Bemanning „Columbus" te New York aangekomen. SCHEEPS fï'JMNCENS Het ijs om Haarlem hoogst gevaarlijk. „Wildhoef" te Bloemendaal. MAIKT EIMTEN Laatste concert van „Lenteklokjes". Het koor houdt op te bestaan. Hedenavond zal het Christ, kinderkoor „Len teklokjes" onder leiding van mej. Riek Meije- rink uit Katwijk in de Gereformeerde kerk IJmuiden-West een concert geven, welke het laatste zal zijn van .Lenteklokjes", daar het koor zal ophouden te bestaan na ruim 8 jaren de talloos vele bezoekers vergast te hebben op een serie goede kinderkoorconcerten. De trouwe medewerker Han Zir.kzee, pianist te Leiden, zal ook deze uitvoering wederom als begeleider van den koorzang fungeeren en ook nu weer solistisch optreden. ALGEMEENE NED. METAALBEWERKERSBOND. Kerst-filmochtcnd in het Rex Thetater. De plaatselijke afdeeling van den Nederlandschen Metaalbewerkersbond organiseert Dinsdag 26 De> cember een filmochtend in het Rex Theater. De heer N. C. J. Lignian uit Haarlem zal een piopaganda-rede uitspreken. Vertoond zullen wor den de reportagefilm van den Algemeenen Neder- landsche Metaalbewerkersbond „Ontwaking" en de hoofdfilm „De burcht der stilte". De film „Ontwaking" is voor een belangrijk ge deelte opgenomen tijdens den landdag op 2 Juli 1939 op Birkhoven. Het hoogtepunt van den 'landdag werd gevormd door de opvoering van het historische spel „Ont waking" van Willem van Iependaal, „opgedragen aan alle werkers van vroeger en nu, die deel had den aan groei en bloei van den Bond". De film begint op den Zaterdagmorgen vooraf gaande aan den landdag en laat zien hoe de metaal bewerkers zich na afloop van het werk naar huis spoeden om zich voor te bereiden op het feest. Den volgenden morgen begeven zij zich op weg naar Birkhoven. Van Groningen tot Maastricht, komen groepen deelnemers per trein of per rijwiel naar Birkhoven. De opening van den landdag, het voor- •programma, alles trekt in bonte afwisseling aan het oog voorbij. Dan komt het spel, dat begint met een jammerlijk feest. Dwars door de verdwaasde me nigte gaat een eenzame figuur, Willem Ansing (Albert van Dalsum), die de organïsatiegedachte symboliseert. De tijd van handeling is pl.m. 1885. Het beschavingspeil van ons volk is sindsdien be langrijk vooruitgegaan. Ansing's woorden vinden echter weinig weerklank bij de arbeiders uit dien tijd. Slechts de twee reinigers luisteren naar hem. 11 Februari 1886 werd de Bond opgericht, de diverse belangrijke gebeurtenissen uit zijn geschiedenis worden door een ballet uitgebeeld, de wereldoorlog wordt niet vergeten Daarna ontstaat de crisis en als gevolg daarvan komen massa-ontslagen en verwarring onder de arbeiders. De fascisten trachten van de ellende der arbeiders gebruik te maken. De propaganda-acties van de laatste jaren worden vervolgens uitgebeeld. „Met volle kracht vooruit!" „De Bond sterker dan ooit!" „Op naar de 50.000!" Het feestgeschenk ver schijnt ten tooneele. Meisjes dragen deze vijf cijfers van bloemen en groen vervaardigd op het podium als een hulde aan allen, die medewerkten om dit resultaat te bereiken. DE MISSIEFILM „AMORIRA". In het Patronaatsgebouw IJmuïden-Oost wordt tweeden Kerstdag de 'bekende missiefilm „Amorira" gedraaid. Britsche visscliers voorspelden de komst der magnetische mijnen. Interessante onthulling van een Britschen minister. Sir Walter Womersley, minister van de pen sioenen heeft onlangs in een vergadering in Grimsby onthuld, dat Britsche visschers het ge bruik van de magnetische mijn doorDuitschers in een volgenden oorlog hadden voorspeld. Deze „nieuwe" mijn was heelemaal geen ver rassing. verklaarde hij. Toen Hitier de mededeeling deed dat hij een geheim wapen tegen Engeland zou gaan gebi-ui- ken ontving Sir Walter een groot aantal brieven van visschers uit Grimsby en Cleethorpes die gedurende den laatsten oorlog op mijnenvegers hadden gevaren. In deze brieven werd de ver onderstelling uitgesproken, dat het geheime wa pen niets meer of minder was dan de magne tische mijn. Hij stelde de Admiraliteit onmid dellijk hiervan in kennis. De beste remedie tegen dit gevaar is de Brit sche visscherman, aldus de minister. BEGROETINGSSAMENKOMST VAN „PRO REGE". •Dinsdagavond had in het Chr. Militair Tehuis Bloemstraat hoek Keizer Wilhelmstraat, een be groetingssamenkomst plaats voor de militairen van jonge lichtingen. Deze samenkomsten wor den steeds gehouden, wanneer nieuwe lichtingen onder de wapenen gekomen zijn. De hierboven be doelde samenkomst werd geleid door de afd. IJmuiden van Burger en Militair „Pro Rege". Het woord werd gevoerd door den heer Ant, ten Broeke, voorzitter van Burger „Pro Rege" en door den sergeant-majoor C. van der Wal, namens Militair „Pro -Rege". De veldprediker, ds. Peters, was mede aanwezig; hij besprak met eenige hartelijke tevens ernstige woorden het van huis zijn der jonge militairen en gaf hun eenige wenken, hoe zij in het militaire leven naar den eisch van een Christelijk gezin moeten handelen. De avond werd afgewisseld met muziek en voor drachten. Marktprijzen en Besommingen. (Versche visdh) IJmuiden, 21 December 1939. Tarbot 215—180 ct. per K.G. Tong 150—102 ct. per K.G. Heilbot 120—106 ct. per K.G. Groote schol 24—22.50 per 50 K.G. Middel schol 26—23 per 50 K.G. Zetsohol 25—23 per 50 K.G. Kleinschol 249.50 per 50 K.G. Bot 18 per 50 K.G. Schar 12.50—3,50 per 50 K.G. Groote schelvisch 22.50 per 50 K.G. Middel schelvisch 20 per 50 K.G. Kleiriimiddel sohelvisoh 2015 per 50 K.G. Kleine schelvisch 149 per 50 K.G. Groote gul 11.50 per 50 K.G. Kleine gul 11.509 per 50 K.G. Wijting 7.70—2.60 per 50 K.G. Makreel 14 per 50 K.G. Kabeljauw 4224 per 125 K.G. Vleet 1.70 per stuk. Leng 1.851.70 per stuk Koolvisch 0.630.60 per stuik. Rog 9 per koop. Besomming IJmuiden: Haringaanvoer op 20 December: 1605 kisten ver- 6che haring. 21 December: Snoekbaars 3627 cent per K.G. Trawler: Manden: 375 Uiver IJM 384 f 3690 Kotters: IJM 214 f 960, IJM 203 f 1280, IJM 27 f 1140, VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomen-óe voor de Vrijdagmarkt: Delft IJM 17, vangst 2100 kisten haring, 50 man den makreel, 45 m. wijting, 60 m. koolvisch en 50 st. stijve kabeljauw. TOCH WEER UITGEVAREN. Naar wij vernemen zijn de loggers SCH 19 en SCH 72, welke Maandag met versche haring IJmuiden aan den afslag waren en 'die daarna zouden „afsnijden", toch weer uitgevaren, ditmaal voor de versche haringvisscherij in de nabijheid van onze kust. GESLAAGD. Bij de te Rotterdam gehouden examens )cos- tuumvak) slaagden voor cost-umière de dames G. E. van Laar. E. Veldman en M. de Waard voor coupeuse de dames G. Krijger en J. van Oosten. Zij werden opgeleid door mej. N. Rooden- burg te IJmuiden-Oost. ONGEVAL BIJ DE MEKOG. Woensdagmorgen 5 uur wilde de 40-jarige ge huwde arbeider G. Hofman uit Beverwijk een ketelpak, dat hij in de kal'ksalpeterfabriek op een ketel te drogen had gehangen weghalen. Hij heeft zich hiertoe tusschen twee ketels hegeven en is toen in 'n zich daar ter plaatse tusschen de ketels in den vloer bevindend gat gestapt, waar door hij van een hoogte van 4-Yz meter viel. Hier door kreeg hij een hersenschudding en een breuk van de rechterknieschijf. Nadat hem door dr. Büller en den verbandmees ter der Hoogovens de eerste hulp was verleend is hij per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd, alwaar hij is opgenomen. HET GLADDE WEGDEK. Op het Pontplein kwamen Woensdagmorgen een vrachtauto en een autobus door het gladde wegdek met elkander in botsing. Beide wagens werden licht beschadigd. ONGELUK MET EEN TRUCK Op den Rijksweg ter hoogte van de Hofgeest bra ken Woijsdagmiddag de stroppen van de achter- veeren van een truck met oplegger, geladen met acht ton ijzer. Doordat de achterwielen van den op legger onder den wagen uitliepen, zakte het ge- heele gevaarte aan de rechterzijde van den weg ineen. De schade aan het motorrijtuig is vrij aan zienlijk. SANTPOORT INGEBROKEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag is hij den manufacturier A. in de Hoofdstraat ingebro ken. Men heeft zich toegang verschaft door het uitsnijden van een glasruit aan de achterzijde van de woning. De onbekende dader heeft eenige manufacturen en een klein bedrag aan geld ge stolen. AANRIJDING Woensdag kwamen op de Vnkenbaan een vracht auto uit Haarlem en een luxe-auto uit Santpoort met elkaar in botsing doordat de vrachtauto niet rechts van den weg reed. Beide wagens wei-den be schadigd. Beverwijk, 20 Dec. 1939. Andijvie per K.G. 6—9. Koolrapen per zak 1.10. Wortelen per K. G. 3. Bieten per K.G. 4 Aardappelen, klei, per K.G. 3— Spruitjes per K.G. 1014. Boerenkool per K.G. 47. Roode kool per K.G. 34. Savoyekool per K.G. 6—9. Bloemkool per K.G. 412. Uien per K.G. 4. Prei per bos 8—12 Selderij per bos 10. Appelen per K.G. 8—18. Peren per K.G. 622. Druiven per K.G. 42. Brusselsch lof per K.G. 12—16. CASTRICUM Vrijwillige dienst- en liulp- verleening. In deze gemeente is reeds opgericht een dienst voor de luchtbescherming. Deze dienst beschikt thans over pl.m. 200 vrij willigers. Bovendien zijn zeer velen aangewezen om hulp te bieden bij het Roode Kruis. In onver hoopt ongunstige omstandigheden zijn echter de nooden, waarbij hulp kan en moet women gebo den, zoo talrijk dat bovengenoemde diensten hel werk zéker niet af kunnen. Van- Regeeringswege is daarom ingesteld een regeeringscommissariaat voor den vrijwilligen bur gerlijken dienst. Door haar bemiddeling worden alle vrijwillig aangeboden diensten verzameld en geregistreerd om daaruit te putten wanneer het werkelijk noodig modht blijken. Voor deze diensten zijn vrijwilligers noodig, zoo wel mannen als vrouwen en meisjes en jongens bo ven den 15-jarigen leeftijd. Men kan zich vrijwillig opgeven door invulling van een formulier dat daarna zonder enveloppe kan worden gedeponeerd in de bus van het raad huis. Ten overvloede wordt er op gewezen, dat in dien voldoende vrijwillige hulp niet wordt aange boden, de verplichting daartoe kan worden opge legd. Opvarenden krijgen verblijfsvergunning van 60 dagen. Schip werd op hoog bevel tot zinken gebracht. Aan boord van den kruiser „Tuscaloosa" zijn Woensdag de u-iit 579 leden bestaande bemanning van het door de equipage tot zinken gebrachte schip der Norddeutsehe Lloyd „Columbus", waarbij negen vrouwen, in de haven van New-York aangekomen. De commandant van de „Columbuis" had Dinsdag draadloos laten weten voornemens te zijn zijn schip tot zinken te brengen. De beman ning van de „Colombus" had reeds de kleppen geopend, vuur aangelegd en de reddingbooten van het noodzakelijkste voorzien en bemand. De booten werden in goede orde neergelaten, toen de vlammen reeds door dikke rookwolken hoog uitsloegen. Zonder incidenten heeft de „Tusca- hierna de overlevenden aan boord geno men, die ondanks alles van goeden moed waren. De reididingsbooten werden op zee gelaten. Bij het appèl bleek, dat twee stokers vermist weiden. De overlevenden hebben warm eten, sigaretten en warme kwartieren gekregen. De commandant van de „Tuscaloosa" zeide dat de door de opneming van dit groot aantal personen op het oorlogsschip veroorzaakte moeilijkheden waren verminderd door een atmosfeer van vriendschappelijke samenwerking. De gezagvoerder van de Colombus heeft bij aankomst verklaard, dat zijn schip op bevel van hooger hand was tot zinken ge bracht. De Amerikaansche minister van arbeid heeft aan de opvarenden van de ..Colombus" een ver blijfsvergunning voor den duur van zestig dagen verleend. De eerste officieele rapporten duiden aan dat j er geen enkele vlootactie gevoerd is en er dus geen enkele schending van de neutraliteit is geweest. Dit schijnt te worden bevestigd door de latere rapporten, aldus beeft de secretaris van het Witte Huis, Early, aan de pers medegedeeld. Hij voegde hieraan toe, dat de ambtenaren der Amerikaansche regeering van meening zijn dat de Duitsche bemanning besloot de „Columbus" tot zinken te brengen, liever dan het gevaar te loopen van een slag nadat het schip de wateren buiten de veiligheidszone zou zijn binnengevaren. De reederij, die in Mexico de Duitsche maat schappij. v/elke eigenares was van de ..Colum bus" vertegenwoordigt, heeft in de Mexicaan- sche bladen een mededeeling doen opnemen, waarin wordt gezegd dat de regeering van Mexico het schip niet heeft gedwongen Vera Cruz te ver laten. Chauffeur van vrachtauto veroordeeld. Ernstig ongeluk veroorzaakt. BREDA, 21 December. Op den vroegen morgen van 3 Augustus j.l. heeft zich op den Rijksweg te Etten een vreeselijk ongelük voor- jeaaan. Een vrachtauto, komende uit Ouden- josch, bestuurd door .den 27-jarigen expediteur H. van E., is toen in botsing gekomen met een autobus uit Roosendaal, waarin vijftien fa brieksmeisjes gezeten waren. De gevolgen van de botsing waren zeer ernstig. De autobus werd aan de linkerzijde geheel open gescheurd, drie meisjes werden vrijwel op slag gedod, twee zwaar verwond. Gelukkig was de chauffeur van de autobus den wagen in zijn macht te houden, zoodat de andere inzittenden, behoudens enkele lichte verwondingen, gespaard bleven. De expediteur moest zich op 14 De cember j.l. voor de rechtbank te Breda wegens het veroorzaken van dood door schuld verant woorden. Volgens zijn verklaring had hij ge durende den geheelen nacht achter het stuur gezeten. Hij was daardoor slaperig geweest en dit zou de oorzaak van zijn onoplettendheid zijn geweest. In zijn requisitoir merkte de officier van Jus titie op, dat verdachte bekend staat als een be hoorlijk man. Hij eischte een hechtenisstraf voor den tend van zes weken en ontzegging van het recht een auto te besturen voor den tijd van een jaar. De verdediger drong aan op clementie. De rechtbang deed vandaag in deze zaak uit spraak en veroordeelde den expediteur over eenkomstig den eisch. JAVA—NEW YORK LIJN. Poelau Laut, Batavia n. New York 19 van Sa- bang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) 20 van Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak (uitreis) p. 20 Point de Galle. Slamat 21 (7 v.m.) van Batavia te Genua ver wacht. De IJsverccniging Haarlem, afd. Ijsbond meldt ons: Het ijs om Haarlem en Spaarndam is hoogst gevaarlijk. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 21 DECEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Gala-dansavond Harald Kreutzberg, 8.15 uur. Frans Hals Theater: Annie van Ees in „Boefje" geprolongeerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Madeleine". Op het tooneel: Guus Brox en partner. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Een onvergetelijk man" „Hallo Janïne", 8.15 uur. Luxor Theater: „De zwarte spion". 2-30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Non-stop-programma met o.a. .Onze soldaten in mobilisatietijd" enz., van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingelll7a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Frans Halsmuseum: 3e Groepstentoonstelling, 104 uur. VRIJDAG 22 DECEMBER Gejn. Concertzaal: H. O. V. Concert. Soliste Jo van der Meent, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Nieuw programma. 1 Palestina Diorama's, Schotersingelll7a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 35 en var 1—9 uur Frans Halsmuseum: 3e Groepstentoonstelling, 104 uur, Jaren en jaren geleden was Wildhoef zomer aan zomer bewoond; de laatste jaren ook 's win ters. Het heerenhuis op de Groote Markt werd door mej. Crommelin verkocht en omgezet in een heerenkleedingmagazijn. Thans is de be woonster al weer jaren overleden. De doffe ra men van het groote landhuis naast Bloemen- daals Kerkhof zien u wezenloos aan. Er is geen leven meer in. Eenzaam en verlaten staat het met al zijn 18e eeuwsche pracht en goed uit gevoerde reliefversieringen aan de gevels. Wei nigen zien het nog van uit het park en de velen, die er langs gaan denken onwillekeurig: „Moet dat vergane grootheid worden?" Er is één hoop. Een bestemming heeft het nog niet, maar er leeft in menig Bloemendaalsch hart een stille wensch, nu Sorghvliet verdwenen is, dat oude landhuis tot museum in te richten. Toen er spra ke was een tehuis voor ouden van dagen te stichten, dacht men er aan dit in de groote hee- renhuizinge te vestigen, maar dat bleek er niet voor geschikt. Thans is men bezig met den aan bouw van de stichting „Huize Wildhoef", die volgenden zomer Juni de eerste bewoners op zal nemen. We schreven al eerder, dat het bestemd is voor bejaarde menschen, die de zorg van een eigen huis niet meer wenschen of kunnen dragen en toch een rustig tehuis verlangen. Dat zullen zij ook vinden in het hoefijzervormig gebouw met 26 kamers, badkamers, algemeene keuken gelijkvloers. Boven, 1 hóóg, komen ook 33 ka mers en o.a. een biljartzaal en op de tweede ver dieping niet minder dan 25 kamers en o.a. een groote 'zaal voor uitvoeringen. Als het zoo ver is komen we daarop nader terug. Oorspronkelijk had de stichting de heele plaats van ongeveer 17 H.A. willen koopen, maar daartoe was dit be schikbare fonds onvoldoend. Tenslotte zijn drie en een halve H.A. gekocht, grenzende aan den Kennemerweg. Dit gedeelte omvat een ge deelte bosch met open terrein. Voor men den bouw begon, moesten 127 boomen vallen. Veel is er van het bouwen niet te zien, want men werkt er achter hooge boomen. Gelukkig blijven die er ook. Twee balkons zullen om het rusthuis heenloopen. wie dus slecht ter been wordt, zal van af zijn balkon een prachtig uitzicht heb ben, op het omringende geboomte en den vijver met zijn rustieke brug. Ook hoopt men nog. dat de a.s. bevolking toestemming zal krijgen in het overgebleven terrein van Wildhoef te wandelen. Wel bestaat er al een bouwplan, maar van een begin van uitvoering is nog geen sprake. De stich ting zal haar ingang aan den Kennemerweg heb ben; die aan de Donkere Laan blijft bestemd voor het oude landhuis. Als ik u nu wilde vertellen, van den oorsprong af en ook de bewoners bij u inleiden, dan zou ik 10 kolommen noodig hebben. Ik zal me dus beperken tot grepen. We beginnen dan met Fe bruari 1655, toen Johan Wolferts van Brede- rode (een nazaat van het roemruchte geslacht uit den graventijd) aan Mr. Francois de Kies 1050 Rijnlandsche Roeden in erfpacht afstond (ongeveer 14-000 M2) behoorende tot het tegen woordige Wildhoef en grenzende aan de bleeke- rijen van voormelden De Kies. De erfpacht, die hiervoor betaald moest worden, werd in 1751 afgekocht. Bijna honderd jaar later verzoeken Joost Hooff- man en Pieter en Gillis de Nijs als erfgenamen van „eene garenbleyekerije in de heerlijckheyt van Brederode in de bannen van Aelbertsbergh" aan beheerderen der domeinen in Holland een stuk grond van 7 a 800 roeden in erfpacht te mogen ontvangen (waarvoor zij een jaarlijksche recognitie van f 6 bieden) ten einde daar een waterreservoir van 50 roeden te graven, aange zien de landerijen aan de Jan Gijzenvaart te veel water aan hun terrein onttrekken. De lezer ziet dus, dat Wildhoef begon met bleekerijen. De eerste die er een lustplaats van maakte was ds. Gravia te Bloemendaal. Den 5 Januari 1701 koopt Abram Mens van Teunisse Cornells Weduwe en boedelhoudister van Ariaan Ariaanse van Neok „een krocht lands gelegen te Bloemendaal, groot twee mor gen, belent ten Oosten de landen van Wildeman, de Burgemeester Oorver, enz. ten Zuidwesten Joost Hoofman, die aldaar een vrije watering behoudt, zooals het. zelve tegenwoordig met steenen is afgepaalt". Den 6 Januari 1729 koopt Joan van Wikkevoort Crommelingh van de. executeurs van de testa - mente van wijlen Marie de Meyne, weduwe Ab. Mens „een krocht tuinland in Bloemendaal, groot twee morgen, belent ten Westen de Heereweg, ten N. den heer kooper. De watering waardoor Lambert Tijsse zijn water trekt, zal alzoo moe ten blijven, mits daarvoor genietende f 6:6:- 's jaars". Een protocol van 7 Juli 1785 spreekt weer van vergrooting, Willem van den Bosch van Over- veen en Simon Kluyskens Simonsz van Velsen. wonende aan de Jan Gijzenvaart, exc. Testa mentair van Hennanius van den Bosch, voorts nog in privé met Herman Timmer en Lambert Sabelits van Haarlem, samen de eenige wettige eigenaars van de gronden en gebouwen, be hoorende tot de geamoveerde Hofstede Veen en Duin, transporteeren op Jonkvrouwe Johanns Kops van Haarlem, bewoonster van Wildhoef, den grond van het geamoveerde Veen en Duin te Aelbertsberg aan den weg tusschen Bloemen- daalsche Kerk en de Jan Gijzenvaart. Dit werd dus overplaats. De weg naar het tegenwoordige station Santpoort was ook privé eigendom van ae bewoners van Wildhoef. De gezamenlijke gronden werden door aankoop steeds grooter. zoodat ten slotte tot Wildhoef het heele terrein tusschen Donkerelaan, Meerenb erger wegtot bij het station Santpoort en aan de zijde van den weg tot aan de Delft, behoorde. Op dit reuzen- terrein ontstonden Weer kleinere buitens. Ik ci teer van een nota van 22 Juni 1832. Aelberts berg (ruu villapark) 3 H.A. 53 A. 99 c.A., Dennen heuvel (nu R.K. Stichting) 6 H.A. 36 A, 84 c.A., de Schaapskooi, met Dennenheuvel buiten de rasters 21 H.A. 27 A. 87 c.A. en de gebouwen en gronden ten Oosten van den Straatweg, (o.a. Sinnevelt) 8 H.A. 21 A. 35 c.A. Tenslotte nog een courantenbericht van 29 Mei 1879, dat vertelt dat mevr. Douar. Wibbink, geboren van Wickevoort Crommelin, wonende op Wildhoef de eerste steen legde voor een gebouw voor evangelisatie of Zondagschool. Ons laatse woord herinnert, aan een schoolfeest van 9 September 1880. De kinderen der gemeen te school van Sloterdijk brachten een prettigen door in 't Bloemendaalsche Bosch. Een der leden van het bestuur dier vereeniging voor ge trouw schoolbezoek, was tevens rentmeester van mevrouw Wibbink. Deze dame had de vrien delijkheid aan de kinderen toegang te verleenen tot het door haar bewoonde landgoed Wildhoef. Nadat zij' het bosch met zijn trotsche lanen en uitgestrekte hertenkamp hadden doorkruist, hief de schooljeugd voor het heereuhuis een danklied aan en opgetogen over al het genoteno keerden zij naar huis terug ZWALUWEN—AMSTERDAM. De volgende spelers zijn uitgenoodigd, mee te spelen in het Zwaluwenelftal, dat op 26 Decem ber (2e Kerstdag) te Amsterdam tegen het Am- sterdamsche elftal speelt: Doel: P. Kraak (Stormvogels). Achter: Van Stekken (D.W.S.) en Van der Heide (Feijenoord) Midden: Paauwe (Feijenoord), Poulus (S. V. V.) en A. de Vroet (Feijenoord). Vóór: Vrauwdeunt (Feijenoord). Drok (Sparta (Stormvogels), Vente (Feijènoord)Drok (Sparta en De Boer (Sparta). Reserves zijn: Bruist (D.W.S.), Slot (Blauw Wiit), Van Woerkom OHollandiaan) en Van Wimgaarden (AjaxL i Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongevèer 19 uur: Aanvankelijk om het vriespunt, later gte gende temperatuur. Zwaarbewolkt tot fe" trokken, later natte sneeuw of regen, w krachtig toenemende en naar west o« noordwest ruimende wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur Neiging: Stilstand. OPGAAF MAGAZIJN T Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN Vrijdag v.m. 11.55 uur; n.m. r—uur. Zaterdag v.m. 0.25 uur; n.m. 12.46 uur. Zondag v.m. 1.14 uur; n.m. 1.32 uur. 772 F 36 F 32 F 32 m-M. GYMNASTIEK DE KANAALWEDSTRIJD. Woensdagavond werd in de gemeentelijfee gymnastiekzaal van het C. H. Moensplein te Be verwijk de derde Kanaalwedstrijd gehouden. leiding berustte weer bij den heer P. Dijkstra (IJmuiden). Voor Noord kwamen uit Sparta, S. S. H. en TurnlustB, en de Z.uidploeg werd gevormd door de Bloemendaalsche Gymn., T. V. Santpoort en Olympia. Zoowel bij de dames als bij de heeren is de strijd bijzonder spannend geweest: om beurten namen de ploegen de leiding. Zuid won in belde gevallen, waarbij opgemerkt moet worden, dat één van de beste turners van Noord. H. van Wij nen van S. S. H., uitviel'. De eindstand was bij de dames: Noord 222,5 p., Zuid 225.5 p., en bij de heeren: Noord 151 p., Zuid 154.5 p. Totaal won Zuid dus met 330 p. tegen 373.5 p. voor Noord. De overwinning was vooral te danken aan beter paardturnen van de dames en aan het beter brugwerk van de heeren. Zooals te verwachten was, werd in den per soonlijken strijd bij de dames de kringkampioene T. van Leeuwen van Olympia no. 1 met 41 p, (maximum 45 p.) Daarop volgden resp. A. v, d. Voort (Turnlust B.) 36 p., A. Nol (T.V.S.) 35 p., D. Tabak (TurnlustB.), 33.5 p., en R.Los (idem) 33 p. Bij de heeren was met 37 p. een zekere over- vanning weggelegd voor den oud-kringkampioen A. van Zadel van de B. G. V. Verder was de volgorde: 2. A. de Jong (TurnlustB.) 35 p., 3.J. Dibbets ,idem) en P. Munter (S.S.H.) 30 p., 4. P. v. d. Klinkenberg (B.G.V.) en G. Boer (Olympia) 29.5 p. Wat de vereenigingsploegen betreft, was bij de dames Turnlust B. de sterkste en bij de hee ren de B. G. V. Als totaalploeg zegevierde Turnlust B. BILJARTEN COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Klasse D, afd. 2. Insulinde uit Amsterdam won bij D. E. S. 2 van de 3 partijen en verloor niettemin dè match. Van der Hoek en Slot (D. E. S.) lieten resp. slechts 4 en 2 caramboles liggen en tenslotte werd de Insulinde-man met 57 punten door Strijbos geklopt. D. E. S. maakte dus met 2 verliespartijen 374 van de 380, terwijl de Amsterdammers slechts 304 van de 361 mochten noteeren. Klasse D, afd. 3. Insulinde (Haarlem) liet een stuk vallen door tegen Sarphati ruim 100 caram boles te verspelen. Huiskens (Ins.) was tegen Hel sloot niet opgewassen en' moest 59 punten afstaan. Wel haalde Hasselmeyer uitstekend op door Weber (Sarphati) op 77 van de 160 te laten staan. De Amsterdammer Van der Meulen zorgde voor de zege, dank zij een voorsprong van 42 caramboles, Klasse E, afd. 1. In- de bollenstreek kreeg In- sulinde haar naamgenoote uit Amsterdam op be zoek. Bonnet (Ins. Haarlem) sloeg Pier met 12 punten: zijn clubgenoot Scholten veroverde maar liefst 47 caramboles op Morshuis. Van Rossum be hoedde de bezoekers voor een débacle door Lam 33 punten afhandig te maken. Het resultaat werd: Insulinde (Haarlem) 344311, Insulinde (Amster dam) 283—224. Het zelfde Insulinde-team behaalde tegen Z. E, K. Z. in Alkmaar den vollen buit. Bonnet klopte Covers (Z. E. K. Z.), waarna Scholten na zwaren strijd 7 puntjes op Van Dam vóór bleef. Tenslotte moest de Allernaarder Horst 19 punten aan hem afstaan, zoodat zijn club totaal 76 caramboles ver loor. Klasse E, afd. 2. De leiders van deze afdeeling, Insulinde II. waren op bezoek bij Onder Ons I te Amsterdam. Coleghem (Ins.) behaalde een magere zege op Bestman, maar Christoffels zag 16 punten verloren gaan tegen Conipier (O. O.). De Haarlem mer Huglenburg klopte echter Ten Oosten met 100 om 50. Uitslag: Onder Ons I (331) 265. Insulinde II (344) 328. Klasse F, afd 2. De Insulinde-reserves speel den tegen Java I (Amsterdam). Overweter was er goed in en liet v. d. Enden (Java) niet verder komen dan 44 van de 77. Bosje nam echter 15 pun ten terug op den Insulinde-man v. Gog. Eykenaar (Ins.) maakte toen 55 van de 56 tegen Smit. De eindstand werd dus: Insulinde II (184) 168, Java I (207) 174. Ook in haar uitwedstrijd tegen Sarphati boekte deze Insulinde-ploeg een behoorlijk resultaat, Over weter ging weer goed van start; Weber Jr. moest zich met 39 van de 83 tevreden stelen, v. Gog (Ins.) maakte echter slechts 36 inplaats van 63 caramboles, maar Eykenaar wist het tegen Weber Sr. nog tot 50 van de 56 te brengen. De gastheeren verspeelden dus 44 punten tegen de Haarlemers 33. Klasse F, afd. 3. Vondel moest in de hoofd stad ervaren, dat D. E. S. nog vinnig van zich kan afbijten. Vlug (D. E. S.) verschafte zijn team een voorsprong van 32 punten, maar Steenkist kwam tegen v. Denderen 19 caramboles te kort. Vaars verloor door 42 van de 44 te maken, doch D. E. S. kwam hierdoor toch aan 177 van de 198 punten tegen Vondel 192 van de 224. PLUIMVEEMARKT BARNEVELD. Oude kippen 0.400.80, oude kippen per K.G. 0.320.44, oude hanen 0.350.75, jonge hanen 0.250.60, jonge hanen per K.G. 0.350.45, N.H. Blauwen per K.G. 0.450.55, jonge hennen 0.60 1.20, duiven per jaar 0.300.40, tamme eenden 0.300.55, jonge woerden 0.400.60, 'ganzen 2— 2.75, kalkoenen per K.G. 0.600.70, tamme konij nen 0.752; wilde konijnen 0.50Ó.75, hazen (in jachttijd) 1.252.20, fazanten (in jachttijd) 0.75— 1, oude patrijzen 0.300.40, jonge patrijzen 0.40— 0.50 Aanvoer 27.000. Handel: redelijk. EIERMARKT. Witte eieren 4.404.70, gemengde eieren 4.50— 4.80, bruine eieren 4.805, eendeneieren 2.803.10, jonge hermen 3.504.25. Aanvoer 764.000. Handel! iets vlugger. VEEMARKT BARNEVELD. Zeugen f 50f 70. dr. zeugen f 55f 85, schram men f 18f 27, biggen f 10f 17. zware varkens 2830 ets. per pond, zouters 2628 ets. per pond, vette kalveren 26—36 ,cts. per pond. nuchtere.. 1&1" veren g 4—-f 7S mestkalveren 10r-f 16,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2