IJmuider Courant mi Britsch vliegtuig op Nederlandsch gebied neergestort. ELZER's 'tHehtentaptaHiHia van Reynaud voor het Fransche parlement DAGBLAD VOOK VELSEiN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Hollanclsche Musici, Inzittenden om het leven gekomen? Paaschwensch. dancing! toitketmm falcon 25e JAARGANG No. 121 Uitgave Lourens Costet. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houts'faa1 93, ^aarlem- rele^oon 1072-4: Bureau flmulde' Courant: Kennemerlaan 42, Dmulden, opgenomen 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. telefoon opge0even Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactenr: ROBERT PEEREBOOM ZATERDSG 23 MS5RT 19ÏÖ Abonnementen per week ƒ0.1254, p®f maan3 ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex* Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meel! ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeelïngen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel* ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. maandblad en een weekblad hebben zioh weer kwaad gemaakt over de verwaarloozing van de e61lS fde jonge musici die ons land zelf bezit. Ik el dat een dagblad zich hierbij moet aansluiten, w t nog altijd hebben onze eigen menschen een 3enre noteering op de beurs van het muzikaal v stgenot dan de buitenlanders en nu is dat wel oud euvel, maar als we er niet telkens op ha meren krijgen we het nooit weg. Wie het eerst met hameren is begonnen is daarbij van geen belang, Het weekblad zegt eenigszins vinnig tegen het maandblad, .dat het zelf de zaak al jarenlang van alle kanten heeft bekeken. Ik geloof dat lang voor wij er een van drieën over schreven, in het grijs verléden,'dit al geschied moet zijn. Zoo oud is de klacht, Natuurlijk komen de twee periodieken weer met voorbeelden. Verleden jaar was een buitenlandsche dirigent plotseling verhinderd hier op te treden; met kunst en vliegwerk zegt het weekblad, in onbewuste letterlijkheid, want die kunstenaar is blijkbaar per vliegtuig gekomen liet men een anderen buitenlander verschijnen. Hetzelfde deed zich, kort na het uitbreken van den oorlog, met pianisten voor. Steeds worden begaafde landgenoo- ten gepasseerd. Het maandblad noemt het geval van een veelbelovend jong violist, die in een jaar niet verder kwam dan f 500 aan honoraria, maar een bekende buitenlandsche violist trad driemaal op en kreeg daarvoor f 15.000. Het weekblad de Haagsche Post, zegt bitterlijk dat er veel propaganda wordt gemaakt voor Ne derlandsch Fabrikaat en dat die nogal veel geld kost, maar dat men zich op kunstgebied maar van de zaak afmaakt met het fiere devies: „Kunst is internationaal" en onder deze leus onze eigen kun stenaars in de kou laat staan. Het merkt ook op dat enkele orkesten regeeringssubsidie hebben en dat een deel daarvan naar het buitenland gaat ter- wijl gezegde eigen kunstenaars op een houtje bijten, Nu, ik ben het met dit alles eens maar mij tevens bewust van het feit, dat de orkestbesturen en andere instellingen het niet zoo makkelijk hebben met dit vraagstuk. Want deze organisaties bijten in den regel zelf op een houtje, zijn dientengevolge geneigd om alles te doen dat volle zalen kan ver- wekken en weten dat een groot deel van 't publiek een voorkeur heeft voor buitenlanders. Het is een snobistische en aanvechtbare voorkeur tenzij het werkelijk groote kunstenaars geldt (hetgeen lang niet altijd het geval is) maar als de bewuste be- sturen die eenvoudig negeeren loopen zij hef gevaar, de nederlaag te lijden in hun voortdurenden strijd tegen het faillissement. Niét in alle gevallen staat het er zoo somber voor, maar wel in vele. Dus moeten het maandblad, het weekblad en het i alle wel pogen, het publiek van zijn sno- e wanbegrip te bevrijden. En dan allereerst trachten, het te begrijpen. Waarom vindt het die buitenlanders zoo interessant? Ja.het vindt den vreemden naam aardig, en het ongewone gezicht (dat er niet altijd is, maar wel. verwacht wordt), en het andere gebaar, en de diepere of snellere of scheevere buiging. Als het een kunstenares geldt komt daar nog veel meer bij, vooral voor de dames onder het publiek. Onnoodig het op te sommen. De hoofdpunten zijn: wat heeft ze aan en hoe zit Dit alles heeft niets met de waarde van zijn of haar kunstprestaties te maken. Maar de meeste menschen ontmoeten zelden buitenlanders, althans niet in persoonlijk contact. Als iemand zijn of haar kunst weergeeft is er een persoonlijk contact met het publiek. Dit heeft dan tenminste wèl eenige betrekking tot de kunst: men is nieuwsgierig naar het buitenlandsche temperament en verwacht daar iets bijzonders van. In vele gevallen is het heelemaal niet bijzonder. Als concertbezoeker heb ik het vaak betreurd dat een solist of dirigent verscheen wiens gaven en prestaties de vergelijking met verscheidene Hol landers, die ik kende en gehoord had, lang niet konden doorstaan. En voor die ervaring vraag ik nu nog maar eens aandacht, in het weten dat vele anderen haar ook opgedaan moeten hebben en dit bij de lezing van mijn woord erkennen zullen. Het geen dan alweer een stapje verder is. Ook hoop ik dat de besturen in dezen tijd al het mogelijke zullen doen om de Hollanders te laten voorgaan. Voor zoover zij kans maken op engage menten in het buitenland dat deels aan het-* zelfde soort snobisme lijdt zijn zij er nu nog slechter aan toe dan anders, want de belemme ringen van den oorlogstijd hebben die kans vrij wel doen verdwijnen. En voor de besturen geldt zeer zeker ook de overweging, dat de buitenland sche kunstenaar in den regel veel duurder dan de Hollandsche is. Dat deze laatste wordt achtergesteld als hij beter of even goed is een overweging die ook altijd sterk gegolden heeft bij de propaganda voor Neder landsch Fabrikaat is eigenlijk een schandaal. Het is zoowel onvaderlandslievend als onkunstzin- tog, of kunstonzinnig, als u wilt. Eigenlijk moest er eens een campagne onder het publiek van de groote concertinstellingen verwekt worden, onder zulke leuzen als: Geef ons Eigen Kunstenaars! Het Na tionale Product is Even Goed of Beter! en dierge lijke. Maar men moet een zekere ethiek handhaven els het serieuze kunst geldt en dus voorzichtig we zen met den vorm. We zijn geen Amerikanen in de veelzijdigheid onzer reclame. Natuurlijk zouden Nederlandsche kunstenaars ook onder buitenlandsch pseudoniem enmasker kunnen optreden. Maar is dat niet een beetje te erg? R. P. In verband met het Paaschfeest ver schijnt het volgend nummer van dit blad Dinsdag 26 Maart. na luchtgevecht Toestel in den bodem verdwenen Boven Duitsch gebied nabij Lobith is Vrij dag een luchtgevecht geleverd, waarbij een Engelsch toestel waarschijnlijk een noodlan ding op Nederlandsch gebied heeft willen maken. Het toestel gleed echter zoo snel naar beneden, dat het met een hevigen slag op den grond terecht kwam en diep in den bodem drong. Van de inzittenden heeft men nog geen spoor ontdekt. Reeds omstreeks elf uur 's morgens hadden de bewoners van het grensgebied bij Herwen en Aerdt het motorgeronk van vliegtuigen gehoord, dat even later gevolgd werd door het geknetter van mitrailleurvuur. Het geluid verplaatste zich snel, en nam tegen 12 uur in kracht toe. Kort voor' het middaguur nam men op zeer groote hoogte een vliegtuig waar. Het motorgeronk nam toe en er verschenen meer vliegtuigen. De hoogte, waarop de vliegtuigen vlogen, wis selde sterk, daar zij beurtelings boven elkaar trachtten te komen en dekking zochten in het ta melijk geringe wolkendek. Toen de vliegtuigen op een hoogte van 5000 M. waren gekomen, konden bewoners van de Betuwe en de Lijmers, die zich in grooten getale op de dijken haddenopgesteld, getuige zijn van een he vig luchtgevecht. Het zware mitrailleurvuur overstemde het ge ronk van de motoren. Men zag de vliegtuigen elkaar achtervolgen en zoo nu en dan duikvluch ten op tegenstanders verrichten, waarbij de toe stellen rakelings langs elkaar vlogen. Het gevecht had ongeveer een half uur geduurd, toen een vliegtuig, dat zich op aanzienlijke hoogte bevond, in een vrille raakte en met een oorverdoovenden slag neerviel op de uiterwaarden van de Oude Waal bij Herwen en Aerdt, welke diep onder wa ter Stonden. Toen het vliegtuig neerkwam, verhief zich een enorme water- en rookzuil, uit welk laatste verschijnsel men meent te moeten opma ken, dat het toestel in brand 'was geschoten. Het vliegtuig verdween onmiddellijk voor het grootste gedeelte onder water en' was niet bereikbaar, zoo dat het onmogelijk was hulp te bieden aan even- tueele overlevenden. Na dit schokkende voorval duurde het gevecht nog ongeveer een half uur, waarna de vliegtuigen in de wolken verdwenen. De militaire autoriteiten hebben spoedig het ter rein laten afzetten en nadat een eerste onderzoek was ingesteld,is men begonnen het wrak te ber-r gen. Om de in den grond gedrongen deelen van het vliegtuig te voorschijn te brengen, zal men uit gebreide maatregelen moeten nemen. Den Haag meldt: Gisteren omtrent het middaguur is boven Duitsch gebied in de buurt van de Nederlandsche grens een gevecht geleverd tusschen een Britsch vlieg tuig en een of meer Duitsehe vliegtuigen. Het Britsche toestel heeft blijkbaar getracht een nood landing te maken en is neergekomen in een stuk geïnundeerd land op Nederlandsch gebied bij Kruisdijk. Het toestel is diep in den grond gedron gen. Hierdoor, zoomede door den waterstand, wordt de berging bemoeilijkt. Aangenomen moet worden, dat de inzittenden zijn omgekomen, al thans is niet gebleken, dat zij zich met valscher men hebben gered. Berlijn zegt: Vrijdagmiddag te 12.40 uur is tijdens een op groote hoogte gevoerd luchtgevecht bijKleef in Rijnland een Britsch vliegtuig neergeschoten. Het toestel viel aan de overzijde van den Rijn op Ne derlandsch grondgebied en is geheel verbrand. Twee inzittenden trachtten zich door 'middel van hun valschermen te redden. De parachute van een hunner weigerde, zoodat hij op Duitsch gebied een doodelijken val maakte. De andere, wiens parachu te zich wel opende, dreef door den wind naar Ne derlandsch territoir af. Het vliegtuig was uit het Westen in Duitschland doorgedrongen. Het had getracht aan de Duitsehe jagers te ontkomen door naar Nederlandsch gebied te vluchten". (Te bevoegder plaatse is niets bekend van een vlieger, die met zijn parachute ongedeerd op Ne derlandsch territoir gedaald zou zijn. Red. A.N.P.) „Het Huis AssumburgAssendelft DANSEN Zondag Nergens zoo fijn als in de dancing van Cor Kleyn ORKESTEN Gedurende de Paaschdagen vrij dansen vanaf 3 uur (Adv. tngez. Med.) W. Kuipers en De Bilt, In weervoorspelling gewild! ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Voor betere OVERHEMDEN HEEREN MODEHUIS ZEEWE.G 78 U M U I D E N OOS1 ENORME SORTEERING (Adv ingez. Med.) Ik wensch u allen, beste vrinden, Een Paaschfeest met mooi lenteweer En met die rust, die nauwlijks meer In 't jachtig leven is te vinden. Ik wensch u vriendelijke dagen, Waarin het u zal zijn gegund, Dat gij u eens verpoozen kunt, Zonder dat nieuwe zorgen plagen. Een Paaschfeest, dat u iets mag schenken, Dat u na afloop nog een tijd Weer wat gesterkt, in dankbaarheid Als een vertroosting kunt gedenken. Een tusschenspel, waarin de zorgen, Waar elk van ons mee is belaan, Nu niet in 't middelpunt eens staan, Maar even worden weggeborgen. Ik wensch u, vrienden, v r ij e dagen, Opdat gij daarna weer, gesterkt, Met nieuwen lust en veerkracht werkt, Met nieuwen moed uw taak kunt dragen. Handelsdelegatie uit Londen in ons land terug. De regeeringspersdienst meldt: De Nederlandsche delegatie, die gedurende eenigen tijd te Londen heeft vertoefd, in verband met de moeilijkheden, welke door handel en scheepvaart worden ondervonden bij den aanvoer van goederen van overzee, is Vrijdag in Neder land teruggekeerd. De regeling, die uit deze be sprekingen is voortgevloeid is namens de Neder landsche en de Britsche regeering geparafeerd. Elfjarige jongen onder zand bedolven en gestikt. Vrijdag waren eenige kinderen in de omgeving van de waterleiding te Katwijk aan den Rijn aan het spelen. Zij groeven een gat in den dijk, waarvan een zandstorting het gevolg was. De elf jarige zoon van de familie G. Aanbanen te Kat wijk aan den Rijn, werd bedolven. Toen voorbij gangers den jongen hadden bevrijd, bleek de dood reeds te zijn ingetreden. Drie kwajongens schoten lichtkogels af. Drie kwajongens hebben de rijks-, gemeente- militaire politie in de streek rond Veghel handen vol werk bezorgd, doordat zij zich onledig hielden met het afschieten van vuurpijlen, aldus de Tel. Na een uitgebreid onderzoek, waar een groote politiemacht aan deelnam, slaagde de rijks- gemeentepolitie van Veghel er in, de hand te leg gen op drie opgeschoten jongens van dertien tot zeventien jaar oud, afkomstig uit Erp. Zij werden danig aan den tand gevoeld en bekenden, zich uit louter baldadigheid te hebben schuldig gemaakt aan het afschieten der „lichtkogels". Vergeet niet voor plaatsen te bespreker! (Adv. Ingez. Med.) UITGEEST 2e PAASCHDAG 3—6 uurDE BELLINI'S. 7—12 uur; THE MUSIC MAKERS. Dansleiding: 3AC. SMIT. (Adv. ingez. MedJ Nog een REGENJAS voor de Paaschdagen?, Koop dan een echte, een Voor 100 gegarandeerd waterdicht. Alléén S JOHAN DE WAARD'S HEERENMODEMAGAZIJNEN, KANAALSTRAAT 46—48, Telef. 4054, IJMUIDEH Weinig overtuigende zege bij de stemming. Kabinet blijft aan. Het nieuwe Fransche kabinet, dat Vrijdag middag voor de Kamer trad, heeft 't daar slechts tot een weinig overtuigende overwinning kunnen brengen. De regeeringsverklaring van Reynaud werd goedgekeurd met 268 tegen 156 stemmen en 111 onthoudingen. Drie afgevaardigden konden niet aan de stem ming deelnemen, twaalf waren afwezig. Op deze stemming volgde een kabinetsraad, die anderhalf uur duurde. Daarna las minister Frossard voor de pers de volgende verklaring voor: „De kabinetsraad heeft den toestand, die uit de stemming in de Kamer voortkwam, bestu deerd. Alle ministers zegden den minister-pre sident hun loyale medewerking toe. Onder deze omstandigheden was de chef der regeering van meening, dat het in den ernstigen tegenwoor- digen toestand de plicht van het kabinet, dat in de Kamer de absolute meerderheid van stemmen had gekregen, was op zijn post te blijven. Het oorlogscomité zal Zaterdag bijeenkomen." De ministers deelden den journalisten nog mede dat de geruchten over een aftreden van sommigen hunner ongegrond waren, dat ieder misverstand uit den weg was geruimd en dat in het bijzonder een volledige en oprechte samen werking met de radicaal-socialistische partij verzekerd was. De regeeringsverklaring. De Kamer kwam om drie uur bijeen. Terstond beklom minister-president Reynaud het spreekge stoelte, om de volgende regeeringsverklaring voor te lezen. „Frankrijk is in een totalen oorlog gewikkeld. Door een vastberaden, georganiseerden en machtigen vijand worden alle menschelijke handelingen tof oorlogsmiddelen gemaakt en geconcentreerd om te overwinnen. Geholpen door het verraad der Sovjets brengt hij den strijd over elk gebied en kleedt hij alle slagen, welke hij toebrengt, in met een soort vernietigingsvernuft, waarvan wij niet kunnen ont- Resten van het Engelsch militair vliegtuig, dat Vrijdag bij Lobith verongelukte, op de plaats, de tragedie zich afspeelde kennen, dat het tegelijk iets indrukwekkends en af schuwelijks heeft. Uiteraard is de inzet van dezen totalen oorlog een totale inzet. Overwinnen is alles behouden. Ondergaan is alles verliezen. Heeren, het parlement, dat het gevoelen des lands tot uitdrukking brengt, heeft deze vreeselijke wer kelijkheden in haar geheelen omvang afgewogen. De regeering, die zich aan U voorstelt, heeft dan ook geen andere bestaansreden en wil ook geen andera dan deze: Alle Fransche krachten opwekken, verza melen en richten om te strijden en te overwinnen, het verraad, vanwaar het ook kome, te verpletteren. Dank zij uw vertrouwen en met uw steun zullen wij deze taak vervullen. Zoo wij anderen steun noodig mochten hebben, behoeven wij slechts te rekenen op de ontzaglijke hulpbronnen van het vaderland en het overzeesche rijk. Dan behoeven wij slechts onze bewonderenswaardige bondgenooten in de oogen te zien, dan behoeven wij slechts te wijzen op den moed van ons volk, de arbeidzaamheid van onze arbeiders en onze boeren, op de kracht onzer legers, op het vuur onzer soldaten en op den moed van hun chefs. Dan behoeven wij tenslotte slechts te denken aan het eeuwige genie van Frankrijk. Dezelfde verklaring werd door den ondervoorzit ter van den ministerraad, Chautemps, in den senaat voorgelezen. Na voorlezing Van de regeeringsverklaring in de Kamer kondigde de voorzitter Herriot de verzoeken tot interpellatie aan van de afgevaardigden Galli- mand en Badie over de oorlogvoering en de regee- ringspolitiek. Paul Reynaud had o monmiddellijke behandeling van deze interpellaties verzocht. Critiek. Gallimand liet eenige critiek op de vorming van het kabinet hooren en verzocht den premier in ge heim comité zijn politiek jegens de Sovjets nader te omschrijven. De volgende interpellant Badie vroeg of Reynaud het moedige werk van Daladier zou kun nen voortzetten en de communistische propaganda tot den wortel uitroeien. Louis Marin; de voorzitter van de Federation Républicaine leverde critiek op de vorming van het kabinet, dat voor hem geen kabi net der nationale eenheid is en zeide, dat zijn groep niet haar vertrouwen in de regeering zal uitspreken. Laurent vroeg ten slotte inlichtingen over de oor logvoering en de houding jegens Rusland en Italië. Daarom betrad Reynaud de tribune, hij rechtvaar digde de totstandkoming van het kabinet en wees op den steun van Daladier en de vaderlandsliefde van de socialistische partij. Het doel van zijn minis terie zal zijn: alle nationale krachten versterken. Op vriendschap antwoorden wij met vriendschap, op vijandschap met vijandschap. Wij zullen den arbei ders duidelijk maken dat wij door het communisme te bestrijden, niet de uiterst linksche leerstelling be strijden, doch de organisatie van verraad. De com munisten hebben tegen het land gespeeld en spelen nog tegen het land. Wij zullen ze verpletteren. Met Engeland bevinden wij ons in het kamp der vrij heid. Wij wenschen, dat andere landen tot het Fransch-Britsche blok zullen toetreden. Het Fransch- Britsche accoord heeft in ons het gevoel voor de Latijnsche solidariteit niet uitgewischt dit in ant woord op een mij gestelde vraag. Reynaud besloot aldus: Wij willen oorlog voereit en daardoor zullen wij binnen den kortst mogelijken tijd den eenig mogelijken vrede verwerven, nL een duurzamen vrede. Wij zullen stormen te doorstaan hebben, maar wij zullen standhouden, met de tan den op elkaar, want tot begeleiders hebben wij den wil om te strijden en de zekerheid van de overwin ning. Daarna had de stemming plaats. Nadat in den senaat de voorlezing van de regee ringsverklaring door den vice-premier Chautemps was geschied, deed de voorzitter, Jeanneney, mede- deeling van verscheidene interpellatieverzoeken* welke op 9 April behandeld zullen worden. Senaat keurt militaire credieten goed. De senaat keurde eenstemmig het ontwerp goed •inzake de beschikbaarstelling van militaire credie ten voor het tweede trimester van dit jaar. Volgens Reuter hoorde men gisteren na het eerste enthousiasme over de spoedige oplossing der crisis en de vorming van een regeering op breedere basis in politieke kringen te Parijs uitingen van ontve- vredenheid. Vele radicaal-socialisten waren niet in genomen met de wijzigingen in het kabinet, terwijl de rechterzijde zeer ontstemd is over de opneming van socialisten. Alleen de socialisten waren zee? voldaan, aldus Reuter.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1