„De onqeCuksmget" Anna van Gogh-Kaulbach. Herinneringen in 'n Haarlemsche smidse. LETTERKUNDE Bij haar zeventigsten verjaardag. Op Oudejaarsavond van het jaar '69 werd in het gezin van dokter Kaulibach in Velsen het meiske geboren, dat eens één der meest gelezen romancières van ons land zou zijn. Zeventig jaar te mogen worden in een leven vol gelukkigen arbeid, die wel eens tegenslag en teleurstelling zal hebben moeten verzachten, maar zonder dat ooit de arbeidslust is gedoofd.. het is de felicita tie waard die men der schrijfster ook bij het be reiken van den nieuwen mijlpaal gaarne brengen zal. De Salamander-lijst van haar werken, in Querido's boekje uit de dusgenaamde serie-uit gaaf opgenomen, vermeldt niet minder dan zes en zestig titels, romans, tooneelwerk, kinderboe ken, enz. die tusschen 1894 en 1937 het licht ge zien hebben. Een arbeidsprestatie die op zichzelve reeds eerbied vraagt en waard is. Daarbij bevinden zich ook eenige vertalingen, terwijl nog verschillende bezigheden op litterair en journalistiek terrein door haar werden ver richt. Zoo heeft zij gedurende de mobilisatie ja- ren van den vorigen oorlog het werk van onzen collega Schuil, als tooneelreferent, waargeno men en aan verschillende tijdschriften meege werkt. Gedurende dertien jaren woonde het ge zin Van Gogh in Haarlem, waardoor haar mede werking aan Haarlem's Dagblad als Schuil's plaatsvervangster vergemakkelijkt werd. In een vijf-en-veertig-jarige schrijfsters-car rière zijn uit den aard der zaak hoogtepunten, verslappingen en inzinkingen waar te nemen. Niet alles kan op even hoog peil staan, als het werk, waartoe men in zijn gelukkigste oogen- blikken geïnspireerd wordt. Ook bij mevrouw Van Gogh is het echter opmerkelijk hoe zeer zij in haar tijd en met haar tijd heeft meegeleefd in de keuze van de door haar behandelde stof. Men zal misschien met ons van meening kun nen zijn, dat de meest typeerende momenten in deze uitgebreide romanproductie door een vijf tal boeken wox*den aangegeven, in tijdsorde al dus gerangschikt: Rika (1905), Moeder (1909), Opgang (1914), Menschen van dezen tijd (1935), Spel van vier (1937). Ri'ka ontstond na de eerste jaren van haar huwelijk met de Lisse'schen bollenkweeker Wil lem van Gogh, een verren neef van den schilder Vincent. Het realistisch naturalistische in kunst en litteratuur had den opbloei van het socialisme in de maatschappijleer vergezeld en was mis schien reeds over den hoogsten bloei heen. Heyermans' tooneelstukken en Querido's romans waren bij hun verschijnen evenementen en trokken toeschouwers en lezers, vooral onder de jongere intellectueelen. Querido's roman Men- schenwee, waarvoor de schrijver geruimen tijd in Beverwijk was gaan wonen, moet naar men zegt., een diepen indruk op Anna van Gogh ge maakt hebben. Zelf was zij in die jaren ook lid van de partij geworden, wat toentertijd voor den niet-arbeider nog iets aparts had, dat thans ver dwenen is. Komt er uit Rika, dat kind uit de bollenstreek, een boek dat men nog altijd onder de beste scheppingen der schrijfster mag reke nen, niet een reflex van dat alles op den lezer af? Een enthousiasme voor een komenden nieu wen tijd kan alleen door de jeugd in een glo- rieuse daad worden omgezet, ook in de kunst productie. De rijpere leeftijd kan sympathiek toeschouwer, zelfs aanmoediger zijn, doch de bruisende kracht die de schepping voorafgaat zal vaak moeten ontbreken. Zooals velen van hen die ouder werden is ook deze schrijfster geëvolueerd naar een rustige bezinning, naar een gekalmeerd inzicht, maar zij is sympathiek toeschouwster gebleven, vol goe den wil open te blijven voor al wat nu weer nieuw, weer anders wordt. Wij moeten een paar stadia overslaan en bla deren in „Spel van vier" het boek van vóór ver leden jaar. Een echtpaar is gescheiden, de man trouwt met de zuster zijner vrouw, die op haar ibeurt ook hertrouwd is met een weduwnaar. Op initiatief der jongste zuster komt dit quartet na een paar jaar overeen, d'e conversatie te hervat ten en doodleuk als vrienden met elkaar om te gaan. De weduwnaar en de Man zijn immers vroeger ook al intieme vrienden geweest. Waar om dus niet? Maar ondanks dit gaan in dit spel de poppetjes toch aan het dansen en geven der schrijfster bovendien gelegenheid aan dien dans allerlei moderns betreffende onderbewustzijn en droomgezicht te verblnden.Volmaaktup to date en zeer handig in elkaar gezet, dochis de mo tor, die de schrijfster in beweging zette, even zuiver als toen Rika geboren werd? Mevr. Van Gogh kan van dit nieuwere en après tout vrij onzakelijke gedaas der zoogenaamde zakelijk heid in de verhoudingen niet anders dan wel willend toeschouwster zijn, ik geloof niet dat haar gansche hart er naar uitgaat. En het Spel van vier eindigt dan ook in zoete romantiek, die meer dan dertig jaar van Rika af staat. Doch boven al deze waatdeering en bedenkin gen uit gaat iets anders van veel grooter be lang. Dat is de waarde dezer schrijfster als mensch, als gewone vrouw, die voor haar man en haar gezin gewerkt heeft zooals het slechts wei nigen gegeven is te werken. Zoo heeft er hun liefde en vereering voor terugontvangen en dat is bij Jupiter, nóg veel meer dan litteraire roem. Zich dat te herinneren zal haar op haar feestdag nog grooter geluk verschaffen dan het reeds vaak gezongen loflied op haar werk, dat zij nog vele jaren moge voortzetten. J. H. DE BOIS. Mevrouw Van Gogh—Kaulbach ontvangt op Zaterdagmiddag 30 December in haar woning ie Amsterdam, Hemonylaan 19. Anthony Sokkec's kennismaking, met de dcaaihank. 't Zal eind 1911 zijn geweest dat de jonge Fokker in een smidse aan de pittoreske Bake- nessergracht te Haarlem eigenlijk zijn eerste „technische opleiding" kreeg. Weliswaar was een smidse in dien tijd nog niet van vele moderne uitvindingen voorzien, maardaar was dan toch de draaibank I Anthony Fokker, die later een wereldberoemd vliegtuigbouwer werd, maakte aan deze draai bank kennis met één der grondslagen van de techniek. De smid J. de Boer, die thans een machine fabriek en constructiewerkplaats heeft in het perceel naast de plek, waar vroeger het geluid van den hamer op het aambeeld klonk, weet zich nog wel wat te herinneren uit dien ouden tijd, nog voor den wereldoorlog 1914'18. „Fokker kwam bij me met zijn vriend Frits Cremer om de auto van diens vader te reparee- ren. Nadat Cremer weg ging bleef Fokker nog een poos bij me om vakbekwaamheid op te doen. Ze hebben aan die auto van alles gedaan, o.a. hebben ze geprobeerd om lampen te construeeren, die wanneer de auto een bocht neemt, met de as meedraaien. 't Was me een waaghals die Fokker. Er waren zeilwedstrijden op het Noorder Buiten Spaarne, en de angst slaat me nog om het hart wanneer ik er aan denk hoe Fokker, op het uiterste ach terstuk van de boot staande, met 'n langen stok de vlaggetjes voor de wedstrijden in het water duwde, terwijl het stormde! Wanneer hij uit zeilen ging moest altijd het meest wankele bootje worden uitgezocht, waarin de meeste risico zat. Het was een rare jongen, maar een kerel met hersens. Hij dacht alles zelf uit. Toen hij bij me in de smederij kwam leeren wist hij van de techniek niets af. Zonder de kunst van anderen af te kij ken ging hij voor de draaibank zitten en werkte er net zoo lang mee tot hij zelf had uitgevonden hoe alles ging. Het laatste werk, dat hij bij mij deed, was het smeden van een ankertje voor zijn zeilboot. Daarna vertrok hij naar Duitschland. Uit Rü- desheim kreeg ik nog een briefkaart van hem. Later heb ik hem op het Haarlemsche station nog eens gezien. Hij vroeg me of ik kwam kij ken naar zijn vlucht rond de Groote Kerk. En of ik heb gekeken! Fokker had nooit pretenties in de werkplaats, hij ging gewoon met me om als alle andere arbeiders in de smidse, en hij noch zijn vriend lieten zich ooit ergens op voorstaan. Fokker was een beste jongen. De twee snaken hebben me heel wat pret be zorgd wanneer ze onder het drinken van een kop koffie prachtige verhalen vertelden. Fokker rookte nooit, hij was al echt een jongen met op vattingen. Maareen waaghals! Toen de auto van zijn vriend klaar was gingen ze proef rijden. Een paar splinternieuwe banden waren om de wielen gelegd. In dien tijd konden de auto's gemiddeld nog geen groote vaart ontwik kelen, maar Fokker slaagde er toch in de snel trein naar Amsterdam bij te houden. De auto kwam met flarden aan de banden terug. Het tweetal had zoo hard moeten remmen om een on geluk te voorkomen, dat de splinternieuwe ban den in één ritje veranderden in afleggertjes". Zóó haalde de heer J. de Boer herinneringen op aan den jongenstijd van den grooten Neder lander Anthony Fokker. En de Haarlemsche smid mag in de geschiedenis der luchtvaart wel op- geteekend worden als de eerste leermeester van den beroemden vliegtuigbouwer. Streng militair onderzoek te Dublin. Deel der buitgemaakte munitie is opgespoord. DUBLIN, 28 Dec. Woensdagavond was de stad als met staal omringd toen de militaire autoriteiten het gewapende cordon om de stad nog nauwer aanhaalden teneinde een millioen patronen voor geweren, revolvers en machinegeweren terug te vinden, die leden van de I. R. A. (het Iersche Republikeinsche Leger) Zaterdagavond uit een magazijn van het fort Phoenixpark hebben ontvreemd. Dit onderzoek, het strengste sedert 1922 in Ier land, strekte zich uit over de graafschappen Kil- dare, Wicklow, Carlow en .Kilkenny. De regee- ringsagenten hebben de huizen onderzocht en hielden alle automobielen op de wegen aan. On- dertusschen heeft een geheime militaire commis sie gedurende den geheelen dag het onderzoek voortgezet en verschillende personen onder vraagd. Leden van de wacht van het Phoenixpark zijn gearresteerd in afwachting van het rapport dat wordt opgesteld. Thans hebben gepantserde automobielen de patrouille diensten op de wegen en buitenwijken van Dublin op zich genomen. Gewapende pa trouilles houden de bussen aan en onderzoeken de bagage en koffers van de automobilisten van boe renkarren, vrachtauto's enz. Zelfs den vrouwen werd verzocht haar boodschappentassehen te openen, vele voetgangers werden op verscheiden punten aangehouden. Vrijwillige politiemacht en militaire automobie len met radio-installaties voorzien, onderhouden verbinding met elkaar. De grens tusschen Eire en Noord Ierland wordt scherp bewaakt. Ondertusschen meldt de politie dat een vier de deel van de vermiste munitie te Kildare gevon den is. De politie zet haar campagne tegen de I. R. A. te Belfast voort en onderzoekt de huizen waar de nationalisten wonen. Tot nu toe werd daar nie mand gearresteerd. (United Press). Oorlog wordt merkbaar voor de Russische bevolking. De ziekenhuizen te Leningrad liggen vol. De correspondent van de Daily Telegraph te Moskou meldt aan zijn blad dat de laatste dagen te Moskou de oorlog merkbaar is. Volgens den cor respondent kan men op straat een stille spanning voelen. Dit komt omdat men begint te vernemen van vele dooden en gewonden aan de zijde van het Russische leger tijdens de campagne in Finland. Vernomen wordt dat de ziekenhuizen te Leningrad vol liggen en dat de scholen er zijn gesloten, eens deels als voorzorg tegen luchtaanvallen doch mo gelijk ook om bedden beschikbaar te krijgen. Op verscheidene punten langs de spoorlijn Le ningrad-Moskou zijn plaatselijke ziekenhuizen zeer vol, terwijl in de buurt van Moskou in de ver schillende kleine steden eveneens gewonden zijn opgenomen. Tenslotte wordt gezegd dat tenminste een der grootste ziekenhuizen van Moskou ont ruimd is door de burgerpatiënten. SURSéANCE VAN BETALING FUHRMANN EN CO. AMSTERDAM28 December. De bewindvoer ders in de voorloopig verleende Surséance van betaling van Fuhrmann en Co. N.V., hebben van daag in de vergadering van schuldeisehers voor de eerste kamer der rechtbank hun verslag uit gebracht. Blijkens den staat van baten en lasten bedroeg het nadeelig verschil per 30 November, voor loopig becijferd f 7.804.230.19. Alle crediteuren bleken vóór het verleenen van surséance te zijn. De rechtbank zal 10 Januari uitspraak doen. Botsingen in den Grooten IJpolder. Op de kruising van den Noorderweg en den Velserweg in den Grooten IJpolder is Woens dagavond een D'.K.W.-auto wegens de gladheid van den weg tegen een boom gebotst en ver volgens in een sloot langs den weg terecht ge komen. De auto werd bijna geheel vernield. De bestuurder kreeg een hersenschudding. Hij werd in het Wilhelmin a-Gasthuis te Amsterdam ver bonden, waarna hij naar zijn woning te Haarlem werd vervoerd. Eveneens wegens de gladheid van den weg had Woensdagavond in denzelfden polder een tweede auto-ongeluk plaats. Dit geschiedde op de krui sing van den Middelweg en den Hernweg. Een twintig meter lange tractor met volgwagen van een besteldienst tusschen Amsterdam en Leeuwar den slipte en kwam ook in een sloot terecht. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Thans de beste Russische troepen naar het front? Webb Miller, de correspondent van United Press bij het Finsche leger bericht: Gisteren hebben de Russen wederom een drietal aanvallen op de Mannerheimlinie gedaan en daar mee is de strijd om het Finsch Verdun de vierde week ingegaan. Ik vernam dat meer dan 270.000 man uit Rusland naar Finland zullen worden vervoerd, troepen die behooren tot het beste deel van het Russische leger. Daaronder bevinden zich drie Siberische divisies uit de Poolstreken, die gewend zijn aan de koude en twaalf Kaukasische divisies die gewend zijn aan sneeuw en lage temperaturen. Maar gezien het ge brekkige transport zal het wel eenigen tijd duren voordat deze troepen in den strijd geworpen kunnen worden. Een dergelijke groote troepenverschuiving over zoo lange afstanden legt beslag op honderden treinen en zelfs na aankomst te Leningrad dat het centrum is van den oorlog tegen Finland zijn de transportmoeilijkheden nog niet opgelost. Er gaan immers van Leningrad naar het Karelïsche front slechts twee lijnen en naar het noordelijk front al leen de Moermanskspoorweg. Duitsche meening over het Finseh-Russische conflict. BERLIJN 28 December (D. N. B.) Over de rol van de Westelijke mogendheden in het conflict tus schen Finland en Rusland schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz o.a. het volgende: Sinds het vast stond, dat Rusland niet voor de Westelijke mogendheden de kastanjes uit het vuur wilde halen, is het hun streven geweest in het noorden complicaties te doen ontstaan. Aan den eenen kant leek het hun gewenscht, dat Rusland daar met zijn militaire en materieele krachten werd bezig gehouden, en aan den anderen kant gold het Duitschland, dat in dit gebied niet geblokkeerd kan worden, door verwarring te brengen in zijn moge lijkheden van aanvoer, schade toe te brengen. Reeds toen Estland en Letland met Rusland een verdrag aangingen, was de activiteit in Engeland groot. Het cynische in dezen zorg voor Finland schuilt daarin, dat men Finland geen moderne wapenen levert. Andere volleen den oorlog injagen en dan nog aan oud materiaal verdienen, dat is een opvat ting van eer, welke Duitschland graag aan zijn tegenstanders overlaat. De Paus op het Quirinaal. (Vervolg van ons bericht van Donderdag). ROME 28 December (Stefani). Troepen presenteeren het geweer en de kapel speelt het volkslied en het Pauslied als de stoet het bin nenplein van het Koninklijk paleis betreedt. Aan den voet van de groote eeretrap wacht de koning-keizer, met naast hem de Kroon prins, de andere prinsen van vorstelijken bloe de, de minister van buitenlandscne zaken, graaf Ciano, de ambassadeur van Italië bij den H. Stoel, en andere persoonlijkheden. De ont moeting tusschen Pius XII en den Koning- Keizer draagt een karakter van eerbied en hartelijkheid. De stoet bestijgt vervolgens de eeretrap, waarbij de Koning-Keizer links van den Paus loopt. De Koningin, die den Paus opwacht in de zaal der kurassiers, gaat Z. H. tegemoet, zoodra deze de trap heeft bestegen en de zaal binnentreedt. De Koningin is omringd door de Kroonprinses en de andere prinsessen van vorstelijken bloede. De Koningin plaatst zich vervolgens aan de rechter zijde van den Paus. De stoet begeeft zich vervolgens naar de Paulijnsche kapel, waar de hofgeestelijke den Paus het wijwatervat overhandigt. De Paus be sprenkelt eerst de vorstelijke personen en daarna den geheelen stoet met wijwater. Met het Pause lijke kruis voorop betreedt de stoet daarop de kapel, op welker altaar zich de relieken bevinden van vier gelukzaligen uit het Huis Savoye. Na gebeden te hebben bij het H. Sacrament, ver laat de Paus de kapel en schrijdt de stoet opnieuw door eenige schitterende zalen naar de z.g. gele zaal, die ten tijde dat. het Quirinaal toebehoorde aan de pausen, dienst deed als troonzaal. Hier ont vangt de Paus het eerbetoon van het civiele en militaire huis van den koning, van den gouverneur van Rome, van de hofdames en van de prinsessen. Vervolgens begeven de Paus en de Koning en Ko ningin zich naar de troonzaal. In dit schitterend aangekleede vertrek vindt het onderhoud plaats tusschen Pius XII en het Italiaansche koningspaar. In de zaal der kurassiers neemt de Koningin van den Paus afscheid, die daarna, door den Koning vergezeld, de eeretrap afdaalt en zich weer in zijn auto begeeft. De Koning neemt van den Paus af scheid, het regiment presenteert het geweer en weer klinken het volkslied en het Pauslied. Langs den zelfden weg keert de Pauselijke stoet, temidden der toejuichingen van de enorme menigte. ROME, 28 December. (Stefani).Geduren de zijn bezoek aan het Quirinaal heeft de Paus een zeer hartelijke en zeer belangrijke redevoe ring uitgesproken, waarop de Koning-Keizer onder dankbetuiging heeft geantwoord. MINDER SNEEUWRUIMERS IN BERLIJN. BERLIJN, 28 Dec. De politiepresident en de burgemeester van Berlijn hebben een verordening uitgevaardigd, volgens welke alle inwoners van huizen in zijstraten dezen winter „vrijwillig" de sneeuw van de straten moeten vegen, omdat het personeel van de gemeentereiniging ten zeerste is ingekrompen. (United Press) ARROND. RECHTBANK, Anderhalf jaar wegens oplichting geëischt. Ook Haarlemsch notaris werd de dupe. HAARLEM Mijnheer Dinges was dol op kinderen. Be halve dan wanneer zij in zijn appelboom klommen. Terwijl hij stond te luisteren naar de kinderstemmen zag h\j plotseling een teekening op den schoolmuur. Aan dachtig keek hy er naar, waarbij zijn oog.en groot van verbazing werden. Op den muur stond duidelijk agent num mer 18 afgebeeld. Degeen, die dit ge daan had, was er in geslaagd een spre kende spotprent te maken en even moest Dinges lachen. Maar het hoorde niet: de jeugd werd veel te baldadig en daarom veegde Dinges allereerst 'i gezicht Uit* Agent nummer 18, die juist zijn ochtend ronde deed, kwam juist op dat oogenblik aanloopen. Met een oogopslag zag hij wat er op den muur stond. „Wat", zoo dacht hij, „staat Dinges mij uit te teekenen?" Wacht, dat zal hem op een bekeuring ko» men te staan.......!" Eind Mei was een 53-jarige koopman uit Am sterdam bij een Haarlemschen notaris gekomen met de mededeeling, dat hij een N. V. wilde op- richten die het restaurant „Welgelegen" aan het Kerkplein te Zandvoort zou gaan exploiteeren. Eenige besprekingen, waarbij ook een com pagnon van den koopman aanwezig was. vonden plaats. Toen de compagnon op een morgen al- leen bij den notaris was belde de koopman uit „Zandvoort" (een kroegje in de nabijheid) open vroeg hem f 50 te leen omdat hij voordeelig een koelkast kon koopen maar het benoodigde be. drag niet geheel bij zich had. Het trof al zeer ongelukkig dat de compagnon ook net geen geld had, maar de notaris was wel zoo vriendelijk de 50 gulden voor te schieten. Ook in Zandvoort was de koopman geweest en daar had hij f 7.50 van een bakker geleend, die hij de klandizie van het restaurant beloofd had. De drie rijksdaalders had hij namelijk noodig om een zending zilvergerei te betalen. Ten slotte was ook een 73-jarige agent van een bier brouwerij uit Zandvoort bezocht en die had den vlot pratenden koopman f 15 geleend en hem bo vendien nog een flesch jenever laten sturen. De koopman verdedigde zich ter terechtzitting door er op te wijzen dat het inderdaad de bedoe ling was geweest een N.V. op te richten. Het geld had hij hoofdzakelijk van zijn compagnon geleend. Op het schuldbriefje van den agent van de bierbrouwerij heb ik duidelijk den naam va# mijn compagnon gezet Pres.: U kunt er wel den naam van Sh%. klaas opzetten. U kreeg toch het geld? Verdachte: Ik heb het aan mijn compagnon gegeven. De compagnon getuigde echter dat hij geen geld had ontvangen. Wel had hij den notarij f 25 terugbetaald terwijl de verdachte zelf leening van 15 van den koopman uit Zandvo^ had vereffend. De Officier achtte de twee ten laste gelegd? oplichtingen bewezen. Door den listigen opzet ls ook de notaris erin gevlogen. Ook in Amersfoort heeft verdachte een notaris bij den neus gehad. De andere medewerker was slechts een willooj werktuig in de handen van den koopman. Niet het bedrag maar de manier waarop verdachte ls opgetreden maakt de oplichting zeer ernstig. Mede in verband met het feit dat de hoofd man al vier inaal veroordeeld was eischte de offi cier V/z jaar gevangenisstraf. Mr. Baron, de verdediger, zag de verdachte niet zoo slecht als de Officier hem voorstelt. De op lichting van den notaris is eigenlijk door den compagnon en niet door den verdachte gebeurd. Bovendien vond pleiter een straf van V/2 jaar voor een totale schade van 32 te veel. Hij vroeg daarom vrijspraak subs, een mildere straf. De verdachte zelf hield hierna nog een uitvoerige ver dedigingsrede. Na afloop hiervan kreeg verdachte een zenuwtoeval en werd door vier veldwachters de zaal uitgedragen. Huisknecht stal cheque. „Waarom ze jou als huisknecht hebben genomen is me een raadsel" zei de Officier tegen een 24- jarigen jongeman, die ondanks zijn jeugdigen leef tijd reeds 12 vonnissen achter den rug heeft. Hi] was als huisknecht in 'n pension werkzaam geweest en het behoorde o.a. tot zijn taak de brieven 's mor gens uit te deelen. Een der gasten kreeg echter maandelijks een brief met een cheque van -f 225 en nu had de huisknecht de verleiding niet kunnen weerstaan zich die cheque toe te eigenen. Een vriend had een poging gedaan de chèque te verzilveren, maar dat was mislukt. De Officier vond het misbruik van vertrouwen van den verdachte zeer erg en eischte 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Rueb vond het niet gemakkelijk voor den verdediger iets ten gunste van den verdachte naar voren te brengen, Het feit, dat hij zóó jeugdig reeds zooveel malen veroordeeld is, kan misschien aanleiding zijn hem eens door een psychiater te laten onderzoeken. Uitspraak 11 Januari. Groentenhandelaar van portemonnaie beroofd. Dader was reeds 24 maal veroordeeld. Op overrompelende manier had een 59-jarige stoker uit Haarlem een groentehandelaar van zijn portemonnaie met f 28 beroofd. Hij had op 13 No vember een praatje met den groentenhandelaar aangeknoopt en was met hem meegeloopen. Toen ze bij het pakhuis van den groentenhandelaar kwamen had de stoker aangeboden wel even met het uitladen van de groenten te helpen. Dat vrien delijke aanbod werd dankbaar aanvaard. Nauwe lijks was de deur van het pakhuis echter gesloten of de stoker ontfutselde den onthutsten groenten- handelaar zijn portemonnaie en wist te ontsnap pen. Daar de stoker reeds 24 maal veroordeeld was en zijn 25ste veroordeeling een lustrum dus voor de deur stond eischte de Officier 2 jaar ge vangenisstraf. Mr. K. A. F. J. Pliester wees er op, dat de verdachte zich herhaaldelijk schuldig maakt aan misbruik van sterken drajik en daardoor tot zijn misdrijven komt. Spreker vroeg clementie. Uitspraak 11 Januari. Ook Deensche vrijwilligers naar Finland. KOPENHAGEN. 28 December. (Reuter). - Het blad „National Tidende" bericht dat onge veer 350 Deensche vrijwilligers naar Finland zijn vertrokken. Hieronder bevinden zich stu denten en werklieden. Maarschalk Mannerheim heeft een telegram gezonden aan den leider van de Deensche ambu lance, waarin hij de Deensche doktoren en ver pleegsters begroet. De Deensche ambulance werkt thans te Rovaniemi, nabij den Poolcirkel. Lappen schenken zevenduizend rendierhuiden aan het Finsche leger. KOPENHAGEN, 28 Dec. - De „Politiken" meldt uit Rovaniemi in Noord Finland dat de Lappeu zevenduizend rendierhuiden aan het Finsche le ger hebben geschonken, welke door de Lapland- sche vrouwen zullen worden gemaakt tot winter- deeding. Ook kreeg het leger vijftienduizend pa&r ski's. (United Press) AANVARING VOOR DE ENGELSCHE KUST. LONDEN 28 December. De Engelsche stoom boot „Kentwood" (2180 ton) is aan de zuidooskust van Engeland op het strand geloopen na een'aan varing met een tot nu toe onbekend Poolsch schip- De bemanning had het schip verlaten maar de red dingsboot sleepte het schip later naar de kust. (United Press},

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6