IJmuider Courant Zesduizend dooden in Anatolië? DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUI DFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Drie Dagen. Ernstige verwoestingen in de oostelijke departementen. Gepakt. „Twee vijandelijke duikbooten metsuo ces aangevallen". 25e JAARGANG No. 48 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Ijmuider Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, jelefoon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 28 DECEMBER 1939 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal- Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Drie stille vacantiedagen hebben wij in Neder land beleefd. Kerstmis is althans in West-Europa niet door ontstellend oorlogsnieuws verstoord. De vijandelijkheden waren vrijwel opgehouden. Pas later bleek dat er toch^een uitzondering was ge weest: op Eersten Kerstdag verging het Britsche stoomschip Stanholme, van 2473 ton, op de Noordzee. Van de 24 opvarenden, die bijna allen benedendeks waren, omdat de mannen aan hun Kerstmaaltijd zaten, kwamen er veertien om. De overigen redden zich op een vlot. Londen bericht dat het schip door een Duitsche duikboot was ge torpedeerd. Verder was er vrede in het Westen maar niet in het Noorden, waar de enkele duizenden overge bleven inwoners van Viborg in hun schuilkelders zaten terwijl het Russische ver-dragende geschut de stad met zijn vervaarlijke granaten verwoestte, dagen achtereen, waar in den sector van Salla hevig gevochten werd en waar de Finsche opper bevelhebber bekend moest maken dat drie jonge meisjes, behoorend tot de vrouwelijke hulp-orga nisatie Lotta Svaerd, gesneuveld waren. Dat was Kerstmis bij de Finnen. Het klinkt wel bijzonder wreed dat jonge meisjes zijn „gesneuveld" Er werden in die drie dagen in Europa ook ver scheidene redevoeringen gehouden maar er was maar één waarlijk-belangrijke bij: die van den paus, die zich niet bepaalde tot een scherpe ver oordeeling van den Russischen aanval op Finland maar buitendien een warm pleidooi voor den vre de hield, een reeks grondslagen voor werkelijken, blijvenden vrede aangaf en zijn voldoening uit sprak over president Roosevelts besluit tot be noeming van een ambassadeur bij den Heiligen Stoel. Natuurlijk duidt dit besluit, een nieuwe stap in de geschiedenis der Amerikaansche diplomatie, op nauwer samenwerking in het belang van den vrede. Daar kan de heele wereld zich in verheu gen. Ook in de mededeeling, dat door de Italiaan- sche regeering en het Vaticaan besloten is tot het voeren van „evenwijdig loopende" acties met het zelfde doel. Tijdingen als deze duiden op het samenvoegen van naar vrede strevende machten in deze wereld. En wie leest van een Amerikaan sche ambassade bij het Vaticaan en van een overeenkomst tusschen het Vaticaan en de Ita- liaansche regeering begrijpt meteen dat hieruit tevens een eendrachtig handelen van Roosevelt en Mussolini zal kunnen voortkomen. Er is een andere Amerikaansche ambassade in Rome: die bij het Quirinaal en het is duidelijk dat de beide gezanten van Roosevelt in onderling overleg zul len handelen. In- de Katholieke wereld zal het bericht dat de Paus voornemens is, een reis door Italië te gaan ondernemen, vandaag wel zeer de aandacht trek ken. Dit is een bijzonder feit: sinds 1870 is iets dergelijks niet gebeurd. Het bewijst opnieuw dat deze Paus geneigd is tot het nemen van initiatief en het loslaten van tradities die hij verouderd acht. Zijn rede was een diplomatiek stuk dat even wel kernachtig gestelde inzichten en uitspraken bevatte. Velen zullen denken aan het Briand- Kellogg Pact als zij lezen: „De wil-tot-leven van een volk mag nooit het doodvonnis beteekenen van een ander volk. Indien de rechtsgelijkheid in gevaar verkeert moet die hersteld worden, doch niet met geweld, maar met de regelen van ge rechtigheid en wederkeerige eerlijkheid". En zij zullen denken aan de mislukte Ontwapenings conferentie in het jaar 1932 bij deze woorden: „Vredesvoorstellen die geen fundamenteele betee- kenis zouden toekennen aan een ontwapening met wederzijdsche instemming zouden vroeg of laat geen levensvatbaarheid blijken te bezitten". Ik blijf even bij dit betoog stilstaan omdat het opnieuw aanduidt dat men in 1932 op den goeden weg was. Er is maar één goede weg. De geesten bleken er toen niet rijp voor. Dat wil zeggen: vele geesten niet. Sindsdien is er meer rijpheid geko men. Er is door harde ervaring geleerd. En het woord van den Paus, dat zijn grootsten invloed doet gelden op zoovele tientallen millioenen Katholieken in de wereld, zal ook velen onder hen ertoe brengen dit thans te beseffen. Van meer zijden worden de menschen gelukkig tofhet besef gebracht, dat de vrede die op dezen oorlog volgen zal groote, diepgaande veranderingen zal moeten brengen. De tijd van de ouderwetsche methoden en haar lapmiddeltjes is voorbij. Van groote waarde is daarbij het woord van den Paus. Die ontwapening zal waarborgen eischen. Die waarborgen zullen een nieuw statuut in Europa, een nieuwe internationale verhouding tusschen de volken vergen. In de rede. van het hoofd der Roomsch-Katholieke Kerk is dat statuut niet be sproken en alleen in termen van rechtsverhou dingen aangeduid. Maar in alle geesten die ernaar streven leeft de gedachte aan een veel ingrijpen der samenwerking der volken dan die van den Volkenbond. Een samenwerking die niet door enkele groote mogendheden maar onmiddellijk door alle mogendheden ontworpen en onderno men zou moeten worden. Het Nederlandsche volk is in deze dagen be koord en ontroerd door den treffenden eenvoud van de Kerstuitzending uit het Paleis Noord einde. Het heeft het samenzijn in huiselijken kring van het Prinselijk gezin als het ware mee gemaakt. Het heeft naar den Prins, die al bijna geheel als een Nederlander spreekt, naar de wel luidende stem van de Prinses, naar de stemme tjes hunner kinderen geluisterd en geen volk ter wereld had zich een vredesboodschap mét Kerstmis kunnen wenschen die het beter ver stond. Zoo zuiver en zoo echt Nederlandsch was dit. R. P. (Beootking. aan koude en sneeuia&tocmen &Lootg.estdd. Volgens niet officieele berichten uit Ankara zijn tengevolge van de aardbeving in Anatolië meer dan 6000 personen om het leven gekomen. Gisteravond laat werd bericht dat in de door de aardbeving geteisterde gebieden zich nieuwe trillingen hadden voorgedaan ver gezeld gaande van ondergrondsch gerom mel. De omroep van Ankara heeft Woensdagavond een beschrijving gegeven van de aardbeving, waarin gesproken werd van een ware ramp spoed. In de oostelijke departementen des lands is het aantal slachtoffers vermoedelijk het grootst. Het is moeilijk een nauwkeurige raming op te stellen, aangezien de verbindingen met sommige getroffen gebieden verbroken zijn. Uit een aantal steden hebben in het geheel geen berichten Ankara bereikt. De voornaamste steden van verscheidene oostelijke departementen zijn gedeeltelijk verwoest, terwijl talrijke dorpen ge heel in puin zijn gelegd. De bevolking in de getroffen gebieden, die haar bezittingen verloren heeft en dakloos is, kampeert in het open veld in bittere koude en sneeuwstormen. De Turksche regeering heeft geneeskundige hulp en levens middelen derwaarts gezonden en organisaties van de Roode Halve Maan worden te hulp gezonden. Volgens de gisteravond in Ankara ontvangen berichten zijn de volgende gebieden het ergst ge troffen: Sivas, Tokat, Yozgat en Amassia, even als de bekende tabakscentra aan de Zwarte Zee Samsoen en Ordoe. (De burgemeester van Voorscho ten waar schuwt tegen twee on bekenden, die een inwoner zijner gemeente, na hem overhemden en sokken te hebben aangeboden ter nadere levering, drie coupons stof voor heerencostuums ver kochten, die elk te klein bloken voor een pak J Het is een oud en welbekend verhaaltje, Op dit gebied is er reeds menig staaltje Van slimmigheid en goed geloof vertoond; En eerder heeft al ongetelde malen, Het goed geloof 't gelag moeten betalen En is de ondeugd, niet de deugd beloond. Er kwam een koopman met een billijk stofje En men bezweek voor 't onverwachte bof je Waarna een kleermaker 't vonnis sprak; Dit is voldoende stof tot overdenken, Om niet te gauw zijn goed geloof te schenken Maar het is niet voldoende voor een pak. De koopman heeft het niet te nauw genomen, De kooper echter is te kort gekomen, Toen men hem zoo driewerf te pakken nam; Het heeft hem hierbij, met respect gesproken Wat al te zeer aan maatgevoel ontbroken, Toen een paar slimmerds aan zijn woning kwam. Men had hem sokken, hemden aangeboden, Van goede stof en naar de laatste mode, Als lokvink waren deze maar bestemd; Hij heeft dus geen van beide aangetrokken, Nu voelt hij zich nieteens een held op sokken, En staat tenslotte zelfs niet in zijn hemd. De kooper liet zich, wat je noemt, verlakken, Maar zat niet neer bij zijn mislukte pakken, Hij woei er andre stof weer over op. Hoeft zich die pakken nu niet aan te trekken, En nam zijn stappen om ons op te wekken Laat u vooral niet pakken met zoo'n strop. P. GASUS. Buitengewoon hevig waren de schokken in de landbouwdistricten tusschen Tokat en Sivas, de gebieden Erzincan en Kemah zijn ernstig ge troffen. Alleen hier zijn reeds voor zoover tot nu toe bekend is 122 personen om 't leven gekomen terwijl 150 werden gewond. In totaal hebben zich zeven bevingen voorge daan, die alle hevig en door geheel Turkije ge voeld werden. ,Edelvalk" draagt de vlag der K.L.M. naar Lissabon. Aansluiting op Trans-Atlantischen dienst. Woensdag is de Douglas DC 2 „Edelvalk" van Schiphol naar Lissabon vertrokken waar het toe stel gestationneerd zal worden, in afwachting van de vergunning voor een regelmatige verbinding tusschen Lissabon, waar thans de Amerikaansche trans-atlantische luchtdienst zijn eindpunt heeft, en het nog in stand gehouden luchtnet van de K. L. M. met Schiphol als beginpunt. Onder commando van gezagvoerder H. Brink huis vertrok het toestel uitgeleid door tal van officials van de Kon. Luchtvaart Maatschappij en familieleden der bemanning, welke bestond uit tweede bestuurder J. Stroeve, radiotelegrafist J. F. Varekamp, en werktuigkundige Molenaar. Op het vliegveld bevonden zich de directeur van de K. L. M,. de heer A. Plesman, de heer De Vries, leider der afdeeling handel, de waarnemende havenmees ter Van Beek, de leiders van vliegdienst en tech- nischen dienst, de heeren Fuchs en Spit. Voorts waren er nog de gezagvoerders Geysendorfer, Hongdong, Scholte en Verhoeven. Nadat de „Edelvalk" was vertrokken, zette de heer Plesman uiteen, wat nu eigenlijk de beteeke nis is van deze vlucht en welke verwachtingen de K. L. M. ervan heeft voor de toekomst. Reeds lang koesterde de K. L. M. plannen om een luchtlijn AmsterdamLissabon te openen. De Engelschen hadden in het voorjaar van 1939 con cessie verkregen voor een dagelijkschen dienst tus schen Engeland en Lissabon, doch zij kwamen met de K. L. M. overeen, dat de Nederlandsche lucht vaart maatschappij een passagiersdienst van twee maal per week zou exploiteeren, omdat de British Airways tweemaal per week de post voor Bathurst moesten meenemen. Deze plannen waren in een vergevorderd stadium van voorbereiding, toen de internationale spanningen hun hoogtepunt bereikten met het uitbreken van den oorlog. De K. L. M. heeft echter haar belangstelling voor de lijn LissabonAmsterdam behouden, temeer nu de Amerikaansche clipperdienst te Lissabon eindigt, en verschillende groote Nederlandsche scheepvaart maatschappijen haar passagiers aanraden niet verder dat tot Lissabon per boot te reizen. Het is duidelijk, dat de behoefte ontstaat aan een luchtverbinding tusschen Nederland en Portugal. Teneinde het con tact tusschen de Portugeesche regeering en de K. L. M. in stand te houden, heeft de Nederlandsche Luchtvaart Maatschapij den heer Steensma met het behartigen van haar belangen in Lissabon belast. Hoewel de Nederlanders in Lissabon op lucht vaartgebied zeer goed staan aangeschreven, gaf de heer Steensma herhaaldelijk als zijn meening te kennen, dat meer vlagvertoon van de maatschappij in Portugal wel gewenscht v/as. Zoodoende heeft men besloten het K. L. M.-vlieg- tuig „Edelvalk" naar het Zuiden te zenden, opdat men op deze wijze hoopt sneller een verbinding, tus schen Portugal en ons land tot stand te brengen. Voorts zal de „Edelvalk" ook voor andere doel einden gebruikt worden. Het kan wenschelijk zijn, met het oog op de plannen voor de opening van den luchtdienst naar Suriname, verkenningsvluchten riaar de Kaap Verdische eilanden en naar het eiland Sal te maken. In verband hiermede noemde de heer Plesman de vlucht van de „Edelvalk" een zeer belangrijke gebeurtenis voor het Nederlandsche luchtverkeer. Toen de „Edelvalk" reeds eenigen tijd op weg was, bemerkte gezagvoerder Brinkhuis, een kleine motorstoring. Hij besloot geen enkel risico te ne men en keerde naar Schiphol terug. De storing was spoedig verholpen en een uur later vertrok de machine opnieuw naar Shoreham. Vandaar wordt naar Madrid gevlogen en de derde étappe is Madrid Lissabon. SCHAKEN. De tweekamp Dr. Euwe—Keres. Onze landgenoot neemt een voorsprong. In het N. V.-huis te Utrecht is Woensdagavond onder groote belangstelling de derde partij van den schaaktweekamp tusschen Dr. Euwe en Keres ge speeld. Reeds dadelijk, nadat de wethouder van Utrecht Mr. H. B. J. Waslander den openingszet had gedaan, bleek, dat ook in deze partij met groote verbittering zou worden gestreden. De partij had het volgende verloop: Wit: Dr. M. Euwe, Zwart: P. Keres. Spaansch. 1. e2e4 e7—e5 2. Pgl— f3 Pb8c6 3. Lflb5 a7^—a6 4. Lb5a4 Pg8f6 5. 0—0 d7d6 Hier werd afgeweken van de eerste twee par tijen. Deze variant, die veel overeenkomst heeft met de gewijzigde Steinitz-verdediging, wordt niet zoo vaak gespeeld. Keres brengt gaarne variatie in zijn repertoire. 6. Tfl—el Lc8—d7 7. c2c3 Met verwisseling van zetten is de Kecskemeth- opstelling ontstaan. 7Lf8e7 8. d2d4 00 De pion e5 is indirect gedekt, daar, indien Wit op c6 slaat, pion e4 twee maal aangevallen wordt. 9. Pbld2 e5xd4 Zwart geeft het centrum op; gewoonlijk geschiedt hier 9. Te8, want Zwart behoeft pionverlies niet te vreezen, b.v. 10. Lc6: Lc6: 11. De5: De5: 12. Pe5: Le4: 13. Pe4: Pe4: 14. Dd8: Td8: en Wit mag op e4 niet slaan wegens mat op de onderste lijn. 10. c3xd4 Pc6b4 Een interessante manoeuvre. Zwart wil na ruil der loopers een aanval op het centrum ondernemen. 11. La4b3 Wit vermijdt vereenvoudiging door ruil. Deze looper kan nog zeer sterk worden, te meer, daar deze looper de witte velden in de vijandelijke stel ling beheerscht. Uc7c5 Dit is de pointe van het slaan op d4. Zwart onder mijnt het witte centrum en kan op een gunstig oogenblik met d6d5 zijn spel bevrijden. 12. Pd2fl Verhindert Pd3. 12Ld7b5 Om d6d5 mogelijk te maken; na a3 kan het paard naar d3 gaan. Het nadeel van dezen zet echter, dat het veld f5 prijs gegeven wordt. 13. Pfl—g3 d6do Deze zet moest nauwkeurig berekend worden, in verband met den hangenden pion op d5. 14. e4e5 De scherpste voortzetting. 14Pf6e4 Een kansrijk pionoffer. Door middel van c5 en d5 trachtte Keres het pionnencentrum op te lossen. Maar dit is niet gelukt, omdat Euwe zijn e-pion tot op de vijfde lijn schoof. Keres beantwoordt deze scherpe voortzetting met een pionoffer, in de hoop, dat het looperpaar vol doende tegenwicht biedt en dat hij gelegenheid zou krijgen, den geofferden pion terug te krijgen. 14. Pd7 zou foutief zijn en Zwart zou gevaar loopen den d-pion te verliezen. 15. Pg3xe4 d5xe4 16. Telxe4 Lb5—d3 17. Te4e3 c5—c4 18. a2a3 Dit voorkomt stukverlies. 18c4xb3 19. a3xb4 Ld3—c4 Misschien was 19. Lc2 beter, want niet alleen dat Zwart nu een pion minder heeft, maar zijn b-pion is zwak. De eenige compensatie is gelegen in het looperpaar. 20. Pf3d2! Dit is sterker dan Ld2 om b4 te dekken. Wit wil liever dezen pion. in ruil geven voor pion b3. 20Lc4d5 Niet 20Dd4:? Wegens 21. Te4 met stuk winst. 21. Pd2xb3 Le7xb4 Wit staat thans overwegend, nu zijn zwakke b-pion weg is. 22. Te3g3 22f7—f6 Er dreigde Lh6. 23. Lel—f4 Kg8h8 Om met Lh6 geen rekening behoeven te houden en om Dg4 met Tg8 te kunnen beantwoorden. 24. Pb3—cl Het paard wordt naar betere velden gebracht. 24Lb4e7 25. Ddl—g4 g7g6 Op 25Tf7 zou kunnen volgen 26. e6, 27. Dd2 Tf8 28. Pd3 met sterken aanval; op 25 Tg8 zet Wit met 26. Th3 (dreiging Th7 -f enz.) voort. 26. e5xf6 Wit wil f6f5 vermijden. 26Le7xf6 27. Lf4e5 Wit kiest de meest eenvoudige middelen, in plaats van verdere verwikkelingen te zoeken, welke met Pd3 mogelijk waren, 27Ta8C8 Het slaan op e5 zou Wit een te groote pionnen- meerderheid op den koningsvleugel verschaffen. 28. Pel—d3 Tc8c4 Belet Pf4. 29. h2—h4 Dd8—b6 Bedreigt pion d4. 30. Tal—dl Een indirecte dekking van pion d4. Minder goed zou zijn geweest 30. Dg5 wegens het kansrijke kwa liteitsoffer Td4: 31. Ld4: Dd4: 30Tc4c2 Niet 30Le5: 31. Pe5: Db2: 32. Pg6:+ Hg6: 33. Dg6: Df2:-|- 34. Kh2 en mat is moeilijk te pareeren voor Zwart. 31. h4—h5 Lf6xe5 Deze zetten volgden in zeer snel tempo, daar beide spelers in nijpenden tijdnood verkeerden. Keres had nog drie minuten voor de resteerende zetten (8), Euwe had toen nog bijna tien minuten bedenktijd. 32. d4xe5 Ld5—e6 33. Dg4—g5 Le6—f5 34. h5xg6 Lf5xg6 35. Dg5—h6 Tf8—g8 36. Tdld2 Tc2xd2 37. Dh6xd2 Tg8—d8 38. Dd2h.6 Db6—c6 39. Dd2h6 Db6—c6 39. Pb3—f4 Dc6cl-f- 40. Kgl—h2 Kh8g8 41. Tg3xg6-f h7xg6 42. Dh6xg6+ afgebroken. Vüf minuten later gaf Keres de partU op. Het initiatief ging in het laatste gedeelte van de partij geheel aan Euwe over, die met dame en toren op koningsaanval speelde, hetgeen'Keres noodzaakte, den koningsvleugel meer te verzwakken. Een inte ressante phase volgde nu. Keres deed weliswaar een aardige poging om tegenspel te verkrijgen, maar Euwe vond in tijdnood steeds de beste voortzettin gen. Euwe offerde de kwaliteit voor twee pionnen en toen Keres inzag, dat de stelling hopeloos was, gaf hij na eenig beraad de partij op. De eindstand luidt Wit, Dr. Euwe. Kh2, Dg6, Pf4, pionnen b2, e5, f2 en g2. Zwart, P. Keres: Kg8, Del, Td8, pionnen a6, b7. De stand luidt thans: Dr. Euwe 2 p., Keres 1 p. VOETBAL. HET INTERNATIONALE PROGRAMMA. Het internationale programma van den K. N. V. B. heeft eenige wijzigingen ondergaan, zoodat het er nu als volgt uitziet: 3 Maart Antwerpen: België—Nederland. 31 Maart waarschijnlijk Rotterdam: Nederland- Luxemburg. 28 April Amsterdam: Nederland—België. 12 Mei Luxemburg—Nederland. BILJARTEN COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Klasse D, afd. 1. Na spannenden strijd mo^gt het drietal van Java (Amsterdam), dat bij B.C.H. op bezoek was, de punten aan de Haarlemmers laten. Houtkooper (B.C.H.) en Van Vlaanderen kampten tot het einde. De eerste won met 6 caram boles, spelend met 7.gemiddeld. Alrich (Java) was iets sterker dan De Jager; hij sloeg den Haarlemmer met 17 punten, zoodat de gasten weer de leiding hadden. Dank zij De Zwart ging B.C.H. echter met de zege strijken, want deze liet Siemons op 69 van de 139 staan. Klasse D, afd. 3. De Java-reserves begonnen tegen Insulinde hoopvol. De thuisclub kwam uit met een invaller voor Nuiskens, die door Budding werd geklopt. Hasselmeijer (Ins.) nam echter revanche door aan Beerlage 64 puntjes afhandig te maken. Door dat Monné (Java) nog 14 caramboles liet liggen, wonnen de Insulinde-mensehen als volgt: Insulinde (513) 447Java II (423) 345. Klasse E, afd. 2. Insulinde II liet zich door het tweede van Plan Zuid niet van de bovenste plaats dringen; zij versloeg de Amsterdammers in eigen huis. Caleghem was tegen Dresden (PI. Zuid) niet op gewassen en moest 32 caramboles afstaan. Christoffels en Hugtenburg bleven daarentegen ver in de meerderheid; zij behaalden tezamen 90 punten winst. De bezoekers wonnen dus als volgt: Plan Zuid II (378) 288, Insulinde II (344) 300. Klasse F, afd. 1. Donderdag kreeg Insulinde het team van Rembrandt op bezoek. Jager (Ins.) liet weer een steek vallen en bracht het tegen Pappie Jr. tot 58 van de 75. De Rembrandt-man Heyman moest echter 26 punten aan Brouwer af staan; Oor (Ins.) liet zijn partner niet verder ko men dan 39 van de 82! De gastheeren zegevierden zoodoende nog met groot verschil. Deze week staat de competitie stil. De treinbotsing te Gentbin. Doodencijfer tot 196 gestegen. BERLIJN, 27 Dec. (D.N.B.) Het aan tal dooden bij de treinramp te Genthin is door het overlijden van talrijke zwaargewon den tot 196 gestegen. Nog meer ernstig ge wonde slachtoffers verkeeren in levensge vaar. Eenige Engelsche dames en een jongetje, die in Duitschland in een concentratiekamp hebben vertoefd, zijn eO Op weg noot* hoer lood. rtot geeefeebep In wachtkamer van het statión OldenraaJ Fransch legerbericht: Het Fransche avondlegerbericht luidde WoenSdagavond: „Tusschen Moezel en Saar wederzijds aanzienlijke activiteit van patrouilles en verkenningsafdeelingen. „Gedurende de drie laatste weken zijn twee vijandelijke duikbooten met succes door onze pa trouillevaartuigen aangevallen, de een door het aviso „Commadant Duboc", de tweede door de torpedobooten „Sirocco" en „La Railleuse", die met een marinevliegtuig samenwerkten. Daar mede is in minder dan een maand het aantal duikbooten op het actief van de „Sirocco" tot drie gestegen."

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1