IJmuider Courant Mannerheimlinie bleef intact. Het verscherpte optreden tegen neutrale schepen. Ook Amecikaansche schepen kunnen woeden g-etacpedeecd Texelsche boot werd door ijsveld meegesleurd. Stokken. Duitsche vloot lijdt ernstig verlies. Het geknoei met de militaire uniformen. mi MARCEL CARNÉ JConing, dec Verdoemden ,AARCANC No. 90 Lourens Coster. Maatschappij voor b'LiL"en Ai9em orukke,ii N'v"gi- ^°Urfln o; Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Urtutstr^at to, Courant: Kennemerlaan 42, IJmulden, f" 591, Po^Dfro !10791- Alle Adve"en,i®«. j,|e(oo" b|ad worden nosteloot Cf,ege In de Kennemet Courant. Opgenomen in DAGBLAD VOOH VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directier P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 15 FEBRUARI 1940 Abonnementen pet week ƒ0.1254, pw maand 0.5254. per 3 maanden ƒ1.55, franco per po«t 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels 0.60. elke regel meor ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prlji. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Washington maakt zich niet ngerust. h we reeds Woensdag mededeelden, werd bevoegde Duitsche zijde betoogd, dat de Lprdiik" door een Duitsche duikboot werd Eedeerd overeenkomstig artikel 23 van de uitfiche prijzenverordening van September mtzelfde standpunt schijnt niet alleen voor de E neutrale staten, maar o.m. ook ten op- Se van Amerikaansche schepen te zullen Ovengenoemde Duitsehe kringen hebben, Z United Press ons uit Berlijn seint, ver aart dat indien vaartuigen van de Vereenigde ïten op weg naar Middellandsche Zeehavens ïraltar zouden aandoen, hetzij vrijwillig of ge- longen voor contrabandecontróle, „voor de litsche onderzeeërs dan theoretisch het recht Lat deze schepen te behandelen alsof zij L neutraliteit hebben verloren en hen te bom- ardeeren en te torpedeeren". Dezelfde zegslie- «n voegden hieraan toe, dat of indrdaad een Lelijke torpedeering zou plaats vinden „na- larlijk zou afhangen van individueele omstan- peden". Deze verklaring werd gegeven als com mentaar op het tot zinken brengen van de Burgerdijk''. dat aldus deze kringen, ge rechtvaardigd was, omdat het schip op weg was naar Duins voor de Britsche contra- :handecontrole. Men verklaarde „Onder paragraaf 23 van de Duitsche contrabande- besluiten verliest ieder neutraal schip, dat op weg is, gedwongen of vrijwillig naar een 'vijandelijke haven, ook dus de haven voor de contrabandecontrole gaat, zijn neutraliteit en wordt als vijandig vaartuig beschouwd. Zelfs indien het geen contrabande aan boord heeft is de neutraliteit van het schip en de lading verloren gegaan. Ia Duitsche kringen beschuldigt men de En- elschen ervan, dat zij hun oorlogsschepen zonder eenige rechtvaardiging" neutrale sche ien laten opstoomen naar Britsche havens, zoo- at zij dus een nieuw „Britsch" recht hebben èschapen. Men voegt eraantoe, dat alleen En geland verantwoordelijk is voor iedere schade, die eutrale schepen zouden lijden als gevolg van »n Duitschen aanval, wanneer zij op weg zijn iar Engelsche havens. Amerikaansche meening. Reuter seint uit Washington dd. 14 Febr.: in regeeringskringen werd heden verklaard, dat Duitsche duikbooten alleen dan Amerikaan sche schepen, die noodgedwongen Britsche con- jtrólehavens moesten aanloopen, wettig tot zin ken konden brengen, nadat vastgesteld was, dat de lading voor meer dan de helft bestond uit [contrabande bestemd voor de vijanden van iuitschland. De autoriteiten alhier maken zich weinig on jgerust over de verklaring van Berlijn, waarin het torpedeeren van de „Burgerdijk" wordt verdedigd en gezegd wordt dat Amerikaansche schepen, welke in hetzelfde geval verkeeren als slachtof- fer zouden vallen. Verontwaardiging der Noorsche bladen. De Noorsche bladen blijven scherp protestee ren tegen de oorlogsvoering ter zee, in het bij zonder ten aanzien van de tot zinken brenging van schepen, welke op weg zijn van een neutrale haven naar een andere neutrale haven. Zij wij- Angstig avontuur voor 150 passagiers. Door twee marine- sleepbooten bevrijd. Woensdag hebben 150 opvarenden van het ss. „Dr. Wagemaker" van den dienst Den Helder-Oudeschild een angstig avontuur be leefd. Na een voorspoedige reis van Texel naar Den Helder verliet de boot omstreeks tien uur met honderdvijftig passagiers de haven van Den Hel der voor de terugvaart. Halverwege het te varen «eject, ter hoogte van het Horntje, stiet het schip °P een Uitgestrekt ijsveld, dat reeds eenige dagen Kleden aan de Zuidkust van Texel was gesigna leerd. De „Dr. Wagemaker" wist zich niet uit de Mem van het ijs te bevrijden en dreef met het Koote ijsblok naar het Marsdiep af. Alle pogingen jan kapitein List om het sohip vrij te krijgen mis- Kien, Steeds verder geraakte de boot het Mars- ii'ep °P- Zoo worstelde het bijna drie uur tegen het J dat zich steeds nauwer om de „Dr. Wagema ker sloot. Eindelijk kwam echter hulp opdagen. Van Den r had men nl. het schip gesignaleerd, rn® hvee marinesleepbooten uitvoeren om as- ii<vAu6 Yer^€en'en- Inderdaad wisten zij het r.'waarin de „Dr. Wagemaker" verstrikt was u()., 'e breken, zoodat het schip na ruim vijf de erweS to zijn geweest, omstreeks half vier d e4 van Den Helder kon binnenloopen. 1 zen mot kracht het door zekere Duitsche bladen ingenomen standpunt van de hand dat neutrale schepen, welke, zooals Duitschland dat noemt, de oorlogszones langs de Britsche kust binnengaan, zich in dezelfde positie zouden bevinden als een neutrale auto, welke Niemandsland zou bin nenrijden. Een dergelijk beginsel, is, naar de Noorsche bladen zeggen, in strijd met het in ternationale recht. (Het standpunt der Noorsche bladen nemen wij in ten aanzien van de „Bur gerdijk".. Red.). De ondergang van de „Songa". Te Bergen is een gerechtelijk onderzoek inge steld naar aanleiding van de tot zinken brenging op 22 Januari op den Atlantischen Oceaan van het Noorsche stoomschip „Songa" door een Duit sche duikboot, een soortgelijk geval als dat van de „Burgerdijk". De gezagvoerder verklaarde dat het schip van Philadelphia op weg was naar Rotterdam, toen het door een duikboot werd aangehouden. De commandant van de duikboot heeft vluchtig de papieren nagezien en gezegd, dat het schip, dat een gemengde lading aan boord had, ook contrabande vervoerde. Hij vroeg den Noorschen kapitein een verklaring te onderteekenen, dat de helft der goederen uit contrabande bestond. De kapitein weigerde dat en voegde daar aan toe dat de „Songa" van een neutrale haven kwam met een neutrale lading en op weg was naar een neutrale haven. De Duitsche commandant antwoordde, dat de Songa" een Britsche contrölehaven zou moeten aandoen en dat de lading aldaar ongetwijfeld zou worden gelost. De Noorsche kapitein antwoordde dat hij geen bevelen had ontvangen een Britsche haven aan te doen, doch de Duitsche officier verklaarde dat het schip zou worden getorpedeerd en dat hij den kapitein niet kon toestaan naar de „Songa" terug te keeren om wat kleeding te halen. De Staat gaat weer vele millioenen leenen, En stelt het aanbod onverhoopt teleur, Dan steekt dat hem geen stok tussehen de beenen, Dan heeft hij nog een stok achter de deur. Er wordt heel druk over dien stok geschreven, De kranten staan er overal van vol, Geen wonder, want de stok speelt in ons leven In dezen tijd een vooraanstaande rol. 'k Bedoel hiermede niet dien stok natuurlijk, Waarmee wij over gladde straten gaan, De stok waaraan ik denk is meer figuurlijk, Zooals die stok achter die deur te staan. Hoe gek de wereld zich ook mag vertoonen, 't Kwam nauwlijks voor in de geschiedenis, Dat daar waar menschenbroeders samenwonen Zoo alle gekheid op een stokje is. De landen die in vrede moesten bouwen Hebben het met elkander aan den stok, Door een gemis aan wederzijdsch vertrouwen, Gevoed door feilen nijd en diepen wrok. Men steekt elkaar een stok tussehen de wielen Waar men het ook maar even lappen kan, En velen die reeds van hun stokje vielen Zijn er het, zelf onschuldig, offer van. De adem stokt als je wilt concludeeren, Waar op den duur de wereld heen moet gaan, Wanneer men alle rede blijft negeer en Door stokstijf op z'n stuk te blijven staan. Die stok achter de deur mag ons al spijten, Wel zeker is, dat het zich zwaarder wreekt, iEn dat wij allen op een stokje bijten, Als men niet gauw daarvoor een stokje steekt. P. GASUS Weer groote activiteit der Russische uchtmacht. Twee duikbooten vernietigd De Britsche admiraliteit deelt mede: „Sedert op 9 Februari werd medegedeeld dat twee Duitsche duikbooten door een Britschen torpedojager tot zinken waren gebracht zijn drie groote Engelsche koopvaardijschepen n.l. het s.s. „Gretafield", groot 10.191 to|i, het s.s. „British Triumph", gi-oot 8.501 ton, en het s.s. „Sultan Star", groot 12.306 ton, tot zinken gebracht. Twee der betrokken Duit sche duikbooten echter zijn eveneens vernield In het geval van de „Sultan Star" heeft de duikboot zijn slachtoffer slechts een half uur overleefd" Reeds acht personen in arrest. Onderzoek wordt in verschillende plaatsen voortgezet. Naarmate het onderzoek in de oplichtingszaak met fournituren verder wordt voortgezet blijkt duidelijker dat niet alleen in de hoofdstad ge knoeid is met de watten, bestemd voor voering van militaire veldjassen. Voor rekening ;van het rijk werken reeds gerui- men tijd 300 confectionneurs. Onder hen zijn ma kers van tunieken en broekenmakers en daaren boven de vervaardigers van veldjassen. Alleen deze laatsten hebben zich aan oplichting ten na- deele van het rijk schuldig gemaakt. Van de drie honderd confectionneurs houden 46 zich met het maken van veldjassen bezig. Twee en dertig van hen werken in Amsterdam, de overigen zijn over het geheele land verspreid. Daarom zal ook in Groningen, Almelo, Enschedé, Tilburg, Breda, Den Haag, Delft en Haarlem moeten worden on derzocht of en zoo ja, in hoeverre deze confection neurs zich aan het geconstateerde strafbare feit hebben schuldig gemaakt. Het is natuurlijk zeer goed mogelijk dat de op lichting alleen in Amsterdam is gepleegd en dan nog slechts bij een beperkt aantal confection neurs. Hiernaar stelt de hoofdstedelijke politie momenteel een onderzoek in. De politie is er even wel van overtuigd dat behalve de reeds gearres teerde kleermakers nog andere confectionneurs in deze zaak gemoeid zijn. Zij heeft dan ook Woensdagmiddag nog enkele arrestaties verricht, zoodat zich thans acht personen in arrest bevin- ^en- Een 103-jarige. Morgen hoopt de heer J. M. Littig te Dordrecht zijn 103den verjaardag te vieren. De oude heer ge niet nog een vrij goede gezondheid. De nistori.cne weie.mo.ei. ie Ve.sse, op de Veluwe is Woensdag in «'«n™» opgegaan. - Het typisch bouwwerk, dat veel bekendheid genoot, dateert waarschijnlijk reeds uit de 14e eeuw HELSINKI, 15 Februari (Havas). Hoe wel het Finsohe hoofdkwartier heeft toege geven dat de Russen aan het Karelische front eenige steunpunten hebben bezet, is men niet van meening dat dit belangrijke gevol gen zal hebben. De Mannerheimlinie is nog steeds in tact. De tanks van 70 ton, dooi de Russen in den strijd, gebracht, hadden aanvankelijk hun psychologischen invloed op de Finnen, doch deze waren weldra ge rustgesteld, toen zij bemerkte» dat die pant sering dezer tanlks niet tegen het vuur van hun tankafweergeschut bestand was. Intusschen brengen de Russen steeds nieuwe troepen in het vuur, zonder zich ook maar eenigs- zins om de verliezen te bekommeren. De Finnen bieden met buitengewone hardnekkigheid tegen stand. Over het ijs van het Ladogameer en de Finsohe Golf hebben de Russen een reeks nieuwe aanvallen gedaan, doch zij werden door het vuur der kustbafcterijen teruggedreven. Volgens een Reuterbericht uit Stockholm kost het offensief aan de Mannerheimlinie den Rus sen enorme verliezen aan mannen en materiaal. Het aantal dooden en gewonden, dat in de twee weiken, dat de strijd hier duurt, aan Russische zijde is gevallen, bedraagt, naar men verklaart, 40.000. Om de aanvallers heen liggen duizenden met sneeuw bedekte lijken. De Russen, die zich in de voorposten aan het front van Summa hebben genesteld, hebben over een afstand van ongeveer 17 kilometers nog niets dan blokhuizen, tank vallen en andere geweldige verdedigings werken voor zich. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde wordt uit Helsinki vernomen dat de strijd op de Land engte van Karelië Woensdag iets minder leven diger was, doch de activiteit .van de Sovjet Rus sische luchtmacht boven het front was zeer groot. Driehonderd Russische vliegtuigen hebben bo ven het land gevlogen. Wiborg, Frederikshamm, Willmanstrand en Aabo zijn gebombardeerd. Wiborg verscheidene malen. Er braken verschil lende branden uit, maar volgens de laatste be richten waren er geen slachtoffers. Reuter verneemt uit Kajaani dat een Russische divisie, de 45e divisie, die dwars door het smalste deel van Finland tracht op te rukken, gevaar schijnt te loopen te wor den vernietigd en wel in den sector van Kuhmo, ongeveer 100 K.M. ten zuiden van Sumussalmi. De commandant der Finsche troepen verklaar de tegenover den Reu ter-correspondent: te Kuhmo staat nauwelijks meer dan een divisie tegenover ons. Nadat de Russen zich hadden in gegraven, hebben wij terstond patrouille na patrouille uitgezonden om hun verbindingen af te snijden. Ofschoon onlangs eenige versterking- is aangekomen, werd de Russische divisie in haar geheel geïsoleerd. De strijd duurt reeds twee weken en ik kan den afloop ervan niet voor spellen, doch tenslotte zullen de verbindin gen der Russen worden afgesneden als zij niet krachtige versterkingen ontvangen. In het Finsche leeerbericht over 13 Februari wordt gezegd: „Op de landengte van Kareliê heeft de vijand krachtige aanvallen gedaan, doch alleen In de richting van Summa is hij er in geslaagd en kele vooruitgeschoven Finsche stellingen te be zetten, de meer achterwaarts gelegen stellingen van de Finnen werden niet doorbroken. De aan vallen van de Russen werden met groote verlie zen voor den vijand teruggeslagen, duizenden zijn gesneuveld en dozijnen tanks werden ver nield. De strijd duurt onverminderd voort. Ten noordoosten van het Ladogameer hebben de Finsche troepen een aanvau van den vijand teruggeslagen, twee vijandelijke tanks werden vernield. In de richting van Kuhmo werd een bataljon in de pan gehakt en een aantal stellingen bezet. Aan de andere fronten activiteit van patrouil- De batterijen van Björkö hebben een divisie van den vijand welke over het ijs naderde onder vuur genomen en zware verliezen toegebracht, ook zijn talrijke tanks tengevolge van het ar tillerievuur door het ijs gezakt. De Noord-oostelijke kustverdediging heeft eveneens successen geboekt. De Finsche lucht macht is slaags geweest met vijandelijke vlieg tuigen en heeft met succes vijandelijke stellin gen gebombardeerd. In het achterland heeft de vijandelijke lucht macht hommen geworpen op de steden Lahti, Heinola en Porvoo, alsmede op verscheidene dor pen, waardoor talrijke branden zijn ontstaan en verscheidene burgers zijn gedood of gewond. Aan het front was de activiteit van de vijande lijke luchtmacht levendiger, de stad Wiborg werd opnieuw gebombardterd, naar schatting hebben enkele honderden vliegtuigen van den vijand boven Finsch gebied gevlogen. Finsche jacht vliegtuigen en de luchtdoelartillegrie hebben 17 vijandelijke toestellen neergeschoten, dit aantal is gecontroleerd, vermoedelijk zijn nog twee vliegtuigen omlaag geschoten. In den strijd bij Summa zijn meer dan 30.000 Russen gesneuveld en meer dan 200 tanks ver nield. De toestand bij Summa is ernstig, doch niet hopeloos, de stad Wiborg wordt nog steeds beschoten door het verdragend geschut van den vijand. De vijandelijkheden duren dag en nacht on verminderd voort en naar schatting gebruiken de Russen thans 56 divisies stormtroepen. Naar vernomen wordt gebruiken de Russische solda ten metalen schilden van ongeveer 60 cJM. hoog om zich tegen het vuur van de Finnen te be schermen". Het Woensdag uitgegeven legerbericht der Sovjets luidt: „Op 14 Februari activiteit van verkenners. De hevige bedrijvigheid van artillerie-een heden en artillerie werd voortgezet in een aantal sectoren. Op de Karelische land engte duren de succesrijke acties der Sovjet troepen voort. De vijand is niet ln staat de aanvallen der Sovjettroepen te weerstaan en trekt terug, waarbij hij zware verliezen lijdifc. Ofschoon eenige vooruitgeschoven posten door de Sovjets zijn bezet. Als gevolg van de succesrijke acties hebben die Sovjettroepen op 14 Februari 16 vijandelijke verdedigingswerken genomen, waaronder acht ijzeren en betonnen artillerieforten. De Sovjetluchtmacht heeft actief vijandelijke troepen en militaire doelen gebombardeerd en. verkenningsvluchten ondernomen". Nieuwe lichtingen opgeroepen. In de Finsche hoofdstad zijn nieuwe lichtingen onder de wapenen geroepen, n.l. de mannen ge boren in 1897. In verband hiermede merkt men te Helsinki op dat hoewel de Finsche verliezen gering zijn in verhouding' tot de verliezen van de Russen, zij toch groot zijn voor een land van drie en half millioen inwoners, dat tegen een zestig maal talrijker vijand strijdt. ,De wereld, moet daarom niet vergeten, dat Finland mannen noodig heeft". VANAF VRIJDAG -.Sm m •I'S. ■■v m elke kamerdBeft zijn liefde - zijn drama - zijn spanning - zijn eigen atmosfeer! regie van Vóór de Pauze CONRAD VEIDT Novafilm. - Toegang 18 jaar (Adv. Innen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1