IJmuider Courant 11 f Drie militairen verdronken. personenrijtuigen. BERICHT DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMLIDFIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Sp: or,vegen bestellen voor 14millioen Order in landsche haar geheel bij Neder- indastrie ondergebracht. W eggebruikers— Voorzichtigheid! DE KERSTDAGEN Clearingovereenkomst mei Duitschland verlengd Koffiepraat. DANSEN Brug over de Seine ingestort. Vereenigde Steenkolenhandel DANSEN R EX-THEATER «JCecstayeuda» Visscherij-Snufjes. 25e JAARGANG No. 46 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau iJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden. Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 23 DECEMBER 1939 Abonnementen per week 0.12J4, pei maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Naar wij vernemen zijn de plannen tot electrifi- catie van de Gooilijnen weer een belangrijke stap voorwaarts gekomen, doordat de directie der Ned. Spoorwegen dezer dagen is overgegaan tot het be stellen van het in vervand daarmede noodige rollend materieel. Het rijtuigenpark zal worden uitgebreid met: 25 vijf wagentreinstellen; 15 twee wagentr einstellen; 3? versterkingsrijtuigen voor de driewagentrein- slellen van het middennet en 29 versterkingsrijtui gen voor de twee wagen treinstellen van het mid dennet. In totaal dus 221 rijtuigen. Het ligt dus in het voornemen, van de 37 drie wagentreinen, die thans op het middennet dienst doen, vierwagentreinen te maken en deze vergroo ting aan te grijpen, om de verhouding tusschen tweede en derde klasse meer overeenkomtsig de vraag van het reizend publiek naar deze plaatsen te maken. Hetzelfde geldt voor 29 tweewagenstellen, die thans op het middennet dienst doen. In verband hiermede zullen de versterkingsrij tuigen alleen derde klasse zitplaatsen bevatten. De geheele order wordt ondergebracht bij de Nederlandsche industrie en wel bij Werkspoor, Beijnes en Allan. Voor de werkgelegenheid in Nederland beteekent deze opdracht een aanmerkelijke verruiming, daar er een bedrag van rond 14 millioen mee gemoeid is. Een belangrijk aantal arbeiders zal er circa anderhalf jaar werk aan hebben. De directie der spoorwegen rekent er namelijk op, dat het nieuwe materieel in het midden van 1941 in bedrijf zal komen. nog niet Uw NIEUW JAARSADVERTENTIE aan ons opgegeven? Doe het dan zoo spoedig mogelijk aan een onzer bureaux Kennemerlaan 42 te IJmuiden en Bree- straat 29, Beverwijk, of aan een der onderstaande adressen IJMUIDEN H. A. Blok, Jac. van Heemskerkstraat 87 A. Schouten, Helmstraat 9. J. de Vlugt, Bloemstraat 17. G. de Groot, James Wattstraat 29 rd. IJMUIDEN-OOST P. Hoekstra, Alb. Cuypstraat 36. J. Visser, Alb. Cuypstraat 17. J. J. Wesselius Jr., Zeeweg 55 rd. L. Winter, Willebrordstraat 39. A. van der Pijl, Trompstraat 100. B. van der Nulft, Trompstraat 105. A. van der Weijden, Ruysdaelstraat 26. VELSEN-NOORD W. H. Duin, Wijkerstraatweg 131. SANTPOORT R. Pais, Hofgeesterweg 2. C. Slinger, Kerkweg 26. BEVERWIJK N. C. Akkerman, Kanaalweg 95. A. van der Linden, Grensstraat 35. J. Gerritse, Hoflanderweg 20. WIJK AAN ZEE J. G. de Boer, Voorstraat 32. HEEMSKERK S. J. Rumping, M. v. Heemskerkstr. 74. BAKKUMCA STRICUM J. v. Rietschoten, Tetburgstr. 6, Bakkum. Aangezien tijdens de a.s. feestdagen, in ver band met de beperkte reismogelijkheid per trein een druk verkeer op 's landswegen is te verwach ten. doet de K.N.A.C. een dringend beroep op alle weggebruikers in de komende dagen de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten. De noodzakelijkheid daartoe is thans te groo- ter, omdat de weersomstandigheden reeds in normale omstandigheden het wegverkeer ernstig bemoeilijken. IJzel en mist maken de wegen, vooral in ochtend- en avondurèn verraderlijk glad. In verband daarmede wordt den automobi listen verzocht hun snelheid zooveel mogelijk te beperken, en wielrijders en voetgangers gewezen op het gevaar van onverwachte manoeuvres, om dat plotseling remmen van een automobiel op gladde wegen ernstige ongelukken tot gevolg kan hebben. Iedere weggebruiker heeft in deze dagen tot plicht de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen Evenals in andere jaren zal dit blad op de Kerstdagen niet verschijnen. Tusschen de Nederlandsche en de Duitsche onderhandelingscommissies is overeenstem ming verkregen over de verlenging van het op 31 December a.s. afloopende Neder- landsch-Duitsche clearingverdrag. Voorts werden voor het eerste kwartaal van 1940 betalingscontingenten voor den uitvoer naar Duitschland vastgesteld. Brand in een buskruitfabriek. Voor omgeving dreigde geen gevaar. Hedennacht omstreeks half één klonk in het dorp Ouderkerk a. d. Amstel een brandalarm dat vol dreiging was. Er bleek namelijk vuur te woeden op het terrein van de N.V. Ned. Springstoffenfabriek „De Oude Molen", wel ke zich over eenige honderden meters uitstrekt tusschen de Ouderkerkerlaan en den nieuwen Provincialen Weg. Een houten gebouwtje, deel uitmakende van de z.g. batterij voor de dynamietfabricage, waarin een werkplaats gevestigd was, stond in vollen gloed, hoog en fel laaiden de vlammen op als ge volg van het feit, dat in het gebouwtje een hoe veelheid chemicaliën was opgeslagen, explosieve stóffen, welke tot ontploffing kwamen. Het gebouwtje, dat op het grondgebied van de gemeente Nieuweramstel stond, was, daar de voorraad explosieve stof slechts gering was, in een klein half uur totaal uitgebrand. Er hebben zich slechts twee lichte explosies voorgedaan. De brandweer van Amstelveen, die met een autospuit spoedig ter plaatse was, kon zich tot de nablus- sching bepalen. Het bedrijf ondervindt van den brand geen stagnatie. Eén der twee gezochte meisjes blijkt Jo de Nigtere niet te zijn. Naar aanleiding van den Donderdag gedanen oproep van den commissaris in de tweede sectie te Amsterdam, bureau Marnixstraat 14, heeft zich reeds Vrijdagmiddag aan dit bureau het meisje gemeld, dat op 23 Nov. j.l. des ochtends van Ze- venbergschen Hoek is meegereden met een vrachtauto met rooden motorkap in de richting Dordrecht. Dit meisje, dat zeer veel lijkt op de vermiste, blijkt inderdaad Jo de Nigtere niet te zijn. Zij had haar vriend, die aan de grens is ge legerd, een bezoek gebracht, doch omdat zij niet voldoende geld bezat om den trein te nemen, was zij met verschillende auto's een eind meegereden. De oproep voor den chauffeur van de bedoelde vrachtauto vervalt dus. Thans hoopt men op het bureau Marnixstraat nog de jongedame, die Loet C. Barnstijn's film- stad opbelde, te zien verschijnen. „Nederlandsch Fabrikaat" breidt baar bestuur uit. In de algemeene vergadering van de vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat", welke vergadering te 's-Gravenhage is gehouden is de uitbreiding van het hoofdbestuur met vertegenwoordigsters van vrouwenorganisaties aan de orde gekomen, noemd werden: mevr. D. Oppenheimer-Belinfante, Ned. Ver. van Huisvrouwen); mevr. E. Tellegen (Federatie van'R.-K. Vrouwenbonden in Neder land); jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwe gen (Ned. Chr. Vrouwenbond). Tenslotte reikte de voorzitter de legpenningen uit aan de winnaars van de door de vereeniging uitgeschreven prijsvraag. Hieraan voorafgaande vond een vergadering plaats van het hoofdbestuur der vereeniging. In deze vergadering werden eveneens eenige nieuwe besturusleden benoemd nl. de heeren: S. de la Bella Jr., (Ned. Verbond van Vakver.), H. J. Kui per (R.-K. Werkliedenverbond), A. Stapelkamp (Chr. Nat. Vakverbond). Tevens werd in de vaca ture in het hoofdbestuur,welke ontstaan was door het overlijden van den heer J. K. W. F. van Bom mel voorzien door de benoeming van den heer E. J. M. Stumpel te Hoorn, namens de contactcen trale der drie Nederlandsche Middenstandsbon den. Tot algemeen ondervoorzitter werd benoemd de heer dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den arbeid. Vervolgens werd de gedurende het jaar 1940 te voeren propaganda besproken, welk plan in ver band met de zich thans snel wijzigde omstandig heden een voorloopig karakter draagt. (Naar verluidt is de koffie-posi- iie in ons land zoowel ten aan zien van den aanwezigen voor raad, als door verschepingen, gunstig.) Wanneer men uit het koffiedik De toekomst kan voorspellen, Dan krijgen wij het, verneem ik, Nog niet zoo boos te stellen. Tenminste in de kwantiteit Der koffie die we krijgen, Voorloopig, een belangrijk feit, Zal hier geen schaarschte dreigen. Er komen, naar ik heb gehoord, Nog duizendtallen balen, Men kan dus vele malen voort Met bruine boonen malen. Wij kunnen nog wel leutig zijn In dit benarde leven, Het kopje koffie (groot of klein) Zal ons veel „troost"rijks geven. Wat voor de toekomst uit de bus Nog mag te voorschijn komen, Wij zullen met de koffie dus Niet op de koffie komen. P. GASUS. Door het omslaan van een punter is Vrij dagmiddag om vier uur nabij Veenendaal een ernstig ongeval gebeurd, dat aan drie mi litairen het leven heeft gekost. Voor de soldaten waren wedstrijden in hard rijden op de schaats georganiseerd. De ijsbaan, welke hiervoor werd gebruikt, bestond uit een stuk ondergeloopen weiland, dat echter van den weg af niet te bereiken was. Men moest een ka naal oversteken om zoodoende op de ijsbaan te komen. Hiervoor maakte men gebruik van een z.g, punter. Juist waren tien tot twaalf manschappen ln den munter gestapt, toen door tot dusverre onbe- tende oorzaak de punter kantelde, met het ge volg dat een aantal militairen in het ijskoude water terecht kwam. Hulp snelde spoedig toe. De op den weg staan de luitenant van der Most uit Rotterdam sprong te water en slaagde er in een soldaat te redden, waarna hij geen slachtoffers meer ziende „Het Huis AssumburgAssendelft ZONDAG A.S. van 3 tot 12 u Nergens zoo fijn als in de 2 ORKESTEN dancing van Cor Kleyn 's Middags en 's avonds vrij dansen i Adv. Ingez Med ELZER'S HEEREN-MODEHUIS ZEEWEG 78 IJMUIDEN-OOST. cHeefl de SCeed die U aoekt! (Adv. Ingez. Med.j Postboot op IJselmeer in ijs bekneld. Stuurinrichting gebroken. De postboot, welke den dienst onderhoudt tus schen Urk en Kampen is Vrijdagmiddag, nadat het schip om half drie uit de haven van Urk vertrokken was, bij de Ketel in het ijs vastge- loopen. De stuurinrichting brak, zoodat twee sleepbooten uit Kampen moesten uitvaren om het schip te hulp te komen. Deze hebben de boot naar Kampen gesleept. De „van Geusau", welke na een moeilijke reis van Enkhuizen om vijf uur te Urk was aange komen, voer eveneens ter assistentie uit, doch kwam te laat om nog hulp te bieden. Besloten werd, dat de „von Geusau" de reis naar Kampen zou vervolgen om, nu de eigenlijke postboot, door dat de stuurinrichting beschadigd is, niet kan varen, den dienst van deze boot over te nemen De dienst Enkhuizen—Urk is nu komen te ver vallen Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Door het omslaan van een punter. zelf op het droge klom. Onmiddellijk werd appèl gehouden. Drie manschappen ontbraken. Zonder dralen ging men dreggen en na eenigen tijd haalde men de lijken van twee der vermisten op. Het waren de pas gehuwde M. Rietdijk uit Rotter dam en F. J. Jeulink uit Apeldoorn, gehuwd en vader van drie kinderen. Het lijk van het derde slachtoffer, de ongehuwde J. van de Brink, uit Wekerom nabij Ede (G.) is gisteravond gevonden. Drie dooden. Havas meldt uit Parijs: De Pont Saint Louis, welke het eiland Saint Louis in de Seine verbindt met de Quai aux Fleurs achter de kerk van Notre Dame, is ingestort als gevolg van een ont ploffing, welke, naar men gelooft, veroor zaakt is door een lek in een gasbuis. Bij het zoeken naar slachtoffers heeft men tot dusver negen personen uit het wa ter gehaald, waarvan er drie waren overleden. Men gelooft dat het doodencijfer niet meer zal stijgen. De instorting van de brug had plaats gister middag om 14.15 uur onder nog niet opgehel derde omstandigheden. Volgens het eerste on derzoek zou een zwaarbeladen schuit, welke door den stroom was afgedreven, met kracht tegen het uiteinde van een boog, welke het dek van de brug schraagt, zijn gevaren. Er ontstond een ontploffing, welke gepaard ging met het op schieten van vlammen en ongetwijfeld haar oorzaak vond in een lek in een gasleiding. De brug, waarop verscheidene personen liepen, stortte in. De menschen, die zich erop bevonden kwamen in de rivier terecht. Terstond werd on der leiding van den prefect van politie en den brandweercommandant der naburige kazernes een hulpactie georganiseerd. Havas zegt nog dat sinds eenige weken de gietijzeren balken, waartegen de vaartuigen her haaldelijk aanbotsten, gebarsten waren. Een deel van de brug was daarom voor het verkeer uitgeschakeld. Auto's reden nog slechts op het linker wegdek van de brug en dan nog slechts die voertuigen welke minder dan drie ton wegen. In haar huidigen staat dateerde de brug van 1877. Blijft ambassadeur Ott in Tokio? In politieke kringen te Berlijn wordt naar het D.N.B. meldt, het bericht, dat de Duitsche ambassadeur te Tokio, Ott, naar Berlijn terug geroepen zou zijn, tegengesproken. Uw kachel brandt met vollen, warmen gloed en lacht Gevoed met kolen, U door de WoSo gebracht. KANAALSTRAAT 20 TELEFOON 4 6 4 3 'Adv Ingez Mea.) (Hecopening Dancing „iVilhelmUia"Uitgeest ZONDAG 24 DECEMBER van 3 tot 6 uur en van 7 tot 11 uur 2en KERSTDAG van 3 tot uur en van 7 tot 12 uur. Muziek van THE REVELLIS en van NICK WHITHE'S SHOW-, DANS- en STEMMiNGSBAND. Vanaf 24 December a.s. is onze Dancing weer iederen Zondag geopend. Beleefd aanbevelend, P. BALTUS. (Adv. Ingez Mea./ Zondag 11.uur: Maandag Dinsdag 3.uur 1.15 uur 3.uur 8.15 uur 3.uur 8.15 uur Woensdag 8.uur Donderdag 8.— uur In alle middag- en gen ons actueel programma met CULTUURFILM „NEDERLAND". Rue Michel No. 8 Rue Michel No. 8 Rue Michel No. 8 Rue Michel No. 8 Rue Michel No. 8 Rue Michel No. 8 Rue Michel No. 8 Rue Michel No. 8 avondvoorstellin- non stop-voor- De (Dynamiet Chaufteues (Adv. ingez. Med.) CDXXXIV. Het gaat met den aanvoer van haring dit jaar net als andere jaren: als je denkt dat het afgeloopen is beginnen ze weer van voren af aan. Verleden week dacht ik: het zal nu wel uit zijn en deze week kwamen er weer eventjes 4385 kisten bij. Er is wel een verschil; zoo midden in het seizoen gaat een trawler op haring uit en vangt dan ook haring. En als er nu een trawler haring vangt, is het een gelukje. Zulk een gelukje was deze week o.a. de Delft be. schoren. Die ving nog even wat haring. Achttien honderd kisten! Noch nie dagewesen. En elke kist bracht gemiddeld ongeveer 9 gulden op. Rekenit u nu maar uit. Het werd een recordbesomming van meer dan 18000 gulden, een record niet alleen voor de oor logsmaanden 1939, maar voor alle jaren na den oor. log van 1914'18. In alle twintig jaar na 1918 is 'n dergelijke besomming nog nooit voorgekomen, zelfs niet voor reizen van drie weken. En deze reis van de Delft was er een van tien dagen. Als we er drie dagen aftrekken voor de uit en thuisreis houden we 7 vischdagen over en in deze zeven visdhdagen ving Leen Koster met z'n mannetjes ongeveer 102500 K.G. visch, of gemid deld 14650 K.G. per dag! Dat zal ook wel een re cord zijn. Per reisdag was de vangst c.a. 10250 K.G. Uit de maandoverzichten van de afldeeling Vis- soherijen van het departement van Economische Zaken blijkt, dat in Augustus, toen de trawl-haring vissoherij nog in vollen gang was en er dus ook groote vangsten gemaakt werden de gemiddelde vangst per reisdag van de die maand in de vaart zijnde 50 booten 2869 K.G. bedroeg met een op brengst van f 278. Met deze cijfers is duidelijk aangetoond, welk een bijzondere prestatie de Delft geleverd heeft. Een aardige Kerstverrassing, want zoo'n reis is niet alleen mooi voor de reeders, maar ook voor de bemanning. Ik zal maar niet gaan cijferen want dan wordt er gauw weer gezegd: wat verdienen die vissdhers toch een hoop geld. Men slaat zoo graag aan het generaliseeren en dan komt men licht tot onjuiste conclusies. Hoe het ook zij, het is een prachtreis. Het is alleen maar jammer, dat het een recordreis is en dat we op „het briefje van Piet Kok" de Bergen vinden met slechts even 3600 gulden. Dat is veel te weinig voor al die moeite en al die kosten. De Delft had 1881 kisten gevangen, of ongeveer 3/4 millioen stuks. Voor de grootste helft werd deze voor Duitschland gekocht, waar versóhe ha ring thans natuurlijk een weelde-artikel is en dit, darnks de pl.m. 1000 kisten, die van de Delft over onze Oostgrens gingen, nog blijft, want per hoofd der bevolking van het vergroote Derde Rijk wordt dat ongeveer 1/200 haring. Nu komt er heusch niet veel haring meer. Ver moedelijk zal alleen de Erin er nog wat aanvoeren want die schijnt het plekje van de Delft te hebben opgezocht toen deze haar buik vol had. De Erin kan er ook wel wat mee, maar tot 1800 kisten zal ze het wel niet brengen. Er kwamen deze week 9 trawlers binnen. Dat is een heel klein beetje, maar er was todh heel wat visclh, want er waren mooie reizen bij. Na de Delft moet ik in de eerste plaats haar zusterschip de Haarlem noemen, die Woensdag met een kleine 2000 manden binnen was en f 13800 besomde. Een mooie reis maakte de Adelante, al besomde deze boot slechts 1/3 deel van de Delft. En nu gaan we eenige stille dagen tegemoet. De meeste booten blijven met de feestdagen wel bin nen, zoodat we in de eerste week van 1940 weinig visch verwachten kunnen. Dat is trouwens een be kend verschijnsel. De hanidel heeft zich daarop al heelemaal ingesteld. Leve de snoekbaars! PIETERMAN. Het Engelsche tankschip .San Calisto* is nabij de Britsche Zuid-Oost kust op een mijn geloopen en gezonken. Twee leden der bemanning kwamen om het leven, terwijl zeven gewond werden. Het wrak op de plaats van het ongeluk Brand op Amerikaansch vrachtschip. Geval van sabotage? Aan boord van het Amerikaansche vrachtschip „Wind Rush" (5.586 ton), dait zich in de Antillenzee bevindt, is brand uitgebroken. Het schip stoomt volle kracht naar de kust. Aan boord bevinden zich 38 man. Toen de brand uitbrak, bevond zich het schip op 250 K.M. van Cristobal. De kapitein heeft dè oorzaak van den brand niet kunnen verklaren en dezen aan sabotage toegeschreven.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1