IJmuider Courant Vele duizenden slachtoffers in Anatolië. UmmU^s 7e kias Bakkei&akketii UMUIDEBUOOST DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Het Meisje met de 7 Bontmantels PRESENTEERT U De Strijd der Finnen. Sneeuwballen - Appelbeignets m zuiver Autolampen. 25e JAARGANG No. 49 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau IJmulder Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie; P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 29 DECEMBER 1939 Abonnementen per week ƒ0.1234, per maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingei» dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. RUSLAND jBATOEM iAMSOEN- Mersrfon TSJANKIRI Iskilln T5joro«m Silo 9YOSGAD ANKARA 0 50 100km KAJSERl 1ALATJA ANKARA* UB* DE AARDBEVINGSRAMP IN TURKIJE ERGST GETROFFEN PLAATSEN welke. een sckaieïotkaan lullen uet- wekken. 'Dooi de Ixxwie: JMmcocktail naac een nieuw tecepf ►Aanvang 7.45 uur Einde 10.30 uur 31 December speciale Oudeiaatsaoend voaxstellmq een hagelbui uan luimige invallen, een plascegen van dolle oexnassinqen Met stijgende verbazing aanschouwt de wereld het succes van Finlands verdediging tegen den overmachtigen aanvaller. Het Russische offensief in de „wespentaille", het smalste deel des lands, dat ten doel had het land in tweeën te snijden en daarmee de Noordelijke en Zuidelijke Finsche strijdkrachten van elkaar te scheiden, had aan vankelijk succes. De helft van den 210 K.M. langen weg naar de Bothnische Golf hadden de Bussen al afgelegd. Zij maakten bekend dat zij binnen tien dagen het stadje Oulu, aan die golf gelegen, zouden bereiken. Maar een Finsch tegen offensief stuitte hun opmarsch en deed hem zelfs heel spoedig in een overhaasten terugtocht ver- fceeren. Niet minder dan 80 K.M. schijnen zij teruggetrokken te zijn. In het Zuiden tornen zij nog steeds tegen de Mannerheim-linie op, in het Noorden zijn zij ook alweer teruggeslagen en er is nu zelfs sprake van een Finsch offensief op Rus sisch grondgebied, met het doel den Russischen toevoer van troepen, levensmiddelen en materiaal via den spoorweg Leningrad-Moermansk af te snijden. De Finsche generaal Talvela zou een dergelijken opmarsch naar de Witte Zee pogen te ondernemen en het lijkt een logisch plan, want het geldt den eenigen spoorweg, die den Russi schen toevoer voor alle fronten (behalve alleen voor het Zuidelijke, in Karelia) kan waarborgen. Daarom is die spoorweg ook al zoo vaak door Fin sche vliegers bestookt en tijdelijk op enkele plaat sen onbruikbaar gemaakt. Maar „Finsche kringen te Londen", waaruit het bericht omtrent generaal Talvela's plannen afkomstig is, geven toe dat zijn strijdkrachten wellicht niet talrijk genoeg zullen zijn voor een opmarsch op Russisch gebied. Niet temin „zal hij de poging wagen". Gewoonlijk wor den zulke plannen niet tevoren aangekondigd. Men zou er uit kunnen opmaken dat deze aan kondiging in elk geval een afleidings-manoeuvre bedoelt. De Russen zullen het bericht bezwaarlijk kunnen negeerensinds zij de kracht van den kleinen tegenstander al zoo veelvuldig ondervon den hebben. De gevolgen van de Finsche successen doen hun uitwerking sterk gelden in andere landen. Ten eerste is de reputatie van groote kracht, die van het roode leger uitging, zwaar geschaad. Er waren er wel die aan die kracht twijfelden, maar verder dan twijfel kwam men toch niet. Nu blijkt duide lijk dat men tot de overtuiging is gekomen, dat zoowel de bevelvoering bij het Russische leger als de opleiding, de uitrusting en de z.g. „algemeene gevechtswaarde" van den Russischen soldaat deerlijk te kort schieten. Ook schijnt zijn „mo reel", samen te stellen uit durf, volharding, on dernemingsgeest om van geestdrift maar ,tè zwijgen, want welk volk gaat nog juichend een oorlog. in?: ver beneden dat der Finnen te staan. Oms is eeiï woerd overgeleverd van Napoleon-, uit zijn in 1808 gemaakte.aanteekenin- gen-over den strijd in Spanje: „In den oorlog is driekwart een moreele aangelegenheid; de balans der materieele krachten is slechts het overige kwart". Napoleon ondervond in Spanje wat Stalin nu in Finland te slikken krijgt. En toch zal op den langen duur dat „overige kwart" Finland noodlottig zijn als het niet in de komende maan den sterk toenemende hulp van anderen krijgt. Zal dat gebeuren? Het gevolg van de gedaalde krachtreputatie van het roode leger zou kunnen zijn dat de strij dende groote mogendheden in het Westen zich bevrijd beginnen te voelen van hun zorg voor de Russische bedreiging en dus minder neiging krijgen zelf spoedig vrede te sluiten. Zij zullen evenwel rekening hebben te houden met de mo gelijkheid, dat de Russen juist van hun tegen slagen leeren en zich op zekeren termijn her steilen. Al zal dat dan wel eenigen tijd eischen. Aan Engelsche en Fransche zijde vermeit men zich overigens in de gedachte, dat de voortzetting van den strijd in Finland de Russen, die er zoo'n groot leger voor noodig blijken te hebben, belet ten zal Duitschland te helpen. Terwijl men in die landen ook aanneemt dat de Duitschers hun ver trouwen in de kracht van Rusland als eventuee- len militairen bondgenoot tegen het Westen ver liezen. De Finsche tegenstand toont de geheele we reld voorts aan, dat het voor groote mogendhe den geen geringe opgaaf is kleine neutralen te overwinnen die een sterke defensie hebben voor bereid. De gedachte der betrekkelijke weerloos heid der kleine neutralen, door het lot van Oos tenrijk en Tsjecho-Slowakije, het toegeven van de_Baltische republieken en de ineenstorting van het innerlijk zwakke Polen gewekt, is verdwenen Er blijken groote verschillen te bestaan. De Rus sen maken met het eerste groote verschil kennis. Deze herziene meening omtrent kleine neutrale volken vermindert natuurlijk het gevaar voor ons land, voor België, voor Zwitserland: alle drie lan den met een aanmerkelijk grooter bevolking dan Finland, met veel ouder tradities van onafhanke lijkheid en zelfbestuur, met een zeer sterk moreel en grooten vrijheidszin. Alle groote mogendheden zijn nu weer genoodzaakt de waarde van deze factoren hoog aan te slaan. Dat hebben de Fin nen met hun taaiheid, moed en bekwaamheid al voor de Zwitsers, de Belgen en ons bereikt. En het zou dom zijn dat niet te erkennen. Het stemt velen dan ook zeer dankbaar jegens het Finsche volk, dat op dit oogenblik, overvallen en in ge vaar verkeerend, „het spit afbijt" ook voor anderen. R- R- Donderdag deden zich nieuwe aardschokken voor. ISTANBOEL, 29 December (Reuter) Officieele gegevens omtrent de verliezen aan. menschenlevens tengevolge van de aard beving zijn nog niet verkrijgbaar, doch naar schatting zijn in totaal 25.000 menschen ge dood of gewond, de meeste zouden om het leven gekomen zijn. Het Turksche blad „Haber" komt met nog hoogere schatting én. .Er zouden alleen reeds in het district Ersindjan, van de totale be volking van 60.000 zielen, 42.000 gedood of gewond zijn, de meesten evenwel gedood. Vijf tién steden in de provincie en negen-, tien dorpen en gehuchten zijn geheel ver woest, honderdduizenden menschen zijn het' veld in gevlucht en lijden thans honger en koude. De temperatuur is tot 30 graden be neden het vriespunt gedaald.. Met groot ver langen zien deze slachtoffers uit naar hulp.. Gisteren hebben zich in het geteisterde gebied opnieuw, aardschokken voorgedaan. De aardbeving heeft den omvang van een ware nationale ramp aangenomen. Ersindjan, het epicentrum der beving, is volkomen verwoest, zoo meldt Havas, uit Ankara. Belangrijke historische bouwwerken, zooals de moskee van Rayazit, zijn geheel vernietigd. Ondanks dé bijna algeheele verbreking der telefonische en telegrafische ver bindingen in het-ge-troffen gebied, worden "toch bijzonderheden vernomen? Tallooze slachtoffers, die in hun slaap, door de aardbeving werden verrast, liggen nog onder de puinhoopen, wachtend op redding. De hulp verleening geschiedt langzaam, in verband met den omvang van de ramp en de groote uitge strektheid van het geteisterde gebied. Door barstende gasbuizen en gebroken -olie lampen zijn temidden der ruïnes hónderden branden uitgebroken', die 't reddingswerk uiter mate moeilijk maken. De beving heeft zich uitgestrekt over een ge bied- -dat een elliptisehen vorm heeft- en zich uit strekt via Samsoenet, Ord-oe aan de Zwarte -Zee, vervolgensWestelijk via Tsjankiri,,Katgheri en Malataya om weer Oostelijk naar Ersindjan om te buigen. In het stadje Tokat zijn 388 dóoden gevallen. Men denkt niet dat de spoorlijn Er sindjanErzeroem, die kortgeleden geopend is, schade van belang heeft gekregen. De ramp heeft ook Dikili en Pergamon getroffen, waar de laat ste twee maanden herhaalde malen aardschok ken zijn voorgekomen. Het is nog niet bekend of de archeologische resten van Pergamon getroffen zijn. De Turksche Nationale Vergadering heeft een comité gevormd voor hulpverleening aan de overlevenden. Overal in het land gaan inteeken- lijsten rond. President Inöriü heeft zijn rondreis door Zuid- Anatólië afgebroken en zich naar de getroffen gebieden gespoed. Ook de ministers van binnen- landsche zaken en van volksgezondheid hebben zich in allerijl derwaarts begeven. Amerikaansche steun voor de Lotta Svard-beweging. Liefdadigheidsconcert bracht ruim 25000 dollars op. NEW-ORK, 28 December (Havas) Gister avond is te New-York ?,$n liefdadigheidsconcert ten- bate van de Finsche Lotta Svard beweging gehouden. Het concert, dat werd bijgewoond door den Finschen gezant te Washington, Procope, heeft meer dan 25.000 dollar opgebracht. De Fin sche gezant sprak eenige bewogen woorden van dank en verzocht een minuut stilte in acht te nemen tot hulde aan de "drié jonge Finsche vrouwen, leden van de Lotta Svard, die onder de vijandelijke kogels zijn gevallen. TJit Chicago: Herbert Hoover, de voorzitter van de commissie tot hulp aan Finland, heeft medegedeeld, dat een derde chèque van 10.000 dollar door de commissie naar Finland is ge zonden. „Edelvalk" te Madrid. Hét K.L.M.-vliegtuig „Edelvalk", dat te Lissa bon gestationneerd zal worden, en Woensdag van Schiphol is vertrokken, is gisternacht op het Engelsche vliegveld Shoreham gebleven, van- waai- het Donderdag te 8.20 uur Amst. Tijd, is vertrokken. Het vliegtuig is, overeenkomstig het reisplan, hedenmiddag te 1.20 Amst. Tijd geland op het vliegveld van Madrid, waar het van- aacht is gebleven. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) (De laatste wijziging van de Mo tor- en Rijwielbeschikking bevat enkele bepalingen inzake de gloeilampjes in autolantaarns, welke thans van kracht worden.) Autovrienden, dames, heeren, Ook al is 't dan voor den „schijn", Laat uw lampen controleeren, Voor wij in 't jaar veertig zijn. Voor ons aller veiligheden Is er weer iets nieuws bedacht. En als 't jaar is ingetreden Wordt die regeling van kracht. Lees goeidi, dat is voorgeschreven: Gloeilampen zijn niet meer vrij, Anders, naar u kunt beleven, Bent u er nog gloeiend bij. Dwingt dit u, iets nieuws te koopen, Wacht niet tot een vaag verschiet, Tegen eigen lamp te loopen Is ook zoo'n genoegen niet. Zelfs de -felste autolichten Werpen schaduwen vooruit, Neem dus nota van uw plichten, Voor het oude jaar besluit. Laat uw licht er thans op schijnen, Zooals het rijkskeurig moet Voorgelicht langs deze lijnen Handelt gij lichtvaardig goed. P. GASUS. Twee Engelsche trawlers als verloren beschouwd. Deensch schip voor de Engelsche kust gezonken Reuter meldt dat het 875 ton groote Britsche s.s. „Moortoft" dat verscheidene dagen over tijd is, thans met de uit dertien koppen be staande bemanning verloren geacht wordt. De Britsche admiraliteit deelt voorts mede dat de marinetrawler „Lochdoon" over tijd is en met de 14 opvarenden verloren geacht moet worden. Het 1080 ton metende Deensehe s.s. „Hanne" is bij de Noordoostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Een barkas en een reddingboot zijn naar zee gegaan om de bemanning van de „Hanne" bij te staan. De zee in de buurt van het schip was vol drijfhout. Aan boord van het schip had zich een bemanning van 16 koppen bevonden. Toen de booten ter plaatse aankwamen, zag men dat een der sloepen van de „Hanne" ondersteboven ronddreef. Beutor verneemt verder, dat thans bekend is, dat het Britsche s.s. „Deptford", welks verlies reeds bekend is gemaakt, op 13 December werd getorpedeerd, toen het schip zich binnen een halve mijl uit de Noorsche kust bevond. Het schip is in anderhalve minuut gezonken waarbij 32 van de 37 leden der bemanning, met inbegrip van twee Noorsche loodsen, zijn omgekomen. De geredden, en de gezagvoerder van het Noorsche motorschip „Faida" verklaren dat de „Deptford" zich zonder twijfel binnen de Noor sche wateren heeft bevonden. De gezagvoerder van de „Faida", verklaart dat hij den comman dotoren van een Duitsche duikboot heeft zien bovenkomen toen zij zich -tusschen de „Deptford" en den wal bevond. De reederij C. K. Hansen in Kopenhagen deelt mede dat de „Jagersborg", die met een lading landbouwproducten van Kopenhagen op weg was naar een Schotsche haven, thans als defi- tief verloren wordt beschouwd. Het schip had een bemanning van 18 koppen aan boord. Het lijk van den assistent-machinist is gevonden en geïdentificeerd. Het Engelsche s.s. „Edenwood" (1067) is, naar United Press meldt, na aanvaring met een on bekend schip gezonken. De bemanning en de officieren werden gered. Duitsch scliip na achtervolging vastgeloopen. Het Spaanschie blad „Arriba" meldde Donderdag dat het Duitsche vrachtschip „Glücksberg" (2.680 ton) dat nabij San Lucar de Barrameda aan den grond is ge loopen, achtervolgd werd door Britsche oor logsschepen, waarop de Spaansche kanon neerboot „Laurïa" op het tooneel verscheen en het schip waarschuwde, dat het zich in de territoriale wateren bevond. Er schijnt eenige twijfel te bestaan omtrent de identiteit van het Duitsche schip, dat een lading suiker, koffie en metaalwaren aan boord heeft.. Een sleepboot volgens Havas een Neder- landsche heeft getracht het schip vlot te brengen. Nader verneemt Havas uit Cadiz dat het vaar tuig niet vlot gebracht kan worden. Den gehee- len nacht en een deel van den dag is gepoogd het schip vlot te krijgen, doch zonder succes. Het schip zit vast en de manoeuvres worden ge hinderd door de nabijgelegen klippen, waarop de golven breken. Er werden reserves gemaakt omtrent den naam van het schip. Vermoedelijk is het niet die „Glücksberg", doch een dergelijk schip, metende 4500 ton, dat twee dagen geleden uit Cadiz is vertrokken met onbekende be stemming. De Maastunnei-bouw te Rotterdam De duikerklok, (in het midden der toto in de lengte gezien), die bij hét aan elkaar brengen van de tunnelstukken gebruikt zal wórden, ligt reeds op het werkterrein aan de Parkkade gereed

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1