«—(KïïLï: Bloemkool soep edp w tegeering streeft niet naar een universeel productieplan. Ruwe handen Wreszynski-zaak duurt voort. Ik ontdek Amerika. I 6cr.pMe! Burgerlijke diensten bij militaire werkzaamheden f RIJP AG 29 DECEMBER 1939 Oorlogseconomie wordt niet dienstbaar gemaakt aan de ordening. sjatuurbofer voor de soldafen? I Aan de memorie van antwoord aan de Eerste tamer over de begrooting van het departement van Iconomische zaken is het volgende ontleend: Het is de meening van den minister, dat de hui- Jjge oorlogseconomie geen grondslag mag zijn van It? in vredestijd te treffen maatregelen. Dit impliceert dat de regeering niet van zins is de orlogseconomie dienstbaar te maken aan het tot and brengen van een omvattende ordening van et bedrijfsleven, zooals enkele leden voorstaan, rel moge hij opmerken, dat de vaak sterk gecriti- eerde vredeseconomie der laatste jaren de moei- jkheden van thans heeft verminderd. Het uitvoeren van een min of meer universeel iroductieplan gesteld al dat zulks mogelijk yare met het oog op de talrijke onzekere factoren, je éen dergelijk plan zouden doorkruisen ligt chter niet in haar bedoeling. Zoover dit mogelijk is, venscht de regeering het particuliere bedrijfsleven •jj te laten. Mede door de vroeger genomen maatregelen is hsns over het algemeen de voorraadpositie van ons and bevredigend te achten. Omzetting van den ;oudvoorraad in goederenvooraden, hetgeen een jioote speculatie op de goederenprijzen zou hebben ieteekend, was dan ook niet noodig. Prijspolitiek. De minister constateert, dat tusschen de Kamer hem geen verschil van meening bestaat over de ioodzaak een sterke stijging van de kosten van le vensonderhoud te voorkomen, zoodat het voeren van een daarop gerichte prijspolitiek dan ook een beiang van de eerste orde moet worden geacht. Wanneer men het gemiddelde van de maand Augustus op 100 stelt, bedroeg de stijging op 12 December j.l. 5,6 pet. Gezien het feit, dat bepaalde prijsverhoogingen, in verband met de sterk gestegen aanvoerkosten, onvermijdelijk waren, kan een dergelijke stijging onder de huidige omstandigheden ongetwijfeld gunstig worden genoemd. Het vraagstuk der vervangingswaarde heeft, naar de meening van den minister, niet meer de actuali teit voor de prijspolitiek, welke het in het begin van den oorlog bezat. Momenteel kan z.i., behoudens in het geval van groote nog „goedkoope" voorraden, calculatie van eer als reëel te beschouwen vervangingswaarde als algemeene regel aanvaardbaar worden geacht. Scheepvaart. De minister geeft zich volledig rekenschap van de moeilijkheden, die voor reeders, ladingbezitters en verzekeraars ontstaan als gevolg van het tot dus ver ontbreken van een regeling met oorlogvoeren de mogendheden betreffende den aanvoer van over zee. Overleg met de betrokken regeeringen is sinds eenigen tijd gaande. Dat men in scheepvaartkringen de toekomst niet ongunstig beoordeelt moge blijken uit de verschil lende verblijdende opdrachten, welke aan de scheepsbouw werven verleend zijn. De regeering is zich inderdaad bewust, dat de Nederlandsche koopvaardijvloot op peil dient te worden gehouden. Te dien einde zijn juist - in den aanvang van deze maand faciliteiten verleend tot het verkrijgen van bouwcredieten bij de Maatschappij tot Behartiging van de Nationale Scheepvaartbelangen. De regeling kwam tot stand, nadat de Benas, mede in over leg met de Nederlandsche Reedersvereeniging, een studie had gemaakt van hetgeen kon wor den gedaan om den aanbouw van schepen te bevorderen. Benzine. De omstandigheid, welke den minister aanleiding heeft gegeven het verbod van het verbruiken van benzine op Zon- en feestdagen in te trekken, is geweest het feit, dat de aanvoer van benzine in de voorliggende periode niet onbevredigend was ge weest, waardoor de regeering meende het risico van het opheffen van dezen, beperkingsmaatregel te kunnen aanvaarden. De verhooging van den benzineprijs kan niet be perkt blijven tot de nieuw aan te voeren benzine, omdat ons land voor dit product geheel op den invoer is aangewezen en een nadeelig verschil van het binnenlandsche prijspeil met den prijs van het aan te voeren product een terugslag op den aanvoer zou geven. Landbouw. Ten aanzien van de in het verslag geuite klacht, dat de minister met de belangen van de land- tuinarbeiders geen rekening heeft gehouden bij het vaststellen van de prijzen voor den oogst 1939 wijst hij er in de eerste plaats op, dat het niet te betwisten valt, dat een hoogere opbrengst in het landbouwbedrijf ook den landarbeiders ten goede komt. Zoo al een verhooging van de bedrijfsuit- komsten niet terstond in het betalen van hooger loon tot uiting komt, na verloop van eenigen tijd is zulk toch zonder twijfel voor het loonpeil van be- teekenis, terwijl ook het aantal op het bedrijf te werk te stellen arbeiders daardoor gunstig wordt beïnvloed. Voedselvoorziening. In verband met de door eenige leden gestelde vraag hoe het nu staat met den voorraad vee voeder, moge de minister vooropstellen dat het hem momenteel niet wenschelijk voorkomt con crete cijfers betreffende de veevoederpositie te verstrekken. In het algemeen kan hij mededee- len, dat, hoewel de aanvoer van krachtvoeder- grondstoffen over zee door den oorlogstoestand uiteraard belemmering ondervindt, de veevoe derpositie, mede in verband met de op ruime schaal door de regeering gedane aankoopen, niet van dien aard is, dat thans een recht- streeksche inperking van den veestapel in over weging genomen behoeft te worden. Geruchten volgens welke aan eigenaren, die minder dan bepaalde aantallen kippen of eenden bezitten, voorgeschreven zou zijn, dze te slachten, zijn dan ook onjuist Zuivel. Bevordering van den afzet van zuivel- en melkproducten heeft de aandacht van den mi nister. Met name wordt alle aandacht geschon ken aan de vraag, of er thans niet meer aan leiding dan voorheen beslaat om aan de gemo- biliseerden boter in plaats van margarine te verstrekken. Wat betreft de beschikbaarstelling van boter in militaire cantines zij medegedeeld, dat de minister van defensie zulks in overweging heeft genomen. In het huidige stadium kan de minister nog geen mededeelingen doen over het verloop der onder handelingen met de Engelsche autoriteiten in zake den prijs van de in beslag genomen boter. Hij hoopt echter binnenkort daartoe in staat te zullen zijn. Het is waarschijnlijk te achten, dat over de prijzen overeenstemming zal kunnen worden vèrkregen. De bacon-export gaat vrijwel in den omvang, die in de laatste jaren normaal was, dooi. De minister acht het niet noodzakelijk thans te fceginnen met het verwerken van aardappelmeel in brood, aangezien de tarwepositïe niet van dien aard is, dat het maken van oorlogsbrood reeds spoedig noodzakelijk zal zijn. Tuinbouwteeltregeling. De nieuwe teeltregeling voor den tuinbouw zal op zoo soepel mogelijke wijze worden uitgevoerd. Het ligt inderdaad in de bedoeling in de gemengde land- en tuinbouwbedrijven met een grooteren om vang dan 10 H.A. de vergunningen tot het telen van tuinbouwgewassen in te trekken, indien deze be drijven geschikt zijn voor de teelt van landbouw producten. Er zal echter zooveel mogelijk met het belang van ieder bedrijf worden rekening gehouden. Ten aanzien van de bollenteelt wordt er op ge wezen, dat in de bollenbedrijven een aanzienlijke inkrimping is voorgeschreven, zoodat er op het vrij komende areaal in ieder geval iets geteeld moet worden. De grondsoorten, waarop de bollencultuur werd en wordt beoefend, zijn voor een groot deel ongeschikt voor de teelt van landbouwgewassen, althans van granen. Het zal dus noodig zijn op de vrij komende gronden gedeeltelijk tuinbouwpro ducten te laten telen. Hiervoor zullen voornamelijk grovere tuinbouwgewassen worden aangewezen, als peen en andere wortelgewassen. Er bestaat geen gevaar, dat de voor de bollencul tuur noodige vervangingsproducten een beteekenen- den invloed zullen hebben op de productie vai tuinbouwgewassen. Nu de nieuwe regeling eenigen vasteren vorm heeft gekregen, zijn de normale overdrachten en de. verleening van nieuwe tuinbouwteeltvergunningen in beperkte mate wederom ter hand genomen. De definitieve regeling daarvan kan zeer spoedig tege moet worden gezien. Bloembollen. Bij de beperking van het teeltrecht is geen pro gressie toegepast ten gunste van de kleine kwee kers. De toestand voor de groote bedrijven is n.l. eveneens zeer ernstig. Deze zijn veelal uitsluitend op de bloembollenteelt aangewezen, terwijl, de kleine kweekers als regel ook andere producten dan bloem bollen kweeken. „Costa Rica" weer te Amsterdam. Geen wederwaardigheden op de thuisreis. Het passagiersschip „Costa Rica" van de K. N. S. M. is Donderdagavond om kwart voor negen te IJmuiden binnengeloopen. Het schip keerde terug uit de West, waarheen het eind October uit Amsterdam was vertrokken. De „Costa Rica" heeft geen bijzondere wederwaardigheden be leefd. Het onderzoek in Engeland nam op de thuisreis ongeveer twee weken in beslag, gedu rende welken tijd het schip te Southampton werd vastgehouden. Het. grootste deel der passagiers is in Engeland gedebarkeerd. Thans waren er nog negen aan boord. Op 23 December kon de „Costa Rica" de reis naar Nederland voortzetten, doch tengevol ge van den mist moest het vertrek uit Southamp ton tot 26 December worden uitgesteld. In Duins ondervond het schip opnieuw oponthoud door den mist. De „Costa Rica" arriveerde om twee uur te Amsterdam. RIJKSBUREAU VOOR CHEMISCHE PRODUCTEN INGESTELD. Ingesteld is een rijksbureau voor chemische producten waarvan het secretariaat is gevestigd te 's Gravenhage, Bezuidenhoutscheweg 64. De leiding van het rijksbureau berust bij 'een bestuur, dat bij de uitvoering van door den mi nister krachtens de artikelen 4 tot en met 8 der distributiewet 1939, alsmede het distributiehef- fingsbesluit 1930 vast te stellen regelen, betref fende daarin door hem aan te wijzen distributie goederen, optreedt namens den minister. Theo Thyssen neemt afscheid van den Bond van Onderwijzers. Een Thyssenfonds gesticht. In een speciale bijeenkomst van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers in het N.V.-Huis te Utrecht is Donderdagmiddag afscheid genomen van den heer Th. Thijssen in zijn functie als tweede voorzitter van genoemden bond. De afscheidsrede werd uitgesproken door den heer W. Ploeger uit Amsterdam, die op zeer uitvoerige wijze de groote beteekenis schetste, die de heer Thijssen als bestuurder, als kunste naar, paedagoog en politicus heeft gehad voor de bewustwording van 't onderwijzerscorps. Tot ver buiten zijn organisatie had hij tal van vrienden. Bij allen leeft een groote dankbaar heid voor zijn werk. Namens de leden van den bond bood s>pr. een stamkapitaal aan voor een Thijssenfonds, dat zal dienen om reeds versche nen en in de toekomst nog te verschijnen wer ken van den heer Thijssen zóó goedkoop uit te geven, dat zij binnen het financieel bereik vallen van iedereen. Namens de A. C. O. P. (de mo derne Centrale van Rijkspersoneel) sprak ver volgens de heer Luberti, die een geschenk aan bood. Bovendien werd nog het woord gevoerd door den heer van Geuns en ten slotte namens het hoofdbestuur van den Bond van Nederland sche Onderwijzers door den heer J. P. W. van Sluys. Ontroerd dankte de heer Thijssen de verschil lende sprekers. Hij gaf hierbij de verzekering, dat hij in den strijd voor het Volksonderwijs ook in de toekomst nog zijn deel zal blijven bijdra gen. Doos 3Q-60ct. Bij Apotlien Drogisten (Adv. Ingez. Med.) Arbeiderswoningbouw in mobilisatietijd. De vier samenwerkende vakcentrales van werknemersvakbanden hebben een commissie in het leven geroepen, die bedoelt den arbeiders woningbouw in mobilisatietijd te helpen bevorde ren. De moeilijkheden, die zich op dit gebied in de oorlogsjaren 1914-1918 hebben voorgedaan, dienen voor zoover dat mogelijk is, te worden voor komen. De commissie wordt gevormd door een achttal vertegenwoordigers dezer vakcentrales en staat onder leiding van den heer J. Andriessen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor zitter van den R.K. Bouwarbeidersbond. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer J. Schipper, secretaris van het C.N.V. Honorair consul of niet? Weer een nieuw onderzoek. Hare Majesteit de stroomlijn. HAAR KIND GEDOOD. Voor die Rotterdamsche rechtbank stond Don derdag terecht de 32-jarige werkster F. B. de V. uit Ridderkerk, beschuldigd, dat zij in Maart 1935 en in December 1038 haar pasgeboren kind door middel van wurging om het leven had ge bracht. De officier van justitie eischte vier jaar ge vangenisstraf. Doornspijk zal tien jaar doen over het dekken van een frauduleus tekort. Tijdens de behandeling der begrooting van de gemeente Doornspijk heeft de burgemeester, de heer U. de Vries, medegedeeld, dat het tekort op den gewonen dienst voor 194,0, tengevolge van de malversaties, gepleegd door den oneervol ont slagen gemeente-ontvanger, is begroot op 32.000. Daar komen nog bij de kosten van rechtskundi gen bijstand en van het onderaoek naar den toe stand der gemeentelijke administratie. Men zal trachten, het fraude-tekort, dat 135.000 bedraagt, in tien jaar in de begrootin gen te verwerken. Tot gemeente-ontvanger is benoemd de heer W. J. van Bruggen, thans tijdelijk ont vanger. DE BARNEVELDSCHE EIERENMARKT BOEKT EEN RECORD IN 1939. Op de eierenmarkt te Barneveld, de laatste markt van dit jaar, zijn over 1939 ruim honderd millioen eieren aangevoerd, hetgeen circa 17 millioen meer is dan in 1938 en 34 millioen meer dan in 1937. Dit aantal van honderd millioen is in den tijd van het bestaan der eiermarkt te Barneveld nim mer bereikt. Wederom stond de Poolsche bankier Wreszynski Donderdag in de verdachtenbank van het Amsterdamsche Gerechtshof. Veertien dagen geleden wees het hof een in terlocutoir arrest, waarin heropening van het getuigenverhoor werd gelast, omdat het rech terlijke college zich nog niet genoeg ingelicht achtte over de vraag of Wreszynski inderdaad, het recht had zich consul honorair van Argen tinië te noemen. Verdachte speelde indertijd een groote rol bij Amsterdamsche Bank. Deze hoofdstedelijke financieele instelling had hem en zijn vriend Norris, een Engelschman, voor millioenen vor deringen op het buitenland in handen gegeven, die geblokkeerd waren. Voor het ontdooien van deze bevroren cre- dieten zou W. een groote som, 120.000 pond ster ling, krijgen. Het resultaat was echter dat de Am sterdamsche Bank zeer aanzienlijke verliezen leed. Terzake van deze manipulaties kon Wreszynski echter op formeel juridische gronden niet ver volgd worden. Wel echter werd hij aangehouden, verdacht van twee gevallen van oplichting en in gesloten in het Huis van Bewaring. De officier van justitie legde hem ten laste, dat hij een Weensch meisje, dat te Amsterdam vertoefde, had opgelicht voor 4000. Zij had fa milie te Weenen en deze familie wilde gaarne naar Amerika emigreeren. De visa leverden ech ter moeilijkheden op. Wreszynski bood aan tegen betaling van 4000 deze visa te verschaf fen. Hij zeide honorair consul van Argentinië te zijn en bekend met iemand op het Amerikaan- sche consulaat. Met zijn relaties zou het wel luk ken een visum te krijgen. Er kwam echter van de visa niets terecht en de passen van de familie van Toni M. (het Weensche meisje) werden teruggevonden in een kastje op verd.'s slaap kamer. Het tweede geval betrof een koopman uit Goes, die 6000 aan verd. had ter hand gesteld om er „groote zaken" in Zweden mee te doen. W. garandeerde 150 pCt. winst, maar van zaken doen kwam niets en het geld was bij de arres tatie verdwenen. Vandaag wilde het Hof den gezantschaps-at- taché Tarnowsky hooren, doch het bleek dat deze zich in Argentinië bevindt. Verd. nl. heeft steeds gezegd, dat de heer Tarnowsky zijn pas had on derteekend. Weer vroeg de president den verdachte, hoe nu eigenlijk de Amerikaansche consulaire amb tenaar in Rotterdam heette, die verd., zoo goed kent. Nog steeds evenals bij de vorige zittin gen wist verd. den naam niet. Hij hield vol, dat hij op het consulaat is geweest om te zorgen voor visa voor Toni M. Uit de antwoorden van Wreszynski conclu deerde de president, dat die consul toch niet zoo'n goede bekende van ver. was. Verdachte weet niet eens zijn naam Pres.: Hebt u misschien met den jongsten bediende gesproken? Neen, repliceerde Wreszynski, het was beslist een consul en we werden vrienden toen hij mij een visum voor Eva Busch verschafte. Procureur-generaal: Dat bewijst over uw in vloed niets. Voor Eva Busch kreeg u een be- zoekvisum en dat is heel wat anders en heel wat gemakkelijker te krijgen dan een immigratie visum. Het Hof hoorde ook den heer A. Torres, con sul-generaal van Argentinië. Verd. had indertijd een uitvoerige verklaring afgelegd over de wijze waarop hij tot honorair consul van Argentinië was benoemd. Getuige kende Wreszynski niet als zoodanig, maar on mogelijk achtte hij het niet, dat deze honorair consul was. Een honorair consul wordt benoemd op voor stel van den gezant. Via allerlei schijven gaat dit voorstel naar het ministerie en den presi dent van de republiek, die uiteindelijk benoemt. Hij wordt aangesteld voor een bepaald district. Volgens verdachte was zijn standplaats Dres den. Pres. (tot W.)Hebt u daar ooit gewoond? Verd.: Neen, dat niet Getuige, de consul-generaal, achtte het onmo gelijk dat iemand benoemd wordt voor een district, waar hij nooit vertoeft. N Salt Lake City heb ik de snelste auto van het westelijk halfrond over het glinsterende, verblindend-witte Zoutmeer zien ijlen en in San Francisco kan ik uren lang geboeid staan kijken naar het zwemmen van de zeehonden in het groote bassin van Golden Gate Park. Zou ik dan niet overtuigd zijn van het nut en de economi sche beteekenis van de stroomlijn? Doch niettemin weiger ik te gelooven aan de nuttigheid van den gestroomlijnden kinderwagen, het gestroomlijnde dameskapsel, gestroomlijnde koffiepotten, dhocoladereepen, worsten, braadpan nen, potlooden, strafrechtprocessen, aspirinetablet ten, danslessen, hoestpastilles, cursussen in vreem de talen, revue-voorstellingen, credieten van tand artsen, meubelmagazijnen en kleermakers, ge stroomlijnde scheerapparaten, ijshoorntjes, tablet ten, zuurtjes, overhemden, geschiedschrijving en Oom Sam mag weten wat nog meer. Alles is hier „gestroomlijnd". Alles wat snel is heet gestroomlijnd Alles wat practisch is heet gestroomlijnd. Alles wat nieuw is is gestroomlijnd. Een moderne theepot is gestroomlijnd: dansen leeren in drie lessen is gestroomlijnd, de lokken van mijn vrouw zijn gestroomlijnd, de makkelijke manier waarop ge een radio kunt afbetalen is ge stroomlijnd. De stroomlijn het begrip stroomlijn ten slotte: het wóórd en niets dan het woord stroom lijn is één van de 'n paar maal tienduizend be grippen, woorden en eindelijk: leuzen, die het openbare leven van Amerika beheerschen als een majesteit, waarvoor iedereen in eerbied en devotie het hoofd buigt, een majesteit zóó hoog, dat zij on wezenlijk en onzichtbaar schuil gaat achter wolken van opwinding, reclame en propaganda. Er is, denk ik, geen volk ter wereDd dat zóó graag met woorden, met zinnen, met de taal spéélt als het Amerikaansche. Geen volk dat er een kinder lijker pleizier in heeft net zoo lang met woordjes en lettertjes om en om te gooien, te schudden en te ballen tot ze een begrip zijn geworden. Taalkundigen onder mijn lezers zal het interes seeren dat, wat eerst als een grapje is begonnen, hooge taal-ernst is geworden; die ge hier overal geschreven en gedrukt ziet: tonight heet tonite, through wordt geschreven als thru; barbecue is een braadspit, een rooster en daarom noemt iedere bar die het vleesch roostert zich Bar B.Q. Een groote snoepgoedfabrikant adverteert; „proeft voor dat ge koopt", in het Amerikaansch: „taste before you buy". „Before you" wordt in a! zijn advertenties: „B4U". Dit zijn sledhts enkele voorbeelden van hare majesteit de stroomlijn als heerscheresse over de taal, een heerschappij die iederen taalgevoelige rillingen over den rug jaagt. Ge kunt hier gestroomlijnde letterkunde koo- pen: samenvattingen van romans. En u gestroom lijnd laten haarknippen: machinaal, in de helft van den tijd. De lieve meisjes hebben gestroomlijnde figuren, haren en nagels. U kunt jam uit gestroomlijnde potten lepelen. En met Kerstmis krijgt mevrouw een aardig ge schenkje van u: een gestroomlijnde flacon odeur. Een tandarts, die zich di\ Pijnloos Parker noemt, adverteert vele pagina's voor zijn gestroomlijnde gebitten, die u op gestroomlijnd crediet kunt koo- pen. De bakker bakt gestroomlijnd brood. Shakespeare wordt gestroomlijnd vertoond. Mijn inkt komt uit een gestroomlijnde flesdh. Eerst speelde Amerika met de stroomlijn; nu speelt de stroomlijn met Amerika. De gestroomlijnde zeehond in het park is de eenige, die niet aan dit gestroomlijn mee doet: hij is niet zoo kinderachtig als een mensch, laat staan als een Amerikaan, Mr. E. ELIAS. (Adv. Ingez. Med.) Verordening van den opperbevelhebber. Wie een oproeping kunnen krijgen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht, aangewezen voor de uitoefening van het militair gezag in elk in staat van oorlog verklaard ge deelte van het grondgebied des rijks, heeft, in overleg met het betrokken burgerlijk gezag, voor alle gemeenten des rijks een verordening vastge steld, waaraan wij het volgende ontleen en: Inwoners van elke gemeente des rijks kunnen worden opgeroepen af aangewezen tot het ver richten van persoonlijke diensten, voor hulp bij militaire werkzaamheden. Onder militaire werkzaamheden worden begre pen werkzaamheden: a. tot het herstellen van de schade aan wegen, bruggen en soortgelijke werken, veroorzaakt door militaire operatiën, luchtbombardementen of mi litaire transporten; b. tot het aanleggen en opruimen van verster kingen; c. tot het aanbrengen en opruimen van hinder nissen en versperringen; d. tot het aanleggen, herstellen en afgraven van waterkeeringen, daaronder begrepen strand- en oeververdedigingen. Ieder mannelijk inwoner, als in boven bedoelde die den 18-jarigen leeftijd heeft bereikt en het 59ste levensjaar nog niet heeft volbracht, en naar het oordeel van de in het volgende lid te vermel den autoriteit geschikt is om de bovenbedoelde persoonlijke diensten te verrichten, is verplicht om op het eerste bevel, op tijd en plaats bij dat bevel bepaald, aanwezig te zijn en de hem als dan op te dragen werkzaamheden, overeenkomstig de daarbij te stellen eischen, te verrichten. het bevel en de opdracht kunnen worden ge geven: a. door den officier, die met de uitvoering van de hierboven omschreven werkzaamheden is be last; b. namens de onder a bedoelde autoriteit door den burgemeester der betrokken gemeente. Het bevel en de opdracht worden in de eerste plaats gegeven aan die personen, die uit hoofde van hun beroep, voor zoover dat uit de gemeente lijke administratie blijkt, bijzondere geschiktheid bezitten tot het verrichten der werkzaamheden. Indien op deze wijze niet de beschikking over het benoodigde aantal personen wordt verkregen, ge schieden de verdere oproepingen zooveel mogelijk in volgorde van den leeftijd, aanvangende met de jongsten. In het bevel wordt vermeld, of het rijwiel van den opgeroepenen, zoo mogelijk, dient te worden medegebracht en van welk gereedschap hij, zoo mogelijk, moet voorzien zijn. Leden van de algemeene rekenkamer, hoofden van departementen van algemeen bestuur, leden van den Raad van State, leden van de Staten- Generaal, leden van de dagelijksche besturen van overheids- en semi-overheids-lichamen, genees kundigen, apothekers en veeartsen, geestelijken en bedienaren van den godsdienst, militairen in werkelijken dienst, personen, deel uitmakende van de rijks- en gemeentepolitie of van een ge meentelijk brandweerkorps en personen, die een verklaring van een geneeskundige overleggen, waaruit blijkt, dat zij wegens ziekte, ziels- of lichaamsgebreken blijvend ongeschikt zijn om diensten te verrichten, zijn van deze werkzaam heden vrijgesteld. Slechts bij noodzaak, indien geen voldoend aantal andere personen beschikbaar is, worden het bevel en de opdracht, gegeven aan: personen, cie een functie hebben te vervullen bij een lucht beschermingsdienst, personen, die lid zijn van een vrijwillige burgerwacht, welke als zoodanig toegelaten ingevolge de wet op de weerkorpsen, personen, in dienst van een bedrijf, hetwelk op drachten uitvoert ten behoeve van defensie-orga nen, voor zoover vanwege den minister van De fensie wordt verklaard, dat deze personen voor de uitvoering dier opdrachten in het betrokken bedrijf niet kunnen worden gemist, personen die werkzaam zijn bij een destructiebedrijf en perso nen, die lid zijn van een der transportcolonnes van de Nederlandsche vereeniging „Het Roode Kruis." Ter tegemoetkoming in de kosten van levens onderhoud van zichzelf en van degenen, voor wier levensonderhoud hij aansprakelijk is, wordt aan dengene, die persoonlijke diensten in den zin van deze verordening verricht, door den officier, overleg met den burgemeester der gemeente, waarin de werkzaamheden worden verricht, een bedrag toegekend, berekend naar de normen, welke gelden voor het loon, hetwelk wordt be taald voor overeenkomstigen arbeid ter plaatse, waar de werkzaamheden worden verricht. Voor het eventueel gebruik van rijwiel en ge reedschap wordt een vergoeding toegekend. Het niet voldoen aan de bevelen, wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste drie maan den. Ten aanzien van de werkzaamheden, in deze verordening bedoeld, worden de voorschriften der Arbeidswet buiten werking gesteld. De verordening kan worden aangehaald ónder den titel „verordening hulp bij militaire werk zaamheden" Pres. (tot verd.); Spreekt en verstaat u Spaansch? Neen, volgens verd. behoefde dat niet. Een aanstelling kon verd. niet toonen: „Inder tijd achtergelaten te Berlijn". Verd. hield vol, dat hij slechts een eeretitel voerde en volgens getuige was dit niet onmoge lijk. Verd. vertelde nog, dat hem zelfs een ge- neraal-consulaat was aangeboden, dit had hij echter geweigerd, omdat zijn zaken te veel tijd in beslag namen. De president begreep niet, dat verd. in den loop van het proces, dat bijna een jaar duurt, niet naar Argentinië heeft geschreven: „Bevestig even, dat ik honorair-consul van Argentinië ben". Kon men zich binnen korten tijd van deze quaestie vergewissen? vroeg mr. Jolles aan den consul-generaal. Via het gezantschap te Den Haag zou een vlugge informatie mogelijk zijn. Het Hof, aldus de president, zal er over be raadslagen of informatie naar deze quaestie noodzakelijk is. „Laat verd. nu zeggen, hoe de zaak in elkaar zit anders verliezen wij noodeloos tijd." Verdachte echter hield vol dat hij honorair consul was van Argentinië, ofschoon hij nooit met de Argentijnsche regeering heeft gecorres pondeerd. Pres.: Dus u hebt de titel nooit benut om iets voor Argentinië te doen. Wreszynski week echter geen duimbreed. Hij was en bleef consul-honorair van Argentinië. In 1921 was zijn benoeming afgekomen. Kan men zoo'n titel ook koopen? Getuige: Neen onmogelijk Verdachte vulde zijn verklaringen nog aan; De oorkonde van mijn benoeming bevindt zich te Berlijn ten huize van mijn vriend professor G. In antwoord op de vragen van den president beschreef Wreszynski het stuk. Het Hof trok zich tenslotte in raadkamer te rug. Na heropening deelde de president mede, da,t alsnog een onderzoek zal worden ingesteld bij het gezantschap over de vraag of verd. inderdaad honorair consul van Argentinië was. De behandeling wordt voortgezet op Dinsdag 8 Februari te half twee. Eerste Kamer neemt serie wetsontwerpen aan. Slechts een half uurtje is de Eerste Kamer Don derdag in openbare vergadering bijeen geweest ter behandeling van een serie wetsontwerpen. Bij een van deze wetsontwerpen, een aanvul- lingsbegrooting van financiën over 1938, vond de heer Von Bönninghausen (N.SJ3.) aan leiding tot het uiten van zijn ontstemming over de hooge kosten van uitgifte der staatsleening, die in dat jaar is tot stand gekomen en welke kosten ruim f 8.1 millioen hebben bedragen. Hij was juist begonnen daarover zijn hart te luchten en op te merken, dat de bankiers en het groot kapitaal op onevenredige wijze daarvan hebben geprofiteerd, toen de voorzitter zeide, dat dit buiten de orde was en dat hij hem het woord ontnam. Zonder debat werd daarop de geheele serie wetsontwerpen goedgekeurd. Bij den aanvang der vergadering heeft de voorzitter woorden van herinnering aan wijlen het lid der Kamer F. L. J. M. baron van Voorst tot Voorst gesproken, bij welke herden kingswoorden minister de Geer zich namens di tegeering heeft aangesloten,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5