School instructieplaats of opvoedingscentrum Zorg voor een gaaf gebit. Ik ontdek Amerika, WEK UW LEVER-GALOP )QN JERDaG 28 DECEMBER 1939 Prof. Casimir voorstander van het laatste. ede ter algemeene vergadering van de vereeniging voor paedagogiek. De Vereeniging voor Paedagogiek hield Woens dag in het gebouw voor K. en W. te Utrecht haar jlste algemeene vergadering onder voorzitter- jjhap van den heer L. Welling. Op deze bijeenkomst hield prof. R. Casimir, bijzonder hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden een rede over het onderwerp: „de plaats ran de school als opvoedingsinstituut". De plaats, aldus spr.. die de school in opvoeding en opleiding ran het kind innam, schijnt zich te wijzigen. Een Jjiet geheel logisch, maar rijk gedifferentieerd schoolstelsel, dat vele leeftijden omvat, men kan ielfs zeggen van 1 tot 50 jaar, van de nursery - school tot de school voor volwassenen, die bijna jlle vakken van menschelijk kunnen en weten doet onderrichten, wordt in verschillende struc tuur en volledigheid in alle cultuurlanden aan getroffen. Naast een intellectueele, kreeg de .«hooi een ethische, aesthetische en sociale taak, dikwijls ook een religieuze. Zij bleef geen didactisch instituut. Zij werd, en pen eischte het steeds in hooger mate, een rormend instituut. Onderwijs werd een stuk van de „Bildung". Naast haar sociale taak wil de nieuwe tijd haar een spychisch-hygiënische toe kennen. Vooral aan de lagere school wordt-veel van haar jd karakter als vormend-milieu naast gezin en iierk ontnomen. De onderwijzer wordt de leider van een bepaald leerproces en moet zorgen, dat bepaalde kennis wordt bijgebracht. Hij heeft de opdracht der ge meenschap te vervullen. De psychotechnicus wil 'de schifting voor hem doen en misschien ook de overgang bepalen, de psycho-therapeut geeft de aanwijzing voor tucht en straf, de consultatie- en adviesbureaux zijn de raadgevers der ouders,, sociale instellingen zorgen voor lichamelijk heil en het spel, andere voor godsdienstig-zedelijke ontwikkeling. De onderwijzer- woont gewoonlijk niet meer m het midden van zijn volk. maar in zijn eigen wijk. die ver van de school kan afliggen. Scherp gesteld ontstaat dus het probleem: is de school plaats van instructie of opvoedings centrum? Het ideaal der school zou zijn om an dere goed loopende diensten als bijv. spoor- en drodienst nabij te komen. Dit beeld is te scherp geteekend, maar een aantal tendenties in deze richting is aanwezig. Daar tegenover kan het ideaal van de school als opvoedingscentrum, die in en om zich andere opvoedende werkzaamheden leidt, gesteld worden. Dit wordt de school in het midden des volks. De consequentie hiervan brengt mee, dat speel- plaats en knutsel!okaal. leerkamer en speelkamer, schooltuin en lichamelijke verzorging, raad geving en psychisch onderzoek aan de school behoort. Andere gebouwen, anders opgeleide on derwijzers, andere levenshouding, andere opvat ting van het ambt, zal daarbij mogelijk zijn. Dan zal er geen samengevoegde mozaiek-vormige 1 eenheid van verschillende invloeden komen, maar een organische eenheid. In het algemeen kan men zeggen, dat de huidige toestand tusschen twee uitersten schommelt. Voor een twintig jaar ongeveer heeft spr. 'het probleem reeds aan de orde gesteld. Hij meent, dat de tijden nu gunstig zijn om het probleem te bezien. Het groeps- en het individueele werk verbreekt de klasse- indeeling. De misbruikte kweekeling met akte hebben wij niet noodig, maar misschien is in drze schoof plaats voor den assistent-onder wijzer, die een leertijd doormaakt als een assistent bij een hoogleeraar. De geestelijke eenheid der school zou ock het godsdienstonderwijs nauwer aan zich kunnen binnen. De onderwijzer zou weer leven in het midden zijns volks. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandsehen Leeuw: dr. W. P. Joiissen, hoofdredacteur van het „Chemisch Weekblad" te Leiden. C. A. O. in Stncac!oor«Wflrïif niet verbindend verklaard. Dp Minister van Sociale Zaken heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den Bedriifsraad voor het stucadoorsbedrijf tot. verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst afgesloten tusschen den Nederlandschen Stucadoors- patroonsbond en den Nederlandschen R.K. Bond van Stucadoorspatroons ,,St. Anthonius" eenerzijds en den Algemeenen Nederlandschen Stucadoors- bond. den EK. Bouwvakarbeidersbond „St.. Jo seph" en den Nederlandschen Christelijken Bouw- arheidersbond anderziids. De Minister heeft deze afwijzing gegrond onder meer op de overweging, dat de toenmalige minister van sociale zaken in zijn beschikking van 29 Maart 1939 met betrekking tot de in de destijds voor het stucadoorsbedrijf geldende collectieve arbeidsover eenkomst vastgestelde uurlnonen onder meer heeft overwogen, dat deze voor vrijwel alle gemeenten des rijks niet onbelangrijk uitgaan boven die van arbeiders in andere bedrijven, die vergelijkbaren arbeid verrichten, met name van arbeiders in het bouwbedrijf en het schildersbedrijf; dat deze overweging in het algemeen ook ten aanzien van de thans ter verbindendverklaring Voorgedragen uurloonen en tarieven geldt: dat in verband met deze voor een aantal plaatsen aanmerkelijke overschrijding van het normale loonpeil bezwaar bestaat om de in de collectieve arbeidsovereenkomst opgenomen loonbepalingen van overheidswege dwingend aan het bedrijf op te leggen. Regen? en bandjirs ter Oostkust van Sumatra. MEDAN. 27 Dec. (Aneta-A.N.P.) De Kerstdagen werden op de geheele Oostkust gekenmerkt door geweldige regens en groote bandjirs. Hierdoor werd Tebingtingi gisteren gedeeltelijk overstroomd, terwijl heden bericht werd ontvangen dat verschil lende gedeelten van den weg naar Atjeh, tusschen de grens van de afdeeling Langkat en Kwala- simpang, zoodanig zijn overstroomd, dat de weg hier en daar meer dan een meter onder water staat. Het water stijgt daar nog. De vacantiegangers in Harrangaol hadden giste ren eenige angstige oogenblikken, toen tengevolge van de regens, een geweldige aardstorting optrad, waardoor de Bungalows geheel werden ingesloten. De aardsohuiving kwam echter nog bijtijds tot staan, zoodat geen ongelukken zijn voorgekomen. De vaacntiegangers zijn inmiddels meerendeels ïandaar gevlucht. Als Vader de worst snijdt, dan volgen alle kinderoogen dat met de meeste belang stelling. Hoeveel zouden we krijgen, wie krijgt er vandaag het grootste stuk? Het is ver makelijk, dat roerige, jonge goedje zoo enthousiast te zien. Maarhet is dan ook Stegeman's worst die op tafel staat: Stegeman's echte Gel- dersche met de fijne, zachte rooksmaak. Dat is een tractatie, die door jong en oud terdege wordt gewaarde®--- Kiespijn als waarschuwing. In winkels met ons raambiljet. (Adv Ingez. Med.) Stichting wil Haagsehe binnenstad saneeren. Medewerking van vele zijden. Notaris G. J. van Gendt heeft Woensdagmid dag de acte gepasseerd voor de Haagsehe stich ting „Saneering Binnenstad", welke stichting op initiatief van het departement 's-Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel is tot stand gekomen. Het passeeren van de acte geschiedde in tegenwoor digheid van vele leden der maatschappij, verte genwoordigers van huis- en grondeigenaars en andere belangstellenden, voor het meerendeel donateurs der stichting. De voorzitter van de commissie van het depar tement, die deze zaak heeft voorbereid, ir. J. H. Steffelaar, hield hierna een rede, waarin hij het departement dank bracht voor de oprichting. De 3 leden der commissie die 't departement in 't be stuur der stichting heeft benoemd zoo zeide hij zullen het werk met evenveel animo voort zetten als waarmee zij begonnen zijn. Het departement heeft goedgevonden, dat de commissie ha het uitbrengen van haar rapport verder werkte in de richting als door het rapport aangegeven. Zij heeft daarvoor een bouwblok uit gekozen, dat naar haar meening voor saneering in aanmerking kwam. De dienst van stadsont wikkeling en volkshuisvesting was zoo vriende lijk daarvoor aan de commissie de perceelsteeke- ning te verschaffen met de opgave van de eige naren. Het lid der commissie, de architect We- gerif, heeft aan de hand daarvan een taxatie van de waarde der perceelen opgesteld en heeft een nieuw bebouwingsplan ontworpen, en te vens een rentabiliteitsberekening opgesteld. De commissie was enthousiast over dat plan en is daarop in contact getreden met eenige van de eigenaars om de bedoeling van de op te richten stichting uiteen te zetten en het gemaakte voor- loopige plan met deze eigenaren te bespreken. Dit eerste contact is zeer prettig verloopen zoo ging spr. verder de eigenaren hebben be grepen dat hun belangen bij de saneering ten volle zouden worden behartigd en dat zij door medewerking er aan het schoon van onze stad zouden helpen verhoogen. Een mensch leeft maar kort, een fraai bouwblok heeft een veel langer leven en medegewerkt te hebben aan iets moois, waarvan ook het nageslacht zal kunnen ge nieten, geeft meer voldoening dan misschien een mogelijk financieel voordeel voor enkelen. Men heeft de overtuiging gekregen, dat de com missie een doel nastreeft-, dat de medewerking verdient en bleek in principe bereid de zaak ver der te bestudeeren. Er was niemand bij de aan wezige eigenaars, die zich tegen verdere bestu deering verklaarde. De eigenaren hebben uit hun midden eenige deskundigen aangewezen om de taxatie en de rentabiliteitsberekening grondig te bestudee ren en nader te overleggen met de commissie. Ook dat verloopt in prettige harmonie en de re sultaten zijn bevredigend. Het voornemen is, dat na deze studie een ver gadering van alle eigenaren zal worden bijeen geroepen om deze het resultaat voor te leggen en om te vragen of deze goedvinden, dat aan dit voorlooplge plan verder gewerkt wordt. Daarna komt het overleg met den dienst van stadsont wikkeling en volkshuisvesting en het gemeente bestuur, het nader overleg met el-ken eigenaar af zonderlijk, de vraag of het mogelijk zal zijn in dezen tijd te sloopen, en nieuw te bouwen enz. Wat de commissie bereikt heeft zoo zette spr. tenslotte uiteen is slechts een eerste begin, doch de commissie is voldaan en dankbaar dat haar werk blijkbaar op prijs wordt gesteld en dat de eigenaren bereid zijn met de commissie sa men te werken. „Een beetje kiespijn" wordt over het algemeen als een buitengewoon onbeduidend iets beschouwd, waarover het feitelijk verschrikkelijk kinderachtig is te klagen. Het heeft immers zoo weinig om het lijf. Maar wat is dan eigenlijk die kiespijn? In het kort uitgedrukt is het een gevolg van een ontste king, gewoonlijk van de tandzenuw. Er is echter meer. De pijnlijke gewaarwordingen, die men in tanden en kiezer kan hebben, kunnen verschillende oorzaken hebben. Wanneer men straks zal zien, welke ernstige gevolgen tandbederf voor het menschelijk orga nisme kan opleveren, dan zal men wellicht duide lijker inzien, waarom het publiek er voortdurend op gewezen wordt, dat een goede zorg voor onze gezondheid inhoudt, dat men geregeld het gebit laat controleeren en wel minstens één keer in de zes maanden, opdat elk begin van tandbederf ach terhaald kan worden. Dit voorkomt niet alleen de kiespijn, maar tevens dure behandeling van het gebit. Om tot ons uitgangspunt terug te keeren: wat is eigenlijk kiespijn? Vanwaar dit alarmsignaal? In allerlidhtsten graad: een prikkel op de tand zenuw uitgeoefend door zuur, zoet, zout, warm of koud, mogelijk doordat de harde substantie, waar uit de aangetaste tand of kies bestaat, niet gaaf d.w.z. niet glanzend en glad meer is. Met het oog ontdekt de tandarts niet meer dan een verkleu ring; met een haakje voelt hij echter, dat de op pervlakte van een tand of kies op die plek ruw is geworden. Dit beteekent: een v eravak te wand, die snel tot verval, verbrokkeling kan komen en dan een toegangspoort vormt voor de bacteriën, die de verschillende ziekteprocessen doen ontstaan, welke pijn veroorzaken. Wanneer de tandarts echter onverwijld ingrijpt, wordt aan de bacteriën de pas afgesneden en daarmee pijn voorkomen. Ruw geschetst, bestaat een tand of kies uit een stevigen opzet van tandbeen. Het zichtbare ge deelte. de kroon, is met een laagje glazuur bedekt. In de wortelpunt is een kleine opening, de in gang van een kanaal, dat zich van de wortelpunt. af naar de kroon toe verbreedt en een holte vormt, die in grove trekken overeenkomt met den vorm van de kroon. Door die kleine opening treedt de tandzenuw in het kanaal, in gezelschap van fijne bloedvaten, welke de voeding van den tand ver zorgen: Want en dit verliezen velen nog altijd uit het oog de tand is een levend orgaan en vormt een deel van het levend organisme, dat het menschelijk lidhaam is, met een nauwkeurig rea- geerend zenuwstelsel en een ingewikkeld bloed vatensysteem. Het gebit heeft een belangrijke taak voor het lichaam te vervullen. De kauwfunctie mag niet verstoord worden; dit is het geval, wanneer links of rechts in de kaak een tand of kies pijn doet. Dan wordt aan den anderen kant gekauwd, met één kant dus, met als gevolg onvoldoende verma len voedsel, dat op zijn beurt tot spijsverterings- stoornissen van allerlei aard kan leiden. Dit zijn dan nog maar indirecte gevolgen. De directe kun nen veel ernstiger zijn. Men oordeele zelf. Op de plaats van de verkleuring, die niet als een begin van tandbederf onderkend wordt, ontstaat na verloop van tijd een gaatje in het glazuur. Dit wordt een broedplaats voor allerlei bacteriën, welke ongestoord verder werken aan de afbraak I van den aangetasten tand of kies. Het gaatje wordt grooter, het tandbeen wordt bereikt en de eerste pijn is er. Een nieuwe waarschuwing dus. Wordt het bederf niet gestuit, dan wordt het tandbeen doorboord en.de zenuwholte ligt open voor on- gewenscht bezoek van de bacteriën, die korte met ten maken met de bloedvaten, die zich gaan ver weren. Gevolg: toestrooming van het bloed naar de bedreigde plaatsen, zwelling der bloedvaatjes, druk op de zenuw, hevige, duldelooze pijn. Nu wordt in vele gevallen eindelijk de 'hulp van den tandarts 'ngeroepen, die thans een zenuwbe handeling moet verrichten. Veel kostbaar tand- materiaal is zoodoende reeds verloren gegaan, maar de tand kan nog behouden blijven. Er zijn echter kiespijnlijders, die zelfs deze pijn liever verduren dan in den stoel van den tandarts plaats te nemen. Zij prefereeren rond te loopen met een hevig verwordingsproces in het inwendige van den tand. Wat gebeurt er nu verder met de zen tand of kies? Bloedvaten, zenuwen gaan over in een rottende, etterige massa, welke op haar beurt het wortel vlies, dat den wortel bekleedt, infecteert. Dit vlies gaat zwellen en hierdoor krijgt men het gevoel, dat de tand langer wordt; bij eiken druk op de kroon wordt een pijn gevoeld, die vaak door het heele hoofd gaat. Het vernietigingsproces gaat verder. Aan de wor telpunt is een abces gevormd, dat dikwijls ver ettert, en koorts kan veroorzaken. De inhoud van abces zoekt een uitweg, vindt dien in de zachte deelen van wang of hals en breekt daar door. De lijdensweg, dien de patiënt nu heeft af te 'leggen, is meestal lang. De moeilijke behandeling, die nu noodzakelijk is, is tijd- en geldroovend en kan bo vendien den tand vaak niet meer redden. Nu wordt nog niet eens gesproken van de mo gelijkheid, dat deze etterige substantie een uitweg zoekt onder de huid door naar de borstholte, waar door longontsteking kan ontstaan. Dit alles is te voorkomen, door het tandbederf in den aanvang te stuiten. En dit is slechts moge lijk door geregelde controle van het gebit. Daar om: minstens ieder half jaar den mond gecontro leerd. Het getalbegrip in het nieuwe H. B. S.-leerplan. Kwestie ter vergadering van H. B. S.-wiskunde- leeraren besproken. De Vereeniging van wiskundeleeraren van de Hoogere Burgerscholen houdt vandaag in het Carl ton-hotel te Amsterdam haar jaarlijksdhe ver gadering. In de ochtendzitting werden huishoudelijke on derwerpen behandeld. In de middagbijeenkomst sprak dr. Joh. H. Wansink uit Arnhem over „het getalbegrip in het nieuwe leerplan". Spr. wees er op, dat, na de vele artikelen en inleidingen, die sinds 1926 toen de commissie Betlv-Dijksterhuis ook de ontwikkeling van het ge talbegrip onder haar desiderata opnam, het ko mende program hebben trachten te beïnvloeden, de bedoeling dezer vergadering geen andere kan zijn, dan na te gaan, hoe we het nieuw vastge stelde leerplan van 1937 zullen hebben te inter preteeren. Spr. behandelde drie vragen: le beteekent het nieuwe program t.o.v. het ge talbegrip in ons onderwijs al of niet een verzwa ring? Zijn antwoord luidde: wat de omvang van het getalbegrip betreft, zijn de eischen niet ver zwaard, zelfs is het de vraag, of men het com plexe getal momenteel wel tot de verplichte leer stof mag rekenen. Naar sprekers meening, dienen er thans aan de strengheid van behandeling wel hoogere eischen te worden gesteld dan voorheen. 2e Welke getallenstelsels zijn we verplicht te onderwijzen, en wat komt daarvan in de diverse klassen aan de orde? De meening van spr. over deze vraag werd verduidelijkt door een tabel, waar in voor elk der 7 rekenkundige bewerkingen staat aangegeven, of ze in het stelsel der natuurlijke getallen, in dat der complexe getallen al of niet op onze sCholen gedefinieerd kunnen worden. 3e Welke opmerkingen van methodischen en van didactischen aard zijn er te maken, die voor een behoorlijke fundeering van het getalbegrip van belang zijn? Spr. verklaarde, dat het getalbegrip aan de leer lingen onderwijzen voor hem beteekent: a. het rationeele, het reëele en het complexe getal fundeeren op het bekend onderstelde natuurlijke getal. b. de bewerkingen in de diverse systemen de- finieeren. c. de rekenregels voor de bewerkingen vaststel len. d. Zorg dragen, dat de leerlingen de bewerkingen technisch beheerschen. Spr. achtte een nauwgezette behandeling van het natuurlijke getal van fundamenteel belang voor het geheele wiskunde-onderwijs. Hierna hield dr. J. H. C. Gerritsen uit Gronin gen een inleiding over: „Het limietbegrip en de •differentiaalrekening op de middelbare school". EXPLOITANT VAN DE BADINRICHTING „DE OTTER" INGESLOTEN. De exploitant van de badinrichting „De Otter" te Loosdrecht, die op den Eersten Kerstdag op vermoeden van brandstichting, gepleegd in het restaurant, werd gearresteerd is Woensdag op transport gestéld naar Utrecht en aldaar voor den Officier van Justitie geleid. Na het verhoor achtte de Officier voldoende termen aanwezig om den man in het Huis van Bewaring te laten insluiten. Vele Nederlandsche arbeiders door werkloosheid bedreigd. Als gevolg van de nieuwe Duitsche deviezen- regeling. Nu de deviezenregeling met Duitschland, welke het vele Nederlandsche arlbeiders mogelijk maakte in Duitschland te werken, hetzij op tex tielfabrieken of elders, op 1 Januari afloopt en de nieuwe deviezenregeling, die nadien in wer king treedt, van dien aard is, dat er alsdan geen deviezen meer aan buitenlandsche arbeiders, in Nederland woonachtig, verstrekt zullen worden, worden alle Nederlandsche arbeiders uit de grensstreek, die in Nordhorn of te Gronau werk zaam zijn, met werkloosheid bedreigd. Het be treft hier tusschen de zes en zevenhonderd ar beiders uit Losser, Overdinkel, Glanerbrug en Denekamp en omgeving. Den in de textielfabrieken te Gronau werk- zamen arbeiders is Woensdag medegedeeld, dat, indien er voor Vrijdag a.s., ten aanzien van de deviezenregeling geen oplossing is gevonden, zij met ingang van Vrijdag ontslagen zijn. Te Nordhorn is den arbeiders een dergelijke mededeeling nog niet gedaan. BEURZEN GESLOTEN OP 30 DECEMBER Op 30 December 1939 zullen de beurzen voor den geld- en fondsenhandel gesloten zijn. De spelende mensch' Professor Huizinga heeft den spelenden mensch, schoon aan den (wijsgeerigen) haak, voor de in de uitstalkast der geleerdheid gehangen. Zóó kan ik het niet. Ik kan u alleen vertellen dat de Amerikaan de spelende mensch bij uit nemendheid is. Want niet alleen dat hij voetbal en bridge en golf en base-ball en schaak speelt, niet alleen dat hij tennist en poloot en lichte en zware spelletjes om klinkende munt speelt hij speelt met vele andere zaken, waarmede alleen Amerikanen spelen. Is hij de homo ludens of is hij het kind dat wij allen eens waren? De Amerikaan speelt met zijn parate kennis. In iedere courant en in elk tijdschrift, van de deftige, ernstige, prettige New York Times tot het prulligste filmsterrenblaadje vindt ge een lijstje vragen gesteld, waaraan ge een kennis kunt toetsen de antwoorden staan elders in het zelfde nummer. In ieder radioprogram wor den, op meer of minder ingewikkelde wijze vra gen gesteld en (later) antwoorden gegeven. Er zijn dikke vragen- en antwoorden boeken, heele vragen- en antwoorden tijdschriften. Hoe heet ten de vrouwen van Napoleon? Wat beteekent: p.p.c.? Waar ligt Andorra? Wie heeft de naaimachine uitgevonden? Wie was keizer van China toen Marco Polo daar kwam? Wat Is de bijnaam van vice-president Garner? Is het waar dat melk zuur wordt van donderslagen? Moet een meneer, d4,e aan een tafel zit met dames, opstaan als een andere heer komt praten? Wanneer werd het. Panama Kanaal gegraven? En waar vluchtte Mazeppa? Zoo gaat dat maar door in het gesproken, het gedrukte en het draadloos verspreide woord. Het spel met de kennis. De spelende mensch. De Amerikaan speelt met de kans. Hij speelt dan alleen om het spel. Hij staat uren in siga renwinkels en bars voor een wonderlijk toestel dat nikkelen balletjes schiet over een veld met electrische contacten. Wanneer een contact wordt geraakt gaat het gloeien rood of blauw of groen of geel. Iedere kleur vertegenwoordigt een bepaald aantal punten. Wie het grootste aan tal punten heeft behaald, heeft de voldoening van de overwinning. Dat is de pa-ijs. Het spel met het toeval. Het spelende kind, dat wij allen eens waren. De Amerikaan speelt met het leven. Hij gaat op vloggestokken zitten. Rijdt op een fiets langs de dakgoot. Laat zich uit de vijfde verdieping vallen. Maakt kunstjes onderaan een vliegtuig. Rijdt op zijn motor door brandende hoepels. Rent met zijn auto door houten schuttingen. Spel met den dood en spel met het leven. Spel met de senasatie en met het adembenemen de moment. Het spelende kind wordt gevaarlijk. De kijkende kinderen worden sadisten Kom aan het schoonste strand langs den heer- lijiksten Oceaan er staat een werptent. Bereik, ademloos door de overweldigende schoon heid, een rotsplateau in de Rocky Montains er staat een grijpmachine. Stap af in de eenige koffiekeet midden in de prairiën van Kansas: er staat een man met breedgeranden hoed, de bee- nen in geweldige kaplaarzenhij schiet nikkelen balletjes tegen lichtende contacten. Betreedt na een rit van eindelooze uren door de vlakten van Wyoming de lobby van het dorpshotel: mannen werpen houten ballen in genummerde gaten. De man is een spelend kind geworden of is hij een spelend kind gebleven? De nooit eindigende plaatjes verhalen in de krant van lieve meisjes met booze stiefmoeders; van sterke detectives tegen wreede misdadigers; van leuke jongetjes met aardige hondjes;, van dapipere meisjes met ploertige bandieten; van grappige dikke meneertjes met haaibaaien van eega's dit zijn de „funny's" de avonturen van geteekende helden en heldinnen, die eiken dag in alle tweeduizend dagbladen staan en die door honderd-millioen Amerikaansche mannen en vrouwen, jongens en meisjes worden vereerd en op de handen gedragen. De mensch, spe lend met de romantiek, het gevaar, de blanke onschuld, de pikzwarte ploertigheid, de liefheid, den moed, de gezelligheid. De mensch spelende op de vlucht door de eigen alledaagsche grauwe werkelijkheid van arbeid aan den loopenden band en wedloop met den dollar. Er is nog zooveel méér spel in Amerika. Het spel met het huwelijksgeluk. Het spel met den dood. Het spel met millioenen. Het spel met geladen revolvers. Het spel met het record. Het spel met de snelheid. De spelende mensch in het land van de felle contrasten. Dat is: als hinderlijkst kind en als misdadigst dobbelaar met alle waarden. Dat is: Amerika, het onpeilbare. MR. E. ELI AS. Indië bouwt bruggen. De nieuwe ophaalbrug te Soerabaja, welke de Oedjoeng" met Tandjong Perak verbindt, is officieel m gebruik gesteld. - Door de ligging van de brug in het Marine-kwartier en ter eere van den ex vlootvoogd werd de brug gedoopt .Admiraal Ferwerda-brug en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien.en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. (Adv. Ingez. Med.) Dreigbrief schrijver boekte niet het minste succes. De politie te Oldenzaal heeft zekeren S. T., op zichter aan een kanalisatiemaatschappij te Frane- ker, geboortig uit Oldenzaal, waar hij tijdens de Kerstdagen bij zijn familie vertoefde, gearresteerd. T. wordt verdacht van het schrijven van dreig brieven aan eenige personen te Oldenzaal waarin hij onder bedreiging eischte, dat op een nader te bepalen plaats geld zou worden gedeponeerd. Uit verschillende aanwijzingen uit die brieven concludeerde de politie dat T. de dader moest zijn. Ook te Franeker wordt hij van dergelijke practij- ken verdacht. Een en ander was aanleiding om T. aan een ver hoor te onderwerpen, dat hem door den burge meester van Oldenzaal alsmede door de marechaus- sée werd afgenomen. T. heeft bekend de schrijver der brieven te zijn. Geldverlegenheid moet oorzaak zijn dat T., die van zeer goeden huize is, tot die daden is gekomen. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld en naar Almelo overgebracht DE BRITSCHE INTELLIGENCE SERVICE Op vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop betreffende het al of niet bestaan van een centrale te 's Gravenhage van de Britsche Intelligence Ser vice heeft de minister van justitie geantwoord: Dat de Britsche Intelligence Service te 's Gra venhage een centrale voor West-Europa zou heb* ben opgericht, is niet kunnen blijken.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5