IJmuider Courant Sneeuwval komt de Finnen weer te hulp. „Rijnstroom" verloren gegaan? DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Sport- W-eet Tlededandsche schepen aanqevcdien. Kapitein en machinist van de „Elziena" gedood fkedet HB pik. de Mamé's Boekenweek. Maatregelen tegen De Finsche vlag waait nog boven Viborg TAXTAX TEL. 3535 Wrakhout en omgeslagen sloep gevonden. JAARGANG NO. 106 Lourens Coster, Maatschappij voor l)iig«ve C urant-UMgaven en Algem Drukkerij N.V. Gr. 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant Kennemerlaan 42, llmuiden, 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. Houis,raa' llmulder Telefoon Verschijnt dagelijks, benaive op Zon- en Feestdagen opgenomen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactenr: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 5 MAART 1940 Abonnementen per week 0.1234, per maand ƒ0.5234. per 5 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex* Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeelingen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. honderden Nederlandsche voetbalvelden 5 zondag de bal weer gerold, gesprongen, ge- men, geleid, gebotst, gesuisd, gekropen, ge- eld'. wat doet zoo'n dillS allemaal niet. de lange overheersching van Koning Winter 'Va Koning Voetbal er weer de baas. Het is pret- iTiets over hem te schrijven, want ofschoon ook voortdurend schieten en zoowel jp aanvals- zaak van voortdurende aandacht, zorg en h!oefening zün doen zdit alle5 op vredelievende 1 vallen er geen dooden bij en achten zij zich ^honden aan verdragen en arbiters. Zelfs in in- Lationalen zin aanvaarden zij die. En mochten in het tijdvak 1918-1939, toen de groote volken van Europa in wapenstilstand verkeerden en de sport onbelemmerd hoogtij vierde, er nogal eens klach ten rijzen over volgelingen van Koning Voetbal, ,je de verdragsbepalingen schonden en soms zelfs den arbiter te lijf gingen.... sinds het daarbui ten weer mis is en men opnieuw oorlog voert is het op de sportvelden vrediger dan ooit. Dat promotie en degradatie tijdelijk zijn stop gezet heeft daarop een heilzamen invloed. Het behalen van een kampioenschap, van de erkende hegemonie" dus over een geheele groep, schijnt de zelfbeheersching van de licht-onbeheerschten onder de voetballers veel minder aan te tasten dan de kans op promotie of het gevaar voor de gradatie. Hetgeen te denken geeft. Ongetwijfeld zou prof. Huizinga, die een diepzinnig boek gewijd heeft aan het spel-element in de cultuur, hierover het een en ander te zegden hebben.als men erin slaagde hem uit zijn ivoren toren naar die werkelijkheid van den spelenden jongen mensch: den voetbalwedstrijd, te lokken. Uit an- ivoren torens zou men psychologen kunnen En wellicht zou de Raad der Wijzen tot de slotsom komen, dat het zeer eenvoudig is. namelijk promotie de verheffing van een voetbalclub uit een nederiger staat toteen hoo- beteekent. zou die de bevrijding van een minderwaardigheidscomplex inhouden. Degrada tie, inhoudend de verlaging tot nederiger of zelfs nederiger staat, zou zulk een complex doen of verergeren. En bij deze dingen staat meer op' het spel dan bij een kampioenschap, aangezien de gemiddelde mensch oók in zijn spel streeft naar het allerhoogste dit is slechts bijzondere individuen voorbehouden maar het behoud van zijn zelfrespect of het ver ben daarvan tevreden is. Dit lijkt mij een heel aardige uitlegging voor een leek als ik. In elk geval voetballen ze er nu heel plezierig 3 los en beleven de scheidsrechters gemakkelij ker tijden dan toen er nog geen oorlog was. Het publiek vindt het wel minder sensationeel dan het vroeger soms was, maar het is onder den in- der omstandigheden ook goediger en zelfs iachlustig geworden. Het amuseert zich wel en voorzoover het bestond uit die fanatiekelingen, eiken trap en eiken kopbal zoogezegd mee leven, is het bevrijd van die emoties die den Zon- ag voor sommige toeschouwers tot een soort marteling maakten. Het is ook be'vrijd van die inzinkingen van den levensmoed, de treurige lepressies die menmet de algemeene benaming ,voetbalsmart" eenvoudig maar treffend heeft aangeduid. En dat zal den levensduur dezer men- schen ten goede komen, zoodat de gevolgen bin nenkort tot uiting behooren te komen in een nieuwe verbetering der betreffende cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, plus een opwaartsche beweging in de grafische lijnen. De mobilisatie heeft er ook toe geleid, dat spe lers met meer gemak van club veranderen, zij het dan tijdelijk, zoodat de strenge geslotenheid dezer eenheden weer wat is verminderd. Aldus hebben wij Zomdiag den Groninger Pienter en den Rot terdammer Lagendaal zien verschijnen in de ge lederen van de oudste club des lands, onze zestig jarige, venerabele H.F.C. Huldigde de tegenpartij Bioemendaal, die een wissen nederlaag tegemoet- ging - temeer omdat ook Kammeyer het H.F.C.- elftal is komen versterken de oude club daarom met minder toewijding? Heelemaal niet. En het werd een gezellig partijtje, zij het met veel gehijg en stramme spieren omdat Koning Winter de training zoo volkomen verstoord had. Ook in de voetbalclubs is nu, door toedoen van het mili tair, al een ongewoon soort vrijwilligers ontstaan. Maar wie kan er wat tegen hebben? haar op dat mooie veld in Bioemendaal, met aijn gezellige theeschenkerij die een flinke wan deling in de pauze vergt en met zijn gemis aan werden we weldadig herinnerd aan oude toen het er ook zoo gemoedelijk toe- en je ook den vollen frissehen bries te ver werken kreeg en trappelde van de koude voeten. We vergaten er dien strijd buiten ons land waarin men zich niet aan verdragen houdt en Been scheidsrechters wil aanvaarden en nooit ge- n°eg schijnt te hebben van sensatie Koning Voetbal is weer in veler achting en Wendschap gerezen. R. P beland uit zijn isolement bevrijd. tJ^e booten van Wageriborg's passagierdiens- öj'?? "Waddenzee" en de „Ameland", die Woens- eesk 00r ijs op de Mosselbank werden than z^n Maandag vlot gekomen en liggen dsB - IS ^a^en van Nes. Met ingang van Dins- Welke rt zal de geregelde dienst NesHolwex-d. *ee*igen tijd door een barkas werd waargè- per veerboot geschieden, lans "p'erbeide goederen, welke twee maanden ,1? li pakhuizen van Wagenborg en van de der nf"! 'a^en opgeslagen, zijn thans te bestem- Plaatse aangekomen. Ameland is nu eindelijk maar de winter van 1940 nog lang heugen. «il^i aa|ië=Komen. 2n !Sol?ment bevrijd, w eilanders nog lang WELE Nederlandsche schepen zijn op de Noordzee door vliegtuigen aan gevallen. Eén van hen, de Groningsche kustvaarder „Elziena" is in brand geraakt en na twee uur gezonken. Twee der opvarenden werden door bommen gedood. Het schip was met een lading uien van Galathee (bij Oolt- gensplaat) op weg naar Leith (Schotland). Drie andere kustvaarders, de „Wasa", „Amazone" en „Boekelo", zijn even eens door vliegtuigen bestookt. Zij werden met mitrailleurvuur aangevallen, ongeveer een uur na het vertrek van Newcastle on Tyne, waar zij kolen had den geladen voor België. De „Wasa" en de „Boekelo" hebben bij de be schieting geen schade opgeloopen. Men heeft niet gehoord, dat dit bij de „Amazone" wel het geval zou zijn. „De Jonge Willem", die vijftig overlevenden van het gebombardeerde En- gelsche passagiersschip „Domala" heeft gered heeft zelf ook blootgestaan aan bommen en machinegeweervuur. Persoonlijke ongelukken kwamen niet Schip in brand geraakt. De „Elziena" geraakte bij de beschieting in brand en zonk na twee uur tijds. De bemanning bestond in totaal uit vijf personen. De drie overlevenden werden gered. Twee hunner werden gewond. De namen van de leden der bemanning zijn: H. Eldriks, kapitein (gedood); Lou Molenbroek, machinist (gedood)Albert Dinkele, eerste stuurman, Marinus de Jager, kok en Hendrik Hendriks, matroos. Zij zijn te Blyth aan land gebracht. Eldriks, die 22 jaar was, maakte zijn eerste reis als kapitein. De aanval geschiedde Zaterdagochtend vroeg. Op de scheepswanden waren groote Ne derlandsche vlaggen geschilderd, zoodat de nationaliteit van het schip duidelijk zichtbaar was. Naar de kok Jager, die in het ziekenhuis is opgenomen, met verwondingen 'aan het hoofd, het gelaat en de armen, verklaarde, heeft een Duitsch vliegtuig, na zeer laag over het schip Voor onze AFDEELING ontvingen wij een uitgebreide collectie PRIMA ENGELSCHE en SCHOTSCHE STOFFEN, in prijzen vanaf ƒ42.—, ƒ45.—, ƒ49— tot 79— In onze uitgebreide Stalencollecties vindt U een verscheidenheid zoo groot, dat ook voor U een keuze niet moeilijk zal vallen. 19» Heeft U een Coupon Stof Wij willen als kennismaking met onze afd. KLEEDING N/MAAT voor U hier van een COSTUUM maken, waarin U al Uwe wenschen vervuld zult zien. Voor PRIMA COUPE wordt ingestaan. Voor COSTUMES deze week besteld, wordt voor levering voor de Paschen zorg gedragen. HEERENMODEMAGAZIJNEN, IJMUIDEN - KANAALSTR. 44/48 - Tel. 4054 (Adv. Ingez. Med.) Als wij dit punt aandacht geven, Treft ons wel het allereerst, Hoe het dagelij ksche leven Sterk door boeken wordt beheerseht. Boeken van dien man van zaken, Leerboeken voor den scholier, Boekjes, die de huisvrouw raken Van den slager, kruidenier. Boeken van de ambtenaren, Fiscus, Burgerlijke Stand., Boekjes waar w' op kunnen sparen, 't Schuldgrootboek van Nederland. Trouwboekjes van echtgenooten, 't Zakboekje van den soldaat, 't Kladboekje (blijft meest gesloten, Daar er weinig fraais in staat) 't Boekje dat, naar is te wenschen, Niet te buiten wordt gegaan, 't Boekje, dat er over menschen, Dikwijls open Wordt gedaan. Dat 's de boekerij der zorgen En als die van dag tot dag, Weer kan worden opgeborgen, Komt een andere aan slag. 't Boek dat ons besef doet groeien, Dat ons van getob geneest, De roman die ons kan boeien Ter verstrooiing van den geest. 't Boek dat ons een steun kan 'geven Voor de levenskracht en -lust, Dat ons voert tot hooger leven, Van een schoone taak bewust. Waar, als ik slechts geld bereken, Men alleen maar voor betaalt, Maar waarmede, goed bekeken, t Altijd boekwinst wordt behaald. P.. GASUS. gecirkeld te hebben, de „Elziena" zesmaal met machinegeweervuur bestookt. De kapitein was om zich te beschermen plat op den vloer van de stuurhut gaan liggen en gaf mij, aldus Jager, bevel om naar beneden te gaan. Het achterdek werd door een bom ge troffen, waarna een andere bom de stuurhut versplinterde. De kapitein kwam daarbij om het leven. Jager werd door de in het rond sprin gende splinters van de stuurhut getroffen en gewond. Toen de motordrijver en de eerste stuur man trachtten een reddingboot neer te laten, dook het vliegtuig opnieuw omlaag en liet een derde bom vallen, welke de reddingboot vernielde en den motordrijver doodde. „Ik gooide een vlot over boord,aldus vervolgde Jager, „en dook in de zee. De eerste stuurman en de matroos volgden mij en wij siaagden er in met het vlot weg te komen, maar het was zoo enorm koud. dat wij op elkaar moesten gaan liggen om eën beetje warmte te krijgen. Een Deensch schip heeft de drie mannen, nadat deze 36 uur hadden rondgedreven, opgepikt. De „Elziena" was het eigendom van den heer J. Patje en had een bruto inhoud van 197 ton. Het scheepje was in 1981 te Groningen gebouwd. De N.V. Carebeka te Groningen trad als carga door van het schip op. Het was op 22 Februari van Galathee naar Leith vertrokken met een lading van 200 ton uieft. De verschepers hiervan waren de N.V. Handel Maatschappij J. van As J. J.zn. en de firma N. J. Mulder te Rotterdam De „Elziena" werd Donderdag of Vrijdag j.l. te Leith verwacht en was dus, enkele dagen over tijd. De afladers hadden Maandagmorgen een telegram uit Leith ontvangen, waarin bericht werd, dat omtrent de aankomst van het schip nog niets bekend was. Vliegtuig neergeschoten. De „Wasa", „Amazone" en „Boekelo" waren Vrijdagavond om zeven uur uit Newcastle Tyne vertrokken, allen geladen met kolen voor België. Zij werden aangevallen, nadht zij onge veer een uur gevaren hadden. De „Wasa" en de „Boekelo" hebben inmiddels de haven van bestemming bereikt. Zij liepen geen schade op bij de beschieting. Men heeft niet gehoord, dat dit bij de „Amazone" wel het ge val zou zijn. Ben Engelsche boot, welke in de nabijheid van het drietal Nederlandsche kust vaarders voer, werd gebombardeerd. Opvarenden van de „Boekelo" namen waar dat van den Engelschen wal af een vliegtuig werd neergeschoten en in zee stortte. De „Jonge Willem". De Engelsche bladen berichten, dat het Neder landsche motorschip „Jonge Willem" van de Middellandsche Zeevaart Comp, dat vijftig over levenden van het gebombardeerde Engelsche passagiersschip „Domala" redde, zelf heeft blootgestaan aan bommen' en machinegeweer vuur van Duitsche vliegtuigen. De bemanning van de „Jonge Willlem" vertelde, dat een bom op slechts twintig voet van het schip in zee viel en dat het vliegtuig een duikvlucht deed en de dekken met machinegeweerkogels bezaaide Persoonlijke, ongelukken kwamen niet voor, Een half uur later zag de bemanning, dat de „Domala" aan den. horizon in vlammen stond. extremistische stroomingen bij de rechterlijke macht. De minister van Justitie zegt in zijn Mem. v. Antwoord aan- de Eerste Kamer het gevoelen te deelen van de leden, die het wel wenschelijk oordeelen, dat ten aanzien van het weren van extremistische stroomingen in de rechterlijke macht eenige maatregelen worden getroffen. Het ligt dan ook in zijn voornemen te bevorderen, dat in daarvoor geëigende gevallen door den Hoogen Raad zal worden uitgemaakt of inder daad het „wangedrag" aanwezig is, bedoeld in artikel 11, 1ste lid, onder 3e van de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie. Even tijd, om de briliegiazen schoon te maken. - Mevrouw Roosevelt, de echtgenoote van den president, der Vereenigde Staten, tijdens haar rede voor het Amerikaansche Jeugdcongres, dat te Washington vergaderde Amerikaansche stad verzakt. SHENANDOAH, 4 Maart Tengevolge van de hevige regens, welke meer dan 24 uur duurden is het centrum van Shenandoah, dat gebouwd is boven een verlaten steenkoolmijn, gaan zakken. Verscheidene huizen zijn ingestort, anderen zwaar beschadigd. De bewoners waren door een onderaardsch gerommel gewaarschuwd en had den de huizen tijdig verlaten, zoodat geen slachtoffers te betreuren zijn (Havas). STOCKHOLM, 5 Maart (Reuter). De verwoede strijd om het bezit van Viborg duurt voort. De Russen zetten de omsingeling der stad voort, doch de mijnen, die de Fin nen op de drie wege,n, wlke naar Viborg leiden, gelegd hebben, brengen den tegen stander groote verliezen toe. Op de oude burcht wappert nog steeds de Finsche vlag. De Finnen op de Landengte zullen wellicht door het weer geholpen worden. Op vele plaatsen woeden sneeuwstormen. Indien een zware sneeuwval door dooi gevolgd wordt, kunnen de Finnen de Russische tanks tegen houden. De Russische verbindingslijnen zouden worden belemmerd en de luchtmacht zou niet kunnen opereeren. Wellicht zijn de Finnen "nog niet gedwon gen zich terug te trekkeh naar sterker stellingen ten noorden van Viborg. Gisteravond vernam Reuter uit Helsinki: De bezorgdheid omtrent de positie van Viborg en den algemeenen toestand, die te Helsinki heersehte, is vanavond verminderd doordat drie gunstige berichten zijn binnengekomen. Ten eerste zijn de Russen bij Nautsi, aan het front van Petsamo, terug getrokken. Ten tweede hebben de Finnen te Kollanjoki en ook elders successen behaald. Ten derde: de hernieuwde sneeuwval. Zweedsche vrijwilligers leveren fel gevecht. STOCKHOLM, 5 Maart. (Zweedsch Tel. Ag.) Uit Finland wordt gemeld: Het optreden van de Zweedsche vrijwilligers aan het front heeft zich tot dusver beperkt tot het vuren van artillerie en loopgraafmortieren en tot verkenningen. Een patrouille heeft een ont moeting gehad met een vijandelijke af deeling, welke viermaal sterker was en na een hevig ge- NEEM EEN BEVERWIJK (Adv- Ingez. Med.) Van bemanning niets bekend. Bij de Hollandsche Stoomboot Maatschappij verkeert men in de grootste ongerustheid over het stoomschip „Rijnstroom" van deze reederij, dat Zondag van Duins naar Am sterdam is vertrokken en waarvan men sindsdien niets meer heeft vernomen. Met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat het schip is gezonken. Een sterke aanwijzing daarvoor vormt het feit, dat Zondag in de buurt van de boei bij Westhinder verschillende eigendommen van de „Rijnstroom" drijvende zijn aangetroffen nl. ten gekapseisde reddingssloep, enkele red dingboeien, verscheidene goederen, welke tot de lading behoorden en dekplanken. Deze vondst werd gerapporteerd door de kapiteins van het Nederlandsche motorschip „Bran- daris" dat Zondagochtend om negen uur genoemde plek passeerde en van het stoom schip „Amstelstroom", eveneens van de Hol landsche Stoombootmaatschappij, dat Zon dagmiddag om één uur langs genoemde boei kwam. Aangezien er zich aan boord van de „Rijn stroom twee reddingsloepen bevonden, is er nog hoop, dat de bemanning, die uit 12 personen bestond, zich in deze boot heeft kunnen redden. Kapitein van de „Rijnstroom" was de heer Verhoef. Het schip heeft een bruto inhoud van 695 ton en is in 1937 in Amsterdam ge bouwd. Vanochtend is, komende van Caen, het Neder landsche m.s. „Vrede" te iJmuiden gearriveerd, dat een ledig vlot, afkomstig van den „Rijnstroom" had opgepikt. Dit vlot was reeds eerder door andere schepen op de Noordzee gesignaleerd. Over de Rijnstroom" zijn bij de Hollandsche Stoom boot Maatschappij geen nadere berichten ontvangen. Aan de Nederlandsche marine is gisteren verzocht zoo noodig maatregelen te nemen ter opsporing van het schip. Ook tot de Britsche autoriteiten is een dergelijk verzoek gericht. vecht, vaak van men tegen man, werd verdreven. De vijand verloor ongeveer 200 man en eenige automatische wapenen. De Zwee.dsche vrijwilli gers hadden slechts onbeteekengende verliezen. Pleidooi van de Times voor snelle hulp. LONDEN, 5 Maart. (Reuter).— In een tref fend artikel over den FinschRussischen oorlog schrijft de Times: „Het wordt met den dag dui delijker dat deze oorlog geen bijzaak is. Finland verdedigt meer dan de zaak der vrijheid en meer dan zijn eigen bodem. Onze eigen zaak wordt gesteund door het Finsche verzet tegen het kwaad der tyrannle. Dat verzet heeft Rus land reeds verzwakt en groote hoeveelheden pe troleum gekost, die anders wellicht in Dultsch- land gekomen en tegen, ons gebruikt zouden zijn. Alleen daarom al kan Finland aanspraak maken op onze dankbaarheid en op belooning. Er mag echter geen tijd verloren gaan. Als wij op de geschiedenis van vroegere oorlogen terugzien, worden wij voortdurend getroffen.door gelegen heden, die verzuimd werden door verkeerde zuinigheid of door verkeerde beoordeeling van een secundair risico. Laten wij ons niet opnieuw voorbereiden op de droevige taak van het bespreken van gemiste kansen, waarbij misschien wederom zou blij ken dat de middelen en de wil om in te grijpen, bestonden, maar dat slechts een misverstand ons van handelen terughield. Ons belang is duidelijk: Dit is een moreele zoowel als een stoffelijke aangelegenheid. De geheele overtuiging van dit land eischt dat men den val van Finland niet zal toestaan". Herziening Vreemdelingenrecht vordert. De minister van Justitie hoopt zijn plannen ten aanzien van de herziening van het wettelijke vreemdelingenrecht over eenige maanden aan de hand van de ervaringen, welke thans worden opgedaan, opnieuw te overwegen en dan na een laatste aanvulling, voor zoover noodig, betrek kelijk spoedig aan de Staten-Generaal te kunnen voorleggen. Veel verder dan een registratie van hetgeen thans langs admini9tratieven weg ver werkelijkt wordt, zal de regeling naar het oor deel van den minister niet kunnen gaan. Diiitscli commentaar op de Engelsche verkenningsvluchten. De Berlijnsche pers bespreekt uitvoerig de Brit sche mededeelingen over vluchten van Engelsche vliegtuigen boven Berlijn. De „Berlijnsche Börsen- zeitung" schrijft dat volgens het officieele bericht van het Britsche ministerie van luchtvaart de Engelsche bommenwerpers lichtkogels aan para chutes omlaag hebben geworpen en dat om Berlijn de luchtdoelartillerie druk in actie is geweest, ter wijl de Duitsche zoeklichten vergeefs zouden heb ben gezocht naar de vliegtuigen, welke aanval enkele uren zou hebben geduurd. Het blad vindt het jammer dat de Berlijners tijdens dit oorverdoovend oorlogsla waai en buiten gewone vuurwerk hebben geslapen, evenals de Amerikaansche onderstaatsecretaris Sumner Welles, die dien nacht in zijn hotel te Berlijn heeft ver toefd. Ook de buitenlanders, die in Berlijn wonen, hebben niets bemerkt. Tenslotte verklaart het blad, dat, indien dien nacht niet alle inwoners van Berlijn, zoowel Duit- schers als buitenlanders, aan slaapziekte hebben geleden, het Britsche ministerie van luchtmacht heeft gelogen. PRACHTIGE COLLECTE VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS. De in Veenendaal gehouden collecte ten bate van het Finsche Roode Kruis heeft het belangrijke bedrag opgebracht van f 7.636.80. Door de geheele bevolking en ook door de militairen is medege werkt waardoor de opbrengst alle verwachtingen verre heeft overtroffen. Op vrijwel alle fabrieken heeft het personeel door overwerk of afzonder lijke collecten, aangevuld met giften der directies, groote bedragen gegeven en in de meeste gevallen werd bij de lijstcollectee welke huis aan huis ge houden is, weer opnieuw ingeteekend. Met de reeds vroeger door velen opgezonden giften kan gere kend worden dat Veenendaal een bedrag van pl.m. f 9000 heeft geofferd,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1