IJmuider Courant Nederlandsch tankschip na explosie vergaan REX THEATER Jt'a wouw heeft talent DAGBLAD VOOH VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN pe Brand van Borgaa. Zweden zal voor Finland doen wat het kan. De Wapensmokkelaars van Manilla Tusschen Vuur en IJs Wat 'n bedrijf. Bommen op Zweedsch stadje. Wetsontwerp inzake oorlogswinst De „Tara" door explosie getroffen 25e JAARGANG NO. 96 Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Gr. a, 93 Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Houtstraai rmirant: Kennemerlaan 42, IJmulden, Omuide' ^-ou rxm Postqiro 310791 Alle Advertenties, Telefoon «ui-, voor dit blad, worden kosteloos t de Kennemer Courant. „pgenome" Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Dimtie. P W PEKRPBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteuri ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 22 FEBRUARI 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, pa* maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. ons nummer van gister schreef onze bij zon - in Finland over den branid van a Ik vraag u, zijn stuk vooral te lezen. Niet B°S ik daarmee haat tegen de Russen poog te T eken. Dat is niet mijn doel. De eenige kans dat -ooit vrede in Europa krijgen is gebonden aan hfc besef, dat er een eind moet komen aan de uwige. 'domme kweekerij van volkenhaat. Wie 66 it trouwens, als hij rustig nadenkt, geen mede- V°d ook met de massaas van die Russische troe- '1J 61 die in een strijd gedreven worden waarvan zij ^et doel zelfs niet kunnen bevroeden. Geplaatst or de keuze,zelf neergeschoten te wonden of voor- V rts te gaan en op anderen te schieten kiezen Tuit instinct tot lijfsbehoud, het laatste. Mis- hien schiet de verdediger mis, misschien wor den zij niet te zwaar gewond en door het Roode Kruis gered. Of misschien worden zij wel ge- angen genomen, zooals duizenden vóór hen. Er V jn kansen op lijfsbehoud in het voorwaarts ^aan. Zoo hebben de huurlegers der historie ook vaak gevochten. pe Nederlandsche 'journalist, die ons sinds het begln dezer maand in reeds meer dan twintig artikelen van zijn indrukken en ervaringen in Finland heeft verteld, is diep ontroerd door het aanschouwen van den brand van Borgaa. Hij had dat oude stadje, vol historie en kunst,-ver zamelplaats van Finsche schilders, beeldhouwers en literatoren, een brandpunt van cultuur dat ver buiten de linies lag en geen enkel „militair doel wit" opleverde, tien dagen tevoren bezocht. En toen had hij er met bewondering over geschre ven, omdat hij daar Finland's hooge beschaving sterk aangevoeld en er zooveel schoons bewon derd had. Hij keerde er terug toen in Helsinki de tijding hem bereikte dat Russische vliegers het domweg, wreedweg in brand gestoken hadden. Hij vond de hel in Borgaa en hij schildert die hel. Hij spreekt van den onoverwinnelijken weerzin tegen den oorlog, die hem vervulde, van het afgrijzen waarmee hij granaten zag, van het hopelooze gevoel van machteloosheid tegenover dit beest achtig' bedrijf. Deze getuige van de misdaad bevestigt in zijn brandend verzet tegen zooveel verschrikking en onrecht hetgeen jarenlang door zooveel strijders voor den vrede en ook door mij in dit blad' die eindeloos gewaarschuwd hebben, is gezegd: men moet den oorlog voorkomen, lapmiddelen baten niets, reglementeering en „humaniseering" van den oorlog is onzin, want men „vermensche- lijkt" niet wat onmenschelijk is. Het blijkt niet alleen in Borgaa. Ook in andere Finsche steden .en dorpen. En op zee. Men bepaalt zich volstrekt niet tot „militaire doelen", men houdt zich niet aan conventies, er wordt zelfs met mitrailleurs uit vliegtuigen geschoten op mannen, vrouwen en kinderendie allen als burgers onschendbaar heeten te zijn.En als de oorlog in West-Europa te land mocht losbarsten zal hij evenmin „hu maan" wezen, want humaan beteekent mensche- lijk. En aan dat begrip hechten wij nog een hooge beteekenis en met recht, omdat wij ieder voor ons zelf weten en voelen wat het zeggen wil en het geëerbiedigd willen zien. Dus is het mensche- lijk. Ik heb nog iets meer te zeggen over dien brand van Borgaa. Onze medewerker schrijft, dat zeven tien Russische toestellen boven het stadje ver schenen, dat twaalf minuten tevoren luchtalarm was gegeven, dat er dus voor de menschen tijd was om de schuilkelders te bereiken. Hij geeft te kennen dat er weinig slachtoffers zijn gevallen, ofschoon men het niet precies heeft kunnen vaststellen. De bevolking van het stadje was trou wens grootendeels geëvacueerd, al lang tevoren, Maar binnen enkele minuten stichtten tweehon derd brandbommen drieëntwintig branden, die gelijktijdig uitbraken, terwijl twintig zware ex plosieve bommen „heele huizen en straten ver nielden". De lichte brandbommen sloegen door alle daken en vloeren heen, ofschoon zij klein waren. Dat is belangwekkend, nietwaar? Het is een inlichting van beteekenis voor onze Nederland sche luchtbescherming. En de andere genoemde gegevens hebbep ook die waarde. Zij geven een beeld van hetgeen met een paar honderd projec tielen in eenige minuten tegen een stad klein of groot, dat doet er in dit geval niet toe mis daan kan worden. Wij moeten dat wel weten, want wij moeten zoo goed mogelijk voorbereid zijn en blijven, voor het geval dat zulk een ramp ook ons land zou treffen. Het baat niets, hetgeen dan gebeuren zou milder voor te stellen dan het zou zijn. Integendeel: het schaadt, want het zou de voorbereiding kunnen verzwakken. Zoodra onze medewerker terug is uit Finland zal ik hem dan ook verzoeken in eenige artike len, op grond van zijn ervaringen, nauwkeurig uiteen te zetten hoe de Finsche luchtbescherming werkt en wat naar zijn meening dus voor de Ne derlandsche vereischt wordt. Dat zal van groot practiseh belang zijn. Het is niet aangenaam deze dingen naar voren te brengen, maar als het noodlot ooit ons land mocht treffen zullen wij even goed georganiseerd, even vastberaden en moedig als de Finnen moe ten zijn R. P. Van de 39 opvarenden worden er 26 vermist WOENSDAGAVOND heeft een Engelsch vrachtschip dertien leden van de bemanning van het Nederlandsche tankschip „Den Haag" van de N.V. Petroleum Industrie Maatschappij te 's-Gravenhage, dat met een lading van 11.800 ton petroleumproducten voor de Standard American Petroleum Com pany van New-York op weg was naar Rotterdam, te Londen aan wal gebracht. Het schip blijkt op 15 Februari honderdvijftig mijl ten Noordwesten van Oues- sant op een mijn te zijn geloopen of door een torpedo te zijn getroffen. Daardoor is de vrees van de directie der N.V. Petroleum Industrie Maat schappij bewaarheid, welke vrees ontstaan was doordat er sinds 14 Februari geen contact meer was geweest met het schip, dat ongeveer 20 Februari te Rotterdam had moeten aankomen. Op 14 Februari bevond het zich naar schatting ongeveer 400 mijlen ten Westen van Lizard. Na 14 Februari was slechts één bericht ontvangen, dat met het schip verband hield, n.l. dat een reddingboot met den naam „Den Haag" in de omgeving van Lizard was aan gespoeld. Woensdagavond heeft de reederij van agenten te Londen een nader telegram ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat het tankschip op 15 Februari des namiddags te 13.15 uur door een explosie midscheeps aan stuurboord is ge troffen. De bemanning ging in drie sloepen. Hiervan is een sloep, waarin 13 opvarenden, na 75 uur door een Engelsch schip, de „Glenorthy" waargenomen. Dit vaartuig heeft de 13 schip breukelingen aan boord genomen en Woensdag avond aan wal gezet. Het tankschip „Den Haag" had een totale beman ning van 39 koppen. 26 opvarenden worden dus nog vermist. De namen der geredden zijn: C. Wijker, kapi tein; S. Verbeek, eerste machinist; H. G. Schimmel, assistent machinist; J. Vermeer, magazijnmeester; W. Damen, Bootsman; G. Assenberg, olieman; H. Johns, bediende; J, Kuiper, hofmeester; A. Visser, tweede kok; N. van der Wagt; P. G. Zevenbergen L. Bredins, matrozen en J. van der Meer, logies- jongen. Alle leden- der bemanning, 39 in totaal, waren van Nederlandsche nationaliteit, voor het meeren- deel te Rotterdam woonachtig. De directie der ree derij heeft de familieleden van de opvarenden van wie zij thans nog geen bericht heeft ontvangen, dat zij gered zijn, meegedeeld, dat zij op het ergste voorbereid moeten zijn. Deze mededeeling is o.m. gezonden aan de echtgenoote van den derden stuur man, die te Haarlem woonachtig is. Granaal behoedt trawler voor den ondergang. Een projectiel met kuren. Een Engelsche officier, die het bevel voert over een kustbatterij in de Fir.th of Forth, heeft giste ren een ongeladen honderd-ponds-gramaat laten afschieten voor den boeg van een trawler, die men den wissen ondergang in een mijnenveld tegemoet zag varen. Dit sein deed den trawler stoppen, doch ongelukkigerwijs sprong het projectiel van het wateroppervlak terug, scheerde vervolgens over enkele idaken, drong door het dak van een fabriek en sloeg daarna door twee kamers van een woon huis, als gevolg waarvan een vrouw en een kind licht gewond werden. ün een officieele verklaring wordt gezegd dat het snelle optreden van den batterij-commandant on getwijfeld de bemanning van den trawler van den ondergang heeft gered. Echter moet op de eigen belangen gelet worden. Hansson bevestigt bet ingenomen Zweedsche standpunt. De Zweedsche minister-president, Hansson, heeft Woensdag in de Eerste Kamer van den Zweedschen rijksdag verklaard dat het tijdens het debat in de regeering uitgesproken vertrouwen niet mieuw is, daar de politiek ider regeering te dien aanzien sinds lang was vastgesteld. De wil der regeering Fin land te helpen, werd niet zoozeer in woorden, doch voortdurend in daden betoond. De Finsche stap, waarbij doeltreffender hulp werd gevraagd in den vorm van interventie van geheele Zweedsche mi litaire detachementen, was niet officieel, doch is besproken tijdens particuliere gesprekken tusschén individueele leden der beide regeeringein. Hansson -zeide dat Zweden vastbesloten is zijn politiek voort te zetten in de hoop, idat wat gedaan zal kunnen worden, nuttig voor Finland zal zijn. In zijn hoedanigheid van minister-president van Zweden moet hij zich evenwel vooral de belangen van Zweden voor oogen houden. Unden, de gewezen minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in eén groote redevoering, een algè- meene solidariteit van alle Zweden met Finland geconstateerd. Het door Zweden ingenomen stand punt is volgens spreker de eenig practische politiek onder de huidige omstandigheden. Vanaf VRIJDAG A S. WARNER BAXTER en LORETTA YOUNG in Een dier vermakelijke huwelijksconflicten waarvan de hoofdpersonen het geheim kennen. Vóór de pauze SPANNING ACTIE SENSATIE ZONDAGMORGEN 11 UUR het cultureele filmwerk: Een film over Zwitserland. (Adv. Ingez. Med.) De ondergang van de „Daring". De Britsche Admiraliteit publiceert een lijst met de namen van 156 opvarenden van den op 19 Fe bruari ge torpedeerden torpedojager „Daring", die vermist worden en vermoedelijk verdronken zijn. (Er zijn nu elf arrestaties' ver richt in verband met de knoeie rijen met watten bij de levering van uniformen voor het leger.) Wat er in de laatste weken Uit die watten is gehaald, Wordt door iedereen bekeken. Als nou wel heel bar bepaald. U hebt er wel van gelezen, Wat de krant er over had, Ik kan er dius kort mee wezen, Wat 'n watten, 't is je wat. Heel en half wat zoo vertoonen, Is iets dat geen lachlust wekt En men zal het niet verschoonen, Nu het eenmaal is ontdekt, 't Meerendeel van de soldaten, Zit er ook in andren zin, Om 't daarbij maar te laten, Toch al niet zoo warmpjes in. Dien bewakers van ons leven Gaven deze lieden nou, In hun kil hebzuchtig streven, Wat je noemt een watje-kou. 't Zal nu uit zijn met de winsten Van 't complot, zoo wijd vertakt, Want ik denk, dat zij tenminste Niet in watten zijn gepakt. Oslo-staten openen gemeen- schappelijken nieuwsdienst. Heli-station te Amsterdam ingericht. In November 1939 werd te Amsterdam een ver gadering gehouden van de directeuren der natio nale nieuwsagentschappen van de Oslo-staten (Bel gië, Denemarken, Finland, Nederland, Noorwegen en Zweden), waarin de mogelijkheid werd bespro ken van het instellen van een gemeenschappelij- ken berichtendienst volgens het z.g. Heli-systeem. Het doel hiervan was eenerzijds om aan de deel nemende bureaux objectieve berichten uit de res pectieve landen te leveren anderzijds om het den anderen geallieerden persbureaux in Europa mo gelijk te maken de berichten uit de genoemde lan den te ontvangen door middel van het Heli-systeem teneinde aldus aan die berichten de grootst moge lijke verspreiding te geven. Deze nieuwsdienst is thans nadat gedurende eenigen tijd proef-uitzendingen waren geschied werkelijkheid geworden door de inrichting van een draadloos station te Amsterdam. De onderscheide ne bureaux sturen de berichten uit hun eigen land per telex of telegram naar Amsterdam, vanwaar deze berichten door het Heli-station opnieuw wor den uitgezonden. Volgden de Russen een verkeerde spoorlijn Krachtig protest bij de Sovjet regeering. Russische vliegtuigen hebben Woensdag middag het Zweedsche stadje Pajala, dat op vijf mijlen van de Finsche grens in het dal van de Tome Elf is gelegen, gebombardeerd. De toestellen vlogen op een hoogte van 4000 tot 5000 meter over het dorp en wierpen ongeveer 50 explosieve bommen en verschei den honderden brandbommen uit. De bommen kwam midden in het dorp terecht en veroorzaakten brand in drie huizen. Er werd een aanzienlijke materieele schade aangericht. Verscheidene projectielen kwamen bij de kerk terecht, waarvan enkele ruiten werden vernield. Een zagerij werd vernield, doch de arbeiders wisten zich in veiligheid te brengen. Het schijnt, dat er geen doodien of gewonden zijn gevallen. Na het bombardement verwijderden de vlieg tuigen zich in de 'richting van Finland. Het Zweedsche telegraafagentschap ver neemt, dat het ministerie van buitenlandsche zaken aan het ?Aveedsche gezantschap te Moskou instructie heeft gegeven, bij de Sovjet-regeering krachtig te protesteeren tegen het bombardement. De commissaris van politie te Lulea deelde naar aanleiding van het bombardement van Pajala aan United Press mede dat geen burgers werden gedood. Het aantal gewonden is niet be kend. De bedoeling der Russen was vermoedelijk om een belangrijke stad zooais Jönsuu of Kolari te bombardeeren, maar zij zullen een verkeerde spoorlijn hebben gevolgd en daardoor Pajala hebben getroffen. In Zweden zullen de tegen standers van de militaire noninterventie in Finland dit bombardement vermoedelijk in het debat te pas brengen, De Zweedsche stad Pajala heeft 480*0 inwoners; 92 percent dier bevolking zijn Finsche Zweden. Telefonisch wordt van ooggetuigen vernomen dat het Russische bombardement een ware pa niek in het kleine stadje teweeggebracht Ieder trachtte zich hals over kop in veiligheid te brengen. De bommen werden geworpen op een gebied van ongeveer twee kilometer en de vliegtuigen concentreerden hun pogingen klaar blijkelijk op de vernietiging van het spoorweg station, de brug over de Torne Elf buiten de stad en op de kerk. Dit doel werd niet bereikt of schoon de kerk licht beschadigd is. De bevolking dacht aanvankelijk aan een manoeuvre van Zweedsche vliegtuigen, zoodat de paniek eerst ontstond toen de eerste bommen werden gewor pen. Een bom vernietigde een kleine ongebruikte ziekenhuisruimte, een andere trof een school; hierbij kwamen geen ongelukken, voor. De minister van financiën deelt in zijn memo- •e van antwoord aan de Tweede Kamer betref- ende het wetsontwerp tot instelling van een eningfonds mede, dat het ontwerp tot heffing tiifl 00rlogswistbelasting reeds sinds eenigen late departement van financiën heeft ver- Voor de nuisye. ooien aer gemobiliseerde Fransche soldaten wordt tegen geringen prijs lederen dag een warme maaltijd beschikbaar gesteld. De uftdeelina te Parijs waar niet minder dan 31 van dergelijke gaarkeukens zijn opgericht (Nederlandsch schip) VAARTUIG GEZONKEN. Opvarenden gered. Van het 4760 ton metende Nederland sche s.s. „Tara" is bij de N.V. Maatsch. „Vrachtvaart" te Rotterdam be richt ontvangen dat dit schip op 60 mijl Zuidwest van Kaap Finisterre door een explosie is getroffen. Het schip is gezonken. De „Tara" was op weg van Bahia Blanca naar Rotterdam met een lading graan, geconsigneerd aan de Nederlandsche regeering. Het schip meet 4760 ton. Het werd in 1929 op de werf van Piet Smit Jr., te Rotterdam, ge bouwd. Omtrent de oorzaak van de ontploffing is niets bekend. De opvarenden, 35 personen, zijn gered.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1