IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen (diking Bank en I. S. Groen het mikpunt van Duitsche bommenwerpers. I «i"'1? „er alleen door de verraderlijke mijnen, „k door de helsche machines, die de oor- !>r h. fanden door de lucht op elkaar af nle tot nu toe onze vissersvaartuigen O-.'-'--", rehhen gelaten, maar die het thans ook »ftI"5 ™nt schijnen te hebben. Protmus, Vi- 1 ,p hen SemuTnts ™oen.ziedaar het drietal I King BanK. blootgestaan aan een aanval tóthet., «ifp vliegers, waarvan nog slechts enkele ''"twen vfer door een Nederlandseh vis- I fnrtuig de kotter IJM 203 van een wissen I stW wdTerden, over welke redding de Duit- Sn den redders den grootsten lof heb- .verwaaid Het Is wel een eigenaardige ma- lt", Srap de Duitsche oorlogsvliegers dezen lof I ''SS ook de mare van de besch„letJ;nB Was de scheepsboot van de Protinus niet in orde? Uitkeerinq uit het surplusfonds zal tijdig kunnen geschieden. 'Se JAARGANG NO. 127 ve loiirens Coster. Maatschappij voor nI.Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. iraai 93. Haarlem, Telefoon 10724 Bureau jei Courant. Kennemerlaan 42, IJmuiden, n 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant DirrrtieiP W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteuri ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 1 APRIL 194Ö Abonnementen per week ƒ01254, par maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentfën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels (L25, elke regel meer ƒ0.10. pe Viking Bank ter nauuiernood den dans ontsprongen door een born een meter opgelicht. Veilig I'S1 de stroomtrawler Viking Bank ruft 183 aan zijn trossen voor Hal C in de Jfcchershavcn van IJmuidcn. Straks komen viscülossers om de vangst van de laatste reis van boord te halen en ze gereed te zetten T.htateeltouw. Dan komen de visch- 1 11 ,lie zorgen er op hun beurt weer l"*pe?.tede visch bi:i de consumenten komt. Her de consumenten is er memand, die fet maar weinig heeft gescheeld of /ij eten en de menschcn die ze Sebhen Bevange", waren nooit in Ummden „neekomen. viking Bank ligt de I. S. Groen IJM hL. trawler heeft het ondervonden, hoe 130. Ook deze i5 op (je Noordzee, onveilig SSiSltijdebaiesédert de toepassing van de Xiefnnie op de visschersvloot het geval is tai'detrawlers aan hun komst vooraf. Een T» schrik voer door IJmuiden, een schrik die Srooter was, omdat men op dat oogenblik a. het onzekere leefde omtrent wat er eigen- «Jffgggta» was geschied. Bijzonderhe- toen nog niet. maar men behoefde ÜSÏKSShat °nzekere te vei'keeren- Schipper Gravemaker vertelt. nnn rip viking Bank is de heer L. Gra- ais de meeste schippers van de groote ilSuidensche treilers een jonge man. maar. ,Het schijnt jong en ervaren Én is niet wel te paren, Maar 't is een valsche schijn. mu-eklt ook voor schipper Gravemaker want A'is jong en ervaren. Ziehier zijn sober en 7fwasUMdeidagmiddag Omstreeks half zes, on 58 gr N B. tijdens stormachtig weer ASlSnwe hadden toch duidelijk onze kentekenen. „HOLLAND" staat er met gi'oote letters op den boeg en boven de koelkasten en de nationale driekleur is op tal van plaatsen aange bracht zoodat er omtrent onze nationahteit niet de minste twijfel behoeft te bestaan. Spoedig zou ;n. boe deerlijk we ons vergist hadden. Due van de vier machines vlogen door, maar de vierde bleek het op ons gemunt te hebben Zj wierp vier i naar ons schip. Dat gaf aan booid na tuurlijk een hevige consternatie. Ik liet oor zoover dat mogelijk was de noodige maatregelen nemen om het veege lijf te ïedden, Plotseling kwam er hevige ontploffing vlakvoor (ion boeg. Ons schip kreeg een hevigen schok zoo 'e zelfs, dat we een meter werden opgetild. Maai' gelukkig werden we niet getroffen en dat 'danken we wel in de eerste plaats daaraan, dat te met den sterken wind meevarende een Hinken schuiver maakten. Onze Vikmg Bank makte, juist toen de bom ontplofte, een scfaui ver in 'de andere richting en dit was onze ïeddmg. Maar het was een dubbeltje op z'n kant. - Hiermede bleek de aanval afgeloopen te zijn. De bommenwerper had vermoedelijk al zijn Kru verschoten en we waren blij. dat we het ei^zoo .1 afgebracht hadden. De vliegtuigen ™rdwe- nen uit het gezicht. Later hebben we nog wel enkele gezien, maar die lieten ons met ïust. spreekt vanzelf, dat we na dit avontuur écir gedachte bezield waren: zoo jn°geii]K naar huis en Zaterdagmiddag twaalf uur lagen we veilig aan den kant. .ah Het eenige nadeel dat we van den aanval heb ben overgehouden is een lekke ketel, lijk als gevolg van den sprong dien we maakten toen de bom explode erde Kreeg de I. S. Groen alleen maar een waarschuwingsschot? Schipper van de I. S. Groen is de heer Gerrit Visser. „Gervi" noemt men hem in IJmuiaen, omdat Gerrit Visser zoo'n mondvol is en welixcnt ook omdat de drager van dezen naam liever we- nig zegt dan veel. Maar dit hoorden we toch van kom,dat toen zijn schip zich ook op de 5» gi. jn. bevond de beide matrozen, die het roer hadden, nl. Spaans uit Scheveningen en Groen uit Bever wijk een eskader vliegtuigen zagen naderen, nez was toen ongeveer kwart over zes en we la§ei3. steken op iy2 a 2 uur van de Viking Bank. Een van, de vliegtuigen kwam toen op ons af en gai sen salvo met zijn machinegeweer vlak voor onzen boeg, Gelukkig werd niemand geraakt, alhoewel de machine vlak over onze masten scheerde, ue machine sloot zich direct weer bij het eskader aan en ook wij werden verder met rust gelaten. Ook de I. S. Groen voerde natuurlijk cle noo dige kenteekenen en ten overvloede heeft men aanboord nog een vlag opgestoken. De I. S. Groen bwam ongeveer twee uur na de Viking Bank in IJmuiden aan. Onverantwoordelijk! Sij allen lof, dien we onzen visschers wegens hun ervaring en moed zoo gaarne toezwaaien, iuag san woord van critiek wegens de somtijds aan den da? gelegde zovgeloosheid niet onthouden worden. Wflf T..O- -- Oj^ondag 17 Maart, terwijl het stormweer was, sloeg de scheepsboot overboord. Het eenige reddingsmiddel, dat men toen nog aan boord had, was een reddingsvlotje, absoluut onvoldoende voor de geheele bemanning, wanneer er eens iets mocht gebeuren. In plaats van zoo spoedig mogelijk naar de dichtstbijzijnde haven te stoomen om een nieuwe boot aan boord te nemen, bleef men doorvisschen, elf dagen lang, totdat op 28 Maart de aanval plaats had. Het liep gelukkig goed af, maar wat zou er van de mcnschen terechtgekomen zijn, als de I. S. Groen eens hetzelfde lot had ondergaan als de Protinus? Ongetwijfeld had geen van de elf of twaalf opvarenden er het leven afgebracht. Dit was een zeer ernstige fout, die ongetwijfeld voor den daarvoor verantwoordelijken persoon niet zonder gevolgen zal blijven. Het aantal gevaren, dat onzen zeevisschers be dreigt, is dus weer met één vermeerderd. Wat er de gevolgen van zullen zijn zal wel spoedig blijken. Het wordt in visscherskringen ten zeerste betwij feld of er Maandag booten naar zee zullen ver trekken. Sir John Gilniour overleden. Sir John Gilmour, die Zondag overleed. Sir John Gilmour, de Engelsche minister voor de Scheepvaart is, Zaterdag te Londen plotseling overleden. John Gilmour was in 1876 geboren en is bijna 64 jaren oud geworden. Van 1910 tot 1918 was hij conservatief afgevaardigde voor East Ren frewshire en sedert 1918 van het district Pollok (Glasgow), Van 1924 tot 1926 onderstaatssecretaris voor Schotland en van 1926 tot 1929 minister. In November 1931 werd hij minister van Landbouw en visscherij in de nationale regeering, in 1932 werd hij minister van binnenlandsche zaken, welke post hij tot 1985 bezette. Later werd hij minister voor de scheepvaart. John Gilmour erfde in 1920 den titel van ba ronet, welke zijn vader in 1897 was verleend. De meening van de Scheepvaart Inspectie. De min of meer sensationeele onthullingen over het niet in orde zijn van de scheepsboot van de Protinus IJm. 85, welke men dezer dagen in verschillende bladen afkomstig van hun Engelsche- of Schotsche correspondenten heeft kunnen lezen, hebben in breeden kring aanleiding gegeven tot uitingen van veront waardiging, niet het minst in de gezinnen van zeevisschers in IJmuiden en zeker ook elders. Wanneer men op deze berichten afgaat, komt men tot de conclusie, dat er met deze boot, waarin acht schipbreukelingen gedurende een dag of vijf op de Noordzee hebben rondgezwalkt zoowat niets in orde was. Houten proppen man keerden, om de gaten in den bodem te stoppen, de boot was niet manoeuvreerbaar in de davits, het drinkwater was brak, de scheepsbeschuit muf, lantaarns, vuurpijlen, zeil en kompas ont braken en ook de riemen avaren niet in orde. Wat is er waar van deze beschuldigingen en wie is daarvoor eventueel verantwoordelijk? Deze vragen zijn niet zoo gemakkelijk te beantwoorden, vooral niet wat de eerste be treft. Wij hebben over deze aangelegenheid aller eerst 'een onderhoud gehad met den adj.- inspecteur van de Scheepvaart, den heer J. H. Th. Eerman, die ons als zijn meening te kennen gaf en dit ook duidelijk aantoonde, dat in geen geval zijn Inspectie eenige blaam treft. Allereerst wees hij eenige beschuldigingen, als zijnde geheel onjuist van de hand. „De boot ,was slecht manoeuvreerbaar in de davits", aldus een der klachten. Welnu, aldus de heer Eerman, ieder een die van de uitrusting der trawlers op de hoogte is, zal weten, dat de booten van deze visschers- vaartüigen niet in davits hangen, uitgezonderd aan boord van de groote nieuwe trawlers van de Vem. Op de trawlers staan de booten op stoelen, waarvan ze gewoon te water gesmeten worden. Dat er geen zeil in de boot was, is heel logisch, want dit is niet vorgescreven. De booten zouden dan ook een mast moeten hebben. Ook een kompas behoort niet tot de voorgeschreven inventaris van een scheeps boot van een vaartuig, dat op de Noox-dzee vischt.. Juist in verband met den oorlogstoestand zijn er eenige bijzondere maatregelen ingevoerd. Zoo is o.a. bepaald dat de bootinventaris in een kist moet worden verpakt. De voorgeschreven inhoud van deze kist bestaat uit: een Nederlandsche vlag, een roephoorn (misthoorn), een stakelpot (fakkel) een fleschje met terpentijn voor den stakelpot, een waterdicht verpakt pak lucifers, een hoosvat, een bijltje, een stopzak en een oliezakje voor golf- stillende olie. Voorts moeten er aan boord zijn een busje met olie hiervoor, en natuurlijk een hoeveel- heid versch water en een luchtdicht gesloten bus met scheepsbeschuit. Nu is het, aldus de heer Eerman, niet de taak der Scheepvaart-Inspectie, elke reis toe te zien, of dit alles aanwezig is. Het is de gewoonte, dat be doelde kist, wanneer een trawler binnen is gekomen, uit.de boot genomen:en opgebrogen wordt, totdat de trawler weer naar zee gaat. De bemanning heeft het volste recht, ja het is zelfs haar plicht, zich er van te overtuigen, dat de inhoud van het kistje compleet en het .kistje in de. boot aanwezig is en indien dit niet het geval is, hierover hun beklag in te dienen bij den schipper. En wanner deze of hun reederij iets nalaat te doen wat voorgeschreven is, weten zij den weg, dien zij moeten bewandelen om de zaak in orde te krijgen. Zij kunnen, desnoods via hun vakorganisatie bij de Scheepvaart-Inspectie een klacht indienen. Er is geklaagd, dat er geen proppen in de boot aanwezig waren. Voorgeschreven is, dat in elke boot twee met een touwtje aan elkaar verbonden proppen aanwezig zijn. Zijn ze er niet, dan zijn ze weggespoeld of weggenomen, maar het is «en eenvoudig karweitje even van een bezemsteel of iets dergelijks een paar proppen te snijden. Het is nog maar korten tijd geleden, dat alle booten van de in de vaart zijnde trawlers zijn nagekeken en als er iets aan gemankeerd had, was ze onherroepelijk afgekeurd. De ambtenaar, die hiermede belast is, treedt in deze gevallen zeer streng op. De heer Eerman is er dan ook vast van overtuigd, dat de boot zelve geheel in orde is. Maar wat de kleinere dingen betreft, moeten de opvarenden zelf meehelpen. Het gaat toch niet, al dus de heer Eerman, dat de Scheepvaart-Inspectie voordat een trawler naar zee gaat, proeft of het water en de kaak wel versch zijn? En dan is daar altijd nog de wet, krachtens welke de kapitein van elk schip verplicht is. den inventaris in goeden staat te houden. Wij hebben ook nog met den reeder, den heer F. Erenst over deze zaak gesproken. Hij wees ons er op, dat zijn reederij er steeds nauwlettend op toeziet, dat alles, wat de veiligheid der man schappen betreft, geheel in orde is. De Protinus had 'n uitstekende scheepsboot. Als er iemand van de opvarenden ook maar een aanmerking over het een of ander gemaakt had, zou men daar zeker nota van genomen hebben. Het is hard, deze dingen onder de huidige om standigheden te moeten neerschrijven, maar.wan neer wij niét op deze aangelegenheid terug waren gekomen, zou een onverdiende blaam ge legd worden op instanties, die voor dé euvelen, waarover geklaagd is, niet verantwoordelijk zijn. Reeders in IJmuiden weten maar al te goed, dat de S. I. niet met zich laat spotten en bij de vis schers van IJmuiden is het overbekend, dat de reederij van de Protinus er nauwlettend voor waakt, dat alles op dé trawlers in orde .is, voor dat zij naar zee gaan. Vergadering Bloembollencultuur. Ook voor de bijgoedgewassen is echter steun noodig. Nieuwe afzetgebieden moeten worden gezocht, meent dr. A. J. Verhage. Hedenmiddag werd in het gebouw van den H. K. B. een vergadering gehouden van de Alg. Ver- eeniging voor Bloembollencultuur. Dr. A. J. Ver hage, voorzitter der Vereeniging sprak daarbij een openingsrede uit. Onze December-vergadering werd geheel be- heerscht door den oorlogstoestand en van de ramp zalige gevolgen, die deze voor ons vak heeft mee gebracht. De maanden na die vergadering hebben het nog duidelijker gemaakt, hoe ontzettend groot de moeilijkheden voor ons vak en voor ieder van zijn beoefenaren zijn. En de woorden, die ik bij de opening onzer vorige vergadering sprak om aan te toonen, dat een Regeeringsbijdrage van drie mil- üoen gulden aan het Surplusfonds niet voldoende was voor een werkelijk behoud van het vak, zijn volkomen juist gebleken. De grootste moeilijkheid vormde de uitbetaling door het Surplusfonds met 71% van de binnenland sche minimum prijzen, waarvoor na de reeds door de Regeering toegezegde steun nog ruim 1.6 millioen ontbrak. Het georganiseerde vak had zich op het standpunt gesteld, dat de regee ring onder deze omstandigheden dit tekort be hoorde aan te vullen, vooral, omdat de verliezen voor het bloembollenvak zeer veel grooter zijn dan het bedrag, dat dan voor uitbetaling aan het Sur plusfonds zou zijn geschonken. En wanneer het Surplusfonds niet tijdig en niet volledig zou uit betalen, zou het opgebouwde prijzenstelsel ondanks alle maatregelen hopeloos inééngestort zijn. De Regeering heelt echter bij herhaling te kennen geven, dat zij een dergelijke storting a fonds perdu niet verantwoord achtte. Het verheugt mij, het vertrouwen te kunnen hebben dat, ondanks deze wel zeer uitecnloo- pende standpunten, die ik, na alles wat erover gezegd en geschreven Is, wel niet nader be hoef toe te lichten, een oplossing zal worden gevonden waarop het zonder voor het vak al te bezwarende voorwaarden mogelijk zal zijn, dat het Surplusfonds tijdig 71% van den minimumprijs uitbetaalt. Deze oplossing, die nog niet definitief is, maar die toch volgens de gevoerde besprekingen wel zal worden aan vaard, zal hierin bestaan, dat een renteloos voorschot aan het Surplusfonds wordt ver strekt, waarvan ierugbetaling eerst zal aan vangen wanneer de areaal-inkrimping van vorig jaar weer zal zijn ingehaald, en die daar na slechts zal plaats hebben, wanneer de terug betaling kan geschieden door het daarvoor ge deeltelijk bestemmen van een overschot van een niet te hooge heffing. Deze voorwaarden zijn niet alleen in het Surplusfonds, maar ook in de organisatiebesturen uitvoerig bekeken en daarna aanvaardbaar geacht, hoewel het oorspronkelijk standpunt van de organisaties daarmede niet is prijs gegeven. Hoewel van den minister van Economische Zaken nog geen definitief bericht is binnengekomen, mag toch vertrouwd worden, dat op deze wijze het Sur plusfonds in staat is de uitbetaling normaal te doen verloopen. Hoe dankbaar wij ook moeten zijn, dat althans voor deze zeer groote moeilijkheid een oplossing zal worden gevonden, zou ik er toch op willen wijzen, dat er nog meer moeilijkheden zijn, die zonder Regeeringshulp niet met eenigszins rede lijk resultaat opgelost kunnen worden. Zonder de andere onderdeelen van het oorspronkelijk inge diende steunplan en met name de tegemoetkoming in de exporteursverliézen, te willen verwaarloozen, zou ik' er toch wel heel nadrukkelijk op willen wijzen, dat de enorme verliezen van de kweekers van irissen, gladiolen, anemonen en ranonkels niet te vergoeden zijn, maar dat Regeeringshulp ter tegemoetkoming in deze verliezen onontbeerlijk is. De teelt van bijgoedgewassen is in het Neder landsche bloembollen vak geen onbelangrijk on derdeel, maar een gedeelte van het bedrijf, waarin velen een bestaansmogelijkheid hebben gevonden en dat in belangrijke mate bijdraagt cm bet exportcijfer te verhoogen. De ervoor gevraagde steunbedragen zijn naar verhouding van de ver liezen zeer klein, maar dan ook onmisbaar om nog er- voordat de boot, door den Duit- aan booK Jll^Twerper werd aangevallen, an de I- S. Groen geschied? in zooverre aan de nooden der beoefenaren dezer teelten tegemoet te komen, dat zij voor ondergang worden behoed. Hoewel ook door het hoofdbestuur onzer ver eeniging, bij herhaling is aangedrongen op een spoedige en gunstige beslissing op deze steunaan vragen, is tot nu toe iedere beslissing uitgebleven. Zeer nadrukkelijk moge ik er hier nogmaals op wijzen, dat een beslissing voor de kweekers dezer artikelen, die veelal geen inkomsten uit deze teel ten hadden, zeer urgent is. Ook op- ander gebied blijven beslissingen vaak te lang uit. Met name denk ik hierbij aan het door de areaalbeperking vrijgekomen land. In December gevoerde besprekingen brachten de mogelijkheid van de teelt van producten die zoo goed mogelijk in onze bedrijven zouden passen. Maar ook wanneer een dergelijke teelt technisch mogelijk is en de maatregelen zoo worden gewijzigd, dat zij ook in verband met de voor den tuinbouw getroffen rege lingen mogelijk wordt gemaakt, is deze daardoor economisch nog niet verantwoord. Door de orga nisaties is er bij herhaling en met nadruk op ge wezen, dat de inschakeling van het leeggekomen bloembollenland in de voedselproductie alleen ver antwoord is, wanneer door de Regeering bepaalde garanties zouden worden gegeven. Terzake ver- Dr. A. J. Verhage. zonden requesten bleven tot nu toe onbeantwoord en gevoerde besprekingen hebben nog tot niets anders geleid dan tot nadere overwegingen. Terwijl snelle beslissingen en het weten waaraan we toe zijn, nimmer zoo noodig waren dan in deze voor allen zoo belangrijke kwestie. Om. een zoo goed mogelijke oplossing te verkrij gen voor de wel zeer moeilijke, door de oorlogs toestand ontstane bedrijfsproblemen, is contact be houden met de andere organisaties in het bloem- bollenbedrijf. Niet afwachten. Zonder meer afwachten mogen wij ook zeker niet. Het is onze plicht om ook op het oogenblik te trachten, kansen te scheppen, nieuwe afzetgebieden te zoeken, en te trach ten relaties in verloren gegane afzetgebieden te heroveren. Hoewel ik ervan overtuigd ben, dat ieder vakgenoot deze zelfde gedachte heeft, zou ik er toch voor willen waarschuwen, dat het sombere wereldbeeld ons niet zoo mag neerdrukken, dat onze gedachten alleen op Regeeringssteun hoe noodig deze ook kan wezen gericht zijn, maar dat wij in de allex-- eerste plaats zelf onze handen uit de mouwen hebben te steken. Vandaar ook, dat ik samen werking tusschen de onderscheidene onder deelen van het bedrijf heb bepleit, zooals die in onze organisatie reeds naar voren komt. En daarom ook kan onze organisatie geen enkel economisch vraagstuk in ons bedrijf als buiten haar competentie liggend beschouwen. Nu ons afzetgebied zóó beperkt geworden is, en de strooming in vele landen is om kanonnen in plaats van bloembollen en andere niet direct nood zakelijke producten te koopen, is het noodig, dat wij over kleine verschillen heenstappen en een drachtig optrekken. Om straks, wanneer weer zal worden ingezien welk een levensverhoogende en gelukbrengende waarde onze producten hebben, klaar te zijn om onze producten overal daarheen te kunnen verkoopen, waar voor producten, die het levensgeluk der menschen verhoogen, afzet te vinden is. Bij onze instelling op de toekomst moeten wij ervan uitgaan, dat die tijd ook weer komen zal. Het bloembollenvak is wel geslagen, maar niet ver slagen, want het weet, dat zijn producten in vredes tijd om hun werkelijke waarde weer afzet zullen vinden. Ik zou er den nadruk op willen leggen, dat met het treffen van maatregelen nu daarmede rekening dient te worden gehouden en dat niet al leen het huidige wereldbeeld een maatstaf mag zijn voor wat gedaan moet worden. Ook het voeren van reclame zal voortgezet moe ten worden in die landen, waarin dit resultaat be looft. En niet alleen voortgezet: ik geloof, dat het hoog t?jd is, om het propagandawerk voor ons product te centraliseeren en daardoor ook beter te doen geschieden. Wanneer het vak fondsen voor reclame opbrengt, behooren deze ook zoo goed mogelijk besteed te worden, en dat is alleeh mo gelijk, wanneer de organisatie hiervan gewijzigd en meer gecentraliseerd wordt. Het W.P.-terrein te Amsterdam zonder W.P. Zoo ziet het er thans uit op de plaats, waar zoovele jaren het aloude Weesper- poortstation in de hoofdstad stond en dot werd afgedankt bij de Ingebruikneming van het moderne Amstelstation S 20 ton (loop gehouden. Zaterdagmiddag heeft het nieuwe vliegtuig S. 20, gebouwd bij „De Schelde" te Vlissingen door den bekenden vliegtuigconstructeur T. E. Slot, zijn luchtdoop ondex-gaan. Dit feit was streng geheim ge houden exx op het vliegveld Vlissingen werd' geen enkele onbevoegde toegelaten. Nadat de S. 20 eerst eenige startproeven had ge nomen, trok de invlieger de heer Joh. Th. Reintjes,' die vex-gezeld werd door een werktuigkundige, het toestel van den grond en vloog laag over het veld, om aan de andere zijde neer te komen. Daarna stax-tte het toestel opnieuw en steeg tot pl.m. 100 meter hoogte. Na drie miixuten landde het. Kort 'daax-op bracht de heer Reintjes het toestel opnieuw in de lucht, nu op 300 tot 400 meter hoogte boven de stad, waar de S. 20 groote belangstelling trok. De machine bleef nu tien minuten in cle lucht. Zoowel de invlieger als de heer Slot waren hoogst tevreden over de wijze waarop de S 20 de lucht doop had ondex-gaan.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1