IJmuider Courant Viborg bleef in Finsche handen. ELZER's S"ld« Omlijsten Italiaansche prinses geboren. DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMLIDFIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Verdedigingslinie op de Karelische Landengte hield stand. dancing toïtUetmua Maria Gabriella, hei derde kind van hei kroonprinselijk paar. Filmjubileum. REX Tusschen Vuur en IJs IAARGANG NO, 98 i rturens Costet, Maatschappij voor Uitgave Louren» Courant-Uitgaven en Algem Drukke,I] N.V. Gr. 9^ Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Houtstra3' J rourant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, jjmulder co" 5301 Postgiro 310791. Alle Advertenties, jelefoon o OP9«oven opgenomen voor dit blad, worden kosteloos de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 24 FEBRUARI 1940 Abonnementen per week /0.12J4, p« maant! 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex« Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meel! ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting^ Ingezonden mededeellngen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-5 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. [(noeiers. (s gebleken dat er geknoeid was bij de van uniformen aan het Rijk. Groote hoe- leve" f.n watten waren „achterovergedrukt", een elegante uitdrukking het pleegt te 'men en vla den kettinghandel werden zij ten- Ttte weer aan het Rijk te koop aangeboden, t bleek een te avontuurlijke loop van zaken te vom de oorspronkelijke daders, want de zaak """diezelfde dagen ontdekte men in Bilthoven feen middenstander, wiens opslagplaats grens- I 7 aan een soldatenkeuken, groote hoeveelheden I fpvensmiddelen van de militaire koks had gekocht I 1 verhandeld. Die waren op de rantsoenen van I 'f troep beknibbeld. En handelaar en koks wer- 5 Ingerekend; de laatsten juist toen zij klaar jouden om mee te gaan naar een vroolijke uit- I voering van O. en O. Aan deze beide zaken, waarin de man die voor He verdediging des lands moet opkomen respec- I tievelijk in zijn Meeding en zijn voeding werd benadeeld, was de nog veel leelijker affaire voor- „aan van den aannemer, die versterkingen bouwde waarin hij knoeide met de materialen. Het waren dientengevolge verzwakkingen in- ulaats van versterkingen van onze defensie ge worden, hetgeen de bedrijver blijkbaar niet kon I schelen' als hij er zelf maar wat meer-aan ver- ^Nu jaagt men weer op nieuwe knoeierijen. De Amersfoortsche politie heeft een gezelschap zand- rijders ingerekend, dat zij verdenkt van schrij ven met dubbel krijt, zoodat het Rijk veel meer zou hebben betaald dan het ont- I ^Qgen heeft. En de Haarlemsche gemeentepo litie0 en militaire politie zijn bezig met een on derzoek inzake de betaling van gevorderde auto's, waarbij het vermoeden overheerseht dat het Rijk onwillens betalingen heeft gedaan aan lieden, die heelemaal geen recht op deze duiten hadden. uit deze opsomming van enkele gevallen, die den eerlijken burger op velerlei wijze terecht kwetsen in zijn vaderlanderschap, in zijn ge voel voor saamhoorigheid in benarden tijd, in zijn vertrouwen in zijn medemenschen en in zijn be sef, dat zijn noode gemiste zware belastinggeld dan ook geheel ten bate van het algemeen moet komen- blijkt wel dat er heel wat geknoeid wordt. En daar komen de spionnage-zaken dan I nog bij. De zaak tegen de indertijd gearresteerde Haagsche ambtenaren zal binnenkort voor de rechtbank komen. Nu wordt uit Groningen be richt dat daar zes menschen gearresteerd zijn, waaronder vijf Nederlanders en maar één vreem- I deling, die eveneens van spionnage worden ver- dacht. Als die vijf Nederlanders schuldig büj- 1 ken te zijn hebben zij ons allen verraden. Dan hebben zij ondermijnd wat wij allen en de meesten onzer met persoonlijke opofferingen I pogen te bereiken: het behoud van onze vrij heid en onafhankelijkheid. Dat is nog heel wat lager dan knoeierijen met watten, kruideniers waren en zand en beweegt zich op vrijwel het zelfde peil als het bouwen van verzwakkingen lnplaats van versterkingen. Wij kunnen hoopvol zijn omtrent de toekomst ook in dit soort aangelegenheden, maar zullen erop moeten rekenen dat er, zoolang deze oorlog duurt, nog wel meer knoeizaken aan het licht zullen komen. Dat zeg ik op grond van historische aanwijzingen. Oorlog heeft een slechten invloed op de menschheid, niet alleen in zijn onmiddel- I lijke uitingen. Hij werkt demoralïseerend en aller- j lel zwakke lieden, die in normalen tijd misschien op de been gebleven waren, worden daarin mee- gesleept. Ook nemen de kansen van de knoeiers I toe in de ongewone omstandigheden die een mo bilisatie meebrengt. En avonturiers krijgen hun gelegenheid tot onderaardsch gewroet in de spionnage waarin veel internationaal schuim op borrelt. Maar niét altijd gezien en als zoodanig herkend wordt. Tijdens den vorigen oorlog werd er ook zwaar aan spionage gedaan en niet het minst in de neutrale landen. Ook nu gebeurt dat. Sinds den vorigen oorlog is trouwens ook de befaamde „pro paganda" tot ontwikkeling gekomen, die vol strekt niet schroomt zich uit te strekken tot het zaaien van onrust en ontmoediging. Ik heb op deze plaats al bij herhaling gewaarschuwd tegen de gevaren en de onbetrouwbaarheid van „het gerucht", dat vele menschen in hun tukheid op nieuwtjes maar grif aanvaarden en verder ver tellen. Het schijnt goed er nog eens op te wijzen, dat geruchten niet altijd bij toeval als pro duct van de een of andere kletskous ontstaan. Zij kunnen ook wel eens met opzet gelanceerd zijn. Voorzoover zij niet alleen onrust maar ook ontmoediging inhouden zij men herinnerd aan de artikelen, die wij dezer dagen nog geplaatst heb ben ter uiteenzetting van de sterke ontwikkeling en de hechtheid onzer landsverdediging. Als men die mededeelingen, die geen gerucht maar de waarheid behelzen, verder vertelt doet men een Boed werk en levert een tegengif tegen het alar- meerende gerucht, dat gelogen is. R. P. OVERHEMDEN enorme collectie BETERE PASVORM HEERENMODEHUIS ZEEWE.G 78 IJ M U I D E N - OOST (Adv. ingez. Med.) van foto s, plaatwerk, schilderstukken enz. "KUNSTHANDEL ARTISTIEK" Kalvemr. 8, IJmuiden-O., Tel. 5705 (Adv. Ingez, MeiJ Vrijdag zoo meldt United Press uit Helsinki is de tweede Finsche verdedi gingslinie ten Zuiden van Viipuri (Viborg) intact gebleven en verscheidene Russische aanvallen sedert de schemering, werden af geslagen. De hoop der Russen om dezen dag een groote feestdag van de Sovjet- Unie Stalin deze stad als geschenk aan te bieden is niet in vervulling gegaan. Viipuri behoort nog steeds aan Finland. De Rus sen doen hun uiterste best voor een door braak, maar tot dusverre blijft de Finsche linie ondoordringbaar. De verliezen van den vijand blijven zich op stapelen ondanks hun „gordijnvuur" van artil lerie en hun vele tanks. Vele van die tanks zitten vast in de hoog liggende sneeuw. Er is een nieuw „niemandsland" ontstaan in de streek van Koivisto op het vasteland, welk gebied voortdurend onder vuur wordt genomen door de batterijen der forten op de meer afgelegen eilanden om Koivisto, die zich. nog in Finsche handen bevinden. De heldhaftige bezetting van het eiland Koi visto gaat voort alle Russische aanvallen af te slaan Van betrouwbare zijde verneemt de United Press-correspondent dat niet minder dan 4000 Bussen gesneuveld zijn bij hun poging om over het ijs dit eiland te bereiken. De Finnen lieten hen binnen het bereik van hom kanonnen komen en schoten vervolgens hun projectielen over de hoofden der Russen in het ijs, dat brak 'en de terugtocht onmogelijk maakte. Een welgericht mitrailleur- en ge weervuur .maaide daarop de aanvallers weg. Het offensief op de Landengte was gisteravond 24 dagen oud. In neutrale militaire kringen schat men dat de Russen hierbij 80.000 man hebben verloren, dooden en gewonden tezamen. legerbericht. Het Finsche legerbericht van Vrijdag luidt „Te land: Op die Landengte van Karelië tus schen de Finsche Golf en het Muola meer hebben de Finsche troepen alle vijandelijke aanvallen afgeslagen alsook de aanvallen in de richting Ilasome, Nakkijarvi, het station Kaïmere en Lei- pasuo. Gedurende den dag wei-den zestien tanks vernield. Tusschen het Miuolameer en het Aura- paameer heeft de vijand twee aanvallen gedaan, beide keeren liet hij een bataljon dooden op het slagveld achter, een detachement, dat over het ijs van het Aurupaameer bij Stikamiemi poogde aan te vallen, werd teruggeslagen en telde 800 dooden en meer dan 100 gevangenen. De Finnen hebben bovendien tientallen mitrail leurs en ander oorlogstuig buitgemaakt. Een aanval ten oosten van Salmenkaitas werd afge slagen, evenals een reeks aanvallen bij de Tai- pale. Ten noordoosten van het Ladogameer gaan de Finnen voort met het zuiveren van de steun punten der Russen, welke Donderdag zijn bezet. Nog een aantal R-ussische steunpunten werden veroverd. De oorlogsbuit is hier belangrijk, o.a twaalf stukken geschut, meer dan vijftig mi trailleurs, tien veldkeukens, tractors, pantser wagens en munitie. Bovendien werden zes pantserwagens vernield. In den sector Kuhimo waren patrouilles zeer actief, verscheidene vij andelijke detachementen werden vernield. Van de overige deelen van het front valt niets te melden. In de lucht: De Finsche luchtmacht heeft op 2:2 Februari de verkennings- en bomibardements- vluchten boven de kantonnementeri- en concen traties van de Russische troepen voortgezet. Bo ven die operatiezöne was de activiteit van de Sovjet Russische luchtmacht zeer levendig, voor al benoorden het Ladoga meer, Kajaani, Kon- tissaoki, Rovaniemi en een aantal andere plaat sen. Naar tot nu toe werd gemeld, zijn bij deze bombardementen twaalf vrouwen en kinderen gedood. De vijand liet een aantal parachute- springers omlaag springen, doch zij werden ge dood of gevangen genomen. Volgens bevestigde mededeelingen is een vijandelijk vliegtuig omlaag geschoten, terwijl een ander vermoedelijk is vernield. Verder zijn de wrakken gevonden van vliegtuigen, welke Don derdag als vermoedelijk verloren werden gemeld". legerbericht. Het Vrijdag uitgegeven Sovjet legerbericht luidt: „Op 23 Februari heeft zich niets van belang aan het front voor gedaan. De diepe sneeuw en mist op de Karelische Landengte verhinderen operaties. De Sovjettroepen hebben twaalf vijandelijke verdedigingswerken bezet, waaron der vier stalen en betonnen artillerieforten. Gezien het slechte weer bleef, het optreden der lucht macht beperkt tot-verkenningsvluchten". UITGEEST (Dansen- ZONDAG 7 uur NICK WHITE'S Show-, Dans en Stemmingsband. (Adv. Ingez. Med.) Twee schepen als verloren beschouwd. De Noorsche „Telnes" en de Britsche „Leo Dawson". De reeders te Bergen van het Noorsche stoomschip „Telnes" (2550 br. reg. ton) verkla ren dat er ernstige reden is te onderstellen dat dit schip op weg van New York naar Nederland en België met een gemengde lading en een be manning van achttien koppen verloren is ge gaan. Sinds het schip op 9 Februari uit New York was vertrokken-, heeft men niets meer vernomen. Uit Londen meldt Reuter dat het Britsche stoomschip „Leo Dawson" (4330 ton) bijna drie weken over tijd is. Men vermoedt dat het met man en muis is vergaan. Het Italiaansche Kroonprinselijk paar. ROME, 24 Februari (Reuter). De prinses van Piemont, gemalin van kroon prins Umberto, heeft vanochtend het leven geschonken aan een dochter. De nieuwe Prinses heeft de namen Maria Gabriella ontvangen. Zij is het derde kind van het prinselijk paar. In September 1934 werd prinses Maria Pia, in Februari 1937 prins Victor Emmanuel gebo ren. Voor het koninklijk paleis te Napels, waar Maria Gabriella het levenslicht aanschouwde, stond een dichte menigte, die bij het verne men van de prinselijke geboorte een geest driftig gejuich aanhief. Prins Umberto is gisteren met zijn moeder, koningin Elena uit Rome naar Napels vertrok ken, terwijl de koning vandaag te Napels ver wacht wordt. De kleine prinses zal weldra door den kardinaal-aartsbisschop van Napels worden gedoopt in een kamer welke grenst aan het slaapvertrek der prinses van Piemont. Maria Gabriella heeft een gewicht van acht pond. Rome in feeststemming. ROME, 24 Februari (Stefani). De ge boorte van prinses Maria Gabriella is in het geheele land met de grootste vreugde verno men. Te Rome werd de blijde tijding van ochtend te 8 uur met kanongebulder bekend gemaakt. Overal werd de vlag uitgestoken. (Deze week ivordt het duizendste Polygoon-journaal in de biosco pen vertoond.) Hulde, hulde, Polygoon, Duizend keer spant weer een kroon, Op uw journalistisch werk, Met het welbekende merk. Duizend malen, Polygoon, Waarlijk, het is niet gewoon, Altijd zorgen voor een beeld, Dat ons boeit en niet verveelt. Duizend keeren, Polygoon, Aller achting zij uw loon, En een motie (allen voor) Draai, in goeden zin, maar door. Duizend malen, Polygoon, Beelden tragisch, beelden schoon, Alles binnen onze grens Dient als voedsel voor uw lens. Nogeens duizend, Polygoon, Fraai van beeld en fraai van toon, Als een toon-beeld van techniek In de film-journalistiek. P. GASUS. Het Huis Assumburg", Assendelft DANSEN Zondag Nergens zoo fijn als in de dancing van Cor Kleyn Zondagmorgen 1 1 UUR 'n film over Zwitserland WATERPOLO Algemeene vergadering H. V. G. B. 2 ORKESTEN 's Middags en s avonds vrij dansen (Adv. ingez. Med.) Overlast van sneeuwophoopingen. Vragen van den heer Van der Weyden beantwoord. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Van der Weijden betreffende den overlast, welken het verkeer ten plattelande ondervindt van sneeuwophoopingen, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken als volgt geantwoord: Het is den minister bekend, dat de sterke sneeuwval de communicatie op tal van plaatsen ten plattelande heeft bemoeilijkt. De vraag, of bepaalde wegen en, zoo ja, welke het meest, in aanmerking komen om te worden ontdaan van overlast veroorzakende sneeuwop hoopingen staat ter beoordeeling van de instanties, welke belast zijn met het beheer en onderhoud der wegen en niet van den minister. Dat zeer vele plaatselijke besturen een afzijdige houding zouden hebben" ingenomen ten aanzien van het sneeuwruimen, eenerzijds omdat niet alle binnen het territoir der gemeente gelegen wegen bij haar in onderhoud zijn, anderzijds omdat voor de e.v. daaraan te werk te stellen arbeiders geen bijdrage meer verleend zou worden als werkloo- zensteun en de gemeenten dit dus geheel zouden moeten betalen, is den minister niet bekend. Voor zooveel betreft de financieel van het rijk afhan kelijke gemeenten kan hieraan worden toegevoegd, dat in alle gevallen, waarin een gemeentebestuur zich tot het departement van Binnenlandsche Za* ken heeft gewend, is medegedeeld, dat de finan- cieele afhankelijkheid der gemeente geen beletsel behoefte tè zijn tegen het doen van onvermijde lijke uitgaven voor het opheffen van verkeersbe- lemmeringen. Ten aanzien van de inschakeling van de werk verschaffing bij sneeuwruiming moge de minister verwijzen naar hetgeen zijn ambtgenoot van Sociale Zaken ter zake heeft medegedeeld in de Eerste Kamer der Staten-Generaal bij de behandeling der begrooting van zijn departement voor 't jaar 1940. SCHIPBRUG TE DOESBURG WEGGENOMEN. DOESBURG, 22 Februari. In verband met den dreigenden ijsgang is hedennacht de schip brug over den IJsel te Doesburg weggenomen. Generaal Von Gronau overleden. Bekend uit den wereldoorlog. Op 90-jarigen leeftijd is Vrijdag te Potsdam de generaal der artillerie, Von Gronau, de vader van den bekenden Oceaanvlieger Wolfgang von Gro nau, overleden. Bij het uitbreken van den wereld oorlog in 1914 was generaal Von Gronau bevel hebber van het viei'de reservecorps, dat op 31 Augustus 1914 in geforceerde marschen op den uitersten rechtervleugel van het Duitsahe leger tot Amiens oprukte. ITALIAANSCH KUSTVAARTUIG VERGAAN. Gisteren heeft men het wrak gevonden van het 17 ton groote Italiaansche scheepje „San Vincenzo' dat in de Golf van Napels de kustvaart uitoefende en waarvan men sedert verscheidene dagen niets gehoord had. De zes opvarenden zijn verdronken. UITBREIDING BIJ HOOGOVENS. Aan de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken is vergunning verleend tot het uitbreiden van de staalfabriek, tot het verbouwen van een schaftlokaal, tot het uitbreiden van het hoofd kantoor en tot het bouwen van een gasgenera torgebouw van een verplaatsbare steenen loods en van een meethuisje. (Adv. ingez. ZWEMMEN. NEDERLANDSCHE ZWEMSTERS NAAR BELGIë De Kon. Ned. Zwembond heeft een uitnoodiging ontvangen om twee zwemsters uit te sturen voor de internationale zwemwedstrijden op Zondag 21 April te Brussel. De bond heeft deze uitnoodiging in principe aan vaard; Rie van Veen en Jo Waalberg zullen waar schijnlijk aan de wedstrijden deelnemen. Eerstge noemde zal op de 400 M. borstcrawl tegen Fernan- de Caroen uitkomen; Jo Waalberg komt met Yvonne van de Kerlchove aan den start van de 200 M. schoolslag. Het is niet onmogelijk, dat ook Ragnhild Hveger aan deze wedstrijden zal deelnemen. Van Belgische zijde worden reeds stappen ondernomen om de Deensche zwemster naar België te doen komen. L. Brunt tot voorzitter gekozen. Donderdag hield H.V.G.B. haar algemeene vergadering. De voorzitter, de heer J. Bongert- man, opende de vergadering. Na het jaarverslag van den secretaris en den polosecretaris, richtte de heeren P. v. Ommeren en L. Brunt woorden, van dank tot den aftredenden voorzitter, den heer J. Bongertman, voor het vele werk, dat hij voor H.V.G.B. gedaan heeft. Het bestuur werd als volgt gekozen: L. Brunt, voorzitter, J. Ver meer, penningmeester, P. Rol, secretaris, J. Ho- geland, E. Haverschmidt en mej. L. Stokmans. Na de keuze van de zwem-, propaganda- en kascommlssie, werden de plannen besproken in verband met het 40-jarig jubileum, dat op 15 Juni gevierd wordt. Na de feestelijkheden op 15 Juni, zullen op lfl Juni de Junior zwemkamploenschappen van Noord-Holland verzwomanen worden. Tenslotte werd het a s. zomerseizoen besproken. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. 2e klasse klein biljart. Het D.E.S.-bestuur, onder welks leiding boven genoemd tournooi in het clublokaal Rest. Bolwerk te Haarle mgespeeld wordt, heeft een tweetal wij zigingen in het weds trij drooster moeten brengen. Wegens ziekte van Strijbos moesten de door hem te spelen partijen vervallen en Donderdagavond werden op verzoek van de deelnemers twee mat ches vooruit gespeeld. De uitslagen waren als volgt: pnt. brt. h.s, gem. De Zwart 143 33 29 4.33 Osterthun 150 33 24 4.54 Bonnet 53 27 9 1.96 Hasselmeyer 150 27 31 5.55 De Zwart 56 16 12 3;50 v. d. Hoek 150 16 25 9.37 Osterthun 150 27 29 5.55 Slot 134 27 24 5.36 v. d. Water 81 28 16 2.89 Hasselmeyer 150 28 19 5.35 Bonnet 95 30 19 :3.16 Slot 150 30 18 5.— v. d. Water 150 31 22 4.83 Bonnet 104 31 14 3.35 Osterthun 150 35 22 4.28 v. d. Hoek 143 35 17 4.08 Heden worden de wedstrijden voortgezet en Zon- -lag geëindigd. ROEIEN JAARVERGADERING „HET SPAARNE". De Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" te Haarlem hield Vrijdagavond in haar clubgebouw de jaarlijksche algemeene vergadering, die door den voorzitter, Dr. T. Volker, met een welkomstwoord werd geopend. Het jaarverslag van den secretaris, den heer W. P. van den Berg, en dat van den penningmeester, den heer L. Molijn, werden onder dankzegging goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat veel nieuw materiaal, o.a. een single-wherry, is aangeschaft. De toestand van het gebouw en van de booten is zeer veel verbeterd, wat natuurlijk veel geld heeft gekost. De begrooting voor 1940 werd goedgekeurd. Het bestuur is als volgt samengesteld: Dr. T. Volker, voorzitter; W. P. van den Berg, secretaris; L. Molijn, penningmeester; mevrouw N. Huygens Bruynzeel, mej. E. M. van Santé, mej. G. Sorgdrager, H. M. de Bilt, ir. F. M. G. Cochius en K. G. d' Engelbronner. De heeren Mr. P. Fuhri Snethlage, A. Muller en F. Sillem werden in de kascommissie gekozen, en de dames M. E. Meijer, F. Mulder, A. Roorda, J. M. Roos en Mevr. G. PeereboomChambers en de heeren P. van Amelrooy, H. J. Beukman, R. Brand- ner, H. J. van Vliet en ir. D. Westerveld in de kies commissie. Trein vertraging door breuk in een rail. Tusschen Haarlem en Vogelenzang. Vrijdagmiddag tusschen drie uur en half vijf moest tusschen Vogelenzang en Haarlem (goede renstation) over enkel spoor worden gereden, om dat nabij Woestduin een rail gebroken was. Enkele treinen hadden daardoor 13 a 20 minuten vertra ging. Nadat een nieuwe rail was aangebracht, kon de treinenloop weer gewoon plaats hebben,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1