Churchill over den ondergang van de „Graf Spee" „Ark Royalen Renown bevonden zich niet voor de Rio de la Plata. Bemanning der „Graf Spee" te Buenos Aires ontscheept. ransche verontwaardiging over den aanval op Finland. 01N'SDA'C 19 DEC M"5 E R 1939 De Brïtsche minister van Marine, Winston Chur chill heeft gisteravond voor de radio gesproken over den „roemrijken slag aan de Rio de La Plata", zooals hij dat uitdrukte, hij zeide dat het uit Mon tevideo ontvangen nieuws op de Britsche eilanden niet dankbaarheid is ontvangen en in het grootste deel der wereld met onverholen voldoening. Het Duitsche vestzakslagschip werd ondanks zijn veel zwaarder pantsering gedwongen door drie Britsche kruisers zijn toevlucht te zoeken in een neutrale haven. In de haven aangekomen had het de keuze tusschen interneering of weer uitvaren om te vedhten en in een slag onder te gaan gelijk de „Rawalpindi", hetgeen eervol zou zijn geweest. Het koos evenwel een derde alternatief. Het liep uit, niet om te vedhten, doch bracht zichzelf tot zinken in een vaargeul van een neutralen staat, waar het onderdak had beko men en hulp op de wijze als het internationale recht voorschrijft. Op dat oogenblik wist het vestzakslagschip, dat de Britsche zware sche pen „Renown" en „Ark Royal" zich nog op 1000 mijl afstand bevonden om brandstof in te nemen te Rio. Wat buiten de haven wacfhtte, waren twee krui sers, de „Ajax" en de „Achilles" met zesduimska- nonnen, welke het naar binnen hadden gejaagd en de kruiser „Cumberland" met achtduimsgeschut, die was aangekomen ter vervanging van de be schadigde „Exeter". De Britsche verliezen zijn niet licht geweest. Het kan geen kwaad thans te verkla ren, dat twee van de vier gesehuttorens van de Ajax" waren neergehaald, terwijl de .Exeter* 40 tot 50 malen werd getroffen, in vele gevallen door granaten, die drie keer het gewicht hadden van die welke hij terug kon vuren. Drie van de achtduims- fcanonnen werden vernield. Er waren bijna 100 slachtoffers aan boord, voor het meerendeel doo- den. Een zesduizend tons kruiser werd door een torpedo getroffen, een tweede kruiser van dezelfde tonnage door twee torpedo's. Deze kruisers kunnen misschien thuis komen, doch voor een is dat alles behalve zeker. Wanneer zij thuis zullen komen, zullen zij vele maanden buiten actie moeten blij ven, Intusschen heeft de geheele Duitsche vloot iedere onderneming opgegeven. Maandag heeft de duik boot „Ursula" gemeld, dat zij op 14 December een 6000 tons kruiser van de „Kölnklasse heeft tot zin ken gebracht, hoewel zij door Duitsche torpedoja- gers was omringd. Een belangrijk deel der totale Duitsche kruisersterkte is tot zinken gebracht of buiten actie gesteld. In de eene week, dat aan de andere zijde der wereld de „Graf Spee" haar roem loos einde vond, hebben de nationaal-socialistische marine en luchtmacht haar toorn gelucht over deze ernstige slagen door haar inspanningen te verdub belen en visschersbooten tot zinken te brengen en de visschers te laten verdrinken op de Noordzee. Zondag en Maandag heeft hun luchtmacht gepro beerd ongewapende koopvaarders te bombardeeren, ö.a. een Italiaansch schip. In eenige gevallen heb ben zij zelfs zeelieden aan boord van deze onge wapende koopvaarders en visschersschepen uit machinegeweren beschoten. Het verheugt mij, al- 'dus Churchill, te zeggen dat de heftigheid van hun razernij hun nauwkeurigheid, hun doel te treffen, heeft overtroffen. Van de 24 schepen, welke Zon dag en Maandag met bommen zijn aangevallen, zijn slechts zes kleine schepen, waaronder een mo torschip en een klein kustvaartuig, gezonken, de meeste schepen, met inbegrip van het Italiaansdhe sdhip, zijn niet getroffen door de vele bommen, welke op hen werden losgelaten. Deze uitbarstingen vormen de tactiek van het schuldige regime, dat de lange arm van de macht ter zee op den schou der voelt drukken. Hoewel Duitsche mijnen ^an alle soorten in de zeeën rond onze eilanden worden uitgestrooid, gaat het geheele uitgebreide Britsche (scheepvaartverkeer ononderbroken voort. jCanadeesche manschappen naar Frankrijk. Zondag is een divisie van het Canadeesche le- 'ger, dat onder sterk escorte den Oceaan was over gestoken, ontscheept in een van onze havens voor een intensieve training, alvorens zich te voegen bij hun kameraden aan het Westelijk front. Met het oog op de successen, door de Koninklijke Marine volbracht, vestig ik de aandacht op het feit, dat de tegenwoordige bevredigende positie vap den oorlog ter zee toe te schrijven is aan de lei ding der operaties, gegeven door den Eersten Zee- lord admiraal Sir Dudley Pound, evenals door den marinestaf van de admiraliteit, waarvan schout bij-nacht Phillips de plaatsvervangend chef is. Hoe wel van tijd tot tijd successen worden behaald dient niet te worden vergeten dat over de ge heele wereld bij de bescherming van den Brit- schen handel en de controle ter zee gevaar wordt geloopen. Men zou zich van deze verantwoorde lijkheden niét hebben kunnen kwijten, indien de beroepsbekwaamheid der admiraliteit niet werd geschraagd door waakzaamheid en een geest van Duitsche pers lucht haar verontwaardiging. „Uruguay handelde onder Engelschen druk.' De Duitsche bladen maken in groote opmaak melding van den ondergang van de „Graf Spee". Gezegd wordt dat na de weigering der re geering van Uruguay aan het Duitsche oor logsschip te Montevideo voldoenden tijd tot herstel te laten, de „Graf Spee" besloten had zich in de lucht te laten springen. In dit ver band uiten de bladen zware verwijten aan de regeering van Uruguay en wijzen zij op het protest, dat de rijksregeering tegen deze houdini aan de autoriteiten te Montevideo heeft inge diend, die „hebben toegegeven aan den Engel schen druk". Geen Duitscher zal het vergeten, schrijft de .Xiokal Anzeiger", dat ook dit materieele ver lies van de Duitsche vloot slechts mogelijk was door een dubbele, een actieve en een passieve schending van het volkenrecht door Engeland en Uruguay. De regeering van Uruguay, zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung", heeft gebogen voor den druk van Engeland en Frankrijk en daarmede een onvriendelijke handeling begaan tegen ons. want zij heeft geweten, dat voor de monding van De la Plata, de Engelschen een kring van oorlogsschepen hadden geconcentreerd die zich op het enkele Duitsche schip zouden storten, zoodra de termijn was afgeloopen. De helden van de „Graf Spee", aldus de „Nacht- ausgabe", hebben het niet verloren tegenover een moedigen aanval van de Engelschen, niet tegenover een militaire superioriteit van Enge land en Frankrijk, doch eenvoudig tegenover een leelijke diplomatieke intrige van Engeland. opgewektheid in het zicht van vele gevaren. Geen leiding of deskundig vlootbestuur zou succesrijk kunnen zijn, indien zij niet worden gesteuhd door het geheele corps officieren en minderen der ma- rine. Tenslotte zeide Churchill dat men langen tijd moet teruggaan in de geschiedenis der marine om schitterender en vastberadener strijd te zien dan van „Exeter", „Ajax" en „Achilles", doch ook in dien elders een beroep zou zijn gedaan op bedre venheid en moed, zou hetzelfde zijn geschied. De natie heeft het vertrouwen dat de moeilijkheden tenslotte zullen worden overwonnen, de problemen opgelost en de plicht gedaan. Amerikaansche landen ontstemd over de schending der neutraliteits- zöne. Protest bij de oorlog-voerende landen. Cantillon, die Angientijnsche minister van buitenlandsche zaJken, heeft verklaard, dat hij heden een nota zal publiceeren, welke 21 Amerikaansche landen gezamenlijk zullen zenden aan de oorlogvoerende landen om te protesteeren tegen de schending der ma ritieme neutraliteitszone, welke door de conferentie van Panama is vastgesteld. De nota is opgesteld door den minister van buitenlandsche zaken van Argentinië. Zij heeft goedkeuring ontvangen van verscheidene Amerikaansche staten. Zij geeft een vastberaden uiteenzetting van de ontevredenheid, welke gewekt is door het jong ste zeegevecht in de Zuid-Amerikaansche wate ren. I Chamberlain's verblijf in Frankrijk. Bezoek aan de Magïnot-linie. Havas meldt uit de „legerzöne": „Zooals men weet is de Britsche premier Cham berlain naar Frankrijk gekomen, waar hij een bezoek gebracht heeft aan het Britsche expeditie- leger. Maandag heeft hij den Britschen sector van het front in Lotharingen geïnspecteerd. Maandag morgen arriveerde de premier met een specialen trein in een klein station in Lothax-ingen, waar hij door generaal Gamelin verwelkomd werd. Het was bedekt en zeer koud weer. Een mitrailleurcompagnie bracht de militaire eerbewijzen. Per auto begaf Chambex-lain zich naar de Maginotlinie, waar hij belangstelling toonde voor de functionneei'ing en de organisatie. Aan het einde van zijn bezoek begaf hij zich naar den commandopost van den generaal, die het bevel voert over de Britsche troepen, die contact hebben met den vijand. Hier passeerde hij de revue over een bataljon van een Engelsch infanterieregi- xxient, dat vervolgens defileerde langs de hooge persoonlijkheden. Na het défilé inspecteerde Chamberlain een Fransche batterij artillex'ie, waar na hij een Britsch kamp bezocht. Ook bezichtigde hij Fransche gepantserde elementen exx fortificaties tusschen de verdedigingswerken en daarachter. Gamelin vergezelde Chamberlain vervolgens weer naar het station." Daladier heeft gisteravond ter eere van Chamber lain een diner aangeboden. Tal van hooge functio narissen hebben aangezeten. Te 9.20 uur hedenochtend kwam Chamberlain in de Rue Saint Dominique aan, waar hij werd ont vangen door Daladier, die reeds een onderhoud had gehad met generaal Gamelin en admiraal Darlan. Tal van aanvallen op Britsche vaartuigen. Twee tot zinken gebracht. Te Londen wordt officieel medegedeeld, dat twee koopvaardijschepen door vijandelijke vlieg tuigen op de Noordzee tot zinken zijn gebracht. Een derde schip werd met machinegeweervuur aangevallen, waardoor twee leden der beman ning gewond werden. De Admiraliteit en het ministerie van lucht vaart hebben hieromtrent een mededeeling uit gegeven, die als volgt luidt: „Een aantal aanvallen is Zondag op de Noord zee ondernomen door vijandelijke vliegtuigen op Britsche en neutrale koopvaardij en vis schersschepen. Des morgens werden bomaanval len gedaan op het kleine motorvaartuig „Sere nity" en op de trawlers „New Choice" „Ben Clair" en „Gi*agielea". De beide eeirste werden tot zinken gebracht. Een boot met tien man van de „New Choice" werd later waargeno men door vliegtuigen van het kustcommando, dat een visschersboot derwaarts zond. De opva renden van beide gezonken schepen werden gered. Verdere aanvallen werden in den middag ge daan op het motorschip „Tuscan Star", de traw lers „Dexwish", „Sheldon", „Arnold Bennett" „Romio" en het Italiaansche schip „Valentino Coda". Bommen werden neergeworpen en de tweede radiotelegrafist van de „Tuscan Star" werd door een bomsplinter gedood. Dit schip werd tevens met machinegeweervuur aangevallen, zon der dat daardoor verliezen ontstonden. Vliegtui gen van de R. A.. F. bonden tegen het vallen van den avond den strijd aan met vijandelijke toestellen en vuurden .een aantal salvo's op hen af alvorens zij in de wolken verdwenen. Hun werd schade toegebracht". Later werd vernomen, dat nog drie andere trawlers aangevallen werden, nl. de „Eileen Wray", welk schip een haven aan de Noord- Oostkust is binnengesleept. „Het schip had een lek. Voorts de „Compagnus", waarvan een op varende gedood en een gewond is door machine geweervuur en tenslotte de „Pearl" waarvan drie opvarenden gewond zijn. Dit laatste schip werd in zinkenden toestand verlaten. Toen de Duitsche vliegtuigen de „Eileen Wray" aanvielen, liet een vliegtuig acht bom men neervallen. Een tweede toestel viel het schip met machinegeweervuur aan. Toen de be manning trachtte de reddingbooten uit te zetten dook het Duitsche vliegtuig telkens opnieuw over het schip heen en moest de bemanning niet minder dan zestien malen dekking zoeken. Pas de laatste bom kwam nabij het schip op enkele meters afstand. Er werd schade aange richt in de machinekamer. De trawler keerde onmiddellijk naar de haven terug, waartoe hij op sleeptouw genomen moest worden. De „Compagnus" werd aangevallen met veer- tienbommen en meedoogenloos bestookt met machinegeweervuur. Een der bommen trof den ketel. Een opvarende werd door machinegeweer vuur gedood, een tweede gewond. De ovorige opvarenden werden door een anderen trailer ge red. Vijf bommen werden neergeworpen op de „Craigi Elea", één bom trof het schip, doch kwam niet tot ontploffing. Twee mannen wer den door machinegeweervuur gewond. De ka pitein verklaarde later: „Ik seinde den vliegtui gen, de bemanning in een kleine boot te laten ontsnappen, maar het eenige antwoord was feller machinegeweervuur en nog meer bommen". Twee leden der bemanning werden gewond. Ge meld wordt, dat nog twee trawlers aangevallen zijn. Zij kwamen er echter zonder schade af. In verband met deze aanvallen spreekt Reuter voorts van een „nieuwe terreurcampagne tegen weerlooze Britsche en neutrale koopvaardij", Volgens een mededeeling van de admiraliteit zijn de trawlers „Evelina" en „Sedgefly" over tijd en moet verondersteld worden dat zij zonken zijn. De „Eveline" had negen, de gefly" zestien man aan booi*d. De bewering van het Duitsche opperbevel, dat Duitsche verkenningsvliegtuigen Zondag vluch ten hebben gemaakt tot boven Portsmouth is, naar Reuter uit Londen meldt, onwaar. D. N. B. echter meldt dat vier Britsche schepen tot zinken zijn gebracht en drie oorlogsvaartuigen ernstig beschadigd werden. Van Duitsche zijde ontkent men voorts, dat „ook alleen-varende neutrale schepen met bommen en machinegeweervuur werden aan gevallen". belangrijke plaats voor de vrouwen in het open- sare leven. Vermoedelijk volgt interneering op het eiland Martin Garcia Maandag zijn de commandant, de leden van den état major en de bemanning van de „Ad- miral Spee" ontscheept. Men vex-zekert dat zij onverwijld zullen wor den ovex-gebracht naar de militaire zóne van het eiland Martin Garcia, waar zij zullen wor den geïnterneerd. De gezagvoex-der van het Duitsche vracht schip „Tacoma" zal voor de militaire overheid moeten verschijnen om de motieven uiteen te zetten, welke hem er toe hebben gebracht de haven te verlaten en vervolgens zonder ver gunning terug te keex*en. De „Tacoma" zal waarschijnlijk worden ge ïnterneerd. Nader meldt Havas uit Buenos Aires: Dank zij de uitgebreide voorzorgsmaatregelen hebben ziéh geen ongeregeldheden voox-gedaan bij het aan land komen van de 1039 opvarenden van de „Admiral Graf Spee". Behalve het pex-soneel van de Duitsche ambassade stonden slechts weinig men- schen öp de kade. De Duitsche matrozen lachten en zeiden, dat voor hen de oorlog is afgeloopen. Kapitein Langsdorff zeide slechts dat hij voldaan is. De Argentijnsche autoriteiten ontkennen dat Ar- gentijnsche sleepbooten springstoffen naar Monte video hebben gebracht om de „Admiral Graf Spee" in de lucht te laten vliegen. Hieraan wordt toegevoegd dat geen enkele Argentijnsche sleep boot in de nabijheid van het Duitsche schip is ge weest. Verder wordt gemeld dat de Ax-gentijnsche mi nister van Marine, Scatto, een bezoek heeft ge bracht aan de opvarenden van de „Admiral Graf Spee" in het immigrantenhotel, waar zij zijn on dergebracht. Officieren en minderen zullen op kosten van de Argentijnsche regeering geïnter neerd worden, de Argentijnsche regeering zal hun gewone gage betalen, met aftrek van de kosten voor huisvesting en voeding. Goede stemming. Argentinië aldus bericht United Press doet al het mogelijke om 't verblijf der Duitschers zoo comfortabel mogelijk te maken. De minister van Landbouw, Julioc Urient, verklaarde na zijn be zoek aan het verblijf dat de huisvesting weliswaar niet al te ruim is daar het immigx-antenkwartier eigenlijk plaats biedt aan vierhonderd personen, terwijl er thans bijna 800 officieren en manschap pen ingekwartierd zijn. De minister van marine vice-admiraal Leon Casso heeft de kwartieren per soonlijk geïnspecteex-d. Alle gasten waren in goeden welstand, behalve een 24-jarige Duitscher Mark Gustav Stendi, die bij het zeegevecht een oog won de had opgeloopen. De oogax-tsen van de Argen tijnsche marine hebben hem onder behandeling ge nomen. De stemming is goed onder de geïnter- neex-den. Met de journalisten en de leden der Duit sche kolonie wordt geanimeerd gesproken. Velen zeiden Buenos Aires heerlijk te vinden, doch liever naar zee terug te keeren en den oorlog te willen hervatten. De jonge mannen komen hoofdzakelijk uit Oostenrijk, Sudetenland, Pruisen, Westfalen, Si- lezië en Pommeren. Het scheepsorkest, dat zijn instrumenten heeft weten te redden, speelde 's avonds Duitsche liede ren. De Duitsche officieren, die in groepen van twee of drie kwamen en gingen werden door de wach tende menigte toegejuicht. De politie was tenslotte genoodzaakt het publiek dat in d-e zeer drukke ver keersstraat was samengestroomd te verspreiden. Kanonnen en instrumenten nog redden? te Marine-deskundigen te Montevideo zijn van meening, volgens United Press, dat de 6 krach tige 11 inch kanonnen van de „Graf Spee" nog gered kunnen worden, mits die redding snel geschiedt. Bovendien zou men uit de instru menten van het schip wellicht eenige belang rijke Duitsche marine geheimen kuxinen ont dekken, indien de instrumenten tenminste on beschadigd zijn. Thans bestudeeren de autoriteiten van Uruguay het probleem van hetgeen men met het wrak zal moeten doen. Men is hier van meening, dat de re geering waarschijnlijk andere Amerikaansche re geeringen op dit punt zal consulteeren. 2)e taak dec stooitcoepen aan Het f coat Een bijzondere correspondent schrijft ons uitl Parijs: De aanval op Finland sloeg de Franschen be halve met verontwaardiging, met verbazing. Zoo veel cynisme in de verloochening van een tot voor kortgeleden voor het buurvolk beleden vriend schap hadden zelfs de ergste tegenstanders van het bolsjewisme niet verwacht. Aanvankelijk stremde die verbazing tegenover een mogendheid, waarmee Frankrijk door het bekende pact ge bonden is en waarmee het tot in Augustus, even als Engeland een militaire afspraak hoopte te maken, de openbare uiting van woede over een zoo laffe agressie onder zulk een poover voor wendsel. De Franschen zagen Hitler en Stalin de taak verdeelen, al blijft, de eerste vijand nummer één. Op het oogenblik dat dit geschreven wordt zetelt hier nog eexi Russische ambassade. Wat haar chefs betreft, zal zij zeker niet haar paspoorten vragen. Zij mogen door het verdrag met Duitsch- land vooral irx het oog van de Fransche socialis- texi den oorlog indirect ontketend hebben, ze zul len zich wel wachten Franschexi en Britten recht streeks aan te vallen. In dit opzicht is het leerzaam in „Paris Soir" fragmenten uit de gedenkschriften van Rausch- xiing, voormalig voorzitter van den senaat te Dan zig, te lezen. Na hem de mogelijkheid van een samengaan met de Sovjets voorgespiegeld te hebben, zei Hitier: „Niets zal me dan beletten ze toch aan te vallen, als ik in het Westen mijn doel bereikt heb". De verklaring van Daladier. Zoo lang in Duitsc'hland eenige sympathie voor Finland aan den dag trad was afwachten hier de boodschap. Zoo lang was het raadzaam alles te vermijden, wat Duitschers en Russen dichter kon samendrijven. Toen de propaganda van over de Oostgrens duidelijk op twee borden ging_ spelen werd het tijd om op te treden. Te Genève en elders werden de Franschen tegen het bolsjewis tisch gevaar gewaarschuwd! Duitsche boodschap pers gaven hun te verstaan dat ze er alle belang bij zouden hebben, den strijd op te geven om zich gezamenlijk tegen de Sovjet-Unie te keeren. In een zoo troebel water moesten anderen verhinderd worden te visschen. Zooals Daladier in de Kamer zei: overal ontwaakte het geweten. Nooit is in het internationale leven zulk een eenstemmigheid in de afkeuring van een daad gezien. Het diplo matieke rookscherm moest, hoe dan ook. ver scheurd worden. Zoo groote moreele dingen stonden op het spel, dat elke berekening van niet alle bruggen te willen verbranden, wegviel. Heeft Rusland voor goed gekozen? De atmosfeer is gezuiverd. Daarmee is volstrekt niet gezegd dat het Fransche volk het Russische de vriendschap heeft opgezegd; tusschen volk en regeering daar te lande moet wel onderscheiden worden. Daarom is de kans evenmin verspeeld dat op den duur, misschien spoediger dan men denkt, weer een lijn tusschen beide naties wordt uitgeworpen. Deze zij dan steviger dan de vorige. Door de huldebetuiging aan Finland kan de Fransche premier velen in Rusland zelf de oogen geopend hebben. Om dit resultaat niet bij voor baat te verzwakken onthield hij zich van com mentaar en zelfs van het noemen van den aan valler. Op zulke oogenblikken heeft elke scha keering, elke weglating zelfs haar zin. Daarom behoefde de Quai d'Orsay zeker niet de vermaning van het Kamerlid De Kérillis. om voorzorgen te treffen, die het partij trekken van een scheiding tusschen Moskou en Berlijn moeten vergemak kelijken. Aan het front. De groote diplomaat is op het oogenblik de weermacht. Het ziet er naar uit, dat het vooi's- hands op het Westfront „doodstroom" blijft. De andere partij schijnt xiog de mogelijkheid van een verzoening met de Franschen open te houden, al is de toon van de Duitsche pers tegen hen wat scherper geworden. Een ander voordeel, naar de Duitsche zienswijze zou zij-n, dat de militaire werkloosheid dexi Franschen soldaten opbreekt. Deze zouden daardoor gedemoraliseerd worden! Het ware dwaasheid de omstandigheden, waarin de mannen in de voorste linies leven, te ideali- seei-en. Het verblijf in die modderzee is bitter hard, in weken komen sommige detachementen niet uit de kleeren. Tot den buik staan ze soms in het slikwater en dan de kou! Maar een groot deel van den troep heeft het druk met schansen te graven exi andere verbeteren, draadversperringen spannen en achter de Maginot-linie een tweede aanleggen. Deze reusachtige taak is in die enkele maanden ten einde gebracht. Graafwerk en bedrijvigheid van stoottroepen. Voor het geval van een gi-ootscheepsch offen sief is nu alles klaar, zoowel bij wijze van aan- valspoort als defensieve stelling. Ieder weet, dat de krijgsverrichtingen zich tot dusver tot een guerrilla van patrouilles, verkenningen en over vallen beperkten. De z.g. stoottroepen bijten de spits af, ook het Nederlandsche leger kent deze. In den loop van den vorigen oorlog zijn ze ingesteld. Deze keurafdeelingen of vrijkorpsen werden toen nog onstelselmatig gevormd ingedeeld, nu is orde op de zaken gesteld. In normale omstandigheden zijn ze niet in aanra king met den vijand. Zoodra het commando over de groepeering aan de overzijde gelicht komen ze voor het front. Hun opdracht is zoo diep mogelijk door te dringen in het Niemandsland tusschen beide li nies en zelfs achter de vijandelijke, indien dit zonder al te groot gevaar van afgesneden te wor den mogelijk is. De mannen zijn met mechani sche geweren en handgranaten gewapend, Het kan zaak zijn zich hier van slechts in geval van nood te bedienen. Het wachtwoord is: houdt je kruit droog. Vooral in den nacht komen de voorposten ze hooren altijd wat! er gemakkelijk toe te vuren. Voor de tegenstanders kan dat een welkom teeken zijn. Daarom moe ten die aanvalsdetachementen heel koelbloe dig te werk gaan. Ten onrechte zijn ze wel als waaghalzige avonturiers voorgesteld. Veeleer moeten ze zich ten volle rekenschap geven van het terrein en deszelfs obstakels. Op deze waar neming is hun opleiding gericht. De burger be seft onvoldoende hei verschil in den aanblik van den bodem met wat er op staat, loopt of ligt. Het is duidelijk dat de stootbrigade zich, als ze van den overkant is opgemerkt, op den grond moet werpen en misschien voortkruipen. De natie vormt een blok. In den „totalen oorlog" is het front niet van het achterland te scheiden. De natie vormt een blok: het is noodzakelijk dat ieder op den post staat, waar hij of zij zich het nuttigst kan ma ken. In de Kamer is van de regeeringsbanken er kend dat hiermee in den beginne vergissingen begaan zijn. Nagenoeg algemeen werd ter stond een felle en bloedige krijg aan de Fransche grenzen verwacht met luchtbombar dementen en de rest. Dit alles is anders uitge komen. De overheid kreeg er de handen voor reorganisaties en hergroepeering mee vrij. De samenhang tusschen de nationale elementen is dientengevolge hechter geworden. De Fransche vrouw in tijden van nood. Men weet dat bij het uitbreken van de vijan delijkheden talrijke vrouwen haar echtgenoot vervingen. Deze bittere px-oef hebben ze glansrijk doorstaan. Indien buiten de grenzen omtrent de Fransche vrouw nog misverstand bestaat wordt het tijd het oordeel te herzien. Het is waar dat vele Fransche schrijvers in vredestijd er voedsel aan gaven; te vele toeris ten zien haar door het prisma van Folies Bergère en Montmartre. Tusschen 1914 en 1918 waren meer dan 400.000 vrouwen ten behoeve van de defensie werkzaam, ditmaal is er plaats voor meer. Het aantal priestex-s, dat de uniform aan trok mag op 15.000 gesteld worden. Weliswaar zijn velen met groot vei'lof gezoxrden, daar ze zich elders verdienstelijker kunnen maken en voor vele artsen gold hetzelfde. Zorg voor de voedselvoorziening. Op de overheid rust als vooniaamste zorg de bedrijvigheid in stand te houden evenals het mo reel. Het is onnoodig te hei-halen, dat dit niet het minste gevaar loopt. Behalve over den geest waakt ze over het lichaam. Op koffie na zijn we hier nog niets te kort gekomen. En wat dit ge notmiddel betreft, voor de Franschen evenals voor ons een eerste levensbehoefte, er zijn voor raden, maar eerst moet het leger voorzien zijn. Al bestaan er geen kaarten voor. de leveranciers zijn naar gelang van hun omzet gerantsoeneerd Na Febniari komen we er ruimer in te zitten Voorts is er een nieuwe dag zonder vleesch ingec steld om dezelfde reden. Wie de spijslijsiten in dc restaurants en de voorraden in de hallen ziet behoeft nog geen onrustbarende brieven naar het vaderland te schrijven. Verspillen is een misdaad. Met dat al is het redelijk dat de regeering op alles is vooi'bereid. „Regeeren is in de toekomst zien". Minister Reynaud zei al 10 September: „zoo min mogelijk verbruiken, verspillen is een misdaad". Wie zich thans een redelijke tucht oplegt behoeft later niet heldhaftig in te binden. Ook in dit opzicht is het mogelijk zich aan de ervaringen van den vorigen oorlog te spiegelen; Januari 1918 werd de broodkaart ingevoerd. Van den bestaanden overvloed wordt nu partij getrokken. Deze organisatie geldt niet alleen de voedsel voorziening. Metaalafval wordt van nu af inge zameld, evenals die van wol en katoen. De Invoer van hout, cellulose en papier wordt drastisch be snoeid, want de oorlogsschat wordt zoo min als het nationale vermogen aangetast. Die voelselbeperkingen gelden niet voor Kerst mis en Nieuwjaar. Dan mag naar hartelust vol gens de traditie gesmuld worden. Men kent het feest van het Réveillon op Kerstnacht; ofschoon, getemperd, zal het dit jaar gevierd worden. Dienovereenkomstig pralen de warenhuizen met overdaad van speelgoed en is het fleurig in de stad ondanks de verduistering. PRDERAMMA WOENSDAG 20 DECEMBER 1939. 414,4 M. HILVERSUM I 1875 en NCRV-uitzcndxng. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart. 8.00 Berichten A.N.P., Schriftlezing, Medita tie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.15 Cello, piano en gramofoon muziek. 12.00 Berichten. 12,15 Gramofoonmu ziek. 12.30 Berichten ANP. 12.40 Zang met pionabegeleiding exi gram.muziek. 1.15 Gr. mu ziek. 1.30-2.55 Zang m. pianobeg. en gr.muziek.300 Christ, lectuur. 3.30 Utrechtsch strijkkwartet. 3.55 Declamatie. 4.15 Utrechtsch strijkkwrtet. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.45 Gelukwenschen. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 „Industrie en bankwezen", causerie. 6.15 Gra mofoonmuziek. 6.30 Taalles en technisch on- dei-richt. 7.00 Berichten 7.15 Muzikale cause rie. 7.45 Causerie „Metaalbewerking". 8.00 Be richten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie „Oorlog en verze kering" 9.30 Toonkunstkoor „Bekker". Gronin ger oiïkestvereeniging en soliste. 10.00 Berichten ANP, actueel half uur. 10.30 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301,5 M. VAR A-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Berichten A.N.P., Gramofoonmuziek. 8.15 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Causerie „Onze Keuken". 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continube drijven. 11.30 Voor de vrouw. 12.00 Gramofoon muziek. 12.45 Berichten ANP., gramofoonmu ziek. 1.00—1.45 VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Strijkkwintet. 3.15 Voor de kinde ren. 5.30 Orgelspel. 6.00—6.25 Operaconcert, (opn.) 6.30 Letterkundige causerie. 7.00 VARA- kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berich ten. Bex'ichten ANP. VARA-Varia. 8.15 De Ramblers. 9.00 Radio-tooneel. 9.30 Rosian-or- kest. 10.00 Schuldig of onschuldig. 10.10 VARA- orkest. 11.40—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 12,20 Revue-uitzending. 12.40 Het Slaithwaite- ox'kest. 1.20 Berichten. 1,30 Causerie. 1.45 Orgel spel .2.002.40 Concert. 3.20 Variété, 3.50 Piano en zang'. 4.20 Berichten. 4.35 Radio-tooneel. 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 BBC-Variété-orkest. 6.20 Be richten. 6.35 Causerie „The World goes by". 7.05 Zang. 7.20 Mededeelingen. 7.40 Variété. 8.20 BBC-orkest en solist. 9.20 Berichten. 9.35 Cau- eserie ..From the Front Bench". 9.50 Variété. 10.20 Radiotooneel, 11.00 Viool exi piano. 11.35 Jack Hylton's Band. 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 12.05 Gramofoonmuziek. 12,15 Volksliederen. 1.05 Concert. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 Pianovoordracht, 2.15 Concert. 4.50 Pianovoor dracht. 5.35 Het Parijsche blaaskwintet. 6.35 Viool en piano. 7.20 Zang. 7.50 Radio-tooneel. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.05 Symphoniecon- cert. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.2011.50 „Le dl able a Paris", operette. BRUSSEL 484 M. 12.20 Omroepdansoi-kest. 12.50 Gramofoon muziek. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gra- mofoonmuzoek. 5.20 Het Van Hecke-kwartefc. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Accordeon-voor- di'acht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 Vioolvoor dracht. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Omroepsym- phonie-ox-kest, Omroepkoor en solisten. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30—11.20 Omroepdansor kest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Verzoekconcert, 9.20 Berichten. 9.50 Po pulair solistenconcert. 10.20 Politiek overzicht, hierna: Het Omroeporkest. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. j

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7