IJmuider Courant Felle luchtaanvallen op de Engelsche scheepvaart. DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Tal van schepen aangevallen. Weer neutrale schepen getorpedeerd. S&mmiqz actiketw verhoogd De IJmuider Courant Woensdag. As van Dieseltrein gebroken. Nederlandsch motorschip op een mijn geloopen. Elfstedentocht iexste tiaject saeUex afgelegd daa oexuxacht mexd Tocht begon met een snelloop door duister Leeuwarden 25e JAARGANG NO. 76 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaan en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Umuider Courant: Kennemerlaan 42, Dmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opge9even v00f dit b'ad' worc,en k0Ste,0°l opgenomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EIN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 30 JANUARI 1940 Abonnementen per week ƒ0.1234, pan maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Een geheele trein van rijdende cantines, welke door het Engelsche Leger des Heils beschikbaar werd gesteld voor het expeditieleger, wachtend op transport naar Frankrijk Het A. N. P. verneemt uit Londen: Duitsche vliegtuigen hebben Maandag krach tiger aanvallen op de Britsche scheepvaart ge daan dan ooit tevoren. De aanvallen waren ver deeld over een 650 K.M. lange kuststrook yan de monding van de Tay in het noorden tot de kust van Kent in het zuiden. Zij begonnen even na 9 uur en eindigden tegen het middaguur. Niettegenstaande het slechte weer en het ge ringe zicht konden Britsche vliegtuigen den vijand op vele punten verdrijven. Een der aanvallende vliegtuigen heeft, naar ge meld is, zeven bommen laten vallen nabij het s.s. ,Llan Wern" in het gebied van de Tyne, zonder het schip echter te treffen. Een ander vliegtuig viel het SS. „Imperial Monarch" aan ter hoogte van de Schot- feche kust, doch bij het verschijnen van Britsche ge- yechtstoestellen verdween het in de wolken. Boven het gebied van de Tyne vloog een uit de wolken ko mende Heinkel-bommenwerper recht op een groep Britsche gevechtsvliegtuigen. Toen hij het gevaar zsg", klom hij steil naar de wolken en vluchtte, doch niet nadat de Engelsche machines het vuur hadden geopend. Voorts zijn vijandelijke vliegtuigen verdre ven .terwijl zijaanvallen deden op schepen voor de kust van Yorkshire. Twee der aangevallen schepen waren onverdedigde lichtschepen. Later in den och tend ondernamen Duitsche vliegtuigen aanvallen op schepen voor de kust van Kent. De schepen „Miriam", „British Officer", „Atholl Monarch", „Danny Bryn", „Stanburn", „OtterpooT', I „Knitsley" en „Well Park" hebben gemeld, dat zij I zijn aangevallen. Volgens Havas zouden bij de luchtaanvallen op de Verschillende schepen zeven man gedood zijn. Op de Noordzee is bovendien het Letsche s.s. „Tautmila" aangevallen door een vliegtuig,"dat tien bommen liet vallen. Vijftien man en de vrouw van den kapitein konden zich in veiligheid brengen. Volgens een ander Havas-bericht hebben Duitsche Vliegtuigen, die Maandag boven de Shetland-eilan- den hebben gevlogen, een aantal bommen van klein kaliber laten vallen. Voor zoover tot nu toe is ge meld, is daar geen schade aangericht. Het Duitsche Nièuwsbureau meldt: Binnen het kader van de verkenningsvluchten van het luchtwapen boven de Noordzee zijn op 29 Ja nuari vijandelijke convooien, gewapende koopvaar dijschepen en voorpostenschepen aangevallen. Ondanks zeer kachtig vijandelijk afweervuur en ondanks het optreden van groepen jachtvliegtuigen zijn vernietigd: zeven vijandelijke, gewapende koop vaardijschepen en twee voorpostenschepen. Een vij- Van Deensch schip slechts een opvarende gered. Het Deensche schip „Engeland" en- het Noorsche schip „Hosanger" zijn blijkens een Havasbericht uit Londen door een vijandelijken onderzeeër tot zin ken gebracht. De eenig overlevende van de „Enge land" is opgepikt, nadat hij 82 uur op een vlot had doorgebracht. Drie mannen, die vermoedelijk de eenig overlevenden van de „Hosanger" zijn, zijn door een Britsch schip aan boord genomen. Bovendien zijn zeven opvarenden van het Noor sche schip „Faro", dat vermoedelijk door een Duit.- schen aanval tot zinken is gebracht, door middel van kabels aan land gebracht. Acht opvarenden hadden plaats genomen in een reddingboot, doch deze sloeg orn, nadat ze te water was gelaten, slechts een der inzittenden werd gered. Drie lijken zijn aangespoeld vier worden vermist. United Press bericht, dat dertig opvarenden van het Letlandsche s.s. „Everene", dat Zondag op de Noordzee werd getorpedeerd, in een haven aan de oostkust van Schotland aan land gebracht zijn. On der hen bevonden zich een tweetal vrouwen en een achttal overlevenden van het Noorsche s.s. „Gud- veid", dat terzelfdertijd werd getorpedeerd. Van de bemanning van het laatste schip worden nog tien No ren en een Letlander vermist. Het Britsche s.s. „Gripfast" (1109 ton) uit New castle, is met zware schade een haven aan de Brit sche Noord-Oostkust binnengeloopen. Het schip is aangevallen door Duitsche vliegtui gen. Een opvarende is gedood, een ander heeft een schotwond in een der beenen. De ondergang van l'Alsacien. Ue geredden van het Fransche stoomschip „FA1- sacien'^ dat gelijk bekend eveneens getorpedeerd is, ijn Maandagavond in een haven aan de zuidwest kust van Frankrijk ontscheept. Daar zijn ook de Jken aan land gebracht van twee leden der be- aan k™ wonden waren bezweken.Twee c ere gewonde opvarenden zijn in een ziekenhuis andeHjk jachttoéstel werd bij Hartlepool neerge- schoten. Alle eigen vHegtuigen zijn behouden terug gekeerd. Twee auto's staan in de sneeuw te wachten op dooi. Polderbestuur laat den weg niet sneeuwvrij maken. De sneeuwval van .Vrijdag op Zaterdag heeft op verschillende onbeschutte wegen in ons land verkeersstremmingen veroorzaakt, doordat de wind zorg droeg dat de witte massa op hoopen werd gedeponeerd. Ook de Vinkeveensche Zuwe, de eenige verbindingsweg tusschen het dorp Ter Aa, en het dorp Vinkeveen is dientengevolge onbegaanbaar geworden. De sneeuw ligt daar op sommige plaatsen zeventig centimeter dik. Zondagmiddag werd deze dikke laag een Utrechtsche taxi en een particuliere auto uit Loenen noodlottig. Zij bleven in de sneeuw steken en konden zelfs niet meer achteruit. Po gingen om de auto's met een kraanwagen te be vrijden mislukten. De kraanwagen kon ze niet bereiken. De weg behoort aan het polderbestuur, dat den weig niet sneeuwvrij laat maken. Naar verluidt zouden beide autobezitters het polderbestuur hebben laten weten, dat zij een civiele procedure tegen dit bestuur zullen instel len, wanneer hun wagens niet zeer spoedig de reis kunnen voortzetten. Zij hebben geen lust te wachten op den dooi. De sneeuwval - op dezen weg brengt voor het dorp Ter Aa een groot ongerief mee. De autobus dienst Vinkeveen—ter Aa—Utrecht moet ru over Abcoude worden geleid. Wil mèn uit Ter Aa weg, dan moet men naar Nieuwersluis loopen en daar den trein nemen. worden in prijs Niet alle echter, bijvoorbeeld, kost nog sieeds slechts 124 Ct. per week en is daarmede 't goedkoopste dagblad van K enneme rland President Lebrun reikte het Grootkruis van het Legioen van Eer uit aan admiraal Jean de Laborde ter gelegen heid van zijn bezoek aan Brest Dit is geen tijd voor feesttijkheden, In stad en dorp door heel het land, Naar ouden nationalen trant, Daarvoor wordt teveel nood geleden. Wii moeten allen zorgen dragen, En doei- dat rustig en met moed, Wat beter of wat minder goed, Geduldig zwijgend zonder klagen. Wie in de toekomst tracht te schouwen, Vindt weinig dat hem daarbij leidt, Dan drukkende onzekerheid, Die geen houvast geeft tot vertrouwen. Neen, ook al zullen wij het missen, Zoo'n feest van nationaal jolijt, Er is geen plaats in dezen tijd, Voor zulke vreugdgetuigenissen. Maar Woensdag zal 'k de vlag uitsteken En velen doen dat zeker mee, Want kleine Beatrix wordt twee, En als het feest al moet ontbreken, De driekleur moge voor ons spreken. Ernstige treinstoring tusschen Bussum en Hilversum. Maandagavond is tusschen Bussum en Hilver sum een ernstige treinstoring ontstaan ten ge volge van het breken van een wielas van een Dieseltrein. Van de uit drie stellen bestaande trein 131, die om 19.18 van Amsterdam C.S. naar Groningen vertrekt, geraakte n.l. te ruim half acht, nabij Crailoo, het voorstel defect. Door een breuk in een wielas ontspoorde een truck. Binnen een korten afstand stond de trein stil. Op dit drukke baanvak beteekende deze ontspo ring een ontwrichting van den dienst. De reizigers van het defecte dieselstel het men overstappen in het tweede èn derde stel. Dit werd naar het sta tion Naarden-Bussum teruggeleid en over verkeerd spoor naar Hilversum gedirigeerd, vanwaar de trein met groote vertraging de reis voortzette. Tusschen Naarden-Bussum en Hilversum moest voorloopig over enkel spoor de dienst onderhouden worden. Verscheidene treinen liet men uitvallen om op hooping te voorkomen en om de vertraging in te halen. Inmiddels had men aan het defecte Diesel- stel een voorloopige voorziening aangebracht, waar door deze trein langzaam naar het emplacement Crailoo kon optrekken. Te ruim elf uur had men den trein daar op een zijspoor gebracht, en kon over beide sporen het verkeer worden hervat. Duitsche vliegtuigen boven ons land. 's GRAVENHAGE, 30 Januari. De regeerings- persdienst meldt: Gistermiddag zijn in het Noord-Oosten en in het midden van ons land Duitsche vliegtuigen gesignaleerd. Zij zijn door vliegtuigpatrouilles en luchtdoelartillerie verjaagd. Te Berlijn zijn naar aanleiding van deze schending van onze neutraliteit stappen ondernomen. Alle opvarenden gered. Achterschip door ontploffing geheel vernield. Het 299 br. ton metende s.s. „Nora" behoo- rende aan de Scheepvaart Mij. Zeeuwsch Vlaanderen is Maandag aan de Zuidoostkust van Engeland op- een mijn geloopen. Door de ontploffing werd het achterschip geheel wegge slagen, zoodat het vaartuig snel begon te zinken. Toen een te hulp geroepen sleepboot bij de „Nora" was gekomen, was het schip reeds zoo ver gezonken, dat slechts de boeg boven water uitstak. De bemanning van de „Nora" slaagde er in een tros aan den boeg vast te maken en aldus gelukte het de sleepboot een halfgezon ken schip naar de kust te brengen en daar aan den grond te zetten. De „Nora" ligt nu ietwat ten Noorden van de pier, waarop het tijhaar dreef en welke zij daarbij ernstig over een afstand van 80 meter beschadigde. De „Nora" ligt nu met de stuurboordzijde op het strand. Op het oogenblik, dat de „Nora" snel zonk, nam een reddingboot de bemanning over. Een van de opvarenden, B. Abbas, ontkwam op merkwaardige wijze aan den verdrinkingsdood. De ontploffing slingerde hem in het water. Hij klampte zich vast aan een plank van het gangboord en dreef een half uur rond, voordat hij werd opgepikt. De kok, Van Es, werd. ernstig gewond, toen de sloep, waarin hij zijn toevlucht had gezocht, kapot sloeg. Hij werd in een ziekenhuis opgenomen, waar heen ook kapitein L. T. Brinkman .uit Groningen en stuurman De Vries werden vervoerd om verbonden te worden. Beiden konden hierna huns weegs gaan. De vfjf leden der bemanning, die':aarr boord hadden moeten blijven omdat de reddingboot was stuk ge slagen, wisten via de boegspriet het schip te be reiken dat ook Abbas had gered. De „Nora", een stalen motorschip, was Donder dagmiddag van. Harlingen met een lading karton naar Lonclen vertrokken. &c uxaait een flinke 7laaid-Oostec (Van onzen eigen verslaggever.) Leeuwarden, Dinsdagmorgen half 5. De groote zaal van de Harmonie, waar in de prille en kille ochtenduren 700 deelnemers voor den wedstrijd zijn samengekomen is vol stem- mingsrumoer. De deelnemers treffen dè aller laatste voorbereidingen. De een smeert zijn ge zicht met crème in opdat het beter tegen de koude weerstand kan bieden, de ander nuttigt nog een warm kopje koffie of een glas bouillon. Uiteraard is het aantal rijders, die alleen rijden, niet zoo groot. Velen rijden in groepjes van twee of meer. De een geeft zijn makker nog een goed advies, de ander sjort zijn kleeding nog wat vaster aan en het stemmenfumoer verstomt, wanneer het lid van het centraal bestuur J. M. Kingma den deelnemers zijn laatste raadge vingen en tevens zijn beste wenschen meegeeft. Dan is de klokslag van vijf uur. genaderd en op dat moment, wanneer het sein tot den start gegeven is, verlaten de deelnemers ijlings de Harmonie, om in een zoo snel mogelijk tempo naar het begin van de Sneeker Vaart, waar op gebonden moet worden, te loopen. Deze snelloop door Leeuwarden in deze nachtelijke duisternis en onder de belangstelling van de honderden samengestroomde inwoners geeft aan het begin van den tocht een origineel karakter. Sneek, Dinsdagmorgen 6.45 uur. Sneek, de eerste controlepost, is gereed om de eerste deelnemers te ontvangen. Onder leiding van den Commissaris van Politie, den heer W. v. d Berg. zijn hier 30 dames en heeren met de controle belast. Precies 3 uur 4 minuten komt de eerste deeJnemer Jan Dijkstra uit Kornjum binnen om zijn kaart te laten afstempelen. Al spoedig volgen anderen, waaronder C. Jongert. Er waait buiten een flinke Noordoostenwind en de deelnemers hebben het eerste traject in een vlugger tempo afgelegd dan aanvankelijk ver wacht werd. Te Sneek waren honderden vroeg uit de veeren gekomen om de rijders te zien passeeren. In den donkeren Januarinacht was het in het oude stadje een drukte van belang. De rijders moesten hun kaart laten afstempelen in een groote ga rage. Stroo was op den vloer gelegd ter bescher ming van de ijzers. Over den bijna 24 k.m. langen rit hadden Jongert en Dijkstra nog geen drie kwartier ge daan. Successievelijk kwamen ook de andere wed strijdrijders zich melden. Alles verliep in volko men orde. Snel stonden de deelnemers weer op het ijs, voort in de richting Sloten. Het was tegen het ochtendgloren, dat wij in dit plaatsje arriveerden. In de knusse stadsherberg meldde D. van der Duin uit Warga zich om 1 mi nuut over 7 als eerste aan, onmiddellijk gevolgd door Van der Heide uit Leeuwarden en Keizer van De Lier. Veel verschil in tijd was er niet tusschen hen en de volgende rijders Westra, Jongert en Dijk stra. Steeds met den wind in den rug ging het via Balk naar Stavoren over het Slotermeer, door het wijde Friesehe landschap dat dik onder de sneeuw lag en waar alleen het bruine riet een aandui ding vormde waar de meren lagen en waar het land. Zoo bereikten de rijders het belangrijke keer punt Stavoren, want hier moesten zij naar het Noorden. Het eerst kwam te Stavoren een groep van vier rijders, bestaande uit L. Geveke uit Leeuwarden, A. Adema uit Franeker, D. van der Tuin uit Warga en Sj. Westra uit Warmenhuizen. Twee minuten later C. Jongert en P. Keizer. Op drie minuten van de leiders kwamen H. Vriezema uit Harlingen en S. Dijkstra. Op zes minuten meldde zich F. van der Heide uit Leeuwarden. De andere wedstrijdrijders waren op dat mo ment tien minuten of meer achter. Maar in Stavoren begonnen de moeilijkheden pas. Nu moest via Workum en Hindeloopen naar Bolsward tegen den scherpen wind worden op getornd enhet ijs in deze omgeving was bo vendien niet zoo fraai. Uit Leeuwarden: De Friesehe hoofdstad stond Maandagavond in het middelpunt van de be langstelling der Nederlandsche sportwereld. Een paar duizend deelnemers men schat het aantal rijders voor wedstrijd en tocht cip meer dan 3'500 kwamen hun opwachting maken bij het centraal bestuur van de Friesehe Elfsteden- tocht-Vereeniging voor het verkrijgen van de laatste inlichtingen omtrent start, controleposten ijsconditie, finish en alles, wat zoo bij de voor bereiding van den 200 K.M.-tocht op de schaats behoort. Het Beursgebouw was versierd met de natio nale en Friesehe vlaggen. Tientallen helpers van Mr. Hepkema c.s. stonden klaar om de deel nemers te ontvangen, hun als voorlichting te dienen. Van acht uur des avonds tot één uur in den nacht kwamen zij opdagen. Dank zij de uit stekende organisatie verliep alles-vlot; geen moment kregen wij den indruk, dat het met de werkzaamheden stokte. Leeuwarden was Maandagavond inderdaad het verzamelpunt van sportief Nederland. Niet alleen zagen wij alle winnaars van de vorige tochten, die zich natuurlijk ook voor den vijfden tocht hadden aangemeld, maar ook be kende vertegenwoordigers van andere takken van sport zooals den oud-athleet Jan Zeegers en den voetballer Pienter. Wij ontdekten ook den trainer van het Nederlandsch elftal, Bob Glen- denning, dde te zamen met den secretaris van de technische commissie van den K.N.VB. den C. Jongert kwam als een der eersten aan den eersten contrólepost te Sneek. heer Boeljon, den tocht per auto zal volgen om het oud-lid van de T. C., den heer D. D. Huizinga Bruins, die alle elfstedentochten medegemaakt heeft, te verzorgen. En al die deelnemers waren optimistisch ge stemd, grappen en grollen werden overal ge hoord. Zoo mopperde een militair één van de zeer velen! of er nu geen mogelijkheid bestond om vóór donker tè Leeuwarden terug te zijn. En prompt luidde het antwoord van zijn vrien den: „dat kan best hoor, als je maar hard ge noeg rijdt!" Het vroor Maandag tien graden, zoodat dit maal geen sprake van uitstel kan zijn. Eindelijk zou de tocht dus doorgaan! Maar wat een werk er niet vooraf is gegaan! Zoo vertelde Mr. Hepkema, de voorzitter van het Centraal bestuur, ons nog, dat in Slooten en IJlst in den nacht van Maandag op Dinsdag zou worden doorgewerkt om de banen te wegen. Vooral te IJlst, waar men veel last heeft van stuifsneeuw, was men met man en macht bezig om alles in orde te brengen. Laat in den avond kwamen van de burge meesters der steden en dorpen, die aan de route van den elfstedentocht liggen, telegrammen bin nen omtrent de genomen maatregelen, die voor een goed verloop noodig zouden zijn, Men meld de, dat de organisatie in orde was, dat er op sommige plaatsen lantaarns zouden branden om den deelnemers den weg te wijzen; op andere stukken zouden borden staan om aan te wijzen dat daar gevaarlijke plekken lagen. WANDELSPORT DE PRINSES BEATRIX-MARSCHEN. Het blijkt dat voor den tweeden nationalen Bea- trix-marsch van de R.-K. Wandelsportvereeni- ging „Sportief" te Haarlem, die a.s. Zaterdag 3 en Zondag 4 Februari plaats heeft, veel belang stelling bestaat. Er zijn reeds talrijke inschrij vingen binnengekomen, o.a. van vele militairen (ook van de zeemacht), de Heemsteedsche politie enz. De wegen van het parcours zijn zoo goed als sneeuwvrij. De datum van inschrijving is ver lengd tot 31 Januari, laatste post,. Geheimzinnige geschiedenis Nieuw geval van uniformensmokkelarij Moedig optreden van militair chauffeur Naar eerst thans bekend is geworden heeft zich Zaterdagavond omstreeks elf uur op den weg naar de Moerdijksche brug een voorval af gespeeld, dat nog niet is opgehelderd. Een mi litair chauffeur, die met een vrachtwagen uit de richting Breda in de richting van genoemde brug reed bemerkte op eenigen afstand van hem een stilstaande luxe-auto, waarnaast een burger stond, gewapend met een karabijn. Toen deze den militairen wagen bemerkte stapte hij vlug in de auto, dde dadelijk wegreed in de richting van de brug. Enkele honderden meters verder stopte de auto weer, terwijl ook de militair zijn vrachtwagen tot stilstand bracht. Hij begaf zich naar de luxe-auto en rukte het portier open en eischte de karabijn op. Als antwoord werd met een mes naar hem gestoken, dat door zijn kleeren heendrong en afstuitte op een tabaks doos, welke de militair in zijn tuniek droeg. Het gelukte den militair den man, die gestoken had, het mes te ontrukken. Daarna rukte hij de ka rabijn uit de handen van een ander der drie inzittenden, waarna de luxe-auto op gang werd gebracht en in volle vaart verdween. Direct ach tervolgde de militair den gevluchten wagen en het mocht hem nog gelukken het autonummea: op te nemen. Hij deed aangifte voor het voorval bij de Marechaussee te Moerdijk. Later werden langs den weg diverse mili taire uitrustingsstukken gevonden welke vermoe delijk uit de gevluchte auto waren geworpen. Hef onderzoek is ;r vollen gang.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1