Finsche doorbraak naar de Witte Zee? «li Finsch legerleider wil Russischen spoorweg afsnijden. Evacuatie-perikelen in Engeland. De Paus naar het Quirinaal. NIEUWS IN 'T KORT. RADIO PROGRAMMA '4«i DONDERDAG 28 DECEMBER 1939 En pro-nazi-geschrïften verschijnen op de markt. Volgens een bericht uit Moskou aan het Zweed sche blad „Tidningen" verzamelen en verbranden de Sovjet-autoriteiten de anti-nationaalsocialistische litteratuur en de boeken over de Sovjet-Russische buitenlandsche politiek, welke voor de ondertee- kening van het Duitsch-Russische pact gepubli ceerd zijn. Haastig worden pro-nati©naal-socialis- tische boeken geschreven en gepubliceerd. Reuter verneirft in Finsche kringen te Lon den dat de Finsche legerleiding, generaal Talvela, die van Salla uit is opgerukt, een grootscheepsch plan tracht te verwezenlij ken, n.l. op Russisch gebied door te dringen tot Kandalaksk aan de Witte Zee, dat onge veer 65 KM. voorbij de grenslijn is gelegen en daarbij den spoorweg naar Moermansk af te snijden. Opgemerkt wordt dat de Sovjet strijdkrachten In het gebied van Petsamo hun voorraden voor een groot deel overzee aangevoerd hebben ge kregen, van Alexandrovsk en Moermansk uit, welke plaatsen van den spoorweg afhankelijk pijn. De Finnen geven toe dat hun strijdkrachten Wellicht niet sterk genoeg zullen zijn om zulk een manoeuvre uit te voeren, doch niettemin zullen pij een poging wagen. Het staat wel vast dat de Finnen in het Salla-gebied de laatste tien dagen groote suc cessen behaalden. United Press meldt, dat zij in vijf veldslagen tusschen 17 en 27 Decem ber 68 mitrailleurs op de ussen hebben ver overd, die zij nu zelf gebruiken. De buit komt goed van pas, daar de Finsche strijdkrachten in dezen sector over nagenoeg geen auto matische wapenen beschikten, toen de oorlog begon. Daar het Russische kaliber hetzelfde is als dat van de Finnen levert de munitie geen moeilijkheid op. Reuter maakt nog melding van een moedig- Staaltje, bedreven door een Finschen sergeant en twee soldaten aan het Salla-front. Zij wisten ach ter de Russische linie te komen waar zij op een peker punt een groote hoeveelheid ski's ontdekten, die zij in brand staken. De Russen, dit ziende kwamen naderbij, om de ski's te redden. Ver scheiden hunner werden gedood en gewond door (het vuur uit de automatische pistolen van de drie (Pinnen, die veilig konden terugkeeren. Vergeefsche Russische aanvallen. Het Finsche legerbericht luidt: „Te land: Op de Karelische Landengte groote be drijvigheid der vijandelijke artillerie. De vijand heeft Dinsdagmiddag een aanval gedaan bij Hatja- lahti ten noorden van het Ladoga-meer, doch hij Werd teruggeslagen en verloor acht tanks. De Rus- Ben hebben wederom getracht ten oosten van Lapinlanti over de Suvanto te trekken. Hun poging mislukte: er wordt nog gevochten. Bij de rivier de Taipale is een hevige Russische aanval, die door geschutvuur gesteund werd, geslagen. Aan het oostelijk front was de dag be trekkelijk rustig. Ten noordoosten van het Ladoga- meer heeft de vijand in schermutselingen tusschen voorposten en patrouilles ongeveer vijftig man ver loren. Een Russische aanval in de richting van Suskyjarvi werd afgeslagen. Ten noordoosten van Lieska trekt de vijand in de richting van Kivivaara op de grens terug. De Finsche troepen zijn opgerukt tot Laklavaara en hebben zeven tanks buitgemaakt. Noordelijk van Suomosalmi, te Piispajarvi, hebben de troepen een tank op den vijand veroverd. Overigens is er niets van beteekenis te melden. Ter zee beperkte de activiteit van den vijand zich tot luchtaanvallen op de Finsche batterijen in de Finsche golf en aan het Ladoga-méer. Deze aanval len veroorzaakten geen ernstige schade. In de lucht: op 26 December bleef de luchtactie op het oorlogstooneel beperkt tot de Karelische landengte. De schade was onbeteekenend. Er zijn verscheidene aanvallen op de burgerbevolking ge daan, waarbij ettelijke slachtoffers zijn gevallen. De grootste aanval werd op Kotka ondernomen: hier kwamen vier menschen om het leven, terwijl er verscheidene gewonden zijn. Van elders wordt geen verlies van menschenlevens gemeld: Er zijn slechts enkele gewonden. De Finsche luchtmacht heeft zich beperkt tot verkenningsvluchten en jacht maken op vijandelijke toestellen. Op 26 December is een Rus sisch vliegtuig neergeschoten." Het bombardement op Wiborg. Reuter meldt uit Helsinki: Terwijl de Russen Woensdag voortgingen den rechtervleugel der Mannheimlinie te beu ken, bombardeerden zij met zwaar geschut doelen achter de Finsche fortificaties. Wiborg heeft bijzonder te lijden onder het bombarde ment van de zware kanonnen, die, naar men raamt, op een afstand van 25 mijl staan. Het grootste gevaar voor de stad, die kortelings ook uit de lucht is gebombardeerd, is gelegen in brand, want vele huizen zijn van hout op getrokken, brandweerbrigades zijn voortdu rend aan het werk en zijn er tot dusverre in geslaagd de branden meester te blijven. Op andere punten doelen de Russen klaarblij kelijk op de spoorwegverbindingen en uit vele plaatsen komen berichten over luchtaanvallen op spoorwegen en treinen. De Roode Troepen hebben herhaaldelijk golven van hevige aanvallen tegen de Manneiheimlinie geworpen, doch tot dusverre met gering succes. De koude is thans hevig, hetgeen de Russen in zekere mate behulpzaam is, aangezien de bevroren me ren thans overgestoken kunnen worden door tanks en artillerie. De overtocht moet edhter met uiterst groote snelheid geschieden, aangezien de convooien \uti-Duitsche lectuur in Rusland op den brandstapel. Engelscli vliegtuig versus vijandelijke toestellen en schepen. Gevechten boven de Noordzee. Een Britsch vliegtuig is, naar Reuter meldt, boven de Noordzee in gevecht ge weest met vijandelijke vliegtuigen en sche pen. Een Dornier-bombardementsvliegtuig werd verscheidene malen getroffen. Twee vijandelijke torpedobootjagers en vier pa trouillevaartuigen werden gebombardeerd. Hetzelfde vliegtuig heeft later zeven andere D'uitsche patrouilleschepen aangevallen en 'ten minste één treffer geplaatst. Anderhalf millioen vreemde eendjes in de landelijke bijt. Londen, December. (Van onzen Londenschen correspondent.) op het ijs uitstekend doelwitten bieden voor het Finsche vuur. Zoo hebben bijv. de Rooden op Kerstdag zeven honderd man verloren, terwijl een colonne tracht te de Suvanto over te trekken. Finsche verken ningsvliegers spieden voortdurend naar colonnes, die trachten het ijs over te trekken en een paar wel gemikte bommen hebben verscheidene pogin gen om de bevroren wateren te passeeren, ont moedigd. De laatste berichten van het front bij Salla mel den, volgens Reuter, dat de Russen 50 mijl terug getrokken zijn van het punt, waar zij het verst ge vorderd waren. Havas meldt dat gisteren talrijke luchtaanvallen door de Russen ondernomen zijn op steden in het binnenland. Te Abo wierpen 22 vliegtuigen een vijftigtal bommen neer, waarvan het meerendeel in zee terecht kwam. Te Riihimaki en Hammelina werden ook bommen neergeworpen. Zij richtten weinig belangrijke schade aan. Te Tampere vlo gen 15 vliegtuigen over de stad en wierpen 50 bommen neer. Een burger werd gedood en een tweede gewond. In Lahti trachtten de Russische vliegtuigen het industrieele centrum te bombar deeren, dat gelegen is ten noorden van het dal van de Vuoksi. Zes Russische toestellen hebben gepoogd boven Wiborg te vliegen, doch zij werden door Finsche toestellen verjaagd en vertrokken zonder bommen te hebben neergeworpen. Bij deze luchtaanvallen hebben de Russen een toestel ver loren. In verband met den dood der drie Lotta's, die aan het front gevallen zijn bij de verdediging van het vaderland, heeft de Zweedsche organisatie der Lotta's een boodschap gezonden aan haar Finsche kameraden. De Zweedsche Lotta's brengen hulde aan haar Finsche collega's, evenals aan de man nen, die hun land trouw dienen. De vrijheid van Finland berust op den trouw. „Wij willen het voor beeld van onze Finsche zusters volgen en gereed zijn om onzen plicht te doen, wanneer de dag komt, waarop wij geroepen zullen zijn ons op te offeren voor ons land". ös brengt de Russen tot nu toe geen voordeel. De United Press corresopjzdent Webb Miller be richt uit Karelië: Woensdag hervatten de Russen, met behulp van nieuwe methodes, weer hun pogingen om door het linkergedeelte van de Mannerheimlinie te breken en op deze wijze hoopten zij het geheele voor naamste defensie-systeem onhoudbaar te maken. Maar de Finnen hadden de nieuwe tactiek reeds 'n week geleden voorzien en waren er goed op voorbe reid. De Russische legerleiding probeerde het ijs op de meren over te steken. De laatste paar dagen van tien of vijftien graden onder nul zijn de meren voldoende bevroren om de troepen te dragen. Dus probeerden de Russen op verscheidene punten het ijs van het dertig mijl lange Suvanto meer over te steken, maar tot dusverre werden hun pogingen af geslagen. De bevroren meren bieden niet de ge ringste beschutting en geven de Finnen een uit stekende gelegenheid tot schieten. Hun mitrailleur- vuur wist vaak het ijs open te breken, waardoor groote groepen aanvallers verdronken. Sommige van de Finsche nachtpatrouilles werden van schaat sen voorzien welke hen in staat stellen snel over het ijs te glijden, onzichtbaar in hun witte kleeding om de Russen ook s' nachts nadeel toe te brengen. Bijna elke Fin rijdt schaatsen, terwijl slechts weinige Russen deze kunst machtig zijn. Aan het Sallafront. Een Finsche kapitein, die negen dagen aan het Salla-front had gestreden zonder één nacht te sla pen, liet den United Press-correspondent aldaar een der veroverde mitrailleurs zien. Wanneer de Amerikanen de Russen niet hadden geholpen, wa ren deze nooit in staat geweest, zulke mooie wapenen te fabriceeren, zei hij met een blik, die te vermoeid was om verwijtend te kunnen zijn. Natuurlijk kunnen wij volhouden en we zullen ook volhouden, maar Finland zal doodbloeden, indien dit zoo doorgaat. De sympathiebetuigingen en resoluties van den Volkenbond zijn heel mooi. maar we hebben meer noodig om tegen de Russen te vechten. Hebt u eenig idee, hoe men zich negen dagen zonder slaap voelt? Gedurende twee dagen hadden we ook geen eten, omdat de Russen den toevoerweg naar onze stellingen voortdurend onder vuur hadden. We probeerden een kleinen Kerstboom met vier kaarsen aan te steken, vervolgde de kapitein. Toen kwam er een salvo van een Russische mitrailleur, waardoor de een na den ander werd „uitgeschoten". Toen hebben we dat maar opgegeven. Zouden we meer munitie gehad hebben, dan waren we verder dan we nu zijn. We zijn in een strijd gewikkeld ge weest met een overmacht aan Russische troepen. Alles ging echter goed, tot we tekort aan munitie kregen en moesten retireeren. Er waren meer Rus sen dan we patronen hadden. Finsche aanval afgeslagen. Het Noorsche telegraaf agentschap verneemt uit Kirkenes dat de Finsche troepen gisteren de Rus sische stellingen ten oosten van Jordanfor Jorde- guoikka, ongeveer 20 K.M. ten noorden van Nautse bij de grens, hebben aangevallen. De aanval werd van drie zijden gedaan met betrekkelijk geringe krachten, deaanval werd met geringe verliezen aan Hedenmorgen bracht Pius XII zijn tegenbezoek aan de Italiaansche Koninklijke Familie. ROME, 28 December (Stefani). Hoewel de Paus het Vaticaan pas om 10 uur verlaat, is de menigte zich reeds van het aanbreken van den dag af gaan opstellen achter de af zetting van troepen, teneinde den Paus te kun nen toejuichen tijdens zijn tocht van het Va ticaan naar het Quirinaal, waar Pius XII he denmorgen een tegenbezoek zal brengen aan de Italiaansche Koninklijke Familie. Van het Sint Pietersplein tot het koninklijke paleis staan de troepen opgesteld. De lucht is be dekt, maar het regent niet. Langs den geheelen weg wapperen de Italiaansche en pauselijke kleu ren, de banieren van de fascistische partij, de vlaggen van de stad Rome, en zijn de gevels van vele huizen met tapijten behangen. Om 9 uur is het Sint Pietersplein verlaten, en stellen de Palatijn- sche wacht, de Zwitsersehe garde en de gendar mes zich op aan de grens van de stad van het Va ticaan. De pauselijke troepen wisselen groeten met de Italiaansche troepen. Op de groote tribune, op gericht tusschen het Sint Pietersplein en de Straat der Verzoening verschijnt de gouverneur van Rome, Prins Borghese, en de andere autoriteiten der stad. Kort na 10 uur kondigen de klokken van de basiliek van Sint Pieter het vertrek aan van de pauselijken stoet uit het Vaticaan. De stoet bestaat uit 18 Auto's. In de zesde auto is Pius XII gezeten. Tegenover den Paus zit de ka merheer mgr. Di Santelia. In de andere auto's be vinden zich de hoogste autoriteiten en hoogwaar- digheidsbekleeders van de kerk en van het pause lijke hof. In de negende auto bevindt zich de staatssecretaris, kardinaal Maglione, die op het pur per de keten draagt van de Annunziata Orde. De deken van het H. College van Kardinalen, mgr. DiBelmonte, is gezeten in de auto die terstond op die van den Paus volgt. Na langzaam over het Sint Pietersplein te zijn gereden, te midden van de eerewacht van de Pa- latijnsche garde, de Zwitsersohe garde en de gen darmes, houdt de stoet stil aan de grenslijn, waar de Paus verwelkomd wordt door den eersten ad judant van den Koning Keizer. Vervolgens nadert de gouverneur van Rome, Prins Borghese, de Pauselijke auto en richt tot Pius XII een huldebetoon van het Romeinsche volk, dat dezen dag in het gouden boek van zijn geschiedenis zal opteekeneri. In weerwil van het feit, dat hét nu regent, is de auto van den Paus open. Een ontzag lijke menigte, opgesteld in de Straat der Verzoe ning juicht den Paus geestdriftig toe, wanneer de stoe t zijn weg ervolgt. De mannen zijn bloots hoofds en vele vrouwen zijn gesluierd. Allen knielen neer, wanneer de Paus zegenend de stand uitstrekt. De troepen presenteeren het geweer. Het Italiaansche volkslied en het Pauslied worden gespeeld. Om 10.30 uur komt de stoet aan op het plein van het Quirinaal. Naar de Slowaaksehe bladen melden heeft de Slowaaksche gezant te Boedapest een protest in gediend, daar in Opper-Hongarije talrijke perso nen van Slowaaksche nationaliteit zijn gearres teerd. De ambassadeur der Vereenigde Staten te Rome, Phillips, is gisteren naar Parijs vertrokken, waar hij voeling zal nemen met Bullitt, den Ame- hkaanschen ambassadeur aldaar. In de week, die op 23 December is geëindigd, heeft de Britsche contrabande-controle 6824 ton goederen, waarvan werd aangenomen, dat zij voor Duitsdhland bestemd waren, in beslag genomen. In dezelfde week heeft de Fransöhe marine na onderzoek 16 schepen aangehouden en 40.000 ton aan koopwaren onderschept. Sinds het begin van den oorlog heeft de-Fransche marine 402.000 ton onderschept, Groot -Brittannië516.704 ton. Den geheelen dag is er Woensdag te Dublin groote activiteit geweest van militairen en politie. Te middernacht werd medegedeeld dat een hoe veelheid ammunitie gevonden was. Behalve dege nen, die reeds voor de rechtbank zijn gebracht, worden elf nog vastgehouden. Dr. Voronof, de specialist uit Weenen, die zich heeft toegelegd op „verjongingen" is naar Europa vertrokken om de leiding op zich te nemen bij operaties van gewonde militairen in Frankrijk. Het gezelschap van 21 Engelschen, w.o. negen consulaire ambtenaren, die tot enkele dagen ge leden in Duitschland werden vastgehouden, is gis teravond in een haven aan de Zuid-Oostkust van Engeland aangekomen. Bij een onlangs gehouden peiling van de open bare meening in de Vereenigde Staten heeft het instituut van Prof. Gallup op de vraag „Keurt gij Roosevelt als president goed?" 63.5 pet. bevestigen de antwoorden ontvangen. Naar verluidt zal binnenkort de datum be kend gemaakt worden, waarop de vleeschdistribu tie in Engeland van kracht wordt. Het publiek zal dan verzocht worden zich bij de slagers te laten inschrijven. Men verwacht geen vleesehtekort. De civiele rechtbank te Parijs heeft 41 orga nisaties, meerendeels communistische vakbonden, onder regeeringstoezicht geplaatst. Hiermede is het totale aantal der organisaties. jdie in het departement Seine ontbonden of onder beide zijden afgeslagen en de Finnen moesten zich" regeeringstoezicht geplaatst zijn, gestegen tot 242. tenia trekker». De Russen brachten tanks in actie. E oorlog heeft den plattelands-Brit an derhalf millioen gasten opgedrongen, gasten, die hij eigener beweging zeker nimmer geïnviteerd zou hebben. Onder hen bevinden zich krijschende baby's en lastige kinderen, die de woorden tucht en discipline evenmin als het woord gehoorzaamheid kennen: kinderen uit een geheel andere omgeving, met volkomen andere gewoonten. In de boerderijen en dorpswoningen leven thans de kinderen uit de groote stad voor 't grootste gedeelte afkomstig uit de achterbuurten. En in de meeste gevallen hebben de aan de landelijke rust zoo gewende Britten ook nog de mama's der kinderen te gast. En die zijn, althans volgens de uitlatingen der landelijke gastheeren een nog grooter bezoeking dan hun kroost. De ellende is vier maanden geleden begonnen als een nietig, maar niettemin zeer wezenlijk on derdeel van de onmetelijke ellende, welke de oorlog in zoo velerlei vorm over de menschheid heeft uitgestort. Iedereen verwachtte dat de strijd zou beginnen met hevige luchtaanvallen op de groote steden. Onder leiding van de ministe ries van onderwijs en gezondheid hadden de stadsbesturen derhalve van te voren reeds een plan uitgewerkt voor de ontruiming der gevaar lijke zones en de huisvesting van de ontruiming of „vackies" (afkorting van „evacuees") zooals ze nier genoemd worden op 't veilige land. Ieder een die niet over voldoende middelen of lande lijke familieleden beschikte om zijn kinderen op eigen kosten de stad uit te sturen, kon kosteloos gebruik maken van de diensten der stads- en re- geeringsautoriteiten. Zij namen het op zich de jeheele schoolbevolking van de gevaarlijke zones met hun meesters op het land onder te brengen, terwijl zij schikkingen hadden ge troffen voor de ontruiming, het transport en de huisvesting van kinderen onder den schoolleef tijd en hun moeders. Wanneer men weet dat deze autoriteiten oorspronkelijk op een „deelne ming" van 3.000.000 kinderen en moeders had den gerekend kan men zich voorstellen wat een enorme taak zij op zich genomen hadden. Het transport van de jeugd was nog het kleinste pro bleem. Veel moeilijker was het vraagstuk van de huisvesting en om dat op te lossen bleek het dan ook noodig de ontruimingsautoriteiten met be voegdheden uit te rusten, die hen in staat stel den gastvrijheid van de landelijke huiseigenaars te eischen, wanneer zij niet vrijwillig wilden meewerken. Ter eere van het Engelsche volk moet echter worden gezegd dat van deze be voegdheden zelden gebruik gemaakt moest wor den. De groote meerderheid van de landelijke huiseigenaars zette de deuren vrijwillig °Pe" voor de babies en de kinderen uit de stad. weiK een zelfopoffering dat beteekent mag ik wel aan de verbeelding van mijn lozers overlaten. Toen de oorlog uitbrak waren de voorberei dingen van de nieuwe volksverhuizing dan ook volkomen klaar. Daaraan is het te danken dat de groote vierdaagsche emigratie van begin Sep tember zoo ongelooflijk vlot is verloopen. An- derhalfmillioen kinderen en moeders werden in dat korte tijdsbestek verzameld, getranspor teerd, gevoed en in hun nieuwe woning onder gebracht en dit alles zonder een enkel ongeval. Geen wonder dus dat men zich na voltooiing van deze enorme taak tevreden in de handen wreef De kinderen waren de stad uit, zij waren door hun nieuwe gastheeren in de eerste natuurlijke opwelling van spontane opofferingsbereidheid en nationale eensgezindheid hartelijk ontvangen en daarmee was het ontruimingsprobleem de we reld uit. Totdat het enkele weken later weer m volle hevigheid terugkeerde. Het bleek dat een volksverhuizing van dezen aard tal van steke lige moeilijkheden met zich meebracht. De landelijke gastheeren, die van de autori teiten tusschen de acht en' tien shilling der week ontvangen voor elk stadskind dat zij herbergen, toonden zich ten volle bereid de onvermijdelijke en niet te onderschatten ongemakken van de on beperkte logeerpartij zonder mokken te dragen. Maar alles heeft zijn grenzen en de grenzen werden naar de meening van velen overschreden, toen de huismoeder van een armoedig maar propere dorpswoning jeugdige commensalen op haar dak gestuurd kreeg, die onder het ongedierte zaten en zelfs de meest elementaire begrippen van zindelijkheid niet bleken te kennen. En dat kwam helaas herhaaldelijk voor. Engeland, dat zoo trotsch is op zijn sociale diensten, moest tot zijn ontsteltenis erkennen dat er in de achterbuur ten. waaruit zooveel van de „vackies" waren ge komen, toch blijkbaar nog toestanden heerschten, die men in deze verlichte eeuw niet voor moge lijk had gehouden. Zoo hebben de klachten van de dorpsbewoners, die door de ontruiming de toe standen in de achterbuurten uit de eerste hand leerden kennen en daar de lasten van moesten dragen, een schandaal geopenbaard, dat nooit meer in den doofpot gestopt zal kunnen wor den. Dat is in ieder geval een goed ding, dat wij aan den oorlog te danken hebben. Een ander gunstig resultaat van de volksverhuizing is dat de gezondheid van de nu op het land levende stadskinderen zeer met deze verandering gebaat is. Tenslotte zal het contact met de natuur ook op de geestelijke ontwikkeling van het jeugdig stadsproletariaat, dat vaak op de meest ver bluffende wijze blijk gaf van zijn onkunde van het landleven, ongetwijfeld een gunstigen in vloed uitoefenen. van den oorlog naar het land zouden gaan en daar zouden blijven, hadden de autoriteiten de stadsscholen onmiddellijk na de oorlogsverkla ring gesloten. Niet alleen hoopte men op deze wijze te bevorderen dat de ontruiming zoo com pleet mogelijk werd. maar ook werd' het onver antwoordelijk geacht groote groepen kinderen in enkele uit de lucht bedreigde schoolgebouwen te concentreeren, terwijl vele dezer gebouwen tevens voor militaire doeleinden werden opge- eischt. Nu honderdduizenden kinderen in de stad zijn achtergebleven en honderdduizenden weer iri de stad terugkeeren is het resultaat dat de jeugd niets anders te doen heeft dan op straat rond te schooieren. Dat is een zeer ernstig probleem en daarvoor kan alleen een oplossing worden gevonden óf door de scholen weer te openen (dit heeft het nadeel dat hef den terugkeer tot dc steden nog zou vernellen) óf door de ontruiming verplicht te stellen, iets dat bij de huidige stemming van dit nog immer vrijheidslievende volk ondoenlijk is. (Nadruk verboden). Vrgentinië wijst Duitsch protest af. Beroep op de Haagsche conventie van 1907. Woensdagavond heeft de Argentijnsche re geering een lang memorandum gepubliceerd, waarin zij het protest van Duitschland tegen de interneering der bemanning van het vestzak slagschip „Admiral Graf Spee" van de hand wijst. Deze weigering wordt in het memorandum ge rechtvaardigd op grond van artikel 13 van de Haagsche Conventie van 1907. Uileen wordt gezet, dat de „Graf Spee" zichzelf op vrijwillige wijze heeft tot zinken gebracht en dat de bemanning werd opgepikt door sleepbooten welke nadrukkelijk voor dat doel waren verzorgd. Des te' betreurenswaardiger is het dat onge veer de helft der ouders in de gevaarlijke zones er de voorkeur aan heeft gegeven hun kinderen bij zich te houden, terwijl tallooze anderen hun ■kinderen reeds weer naar de stad hebben laten terugkomen. Dat zij hen laten terugkeeren is begrijpelijk genoeg. Het gevaar uit de lucht is immers tot nu toe ten eenen male uitgebleven, en voor vele kortzichtige ouders is daarmee het motief, dat hen er toe bracht zich de opoffering van een scheiding van hun kinderen te getroos ten, opgeheven. Het gevolg is dan ook dat de „vackies" in steeds grooter getale naar de steden zijn teruggestroomd. Volgens de berekeningen In totaal reeds bijna 50 pCt. van het oorspronkelijke aantal. De autoriteiten zien dit proces met leede oogen aan. Zij weten heel goed dat de schijnbare veiligheid van de gevaarlijke zones van zeer pré- cairen aard is. Zij moe-ten er op rekenen dat een groot aantal van hen, die nu weer in de steden zijn teruggekeerd, na den eerstén ernstige lucht aanval weer rechtsomkeert zullen willen maken en zij weten, dat dit stuivertjes wisselen niet alleen veel geld en dubbelen arbeid vereischt.e maar ook op den langen duur eenvoudig niet vol te houden zal zijn. Daarbij komt dat het onderwij swezen er geheel door wordt gedesorganiseerd. De situatie was. wat dit betreft, al ernstig genoeg vóór de terug- tocht naar de steden begon. Er van uitgaande dat vrijwel alle schoolkinderen bij het uitbreken VRIJDAG 29 DECEMBER HILVERSUM I. 1875 en 414.4 RL NCRV-Uitzending;. 6.30—7.00 Onderwijs fonds voor dc Scheepvaart. Belichten ANP. 8.05 Schriftlezing en medi tatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.Gramofoon muziek. 11.25 Zang, piano en gramofoonmuz. 12.— Berichten 12.15 Gramofoonmuziek (Om 12.30 Be richten ANP). 12.45 All Round Sextet en gramo foonmuziek 2.152.55 Gramofoonmuziek 3.Rot- terdamsch pianokwartet en gramofoonmuziek. 4.10 Gramofoonmuziek 4.30 Melodia en gramofoonmuz. 6.Land- en tuinbouwcauserie 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.Berichten 7.15 Causerie over de familieverhouding onder de Karo-Bataks ter Oostkust van Sumatra en de Evangelie-verkon diging onder dat volk. 7.45 Gramofoonmuziek. 8. Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Causerie „Een terugblik: Zon en Schaduw in 1939".. 9.15 Jaaroverzicht 9.35 Gramofoonmuziek 9.45 Jaar overzicht. 10.05 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Alter Refrain-sextet. 11.30 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.— Schriftlezing. HILVERSUM EL 301.5 RL 8.— VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA 1.— Berichten ANP Gramofoonmuziek. 10.Mor genwijding 10.20 Gramofoonmuz. 10.30 Pianovoor dracht 11.Declamatie 11.15 VARA-orkest 12.— AVRO-Dansorkest 12.30 Orgelspel 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek 1.AVRO-Amusements- orkest en solist 2.Voor de huisvrouw 2.10 Gra mofoonmuziek 2.25 Het Lyra-trio 3.10 „De Sneeuw koningin", kinderoperette 4.Gramofoonmuziek met toelichting 4.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 5.Voor de kinderen 5.30 Gra mofoonmuziek 6.006.30 OrgeLspel 6.35 Letter kundig overzicht. 6.55 Rosian-orkest en solist 7.18 Berichten ANP 7.30 Berichten 7.35 „Een jaar ligt achter ons, een jaar ligt voor ons", toespraak. 8. Leden van het Concertgebouworkest. 8.30 „Neder land in 1939", toespraak 9.Radiotooneel 9.20 Schaaknieuws. 9.25 De Ramblers 9.50 Het duo White and Wood. 10.05 VARA-orkest 10.40 Avondwijding 11.— Berichten ANP 11.10 Schaaknieuws 11.15 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.4012.00 Zang en orgel. ENGELAND, 391 en 449 RL 12.20 BBC-Theaterorkest 12.50 Dansorkest en so listen 1.20 Berichten 1.30 BBC-orkest en solist 2.20 —3.00 Victor Silvester's orkest 3.20 Populair con cert 3.59 Pianovoordracht 4.20 Berichten 4.35 Ra diotooneel 5.15 Intermezzo 5.20 Kinderhalfuur 5.50 Revue-programma 6.20 Berichten. 6.35 Orkestcon cert. 7.20 Mededeelingen 7.40 Radiotooneel met, mu ziek 8.20 Sociale causerie 8.35 Radiotooneel met mu ziek. 9.20 Berichten 9.35 Literair-muzikaal pro- gramma 10.20 Dans-cabaret 10.55 Het Menges- strijkkwartet en solisten 11.50 Jack Hylton en zijn Band. 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 12.05 Solistenvoordracht 12.20 Lichte muziek. I.05 en 1.35 Solistenvoordracht. 2.Gramofoon muziek 2.05 en 2.30 Solistenvoordracht. 2.50 Variété 3.20 Orgelconcert 3.50 Radiotooneel 4.50 Solisten voordracht 5.20 Variété 5.35 en 6.35 Kamermuziek 7.20 Lichte muziek 7.50 Radiotooneel 9.05 Tweede actie van de opera „Thais". 11.05 Solistenvoordracht II.20 en 12.0512.50 Nachtconcert m.m.v. solist. KEULEN. 456 RL 5.50 Gramofoonmuziek 9.309.50 Zang en piano 11.20 Omroeporkest en solist 1.15 Muzikaal tus- 'schenspel 1.35 Populair concert 2.20 Zang 2.50 Ge varieerd concert 5.10 Folkloristisch programma 5.20 Viool en piano. 5.45 Gramofoonmuziek 6.20 Concert 7.35 Gramofoonmuziek 8.50 tot sluiting Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL, 322 M. 12.20 en 1.302.20 Gramofoonmuziek 5.20 Zang 5.50 Gramofoonmuziek 6.20 Viool en piano 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek 8.20 „Janja" ope rette (Ca. 9.05 Radiotooneel) 10.3011.20 Gramo foonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Radio-or kest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Radio- en soliste. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek 8.20 Voor de soldaten 8.50 en 9.35 Omroepsymphonie-orkest. 10.30 10.3011.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 Het Berlïjnsch Philharmonïsch orkest. 8.50 Folkloristisch programma 9.20 Berichten. 9.50 Joe Bund's orkest. 10.20 Politiek overzicht. Hierna con cert. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert»

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7