Ruwe Handen, Ruwe Huid, Purol NIEUWS IN 'T KORT. N S D A G 19 DECEMBER 1939 Vordering van schoolgebouwen. Ie financiëele regeling tusschen gemeente en schoolbesturen. aterdagmiddag vergaderde te Utrecht de ad- club voor de onderwijswetgeving, instelling den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, on- Jeiding van den heer K. de Boer, burgemeester Hardinxveld. Deze vergadering was belegd ciaal ter bespreking van de moeilijkheden, ke zijn ontstaan en nog zullen ontstaan door de dering van de schoolgebouwen, met name met rekking tot de financieele regeling tusschen de ieefite- en schoolbesturen. Algeméén was men oordeel, dat de door de Vereeniging van Neder- Ische Gemeenten voorgestelde regeling wel een ctische oplossing biedt, maar dat deze in ad- istratief beroep niet zal kunnen worden aan- rCj. Een wettelijke noodoplossing werd noodig jrdeeld. Het hoofdbestuur van den bond zal •den voorgesteld over deze aangelegenheid een es tot de regeering te richten. Ie vergadering werd bijgewoond o.a. door den r A. Vogel, administrateur van het Departe- nt van Financiën, oud-bestuurslid van de club, door den heer C. J. van As, uit Gouda, voor- van het Centraal Bestuur van de Advies- Houten heet op Urk raakte in brand. Maandagavond is omstreeks kwart voor negen ind ontstaan in een van de houten keten van de inemersfirma van Marken en Co., die werk- amheden aan de op Urk in aanbouw zijnde sluis. t uitvoert. In deze keet waren vijf motoren aanwezig, wel- gebruikt worden bij het leegpompen van de lisput, terwijl er voorts enkele vaten ruwe olie benzine stonden opgeslagen. In deze brandbare materie vonden de vlammen etig voedsel. Hoog laaide het vuur op en vele be- jners van Urk waren dan ook naar de plaats van n brand getogen, welke een kwartier gaans van t dorp is gelegen. pe brandweer van Urk bond den strijd tegen het Lr aan, en had eerst tegen elf uur den brand ider de knie. Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat et vuur is ontstaan, doordat een vonk van een er in werking "zijnde motoren is overgeslagen op der vaten benzine. De keet is geheel ver- oest. Xmsterdamsche Univèrsiteits- vereeniging bestaat 50 jaar. Herdenking in de aula der Universiteit. In een plechtige vergadering heeft Maandag- üdda-g het bestuur van de Amsterdamsche Uni- ersiteitsvereeniging het vijftigjarig bestaan dezer ereeniging herdacht. Daartoe verzamelden zich in Je aula van de universiteit behalve de bestuurs- eden, vele professoren, leden van het college van uratoren met den president curator, burgemeester, Ir. W. de Vlugt, de wethouders dr. E. Boekman F. van Meurs, afgevaardigden der studenten- sorpora en andere belangstellenden. De waarnemend voorzitter der vereeniging, prof. ir. P. Scholten, sprak, na woorden van welkom ot de aanwezigen te hebben gericht, een herden- lingsrede uit, waarin hij de totstandkoming en de llstorïe der vereeniging schetste. Vervolgens wendde spr. zich tot een der beste trienden van de universiteit, burgemeester De Vlugt. Het was spr. een eer den burgemeester het {erelidmaatschap der vereeniging te mogen aan bieden. Naast het uitreiken van het eerelidmaat- fchap is doel van deze bijeenkomst de aanbieding van een geschenk aan de universiteit. Dit geschenk is een dubbel. Vooreerst een schil- Serij van Van der Waay, getiteld: „Na de promo- lie", beter: „Na de rede7'. Het stamt uit hen tijd der oprichting van de universiteits-vereeniging. Het toont een stoet van hoogleeraren, die de aula a inaugurale of rectorale rede, verlaat. Het tweede geschenk is de aanbieding van een publicatiefonds. Voor stille werkers van de weten- Khap is het dikwijls moeilijk hun werk uit te ge ven. Een wetenschappelijk werk, dat niet tot an deren kan doordringen, blijft waardeloos. Dit fonds wil de mogelijkheid daarvan voor werk van de Amsterdamsche universiteit bevorderen. Spr. hoopt, dat het nog kleine fonds spoedig zal toe nemen. Hierna was het woord aan burgemeester De Vlugt. Spr. was dankbaar voor het eerelidmaat schap eener zoo belangrijke vereeniging. De offervaardige hulp van -de universiteitsver- teniging heeft niet kunnen verhoeden, dat de uit gaven voor de universiteit van 1889 af ruim ver vijfvoudigd zijn en reeds verscheidene jaren niet ver van het respectabele bedrag van f 2.000.000 verwijderd zijn. Maar dit belet allerminst, dat met de grootste erkentelijkheid gememoreerd moet wor den, wat de universiteitsvereeniging voor de Am- erdamsche universiteit wel heeft vermogen te oen. De rectormagnificus der universiteit, prof. dr. 1. J. van Loghem vertolkte hierop de gevoelens van den senaat der universiteit. Na afloop van deze bijeenkomst was in de se naatskamer gelegenheid het bestuur van de Am sterdamsche Universiteitsvereeniging te complimen leeren. Nederlandsch Instituut van accountants. In de vijf-en-veertigste jaarlijksche algemeene vergadering van het Nederlandsch Instituut van Accountants zijn tot lid benoemd de heeren B. D. Eerdmans, Eindhoven, J. J. de Graaf, Semarang, E. van der Lijn, Amsterdam, N. P. Spek, Rotterdam, P. G. E. Splint, Amsterdam, C. Th. Stijl, Rotter dam in 't bezit van het accountantsdiploma van het Nederlandsch Instituut van Accountants en de heer "J. F. C. van Bodegraven, Hillegersberg, in het be- zit van het accountantsdiploma van de Nederland sche economische hoogeschool te Rotterdam. Het instituut telt thans 705 leden en 1886 as- listen. In de vacatures, ontstaan wegens periodieke af treding van de heeren R. A. Dijker, Wassenaar, W. A. de Jongh, 's-Gravenhage en Joh. E. van Koetsveld, Rotterdam, welke niet herkiesbaar wa ren, werd voorzien door de benoeming van de heeren: W. N. de Blaey, Rotterdam, T, Keuzen- kamp, 's-Gravenhage en mr. B. Moret, Rotterdam. In de plaats van den aftredenden voorzitter, den heer R. A. Dijker, werd gekozen de heer J. van Hamersveld, Amsterdam. Tot voorzitter resp. plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep werden herkozen de heeren mr. J. Limburg, 's-Gravenhage en mr. dr. Wijnveldt» 's-Gravenhage, tot rechtsgeleerd lid van dien raad werd gekozen de heer mr. P. A. Rutgers van der Loeff, Amsterdam, tot accountant plaatsvervangend lid de heer W. Haaksma. Am sterdam. Tot voorzitter, resp. plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Tucht werden herkozen de hee ren mr. M. van Regteren Altena, Amsterdam en mr. H. Bijleveld, Amsterdam, tot lid van dien Raad de heer James Polak, Rotterdam en tot plaatsvervan- fend lid de heer Joh. J. Posthumus, Amsterdam. P. E. N.-club wil betere gezindheid aankweeken. Opdat een nieuw Europa bereikbaar is. Dezer dagen hield het P. E. N.-centrum voor Nederland een bijzondere algemeene ledenvergade ring onder voorzitterschap van dr. J. Bierens de Haan. In antwoord op zendbrieven van de Fransche en Engelsche P. E. N.-clubs werd een manifest opgemaakt door het bestuur, waarna de ledenver gadering dit manifest goedkeurde. In dit manifest wordt solidariteit uitgesproken met allen, die uit zon naar een betere verhouding onder de Europee- sche volken in de hoop, dat na den oorlog een nieuw Europa geboren worde. Noodig wordt daar voor geacht een besliste veroordeelïng van het ge weld en een veroordeeling van den veroverings oorlog als niet meer overeenkomend met het redelijk bewustzijn en het rechtsgevoel van dezen tijd. De Nederlandsche P. E. N.-club acht het een taak der schrijvers voor hun werk den tegenweer tegen gevaarlijke machten ten bate van een alge meen rechtsbewustzijn te bevorderen. Na dezen oorlog mogen overwinnaars en overwonnenen niet in onderlinge vijandschap blijven staan. De Neder landsche P. E. N.-club roept haar leden op om in woord en geschi'ift te doen wat mogelijk is tot aan kweeking van die betere gezindheid, die het be ginsel uitmaakt van een broederschap der volken. 5 (Adv. Ingez. Med.) DE ZEEUWSCHE WATEREN EN DE STAAT VAN BELEG. In de Staatscourant van Maandag is een bekend making van den commandant in Zeeland opgeno men, waarbij deze militaire autoriteit een aantal bepalingen voor de algemeene veiligheid heeft vastgesteld ten aanzien van den toegang tot het verkeer binnen en het verlaten van het in staat van beleg verklaarde gedeelte der Zeeuwsche wa teren Een bestuurder van een vrachtauto, die tijdens een verduisteringsoefening te Ouderkerk a. d. Amstel met een onafgeschermde bermlamp had ge reden, is tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Bij K. B. is benoemd tot vice-president van de arrondissements-rechtbank te Utrecht mr. C. Veen, thans rechter in gemelde rechtbank. Bij K. B. is aan prof. mr. C. P. M. Romme op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter van de staatscommissie in zake de vac cinatie, met dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Bij K. B. is benoemd tot voorzitter van de staatscommissie in zake de vaccinatie prof. mr. P. J. M. Aalberse, lid dier commissie. Op 54-jarigen leeftijd is te Middelburg over leden, jhr. ir. J. L. Boreel, sedert 1921 inge nieur van den polder Walcheren. De Haagsche gemeenteraad heeft eervol ontslag verleend aan den heer B. J. Bijnen ver loskundige Gynaecoloog bij de gemeentezie kenhuizen en in diens plaats benoemd dr. A. J. M. Holmer te Groningen. Tegen den Nederlandsehen mijnwerker M., die de negentienjarige dochter van zijn Bel gischen kostbaas met drie messteken levensge vaarlijk heeft gewond, is vier jaar gevangenis straf geëischt. Op het Rokin in Amsterdam is een 62- jarige dame onder een tram geraakt en levens gevaarlijk gewond. Op 77-jarigen leeftijd is te Wassenaar over leden ir. M. C. F. J. Cosijn, oud-adviseur-verifi cateur van het Rijksbureau voor zee-instru menten te Leiden, welke functie hij van 1903 1928 bekleedde. De Winter Algemeene Ledenvergadering der Vereeniging Nederlandsche Fabrikaat'" zal plaats hebben op Donderdag 21 December a.s. te 3.30 uur nam. in gebouw „Excelsior" Den Haag. Te Beek is de 40-jarige J. Leenders door een motor aangereden en doodelijk gewond. Bij de grondwerkzaamheden te Maastricht is de 36-jarige grondarbeider H. onder een hoop grond bedolven geraakt en overleden. Op aangifte van een hoofdconducteur der Ned. Spoorwegen is te Ede een reiziger uit een trein gearresteerd, verdacht van spionnage. Kippenstapel wordt kleiner. De teeltregeling voor 1940. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de minister van economische zaken thans een beslissing genomen betreffende de teelfcrege- ling van de pluimveehouderij voor 1940. Gelijk bekend, vorziet- deze teletregeling o.a. in. een beperking van het aantal uit te broeden kuikens. De teeltregeling voor 1940 bepaalt dit aantal in totaal op 80 pet. van dat in het vorige seizoen. Met het oog op de vooruitzichten welke de economische positie van ons land op grond van de huidige verhoudingen .biedt, kwam het ook in 't belang van de pluimveehouderij wensche lijk voor, genoemd percentage niet hooger te stellen Vergif uit doktersauto gestolen. Dokter Y. R. uit Hendrik Ido Ambacht had Zondagmiddag zijn auto geparkeerd op de N.-Blaak te Rotterdam. Toen hij wat later bij zijn wagen kwam, bleek daaruit een bruin lede ren koffertje met instrumenten en ampullen met zwaar vergif verdwenen te zijn. Hij deed onmid dellijk aangifte bij de politie. De politie heeft het publiek gewaarschuwd uiterst voorzichtig te zijn met de fleschjes met vergif. Het is niet onmoge lijk, dat de dader (s) van den diefstal de ampullen als waardeloos wegwerpt(en). De West herdenkt het vijfjarig bestaan van het K. L. M.-bedrijf aldaar. Wij vernemen, dat in Curagao het vijfjarig be staan van het K.L.M.-luchtnet in West-Indië fees telijk zal worden herdacht. Het huldigingscomité, dat in 1934 de bemanning van de Snip een groot- sche ontvangst bereidde, heeft zich opnieuw ge vormd met het doel op den vijfden verjaardag van de aankomst van de Snip op Curasao 22 De cember een gedenkteeken te onthullen op het Curagaosche vliegveld Hato. Dit gedenkteeken be staat uit een luchtwegwijzer. In den loop van den zelfden dag zal een receptie worden gehouden. Voor het personeel is een feestavond georgani seerd en den volgenden dag sportwedstrijden. Meisje door trein gegrepen. Maandagmiddag om vier uur is op den onbe- waakten overweg van den hoogen zeedijk te Zevenbergsche Hoek, het twaalfjarig meisje Marie Kapitein, dat per rijwiel van school huis waarts keerde, door den sneltrein uit Breda gegrepen. Het meisje was op slag dood. De trein had ruim zeven minuten vertraging, daar de geheel verwrongen fiets tusschen het drijfwerk van de locomotief was verward ge raakt. AMST. STUD. VER. „UNITAS" OPENT NIEUWE SOCIËTEIT „S.A.L.V.E." Onder groote belangstelling heeft de plech tige opening plaats gehad van de nieuwe Sociëteit „Salve" van de Stud. Vereen. „Unitas Studiosorum Amstelodamensium:. De Rector Senatus, de heer W. Bagnayheette de aanwezigen welkom en gaf een overzicht van de factoren, die aanleiding gaven om van Sociëteit te veranderen. Nadat spr. allen, die hun medewerking had den verleend bij de verhuizing en vooral bij de inrichting van het nieuwe gebouw, welke voor een belangrijk gedeelte door de leden ge schiedde, hulde had gebracht, gaf hij het woord aan den Rector Magnificus, prof. Van Loghem. Deze wijdde eenige hartelijke woorden aan het herboren Salve en noemde een stijlvol en gezellig Sociëteitsgebouw een krachtige stimu lans voor een bloeiend vereenigingsleven. Hierna ging spr. over tot de officieele opening en droeg het beheer over aan den praeses van het Soc. bestuur, die met een kort woord dankte. Hierna recipieerde de senaat en kon men tevens de smaakvolle inrichting bewonderen, waarbij vooral de origïneele wandschilderingen zeer de aandacht trokken. 's Avonds werd een inwijdingsfeest gehouden. INSTALLATIE ELECTRICITEITSRAAD. De minister van Waterstaat ir. Albarda, heeft Maandag in het departement van Waterstaat den electriciteitsraad geïnstalleerd. Scheepvaart op IJselmeer onder vindt zeer groote moeilijkheden. De scheepvaart heeft op het IJselmeer thans reeds met zeer groote moeilijkheden te kampen. Was het Zondag voor motorschepen nog wel mo gelijk, om, zij het niet zonder moeite, zich een weg te banen door het ijs op het Buiten-IJ, thans blijkt dit uitgesloten. Vijf vaartuigen, voorzien van sterke motoren, voeren Maandagochtend de Oranjesluizen uit, doch bleven op het Buiten-IJ steken en moesten terug- keeren. Eén dezer motorschepen had nog de hulp van een voorstuwende sleepboot, maar ook dit mocht niet baten. Beide waren gedwongen, ter hoogte van Durgerdam naar de Oranjesluizen te rug te varen. De schipper van dit vaartuig deelde ons mede, dat het ijs op het Buiten-IJ ongeveer 8 c.M. dik was, met zijn verrekijker had hij de situatie nabij Pampus bezien. Zoover hij kon kijken, ongeveer een uur gaans, was ook daar niets dan ijs. In den afgeloopen nacht kwam alleen een stoom schip uit Lemmer binnen, vrijwel zonder vertraging Een boot van denzelfden dienst voer uit naar Kampen. Op het oogenblik is het alleen voor stoomsche pen nog mogelijk het IJselmeer over te steken. COUREUR IN HET PUBLIEK GEREDEN. SANTIAGO DE CHILI, 18 December. (Havas) Tijdens de autorennen van het „Cir cuit Copec" is de coureur José Prieto met zijn wagen uit de baan gevlogen en te mid den van het publiek terecht gekomen. Vijf personen werden gedood en verscheidenen gewond. Handhaving van de openbare orde. Commissie moet de bestaande bepalingen onderzoeken. Uit overweging, dat het wenschelijk is, een on derzoek in, te stellen naar de vraag, of de bepalin gen van de gemeentewet en andere voorschriften met betrekking tot de handhaving van de open bare orde voldoen aan de eischen, welke te dien aanzien dienen te worden gesteld en in het bijzon der ook, of zij wel, in het belang van een juiste regeling van bevoegdheden en verhoudingen, vol doende scherp tot uitdrukking brengen de voor de bestuursorganen weggelegde taak, hebben de mi nisters van Binnenlandsche Zaken en van Justitie een commissie benoemd, aan welke dit onderzoek wordt opgedragen, met verzoek dienaangaande rapport uit te brengen, onder bijvoeging zoo noodig van voorstellen tot wijziging of aanvulling van de desbetreffende wettelijke voorschriften. Tot lid en voorzitter dier commissie is be noemd: de minister van Staat, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris der Koningin in, de provincie Zuid-Holland. Ds. P. J. Glasz overleden. Te Zeist is vrij plotseling overleden ds. P. J. Glasz, emeritus Doopsgezind predikant te Utrecht. Ds. Glasz werd 17 Augustus 1869 te Joure (Fries land) geboren. Na zijn studies aan het Doopsgezin de Seminarie te Amsterdam, deed hij in November 1896 zijn intrede bij de Doopsgezinde Gemeente te Rottevalle. Van daar vertrok hij naar Alkmaar. In 1910 nam ds. Glasz van Alkmaar afscheid en ver trok hij naar Arnhem. Reeds een jaar na zijn ver blijf te Arnhem nam ds. Glasz het beroep der Utrechtsche Gemeente aan. In Utrecht heeft ds. Glasz ruim 23 jaar gearbeid. Den 15en November 1936 mocht hij zijn 40-jarig ambtsjubileum her denken. De overledene was voorzitter van de afd. Utrecht van de Evangelische Maatschappij en tot zijn 60ste jaar vervulde hij de functie van leeraar in de He- breeuwsche taal aan het Stedelijk Gymnasium. De laatste jaren woonde ds. Glasz rustend te Zeist. De crematie zal plaats hebben op Donderdag 21 December op Westerveld, na aankomst van den trein te 14.14 uur. PRIJSVRAAG „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". De uitslag van de in het voorjaar door de Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" uitgeschreven prijsvraag voor een beschouwing over de gevolgen, welke er voor onze Nederlandsche Volkshuishou ding uit voortvloeien, indien er hier te lande een gezonde voorkeur aan binnenlandsche boven bui- tenlandsche artikelen wordt gegeven, is thans be kend gemaakt. De inzending onder het motto: „Fata Ducunt Vol- tentem, Trahunt Nolentem" kwam, naar de mee ning van de commissie, in aanmerking voor de ont vangst van de verguld-zilveren eere-legpenning benevens het uitgeloofde bedrag van f 150. Bij opening van de enveloppe bleken de schrij vers van dit antwoord te zijn de heeren Ed. van Cleeff en Mr. H. A. Foyer, beiden te 's Gravenhage. Bovendien kwamen, naar het oordeel van de jury, drie andere antwoorden in aanmerking voor toe kenning van een zilveren penning. Dit waren de antwoorden: „Salus populi suprema lex esto" (schrijver G. G. Hardenberg Wz. te Rotterdam); „Nil sine magno vita labore dedit mortalibus" (schrijver Mr. Dr. A. Roeterink te Eindhoven) en „D. G." (schrijver J. G. de Groot te 's Gravenhage). OVERDRACHT VAN HET COMMANDO ZEE MACHT IN NEDERL.-INDIë. BATAVIA, 18 Dec. (Aneta/A.N.P.) Heden morgen heeft de overdracht van het commando zeemacht door den aftredenden commandant, vice-admiraal Perwerda, aan schout-bij-nacht Helfrich plaats gevonden. Mutaties bij de Amsterdamsche Justitie. Bij K.B. ls aan mr. A. baron v. Harinxma thoe Slooten op zijn verzoek met ingang van 1 Jan. '40 eervol ontslag verleend als procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aaii ons en den lande bewezen. Benoemd is tot procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam mr. J. A. van- Thiel, thans officier van justitie bij de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam. Bij K.B. is benoemd tot officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam mr. H. A. Wassenbergh, thans substituut-officier van justitie bij gemelde rechtbank. Tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam is bij K.B. benoemd mr. A. A. L. F. v. Dullemen, thans substituut-officier van justi tie bij de arrondissements-rechtbank te Amster dam. Distributie van levensmiddelen. Provinciale ambtenaren bespreken de zaak. Dezer dagen hield de afd. Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren een le denvergadering in. hotel Victoria, te Amsterdam, on der leiding van den voorzitter mr. D. Breebaart uit Zijpe. Na afhandeling van eenige huishoudelijke zaken, werd van de bestuurstafel medegedeeld, dat de be langstelling voor de te organiseeren cursorische voordrachten over inleiding tot de rechtsweten schap en over staatsrecht van dien aard is, dat de voordrachten zullen doorgaan. Aan het eind der vergadering werd de distribu tie van levensmiddelen behandeld. Inleiders wa ren twee bestuursleden, t.w. de heer J. C. Haspels, burgemeester van Enkhuizen en P. van Dienst, hoofdcommies dienst publieke werken, te Hil versum. De heer Haspels behandelde in het bijzonder de administratief-rechtelijke zijde van het vraagstuk, waarbij hij liet uitkomen, dat er meerdere onvol komenheden in de bestaande regeling zijn. De be voegdheid van den burgemeester en die van burge meester en wethouders en van den gemeenteraad zijn eigenaardig door elkaar gehaspeld, terwijl niet voldoende rekening is gehouden met de bestaande wettelijke bepalingen op dit stuk. Verder vroeg de heer Haspels zich af of het niet redelijk was, dat het rijk de volledige kosten van de distributie voor zijn rekening nam en niet nog 15 pet. daarvan zooals thans het geval is voor rekening van de gemeenten te laten, nu het rijk een dekkingsmiddel heeft gevonden in een prijsverhoo- ging, waartoe de gemeenten geen recht hebben. Een moeilijkheid bracht spr. nog naar voren, die kan ontstaan uit de geschapen mogelijkheid, dat de burgemeester, ten behoeve van de distributie, aan gemeentepersoneel opdrachten heeft te geven. Hier kan het voorkomen, dat de burgemeester opdrach ten geeft aan bv. een secretarieambtenaar, die on- den B. en W. ressorteert, en dat doet eventueel te gen de bevelen van B. en W. in. Theoretisch kun nen hierin groote moeilijkheden ontstaan. De heer van Dienst bepaalde zich tot de compta bele zijde van het onderwerp. Op grond van tal van argumenten kwam hij tot de conclusie, dat het zeer gewenscht is voor alles wat de distributie betreft, een afzonderlijk bedrijf in te richten. De wet verzet zich z.i. hiertegen niet. Daarna gaf deze spreker nog tal van practische wenken voor de administra tieve afwikkeling van zaken. Ter vergadering was mede aanwezig de heer S. de Hoo, hoofdcommies aan het departement van economische zaken, die op tal van vragen inlichtir gen en mededeelingen deed aan de vergadering, di voor het werk van groote praktische beteekenis zijn te achten. Het voorgevallene bij Venlo. Vragen van den heer De Marchant et d'Ansembourg beantwoord. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de Mar chant et d'Ansembourg in verband met het optreden van gewapende Duitschers op Nederlandsch grond gebied bij Venlo op 9 November 1939 luidende: 1. Is het waar, dat op 9 Nov. LI. eenige leden van de Duitsche geheime politie gewapend de Neder landsche grens bij Venlo hebben overschreden en op Nederlandsch territorium onder bedreiging met wapengeweld de inzittenden van een auto, waar onder een Nederlandsch officier, overmeesterd hebben? 2. Is het waar, dat de genoemde Duitschers een aantal der inzittende personen evenals de auto met geweld over de grens naar Duitschland gebracht hebben? 3. Indien de beide voorgaande vragen in beves tigenden zin worden beantwoord, heeft de regeering dan van de Duitsche regeering volledige genoeg doening voor deze schending van onze souvereini- teit verlangd en daarbij de onmiddellijke invrij heidstelling van de ontvoerden, van welke nationa liteit ook, geëischt? Heeft de minister van Algemeene Zaken a. i., mede namens den minister van Buitenlandsche Zaken als volgt geantwoord: 1. Het is waar, dat op 9 November jl. eenige ge wapende Duitschers de Nederlandsche grens bij Venlo hebben overschreden en op Nederlandsch grondgebied onder bedreiging met wapengeweld de inzittenden van een auto, waaronder een Neder landsche officier, hebben overmeesterd. De iden titeit der genoemde Duitschers kon dezerzijds niet worden vastgesteld. 2. Het antwoord op deze vraag luidt bevestigend. 3. De regeering heeft van de Duitsche regeering volledige genoegdoening verlangd voor deze schen ding van ons grondgebied, met inbegrip van de in vrijheidstelling van den ontvoerden Nederland- schen chauffeur en het lijk van den Nederlandschen officier, die bij den overval volgens de verklaring van ooggetuigen den dood heeft gevonden. EERSTE KAMER VOOR INTREKKEN VAN DE KORTING OP DE SPOORWEGPENSIOENEN Blijkens het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 werd in de afdeelingen waardeering geuit voor de door de regeering in haar nvankelijk voorstel gebrachte wijziging, waardoor in 1936 ingevoerde korting op spoorwegpensioe nen niet geleidelijk, doch met ingang van 1 Januari 1940 volledig zal worden ingetrokken. Centrale Levensmiddelen- distributieraad geïnstalleerd. Minister hoopt, dat raad weinig te doen krijgt. De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft Maandag den Centralen levensmiddelendistributieraad geïnstalleerd. In zijn rede tot installatie van dezen raad zeide de minister o.m., dat de beslissing, of in een bepaald geval tot rantsoeneering zal moe ten worden overgegaan, door de regeering zelf moet worden genomen. De motieven, die tot een dergelijke beslissing voeren zijn in het al gemeen zoo zeer afhankelijk van de nationale en internationale economische situatie, dat zij zich uiteraard niet leenen tot een bespreking in dit college. De minister noemde verder eenige problemen die 's raads aandacht zullen opeischen. In de eerste plaats het aanpassen van de distributie- regeling voor een zeker product aan de bijzon derheden van dit product en aan de eischen, die de consumenten in hun verschillende schakee ringen aan dit product stellen. Hiernaast meende de minister, dat de raad uit muntend werk zou verrichten, indien hij de nood zaak en de doeltreffendheid eener rantsoenee ring beter bij het publiek zou kunnen doen be grijpen. De minister besloot met een bij de instal latie eener commissie misschien uiterst ongewo- nen wensch, nl. dezen, dat de raad geen inge spannen arbeid zal behoeven te verrichten en weinig moeilijke problemen zal behoeven op te lossen, want dan blijkt immers daaruit, dat de economische toestand in Nederland gunstig is en blijft. De voorzitter van den raad, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft op deze rede geantwoord. Twee dooden door gasvergiftiging. Maandag hebben bewoners van een huis in de Duinkerksche straat te 's-Gravenhage gemerkt, dat de medebewoners, de 34-jarige J. B. J. en zijn 78- jarige huishoudster de weduwe M. L. op het appel ontbraken. J. was ziek en werd door zijn huis houdster verpleegd. Deze laatste is gisternacht bij het ziekbed gaan zitten en is daar in slaap geval len. In de kamer brandde een niet-goedgekeurde gaskachel, die bovendien geen uitlaat in de buiten lucht had voor verbrandingsgassen en aan een lekke gasslang stond aangesloten. Zoodoende heeft er een vergiftigingsproces plaats gehad. Beide personen bleken overleden te zijn. Kosten blokbrandweer. De burgemeester wil die niet laten dragen door de gemeente. BLOEMENDAAL Dinsdag Naar aanleiding van de vraag van den heer Pinxber in de begrpotingsvergadering van 30 November j.l., de aanschaffing van blok-brand spuiten en slangen uit de gemeentekas te be kostigen, merken de burgemeester o.a. het vol gende op: De blokbrandweer behoort tot de zelfsbescher- ming van de bevolking. Over het algemeen wordt uitgegaan van dit beginsel: de gemeente draagt de kosten der centrale luchtbescherming, de bewoners die van de zelfbescherming. In Bloemendaal is in het aaneengebouwde gedeelte der gemeente een blok brandweer, voorzien van een motorbrandspuit als een meerdere beveiliging, nuttig. Weliswaar isg de gemeente ruimschoots voorzien van giro ot materieel ter bestrijding van branden, maar de blokbrandweer kan op deze punten een welkome reserve vormen, indien het groote materieel in een ander gedeelte der gemeente wordt gebruikt. In de overige gedeelten der gemeente acht ik een blokbrandweer, voorzien van motorspuiten, overbodig. Waar de bebouwing bestaat uit ver- spreide villia's, kan een begin van brand vol doende bestreden worden door een blokbrand weer met slangen, die direct op de waterleiding worden aangesloten. Men hoeft hier voor een uitbreiding van den brand over eenige perceelen gelijk niet te vreezen. In kommen met aaneengesloten bebouwing Overveen, de winkelstraat in Bloemendaal, Rij- negom en Boekenroode, is echter dit gevaar niet uitgesloten. Vooreerst zouden dan ook 4 motor spuiten voor de blokbrandweren voor deze ge deelten aanvaardbaar zijn. Deze zullen moeten werken op straalpijpen, aangebracht op de wa terleiding of op Nortonputten. De aanschaffing dezer pompjes zou echter niet plaats moeten hebben voordat voorzien is in het thans be staande tekort van geoefende brandweerlieden. Gaat men de blokbrandweren bemannen met manschappen van de centrale luchtbescherming, dan zou deze laatste letterlijk ontmand worden. Nortonputten zou het voordeel hebben, vol doende water te leveren zonder de waterleiding te veel te belasten en tevens zouden zij gedeel telijk kunnen voorzien in de behoefte aan drink water, indien onverhoopt de gemeentelijke wa terleiding geheel onklaar raakt. (Deze kans is gering, gezien de koppeling aan de waterleidingen van Haarlem en van Zandvoort aan die van Bloemendaal.) Zou men bijvoorbeeld het dorp Overveen, dat op het oogenblik het minst veilige gedeelte der gemeente vormt, geheel willen voorzien van Nor tonputten, dan zouden daarvoor noodig zijn 3 putten in het Julianakwartier en 1 put bij huize „Duinrust", is in totaal 7 putten a 500 per stuk is 3.500. Voor Rijniegom en Boekenroode zouden 8 en voor Bloemendaal eveneens 8 putten noodig zijn, terwijl in het Duinlusbkwartier en den Johan Verhulstweg nog 2 andere putten konden ge maakt worden. Dit is in totaal voor 9.000. Het is zeer de vraag of een dergelijke voor ziening vooreerst noodig is en of wij niet voor- loopig kunnen volstaan met het Julianakwacrtaer van Nortonputten te voorzien, terwijl op de ove rige plaatsen standpijpen zouden kunnen wor den aangebracht, die ongeveer 30 per stuk zouden kosten. Gezien de sommen, die de gemeente bij een behoorlijke voorziening van de blokbranidweren zou moeten aanwenden en in overweging nemend het feit, dat deze blokbrandweren slechts een aanvulling zijn op het naar mijn imeening vol doende systeem der centrale beveiliging lijftot het mij ongewenscht, dat de gemeente de aan schaffing van de blokbrandspuiten op zich neemt. In ieder geval is het niet wenschelijk tot aan schaffing van blokbrandspuiten over te gaan, al vorens men over het benoodigde geoefende per soneel beschikt, hetgeen tot nu toe niet het geval is. Het aantal vrijwilligers voor de Lucht bescherming ook den centralen dienst is nog onvoldoende. Hetgeen hier ontbreekt is niet het benoodigde geld, maar het verantwoordelijkheidsbesef. Concludeerende zou ik den heer Pinxter willen antwoorden: Daar in de primaire )centrale) luchtbescher ming wel het noodige materiaal aanwezig is, doch de noodige hulpkrachten nog ontbreken, lijkt het mij ongewenscht, dat de gemeente reeds thans het materiaal voor de secudaire .(zelf), bescherming gaat bekostigen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5