IJmuider Courant Weer een hevig luchtgevecht Russen melden verovering Duitsche kruiser „Leipzig" getroffen. BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEN. [JMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen Nu vijf ijsslachtoffers DE BRITSCHE ADMIRALITEIT MELDT: DE STRIJD IN FINLAND. van Pitkajarvi in het Moermansk-district. SCHAATSENRIJDEN ft 25e JAARCANC No. 42 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Ijmuider Courant- Kennemerlaan 42, Dmuïden, jelefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Directies P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAC 19 DECEMBER 1939 Abonnementen per week ƒ0.1254, pet maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. LONDEN: Twaalf Duitsche toestellen neergeschoten, zeven Engelsche vermist. BERLIJN: 34 Britsche vliegtuigen neergehaald, 2 Duitsche neergestort. Het Britsche miinisterie van luchtvaart deelde Maandagavond mede dat Engelsche bombardementsvliegtuigen twaalf Messer- schmidt gevechtstoestellen hebben neerge schoten in een verwoeden luchtslag boven de Bocht van Helgoland. Zeven Engelsche vliegtuigen zijn nog niet teruggekeerd. De Britsche bombardementstoestellen be vonden zich op een verkenningsvlucht met het deel ieder Duitsoh oorlogsschip, dat op zee aan getroffen wordt, aan te vallen. Er werden geen Duitsche oorlogsschepen gezien. De twaalf Messerschmidtvliegtuigen maakten ongeveer 50 pet. uit van de vijandelijke strijd krachten, die in den strijd werden geworpen. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft de volgende lezing: In den middag van 18 December hebben de Engelschen een groote vlucht ondernomen met 44 moderne gevechtsvliegtuigen. Gepoogd werd verscheidene plaatsen aan de Noordzeekust aan te vallen. Zij werden echter reeds bij het nade ren ten Noorden van Helgoland door Duitsche jachttoestellen opgevangen en uiteengedreven. Er werden verscheidene verbitterde lucht gevechten boven het binnendeel van de Duitsche Bocht gevoerd. Daarbij werden, volgens tot dusverre ontvangen berichten, 34 Engelschen neergeschoten. Bij dit aantal zijn niet de verliezen inbegre pen, die de overgebleven Engelsche toestellen naar alle waarschijnlijkheid op hun vlucht terug verder hebbenij geleden. Brokstukken van neer geschoten Engelsche toestellen zijn reeds op de Duitsche eilanden aangespoeld. De bemanningen van twee Engelsche vliegtuigen werden gevan gen genomen. Enkele Engelschen gelukte het floor te breken naar Wilhelmshaven. Zij raakten in geconcentreerd afweervuur, zoodat zij er niet toe kwamen bommen neer te werpen. Aan Duitsche zijde zijn twee vliegtuigen, welker be manningen met valschermen omlaag sprongen, neergestort. De zegevierende Duitsche jacht toestellen zijn Messerschmidt-machines van het type 109. Zij behooren tot het jachteskader Schumacher, dat reeds op 14 December door het neerschieten van 10 der 20 aanvallende Engelschen den vijand met 50 pet. verlies naar huis zond. Nader meldt het D.N.B.: Voor de Britsche radiozenders werd Maandagavond het Duitsche bericht over het gevecht boven Helgoland als on juist voorgesteld. Van bevoegde Duitsche' zijde wordt hiertegenover op ondubbelzinnige wijze vastgesteld dat de Duitsche mededeeling offi cieel is afgekomen en dat de daarin vervatte opgave, dat 34 Engelsche, daarentegen, slechts 2 Duitsche vliegtuigen zijn omlaaggeschoten, in overeenstemming is met de waarheid. De Engelsche mededeeling, dat twaalf Duitsche vliegtuigen omlaag zijn geschoten, is uit de lucht gegrepen. Deensche eilandbewoners sloegen den strijd gade. TöNDER (Jutland, Denemarken), 18 Dec. De bewoners van de meest in de nabijheid van fle Duitsche grens gelegen eilandjes beweren dat zij Maandag tusschen 10 uur en 3 uur na middag boven Sylt, het eiland, waarop een Duit sche luchtbasis gestationneerd is, een van de grootste luchtgevechten sedert het uitbreken van den oorlog hebben waargenomen. Op het eiland Röm was het gevecht het beste waar te nemen. Personen, die het gevecht ge volgd hebben, zeiden dat er 14 bommen uitge worpen werden. Men kon echter niets omtrent de uitwerking daarvan melden. Zij verhaalden- hoe eenige minuten na 10 uur vanmorgen het luchtdoelgeschut van Sylt plotse ling hevig begon te vuren en hoe een zwerm Mes- serschmidts opstegen om de „raiders" te ont- Het ijs, dat Zondag reeds drie slacht offers heeft gevraagd, heeft Maandag vijf menschenlevens gekost. De 25-jarige landarbeider J. Raggers nit Steggerda is gistermiddag bij het schaatsen rijden op de gekanaliseerde rivier de Linde door het ijs gezakt en verdronken. R. laat een vrouw en twee kinderen achter. Gistermiddag omstreeks half vijf zijn twee militairen van ongeveer dertigjarigen leeftijd, P. de Winter en M. de Wilde, beiden wonende te Gaasterland en gedetacheerd te Ossesluis, bij het schaatsenrijden op de Hoogeveenschevaart aldaar doer het ijs gezakt en verdronken. Onmiddellijk stelde de sluiswachter pogin gen in het werk om de drenkelingen op het droge te krijgen, waarbij hij gebruik maakte van een ladder. Na eenïgen tijd gelukte het hem de militairen uit het water te halen, doch de levensgeesten waren toen reeds geweken. Het stoffelijk overschot der beide man nen werd later naar het gemeentehuis van de Wijk overgebracht. Een van hen was ge huwd en had twee kinderen. De dertigjarige arbeider K. Reitsma uit Oenkerk is bij het schaatsenrijden op de Ringvaart ter hoogte van de werkverschaf fing Buitenveld onder Veenwouden (F.) in een wak terecht gekomen en verdronken. Te Boornzwaag is een 25-jarige veehouder, die op de Langstaartenpoel aan het schaat senrijden was, in een wak gereden en ver dronken. £uge£sche atiegeccuuwaC op de ïDuUscfie Tlo&idzeekust. moeten. Door het mistige weer was het den waar nemers niet mogelijk onderscheid te maken tus schen Duitsche en Engelsche vliegtuigen en om meer details van het gevecht waar te ne men. Volgens deze waarnemers zou het zuide lijke deel van het Duitsche eiland Hörnum eveneens in den loop van het gevecht gebom bardeerd zijn. Eenstemmig verklaarde men dat er een buitengewone activiteit gedurende de laatste nachten van de Britsche luchtmacht boven Sylt waar te nemen valt. (United Press). In diens! zijnde werkloozen krijgen ook de Kerstgave. De regeeringspersdienst meldt: De minister van defensie heeft bepaald, dat de kostwinnersvergoeding, die is vastgesteld op het steunbedrag, hetwelk een dienstplichtige als ondersteunde werklooze vóór zijn opkomst laatstelijk genoot, in de week van 1823 De cember 1939 wordt verhoogd met het bedrag, dat de dienstplichtige dit jaar als Kerstgave vermoedelijk zou hebben genoten, indien hij niet in werkelijken dienst zou zijn geweest. H. M. de Koningin neemt deel in de nieuwe Staatsleening. Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin voor een aanmerkelijk bedrag deelnemen in de nieuwe Staatsleening. De Fransche Iegerbericliten. Duitschers in de Vogezen krijgsgevangen gemaakt. Maandagavond: „Aan het einde van den morgen is in de Vogezen een levendige strijd gevoerd tusschen een van onze verkenningsdetachementen en Duitsche elementen. Wij maakten eenige krijgs gevangenen onder wie twee officieren". Dinsdagmorgen: „Niets belangrijks te melden". Zij, die xich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. DE STRIJD VAN HET FINSCHE VOLK. In het nummer van heden geeft onze correspondent te Stockholm, Charles G. Behrens, een aangrijpende beschouwing over den strijd dien het Finsche volk voert tot behoud van zijn vrijheideen strijd waarin ook grijsaards, vrouwen en zelfs kinderen hun taak vervullen en waarin ieder stukje weg, ieder huis, ieder bruggetje dat ontruimd moet worden, eerst door de Finnen wordt vernietigd. Als de Russen Finland zouden veroveren, zal het een totaal verwoest Finland zijn. Rusland heeft zich misrekend in den tegenstand. Wij bevelen dit artikel in de belang stelling van den lezer aan. Vliegers pogen vergeefs Helsinki te bereiken. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt in een communiqué mede: Op 18 December hebben de Russische troepen in het district Moermansk de stad Pitkajarvi, op 85 K.M. te zuiden van Petsamo bezet. In andere districten kwam het tot kleine gevech ten tusschen verkenningseenheden, in de Land engte van Karelië was de artillerie aan beide zijden actief. In eenige districten was activiteit in de lucht. Een aantal oorlogsschepen van de Oost- zeevloot hebben kustbatterijen in het district Björku beschoten. Het Finsche oorlogscommuniqué maakt melding van Russische aanvallen, die Zondag op de Kareli- sche landengte met groote kracht ondernomen zijn en die alle werden afgeslagen. De Russen verloren 26 tanks, die vernield werden. Vijf Russische tanks zijn vernield aan het front van de river Taipale, teen de Finsche artillerie twee malen Russische troepenconcentraties, die een aanval voorbereidden, uiteendreef. Verder zijn twee Russische tanks ver nield in den sector van Loimola en drie bij Suomus- salmi. De Russische aanvallen in de nabijheid van Koirinija en Syskyjarvi zijn afgeslagen. Voor de eerste maal in zeventien dagen hebben Russische vliegtuigen pogingen in het werk gesteld om Helsinki te bereiken. Bij Sippo, op 15 mijl ten oosten van Helsinki, werden zij echter door de kustbatterijen, welker vuur in Helsinki gehoord werd, teruggedreven. Gemeld wordt, dat Russische toestellen Maandag over Midden-Finland hebben gevlogen. Het ijs op de Finsche meren is thans op vele plaatsen sterk genoeg om zelfs zware tanks te dragen. De gereorganiseerde Russische bevelvoering past een nieuwe tactiek van frontaanvallen toe. Ten noorden van Petsamo op 18 K.M. van Sal mi jarvi, in den uiterst noordelijken sector is een groot gevecht begonnen tusschen twee gemotori seerde Russische colonnes en Finsche troepen, zoo meldt de Finsche correspondent van „Aftenbladet". Voor het oogenblik spreken vooral de mitrailleurs. De strategische positie van Finland wordt als zeer sterk beschouwd. Men vreest, dat een waar bloed bad aangericht zal worden, alvorens de Russen er in slagen tot den beslissenden aanval over te gaan. De correspondent van het Noorsche telegraaf- agentschap aan de Noorsch-Finsche grens meldde Maandag: Ten zuiden van Kuosjarvi heeft de strijd den ge- heelen nacht gewoed. De gevechten duren nog steeds voort. De Sovjet-Russiche troepen hebben thans het grootste deel bezet van het Finsche gebied langs de Noorsche grens. Zij hebben zware verlie zen geleden, maar zijn daardoor niet belangrijk verzwakt. In verband met hun groote troepensterk ten. Sedert Vrijdag zijn zij voortdurend in zuidelijke richting gedrongen. Ongeveer 50 uitgeputte Finsche soldaten hebben de Noorsche grens overschreden. Zij zijn geïnterneerd. Zij vertelden, dat ldeine Finsche detache menten een verschrikkelijke slachting hebben aangericht met kleine stukken veldgeschut in de bosschen langs de wegen. Eenmaal werden 700 Russen in de pan gehakt. Zij waren volko men bij verrassing onder vuur genomen. Webb Miller, van United Press, met het Fin sche leger op de Landengte van Karelië, bericht: Na de Russen over de Taipale rivier terugge worpen te hebben, zijn de Finnen er thans in geslaagd om een van hun meest belangrijke doel einden te bereiken in den „slag aan de Manner- heim linie" n.l. op het meest kritieke punt van het defensiesysteem. In de eerste dagen van het offensief slaagde het Roode Leger erin om een scherpe bocht van de rivier tusschen het Suvanto-meer en het Ladoga-meer te bezetten, verdere pogingen en aanvallen om verder op te trekken mislukten en iedere poging om de Finnen van de Noordelijke Ander Duitsch oorlogsschip eveneens geraakt. - De „Leipzig" behoort tot de „Leipzig-klasse". De waterverplaatsing van dezen kruiser be draagt 6000 ton. Het schip is 543 voet lang en voert een bemanning van 600 koppen. Het voert 9 kanonnen van 15 c.M., 4 van 8 c.M., 18 machinegeweren en 18 torpedolanceer- buizen. De „Leipzig" dateert van 1929. oever te verdrijven mislukte eveneens. Thans zijn de Finnen er, dank zij een scherp kruisvuur van het Oosten en het Westen uit, in geslaagd de Russen uit deze bocht te verdrijven en zij hebben zoodoende den zwaren druk, die.de Russen van hieruit op de Finsche troepen die aan de monding van de rivier aan de oevers van het Lado- meer liggen, opgeheven. In de gevechten, die in dit deel van Finland geleverd zijn neemt dit gevech zeker een eerste plaats in, het is de belangrijkste overwinning van de Finnen in deze streek. Teen ik de stellingen aan den mond van de Taipalerivier bezocht vertelde mij de Finsche commandant. De Russen hebben zichzelf in dezen doodelijken val geplaatst. Van dit punt uit hebben de Russen een groot aantal aanval len ondernomen, bij een daarvan gebruikten zij zelfs 50 tanks, het grootste aantal dat in dezen oorlog op eenmaal werd gebruikt. Tenzij de Russen direct genoeg versche reserves kunnen aanvoeren, schijnt dat dit punt voor hen, al thans voorloopig, verloren is. Russisch moreel aangetast? De Zweedsche bladen berichten, volgens Havas eenstemmig, dat de bevolking te Leningrad zich rekenschap geeft van den kwaden gang van zaken voor de Russen in Finland, niettegenstaande de Russische pers hierover zwijgt. Ook is het moreel van het Roode leger aan het front aange tast. De Finnen hebben uit vliegtuigen pamfletten omlaag geworpen, waarin de Russische soldaten worden aangespoord de wapens te gebruiken om de ketenen van de Gpöe te verbreken, een einde te maken aan den oorlog en de generaals te straffen. De correspondent van de „Dagens Nyheter" bericht, dat een groote Russische legermacht bij Suomussalmi en Tolvajarvi is omsingeld. Sommige gevangen genomen Russen hebben medegedeeld, dat zij slechts een opleiding van drie maanden hebben gehad. Het gerucht gaat dat de Russen thans voornemens zijn 200.000 man goed opgeleide troepen naar het front te zen den. De Gpoe zou opdracht hebben gekregen na te gaane, of het falen van het Roode leger te wijten is aan sabotage en verraad. De Russische opmarsch in het noorden wordt gesteund door sterke gemotoriseerde afdeelin- gen. Op Zweedsch initiatief is een bureau opgericht te Helsinki teneinde Finsche kinderen voor den duur van den oorlog naar Zweden te zenden. De Finsche troepen hebben Salmijarvi opge geven en hebben zich ten Zuiden van dit dorp teruggetrokken. De opmarsch van de Russen in dit gebied heeft in Noorwegen verontrusting gewekt; beide landen hebben ham verdediging in het hooge Noorden verstrekt. Onderzoek naar muiterij. De correspondent van de ,3aseler" National Zeitung" te Stockholm verneemt dat marschalk Worosjilof een commissie naar het front in Finland heeft gezonden, welke een onderzoek in moet stellen naar de muiterij onder de troepen van het Roode Leger. De leider van de Gpoe Deria maakt, naar de correspondent verder meldt, deel uit van deze commissie. De Britsche Admiraliteit heeft gisteravond be kend gemaakt, dat de commandant van den Engel schen onderzeeër, die de „Bremen" in zicht had ge- liregen, dit schip bevel had gegeven te stoppen. Hij maakte zich gereed een waarschuwingsschot af te vuren, toen vijandelijke vliegtuigen de duikboot dwongen onder water te gaan. Ondanks het feit, dat Duitsche vliegtuigen in de nabijheid waren, kwam de duikboot boven water en gaf de „Bremen" een teeken, om onmiddellijk te stoppen. De „Bre men" nam hiervan geen notitie. De commandant van de duikboot maakte zich gereed een schot af te vuren voor den boeg van de „Bremen" toen hij opnieuw gedwongen werd te duiken. Vier en twintig uur later zag dè duikboot een vestzakslagschip, twee slagkruisers en drie in de nabijheid varende kruisers. De commandant van de duikboot besloot te probeeren meer dan één schip buiten gevecht te stellen. De eerste torpedo trof den kruiser „Leipzig" en men gelooft, dat nog twee torpedo's een an deren zwaren kruiser getroffen hebben. Drie andere torpedo's schoten tusschen de vijan delijke schepen door. Nadat op de duikboot jacht v/as gemaakt, keerde deze na het vallen van het donker naar de plaats terug en constateerde, dat een oppervlakte van bijna vier vierkante mijlen onder een dikke laag olie lag. De Admiraliteit voegt hieraan toe: „Het lijkt zeker, dat minstens een zware kruiser, behalve de lichte kruiser „Leipzig" ernstig beschadigd is, en het is zeer wel mogelijk, dat ten minste één van de schepen er niet in geslaagd is de haven te bereiken. NEDERLANDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN HARDRIJDEN. De Nederlandsche kampioenschappen in het hardrijden op de schaats zijn vastgesteld op Za terdag 23 en Zondag 24 December te Groningen op de baan van de IJsclub Groningen. Op den eersten dag wordt gereden over de afstanden 500 en 5000 meter, op den tweeden dag over 1500 en 10.000 meter. HAARL. VOETBALBOND. RANGLIJSTJES VAN GROEP A: (bijgewerkt tot en met 10 December) AFDEELING 1 gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. V. S. V. 3 9 8 1 0 17 47—15 1.89 Waterloo 8 6 0 2 12 38—20 1.50 Beverwijk 2 8 5 1 2 11 27—10 1.38 Stormvogels 3 9 6 0 3 12 37—18 1.33 Kinheim 3 10 5 0 5 10 33—37 1.— Kennemers 3 8 3 2 3 8 24—32 1.— V. S. V. 4 8 3 1 4 7 22—32 0.88 Kinheim 2 9 3 2 4 6 22—27 0.67 Kennemers 4 8 2 1 5 5 24—30 0.63 Stormvogels 4 5 0 0 5 0 8—24 0.— V. V. B. 2 8 0 0 8 0 18—55 0.— Kinheim 2 heeft 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen. AFDEELING 2 R. C. H. 3 7 6 1 0 13 41—6 1.86 Haarlem 3a 7 5 0 2 10 35—20 1.43 H. F. C. 3 8 5 0 3 10 31—28 1.25 Heemstede 8 4 1 3 9 28—21 1.13 Hillinen 2 8 4 0 4 8 16—13 1.— Spaarnestad 9 3 2 4 8 18—25 0.89 E. D. O. 3 7 2 2 3 6 18—14 0.86 Bloemendaal 4 7 1 1 5 3 11—39 0.43 Nieuw Vennep 7 0 1 6 1 11—43 0.14 AFDEELING 3 R. C. H. 5 8 7 1 0 15 18—8 1.88 E. D. O. 4 8 7 1 0 15 48—22 1.88 Haarlem 3 6 4 0 2 8 23—6 1.33 Zandvoort 3 7 4 0 3 8 24—20 1.14 Schoten 3 7 3 1 3 7 15—15 1.— Bloemendaal 3 9 1 4 4 6 27—38 0.67 T. H. B. 2 8 2 1 5 •5 21—24 0.63 Damiaten 7 1 2 4 4 14—29 0.57 Zeemeeuwen 3 8 0 0 8 0 8—36 0.— AFDEELING 4 D. C. O. 8 8 0 0 16 46—9 2.— R. C. H. 4 8 6 1 1 13 32—12 1.63 Droste 7 5 1 1 11 44—9 1.57 D. S. K. 7 3 1 3 7 22—19 1.— V. O. G. 7 3 0 4 6 23—28 0.86 E. T. O. 8 3 0 5 6 19—22 0.75 Haarlem 5 7 2 1 4 5 7—27 0.71 H. F. C. 4 9 2 0 7 4 18—43 0.44 Kenau 7 0 0 7 0 7—49 0.— AFDEELING 5 Kemphaan 8 8 0 0 16 42—3 2.— V. V. H. 8 6 0 2 12 18—18 1.50 Bloemendaal 2 7 4 1 2 9 20—12 1.29 Brederode 7 3 2 2 8 21—16 1.14 Schoten 2 7 3 0 4 6 29—19 0.86 Spaarndam 6 1 2 3 4 21—26 0.67 E. H. S. 2 8 2 0 6 4 9—28 0.50 Haarlem 4 8 2 0 6 4 14—40 0.50 VL Vogels 2 1 l 1 3 8—20 0.43 De avonturen van de Engelsche duikboot, aldus meldt Reuter nog, begonnen bijna direct toen zij het gebied, waar zij moest patrouilleeren, bereikte. De onderzeeër kreeg namelijk een pas geschilder de duikboot in zicht en viel die met torpedo's aan. De Engelsche gezagvoerder, die door de periscoop de uitwerking van de torpedo's waarnam, zag een verblindende flits en nam waar, hoe wrakstukken twee honderd voet de lucht in werden geslingerd. De zee werd met stookolie en wrakstukken bedekt en ook werd het lijk van een Duitschen matroos ge zien. Een paar dagen later ontmoette de duikboot de Bremen. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat het van Britsche zijde vespreïde bericht, volgens het welk de Britsche onderzeeër „Ursula" een Duitsche kruiser van de „Köln" klasse in de monding van de Elbe tot zinken zou hebben gebracht, (gelijk giste ren uit Londen werd gemeld) van allen grond is ontbloot. De mogelijkheid bestaat, zoo zegt het D. N. B., dat op genoemden dag de ontploffing onder water, welke door een lichten kruiser is waargenomen, het gevolg was van een torpedo, welke door een Brit- schen onderzeeër was afgevuurd. Zooals evenwel in het legerbericht van 14 December reeds is ge meld, heeft deze ontploffing slechts geringe schade aangericht. Reuter verneemt in officieele Britsche kringen, dat er geen waarheid schuilt in de Duitsche bewe- ï'ing, dat Duitsche vliegtuigen Zondag twee patrouil levaartuigen hebben tot zinken gebracht en drie andere oorlogsschepen schade hebben toegebracht. Opvoering Kerstspel van fir. J. Callenbach. „Drie Wijzen van onzen tijd." IJMUIDEN Dinsdag Door dr. J. R. Callenbach is een Kerstspel ge schreven „Drie wijzen van onzen tijd" genaamd, dat door de leden der Hex-vormdè Jongeren en der Chr. Jongemannen Vereeniging in het Hervormd Ver- eenigingsgebouw aan de Kalversti*aat Maandagavond j.L werd opgevoerd. Aan goede Kerstspelen met den klemtoon op: goede is helaas onze tegenwoordige Nederlandsche kerkelijke litteratuur niet rijk. Het pleit voor den auteur van het hierbovengenoemde werk, dat hij deze leemte gevoeld heeft en zich er toe gezet heeft in een behoefte te voorzien. Bij de samen stelling van dit bewuste spel heeft de schrijver blijk gegeven van een vlotte enscèneering der handeling en, wij zouden haast zeggen, hij beschikt over een verborgen tooneelader, want deze kant van het spel zit goed in elkander en houdt de aandacht van de toeschouwers wel vast. Alleen de taal» is soms nog wat hoekig en zou zoodoende minder gezocht heb ben kunnen zijn. In de toelichting lezen we dat „Drie wijzen van onzen tijd" niet v/il zijn een too- neelstuk, maar een prediking en velen waren ge komen om naar deze prediking te luisteren. Ds. G. F. Callenbach leidde dezen avond in met een korte uiteenzetting van het spel. Een arbeider, een kantoorbediende en een vrouw: alle drie ver tegenwoordigers van menschen uit dezen tijd hoo- ren het: Vrede op Aarde, maar vatten de diepere beteekenis van het lied niet. Een profeet wijst hen op den Vredevorst. Drie gestalten: Wijsheid, Kunst en Techniek be roemen zich op hun gaven, maar deze worden ver smaad: het beste van de wereld wordt te Bethle hem geweigerd De drie menschen zoeken verder, komen steeds met nieuwe geschenken en worden bij de kribbe van den Vredevorst steeds weer af gewezen. Slechts zij, die met leege handen komen en niets hebben aan te bieden, worden aangeno men. Zij moeten zichzelf geven en zulk een „ar moede" wordt geaccepteerd. Zoo daalt dan Vrede in hun ziel. De entrées der medespelenden van achter uit de zaal tusschen de rijen bezoekers door naar den op gang van het podium was goed gevonden. De tekst werd goed gekend; de sobere aankleeding van spe lers en tooneel deden voor dit kerstspel harmonisch aan. De medespelenden hadden van hun uitvoering werk gemaakt, dat viel wel te bespeuren. Van den een ging weliswaar meer zeggingskracht uit dan van den ander, maar allen hebben hun best er voor gedaan. Apart willen we vermelden de zeggingskracht der Techniek, die heusch zulk een onwezenlijke taal niet sprak en den nuchteren mensch van het he den, met zijn beide voeten op den grond van 1939- 1940 staande, goed benaderde. En is het een won der, dat we bij de pleitrede, die de vriendelijke per sonificatie der Kunst voor haar idealen hield, ons hart voelden opengaan, vooral daar zij zich zoo overtuigend in haar dictie betoonde. Trouwens allen hebben zich zonder uitzondering met toewijding aan dit spel gegeven. De belichting stelde niet veel voor: een behoorlijke schijnwerper had hier veel kunnen verbeteren. De frissche stemmetjes in het kinderkoor deden extra hun best. Ook het groote koor, dat zijn lie deren verdienstelijk a capella zong (altjes deto neerden wel eens!), was een noodzakelijke factor voor het ondersteunen van de handeling, welke aandachtig door het publiek werd gevolgd. Daarna heeft ds. G. F. Callenbach de bijeenkomst gesloten, gfc j

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1