IJmuider Courant Z)e Jiijn kmitr Positie der Russen bij Summa iets vooruitgeschoven. REX THEATER De Kleine Prinses Slagkruisers. De wisseling in het Opperbevel. Hulde. SHIRLEY TEMPLE JAARCANG NO. 84 Lourens Coster, Maatschappij voor Uitgave Courant-Uiteen en «u - ,03 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Houtstra81 n r*urant: Kennemerlaan 42, llmulden, llmulder Couram. 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos LgSno»»" de KennCme' C°Ur'm' Telefoon 5 DAGBLAD VOOK VELSEN, [JMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteuri ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 8 FEBRUARI 1940 Abonnementen per week ƒ0.1234, pa* maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal, Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bi] abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. I ian tot versterking van de Indische vloot d te slagkruisers van 26000 ton schijnt weer pet nader tot zijn verwezenlijking te zijn ge- e6n S onze Haagsche correspondent bericht dat Ministerraad zijn voorkeur aan dit plan (door L Technische Commissie aanbevolen) zou heb- Pe egeven. Wel is het stadium van een voor- Ti aan de Staten-Generaal nog niet bereikt, Jaar blijkbaar zijn de slagkruisers toch „op (onze vloot heeft nimmer zulke reusachtige i jvende vestingen" bezeten, in Nederland even- als in de koloniën. Dat zij ze nooit bezeten ls eenvoudig te verklaren uit het feit, dat 186 klein volk met beperkte financiëele middelen -h zulke kostbare schepen niet veroorloven kon. raadselachtige in de huidige plannen blijft, Nederland, verkeerend in een moeilijker jjciëele positie dan het in zoo ongeveer een w geiend heeft, ze zich nu wèl veroorloven Jn iedereen weet dat de begrooting-1940 al een feer aanzienlijk tekort aanwees, dat-een nog veel footer tekort op de begrooting-1941 te wachten en dat van deze feiten in de Millioenen-nota net bezorgdheid melding is gemaakt. Maar bo- j rendien is sinds 29 Augustus van het vorige jaar Je mobilisatie ingetreden, die den Staat naar itting 1.7 millioen per dag kost en waarvoor na de mislukte vrije leening, een of meer liongen leeningen zullen worden aangegaan, ogezien niemand weet, hoe lang de oorlog zal ■en weet ook niemand hoeveel honderden ilioenen de mobilisatie zal kosten, ook als wij [ten den oorlog blijven. Bezorgdheid omtrent uitgaven is al meermalen aan den dag ge iden, omdat iedereen weet dat het financiëele «gerbeleid geenszins zuinig is. De vraag of de iethoden van modern burgerlijk zakenbeleid niet het leger toegepast moeten worden, indertijd al deze plaats gesteld, is onlangs „door vele len" tot uiting gebracht in het Voorloopig Ver van de Eerste Kamer over de begrooting van jfensie. Die leden opperden de mogelijkheid van aanstelling van rijksaccountants en bezuini- !-inspecteurs. Dus ook daar: bezorgdheid over je enorme stijging van de staatsuitgaven. Begrij pelijk, want men kan wel leenen maar men moet ^ter zulke leeningen financieren, d.w.z.: er rente 5n aflossing op kunnen betalen. Dat achterwege [aten of opschorten is in onze bestaande econo mie ondenkbaar, want men zou er niet alleen de latsfondsen, de verzekeringsmaatschappijen de spaarbanken mee ontwrichten en tallooze ie bezitters in hun spaarduiten treffen, maar 'endien als het gedwongen leeningen geldt r het geheele bedrijfsleven door aangrijpen. Zulk jen voornemen is dus niet denkbaar. Men gaat flle leening-schulden aan met de zekerheid dat men ze in de toekomst zal moeten betalen volgens de aangegane verplichtingen. fc'Als daar nu nog eens honderden millioenen voor Brie slagkruisers bijkomen, plus het vooruitzicht fan vaste uitgaven van 40 of 50 millioen per jaar die schepen en hun basis te „exploiteeren", loet toch wel bij ieder de gedachte rijzen: hoe jtalen we dat nu weer? De eischen van de ver lediging van Indië zijn één zaak, de betaling van Ie kosten is een andere. Maar een andere die jnen er niet van scheiden kan. Merkwaardiger wijze hebben de felle voorstanders van het slag kruisers-plan, waarbij de Nieuwe Rotterdamsche bourant, die er reeksen artikelen aan gewijd heeft en die altijd op ieder gebied van staatsbe leid zuinigheid gepredikt heeft, het vraagstuk van de financiering tot dusver vrijwel buiten be- Khouwing gelaten. Men hoeft heusch geen krenterig mensch te fijn om een toekomst, die de financiering van jéttelijke honderden millioenen aan extra-uitga ven eischt, met bezorgdheid tegemoet te zien. Evenmin kan men het standpunt gaan innemen, Bat nu de heele wereld-economie ontwricht is en andere staatsbegrotingen enorme tekorten ver- toonen, de mogelijkheden voor Nederland onbe grensd zijn geworden en er geen eind meer aan rie mogelijke uitgaven zou zijn. Waar ligt dan die grens eigenlijk? Jarenlang hebben wij zooveel van aanpassings-politiek gehoord en ondervonden dat Be thans veronderstelde vervaarlijke elasticiteit Van ons betalingsvermogen wel verbazing moet gekken. Het financierings-ontwerp der regeering yoor het slagkruisers-plan, met de toelichting, zal üan ook bijzondere belangstelling verdienen. Re- K^ren is vooruitzien. Mannerheimlinie echter nog niet bedreigd geacht. Reuter meldt uit Helsinki 7 Februari: Nadat den geheelen dag in den sector Summa van het gebied der Mannerheim linie verwoed is gestreden gelooft men dat de Russen een inham in de Finsche front linie hebben gemaakt, waardoor zij tot op pl.m. 32 km van Wiborg zijn gekomen. Het is echter uiterst onwaarschijnlijk dat de Russen de uitgebreide verdedigingswerken der Man- nerheim-linie diep zullen kunnen binnen dringen. Voorloopig zijn zij, na tien dagen verwoeden strijd en ten koste van een groote hoeveelheid munitie en vele menschen- levens, nog slechts genaderd tot de eerste verdedigingswerken der linie. Den geheelen dag door zijn in de buurt van Pitkaranta hier en daar gevechten geleverd tusschen Finsche troepen en overblijfselen van de achttiende Russische divisie. De berichten wijzen er op dat het Russische opperbevel een offensief aan het geheele ooste lijk front tracht te ontketenen, ongetwijfeld om de Finnen bezig te houden, terwijl de hoofdaanval op de Mannierheim-linie voort duurt. Ook Havas meldt dat de Russen aan het front in Karelië hun grootscheepsche aanvallen tusschen Summa en Hatjalahdenjarki hebben herhaald: zij wilden blijkbaar over Paunnusjaki een omtrekkende beweging maken. Al hun -po gingen werden echter verijdeld. Volgens schattingen van Finsche deskun digen hebben de Russen sedert den aan vang van den oorlog 600 tanks verloren. Het offensief tegen Summa heeft den Sovjet troepen meer dan 5000 man gekost. Bij de Finnen sneuvelden ongeveer 500 soldaten. De luchtaanvallen. Schade aan „Laërtes" van beperkten omvang. - - voorloopige berichten is de schade aan bet s.s. „Laertes" van de Stoomvaart Mij i?air van bePerkten omvang. Men hoopt, dat het schip binnenkort de reis al kunnen vervolgen. Verder waarschuwen de autoriteiten het pu bliek om vooral niet te haastig te zijn met het naderen van vijandelijke vliegtuigen of parachutisten, aangezien deze buitengewoon goed bewapend zijn en de vijand deze wapenen meedoogenloos tegen ieder gebruikt. Daarom zou het beter zijn dat burgers niet trachten dicht in de nabijheid van den vijand te komen, maar zich bepalen met hun bewegingen te obser- veeren uit verborgen schuilhoeken op eenigen afstand en te wachten tot een militaire pa trouille te hulp komt. Verder melden de instructies dat sommige parachutisten, die achter de Finsche linies zijn neergekomen, blijkbaar nog vrij rondloopen. Men is van meening dat zich vrouwelijke spion nen onder hen bevinden. (Voor- andere berichten betreffende Finland zie men pag. 5). Volgens in Finsche kringen te Londen ontvan gen berichten is thans iedere stad in Finland door de Sovjet Russische vliegtuigen bestookt. In de week van 28 Januari tot 3 Februari hebben Russische vliegtuigen 141 verschillende districten en zes ziekenhuizen gebombardeerd. Bijna 7000 gewone en brandbommen werden neergeworpen. Onder de burgers vielen 145 dooden en 179 ge wonden. De activiteit der Russische luchtmacht was de laatste dagen tamelijk gering. Op verscheiden plaatsen in Noord Finland werden eenige bom men geworpen, doch zij hebben slechts weinig schade aangericht. In zuid-west Finland werden' weinig belang rijke luchtaanvallen gedaan. Tegen elf uur gisterochtend werd luchtalarm gemaakt in de buurt van de hoofdstad. Onder de gebouwen, die Woensdag te Ka j ana werden gebombardeerd, bevindt zich ook de gevangenis, waar een aantal Russische gevange nen was ondergebracht. Gisteravond stonden nog tien gebouwen in vlammen. Het optreden der Russische parachutisten. De Finsche regeering heeft, naar United Press vermeldt aan de bevolking instructies gegeven hoe te handelen ten op-zichte van parachutis ten, wanneer deze ver achter de linies mochten dalen. In deze instructies wordt een beroep op het publiek gedaan om de militaire en politie autoriteiten zdo spoedig mogelijk ervan in ken nis te stellen onder opgave van zoo volledig mogelijke bijzonderheden en aanduiding van de plaats waar zij neerkwamen. Ingeval het de landing van vliegtuigen be treft wordt het publiek verzocht om zoo nauw keurig mogelijk vast te stellen waar dit geschiedt en mocht zulks onmogelijk zijn, doordat de landing door bosschen of een andere hinder paal aan het oog onttrokken wordt, dan wordt men verzocht toch zooveel mogelijk op de rich ting te letten, waarin de landing geschiedde. Bij gebrek aan een camipas om zich te oriënteeren moet men de richting bepalen door aan te teekenen achter welk huis, boerderij, groep huizen of bosschen dit is geschied. Het antwoord der regeering aan het Kamerlid Van Poll. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: Op het eerste gezicht zou wellicht menige lezer van het door de Regeering met bekwamen spoed ge publiceerde antwoord op de schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid v. Poll, die inlichtingen vroeg over de reden van het heengaan van Generaal Reijn- ders, den indruk krijgen, dat dë pers er met wat zij hieromtrent tot dusverre beweerd had, glad naast is geweest. Ofschoon de Pers zeker niet onfeilbaar is, heeft zij toch naar het mij wil voorkomen in dit ge val geenszins gefaald. Dat er reeds geruimen tijd wrijvingen tusschen den afgetreden opperbevelhebber en o.a. de Regeering bestonden is in het antwoord aan den heer v. Poll geenszins ontkend. Evenmin dat er o.m. ernstig ver schil van meening bestond in verband met de kwes tie van den staat ven beleg. De nauwlettende lezer moet m.i. uit hetgeen thans van de zijde der Regee ring is verklaard opmaken, dat tenslotte de directe aanleiding tot de ontslag-aanvrage verschil van in zicht over een louter technisch-militaire kwestie is geweest. Anders uitgedrukt, dat het tusschen opper bevelhebber en Regeering niet meer ging. Zonder dat ware hij naar alle waarschijnlijkheid gebleven. Doch er had zich nu iets voorgedaan, dat men zou kunnen vergelijken met een druppel, die den emmer deed overloopenr- waarbij aangenomen moet worden dat het wellicht een groote druppel is ge weest. Waaruit dit meeningsverschil bestaan heeft, is in de bladen niet vermeld. Gelukkig, zoo mag men ongetwijfeld-wel zeggen. Immers, volgens de Regee ring zou het landsbelang door openbaarmaking hier van ter dege geschaad worden, ja zelfs reeds een aanduiding der kwestie zeer gevaarlijk kunnen we zen met het oog op de veiligheid van den staat. Het spreekt wel vanzelf, dat het ons aller plicht is ons bij deze verklaring zonder morren neer te leg gen. De rgeering heeft in dezen wel uiterst zwaren1 tijd een even zware verantwoordelijkheid te dragen. Dit verplicht ons allen, meer dan ooit, zooveel mo gelijk medewerking aan de Regeering te verleenen en het is om die reden, dat men goed zal doen zich niet in gissingen omtrent het concrete punt van mi litair beleid te verdiepen, waarover het beslissende meeningsverschil tusschen Generaal Reijnders en het kabinet geloopen heeft. Dat de Regeeringspersdienst er niet in geslaagd was, den Premier tot mededeelzaamheid aangaande dit punt te bewegen, valt genoemden dienst dan ook niet euvel te duiden. Iets anders is dat, gegeven alle omstandigheden, alsook de voorgeschiedenis van het onoverbrugbaar gebleken conflict tusschen den Op perbevelhebber en de Regeering, bepaald een dui delijker voorlichting, zoodra het ontslag bekend werd, op haar plaats ware geweest. Men kon er staat op maken, dat de wisseling van het opperbevel heel wat opschudding en onrust zou verwekken en men wist ook dat het al geruimen tijd daar, in die hooge regionen, niet geboterd had. Het ware daarom veel Nu de vorst is „afgedropen", Zij 't misschien voor korten tijd Nu je weer gewoon kunt loopen, Zonder angst voor gladdigheid, Wou ik eventjes wat zeggen Tot dat trouwe legioen, Dat het toch wist aan te leggen, Om zijn taak nog goed te doen. Mannen met de kolen, groenten, Met het brood, de, melk, de krant, Loopjongens met al 't gedoente Van de tocht van klant naar klant, Ja, gij allen met elkander, Ik heb vaak aan u gedacht, Als mij toch het een en 't ander Maar weer trouw werd thuisgebracht. Ook agenten van politie, Trambestuurders, conducteurs, Postboden, dat soort positie, Bus- en vrachtautochauffeurs; En nog tal van andre lieden Hadden in dien gladden tijd, Daaglijks hoofd en voet te bieden Aan vermoeid- en moeilijkheid. Ik pleeg zelf mijn taak te vinden Op een stoel op het kantoor En daar komen, waarde vrinden, Heusch ook lastigheden voor. Doch de weersomstandigheden Hebben mij niet erg gedeerd, Voor u is nu leed geleden. Daarmee wel gefilsiteerd. Dat gij 't zoo wist klaar te spelen, Ondanks allen last dien 't gaf, Daarvoor, stellig namens velen, Neem ik graag mijn petje af. P. GASUS. verstandiger geweest, indien onmiddellijk verklaard ware, dat het ongetwijfeld al vrij lang niet ontbro ken had aan wrijving tusschen Opperbevelhebber en Regeering, dat o.m. ook de kwestie van den staat van beleg over en weer verschillend werd beoordeeld, dat dit alles echter niet tot een breuk zou hebben geleid, maar dat er bovendien ook nog een mee ningsverschil op het stuk van technisch-militair be leid bestond. En tevens zou men dan ook onmiddel lijk nog hebben moeten onderstreep en, dat er geen enkel verschil van meening was op het gebied van handhaving onzer neutraliteit, iets wat nu pas in tweede instantie, nl. bij de beantwoording van den heer v. Poll, verklaard is. Op die manier zou oi. de voorlichting van het publiek goed geweest zijn, wat nu niet 't geval was. E. v. R. IN HAAR EERSTE KLEURENFILM Voor de pauze: RAMON NAVARRO in GETEMD DOOR DEN SHEIK (Adv. Ingez. Med.) Snelle was van het water. Woensdagochtend zijn de geweldige ijs massa's van den Rijn tusschen Spük en Mil- lingen gaan kruien, waardoor een gevaar lijke situatie ontstond. Het ijs is toen echter na een klein uur tot stilstand gekomen. Woensdagavond is het evenwel opnieuw in beweging geraakt. Het kruien begon om streeks kwart over tien te Lobith en deed zich tien minuten later te Millingen voor. Het schuren en bonken van de ijsschotsen was tot in den verren omtrek hoorbaar. Te Lobith had het voorbijdrijvende ijs een snelheid van zes K.M., terwijl de waterstand tusschen tien uur. en kwart over tienen met niet minder dan 47 c.M. was gestcgep tot 15.09 Meter. Hierdoor is de overlaat tusschen Lobith en Spijk in werking getreden. Bij Spijk kruide het ijs, evenals 's middags te gen den dijk op. Scheepswerf te Millingen onder water geloopen. 's Avonds om elf uur had het voorbijschietende ijs te Millingen een snelheid van acht tot negen kilometer per uur bereikt. Het gevaar voor zes ter plaatse ingevroren zes schepen werd toen als ge weken beschouwd, daar het ijs tusschen de krib ben vast bleef zitten en zich aan den kant ijsdam- men hadden gevormd, die de aandrijvende schot sen tegen hielden. Het water steeg te Millingen tusschen half elf en elf uur zestig tot zeventig centimeter. Een gevolg van dezen hoogen water stand was, dat de helling en de loodsen van de scheepswerf der firma Bodewes onderliepen. In allerijl heeft men getracht de zich daar be vindende scheepsmotoren in veiligheid te bren gen. IR. E. J. VAN THIEL OVERLEDEN. *n ^en ouderdom van 53 jaar is te Brussel overleden ir. E. J. van Thiel, hoofdingenieur en Plaatsvervangend commandant van de brand eer te Amsterdam. i.P? keer Van Thiel werd in September 1932 Wümgenieiii bij de Amsterdamsche brand- hW oerrui en het jaar daaropvolgend tot commandant. Voor zijn in bii Sj ü^ij brandweer was hij werkzaam American Petroleum Company te s Gravenhage. ThiM .^^heideredenen heeft de heer van Twri-, afgeloopen jaar eenige malen zijn vj^heden moeten onderbreken. Met waal hr had hij zich naar Brussel begeven, leden ongestelc* geworden en thans is over- Te Millingen werd 's avonds een hulpploeg van vijftig man onder leiding van den bui-ge- meester, den heer A. J. Eyckelhof, in gereedheid gehouden, doch er behoefden geen bijzondere maatregelen te worden genomen. Om half twaalf ging de rivier bü Lobith „zitten". Om half twaalf was te Lobith het kruien af- geloopen en zat de rivier opnieiiw vast. Voor het zoover was, had men in dé vluchthaven angstige oogenblikken beleefd, omdat de ijs massa over de kribben heen de daar gemeerd liggende schepen overviel. Het zag er een oogenblik zeer angstig uit. De kabels, aan welke de schepen gemeerd lagen, knap ten door de sterke spanning, welke ontstond, af zoodat de schepen los raakten en als het ware in het kruiende ijs op en neer dansten. Tal van vaar tuigen kregen deuken, roeren werden beschadigd en andere schade, zij het niet van ernstigen aard, werd aangericht. Een der schepen, de 1000 ton metende „Vergina" uit Antwerpen, geladen met kolen, werd lelt door dat een boei met kabel door het vlak voor het schip werd getrokken. Om half elf vanmorgen zat de Rijn bij Lobith nog steeds. Het weer is slecht geworden en ten gevolge van den mist heeft men op $e rivier wei nig uitzicht. De overlaat werkte vannacht over de volle breedte, d.i. over een afstand van 340 meter. De weg tusschen Lobith en Spijk is als gevolg daar van gebroken. Het water, dat 45 centimeter hoog stond, vloeide over de bedding van de oude Rijn- monding Ln de richting van Zevenaar, waar het weer in de r.iv'er zou worden opgenomen. Tijdens het kruien steeg de. Rijn zienderoogen met 2 Me ter, doch nadat de overlaat in werking was ge treden, trad een daling in. Vannacht om half één bedroeg de stand 15.38 Meter. In Lobith, waar de geheele bevolking op de been was, bleef men het verdere deel van den nacht waakzaam. Brandweerploegen waren aange treden en de douanewacht was verdubbeld. Het kruien van het ijs in de rivieren. Vannacht te twaalf uur is de Waal voor Nijme gen ook aan het kruien gegaan, nadat de water stand om 7 uur 's avonds van 10.70 M. tot mid dernacht tot 10.96 M. was gestegen. Het ijs heeft drie kwartier lang in groote drift voorbij de stad geschoven. Te kwart voor een kwam er plotseling voor de centrale aan de Waal kade een opstopipng van ijs, doordat groote vak ken van wel 400 vierkante Meter in elkaar scho ven en zich vastzetten, terwijl het kantijs waarte gen zij aanschoven over de kade kruide. Schollen van 2 tot 4 M, dikte gingen over de kade, doch ernstige ongelukken deden zich bij het loskomen en zich weer vastzetten van de Waal niet voor. Alleen de groote aanlegsteiger van de Rotterdamsche reederij, welke zeer gevaarlijk te gen de kade lag, nabij de groote straat, werd los gewrongen, waarbij de staaldraden, als waren het dunne touwtjes, afknapten. De groote boot dreef met het ijs de Waal af en kwam behouden onder de spoorbrug door. Twee stoombooten van de reederij Rotterdam, welke ter hoogte van den Lindenberg te Nijmegen lagen gemeerd en zich gedekt waanden door de kribbe van de kleine vluchthaven, kregen nog een leelijke knauw van het ijs dat in deze vluchthaven was losgeraakt. Dit ijs dat een dikte had van 34 d.m. wrong zich tusschen de booten, zoodat de „Nijmegen 3" het anker kwijtraakte en de „Nij megen 5" aan stuurboordzijde ingedeukt werd. Onde. voorzitterschap van Col ij r. Volkenbond betreffende internationale economische en sodéle vraagstukken Woensdag in he't Vredespaleis in den Haag bijeengekomen. - Op de eerste economische (Frank9rijk). Brebbie (Argentinië); Avenol, seor.-gen. van den Volkenbond, dr. H. Colijn en Asnton (cngeland) DE 50.000. De f50.000 uit de staatsloterij is heden gevallen op het nummer 5356.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1