IJmuider Courant Vandaag de Finsche beslissing Nu de „Amor" bij West Hinder op een mijn geloopen. n; REX DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen de Vries. Finsche delegatie vermoedelijk vandaag uit Moskou terug. Zweden helpt Finland, maar blijft neutraal. TUXTAX TEL. 3535 Lichtkogels. De 3 THusketiexs Tankschip „Eulota" verloren JAARGANG NO. Ill lH9'v® jjuiani' Hjumia»' fjliloo" Lourens Coster, Maatschappij voor Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. 93 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos Directie: P. W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 12 MAART 1940 Abonnementen per week ƒ0.1254, p« rnaantS 0.525^, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal, losse nummers 3 cent perex* Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meef ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeelingen dubbele prijs* 'Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0-25, elke regel meer ƒ0.10. Te Nice- aan de Riviera, waarheen hij met zijn 'vertrokken was in de blijde hoop, dat in de ide zon van de Cöte d'Azur zijn levens- 3 overwinning zou behalen op zijn ver- ihaamsgestel, is de tooneelspeler Louis de Weinige dagen geleden kreeg ik trtes gestorven. zoo'n kort berichtje van hem, op een brief- t zooals er in den loop van lange jaren zoo- zjjn. En toen dacht ik nog: zou het jieelemaal beter worden? Want uit zijn Wafc kinderlijke handschrift scheen de vitaliteit te spreken. Maar dat is niet be- leid. mrlijk schreef gister in ons blad J. B. Schuil Them. Het zou daar bij kunnen blijven want ifov ^ocrcrprt wip dp Vrips vnnr nns t.nn- üjSan u beter zeggen wie de Vries voor ons too- is, dan ik. Maar ik wil daar toch een herinnering aan toevoegen. Hij was groot acteur, want hij wekte bij velen •"ontroering die nooit vergeten werd. En dat is 10 ,en tooneelspelers en tooneelspeelsters gege- js karakterspeler hebben ongetwijfeld wei- hem geëvenaard. En als zijn hart niet ver end'was geweest aan het groote romantische toirei dat tijdens zijn leven verdrongen d en tenslotte eigenlijk afgedaan had, zou hij T het komische, ja in het fijn-komische genre aigemeene vermaardheid verworven hebben. T8 weinig heeft hij dat gespeeld, maar velen zul- liD toch evenals ik er blijvende herinneringen jan behouden hebben. Nevens zijn diep-ontroe- ünde schepping als Abraham Sender Lehmann In De Familie Lehmann" en zijn Pancras Duif "j" van Herman Heijermans sterke - is mij een klein komisch rolletje de jaren heen bijgebleven. was een seniele oude Duitsche vorst in een dat in Engeland als „The Garden of Allah" 'oote successen had beleefd en hier ging onder dón langen en eigenlijk .ook nog onjuisten titel: Vior"dagen uit het leven van een onfatsoenlijk Lje". pat kleine rolletje beperkte zich tot zoo iets als vijf minuten, alleen in het laatste bedrijf, jiaat het was prachtig van subtiele, zuivere, be- tsrschte typeering en het deed den leek besef- la dat een waarlijk groot acteur niet steeds een rol behoeft om zijn superioriteit te doen landen mensch Louis de Vries zullen velen, lilsliem goed gekend hebben zijnerzijds vergat tij hen nooit vaak met aandoening terugden- i, Hij was een kinderlijke natuur, dolblij met jsjer succes en hij heeft wonderlijke successen in zijn latere jaren eigenlijk nog het msst in het buitenland. Te Rome, te Parijs, te Kopenhagenin vele hoofdsteden gaf hij voor inr „stérke speelrollen". Hij1 wérd" door 'in hun loges ontvangen en kreeg bui- Mandsche onderscheidingen nog toen de voor-: tijden zijn geliefde groote romantiek al verdrongen had en hij in Holland niet meer de tos kreeg, temidden van goede acteurs zijn beste werk te spelen. Maar ofschoon hem. rijke gaven waren, was hij geen „.lieveling der Dat een tooneelspeler met financiëele tergen te kampen heeft is vrijwel regel. Zijn moeilijkheden met den Hollandschen Schouw- hem evenwel voor nog heel andere dan die persoonlijke problemen. En het verval van zijn oude repertoire knaagde aan hem. Hij eed de teleurstellingen moedig, telkens maar met nieuwe geestdrift aanvangend, ja zelfs '38 nog een West-Indische 'tournée- vol lend. Maar het was hard. Een jaar geleden wat viel de slag die zijn gezondheid fnuikte. Ye!e maanden verbleef hij in Bloemendaal, met lijn ïïouw die hem zoo goed verzorgde en die hij zoo dankzaar was. Hij kon in allen eenvoud ge nieten van een klein intiem natuurtafereel, van boschpartijtje en een vijver met karpers, lij was in wezen een eenvoudig mensch, die ook het liefst eenvoudige karakters in groote Ie- wnsemotieshad uitgebeeld. Van den modiernen de uiteenrafeling van karakter en ziel stond hij verre Wij reden samen naar Noord- lijk, in de zomerzon.- en zaten er op een ter en haalden oude herinneringen op aan Lon !i waar hij mij bezocht had en wij samen „The Wandering Jew" en „The Right to Strike" hadidien en onderhandeld met de auteurs Temple 'iiurston en Ernest Hutchinson over de auteurs- voor Holland. Dat werden toen, in ons H groote successen voor hem. En wij haalden boe hij diaar in Londen bij mij thuis kwam ftordi'agen, in een kleinen kring. En ineens was lilj weer vol geestdrif t voor de zee en voor Noord- «ijk's strand en voor de gratie en levendigheid ïzn kinderen die speelden op het terras. Niets ineens mooier, op de heele wereld, dan die ft in Noordwijk en de kinderen die vlakbij oais Zoo hield hij van het leven, vas toen al de hoop om naar Nice te kinnen gaan, geheel te herstellen en weer te. spelen. Vooral weer te spelen. Daar draaiden zijn Nachten toen steeds weer om. bil zal mij bijblijven niet alleen als een groot wkeur, maar ook en eigenlijk vooral als een Nd en eenvoudig mensch, geloovend in het :iTên, in zijn kunst en zijn roeping, in alle schoonheid en in de menschen, vaak een beetje ^droefd en verwonderd om al die tegenslagen toch dankbaar en blij voor al het goede dat -:Bl gewerdtot de kleinste vriendelijkheid Hij ruste m vrede. R. P. De Fransche leserberichten. Is vernield. Het Finsche volk zal moeten voelen; dat bij ons levendige solidariteit heerscht met zijn lot en zijn wil. een onafhankelijk leven te leven als een vrij volk en als Noordsche demo cratie. Geen Amerikaansche deelneming aan de onderhandelingen. Cordell Huil heeft in een persconferentie te Washington verklaard dat Steinhardt, de ambas sadeur der Ver. Staten te Moskou, niet heeft deel genomen aan de onderhandelingen tusschen Fin land en de Sovjet-Unie en dat de besprekingen, welke hij gehad heeft met de Finnen en de Rus sen zuiver van informatieven aard waren, ten einde Washington op de hoogte te houden van het beloop der onderhandelingen. Cordêll Huil heeft hieraan nog toegevoegd dat de ambassade der Vereenigde Staten niet heeft jediend als plaats voor de onderhandelingen, zoo als in sommige berichten werd gezegd. „Een vrij hevig plaatselijk ge- ten zuidoosten van de Nied. Artillerievuur -as Vogezen. Bedrijvigheid van de luchtmacht loeide zijden". ;o...«6V.u: „In den loop van den nacht viel Nets bijzonders te vermelden". Naar Reuter uit Stockholm verneemt zal de beslissing van Finland ten aanzien van de Russische vredesvoorwaarden waarschijn lijk vandaag bekend worden gemaakt. Volgens hardnekkige geruchten, welke te Helsinki de ronde doen in politieke kringen zouden de moeilijkste onderwerpen, welke bij de Finsch-Russische besprekingen behan deld worden, zijn: Ten eerste: De spoorweg van Viborg naar de Russische grens. Ten tweede: Het toekomstig politiek en militair bewind van Finland. Ten derde: De status van Hangö. Reuter zegt dat blijkens betrouwbare te Parijs ontvangen inlichtingen de Sovjetregee- ring de aan Finland bij 't begin der loopende onderhandelingen aangeboden vredesvoor waarden aanzienlijk heeft gewijzigd. Zoo zou Moskou zijn eisch inzake den af stand van Viborg en Petsamo laten vallen en er in toegestemd hebben zekere deelen van de Mannerheimlinie in Finsche handen te laten. Reuter meent verder te weten, dat. de gisteren door Chamberlain afgelegde verklaring inzake eventueele hulpverleening aan Finland terstond is doorgezonden aan de Finsche delegatie te Moskou en eveneens aan Erkko, den Finschen gezant te Stockholm. (Chamberlain heeft gezegd dat Finland onmiddellijk verdere hulp van de geallieerden kon krijgen, als het er om vroeg. Men zie pag. 5. Red.). De Finsche gedelegeerden zullen waarschijnlijk m den loop van den dag per vliegtuig in Finland teruigkeeren. Te Helsinki worden de kansen voor oorlog en vrede gelijk geacht. De correspondent te Kaunas van Stockholms Tidningen meldt dat de besprekingen te Moskou tot vroeg in den ochtend hebben geduurd en dar de Russische bewindslieden hun laatste voor waarden hebbeii kenbaar gemaakt. Bij de Finsch-Russische besprekingen geen contact met Duitschland, zegt Minister Giinther. Handhaving van den Zweedschen handel met de oorlogvoerenden. In een interview met den correspondent van Reuter heeft de Zweedsche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Günther, gezegd dat het doel van de Zweedsche regeering is datgene te dóen, wat het best- is voor Finland en Zwe den.. De omstandigheden maakten het duide lijk dat de beste wijze om Finland te helpen was zelf neutraal te blijven en Finland zoo veel mogelijk te voorzien van materiaal en vrijwilligers. Dit is in groote mate geschied en in de meest- hartelijke samenwerking met de Finsche regeering geschiedt d-it nog. Ten aanzien van de huidige Finsch-Russische besprekingen zeide minister Günther dat van he-t begin tot het eind van deze onderhandelingen geen contact met Duitschland is geweest. Ook is niets gedaan om op een of andere wijze druk uit te oefenen op de Finsche regeering. De Russische voorstellen en het Finsche antwoord zijn door de Zweedsche regeering overhandigd. Er is verder niet gesproken over een Zweedsche garantie aan Finland indien een vrede zou worden gesloten. In antwoord op een vraag over de mogelijkheid van een bepérking van den uitvoer van Zweedsch ijzererts naar de oorlogvoerenden, teneinde beter de neutraliteit te hand-haven zeide de minister dat dit zijns inziens het tegenovergestelde effect zou hebben. De beste garantie is het handhaven van den gewonen handel met beide partijen. Tenslotte zeide hij te hopen dat de traditionele betrekkin gen met Engeland gehandhaafd zullen' blijven; Volgens hetzelfde blad maakte Stalin een vriendelijke opmerking aan het adres van den Finschen gedelegeerde Paasiviki. Hij zeide dat de oorlog zou zijn voorkomen, als Paasiviki tot het einde der onderhandelingen in het najaar de leiding van de Finsche delegatie had gehad, inplaai+s van te worden vervangen door Tanner, den tegenwoordigen minister van bui'temlandsche zaken, die naar Stalin zeide, te Moskou veel minder populair was. „Social Deinoknaten", het belangrijkste Zweed sche sociaal-democratische dagblad, bespreekt de Finsche kwestie seder-f de onderhandelingen te Moskou en de gisteren door Chamberlain afgeleg de verklaring en wijst erop dat, wat er ook moge gebeuren, de toestand van dien aard is, dat de zaak van Finland, welke ook die van Zweden is, het best gesteund wondt door een krachtiger Scan dinavische hulpactie. De trek van vrijwilligers en burgerarbeiders en de inzamelingen zullen ver dubbeld moeten worden. Zelfs als vrede gesloten wordt, zullen enorme materieele hulpbronnen ge mobiliseerd moeten worden om weder op te bou wen hetgeen door de „Russische barbaarschheid" Winston Churchill en Sir Dudley Pound. Eerste Lord van de Admiraliteit en Eerste Zeelord. Den courantenlezers zal het van tijd tot tijd opge vallen zijn dat de titels van twee Engelsche autori teiten, die dikwijls genoemd worden met betrekking tot den zee-oorlog, veel gelijkenis vertoonen. Het zijn de „Eerste Lord van de Admiraliteit" en de „Eerste Zeelord". De Eerste Lord van de Admiraliteit is, zooals be kend, de minister van marine Winston Churchill. De Eerste Zeelord is de admiraal van de vloot Sir Dud ley Pound, lang niet zoo bekend als de heer Chur chill, ofschoon hij de „maritieme tegenvoeter" is van Lord Gort, den Britschen opperbevelhebber. De Eerste Lord van de Admiraliteit, gewoonlijk een diplomaat, is het politieke hoofd van de vloot. Er zijn vijf Zeelords, allen vlootofficieren, die hem van advies dienen. Van hen heeft de Eerste Zeelord als chef van den maritiemen staf den meesten invloed. Hij draagt de verantwoordelijkheid voor de advie zen, die aan den Eersten Lord der Admiraliteit ge geven worden op het gebied van strategie en andere zaken. De tegenwoordige Eerste Zeelord wordt in Brit- sche vlootkringen beschouwd als een alzijdig man. Hij bekleedde verscheidene belangrijke posities in de Admiraliteit en deed diplomatieke ervaring op als vlootvertegenwoordiger van Engeland bij den Vol kenbond. Hij is de belangrijkste raadsman van mi nister Churchill en zet op zijn beurt de politiek der regeering om in activiteit ter zee. Gedurende den wereldoorlog nam hij als commandant van de „Co lossus" deel aan den slag bij-Jutland. Berlijn—Amsterdam door de lucht. Hervatting van den nachtdienst. 's-GRAVENHAGE, 12 Maart. Donderdag zal de nieuwe postvrachtdienst BerlijnAmsterdam werden geopend. De dienst zal worden gevlogen door de Lufthansa met Junkers 86. Deze dienst if eigenlijk een hervatting van den vroegeren bloe- men-express. Nu zal behalve vracht ook post wor den vervoerd. Alle opvarenden behouden binnen gebracht. IEDERLAND'S koopvaardijvloot heeft weer een verlies geleden door het vergaan van het s.s. „Amor" van de K. N. S. M., dat met een lading stukgoederen, graan, gerst en katoen van Cristobal onderweg was naar Ant werpen. Het schip is Maandagochtend ongeveer 10 uur, op vijf mijl ten Noord westen van de Fairbank boei, in de nabijheid van het lichtschip West-Hinder dus in de omgeving waar den laatsten tijd zooveel schepen zijn vergaan op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning, welke uit 33 koppen bestond, is gered door het Engelsche s.s. ,City of Bremen", dat de schipbreukelingen gistermiddag omstreeks vijf uur behouden te Vlissingen aan land bracht Schip verdween binnen zeven minuten in de golven. (f~]) P het station te Vlissingen troffen wij de led-en der bemanning aan, die reeds op weg waren naar hun haardsteden. Men vertelde ons, dat de ,Amor" Zondag was vertrokken uit Plymouth. Des nachts bleef het in Duins liggen, omdat men het niet raadzaam achtte in den nacht te varen. Om zes uur gister morgen besloot de kapitein H. Beuker de reis voort te zetten. Enkele uren later te 10.20 uur deed zich plotseling een hevige explosie hooren, gevolgd door een luid gekraak. Het schip brak middendoor en het water stroomde aan twee kanten binnen. De op varenden, die zich in het logies bevonden, stonden in een ommezien tot boven de knieën in het water. Van het in veiligheid brengen der bezittingen was geen sprake meer. Allen renden naar het dek. Hier bleek, dat de bakboordsloep in stukken was gesla gen. Aan stuurboordzijde kan men de sloep niet strijken doordat het schip aan één kant overhelde. De positie der opvarenden was daardoor alles behalve benijdenswaardig Daar de antenne kapot was geslagen, was het niet mogelijk per radio assistentie te vragen. Opeens draaide het schip een slag om zijn horizontale as. De stuurboordsloep kwam vrij en snel wisten de 33 opvarenden nu het schip te verlaten. Men was nauwe- NEEM EEN BEVERUJIJKj (Adv. Ingez. MedJ Wlie ln ons land op nationale dagen, Het slot van 't feest bijzonder wil doen slagen» Die arrangeert voor het massaal publiek, Een sloteffect in de pyrotechniek. En daarbij wordt er dan speicaal genoten, Van elke vuurpijl die wordt afgeschoten, En die dan flonkerend en spattend knalt, Of in een bol van licht ter aarde valt. Een kort moment verbreekt in feilen luister, Zoo'n licht effect het alomvattend duister En aller oog gaat met genot te gast Aan 't vaak gezien doch blijvend schoon contrast. Dit is geen tijd om vrooMjk feest te vieren, Om stad en dorip veelkleurig op te sieren, En het publiek wordt dus ook niet vergast, Op vuurwerk dat alleen bij feesten past. Toch is langs slinksche nachtelijke wegen Wel vuurwerk in de duisternis gestegen, Dat voor den enkeling een schouwspel bood, Waartoe hij niet tevoren was genood. Ook dit verbreekt met hel en fel geflonker, Een oogenblik het nachtelijke donker, Maar hoe intens dan ook zijn lichtglans Is, Het blijft verwant slechts aan de duisternis. Zulk soort van vuurwerk kan ons niet bekoren. Wij hopen daarom binnenkort te hooren, Dat waakzaamheid tenslotte heeft ontdekt, De oorzaak van dit duister lichteffect. Wij houden van het licht in volle klaarheid, Maar dan verwant aan 't licht der openbaarheid Het licht, dat slechts de duisternis verdicht, Brenge men spoedig in het ware' licht. P. GASUS. verwachten U vanavond in i Adv Ingez. Meet - Na ontploffing op de Noordzee vergaan Naar wij van de reederij N.V. Petroleum Maatschappij „La Corona" een dochtermaats. van het concern Koninklijke Shell, vernemen is het 9000 ton motortankschip „Eulota" op weg van Rotterdam naar Curasao gisteravond op de Noordzee door een ontploffing verloren gegaan. De geheele bemanning, bestaande uit 42 personen is door een Engelsch oorlogs schip gered. Op 8 Maart was het schip uit Rotterdam vertrokken. Het voer in ballast naar Curacao. Het schip, dat in 1936 is gebouwd, was uitge rust met paravanes. De gezagvoerder van de Eulota is kapitein B. Elzinga. lijks twintig meter van het schip verwijderd, toen de „Amor" zonk en in de diepte ver dween. In zeven minuten speelde zich dit heele drama af. In de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar de „Amor" onderging, voer het Engelsche s.s. „City of Bremen". De bemanning van dit. schap kreeg de boot spoedig in de gaten en een kwartier nadat de mannen in de sloep waren gegaan, bevonden zij zich reeds aan boord van het Engelsche schip. Diegenen van de schipbreu kelingen, die nog in nachtgewaad waren, werden van vollediger kleeding voorzien. Aangezien de „City of Bremen" geen radio aan boord had. kon men de K.N.S.M. niet op de hoogte stellen van het verlies van de „Amor". In den laten middag bereikte het Engelsche schip de haven van Vlissingen. De schipbreuke lingen begaven zich te voet naar hotel „Goes" waar zij hun werkpakken tegen andere kleeding konden verwisselen. Hier werden ook een stoker die een onbeteekenende wonde aan het been had opgeloopen en een scheepsbediende, die enikele vingers had gebroken, door een geneesheer ver bonden. De leden der bemanning van de „Amor" waren van meening, dat het schip op een magne tische mijn was geloopen. Nadat kap. Beuker de reederij van het gebeurde op de hoogte had ge steld en allen gegeten hadden, begaf men zich naar het station om vandaar spoedig naar huis te reizen. De „Amor" was een schip van 2325 bruto ton en was in 1911 gebouwd op de scheepswerf v.'h. Rijkee en Co te Rotterdam. Europeescli goud naar de Ver. Staten. Nederland voerde in Februari voor zestien millioen dollar in. WASHINGTON, 12 Maart. Volgens het depar tement van Handel bedroeg de totale goudimport over de maand Februari 197 millioen dollar, waar van ongeveer de helft werd ingevoerd door Enge land. De import van Februari is 39 millioen min der dan die van Januari Onder de goudaanvoeren, was 32 millioen van Zweden, zestien millioen uit Nederland, veertien uit Zwitserland, vijftien uit Noorwegen. Rusland voerde goud in voor zes mil lioen dollar. Aan het einde van Februari hadden de Federal Reserve Banks 1086 millioen dollar aan goud voor buiten,landsche rekening in haar kluizen. (United Press). ATHLETIEK P. H.-beker te Haarlem. Dank zij het ijverig werken van het bestuur der H.A.V. „Haarlem" heeft het K.N.A.U.-bestuur be sloten, de organisatie van den wedstrijd om dén Prins Hendrik-beker aan de H.A.V. „Haarlem" op te dragen. Door dit besluit zal in de spórtstad Haarlem één der belangrijkste gebeurtenissen op athletiekgébied in Nederland plaats hebben. De wedstrijd is vastgesteld op 7 Juli en is tevens een hoogtepunt in de viering van het 20-jarig jubileum der H.A.V. Haarlem. Het K.N.A.U.-bestuur heeft aan deze toewijzing van den P. H.-bekerwedstrijd aan de H.A.V. Haar lem de uitdrukkelijke bepaling toegevoegd, dat het de laatste maal is dat een dergelijke belang rijke wedstrijd op een grasbaan gehouden mag worden. In nauwe samenwerking met het comité „Sport week" is besloten om deze bijzondere athletiek- gebeurtenis teeeliik niet de Sportweek te doen olaats vinden

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1