„De ongeluksvogel" Adventsrede van H. M. de Koningin. Ernstig autobusongeluk bij Malang. BURGERLIJKE STAND Litteraire Kantteekeningen. Li H. M. de Koningin heeft gistermiddag om 1 Uur door de radio de volgende adventrede voor Haar volk gehouden: Zoo vaak als wij spreken of denken over de Kerstboodschap worden wij iederen keer op nieuw als het ware boven onszelf en boven ons dagelijksch leven uitgeheven: worden wij uit onzen menschelijken schemer overgezet in het licht, dat ons uit Bethlehem toestraalt. Als dit in gewone tijden waar is, hoeveel temeer thans, nu wij als volk en ook ieder persoonlijk, zwaar beproefd worden. Sedert menschenheugenis is er nimmer onbeschrijfelijker tegenstelling geweest tusschen de heerlijkheid van Gods belofte en onze ontredderde en verscheurde wereld. Naar mate de nood stijgt en het duister zich voor ons geestesoog verdicht, des te sterker straalt het licht en de liefde van Christus dwars door dat donker heen ons tegemoet. Het is daarom, dat ik vol ontroering en inner lijke blijdschap, tot u allen het woord richt in dezen adventstijd. In de eerste plaats richt ik dit woord tot onze geheele weermacht, in alle deelen des rijks, tot allen, die aan onze grenzen en onze kusten de wacht houden, tot de bemanningen van onze oor logsschepen die onze wateren bewaken, zoowel hier als in Oost- en West-Indië, tot allen, die voor het vaderland ook gedurende de komende feest dagen aan hun huiselijken haard onttrokken zijn tot de gezinnen, die man en vader ditmaal in hun midden zullen moeten missen. Ook denk ik hier aan de nagelaten betrekkingen van hen, die vielen in de uitoefening van hun plicht en aan hen, wien blijvend letsel in 's lands dienst werd toegebracht; aan onze wakkere zeevaarders visschers, die reeds zoo menig offer hebben moe ten brengen, aan de tallooze anderen wien een bijzondere beproeving door de tijdsomstandig heden is opgelegd. Al zijn voor u allen de uiterlijke omstandig heden, waaronder u het kerstfeest herdenkt, dit maal anders, voor sommigen smartelijk, het be hoeft daarom niet minder u de vervulling te brengen van het diepste en het beste, dat in u leeft. Wij spreken gaarne van de kracht van het licht. In dit verband herinner ik mij een onver getelijk schoonen zomermorgen. Ik was vroeg naar buiten gegaan om indrukken met mijn pen seel vast te leggen van hooilandschap en boomen. De lucht was, jammer genoeg, bedekt en ik vrees de, dat het tevergeefs wachten zou worden op de zon. Maar daar plotseling van achter de boomen kwam een zonnestraal, die het gemaaide gras en de oppers in goud-rooden gloed zette, en binnen enkele oogenblikken baadde het geheele land schap in overweldigende zonnepracht. Het was in den waren zin des woords eene beleving om dit alles in zich op te mogen nemen. Wat het licht van de zon in de natuur vermag, is slechts zwak naast de kracht, welke wij ont vangen, indien wij ons leven openstellen voor God en die kracht willen gebruiken. Onze tijd heeft zeer veel behoefte aan de kracht uit die bron. waar iedereen uit kan putten, aan stoere werkers, aan koele, nuchtere hoofden, aan warme harten. Het is dan ook met bijzondere vreugde en vol doening, dat ik getuige ben van zooveel spontane toewijding en bereidwilligheid om alom in den lande te helpen, aan de moeilijkheden tegemoet te komen en het leed te verzachten, in nationalen zin. Ik besluit met den wensch, dat het Kerstfeest onze kracht moge vernieuwen om eensgezind en met taaie volharding de huidige nationale be proeving ten einde toe te dragen. Daarbij spreek ik de hoop uit, dat, ondanks de bewogen tijden, die wij beleven, de verheven rust en kalmte van het'komende feest ons deel zij en de vrede, dien de Kerstnacht uitstraalt, in ons allen en de ge heele menschheid indale. Ik zal veel aan u denken. De rede van H.M. de Koningin werd voorafge gaan door toepasselijken zang. Na de rede werd gezongen Vondel's „O, Kerstnacht schooner dan de dagenwaarna nog klokgelui werd ge hoord. De ondergang van de „Columbus". MONTEVIDEO 20 December. De lading van de „Columbus" zou volgens de berichten bestaan heb ben uit verscheidene honderdduizenden paren Mexicaansc-he schoenen in de afgeloopen weken door Di'-'-che agenten voor het Duitsche leger in gekocht. .ovendien zou de Columbus, een groote lading benzine aan boord gehad hebben, die op be paalde plaatsen in zee geworpen moesten worden waar Duitsche onderzeeërs deze konden bereiken. De persataché van de Duitsche legatie verklaar de evenwel dat het nooit in de bedoeling had ge legen dat de „Columbus" dienst zou gaan doen als „raider" of als voorzieningsschip voor onderzeeërs. De „Columbus" is ongeëscorteerd vertrokken om te trachten het vaderland te bereiken. Kapitein van de „Columbus" was Wilhelm Dahne. (United Press) VERZEKEÜÏNGSVOOR WAARDEN GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Zie vetgedrukte aanvulling onderaan Ellie beulende abonné van dit bind 15. looian* zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van dit blad de verzekering doet duren, verzekerd •egen de relde'üke gevolgen van ongevallen op de volgende voorwaarden: Tot nu toe negen dooden. MALANG 20 December (Aneta/A. N. P.). Gisteren te vijf uur in den middag is, even buiten Malang, een autobus tegen een boom gereden. Van de drie-en-twintig inzittenden wei'den twee op slag gedood, terwijl twintig zwaar gewond werden, onder wie ook de be stuurder. Slechts een baby bleef geheel onge deerd. Later zijn drie gewonden, tijdens het ver voer naar het ziekenhuis bezweken. In den loop van den nacht zijn nog vier gewonden bezwe ken. Ook de overigen verkeeeren in levens gevaar. De oorzaak van dit ernstig ongeluk is niet bekend. De snelheid waarmede de autobus reed was boven de zeventig kilometer. Engelschen gebruiken drijvende ballonversperringen. Afweermiddel tegen mjjnenleggen uit vliegtuigen. LONDEN, 20 December (Reuter). De luchtvaartmedewerkers van de kranten deelen mede, dat steeds meer gebruik wordt gemaakt van ballonversperringen, welke zijn gemonteerd ctp schuiten. Het doel van deze drijvende ver sperringen is het leggen van mijnen door vlieg tuigen te beletten. Deze versperringen liggen in de riviermondingen en kunnen snel verplaatst worden. Door deze versperringen is het zeer moeilijk uit vliegtuigen mijnen te leggen, aangezien van groote hoogte de mijnen niet juist geplaatst kunnen worden. NEDERLANDERS MOGEN ZONDER PAS NAAR BELGIë IN DE KERSTWEEK. BRUSSEL 20 December (A, N. P.) Op verzoek van het algemeen commissariaat voor het vreemde lingenverkeer hebben de Belgische autoriteiten be sloten de paspoortformaliteiten in te trekken in het tijdvak van 23 December tot 2 Januari voor personen van Nederlandsche nationaliteit. Voor Nederlanders, die in dit tijdvak naar België willen komen, zal dus een bewijs van Nederlander schap voldoende zijn. Nieuwe aanvalsmethode der Britsche vliegers? KOPENHAGEN, 20 December. (Havas). De correspondent van „Politiken" onthult dat de En- gelschen aan nieuwe aanvalsmethode aan de Duit sche kust gebruiken. Zoo deden gisteren twee groo te bombardementstoestellen een aanval op de Duitsche bases Bantum en Hörnum. Waarnemers aan de Deensche kust zagen hoe eenige Duitsche jagers opstegen om den strijd tegen de Engelschen aan te binden. Dezen vlogen rustig door en scho ten met hun machinegeweren op hun achtervol gers. Zij verdwenen in westelijke richting, na hun doel bereikt en bommen uitgeworpen te hebben. De operalies van de „Graf Spee". Eenige malen van naam veranderd. In den Amerlkaanschen omroep is melding ge maakt van een interview met den gezagvoerder van de „Admiral Graf Spee", kapitein Langsdorff Volgens dit verslag heef Langsdorff verklaard dat de oorlogsbodem verscheidene male» van naam veranderd is in de drie maan den van zijn kruistocht, waardoor den indruk ge-1 wekt werd dat de „Deutschland" en de „Admiral Scheer" ook in dit gebied opereerden Wat het tot zinken brengen van het oorlogsschip betreft zou Langsdorff gezegd hebben: „Ik heb 'n besluit ge nomen. dat mij werkelijk werd opgedrongen". Uit het wrak van de „Admiral Graf Spee" stij gen nog steeds vlammen omhoog, terwijl een dikke rookzuil boven het schip hangt. De Uruguaysche autoriteiten hebben de „Taco- ma" naar een ankerplaats in de haven gebracht, waar het schap onder het bereik ligt van de kononnen der Uruguaysche oorlogsschepen voor het geval er een poging mocht worden gedaan tot uitvaren. Het vasthouden van de „Tacoma" be- teekent niet noodzakelijk dat het schip geïnter neerd zal worden. Naar verluidt is het echter een stap in die richting-. De Amerikaansche onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft gisteravond verklaard, dat de Vereenigde Sta ten maatregelen zouden nemen om te voorko men, dat zeeslagen voor de Amerikaansche kust, zooals die, waarin de „Admiral Graf Spee" werd beschadigd een herhaling zullen vinden. De correspondent van de „New York Times" te Montevideo, bericht aan zijn blad van betrouwbare diplomatische zijde te hebben vernomen, dat de Amerikaansche mogendheden gereed stonden oor logschepen te zenden óm de „Admiral Graf Spee" te dwingen de haven van Montevideo te verlaten, indien het schip zou hebben geweigerd te ver- teekken. HAARLEM 20 December 1939. Ondertrouwd: 20 Dec., J. A. M. W. van Glabbeek en Ch. Th. Leonelli; G. L. Zwart en B. H. de Groot: B. Voorn en W. E. Laget; W. J. Cornet en C. Möhringer; P. W. Koeleman en S. M. de Kruif; H. Veldkamp en M. J. v. d. Kroft; C. Pijpers en A. M. Schieman; F. E. Kraus en P. Smejkal; H. Faas en Th. J. Jansen; J. M. G. Hoes en M. Jüvet; K. van der Kooi en Z. K. Jansen; H. Wieringa en R. Bootsma; P. A. Boelé en J. Kamp; A. J. Bootsma en M. A. W. de Wit; C. Hartman en E. Duits; W. v. Zomeren en R. Rietman; J. Bais en T. Weijland. Gehuwd: 20 Dec., P. H. de Bres en L. K. Boon; A. Vogelaar en C. W. v. Butselaar; J. J. de Graaff en C. G. de Vogel; B. Berghuis en T. C. Koese; J. J. Giesbergen en G. Nagtegaal; J. H. A. de Haas en E. G. Smit; F. Bos en J. W. E. Burggraaf; M v. Mo lenbroek en C. A. Waning; A. J. Kwarten en G. van der Meeren; J. Krieks en A. Loonstijn; H. de Vries en J. van Straaten; B. H. van Zanten en C. Beil- schmidt; J. L. N. v. Opzeeland en M. Sabelis; D. J. Koeman en J. K. Gerz; IJ. v. d. Heuvel en J. D. Spiers; H. Poorter en C. v. d. Haak; J. W. Willemse en J. v. Orden; H. J. Hartendorp en A. v. d. Haar. Bevallen: 16 Dec., S. BlauwBurger, z,; 17 Dec., J. W. AldersZwetsloot, d.; 18 Dec., C. Ligthart van Schalkwijk, z.; 19 Dec. M. van NordeKempe, d.; M. Duikvan Bakel, z.; A. M. D. Oostveen van Aken, z.; E. D. RussSmink, d.; M. S. C. Ho- manMartens, d.; 20 Dec., A. C. van Tunenvan, Musscher, d. Overleden: 18 Dec., H. S. Krooni abonnés gedurende een van dit bind zijn inResc! b, den ISen verjaardag (te bereikt hebben; c. niet lijden nnn ziekten vallen vergrooten en vol den ÓOaten verjanrdag n. Artikel 2. Onder ongeluk, alt in deze voorwaarden bedoeld, wordt itaan de uitsluitende en reohtstreektehc oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulk» door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid Artikel 3. De uitkecringen bedragen, 2000 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van dc voorwaarden) de eenige en rechtstrecksche oorzaak is van de levens lange ongeschiktheid van den verzekerde, waaronder te verstaan de amputatie van twee ledematen, betzij beide voeten of beide banden, dan wel één voet en één hand. boven den enkel ol den pols, ol onher stelbaar gezichtsverlies uit beide ongen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen ns den datum van het ongeval en mits de verzekerde drie maanden na den datum waarop de levenslange ongeschiktheid is ontstaan, nog in leven is: 400 GULDEN, indien hel ongeluk (vollende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rcehtsUeeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na bet ongeval: 200 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van dc voorwaarden) de eenige'en rechlstreekschc oorzaak is van dc amputatie van één band of cén voet boven den pols of enkel, of van bet onherstel baar gezichtsverlies uit één oob (totale blindheid van dnt oog), een en ander binnen 10 dagen no den datum van het ongeval. Indien het ongeluk (vallende binnen dc grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstrecksche oorzaak is van de amputatie binnen tien dagen na den datum van het ongeval; van beide leden van een duim100 GULDEN van alle leden van een wijsvinger 60 GULDEN van alle leden van een anderen vinger 15 GULDEN van één lid van een duim50 GULDEN van één ot twee leden van een wijsvinger 25 GULDEN van één of twee leden van een anderen vinger 5 GULDEN i boven- en/of onder; n of e i boven- en/ol voor alle betalende abonnés van de IJMUIDER COURANT binnenlandsche of buitenlandsche strijdkrachten te land. ter zee of ie de lucht, hetzij in vrede»-, hetzij in oorlogstijd; dóór handelingen in strijd met wettige verkeerivoorschriften of ver- 30 GULDEN van een pols15 'GULDEN van een enkel 15 GULDEN terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op bet hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, tezamen nooit meer dan f 2000,kunnen bedragen, onder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins, dat verlies met amputatie zal worden gelijkgesteld. Het verlies of dc breuk van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte lichnomsdeclen geeft geen annspraak op uitkccring, terwijl - het ongeval reeds niet aanwezige lichaomsdeclen evenmin in aanmerking kur komen bij de berckcninR van de totale uitkccring Heeft een ongeval liet verlies van meerdere vingers van een hand tengevi don gaat de volle te verleunen uitkecring in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan één uitkeering, met dien itande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- -k"" tengevolge heeft de uitkeering voor verlies zal Artikel 4. De uitkeering ingeval genoote of bij ontstentenis daarvan Andere uitkeeringen Reschieden aan den abonné zelvcn. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkecring geschieden, binnen tien dagen nadnt de noodigc inlichtingen verkregen zijn on het persoonlijk letsel, en de oorzaak en hot gevolg daarvan bewezen zijn ten gonoege der Directie van dit blad. Artikel 5. Een uitkecring zal niet verschuldigd zijn, indien de gevolgen bij art. 3 omschreven, direct of indirect veroorzaakt zijn: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den verzekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is): e. door eene bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van over prikkeling of somnambulisme was of. door bcdwelmendo dranken of krankzinnigheid minder in staat dan gewoonlijk om zorg voor zich zclven te dragen, e. door zelfverminking, zellmoord ol pogins daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde ol dan niet Roed bij zinnen was; f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aun wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaarttochten, dan wel bij pleizierroizcn buitenslands of bij baden, zwemmen, automobielrijden of motorwiclrijden, of aan boord van een schip, hetzij op binnenwateren, hetzij buitengaats; S. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid of door vechten, of eanvallen tegen den persoon van verzekerde; k. door of bij binnenlandsche onlusten of door of bij verrichtingen van De abonnés van het Geïllustreerd Zondagsblad van dit blad zijn eveneens nog afzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd, Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAV Bank te Schiedam) zijn de voorwaarden gratis ten kantore van dit blad verkrijgbaar. De uit keeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f2000.Overlijden f600.Verlies van hand, voet of oog f400.Duim of Wijsvinger f75.Elke andere vinger f30. Bij sppor- of tramongeval, etc., worden de uitkeeringen: bij overlijden flOÖO.bij invaliditeit f3000.—. Door deze publicatie zijn alle vroeger gepubliceerde verzekeringsvoorwaarden vervallen. 4 October 1939. Het verdwijnen, verdrinken ol door gas ol tassen verstikken van den ver zekerde, wordt.'onverminderd hel hiervoor in dit artikel bepaalde, ten opzichte van deze verzekering aangemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, ol grove onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van dit blad het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. Onder bepaling, dut indien een nbonnc in staal van krankzinnigheid ol ver standsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeescbe haven naar een andere Europeescbe haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) of indien hij zich in krijgsdienst te land of te water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt ujn abonnementsprijs van dit blao te betalen of deze courant ophoudt te verschij nen. of de Directie van dit blad de verzekering doet eindigen. «Isdan deze ver zekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten: allen die zich met de be reiding. bet verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitro glycerine. dynamiet, naphta. acetylcengas of andere licht-ontplofbare of licht ontvlambare sloffen, bet demontecren van mijnen of andere lielsche machines bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dorgclijken. Zeevisschers. zeevarenden van beroep en personen vnn den Loodsdienst zijn, in afwijking van het hiervoor sub f. te dien aanzien bepaalde, ook aan boord verzekerd, zoowel buitengaats, als op de Zeeuwscbe stroomen of op bet IJselmeer of waar ook. Op uitkeering bij overlijden kan voor hen echter uitsluitend aanspraak gemaakt worden, indien het ongeval, dat het overlijden igevolge heeft, aan-den wal plaats had. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandigheden, waarin verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had vergroot worden, wordt eventueel geen hoogerc schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordcel van den geneeskundigen adviseur van dit blad zou hebben mocton zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door hetzelfde on geluk getroffen. Ingeval bij eenzelfde ongeval meerdere personen mochten worden getroffen aanspraak maken op uitkeering, zal in het geheel voor alle getroffenen tcza- len nimmer meer dan maximaal ƒ2000.worden uitgekeerd, te verdeden mr evenredigheid van het aantal getroffenen en den aard van het door hen deden letsel. Gedurende den termijn, waarin dc verzekerde lijdende is nan de gevolgen ui een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking t elk nieuw ongeluk dat den verzekerde mocht treffen. Artikel o. Ingeval een geabon.. erde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van dit blad, en indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na het igeluk is geschied, zal gecnerlei uitkecring verschuldigd zijn Indien de getroffene zeevarende, in den zin van het vorige artikel, is. moet de kennisgeving geschieden binnen drie dagen na de aankomst van den ge troffene aan den wal. Zoo spoedig mogelijk na hei ongeluk, -noct de hulp van een bevoegd genees kundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voorschriften van den geneesheer onafgebroken 'Igcn totdat hij volkomen hersteld is. Ier geval moet den geneesheer van dit blad toegestaan worden den getroffene te onderzoeken, wanneer en zoo dikwijls zulks billijkerwijs gcïischt kan worden en dit blad heeft eveneens vrijheid om zoodoniRe genees- en heel kundige hulp te verstrekken als het noodig acht. Elk bewijs hetwelk de Directie van dit blad van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende cenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een eïsch werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schriftelijk verzoek daan werd, gegeven moeten worden. In geval van cenig ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan de Di- - -Ctie van dit blad schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen zal elke aanspraak op uitkeering voor belanghebbenden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behandelend.,n gcnceshc-cr ingevulde aanvrage-formulier tot uitkeering. en ingeval van over lijden, van de doodsactc, kan dc belanghebbende aanspraak maken op dc be handeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van dit blad. De kosten der geëischtc verklaringen komen ten laste van dengene die de uitkeering aanvraagt. Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen be taalbaar zijn ten kantore van dit blad, slechts na ontvangst van een door dc(n) rcchthebbendcfn) gctecker.de quitantie, terwijl de verzekering bij uitbr laling van een bedrag van meer dan tweehonderd gulden zal vervallen. Van geen som. die verschuldigd is. zal interest betaald worden, ook met m gevallen, waarin die anders volgens dc wet verschuldigd zou zijn, terwijl de verplichting lot uitbetaling van eenig bedrag ophoudt, wonneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel I. Alle geschillen uit de voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke von overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den Kantonrechter tc Hnurlcm. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens dc helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Bezwaring en vervreemding van de rechten, voor een ge- alionneerde uit deze verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo het ontvangbewijs van den verzekerde of, bij overlijden, van de eehtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins daorvan ten spocdigs'e opgave doen aan de Directie van dit blad. Artikel 9. Als abonné in den zin dezer verzekering wordt beschouwd tl hoofd van het gezin of de samenwoning (als omschreven in art. I van het Besluit Bevolkingsboekhouding, Stbl. 1936 No. 342, behoorende bij de Wet op dc Bevolkingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaats greep, een ander lid in het gezin of dc samenwoning, mits Aon hetzelfde adres woonachtig, .ngewezen bij schriftelijk verzoek aan de administratie van dit blad. Artikel 10. De Directie van dit blad zal te allen tijde het recht hebben, deze verzekering te doen eindigen of wijzigingen in de voorwaarden daarvan aan te brengen, welke beëindiging of wijziging door/ het enkele feit der aan kondiging in dit blad van kracht zal worden. Parlement van Uruguay in spoedzitting.bijeen. Houding der regeering goedgekeurd. Kamperlaan; M. A. Lammensvan der Werff, 64 j„ Hazepaterslaan; 19 Dec., H. Overweg, 68 j., Nagt- zaamstraat. MONTEVIDEO, 20 December (Reuter), De Kamer van Uruguay, die met spoed bijeen was geroepen om de houding van de regeering ten aanzien van de „Admiral Graf Spee" te bespre ken, heeft de weigering van de regeering om langer tijd toe te staan, goedgekeurd. De minister van buitenlandsche zaken stelt thans het antwoord op de Duitsche protestnota •Hoff, 73 j„ samen. Ook bestudeert hij het vraagstuk van de schending van de door de conferentie van Pa nama vastgestelde veiligheidszone door de oor logvoerenden. Sovjet- en Nazi-kunstenaars vereend MOSKOU, 20 December. De cultureele toe nadering tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland werd gisteren plechtig ingeluid met een ontvangst door de Sovjetvereeniging voor cultureele betrek kingen, de eerste waar met Hitler's toestemming ook door de officieele Duitsche kolonie aan deel genomen mocht worden. Bekende schrijvers kunstenaars waren de gastheeren van den staf der Duitsche legatie, van journalisten en leden der handelsdelegaties, Er werd gedineerd en daarna gedanst tot vroeg in den morgen en zij die vroeger „vijanden der cultuur" werden genoemd waren in oogenschijnlijk hartelijke vriendschap tezamen met hun gasten. Niet-Ariërs zooals Serge Eisenstein, de bekende cineast, wiens films in Duitschland nog steeds zijn verboden en Bolsjewistische schrijvers, die op den Nazi-index staan, waren o.a. aanwezig. (United Press). Eindelijk, eindelijk werd de familie ver zocht bij agent nummer 18 te komen. Niet zoodra waren zij binnen of mevrouw viel haar neef om den hals en begon hem nar- telijk te Kussen. Zelfs nummer 18 moest om deze begroeting eventjes lachen, al ging het niet van harte, Agent nummer 18 nam nu het woord, mededeelend, dat hij alles begrepen had: James, de Engelschman, had hem alles uitgelegd. „Gaat U rru maar gauw naar huis," zei hij tot het echtpaar Dinges, den „vreemdeling" en Spriet. „Alleen Padje moet hier blijven!" Veertien dagen lang bleef James tot groot pleizier van zijn oom en tante. Daarna vertrok hij weer. waarna mijnheer Dinges besloot om de logeerkamer opnieuw te behangen Hij legde de papierrollen op een stoel en stroopte z'n hemds mouwen op. Jef. Last, Kruisgang der Jeugd, terdam. Brussc N.V. „Dat wat ons tot schrijven drijft, is het probl^ van een generatie, waarvan de wortels vergifij werden door den wereldoorlog en zijn gevolgej aldus Jef Last aan het slot van de inleidng tol boek, dat hij in samenwerking met den DuitscL emigrant Harry Wilde, die voor een deel als secretaris fungeerde, schreef. Gedeeltelijk gebruik makend van historisch vg staande gegévens, voor een ander deel van somm- figuren uit de nog moeilijk te ontwarren pericj tusschen de beide oorlogstoestanden, een J pertret ontwerpend, dat op hun intuïtie werd gebouwd, hebben beiden of dan waarschijn];; in hoofdzaak Last als samensteller van het verlu de gebeurtenissen behandeld, die in Duitsch]^ en Nederland tusschen den terugtocht der Duitse^ legers in 1918 en den huidigen dag hun vaak dramatisch verloop hebben gevonden. Het mag bekend verondersteld worden diezelfde periode de levensinzichten van den Bi landschen schrijver zich belangrijk hebben gew; zigd. Wie zich daarvoor interesseert, zal belangstelling voor den auteur, die van groo> begaafdheid bij een onafhankelijke levenshoudi'4 in zijn vroegeren arbeid heeft blijk gegeven naar 4 symptomen dier veranderde inzichten in dit niem, boek zoeken. Inderdaad zullen er nog lezers genoeg zijn, t| voorloopig van boeken over den nasleep van 19] genoeg hebben; de auteur vermoedt dit zelfs evet, eens, getuige het gefingeerde gesprek met zij uitgever. Doch voor anderen is er in al die trie$ romantiek op een stramien van werkelijkheid genoeg pakkends en zelfs verbijsterends om h; aandacht tot het einde gespannen te houden. Om de gedeeltelijk reëele figuur van den kerigen Marinus van der Lubbe, uit den Rijksdag brand bekend, die hier Rinus Wolf aart heet, is doet do schrijvers het spel der gebeurtenissen voor goed deel gegroepeerd en een recapitulatie van wj er feitelijk over dien zonderlingen jongen is beker,: geworden maakt de schildering zeker interessa^ De schrijvers hebben in hem een symbool van ie onder gaande jeugd onzer dagen gezien. Het blij> een opvatting die voor discussie vatbaar is, dój ril buiten verband staat met het schrijftalent, dat aa Ko dit werk is besteed. Dat talent blijkt telkens; blijft bij voorbeeld een passage als die, welke ova Walther Rathenau handelt, in ons geheugen. Dü „Kruisgang der Jeugd" een boek is, waaraan me hu met een aangenaam gevoel terugdenkt, zouden niet durven bewerendat het knap werk is, door de behandelde stof belangstelling wekken is niet aan twijfel onderhevig. Winterboek, der Wereldbibliotheek, vereeniging. Amsterdam W. B. Als gewoonlijk is ook dit winterboek, waarvan de samenstelling dit jaar aan Victor E. van Vries- land opgedragen was, voor de leden van boven- genoemde vèreeniging een waardeerbaar geschenk geworden. Een vijftal novellen, waaronder die van Jeanne van SchaïkWilling en Jan Campert zeke tot het meest representatieve van beider schrijj. kunst behooren, worden er in afgewikkeld doo: werk van vijf dichters. Vier kleurreproducties nas? moderne schilderijen door Gustaaf de Smet, Schumacher, Charley Toorop en Joh. Buning vor- men met vier oorspronkelijke houtsneden en gra vures de bijdrage der beeldende kunstenaars. die vier reproducties zijn kleine begeleidende teksi ten geschreven door André de Ridder, S. P. Abas, Dr J. G. van Gelder en Jan Engelman; een aardige gedachte van den redacteur van den bundel, waar door de lezer, die daar belang in stelt, de verschil, lende wijzen kan vergelijken en al of niet waar- deeren waarop over beeldende kunst kan worde geschreven of kritiek uitgeoefend. De uiterlijk! verzorging van deze winterverrassing is in ied» opzicht zeer te loven. Van den Vos Reinaerde. In nieuw» Nederlandsch nagerijmd door J. van Dam. Met 12 houtgravures van A. S, Hendriks. Lochem De Tijdstroom. De geschiedenis van den Reinaert zal de men- schen blijven boeien, zooals ze het al zoo vee! eeuwen door gedaan heeft. In fragmenten en aan passingen aan andere tijden werd ze steeds weer opgediend en dat zal wel zoo blijven zoo lang er lezers gevonden zullen worden die voor de satire op het menschdom een open oor hebben en in staat zijn die in de transfusie in de dierenwereld te waardeeren. De rijmer die deze nieuwste uitgaat voor de Lochemsche uitgeverij tot stand bracht maakt het den gemakzuchtigen lezer wel erg ge makkelijk doch kan toch niet verhinderen dat er van vorm en kleur van den oorspronkelijken tekst wel het een en ander verloren gaat. Waarom men toch steeds dien origineelen middel-Nederlandschen tekst zoo angstvallig uit den weg gaat is niet altijd duidelijk. Met een klein beetje oplettendheid is die, ook door den niet in taalstudie geconfijten heden- daaagschen lezer, best te volgen en die zal hem dan in het voorbijgaan met tal van kernige uitdruk kingen en kleurige woorden den geest verrijken, De illustrator, in dit geval de houtsnijder, staat er in dit opzicht prettiger voor. Zijn werk, woor denloos, past zich gemakkelijker bij een tekst aan en zeker is dit het geval als van de houtsnede wordt gebruik gemaakt, die als procédé op een even hoogen leeftijd als de oertekst kan prat gaan. De moderner tendenzen in deze prentsoort laten zich gewilliger bij een ouden tekst inlijven dan welke andere illustratie ook. Misschien komt het daardoor dat de houtsneden van Hendriks mij in deze uitgaaf het meest geboeid hebben. Het zijn bijna zonder uitzondering geslaagde prenten geworden, die ook in de Lijn-expressie een geestigheid vertoonen, die met die van den oertekst correspondeert. Ik denk daarbij aan die, waar Belijn de Ram met Reinaert aan het prevelen is of die andere, die de vergadering in des konings troonzaal te aanschouwen geeft. Alles bij elkaar ge nomen is dit mooi gedrukte .kwarto tekst- en prentenboek een zeer geschikt object voor onder den kerstboom. P. van Paassen. De dagen onzer Jaren. Amsterdam, Bigot en Van Rossum N.V. Een landgenoot die in Amerika woont schreef dit boek, dat in dat werelddeel grooten opgang maakte en, naar de uitgevers der Hollandsche ver taling mededeelen, daar in twee maal honderddui zend exemplaren verkocht werd. Het is het werk van een vooral in dezen tijd zoo te waardeeren optimist, waarvan ik gaarne nog iets naders zal vertellen, zoodra ik de meer dan 400 compres ge drukte pagina's zal hebben doorgewerkt. J. H. DE B01S. Moord op Duitschen consulaats beambte opgehelderd. Bokser legt een bekentenis af. TORONTO, 20 December (Havas). Ds amateurbokser Ernest Köhler, die in de boksers wereld Ernie Haas wordt genoemd, heeft een ver klaring onderteekend. waarin hij bekent den secretaris van het consulaat-generaal van Duitschland te New York, Engelberg, te heb ben vermoord. De misdaad heeft geen politieken achtergrond zooals men eerst meende. De moordenaar deelde de politie mede, dat hij jaloersch was op zijn slachtoffer en in. een vlaag van woede Engelberg met een zwaar voorwerp heeft doodgeslagen*

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6