IJmuider Courant BERICHT DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen ,Vastgeloopen Oorlog Amor en Mars. W. KUIPERS ZN De ondergang van de Protinus, IJM. 85. Uitreis-visum overwogen Keuring van buitengewone dienstplichtigen. THXTAX TEL. 3535 I JÏARGANG No. 123 Uigaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. lf6 'fait* ./li"8' 41 Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, ,',(oon !üS®V8n an m de Kennemer Courant. Lourens Coster, Maatschappij voor Haarlem, Telefoon 10724, Bureau 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos Directie, P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 27 MAART 1940 Abonnementen per week ƒ0.1234, pe* maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel9 0.25, elke regel meer ƒ0.10. er die een „Paaschverrassing" voorspel- ^"n wel erg bedrogen uitgekomen. De oorlog bleef beperkt tot wat hij te land "Tds den eersten dag is: de bewapening van p. ona. Waarbij het merkwaardige ver- f blijft gelden dat de barrière van neutralen, '•Oorlogvoerenden in den aanvang ervan weer- heeft met elkaar slaags te raken, steeds onoverkomelijker wordt. Diegenen die t de moderne bewapening, met haar ge- Machtsoverwicht voor den verdediger, ten- j®. oorlog tot een practische onmogelijkheid Si tot een „reductio ad absurdum", heb redenen om in de juistheid van hun these volharden. Al werken mok allerlei andere JE mee op den loop van zaken. Zoo langza- d zijn die vermoedelijk alle wel aangewezen, ^hi t is buitengewoon moeilijk, zoo niet on- hun afzonderlijke beteekenis en hun on- verband vast te stellen. Dat blijkt, als men deel van de uitgebreide litteratuur op ai® heeft doorgewerkt, al een kunststuk ten van de gedragslijn van zulke uitmiddelpun- iilies a< )0niyidieden als die der dictatoren. Vooral Hitier. Haar nog veel zwaarder valt het, de der volksmeening vast te stellen in een tijd, ■er van oorlog dieper geworteld is dan te voren, waarin de menschelijke geest zekere van internationaal rechtsbegrip reeds aan- hee£t en waarin niettemin tegelijkertijd de keening propagandistisch bewerkt wordt op ■jze gig nooit te vor-en bestaan heeft. Soms 11 zich af of ook die propaganda, even- de bewapening, niet op weg is haar eigen uit- Lg onmogelijk te maken en tot een reductio Iabsurdum te worden. Zeker is het dat sterke aan ongestelde invloeden zich overal en in doen gelden en dat de psychologische daarbij grootste raadselen opleveren maar niettemin zijn. De zeer jonge wetenschap der e kan die raadselen nog lang niet ton en net blijft de vraag of zij er ooit toe bij te zal zijn. Dat is niet eens een vraag voor die erkennen dat zij wel verder zal komen dat de oorzaak der diepste stroomingen in de terra incognita, onbekend gebied, zal fcjven. Omdat Hooger Macht daar regeert. Stiller dan op deze beide Paaschdagen is het in tsopa sinds den aanvang van dezen oorlog zeker (2 niet geweest, hetgeen de voorspellers van passingen" tot wat meer bescheidenheid zou aaen stemmen als zij weer eens last van profe- aanvechtingen mochten krijgen. Zij hadden «wens geen grondslag voor hun voorspelling, g schenen slechts te denken dat Hitier en Musso- daar boven op den Brenner tot iets nieuws hadden. Maar al is dat zoo, dan is er toch ds niets van bekend. En de mogelijkheid «lijft bestaan dat de beide dictators volstrekt niet ot eenig besluit zijn gekomen. De Italiaansche en opvattingen en belangen ten aanzien van Rusland en ten aanzien van den Balkan zijn steeds sterk .uiteenloopend geweest, dat het wel een vonder zou zijn als zij plotseling overeenstemden. De belangrijkste gebeurtenis op de Paaschtia- ja eigenlijk de eenige gebeurtenis van belang, tenslotte de activiteit van de Britsche vloot in de Scandinavische kustwateren geweest. as de protesten van Noorwegen heeft En- lij pogingen tot h^permeesteren van Duit- jche koopvaardij schepen zich twee of driemaal d aan de grens der Noorsche territoriale wateren en die overschreden. Dit is belangrijk, om dat in Engeland kennelijk de neiging veld wint om |ach minder gelegen te laten liggen aan de rechten dtr neutralen. Men schijnt daar van oordeel te zijn it men anders tegenover Duitschland in een al te 'gehandicapte" positie geraakt. Volgens een mede- de United Press zou het er aldus uit- P, „Men vraagt zich af, of Engeland zich grootere Vrijheden zal gaan veroorlooven bij de uitlegging V® technische bepalingen, zooals de onschendbaar- beid van territoriale wateren. Men merkt te Lon- 4® op, dat Duitschland, met het zonder waar- Khuwing torpedeeren van neutrale schepen, de van het volkenrecht en menschelijkheid heeft, wanneer het dit goed dunkte. tonnen aan scheepsruimte gingen hierbij verloren en honderden neutralen verloren het leven. Èu bijna inschikkelijke houding namen de reutrale landen daarbij tegenover Duitschland aan. iom kan men te Londen moeilijk begrijpen, wordt verklaard, dat de neutralen tegen zulke tiiver technische schendingen als het binnen- van territoriale wateren protesteeren. Zelf 1 zij er niets van te lijden. Het standpunt wit veld te Londen, dat Engeland zijn politiek ïost laten beheerschen door humanitaire regels u niet door wettelijke bureaucratie". Nu is men te Londen natuurlijk niet zoo naïef als Med Press het hier voorstelt, want de opvatting W de neutralen is heelemaal niet moeilijk te be- injpen. Die dienen de neutraliteit niet alleen van grondgebied maar ook van hun kustwateren i Doen zij dat niet, dan handelen zij eerste tegen hun eigen overtuiging en krijgen -Men tweede met de andere partijen aan den stok, dat vice versa ook zou gebeuren. En toen de neutraliteit en het oorlogsrecht wer- d heeft niemand, ook Engeland niet, betiteld als „wettelijke bureaucratie". Dat is sen heel .rare term. Bovendien meenen de neu- van Engeland te mogen verwachten dat het neutraliteit zal eerbiedigen, omdat het immers 'i0 herhaaldelijk en zoo welsprekend heeft be- Jf'.ook daarvoor te strijden: als beschermer van ''"ine neutralen en hun rechten. gebeurde op de Paaschdagen en de beschou- van United Press sluiten zich merkwaardig ihn ^bkel onder den titel.„Engelands Groo- van onzen kondenschen correspon- (De planeet Amor8 jaar geleden ontdekt, is thans opnieuw waarge nomen. Van deze planeet wordt ge zegd, dat zij het dichtst bij de aar de staat.) Ik kan den knappen astronoom Van tijd tot tijd oprecht benijden, Als hij in een verheven droom Zijn oog langs 't firmament laat weiden. Zoo'n groote-piet kijk-in-de-lucht Die speurt naar,sterren en planeten, En op de aard de aard ontvlucht, Om steeds meer van 't heelal te weten. Is bm zijn kunst en vaardigheid Voor mij nog niet benijdenswaardig, Maar waai-lijk is in dezen tijd, Onz' aard naar d'aard maar weinig aardig. En nu zag zulk een wijze man Een nieuwe in de reeks planeten, Die men, verheven denkend an De liefde, Amor heeft geheeten. Daar staat hij, als een nieuwe ster In 't luchtig sterrenleger, verre Verheven boven 't leger der Te hoog verheven aardsche sterren. Ik groet vol achting die planeet, In glorie stralende daar boven, Maar hoe 'k als leek ook weinig weet, Eén ding kan ik nog niet gelooven Amor staat niet het dichtst bij d'aard, Men moet een ster hebben vergeten, Bij 't nazien van de sterre'nkaart. Hoe jammer het dan ook mag heeten. Die plaats blijft Mars nog toegemeten. P. GASUS. GEDIPLOMEERDE OPTICIENS ZIJLSTRAAT 91 - TEL. 12726 LEVERANCIERS VAN ALLE ZIEKENFONDSEN. (Adv. ingez. Med.) dent, in ons nummer van Zaterdagavond. Hij zette daarin uiteen dat men in Engeland uit de Finsche gebeurtenissen de slotsom getrokken heeft, dat men te zwaar, gehandicapt is tegenover een Duitschland dat zich weinig aan de rechten van neutralen ge legen laat liggen. In de Finsche zaak heeft Duitsch land het diplomatieke pleit gewonnen door Zweden en Noorwegen met geweld te dreigen. Het is de vraag of de gealliè'erden er veel bij verloren heb ben, want het is onzeker of een campagne in Noord- Europa kans van slagen zou hebben gehad. Maar een volgende maal zou het anders kunnen zijn, zegt nen in Engeland. En nu omschreef onze correspon dent het Engelsche standpunt aldus: „Men kan het bot gezegd zóó uitdrukken: óf de geallieerden moeten de handicap waaronder zij op het oogenblik lijden opheffen, door zich in hun houding tegenover de neutralen even weinig beperkingen op te leggen als hun vijand, in welk geval zij de heele basis en inspiratie van hun strijd voor het internationale fatsoen en de levensrechten der kleine mogendheden verliezen, óf zij moeten terwille van hun moreel prestige en de politieke beteekenis daarvan in de Vereenigde Staten hun principes handhaven en er zich bij neerleggen, dat zij in den strijd tegen hun minder scrupuleuzen vijand steeds zwaar ge handicapt zullen blijven. Het is ongetwijfeld ten deele omdat men zich vooralsnog machteloos tegen over dit dilemma voelt staan, dat men hier op het oogenblik in een zoo uitgesproken stemming van depressie verkeert. Hetzelfde dilemma verklaart ook voor een groot deel Chamberlain's duidelijke woorden aan het adres van de neutralen. Hij kan er niet toe be sluiten, zijn principes betreffende de rechten der kleine mogendheden prijs te geven, en hij ziet tevens met kennelijk groeiende ongerustheid, dat de handhaving van deze principes zijn land duur kan komen te staan Niets is natuurlijker, dan dat hij een uitweg uit de impasse zou trachten te zoeken door het voor te stellen, alsof het de plicht en ook het eigenbelang van de neutralen is, Enge land bij zijn oorlog geen moeilijkheden in den weg te leggen. Als de neutralen dat maar wilden er kennen, als zij slechts de geallieerde these wilden aanvaarden, dat zij in hun eigenbelang de geal lieerden moeten helpen, dan zou daarmee immers de handicap, waaronder de geallieerden nu lijden, zijn opgeheven zonider dat zij daarvoor zouden moeten betalen met het algeheele verlies van hun moreel prestige. Zoo spreekt men hier". Er zijn gelukkig meer invloeden die zich op den toestand doen gelden dan alleen dit soort be rekeningen. Ik heb het hierboven gezegd. Toch ziet men ook hierin weer de macht ten goede naar voren treden: de overweging van rechten van anderen, de invloed der volksmeening die den oorlog tenslotte haat. Maar de Engelsche redeneering omtrent de neu tralen die „in hun eigen belang Engeland maar moesten helpen" komt, behoudens de neutraliteit zelf, op dit eenvoudige kernpunt neer: Dan zouden de neutralen dus als slagveld moeten dienen. En geland zelf loopt die kans niet. Maar de kleine neu tralen loopen haar wèl. Noorwegen en Zweden wa ren daar niet van gediend. Is dat vreemd? Volstrekt niet. Welnu, de andere kleine neutralen zijn er evenmin van gediend en gelooven. allerminst dat dit hun eigenbelang is. Als men in Engeland dit gevaar voor totalen ondergang zelf liep, zou men het beter begrijpen. Nu schijnt het moeilijk te zijn. R. P. Nog steeds zijn geen nadere bijzonderheden bekend omtrent deze nieuwe ramp, die de vis- schersvloot van IJmuiden getroffen heeft en waarbij vermoedelijk vier menschen het leven verloren hebben. Alle hoop, dat de vier vermis ten het leven bij deze ramp niet hebben ver loren, behoeft nog niet te worden opgegeven. Nadere berichten zullen afgewacht dienen te worden, want nog altijd bestaat de kans, dat ook de vier vermisten door het een of andere vaartuig zijn opgepikt. Volgens latere berichten is er reden om er aan te twijfelen, dat de Protïnus door een mijnontploffing verloren is gegaan. Wat tot op het oogenblik als vaststaand kan worden aangenomen is dat trawler verongelukt is, naar men meent te weten op 57 gr. N.B. en dat van de twaalf opvarenden acht door een Britsch oorlogsschip gered zijn. Dit oorlogsschip zou niet vroeger dan hedenmorgen in een Engelsche haven verwacht kunnen worden. De bemanning van den trawler bestaat uit de volgende personen: KI, Wijker ,schipper, oud 41 jaar wonende te Egmond aan Zee; A. de Graaff, stuurman, oud 55 jaar, wonende te Egmond aan Zee; H. J. Bannink, machinist, oud 36 jaar, wonende te Haarlem; E. G. Glazemaker, 2e machinist, oud 37 jaar, wo nende te Haarlem; J. Piers, jongste stoker, oud 48 jaar, wonende te Amsterdam; G. P. Voorting, tremmer, oud 59 jaar, wonende te Santpoort; W. Wijker, kok, oud 39 jaar wonende te Egmond aan Zee; Arie Plug, matroos, oud 29 jaar, wonende te 's Gravenhage; A. Groen, matroos, oud 55 jaar, wonende te Eg- riiond aan Zee; H. Stam, matroos, oud 37 jaar, wonende te Eg mond aan Zee; S. Buis, matroos, oud 35 jaar, wonende te Egmond aan Zee; J. Blok, matroos, oud 54 jaar, wonende te IJmuiden. Alle opvarenden zijn gehuwd. In twaalf gezinnen leeft men dus in de grootste ongerustheid omtrent het lot van man en vader. Vermoedelijk zal heden in den loop van den dag wel nader bericht om trent de namen van het achttal geredden vernomen worden, terwijl dan ook wel bekend zal zijn, wat de oorzaak van de ramp is. Volgens een bericht uit Londen aan de Tel. zou de trawler door een Duitsch vliegtuig zijn gebom bardeerd en tot zinken gebracht, doch zekerheid daaromtrent heeft men nog niet. Meer toezicht op buitenlandsche reizen. (Van onzen Haagschen correspondent). Naar ons ter oore komt is thans bij de betrokken instanties in Den Haag in overweging voortaan ook voor Nederlanders een z.g. uitreis-visum te ver langen in de gevallen waarin zij zich voor een of andere reden naar het buitenland begeven. Hoofd reden hiervoor schijnt te zijn, dat men op deze manier eenig toezicht kan uitoefenen op de excur sies, die men onderneemt, waarbij in het bijzonder natuurlijk het nut van een dergelijken maatregel kan wezen, dat men de gangen van bedenkelijke personen kan nagaan. Wij herinneren eraan, dat in België een derge lijke methode reeds sinds eenige maanden wordt toegepast. Zij, die zich met Ingang van 1 April :>e wartaal abonneeren, ontvangen de ir Maait nog te verschijnen nummers gratis DE ADMINISTRATIE. Voor lichtingen 1936 en 1937 gelegenheid tot vrijwillige keuring- Zooals bekend is bij Koninklijk Besluit van Februari 1940 bepaald, dat in verband met de buitengewone omstandigheden tot opkomst ir werkelijken dienst worden verplicht de buitenge wone dienstplichtigen van de lichtingen 1938, 1939 en 1940. De wenschelijkheid kan zich voordoen om t.z.t. ook buitengewone dienstplichtigen van oudere lichtingen dan van 1938 in werkelijken dienst te doen komen. Voor oproeping in werke lijken dienst zouden dan in de eerste plaats in aanmerking komen de. buitengewone dienstplich tigen van de lichtingen 1937 en 1936. Het groot ste deel der buitengewone dienstplichtigen van deze laatste lichtingen is echter nog niet voor den dienst gekeurd. Daarom ligt het in het voor nemen van den minister van defensie om, alvo rens in werkelijken dienst van deze lichtingen wordt overgegaan, hen, die nog niet zijn ge keurd, met toepassing van art. 44 van het dienst plichtbesluit, in de gelegenheid te stellen bij een keuringsraad een uitspraak te verkrijgen om trent hun geschiktheid voor den dienst. Hoe wel deze keuring niet verplicht zal zijn, wordt verwacht dat de meesten hunner zich aan dit onderzoek zullen onderwerpen. De keuringsraden zullen daartoe in de maan den Mei, Juni,'en Juli a.s. zitting houden. Zij, die van deze gelegenheid tot keuring geen gebruik maken, worden eerst na opkomst in werkelijken dienst gekeurd. Onder de buitengewone dienstplichtigen be vinden zich personen, die indertijd in verband met hun verbintenis bij het vooroefeningsinsti tuut van den vrijwilligen landstorm een genees kundig onderzoek hebben ondergaan en daarbij geschikt werden bevonden voor den dienst bij den landstorm, zonder voorbehoud ten opzichte van hun lengte. Aangezien de keuringseischen voor deze vrijwilligers dezelfde waren als voor dienstplichtigen, behoefden zij indertijd niet meer voor den keuringsraad te verschijnen. Deze personen worden geacht als dienstplichtige ge schikt te zijn voor den dienst, zoodat zij niet aan de keuring in de eerstvolgende maanden zullen deelnemen. Hongaarsche minister-president te Rome. Onderhoud van twee uur met Mussolini. Het Italiaansche persagentschap Stefani meldt: „De Duce heeft Dinsdagavond om zes uur in tgenwoordigheid van graaf Ciano, den Hongaar- schen minister-president graaf Teleki in het Pa lazzo Venezia ontvangen en met hem bijna twee uur geconfereerd. Tijdens het hartelijk gesprek is een voorstel ter sprake gekomen later op elk gebied de samen werking te verdiepen tusschen de beide landen op de basis van het vriendschapsverdrag, dat eerlang dertien jaar zal bestaan en door de gebeurtenissen werd gewaarmerkt. NEEM EEN BEVERUJIJ Kj (Adv. lngez. Med.) Graaf Teleki. Deze vriendschap past volkomen bij de thans tusschen Duitschland en Italië en Duitschland en Hongarije bestaande betrekkingen, evenals bij die, welke bestaan tusschen Italië en Joego-Slavië. De beide regeeringen zijn vastgesloten, vooral onder de tegenwoordige omstandigheden, haar acties te coördineeren om den vrede in het Donauw- beklcen en den Balkan te bewaren". Dit gesprek volgde op de bespreking, welke Teleki den dag tevoren gedurende twee uur met Ciano had. Donderdag zal Teleki een-bezoek aan den Paus brengen. In een aan de „Tribuna" verleend interview heeft Teleki gezegd dat degenen die van zijn be sprekingen sensationeele resulttaen verwachten, abuis zijn. De Fransche ambassadeur Fi-angois Poncet, die naai- gemeld naar Parijs zou gaan, bevindt zich nog te Rome. Playfair, een ambtenaar van het Britsche mi nisterie van financiën, die 'zich te rome bevindt, om er de basis te leggen voor een nieuwe clearing- overeenkomst, heeft gisteren -zijn eerste ontmoeting gehad met ambtenaren van het ministerie van de valuta. Het Hongaarsche telegraaf agentschap meldt uit Rome: „In een interview met de „Tribuna" heeft de Hongaarsche ministerpresident, graaf Teleki, verklaard dat het verkeerd is sensationeele resultaten van zijn bezoek aan Rome te ver wachten. Ik ben in Rome, aldus Teleki, om van gedachten te wisselen over den toestand in den Balie an en het Donaubekken. Ellceen kan zien dat de vrede in dien sector niet ver stoord is, maar dat wil niet zeggen dat de vraagstukken niet op te lossen zijn. Hongarije is zich bewust van de moeilijkheden en wil zijn eigen houding bepalen naar de Euro- peesche situatie. Mij nland heeft geduld, want het heeft een duizendjarige gesevhiedenis achter zich en daarom kan het wachten. Sprekende over de verhoudingen tot de Sovjet- Unie, zeide Teleki dat zich aan de Hongaarsch- Russische grens niets bijzonders heeft voorgedaan en dat de betrekkingen orrect zijn. Opstandige beweging in Bolivia bedwongen. Havas bericht uit La Paz dat een groep jonge officieren in opstand is gekomen tegen den president der Boliviaansche republiek, doch de regeering is den toestand meester. De bevolking heeft gistermiddag voor het regeeringspaleis een betooging van trouw aan president Quintanilla' georganiseerd. Via Buenos Aires wordt bekend, dat des middags om 1 uur tien te La Paz de staat van beleg werd afgekondigd voor geheel Bolivia. Er hebben reeds verscheiden dagen geruchten geloopen over revolutie. Gewapende soldaten hielden het verkeer op een afstand van het re geeringspaleis en de telefoon was buiten werking gesteld. De minister van landbouw heeft Dinsdag in een toespraak van het balkon van het paleis medegedeeld dat het regiment carabiniers met eenige officieren onder luitenant Campero, den gewezen gezant in Italië, .had gemuit, doch dat de regeering den toestand meester was. President Quintanilla heeft vervolgens even eens het woord gevoerd tot een voor zijn paleis verzamelde menigte. Hij verklaarde, dat de be volking haar volledigen steun geeft aan de re- geering, het leger en den chef van den genera- len staf, die bereid is te sterven voor de verde diging der grondwet. Er schijnt intusschen eenige ongerustheid heerschen omtrent het lot van den chef van den generalen staf, generaal Ichazo. De correspondent van United Press heeft een onderhoud gehad met den minister van oorlog, generaal Ramos: Deze zeide, dat inderdaad een deel van het leger had gemuit, maar dat de re- geering den toestand meester was. Alle loyale 'troepen worden haastig geconcentreerd. De heer E. W. de Boer benoemd tot gemeentesecretaris van Velsen. Met de kleinst mogelijke meerderheid VELSEN Woensdag De gemeenteraad kwam gisteravond bijeen voor het behandelen van een agenda, welke slechts één punt vermeldde, n.l. de benoeming van een gemeetesecretaris. Het resultaat was, dat benoemd werd de heer E. W. de Boer, referendaris ter se cretarie van Velsen en wel met veertien stem men. Op den heer J. de Bruin gemeentesecre taris te Opsterland werden dertien stemmen uitgebracht, zoodat de heer de Boer met de kleinst mogelijke meerderheid werd benoemd. De stemming geschiedde onder groote spanning, niet alleen van den voltalligen gemeenteraad, maar ook van de vele ambtenaren, die de vergadering bij woonden. De spanning steeg naarmate de stemming verliep want het was een zuivere nek-aan-nek race. Toen er reeds 22 stemmen waren afgelezen was de stand nog gelijk, dus 1111. Toen kwam de heer de Boer op 13, de heer de Bruin op 12; met de volgende stem was het pleit beslist. Deze was voor den heer de Boer, zoodat zijn benoeming een feit was en de voorzitter hem kon gelukwenschen. De laatste stem was voor den heer de Bruin. Nadat de nieuwe secretaris in handen van den voorzitter de zuiveringseed en de ambtseed had af gelegd werd hij door den voorzitter toegespro ken. Het is mij een groot voorrecht, aldus de voorzitter, u als eerste met uw belangrijke promotie te kunnen gelukwenschen. In u krijgen wij een secretaris, die in deze gemeente zijn sporen reeds heeft verdiend. Spreker herinnerde aan het 25-jarig jubileum van den heer de Boer in dienst der gemeente Velsen. Gij kent de gemeente Velsen, zoo vervolgde sprelger, met al haar lief en leed, haar mooie en zwarte kanten. Als u op den dag terugziet, toen u als jong en am bitieus ambtenaar uit het hooge Noorden hier een plaats kwam vervullen, die u langzamerhand hebt verbeterd, onlangs tot loco-secretaris, moet ge met genoegen op dezen stap terugzien. De voorzitter uitte zijn groote voldoening over de-wijze waarop de heer de Boer eerst tijdens de ziekte, later na het overdijden van zijn verdienstelij ken voorganger, de taak van loco-secretaris heeft waargenomen. De taak is u allerminst vreemd, zoo dat zoowel het college als de raad zich over de be noeming verheugt. Ik hoop, zoo besloot de voorzit ter, dat ge nog veel moogt doen in het belang der ge meente Velsen, die reeds zooveel aan u verschul digd is. Hierna sprak de nieuwe secretaris eenige woor den. Spreker dankte den raad voor zijn benoeming en hoopte, het in hem gestelde vex-trouwen waardig te zijn. Verder hoopte spreker, te mogen rekenen op den steun van den burgemeester, het college van B. en W., den gemeenteraad en de ambtenaren. Hij hoopte, dat allen nog langen tijd in het belang der gemeente Velsen werkzaam mogen zijn. Ten slotte wenschte de voorzitter den heer de Boer geluk met zijn geboortedag. (Instemming). De nieuwe gemeentesecretaris. De heer E. W. de Boer werd 26 Maart 1889 in Belling- wolde geboren, zoodat hij zijn benoeming juist op zijn 5 len geboortedag verkreeg, zoodat deze dag al een bijzondere feestdag voor hem is. Op 16 December 1914 werd de heer de Boer be noemd tot adjunct-commies le klas aan de secreta rie van Velsen, waar hij in den loop der jaren alle rangen heeft doorloopen. Den 16en Juni 1916 werd hij benoemd tot commies, 14 Januari 1928 tot hoofd commies, 1 Januari 1940 tot referendaris. De heer de Boer is secretaris van het scheidsgerecht en sedert 1 Mei 1916 ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Velen in de gemeènte zullen zich over de benoe ming van dezen verdienstelijken ambtenaar tot de hoogste voor hem bei-eikbare post verheugen. Onge twijfeld zal hij in een gemeente als Velsen voor vele moeilijkheden komen te staan, maar zijn groote ken nis op administratief gebied zoowel als van de plaat selijke toestanden zal zijn taak niet weinig ver lichten. Dat de nieuwe secretaris bij de ambtenaren zeer gezien is, is gisteravond overduidelijk gebleken. Toen er veertien stemmen op hem waren uitgebracht en zijn benoeming dus, vóórdat alle briefjes waren opgelezen, een feit was, steeg een zucht van verlich ting op uit de publieke tribune. Geruchten over een onderhoud tusschen Stalin en Hitier. LONDEN, 26 Maart (Reuter.) De corres pondent van de „Daily Telegraph" te Kopenha gen verneemt dat de Duitsehe minister van buitenlandsche zaken zou pogen een onderhoud tusschen Hitler en Stalin tot stand te brengen aan de Poolsche grens. De correspondent voegt hieraan toe dat Stalin wel bereid zou zijn Hit- Ier in Moskou te ontvangen, doch dat hij niet in staat was hem halverwege tegemoet te reizen. De correspondent van het Engelsche blad acht het niet waarschijnlijk dat Hitier erin toe zou stem men naar. Moskou te gaan. Trawlers varen niet uit. Zeevisschers willen nadere berichten omtrent de „Protinus" afwachten. In verband met het feit, dat nog geen nadere berichten zijn binnengekomen omtrent de ramp van de Protinus, zoodat men nog niet difinitief weet door welke oorzaak het schip verloren is gegaan, evenmin als men weet wie eventueel de slachtoffers zijn, hebben de opvarenden van de trawlers, die heden uit IJmuiden naar zee zouden vertrekken, geweigerd te gaan varen. Dit betreft twaalf booten, zoodat er ernstige stagnatie in het bedrijf dreigt te ontstaan. Zooals valt te begrijpen, heeft het ontbreken van nadere berichten omtrent geredden en slachtoffers groote ongerustheid in vele gezinnen veroorzaakt, Vele familieleden van opvarenden van de Protinus die elders wónen, zijn reeds naar IJmuiden gekomen om iets naders omtrent de ramp te vernemen, -

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1