodat hij door dit aanvankelijk voor de politie te verzwijgen ernstige verdenking op zich laadde, het is evenwel niet gebleken, dat hij to den moord een werkzaam aandeel heeft gehad. Jüj is dan ook op vrije voeten gesteld. blijven rijkelijk vloeien. Over November opbrengst ook weer boven de raming. Aan het overzicht van den stand der rijksmid delen op 30 November jl. wordt het volgende ont leend: Directe belastingen. Het accres ten aanzien van het vorig jaar blijkt nog steeds aan te houden, al is de voor sprong van het zuiver bedrag der kohieren op eind October, welke toen in vergelijking met het bedrag op ultimo Oct. 1938 f 14.081.379,18 bedroeg, thans iets teruggeloopen en wel tot f 13.140.601.06. Bij een raming van deze middelen voor het loo pende jaar van f 126.703.000, kan worden geconsta teerd, dat het zuiver bedrag der kohieren ad f 132.906.323,48 deze raming thans reeds met f 6.203.323,48 overschrijdt. Wanner we daarbij voorts in aanmerking nemen, dat de raming voor het loopende jaar f 10.303.000 hooger was gesteld dan die voor het vorige jaar, dan mag deze vooruitgang zeer zeker gunstig wor den genoemd. Tot de hoogere opbrengst hebben alle middelen bijgedragen, met uitzondering van de verdedigings- belasting. De inkomstenbelasting heeft de raming van 82i^ millioen reeds met rond f 8.569.000 over schreden en kwam daarmede ruim f 12.662.000 boven de opbrengst op ultimo November van het vorig jaar, toen de jaarlijksche raming echter 7y2 millioen minder bedroeg. Ook het verloop van dit middel is dus alleszins bevre digend. Wat de overige middelen betreft, moet wor den opgemerkt, dat de gunstige ontwikkeling, welke de maand October te zien gaf. zich in de afgeloopen maand niet in dezelfde mate heeft voortgezet, al is de opbrengst toch nog ruim 3 millioen boven de raming uitgekomen (opbrengst f 39.998.789.33 bU een maandelijk- sche raming van f 36.810.416,67). In deze maand overschreden o.m. de raming: de rechten op den invoer met bijna 4 millioen, het accijns op het gedistilleerd met ruim f 600.000, de accijns op tabak met bijna f 570 000. de omzetbe lasting met f 320.000. Wat nu de opbrengst over de eerste elf maan den van dit jaar betreft kan worden geconstateerd, dat de stijgende tendenz, welke vrijwel gedurende het geheele loopende jaar viel waar te nemen, zich tot nu toe heeft voortgezet. De totale opbrengst dezer middelen was nl. op ultimo November jl f 436.219.929.32 of f 31.305.346, meer dan de ra ming en f 32.709.000 meer dan de opbrengst over deezlfde periode van het vorige jaar. Wanneer we zien, dat de raming voor het ge heele jaar f 441.725.000 bedraagt, d?si zou bij den tegen woord igen stand van zaken mogen worden aangenomen, dat de opbrengst aan het eind van dit jaar deze raming met ongeveer 35 millioen zal overschrijden. Hoofdonderwijzers kunnen ook reserve-officier worden. Nieuwe regeling getroffen. Voor de opleiding tot reserve-officier kunnen in het vervolg ook in aanmerking komen zij, die in het bezit zijn van een akte van be kwaamheid als hoofdonderwijzer, bedoeld in art. 77 onder b. der L. O.-Wet. In het algemeen zullen zij echter niet kunnen worden bestemd voor opleidingen, waarbij uitsluitend of bij voorkeur personen worden geplaatst, die vol doen aan bijzondere eïschen betreffende wis kunde of technische bekwaamheid. Houders van bedoelde akte, die niet in werke- lijken dienst zijn en die wenschen mede te dingen naar plaatsing bij een der opleidingen tot reserve officier, welke begin Februari 1940 aanvangen, kunnen zich per ongezegeld verzoekschrift tot den minister van defensie wenden. Deze verzoekschrif ten, waarbij behoort te worden overgelegd een gewaarmerkt afschrift van de akte van bekwaam heid als hoofdonderwijzer en van de daarbij behoo- rende cijferlijst, welke tegelijk met de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer werd uitge reikt, moeten vóór 30 December a.s. het departe ment van defensie hebben bereikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij het doen van een keuze uit de gegadigden de jongeren het eerst voor plaatsing in aanmerking komen, en dat zij, die de eerste oefening hebben volbracht, niet kunnen mededingen. ,fHet Huis Assumburg", Assendelft n A II C f BU ZONDAG A.S. P A N Ei N van 3 tot 12 u Nergens zoo fijn als in de z ORKESTEN dancing van Cor Kleyn Middags en 's avonds vrij dansen Wij wisten lang ai, vroeg of laat, Zou het er wel van komen En dezer dagen heeft de Staat, Den stap dan ondernomen. Hij vraagt ons om een ronde som, Een cijfer met acht nullen. Dat hij niet kon ontberen om De schatkist wat te vullen. Het is niet voor den eersten keer 't Zal niet de laatste wezen, Want er is eerlang nog wel meer Op dit gebied te vreezen. 't Is voor den braven burgerman. Zelf huiverend voor schulden, Iets dat hij niet omvatten kan, Zooveel millioenen gulden. Maar hij begrijpt het drommels goed, Dat in benarde dagen Het rijk niet rijk wel leenen moet, Om het gelag te dragen De extra lasten drukken zwaar, Het moest er wel van komen, Dus Leendert heeft zijn Leent-je maar Weer in een arm genomen. p. gasus. KAMER VAN KOOPHANDEL. Verkiezing afdeeling Kleinbedrijf. Donderdag heeft de verkiezing van zeven le den der afdeeling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken plaats gehad. De zeven candidaten van de "Middenstands- centrale werden gekozen. Bij de vorge verkiezing werden 2838 stemmen uitgebracht; thans bedroeg het aantal stem men slechts 1515; hiervan waren 171 stemmen van onwaarde, tegen 213 bij de vorige verkie zing. Gekozen werd de heer H. J. L. Klein Schip- horst (R.K.). Na overdracht van stemmen de heeren G. Deddens (H.H.V.), J. J. Brinkman (R.K.), G. Alders (R.K.), H. J. Breij (H.H.V.) en L. Lam (Chr.)Na het laten afvallen van candi daten met de minste stemmen werd nog een zetel ter beschikking gesteld van den heer G. W. P. Stoutenibeek (H.H.V.) De heer J. van den Burg, die aftrad en die met een eigen lijst was uitgekomen, werd niet herkozen. Op hem werden 142 stemmen uitge bracht; dat is 20 minder dan op den heer Stou- tenbeek. Beslag op Poolsch schip. Italiaansche scheepsbouwers eischen bedrag van 400.000 dollar. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt dat d« werven van Triest gedaan hebben weten te krijgen dat beslag werd gelegd op den Poolschen Oceaan- sioomer „Batory", welk schip thans in een Cana- deesche haven ligt. De „Batory" is op de werven in Triëst gebouwd en deze eischen thans afbetaling van een crediet ten bedrage van 400.000 dollar, dal gegarandeerd is door een hypotheek op het schip. Geëischt wordt onmiddellijke betaling van het cre diet of veiling van het schip. DS. HTJGENHOLTZ VEROORDEELD. De Rotterdamsche rechtbanjf heeft den 51-jari- gen predikant J. B. T. Hugenholtz uit Ammerstol veroordeeld wegens het schrijven van een artikel in een nummer van Kerk en Vrede, hetwelk belee- diger.d werd geacht voor het openbaar gezag, tot f 40 boete subs. 20 dagen hechtenis, met vernieti ging van de stukken van overtuiging. DE ZAAK VAN DEN DIRECTEUR VAN DE GEMEENTEREINIGING IN DEN HELDER. De heer M., directeur van de gemeentereini ging in Den Helder, die Donderdag na in arrest te zijn gesteld wegens verduistering in dienst betrekking van benzine en een oliereiniger, in vrijheid werd gesteld, doch terstond daarop on der verdenking van het aannemen van steek penningen opnieuw werd gearresteerd is Vrij dagmiddag door den rechter-commissaris op nieuw in vrijheid gesteld. HandschoenenGroote sorteering tfm heeren modehuis ell£ilk s zeeweg 78 um u id en* OOST (Adv. Ingez. Med.) A.s. Zondag in de Dancing „Het Wapen' Grens KROMMENIE—ASSENDELFT, bij het station. Muziek: „THE RED STARS" /RIJ ENTREE. Verplichte consumptie. AANVANG 7.30 UUR. Beleefd aanbevelend, J. LEEUWERINK. (Adv. Ingez. Med.) Sovjet-oorlogsschip tot tot zinken gebracht? op de JCacetische Landengte. Uit Moskou: Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede dat op Vrijdag 15 December de Russische troepen in het district Moermausk de stad Salmijarvi op 60 K.M. ten zuiden van Petsamo, hebben be zet. In het district Ukhta zijn de Russische troepen opgerukt tot 128 K.M. van de staatsgrens. In het district Petrosavodsk hebben zij het dorp Leppa- silta en de daar passeerende spoorlijn bezet. In het district Kexholm hebben de Russen hun opmarsch met succes ontwikkeld. Met het oog op de slechte weersomstandigheden was er geen activiteit in de lucht. Het gisteravond uitgegeven Finsche legerbericht meldt: „Te land: Op 14 December heeft de vijand op verschillende plaatsen op de Karelische landengte, gesteund door zwaar artillerievuur en tanks, aan vallen ondernomen. Vooral te Punnusjoki volgde aanval op aanval. De Russen werden overal afge slagen en verscheidenen tanks werden vernield. Op het oostelijke front is de vijand aangevallen na zware artillerievoorbereidingen op een deel van het front tusschen Loimala en het Ladoga-meer. Hij werd echter afgeslagen en wij maakten vijf tanks en ander oorlogsmateriaal buit Bij Tolva- jarvi gaan onz troepen voort op te rukken. Het buitgemaakte oorlogsmateriaal nam toe en in den avond van veertien December waren in het geheel 15 middelzware tanks in dezen sector in onze han den gevallen. Te Suomussalmi zijn onze troepen na vier dagen hardnekkigen strijd er in geslaagd den weg af te snijden, die van de kerk van Suomus salmi naar de grens leidt. Onze troepen hebben het dorp Suomussalmi her overd en zelfs een deel van de vijandelijke troepen naar het westen van het meer Kiantajarvi gedre ven. Iders geen wijziging in den toestand". Het communiqué over de krijgsverrichtingen ter zee deelt o.m. mede: tijdens een gevecht bij de buitenste eilanden der archipel van Abo heeft het vuur van een kustbatterij schade toe gebracht aan een Russischen torpedobootja- ger van het type „Gordij", welke bodem vol gens latere berichten zou zijn gezonken. Volgens Havas meldt het legercommuniqué over den strijd in de lucht nog het volgende: Vijande lijke vliegtuigen hebben gevlogen boven de streek van Petsamo en eenige bommen neergeworpen dio geen schade veroorzaakten Finsche vliegtuigen hebben met succes vijandelijke colonnes aange vallen. Finsche toestellen zijn er in geslaagd een Sovjet Russisch convooi dat benzine vervoerde, in brand te doen vliegen Alle weerbare mannen tol 40 jaar opgeroepen. Uit Helsinki, 15 December. Alle nog niet opgeroepen reservisten moeten zich onver wijld aanmelden. Het verluidt dat deze maatregel reserve officieren tot zestig jaar en minderen tot veer tig jaar betreft. De landweer is nog niet op geroepen. Alle weerbare mannen van 20 tot 40 jaar worden hiermede onder de wapenen geroe pen. De Finsche legatie in Londen heeft gisteravond medegdeeld dat de Roode Troepen zich volgens officieele berichten van strijdgassen hebben be diend in de omgeving van SuomussalmL Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December neg te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1