Weer onrust in de Belgische politiek. De „krach" van de Crédit Anversois en de gevolgen. I Vijfduizend Russen aan her noordelijk front gevangen genomen r Marktberichten en besommingen. Spoct m SpeC j Ook Cuba heeft een vijfling. MA1KT IÉ? WH™™ Naar een kabinetscrisis? Onze Brusselsche correspondent schrijft: SINDS de regeering van de „nationale" unie" door den heer Pierlot in Septem ber j.l. gevormd werd, is er van werke lijke eensgezindheid in deze ploeg van 18 Katholieken, Liberalen en Socialisten maai* weinig te bespeuren en nog minder in de achter haar staande partijen. Alleen over de buitenlandsche politiek van den heer Spaak blijkt men het steeds meer eens te gorden. Maar het is vooral de economische en financieele politiek, die veel- critiek onder vindt en dikwijls van het gebrek aan cohesie van dit ministerie getuigt. Alleen de vrees voor een kabinetscrisis in dezen gevaarlijken tijd heeft tot dusverre haar bestaan gered. Xn de laatste dagen is de politieke toestand echter dusdanig verscherpt, dat men weer ernstig met deze mogelijkheid rekening houdt. Eén der jongste gebeurtenissen werpt wel een schel licht op den huldigen toestand. Tot in den treure is verklaard dat de steenkool voor het land thans hèt kostbaarste ruilmiddel is en de produc tie a tout prix moet worden opgevoerd. Daarvoor moeten allereerst werkgevers en werknemers het eens worden. Onder leiding van den socialisti- schen minister van arbeid, Balthazar, wordt be sloten tot een salarisverhooging, overeenkomstig de stijging van het indexcijfer der kleinhandels prijzen. waartegenover de werkgevers het recht ^rijgen de kolenprijzen met fr. 3 per ton te ver- hoogen. De salarissen gaan in de hoogte, maar toen eenige dagen geleden de patroons de steen- kolenprijzen wilden opslaan, kwam er een oekase van den Katholieken heer Sap, minister van eco nomische zaken, die deze prijs verhooging ver biedt. Dientengevolge onrust in de steenkolen- nijverheid en het uittreden dei* patroons uit de gemengde steenkolencommissie. De grootste geschillen bestaan echter op het gebied der financieele politiek. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend volgens het welk van de in deze tijden verdiende extra winsten dus niet alleen speciale oorlogswinsten 70 pet. ten bate van de Schatkist moet ko men. Hiertegenover is van conservatieve Liberale en Katholieke zijde een geweldig verzet losgebro ken. Dank zij eenige amendementen, die de mi nister van Financiën in de Kamercommissie toestond, heeft de Kamer dit ontwerp, uit vrees voor een ministerieele crisis, toch met meerder heid van stemmen goedgekeurd. Maar ondanks het. feit, dat de heeren Gutt en Pierlot ver klaarden dat zij geen verdere amendementen zouden dulden, heeft de Senaatscommissie nieu we amendementen aangebracht, waardoor de belasting van 5070 pet. kan varieeren en het enkele jaar 1938 o,a. als basisjaar kan dienen. Men is nu in afwachting van de stemming in den Senaat, die deze week moet plaats hebben en waar de conservatieve elementen zeer roerig zijn. Reeds heeft de Liberale Senaatsgroep ver klaard dat zij de amendementen handhaaft. De bovengenoemde gebeurtenissen zijn echter in de schaduw gesteld door de agi tatie rondom de zaak van de Crédit An versois, hoewel de heer Gutt, in antwoord op de van Katholieke zijde hierover tot hem gerichte interpellatie, zich afvroeg of men niet meer de regeering, die het nieuwe be lastingprogramma en de belasting op de buitengewone winsten opstelde, wil treffen dan de regeering, die niet voldoende tus- schenbeide kwam ten behoeve van de depo sitohouders van de Crédit Anversois. De krach van een groote Belgische bankinstel ling als de Crédit Anversois is in België, waar het crediet sinds de Septemberdagen toch reeds stokt, een zeer ernstige gebeurtenis. De bank heeft behalve de 1500 employés, die daardoor óp straat komen, vooral haar slachtoffers ge maakt in den kleinen middenstand, die zij door haar dicht net van bijkantoren en agentschap- Den over het heele land wist te bereiken. Bi] deze déconfiture zijn zeker 120.000 depositohou ders betrokken, waarvan het leeuwendeel hand werkslieden en kleine kooplieden. Feitelijk kon deze bank zich nooit van de haar in de crisis jaren toegebrachte slagen herstellen en de in gewijden hadden dan ook reeds lang hun tegoed teruggetrokken. Ten slotte bleven slechts 450 millioen over, een bedrag dat niet in verhoudmg stond tot de hooge onkosten. Men weet dat België sinds eenige jaren een nieuwe bankwetgeving kent. In 1934 besloot mi- niater Sap dat de banken, die zich hier te veel hadden vastgewerkt in hun industrieele pol lings", gesplitst moesten woorden in deposito- fcanken, die geen industrieele deelnemingen en in holdings, die geen gelden van het publiek moch ten aannemen. Onder de regeering van Zeeland volgde een verdere saneering van het bankwezen dat tijdens de crisisjaren door zijn talrijke .krachs" veel van zijn prestige had ingeboet maar de hulp is niet voor niets, de regeering eischte instelling van een controle-commissie en bankaccountants. Tegen deze banken-splitsing en bankcontrole is hier sinds jaren van conser vatieve zijde geageerd en men heeft nu deze zaak van de Crédit Anversois aangegrepen om deze actie-te hernieuwen. Merkwaardigerwijze richt zich de veront waardiging van publiek en politici minder tegen de gearresteerde bewindvoerders van de bank instelling, dan tegen de regeering, die door haar controlemaatregelen den indruk zou gewekt heb ben dat de deposito's door den Staat gegaran deerd werden. De regeering redeneert aldus: Wanneer ik thans met de belastinggelden in tijden dat het België de grootste moeite kost, rond te komen, depositio's garandeer, al bedragen deze slechts 3% van de totale bankdeposito's ad l? milliard, op welken weg begeef ik mij dan? Ter- Wijl de tegenpartij zegt: Ge hebt het publiek te veel vertrouwen gegeven in uw onvoldoend ge bleken controle en het Belgisch crediet is reeds zoo zwaar getroffen dat ge niet liet recht hebt het nog verder te desorganiseeren. En deze partij heeft nu den steun gekregen van den heer Van Zeeland, de oud-premier, die eveneens van oordeel is dat de regeering zoo spoedig mogelijk de deposito's moet mobiliseeren en deze schakel in den ketting van het Belgische crediet moet herstellen. Deze kwestie heeft tijdens de Kamerdebatten een onverwachte dramatische wending genomen, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. De heer Glabbeke, één der roerigste Kamerleden, heeft den heer Marck, minister van verkeers wezen, ervan beschuldigd op den dag van de krach als laatste depositohouder nog fr 17000 te hebben i opgenomen, profiteerend van zijn inlichtingen als lid der regeering. Achteraf blijkt dat de heer Glabbeke zich vergist heeft en het slechts over fr. 1700 gaat, waarvan fr. 1350 voor betaling van een salaris aan de secretaresse van den heer Marck zijn teruggetrokken, terwijl de heer Marck niet aanwezig was in de kabinetszitting., die tot i ton-interventie in de zaak van de Crédit An versois leidde. In de zitting van Donderdag heeft de Christen-democraat, de Vlaming Marck, zich gerechtvaardigd, maar tegelijkertijd zijn voor nemen te kennen gegeven zijn ontslag in te die nen, ten einde verdere agitatie tegen de regee ring te voorkomen cn met zijn politieke tegen standers, waarmede hij het reeds lang aan den stok heeft, te kunnen afrekenen. Hoewel de heer Pierlot dit ontslag aanvaardde, greep de oude heer Hubin (de socialist die als vrijwilliger in Frankrijk wilde deelnemen) in en beweerde dat niet de heer Marck maar de Liberale heer Glabbeke, die zoo lichtvaardig met de eer van den heer Marck was omgesprongen, moest af treden Dat is weer het sein geweest voor één van die roerige zittingen, waarvoor het Belgische Parlement beroemd is. De heer Marck kreeg lof tuitingen van verschillende zijden en het slot was dat de Katholieke rechterzijde, -na afloop der zitting, een motie aannam waarin zij, gezien de nietigheid der tegen den heer Marck ingebrachte beschuldigingen, dezen verzocht aan te blijven. De heer Pierlot verklaarde later dat de beslissing eenmaal genomen is. Wat nu? Maar zelfs als deze zaak met de Katholieke rechterzijde kan geschikt worden, is er nog de oppositie van den Senaat tegen de belasting en de extra-winsten En de „Nation beige" komt al met het voorstel om een regeering Pierlot te doen opvolgen door een andere regeering Pierlot met de zes of zeven sterkste persoonlijkheden van de huidige ploeg, aangezien men buiten het ministerie niet zoo gemakkelijk persoonlijkheden zal vinden, die onder de huidige omstandigheden beter zouden werken. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur. Voor de kuststrook: Om het vriespunt, gedeeltelijk bewolkt-, kans op eenige sneeuwbuien, zwakke tot matige naar west of noordwest omloopende wind. Voor het binnenland: Lichte tot matige vorst, mistig of nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt, geen neerslag van beteeke- nis, zwakke tot matige zuidelijke tot wes telijke wind. THERMOMETERSTAND: Hoogste gisteren F 44 Laagste hedennacht F 30 Hoogste heden F 30 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 765 m.M. Neiging: Vooruit. OPGAAF MAGAZIJN T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN: Vrijdag v.m. 4.51 uur; n.m. 5.06 uur. Zaterdag v.m. 5.35 uur; n.m. 5.54 uur. Zondag v.m. 6.22 uür; n.m. 6.44 uur. Vrijwillige Burgerwacht Haarlem. Afscheid van den commandant. HAARLEM. Woensdag. Woensdagavond nam in het gebouw van de Vrij. willige Burgerwacht Haarlem in de Jansstraat de commandant, de heer C. L. Becking, aan wien op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1940 door den burgemeester eervol ontslag is verleend, af scheid van de Burgerwachten waarbij nagenoeg alle Burgerwachters aanwezig waren. Bij het afscheid van den commandant der Vrij willige Haarlemsche Burgerwacht dj-ukken de scheidende commandant, de heer C. L. Becking en mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, eere-lid en oud-voorzitter der Burgerwacht, elkaar de hand. RIGA 27 December. Volgens een telefoni sche mededeeling uit Helsinki, welke hier ter stede laat in den avond werd ontvangen, heb ben de Finnen vandaag tijdens een hevig ge vecht in het uiterste noorden van Finland 5000 Russen gevangen genomen. Aan dit bericht wordt nog toegevoegd, dat de wouden vol liggen met Russische dooden en gewonden. Italianen willen voor Finland strijden. Tweeduizend vrijwilligers geven zich te Rome op. Volgens te Stockholm ontvangen berich ten hebben zich te Rome 2.000 Italianen opgegeven als vrijwilligers voor Finland. Als eerste nam de scheidende commandant het woord en dankte allen voor hun aanwezigheid, 't bijzonder mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud- voorzitter en eerelid. Spr. herinnerde er aan, dat toen hij zijn taak aanvaardde, 8 jaar geleden, hij zich voorstelde een gewapende, goed gediscipli neerde Burgerwacht te vormen. In de tweede plaats kwam voor hem de economische dienst. On der de voorzitters de heeren Heerkens Thijssen, H. M. van Bemmelen en mr. dr. F. A. Bijvoet heeft spr. gewerkt aan het genoemde doel, dat niet bereikt is. De stedelijke overheid wilde geen Burgerwacht, zooals spr. en de Burgerwacht-zelf die wilde. Ook was er geen belangstelling van autoriteiten en anderen. Maar het bestuur, zoo ging de heer Becking voort, heeft mij steeds op royale wijze gesteund en alle Burgerwaohters ga ven hun toewijding en steun. Daarvoor breng ik u allen hartelijk dank, in het bijzonder den heer J. Leupen Jzn., die gedurende 20 jaar chef was van den Economischen en Verplegingsdienst en ook vele jaren secretaris. Als persoonlijk souvenir bood de commandant den heer Leupen een zilveren asch- bak met inscriptie aan. Voorts richtte hij nog woor den van dank tot sergeant Krediet, die steeds zorg de voor een frisschen geest onder de manschappen, den heer Van den Bosch, die zich zooveel jaren een uitstekend administrateur toonde. Hierna ging de heer Becking over tot de uitrei king van het „Kruis van Verdienste" aan den oud commandant van de-bereden afdeeling N. M. Hen- riquez Pimentel, de Medaille voor Bijzondere Toe wijding .aan mej. G. J. M. Duijn en den heer C. A. Schagen en de Medaille van de Broedersehapsorde aan den oudsten Burger wachter, den heer B. J. Rijkbosch Deze onderscheidingen werden verleend door den Bond van Burgerwachten. Tenslotte dankte spr. voor 'de bloemen, die de Burgerwacht aan zijn vrouw had vereerd. Vervolgens sprak het eerelid, mr. Heerkens Thijssen, die de Burgerwacht heeft helpen oprich ten en niet wilde nalaten, dezen avond namens de Burgerwacht een woord van afscheid te richten tot den heer Becking, die al heel spoedig na zijn optreden de harten der Burgerwachters had ge wonnen, omdat-zij in hem zagen niet alleen een volkomen deskunldig, maar ook een toegewijd en hartelijk man, die van de Burgerwacht, die wat in slaap geraakt was, een gedisciplineerd lichaam heeft weten te maken, waarin orde en regelmaat heerschten, waardoor zij ook in de toekomst onge twijfeld iets zal blijven beteekenen. Spr. wilde niet oordeelen over maatregelen, door de overheid nomen, maar hij wilde hulde brengen aan den man, wien het hard moet gevallen zijn dat de Bur gerwacht nu van karakter, gaat veranderen, de Burgerwacht die hij uit den slaap wekte niet door zijn „commandeeren", maar door zijn voorbeeld. „Wij danken u", aldus spr, '..voor wat u voor Haar lem hebt gedaan. U hebt buitengewoon nuttig werk verricht; ik hoop dat u nog jaren er op zult mogen terugzien!" Met een kort woord dankte de heer Becking den oud-voorzitter. De heer Leupen sloot zich gaarne aan bij het door den heer Heerkens Thijssen gesprokene dankte den commandant voor de aangename, acht jarige samenwerking en de heeren Lucassen, de Jong, mej. Duijn en mevr. Coté en den heer Van den Bosch voor den hem steeds verleenden steim. Tot slot kregen alle Burgerwachters de gelegen heid, met een handdruk afscheid te nemen van den commandant. Bij de plechtigheid was de Heemsteedsche Bur gerwacht vertegenwoordigd door den heer W. J. Wellens iek. De heer Moolenburgh tijdelijk commandant. Naar wij vernemen is in plaats van den heer Becking nog geen nieuwe commandant benoemd. Zoolang nog geen geschikt plaatsvervanger voor den met Januari aftredenden commandant gevonden is, zal op verzoek van den burgemeester de voorzitter van de Vrijw. Haarlemsche Burgerwacht, de heer M. Moolenburgh, als waarnemend commandant optreden. Kamers van Koophandel dringen aan op steun voor het Bloembollen- bedrijf. Schrijven aan den Minister van Economische Zaken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem heeft, mede namens de Kamers van Koophandel te Alkmaar, Hoorn en Leiden een schrijven gezonden aan den minister van Eco nomische Zaken betreffende den steun aan het bloembollenbedrijf. In dit schrijven, wordt o.m. gezegd: Het surplus aan bloembollen wordt dit jaar geschot op een waarde van 8.300.000 tegen de binnenlandsohe minimumprijzen. Daar het Bloembollen Surplusfonds de op te koopen over schotten leverbaar uitbetaalt tegen 71 pOt. van de brnnenlandsche.minimumprijzen, zal hiervoor naar schatting benoodigd zijn 5.900.ÖO0. Dit bedrag kan nog tegenvallen, maar is, op grond van den bij de veilingen aanwezigen voorraad en een door de Nederlandsche Sierteelt Centrale gehouden enquête, zeker niet te hoog geraamd. Het Surplusfonds zal zelf op 1 Mei 1940 beschik ken over naar schatting een bedrag ad 1.400.000. Met een regeeringsbijdrage van 3.000.000 zou den de beschikbare middelen dus beloopen 4.400.000 dus 1.500.000 te weinig. Het gevolg hiervan zou zijn, dat óf het Surplusfonds minder dan 71 pCt. van den minimumprijs zou moeten betalen, wat het geheele prijzenstelsel zou doen ineenstorten, óf dat door een verplichte inlevering het tekort zal moeten worden overbrugd, 't Wordt technisch niet magelijk geacht een verplichte in levering te stellen, dait 't tijdstip hiervoor te ver gevorderd is. Wegens den précairen toestand van het bedrijf wordt het ook onmogelijk geacht een dergelijke verplichte inlevering te houden, deze zou den financieelen toestand, die toch reeds zeer moeilijk is, nog in zeer groote mate. verzwaren; Daarnaast moge in overweging worden gegeven de kapitaalsvernietiging als gevolg van de in krimping met 50 pCt. te vergoeden. Tenslotte veroorlooft de Kamer zich Uwe Excellentie in overweging te geven de exporteurs inzake de niet uitgevoerde orders tegemoet te komen, welke aangelegenheid vooral ook daarom sterk in de aandacht van uw Excellentie wordt aanbevolen, omdat de verrekeningen tusschen exporteurs en kweekers op 1 Mei 1940 zonder deze vergoeding een zeer ongunstigen terugslag zouden ondervinden. Allereerst is noodzakelijk, dat de regeerings- steun zoover gaat, dat door 't Surplusfonds een uit betaling van 71 pCt. van de toch reeds ver onder de productiekosten liggende minimumprijzen wordt mogelijk gemaakt zonder verplichte in levering. Het is gezien het bovenstaande alsnog van groot belang, de door Uwe Excellentie gedane toezegging nader in overweging te willen nemen en aan het Surplusfonds dien steun te willen verleenen, waaraan het dringend behoefte heeft. Engelsclie ministers in Frankrijk. Vandaag een bezoek aan de Maginotlinie. Uit Londen wordt vernomen dat Sir Saanuel Hoare, den Lord Grootzegelbewaarder en Lord Maurice Hankey, minister zonder portefeuille, die op het oogenblik in Frankrijk vertoeven, giste ren in Parijs verscheidene Fransche ministers hebben ontmoet. Vandaag zullen zij een bezoek brengen aan de Maginotlinie. De beide ministers zijn kortgeleden naar Frankrijk gevlogen met een militair vliegtuig. Van Vrijdag tot Maandag zullen zij bij den -bevelhebber van het Britsche expediitieleger, Lord Gort, vertoeven. Noorscli schip verongelukt. Mijn of ontploffing in de lading carbid? Het te Stavanger thuis behoorende stoomschip „Torwood" (254 ton) is Woensdag op ongeveer 90 mijlen ten westen van Karmoey op de Noordzee gezonken na een ontploffing. Zeven van de elf leden der bemanning werden opgepika en men hoopt dat ook de anderen in vei ligheid zullen zijn. Daar de „Torwood" een lading carbid vervoerde, is het niet bekend of de ondergang veroorzaakt is door een optploffing in de lading of door aanraking met een mijn. Naar United Pres uit Kaapstad meldt zijn acht overlevenden van de bemanning van het s.s. „Na- vaxsota" (8795 ton), toebehoorende aan de „Royal Mail" aldaar geland. Het schip werd op 5 December in de Golf van Biscaye zonder voorafgaande waarschuwing ge torpedeerd, terwijl er een hevige storm stond. Men is van meening dat de overige 32 leden der beman ning verdronken zijn. (Versche viscb). IJmuiden, 28 December Tong 117116 ct. per K.G. Heilbot 120—116 ct. per K.G. Kleinschol f 30—f 16 per 50 K.G. Groote schelvisch f 24 per 50 K.G. Poontjes f 12 per 50 K.G. Groote schelvisch f 24 per 50 K.G. Middel schelvisch f 20 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 21f 16.50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 18f 9.50 per 50 K.G. Groote gul f 20f 18 per 50 K.G. Wijting f 9.60f 5.60 per 50 K.G. Makreel f 15f 11.50 per 50 K.G. Versche haring f 9.50f 8.30 per 50 K.G. Kabeljauw f 82f 44 per 125 K.G. Vleet f 3f 1.88 per stuk Leng f 2.15f 1.22 per stuk Koolvisdh f 83f 55 per stuk. Besomming IJmuiden: Haringaanvoer 27 December 1910 kisten versche haring. 28 December: 1541 kisten versche haring. 530 K.G. geconsigneerde bevroren snoekbaars 33—27 ct. per K.G. - Trawlers: Manden: 850 Petten IJM 49 f 7320 1200 Norma Maria IJM 6 f 11560 500 Maria van Hattem f 3890 VERTROKKEN TRAWLERS. Woensdagmiddag zijn naarzee vertrokken de trawler's Protinus IJM 85, Caroline IJM 26 en Adelante IJM 19. Heden vertrokken naar zee: Viking Bank IJM 183, Knikker IJM 4 en Bergen IJM 16. TREK IN VISCH? Ten nadeele van een reeder is Woensdagmiddag van een in de Visschershaven liggenden stoomtrawler 30 pond visch gestolen. AANRIJDING. Vermoedelijk tengevolge van de gladheid van den weg kwamen Woensdag een autobus en een mili taire vrachtauto met elkaar in aanrijding op het kruispunt Willebrordstraatr—Stationsweg. Beide wa gens kregen schade. CASTRICUM Engelscli jachtvliegtuig aan de Duitsclie kust neergeschoten. Ander toestel door geschut verdreven. BERLIJN, 28 December (D.N.B.) Het op- perbevel van de weermacht maakt bekend: 1 ,Aan het Westelijk front geen bijzondere ge- beurtenissen. Britsche vliegtuigen probeerden gistermiddag I door te dringen tot de Duitsche Noordzeekust, doch werden daarin tijdig door het luchtafweer geschut belemmerd. Van twee toestellen, die de I Duitsclie kust bereikten, werd een door een jachtvlieger neergeschoten. Het andere toestel j werd dóór luchtdoelgeschut verdreven". Geboren: Freddy Frederik Cornells, zoon van A. N. Spiering en P. W. Kemmer, Dorpsstraat 12. Ondertrouwd: Paul Georg Philipp Kaf f en- berger, oud 27 jaar, gereedschapmaker, wonende te Hengelo en Hendrika Anthonia Bosch, oud 24 jaar, boekhoudster, wonende te Castricum, toe komstig adres: Hengelo; Jean Nicolas Michel Hanok, oud 22 jaar, elec- tricien, wonende te Castricum en Johanna Been tjes. oud 23 jaar, zonder beroep, wonende te Castricum, toekomstig adres: Nuhout van der Veenstraat 23. Overleden: Neeltje Brasser, oud 73 jaar. zon der beroep, wonende te Castricum, weduwe van Willem Jacobus Siebols. J|P RECEPTIES COMMISSARIS DER KONINGIN IN NOORD-HOLLAND. De Cömmisasris der Koningin en baronesse Röell ziillen hun nieuwjaarsreceptei voor autoriteiten en particulieren houden op Woensdag 17 Januari 1940, des avonds ten 9 uur. Deze receptie zal, met het oog op het ambtsjubi leum van den Commissaris, plaats vinden ten gou vernementshuize te Haarlem (Paviljoen aan de Dreef). Deputaties, die gelukwenschen willen komen aanbieden, zullen gaarne on Dinsdag 16 Januari in den loop van den dag, eveneens ten gouvernements huize, worden ontvangen. Over het juiste uur wordt verzocht overleg tel plegen metden griffier der provinciale staten. Met uitzondering van Woensdag 17 Januari, zal mevrouw Röell voorts weder, te beginnen met 3 Januari, eiken Woensdagmiddag na 3 uur bezoek afwachten, Nieuwe Gracht 7. ^^tllliHifflUmHunwBmBiniiiimnBHIliWIHBBIBimillllllinillBlimHnHllUWRlBmWHIHlillHRllHyiflinuilll^^^ IJSHOCKEY AMSTERDAM—ANTWERPEN (4—0). De Amsterdamsche IJshockeyploeg heeft Woensdagavond op het Antwerpsche team een 4—0-overwinning behaald. De resultaten der drie speeltijden waren: 2—0, 1—0, 1—0. VOETBAL. Het programma voor Zondag 31 December. HAVANA 28 December (Havas). In de kraaminrichting van Havana heeft een boerin, Otilia Valdes genaamd, het leven geschonken aan een vijfling. Moeder en kinderen maken het goed. PURMERENDER MARKTBERICHT Purmerend, 27 December 1939 (A.N.P.) Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 16 partijen, wegende 33000 k.g. Handel matig. Hoogste prijs f 22.50. Aanvoer artikelen Kaasmarkt. 548 k.g. Handel goed. Hoogste prijs: Kleine Boeren f22 p. 50 k.g. Boter 464 k.g. f 1.60—f 1.64 p. k.g. 150 Melkkoeien f 6884 per stuk. Handel goed. 90 Stieren f 1.101.70 p. k.g. Handel matig. 70 Paarden f 180275 per stuk. Handel matig. 6 Gras Kalveren f 90175 per stuk. Handel matig. 143 Nuchtere Kalveren voor de fokkerij f 812 p. st. 194 Vette Varkens voor de slacht f 0.580.62 p. k.g. 5 Magere varkens f 2030 per stuk. Handel vlug. 193 Biggen f 12—20 per .stuk. Handel matig. 790 Schapen f 1628 per stuk. Handel id. 37 Bok ken f311 per stuk. 800 Oude kippen en hanen (blauw) 0.500.52y2 p. k.g. Konijnen f 0.502:50 per stuk. 500 Eenden 0.40—0.60 per stuk. Ganzen f 0.40 per stuk. 164 Zwanen f 2.503.per stuk. Coöperatieve Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer: 75.000 Eendeneieren f 2.80 a f 2.85. 80.000 Kippeneieren f 3.50 a f 4.70. WEEK-ABON1VEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen, DE ADMINISTRATIE EEN DIEPSPIT-REGELING IN VOORBEREIDING Hedenmorgen is ten raadhuize een bespreking gehouden tusschen het gemeentebestuur en de af gevaardigden van de besturen van de alhier ge vestigde tuinbouw- en bloemisten-organisaties ter voorbereiding van het treffen van een regeling voor het diepspitten. Het resultaat van deze bespre kingen is, dat tuinders of bloemisten, die in aan merking willen komen voor deelneming aan deze diepspitregeling met rijkssubisidie hiervan opgave moeten doen. Het werk moet het karakter hebben van arbeid, die anders onder normale omstandig' heden niet zou worden uitgevoerd. Tuinders die Afdeeling I. Groep B: W.F.C.Zaandijk. Groep C: Z.V.V.—Beverwijk. Bl.da.al-H. F. C. Zeehurgia—A. F. C. D. W. V.—R. C. H. K.mersQ. S. C. Groep G: Uitg.—Alcm. V'. 3. Alkm. B 2—Bergen. Groep H: E. D. O. 2—Haarlem 2. R. C. H. 2Hillinen. Groep I: E. H. S.—H. F. C. 2. V. S. V. 2—K.mers 2. Groep K: A. E. D.—Aalsmeer. D. E. C.Germaan. Groep L: Oosterp.S. D. S. gchinkelhSwift. Halfweg—Z.S.G.O. S_A.V.M.B.P.C. Afdeeling II. Groep A: R. F. C.-JL B. S. V. u. C.—Hermes. C. V. V.—Sparta. Groep B: U. V. s.—Quick. S. V. V.—V. D. L. B. E. C.—Martinit. H. V. V.—B. M. T. Groep C: Nept.—Excelsior. Emma—Overmaas. Afdeeling III. Groep A: Ensch. B.-Tubantia. Wagen.—A.G.O.V.V. Afdeeling IV. Groep A: Eindh.—P. S. V. M. V. v.—Juliana. N. A. C—Limburgia. B. V. V.—Longa. Willem II—Helm. Noad—Roerm. Afdeeling V. Groep A: VeendamH.S.C. Be Quick—Veloc. Leeuw.G.V.A.V. Sneek—W. V. V. Heerenv.Achilles. (Sportkr.)' AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 29 DECEMBER Luxor Theater, Breestraat: „Juarez" en „De neuttiJ. xuei. iuu wuiucu uugcvuciu. xunzucxa uici „„i,q gesteund worden volgens de rijkstuinbouwsteun-1 noodlottige schaduw 8 utu. regeling kunnen voor de diepspitregeling niet inl .rpmu Tp ttaartfm aahmerkingkomen. De besturen van den L. T B., AGENDA TE HAARLEM Bloemenkweekersvereeniging Flora, van de plaat- nnwrnpwnAr ot nvPFMBFR selijke afd. van den Alg. Ned. Ver. v. Bloembollen-1 Tr x a - cultuur, van den Ned. Tuindersbond en van den I Frans Hals Theater: Annie van Ees in „Boef]e C. B. T. B. zullen op Dinsdag 2 Januari v.m. van I geprolongeerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. 10 tot 12 uur in het Veilinggebouw Centrum aan de I Rembrandt Theater: George Formby in „Kouwe Koningstraat zitting houden voor het in ontvangst I drukte", 2.30, 7 en 9.15 uur. nemen van de opgaven. BRAND DOOR KORTSLUITING. Woensdagavond ongeveer half zeven is in een loopkat van de papierfabrieken brand ontstaan, welke vermoedelijk zijn oorzaak had in kortsluiting. Nadat men den stroom in de loopkat had uitge schakeld is de brand door den brandweer met een slang op de waterleiding gebluscht. Cinema Palace: Shirley Temple in „Het jonge Opperhoofd", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: Stan Laurel en Oliver Hardy in De kop van Jut". 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Non stop programma met o.a.ï „Onze soldaten in mobilisatietijd". 2.30 en van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingelll7a. Geopend behalve Vrijdags eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. Frans Halsmuseum: 3e Groepstentoonstelling, 104 uur. VRIJDAG 29 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds* Frans Halsmuseum: 3e Groepstentoonstelling, 104 uur.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3