„J)e OHQeiuksvoget" De Handelsvloot 3*luk den dag) lefs over de beteeken is van de B' Afscheid van MrL. H. Roeters van Lenm E moderne mensch zegt: „De krul is leen overbodig ding, een soort blinde 7 darm voor elke letter, weg ermee! Wij willen in deze tijden zakelijk en duidelijk zijn, alles wat overbodig is dient opzij gezet te worden, want het maakt 't leven maar verward. Daarom geen krullen meer, niet in de bouwkunst, niet bij het schilderen, niet bij het schrijven". De oude mensch zegt: „Er was eens een tijd, maar dat is heel lang geleden, dat de woorden, die de menschen op papier schreven, letter voor letter gemakkelijk te iezen waren. Die letters zaten vol met krullen en andere tirelantijntjes enzij waren duidelijk. In den modernen tijd is het schrift zakelijk, ontdaan van krullen en wat dies meer zij, en in de meeste gevallen is het onleesbaar en in ieder geval onduidelijk. Daarom: leve de krul!" fe K ■ÜH 1 :A H S I MCKiriCM «.aaft-'ztjn. fvH-— V'ïïïXW- «ifs-'c H; ÏT. el- "B »r pi- De Inspecteur van politie de heer L. J. H. Schadee heeft den ïlaarlemschen Commissaris, den heer E. II. Tenekinck onlangs met een oorkonde ver blijd, ter gelegenheid van het feit dat de heer Tenekinck 25 jaar bij de Haarlemsche politie werkzaam was. Dit is één van de vele resultaten van de liefhebberij van den heer Schadee het calligrafeeren. Naar wien moeten we luisteren, naar den ouden of den nieuwen mensch? Wanneer we eens beiden ons oor leenden, en van den één een beetje in ons opnamen en van den ander ook wat? Immers, in den ouden mensch zit altijd iets wat nieuw is, en in den nieuwen steeds iets, wat oucl is. Die krul uit den ouden tijd was niet iets over bodigs, ja, natuurlijk wel voor degenen, die strikt zakelijk denken, maar dezulken hebben in de twintigste eeuw heel wat zenuwachtige „pootjes" het licht doen zien. Die krul beteekende dat men plezier had in zijn werk, dat men tijd en aan dacht had om duidelijk te schrijven èn dat er zin overschoot om de lijntjes door te trekken en er sierlijke krullen van te maken, en daar nog wat om/heen te teekenen. Wanneer iemand ervoor zou voelen om een club van liefhebbers, menschen die hun vrijen tijd ten nutte maken, te stichten, zouden ze de krul in hun wapen moeten nemen. Want die krul sym boliseert in den eenvoudigsten vorm de levens vreugde der menschen, 't Plezier om nou eens wat te doen niet alleen omdat 't moet, maar om dat het mooi is en aardig en prettig en wat u maar wilt. Iets over de beteekenis van de krul ik kwam zoo op deze gedachten toen ik den speurtocht naar liefhebberijen nog steeds voortzettend in een huiskamer in Haarlem-Noord zat te kijken naar het werk van den Inspecteur van politie L. J. H. Schadee. Sierlijke letters in allerlei kleuren en vormen verschenen op het papier en vulden het witte vlak zoodat het een lust werd voor het oog. Cal ligrafeeren (schoonschrijven) is de liefhebberij van den heer Schadee, en wanneer je hem aan den gang ziet krijg je lust om ook aan den slag te gaan. De inspecteur heeft dit schoonschrijven van den bekenden Haarlemschen Calligraaf, den heer G. A. Luitingh, koster van de Groote Kerk, ge leerd en die koster zet een eeuwenoude traditie voort; in vroeger eeuwen zijn het de geeestelijlcen geweest, die zich bezig hielden met het schrijven, dat toen natuurlijk schoonschrijven was. Inspecteur Schadee brengt een deel van den tijd dien hij na zijn inspannende diensturen vrij heeft, door aan de tafel in de huiskamer met een blad papier voor zich, allerlei soorten pennen en pennetjes in een doos, en fleschjes gekleurde inkt. „Je ziet het zoo aardig groeien" vertelt hij me, ■wanneer hij een stuk wit omtoovert in een kleurig veld van figuren. „Dat geeft voldoening', dat je van niets iets ziet worden. Degenen, die je werk later zien, vinden het wel aardig, maar het meeste plezier ervan heb je toch zelf, als je het aan 't maken bent". De Inspecteur bekijkt het teekenpapier als een vredesgeneraal zijn landkaart. Hoe zal ik dat stuk vullen? Met stippeltjes of kleine kringetjes? En ginds die letter, welken kant moet de krul uit? En aan het eind van die andere letter moet nog wat bij, één of ander tirelantijntje, maar eerst op de letter aan den anderen kant letten, want anders wordt het evenwicht verloren Zóó wordt gewikt en gewogen, gepast en ge meten, alvorens de pen het papier kan bestrij ken. Voor zijn familie heeft Inspecteur Schadee veel oorkonden gekalligrafeerd, en ook de Politie Sportvereeniging heeft geen vergeefsche beroepen otp hem gedaan en wellicht hebben eenigen on der de lezers, die een zwemdiploma van den Ne- derlandschen Zwembond in Haarlem gehaald hebben, zich wel eens afgevraagd wie of die din gen zoo moed ingevuld en versierd heeft. Welnu, het wordt hierbij onthuld: Inspecteur Schadee heeft niet alleen in diensttijd wel eens uw naam genoteerd, maar gebruikte zijn vrijen tijd om uw naam en voornamen op een voor u aan genamer manier te vereeuwigen. Wie zich afvraagt waarom of de sierletter en de vlakvulling en krullen en tirelantijntjes, tegen woordig practisch uit de boeken en geschriften verdwenen zijn en zich hoofdzakelijk beperken tot de oorkonden, luistere naar de verklaring van den grappenmaker, die beweert dat oorkon den gelukkig ingemetseld worden en nooit meer te voorschijn komen. Maar hij luistere ook naar een ernstiger man, die opmerkt dat die boeken van de tegenwoordige menschen en alles wat ze op papier schrijven, over een eeuw wellicht niet meer gelezen wordt, maar die oorkonden, die worden tegen dien tij d wel weer'eens te voorschijn gehaald en die moeten daarom lèèsbaar zijn! 'k Heb een poos zitten kijken naar dat ge- calligrafeer van Inspecteur Schadee en toen is me de beteekenis van de krul eerst recht duidelijk geworden. Weet u wie ook zoo graag krullen maken, al zijn ze dan ook lang niet zoo mooi als die van mijnheer Schadee? De kinderen, die kunnen ook zoo ontzettend veel plezier in tire lantijntjes hebben. Overbodig? Ach, hoeveel men schen, die m hun leven nou letterlijk niets over bodigs hebben gedaan, loopen met lange ge zichten rond en hoevelen, die vaak deden wat nou niet beipaald noodzakelijk moest gebeuren, heb ben er blijheid door gekregen. Ik moet hierbij eigenlijk denken aan den Britschen officier Frank Towshend, die een boek schreef nadat hij zijn sabel in de paraplustandaard zette, zooals in specteur Schadee calligrafeert wanneer hij z ij n sabel even afgespt. En dat boek heet „De aarde", en daarin staat: Kindergezichtjes, Gelukkige, lachende kinderen Opgroeiend tot volmaakte menschen. Geef hun uw onderricht, Geef hun het leven dat ge leidt; En zie dan eens haar de gelaatsuitdrukking der ouderen; Verdrietige, ontevreden gezichten; Teleurgestelde, vermoeide gezichten; Angstige gezichten; Ziekelijk-ongezond. Maar sóms: Een edel, oud gelaat; Een belofte voor de toekomst; En een herinnering. Aan de kindergezichten. Leve de krul!! Vrouw met dolkmes neergestoken. Liefdestragedie in de hoofdstad. AMSTERDAM, 27 December. Hedenmorgen is een liefdestragedie in de Vijzelstraat hier ter stede geëindigd met den moord op een 28-jarige vrouw. Deze vrouw was als dienstmeisje in betrekking in een zaak in de Vijzelstraat. Reeds langen tijd had zij omgang met een 36-jarigen expediteur Deze omgang schijnt evenwel niet naar wensch te zijn gegaan, want er ontstond ruzie tusschen man en vrouw, welke er mee eindigde dat de vrouw den man niet langer wenschte te ont moeten. Hedenmorgen vroeg bracht de vrouw de vuilnis emmer naar beneden. Zij ging daarna door de winkeldeur naar binnen om achter den winkel eveneens een vuilnisemmer te halen teneinde de ze op straat te zetten. Zij vergat de deur achter zich te sluiten en van deze gelegenheid heeft de expediteur, die voor het huis de wacht hield, ge bruik gemaakt om achter haar naar binnen te sluipen. Terwijl zij voorover stond om een emmer op te nemen, stak hij haar met een dolkmes in de linkerzijde van haar hals, waardoor waarschijn lijk een slagader is geraakt. Hevig bloedend liep zij naar buiten. Voor het perceel zakte zij leven loos in elkaar. Rechercheur Bon van het bureau Singe! reed toevalligerwijze juist op dat moment in de tram in de Vijzelstraat. Hij sprong onmiddellijk van de tram af. Toen hij bij het slachtoffer kwam bleek, dat de dader bij de vrouw was blijven staan Zijn eerste woorden waren: „ik heb het gedaan". Mr. de Blécourt heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De dader werd na verhoor, waarbij hij volledige bekentenis aflegde, opgesloten. Raadsman van de Russische legatie te BerT?:n verdwijnt. MOSKOU, 27 nber. Officieel wordt meegedeeld dat A of, raadsman van de Rus- che legatie te Beiujn, wordt overgeplaatst, akhof heeft zich zeer actief getoond tijdens eerste onderhandelingen tusschen Duitsch- land en Rusland, welke leidden tot Von Ribben- trop's bezoek aan Moskou en de totstandkoming van het non-agressie pact. Er zijn geen aanwij zingen dat Astakhof een andere standplaats zal krijgen. (United Press). De tonnage van de wereldhandelsvloot is in de laatste maanden sterk afge nomen als gevolg van de maatregelen welke door de oorlogvoerende landen zijn genomen. Het probleem van den aanvoer van voedingsmiddelen, grondstoffen, halffabri- waten enz. is voor menig land 'n zorgenvraagstuk geworden. Hoe de omvang dezer tonnage op dit oogenblik precies is, weet waarschijnlijk niemand nauwkeurig aan te geven. Daarvoor volgen de feiten elkander te snel op. Het is echter wel mogelijk het een en ander mede te deelen over de posities in 1914 en bij den aanvang van het jaar 1939. In eerstgenoemd jaar beschikte Engeland over circa 41 procent der wereldhandelsvloot die 45.4 millioen ton omvatte. Tot aan het begin van 1939 verminderde de Engelsche handelsvloot met ongeveer 1 millioen ton en bedroeg teen 17.9 millioen ton. Stelt men daartegenover den aanbouw van handelsschepen door neutrale landen: Denemarken. Griekenland, Nederland. Italië, Japan, Noorwegen en Zweden, zoomede de Vereenigde Staten van Amerika, dan blijkt, dat in de jaren 1914 tot 1939, in een vijf en twintig tal jaren dus, de handelsvloot van 11.2 tot 30.3 millioen ton gestegen is. Het aandeel dezer neutrale staten in de totale wereldhandelsvloot steeg van 25 tot 44 procent. Uit deze gegevens blijkt voldoende, dat de positie der neutrale landen op dit gebied thans veel krachtiger is dan in de periode 19141918. Noorwegen neemt in 't bijzonder een belang rijke plaat-s in met betrekking tot de tank-vloot. Dit land heeft de beschikking over 262 tankers met 1.97 millioen bruto registerton, waardoor het de derde plaats bezet op de wereldlijst. Het wordt door Engeland overtroffen, welk land met inbegrip van de Iersche tank-vloot de be schikking heeft over 438 tankers met 2.79 mil lioen bruto registerton. In tusschen is bekend, dat Noorwegen zijn tank-vloot grootendeels heeft stilgelegd in verband met het bestaande oorlogsrisico. Neemt men daarbij in aanmerking dat Engeland voor zijn petroleum-import voor een belangrijk gedeelte was aangewezen op deze Noorsche scheepsgelegenheid, dan is de Noorsche beslissing met betrekking tot deze aangelegen heid voor Engeland zeker niet aangenaam. Ook de Amerikaansche maatregelen, als gevolg van de aangenomen Neutraliteïtswet, schakelen de vloot voor dit en ander vervoer uit, al. zal er ongetwijfeld van die zijde getracht worden dit vervoer ten deele te onderhouden, met alle risico's daaraan nu eenmaal verbonden. Het is duidelijk, dat Engeland maatregelen wenschte te treffen om aan de daardoor ont stane moeilijkheden het hoofd te bieden. De instelling van het- nieuwe Engelsche Scheep vaartministerie wijst in die richting. Dit mini sterie heeft tot opdracht na te gaan op welke wijze over voldoende scheepsruimte de beschik king verkregen kan worden. Daartoe* bestaan natuurlijk verschillende mogelijkheden. In -de eerste plaats kan het Bx-itsehe wereldrijk steun verleenen. Canada, Australië en Nieuw Zeeland hebben de beschikking over scheepsruimte en ongetwijfeld zal door Engeland daarop wel een beroep worden gedaan. In hoeverre ook Frank rijk te hulp zou kunnen komen, wordt blijkbaar nog onderzocht. Het spreekt van zelf dat de Engelsche scheepswerven een belangrijke ro moeten spelen. De opvoering hunner capaciteit tot een maximale kan natuurlijk niet ontbeerd worden. Of het daardoor mogelijk zal zijn de geleden verliezen te compenseeren is de vraag Uit gemaakte berekeningen is komen vast te staan, dat de hulp der Dominions en Frankrijk Engeland in staat zou stellen zijn scheepsruim te met 6 millioen bruto registerton te vermeer deren. Er bestaat misschien ook een mogelijk heid voor Engeland om uit de moeilijkheden te komen door het charteren van „neutrale" scheepsgel egen he i d Zou het waar zijn. dat men nog slechts aar het begin van den huidigen oorlog staat, dan zal het probleem van het vrachtvervoer ter zee met den dag nijpender worden. In de periode van begin September tot 1 December 1939 heb ben de verliezen aan wereldtonnage reeds on gekende afmetingen aangenomen, waarbij we in oogenschouw moet worden genomen, dat de gemaakte becijferingen alleen rekening hebben kunnen houden met- de verliezen, die bekend zijn geworden, terwijl wel als vast staand mag worden aangenomen, dat het wer kelijke totale verlies hooger zal zijn. Van de wereldkoopvaardijvloot zijn in boven genoemde maanden niet minder dan 160 schepen verloren gegaan, waarvan 83 Engelsche 17 Duitsche en 8 Fransche. Tegenover een ver lies van 366.784 ton in de eerste twee oorlogs maanden. bedroeg het verlies in het kwartaal 648.533 ton. Het Engelsche tekort aan tonnage kan zooals reeds met enkele woorden werd aange duid alleen afdoende verholpen worden door het op groote schaal doen aanmaken van nieuwe scheepsruimte op eigen werven. Hoe groot deze capaciteit op het oogenblik is, valt niet te zeg gen. Zeker is, dat voorheen de Engelschr scheepsbouw voorzag in het bouwen van scheper voor het eigen land, zoowel als voor buitenland sche rekening. Vóór de jaren 1914—1918 bedroeg het aandeel van den bouw voor vreemde reke ning ongeveer twintig procent van den totalen Engelschen scheepsbouw, welk percentage in de laatste vier jaren tot ver onder de helft slonkè De totale tonnage, welke vóór 1914 ieder jaar van de Engelsche werven te water werd ge laten bedroeg circa 2 millioen bruto register ton. Na den wereldoorlog werd alleen in 1920 'n hoogere tonnage bereikt. Daarna ziet men een gestadige vermindering. In 1929 werd nog de 1.5 millioen registerton bereikt, in 1938 bedroeg deze tonnage nauwelijks 1.03 millioen registerton, of 34 procent van het wereld-totaal tegenover 60 procent vóór den wereldoorlog. Voor de zoo noodzakelijke vpv '''ing der Engelsche scheepsruimte is het noodig de be schikking te hebben over voldoende geschoolde arbeiders. Ook daaraan ontbreekt hef in mieng opzicht. Vele werknemers, die in vroegere jaren emplooi vonden op de Engelsche werven, zijn ten tilde der crisisjaren in andere bedriifstakker» schoven en kwam toen met de carrosserie tegen een opgenomen. Het gemis aan voldoende geschoolde arbeidskrachten blijkt wel hieruit, dat bij hef uitbreken van den huidigen oorlog een loons- verhooging voor deze wei-knemers werd inge- voei'd. Tal van andere factoren spelen voorts nog een rol bij de opvoering der capaciteit. De aan voer van grondstoffen, de prijzen dezer grond stoffen, de eventueeie verhooging van het tempo de standaardiseering, de verhouding tusschen kosten en opbrengsten, de vrachttarieven, het vervallen van de Engelsche subsidie-regeling, welke met ingang van 1 Januari 1940 zou in gaan en nog zooveel andere niet te voorziene omstandigheden, oefenen een minderen of meer deren invloed uit. oo blijkt dus eenerzijds dat de scheepvaart naties ieder voor zich genoodzaakt zijn zich met het vraagstuk der scheepsruimte intensief bezie te houden en dat in 't bijzonder Engeland hie: voor de oplossing van een moeilijk probleem staat. MOLLERUS. Weer een „kindervlucht". Eind Januari vertrek uit Amsterdam naar Indië. Zooals reeds werd aangekondigd, heeft de K.L.M. het plan opgevat, de „kindervlucht" van de Gier naar Nederlandsch-Indië, welke met veel succes verliep, door een tweede „kindervlucht" te laten volgen. Na eenig uitstel heeft men thans besloten deze vlucht te doen plaats vinden tegen het einde van Januari a.s. De passagiers zullen 26 Januari uit Amsterdam vertrekken. Op 30 Januari vertrekt het vliegtuig uit Napels. In de eerste week van Februari zal het in Nederlandsch-Indië aankomen Evenals de vorige keer zal het gezelschap kin deren door een air-hostess worden begeleid Deze taak is ditmaal opgedragen aan mej. van Leeu wen Boomkamp, die de reis tot Batavia zal mee maken, zoodat de kinderen over het geheele tra ject aan haar zorgen zijn toevertrouwd. Byrd wil een nieuwe basis in het Zuidpoolgebied stichten. WELLINGTON (Nieuw Zeeland). 27 December (Reuter)De Amerikaansche Pooheiziger vice- admiraal Byrd, is op weg naar het Zuidpoolgebied met het Poolschip „North Star" te Wellington aangekomen om zijn wetenschappelijk werk te voltooien. De „North Star" heeft de Walvischbaai als be stemming en men hoopt het Poolschip „Bear" te Little America te ontmoeten. Nadat hier een basis zal zijn ingericht en de wetenschappelijke onder - zoekers aan land zullen zijn gezet, zal Byrd naar Valparaiso gaan om meer materiaal en nog een vliegtuig te halen. Dan zal een nieuwe basis worden gesticht on geveer 2000 K.M. ten Oosten van Little America. Het werk zal tusschen deze beide bases worden verdeeld. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de meteorologische, geologische en geografi sche waarnemingen en streken, welke nog als witte vlekken op de kaart staan, zullen in kaart worden gebracht. Byrd is tevens voornemens een tocht per vliegtuig naar de magnetische pool te maken. Het Japansche kabinet in gevaar? Deel van het parlement verlangt Abe's aftreden. TOKIO, 27 December Domei). Vertegen woordigers van de parlementsleden, die een mo tie van wantrouwen in het kabinet hebben aan genomen, hebben vanmorgen den minister president Abe in zijn ambtswoning opgezocht en hem hun motie overhandigd, waarin de regee ring verzocht wordt af te treden. Herinnerend aan de belofte der vijf partijleiders, het kabinet Abe te steunen, zegt de „Nitsji Nitsji", dat de motie van wantrouwen niet alleen tegen het kabinet doch ook tegen de partijleiders gericht is. Het blad zegt dat. een nieuwe kabinetscrisis vermeden moet worden, vooral nu de regeering maatregelen heeft genomen voor een betere en gelijkmatiger verdeeling van levensmiddelen en brandstoffen. Officier van Justitie n langdurige en eervolle loopba, l- iii Mr. L, H. Roeters van Lennep. HAARLEM. Woensa Hedenmorgen heeft de Officier van Justitie!; L. H. Roeters van Lennep, die 1 Januari in verba met het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, treedt afscheid genomen van de Haarlemsche Reé bank. Vele leden van de Rechtbank, Parket Balie alsmede politie-autoriteiten waren aatxwej De president van de Rechtbank, mr. G. Shj herinnerde in zijn afscheidsrede aan de langdur) en eervolle loopbaan, die mr. Roeters van Lena achter den rug heeft. Niet minder dan 37 jaar is; scheidende Officier ten parkette werkzaam gewe» waarvan zeventien jaar als hoofd. Eerst te Leeuw» den en later te Haarlem hebt gij, aldus spreker,! van belangrijke zaken behandeld. Vele veranda® gen in de wet hebt ge zien voltrekken. Een g« ambtenaar van het O. M. heeft bezadigd^ en onbevangenheid noodig om zonder aanzienf persoons te kunnen oordeelen. Beide eigenschap» waren bij U aanwezig. Er heeft steeds tusscheal en de rechtbank een aangename en goede sarnj werking bestaan. AI waart ge den laatsten tijd dj het vervallen van de conclusies bij de civiele i tingen niet meer aanwezig toch bleef het tusschen u en de leden der Rechtbank bewaxi Wij hadden gaarne gezien, dat u dit ambt u eenigen tijd had mogen vervullen doch de onv&l biddelijke wet, waarbij voor alle leden van de ree- terlijke macht een leeftijdsgrens is vastgesteld, bié dat onmogelijk gemaakt. De substituut-officier mr. W. M. Paardekooje Overman sprak mede namens zijn collega mr.!, JG. Sikkel een woord van dank en afscheid. T« u in 1928 als opvolger van mr, Hoyer kwam, wj ik hier reeds enkele jaren werkzaam. Reeds spoeij bleek dat dezelfde pi-ettige verstandhouding, l\ tusschen mr. Hoyer en de substituten heeft besta ook onder uw leiding bleef voortbestaan. Men ka niet altijd elke zaak doorzetten zoodat men data- het liefst wenscht. Ik kan echter met genoegen: het openbaar zeggen aldus spreker dat de menwerking met u van den aangenaamsten was. Uw onvex-stoörbare humeur was er borg dat een verschil van meening altijd op de prettig, tse wijze werd opgelost. Met de nieuwere strafwet theorieën was u het niet altijd eens maar toch wa u aan den anderen kant zeer vooruitstrevend. Mr. dr. W. P. Vis, de deken van de Orde va Advocaten, bracht den Officier dank voor de aangi name samenwerking, die er steeds tusschen balies parket heeft bestaan. De Haarlemsche a'dvocata hebben bij u altijd een open oor gevonden en uwa -teeds bereid met hun belangen rekening te hou» den. Ik hoop, zoo besloot spreker, dat uw gezond heid u in staat moge stellen nog langen tijd in aan gename rust door te brengen, Mr. Th. S. de Vries van Doesburgfh, ambtenaï van het O. M. bedankte den Officier voor het ve> trouwen dat hij steeds in de jongeren heeft gs- steld. In de 12 jaar, dat ik u ken, heeft het aan ai! vertrouwen nimmer ontbroken. Pascal heeft g regd: Men moet een mensch niet beoordeelen naar zijn groote daden, maar naar het leven van alle dag. Door uw leven hebt gij ons nog eens de guldeo !es ingescherpt, dat het werk bij het O.M. niet lou ter practijk is. Mr. Roeters van Lennep bedankte hierna aller eerst den nresident voor zijn gevoelvolle woorden. Zeer we] hebt gij begrepen, dat het voor mij tihans geen aangename dag is. Wanneer men 37 jaar en daarvoor nog 6 jaar als volontair dagelijks naar het Parket is gegaan, dan blijft nu dit alles uit mijn leven verdwijn 1 p-m leegte achter. Anderen waar onder ik heb n- K n dienen, die met mij samen werkten en ondf nij dienden dank ik voor de on dervonden medewerking. Vooral de samenwerking met de Rechtbank werd steeds gekenmerkt door jovialiteit en hartelijkheid. Ook de griffie bracht spreker dank evenals de mbstituten mr. Overman, mr. Sikkel en mr. An- iringa. die eenigen tijd geleden als Officier naar Rotterdam is gegaan. Ook het personeel van het narket en in het bijzonder de bureelchef, de neer Breaker, werden door spr. in zijn dankbetui ging betrokken. Ook dé Haarlemsche balie, het Kantongerecht es de rijksvèldwacht bracht spreker dank. Tenslotte sprak mr. Roeters van Lennep de hoop uit, dat de hartelijke verstandhouding, die uit de woorden van de sprekers is gebleken, ook na zijn afscheid zal blijven voortbestaan. Mijnheer Dinges keek juist op dat oogen blik om, zag den onder de stijfsel bedol ven voet enschaterde het uit. „Help me liever", riep mevrouw en mijnheer Dinges kwam met een vaartje naar be neden, bood z'n vrouw galant een arm aan en bracht haar naar beneden. Van behanven bad hij nu wfc--~n T Toen het echtpaar weer rustig tegenover elkaar aan tafel zat, zei mijnheer Dinges: „Ze maken tegenwoordig zooveel reclame voor de wintersport in Zwitserland. Zou dat niets voor ons zijn We genieten daar heerlijk van de zon." terwijl het hier mis schien regent of mist Mevrouw vond het En zoo stapte de heer Dinges op een ochtend in Januari zijn huis uit om de buitenla.ndsche passen in orde te laten maken. Daai'bij kwam hjj langs de school, waar één der klassen juist zangles had. Glimlachend bleef Dinges staan luisteren, naar liedjes, welke hij heel vroeger ook De Enffeleche verliezen aan het front Op 21 December 2511 dooden. Havas meldt: Terwijl de Fransche verliezen op 30 November in totaal 1.434 dooden bedroegen, was het totaal der Brit.sche verliezen op 21 De cember 2.511 dooden, n.l. bij het landleger 3 doo den tengevolge van ongelukken, bij de marine 2.070 dooden en bij de luchtmacht 438 dooden. De woordvoerder van het Fransche opperbevel heeft tegenover Havas erop gewezen dat deze cij fers de beste tegenspraak vormen van de bewe ringen der Duitsche propaganda, volgens welke frankrijk den geheelen last van den oorlog ZOU

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6