IJmuider Courant Zomerstoffen Strijd in Oost-Noorwegen. v.MOORSEL Natuurlijk DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschij'nt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Vraagteekentocht. voor Hagelsfeenen zoo groot als musscheneieren. Duitschers bezetten Voss. Bollenvelden trokken veel bezoekers. 25e JAARGANG NO. 151 Hipvt Lourens Coster, Maatschappij voor ^fgnt-Uftgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. I^utitraat 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Ijmuld®' fjleloon Courant: Kennemerlaan 42, Dmulden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertentie», ,pS»9»,en jpgenomen voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. Directie! P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdrcdactenri ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 29 APRIL 1940 Abonnementen per week ƒ012y». pw maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. (Bioscoop „de Sont" Vetsen-Tloocd De prachtige cultuurfilm 99 (DE ONTDEKKER DER T.B.C.-BACIL) wordt tot en met DONDERDAG met passend bijprogramma vertoond (in de hoofdrollen JANNINGS en KRAUS). Abonné's en oud-abonné's van het Comm. v. Cult. Films en leden der T.B'.C.- Ver. te Beverwijk en Velsen genieten op vertoon van kaart of lidm.-bewijs belangrijke reductie op entréeprijzen. AANVANG 8 UUR. (Adv. Ingez. Med.) Opperste Oorlogsraad vergaderde opnieuw. Besprekingen van dc afgeloopen week voortgezet. Zaterdagavond werd te Londen het vol gende officieele communiqué bekend ge maakt Op 27 April werd in Londen de negende vergadering gehouden van den Oppersten Oorlogsraad der Geallieerden. Frankrijk was vertegenwoordigd door de ministers Reynaud, Daladier, Campinchi en Eynac, die vergezeld waren van Corban, generaal Ga- melin, Admiraal Darlan en generaal Vuil- lemin. Engeland was vertegenwoordigd door de ministers Chamberlain, Lord Hali fax. Churchill. Stanley en Hoare die vergezeld waren van Sir Alex. Cadogan. Sir. Cyril Newall. Sir Dudley Pound en Sir Edmund Ironside.Ook de in Londen aanwezige vertegenwoordigers van de Poolsche en Noorsche regeeringen na men aan de besprekingen deel. De vergadering, welke een voortzetting was van de eerder in de week gehouden bijeen komst- in Parijs, vond plaats in Downing- street no. 10, om 14.30 uur. In een korte bijeenkomst bereikte de raad een stemmig heid over een aantal kwesties, voortspruiten de uit de huidige phase van den oorlog. De raad bestudeerde de verschillende situa ties welke in de naaste toekomst kunnen ontstaan en nam nota van de maatregelen welke ontworpen zijn om aan die situaties het hoofd te bieden. DE ZIGEUNERPRIIVIAS IMRE OVERLEDEN. Volgens hier te lande ontvangen particulier te legram is te Boedapest de Zigeunerprimas Magyari Imre overleden. Imre was een beroemd violist en orkestleider in de Hongaarsche hoofdstad. Ook in het buitenland trad hij herhaaldelijk op. In 1938 kwam hij bij de uitwisseling van Hon gaarsche en Nederlandsche kunstenaars naar ons land. Hij verbleef hier een jaar, waarin hij groote bekendheid verwierf. Hij is ongeveer vijftig jaar oud geworden. In zijn geboorteland werd hij vaalt den „ongekroon- den kbhi-ng'dér-Zigeuners" genoemd. Veelvuldig speelde hij voor de radio en gramofoon. In zijn jeugd studeerde Imre aan het gymnasium te De- breczen, waarna hij de muziekschool bezocht. Zijn verdiensten voor de -Hongaarsche muziek vonden hun erkenning in de hoogste nationale onderschei ding, hem door rijksbestuurder Horthy verleend. ENGELSCH NIEUWSBULLETIN TE STOCKHOLM IN BESLAG GENOMEN. Op last van de Zweedsc'ne regeering is Za terdag te Stockholm het Engelsche nieuwsbulletin, dat door het legatiepersoneel aldaar in het Zweedsch wordt geredigeerd en dat het Engelsche standpunt in internationale aangelegenheden ver tolkt, op last van de Zweedsche regeering in beslag genomen. Te Londen gelooft men niet dat naar aanleiding hiervan tusschen Engeland en Zweden moeilijkheden zullen rijzen. Slotel «9Cet Sluis Assumèucg» ASSENDELFT Dinsdag van 8-3 uur DANSEN met Tlic. White's Julianadag fenomenale tand Adv Ingez Med.) (Op 4 en 5 Mei zal de A. N. W. B. opnieuw een vraagteekentocht voor autos organiseeren met uitgangs punten in eenige steden in het Zui den des lands.) Nu moeten d'automobilisten weer rijden, Den heelen dag lang naar een doel, half bekend, Zij moeten zich daarvoor aan 't kaartlezen wijden, Geen makkelijk ding als je 't niet bent gewend. Maar nuttig, zeer nuttig, dat 's niet te ontkennen, En zeker sportiever, als 't goed wordt bezien, Dan maar op gezag van de wegwijzers rennen, Een tocht met beraad, niet alleen als machien. Ons landje bezien met het groen aan 't ontluiken, Dat is op zichzelf al de deelneming waard, Aan boomen in bloesem het voorjaar te ruiken, Al wordt je de olielucht ook niet bespaard. Daar gaan ze, bij 't zoemend geluid der mótoren, Zacht glijdend langs bosschen en weiden en hei, "En laten geen zorgen hun vrijheid verstoren, In 't licht en de mildheid en vreugde der Mei. Een vraagteekentocht, och een naam, zooals vele, Als passend voor nieuwe attractie gezocht, Maar niet zoo bijzonder, want is niet ons heele' Modern menschlijk leven een vraagteekentocht? P. GASUS. naar Gr. Houtstr. 31. bij Anegang. Haarlem (Adv Ingez. Med.) Onweersbui boven de bollenstreek en de Haarlemmermeer. Zaterdagmiddag ontlastte zich boven Hillegom een onweder gespaard gaande met een ware wolk breuk en hevige hagelbuien. De bliksem sloeg op de militaire telefooncentrale in villa „Bloe- menheuvel" die onklaar geraakte. Verder sloeg de bliksem in een schuurtje op den z.g.n. „Armen- tuin" waarin twee arbeiders een schuilplaats had den gezocht. Een zware balk die het dak droeg werd finaal gespleten doch verdere schade werd niet aangericht. De hevig verschrikte arbeiders holden naar buiten, doch hadden gelukkig geen letsel bekomen. Veel ernstiger is de schade die aan de te velde staande gewassen is toegebracht. Van de zoo prachtige bloeiende narcissen is er bijna geen bloem meer onbeschadigd; partijen hyacinten waren platgeslagen en tientallen bloemstengels bij den grond afgeknapt; het tulpenblad was voor een groot gedeelte gescheurd en doorboord door hagel- steenen, zoodat de aangerichte schade hier en daar zeer ernstig is. Door het eigenaardige verloop der bui is de schade niet overal evengroot, doch zeer verschil lend; wij zagen een partij tulpen zeer - ernstig beschadigd, terwijl een vlak daarnaast staande partij hoegenaamd niets had opgeloopen. Wel staat vast dat men heden overal met man en macht een begin zal maken met het verwijderen der bloemen, zo'odal de bloemenpracht nu wel ze«r spoedig tot het verleden zal behooren. De bui heeft zich ook boven Lisse en het Noord-Westelijk deel van den Haarlemmermeer polder ontlast. De hagelsteenen waren zeer groot en talrijk. Enkelen hadden een door snede van ruim één centimeter, hetgeen over eenkomt met de groote van een musschenei. Alfieri wordt Italiaansch gezant te Berlijn. In de plaats van Attolico. ROME, 27 April. Aangekondigd is dat. Ber nardo Attolico, de Ita-liaansche ambassadeur te Berlijn, vervangen zal worden door Dino Alfieri, thans Italiaansch ambassadeur bij den Heiligen Stoel en voormalig minister van onderwijs en opvoeding. Naar werd medegedeeld zal deze wijziging bin nen enkele dagen officieel worden afgekondigd. Er werd voor deze wijziging geen reden aangege ven. maar in sommige kringen wordt de mee ning vernomen dat Attolico in Rome van meer nut kan zijn door zijn Europeesche ervaring, o.a. als ambassadeur in Rusland. (United Press.) geallieerden nestelen zjch tusschen Storen en Dombaas. Bliikens het laatste Noorsche legerbericht is de 1 jg dagen vooral in het westelijk deel van Oost- fonveren veel strijd geleverd. De Duitschers heb- hier het stadje Voss bezet. Overigens zouden de nuitsehers volgens dit bericht in dezen sector wei- 2 vorderingen hebben gemaakt. Een Duitsch vlieg- H8 werd neergeschoten en verscheidene andere toe- jteUen waren tot noodlandingen gedwongen. Het Engelsche departement van oorlog deel de gisteren mede: Een verdere aanval van den vijand op onze' stellingen in het Gudbrand-dal is afgeslagen. Verdere ontschepingen zijn met succes ten uit voer gelegd, ondanks de vijandelijke luchtaan vallen op Andalsnes en op onze verbindingslij nen. Er heeft zich eenige bedrijvigheid in de lucht voorgedaan in het gebied van Narvik, maar dat is van geenerlei invloed geweest op de geallieerde operaties. Er is verder niets te mel den uit het gebied van Namsos." Radio Stockholm bericht dat de geallieerden sterke posities hebben ingenomen op de hoog vlakte van Hjerkinn tusschen Storen en Dom baas ön dat versterkingen onderweg zijn. 'Volgens andere berichten uit Zweden, versterken de Duitschers het gebied van Röros met het doel er het hoofdkwartier voor de operaties in Midden- Voorwegen te vestigen. Zij hebben het denkbeeld in coslelijke richting naar de Zweedsche grens op te rukken, blijkbaar laten varen en graven zich naar oen zegt in te Orvos, acht kilometer ten noorden rail Röros, waar de Noren de spoorwegverbinding naar Storen hebben afgesneden door de brug over de Glommen te vernielen. Voorts wordt gemeld, dat ten noorden van Drontheim Fransche troepen in actie zijn geweest tegen de Duitschers, die trachtten langs een omweg over het water naar Bangsund te komen. In den strijd te Steinkjer is een pauze gekomen. Beide partijen krijgen versterkingen. staan te brengen, zijn afgeslagen. De transporten komen dagelijks aan en er bevinden zich thans aan zienlijke geallieerde effectieven en veel oorlogsma teriaal in Noorwegen. De Britsche Admiraliteit deelde vanmorgen mede, dat drie Duitsche voorraadschepen tot zinken zijn gebracht. De admiraliteit spreekt de Duitsche bewe ring tegen dat in de laatste twee dagen vijf kruisers en dertien transportschepen zijn tot zinken gebracht of ernstig beschadigd. Juist is dat de Britsche traw ler „Hammond" tot zinken is gebracht en de Brit sche trawler „Larwood" door een brandbom in brand werd gezet. Er zijn hierbij geen dooden of ge wonden gevallen. AANVAL OP NOORSCHE STAD. Over het optreden der Duitsche luchtmacht in Noorwegen gedurende het afgeloopen weekeinde bericht het Noorsche Telegraafagentschap uit „ergens in Noorwegen": De onverdedigde stad Aalesund, ongeveer 200 K.M. ten noorden van Bergen, onderging verschrik kelijke aanvallen, die ruim twee uur duurden. Zes vliegtuigen vlogen heen en weer over de stad en wierpen bommen van 500 pond neer. Vele particu liere huizen werden volkomen vernield en een groot aantal andere werd onbewoonbaar. Een groote kerk, op welker dak duidelijk een enorm kruis was geschilderd, kreeg een treffer van een laagvliegend toestel. Op straat loopende menschen en talrijke huizen werden met machinegeweervuur bestookt. Roode-kruispersoneel, dat trachtte gewonden te redden, moest dekking zoeken voor het felle machi negeweervuur. SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Zaterdagmiddag is nabij het lichtschip „Drogden" voor de Deensche kust van de Sont een onbekend schip van omstreeks 3000 ton op een mijn ge- loöpen. Van de Zweedsche kust heeft men gezien, dat het schip snel zonk. Hoewel men niet van een ouderwetschen Bol- len-Zondag kan spreken, daarvoor was het weer te somber, is het bezoek aan de bollenstreek Zon dag toch vrij druk geweest. Niettegenstaande de zon vrijwel den geheelen dag schuil ging achter een grauwe regenlucht, zijn duizenden er per tram. auto of fiets of te voet op uitgetrokken om te genieten van de jaar lijks terugkeerende kleurenweelde. Men trof het thans wei zeer bijzonder, want het zeldzame verschijnsel deed zich voor. dat behalve de nar cissen en hyacinten ook reeds de vroege tulpen in vollen bloei stonden, iets wat andere jaren vrijwel nooit voorkomt. Een voordeel hiervan was bovendien, dat de velden veel minder hiaten vertoonden dan anders. En de kijkers hebben ge noten van de prachtige kleurencontrasten, wel ke wellicht onder de bewolkte luchten nog be ter tot hun recht kwamen, dan in het felle zon licht. De afwezigen,. de pessimisten, die meenden, dat het toch wel zou gaan regenen, hebben beslist ongelijk gehad. Hun aantal schijnt, trouwens niet groot geweest te zijn, want in de dollendor pen Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noordwijk was het een drukte van belang en vooral langs de hoofdwegen, waar de handelaars vaak goede zaken maakten, moesten de honderden auto's en autobussen vaak in de file rijden. De invloed van den oorlog deed zich echter ook hier gelden, want buitenlandsche auto's en touringcars ont braken ditmaalDat er echter nog zoovele autobussen waren was een verheugend verschijn sel. Ook de N.Z.H.T.M. heeft veel passagiers moe ten vervoeren ofschoon van een overstelpende drukte geen sprake was. Er werd om de 10 minu ten naar Hillegom gereden. Onze Hillegomsche correspondent schrijft ons nog: Hoewel het flink druk is geweest, is het toch niet meer die gezellige en geweldige drukte van vroeger. In de ochtenduren, toen het weer nog niet zoo medewerkte en nog dreigend deed was het zelfs zeer kalm. Alleen de vele wandelgroe pen van de bloembollenmai'schen veroorzaakten drukte en vroolïjkheid. Na den middag ging het echter beter en kreeg het politieorps, geas sisteerd door vele marechaussees, drukker werk. Het aantal auto's en fietsers was toen zeer groot. DUITSCH LEGERBERICHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: De Duitsche troepen in Noorwegén hebben ook op 27 April met groot succes gestreden. Op alle punten, waar de vijand zich tegenover ons optre den te weer stelde, werd hij door onzetroepen terug geworpen. Zij hebben hun snellen opmarseh voort gezet. Hierbij heeft het luchtwapen de legergroepen ondersteund door voortdurend onmiddellijk ingrij pen in den'strijd te land en door aanvallen op de achierwaartsche verbindingen, en bewegingen van den vijand. Onder de op 27 April binnengebrachte gevange ren bevonden zich wederom Engelschen, o.m. een kolonel, de commandant van het regiment uit Leicester. De pacificatie actie vindt in geheel Noorwegen voortdurend voortgang. Na dé inneming van Voss, in- het - gebied -ten. oosten van Bergen, hebben de overgebleven man schappen van de daar verspreide Noorsche af dee lingen de wapens weggegooid. Zij zijn de bergen ingevlucht. In het gebied van Stavanger is het aantal gevan- pen gestegen tot 24 officieren, waaronder ver scheidene Engelsche vliegers, en 2921 man. Met den omvangrijken buit aan wapens en materiaal zijn in dat gebied o.m. alleen reeds 22 vuurmonden en 267 machinegeweren in onze handen gevallen. Bo vendien werden hier geplaatste batterijen door de marine overgenomen. De Britten hebben in den nacht van 26 op 27 April de beschieting van Narvik voortgezet. Het luchtwapen heeft de Britsche landingstroepen bij Karstad en Andalsnes met succes bestreden, ondanks ée hevige luchtafweer. Voor Narvik werd een Britsche kruiser door een bom van het zwaarste kaliber midscheeps, gfetrof- fen. Voor Andalsnes, heeft een Britsche kruiser verscheiden treffers van verschillend kaliber ont vangen. Hij werd buiten gevecht gesteld. Inde Moldefjord werden drie Britsche transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 12.000 ton tot zinken gebracht, vier andere, met een in-' houd van in het geheel 23.000 ton, werden zwaas- getroffen. Een Britsch vliegtuig werd boven de .Noordzee omlaag geschoten. Twee vijandelijke vliegtuigen werden op den grond vernield. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Het Duitsche legerbericht van hedenmorgen heeft be volgende inhoud: Met steun van de luchtmacht, welke ingrijpt in den strijd te land en de achterwaartsche verbin dingen van den vijand onderbreekt, nemen de operaties in Noorwegen haar regelmatig ver loop. De pacificatie in het binnenland van Noorwegen gaat voort. Er werden nog zes batterijen met in het geheel 24 monden met de geheele uitrusting en munitie buit gemaakt. Een dynamietfabriek werd bezet. In het kustgebied van Midden-Noorwegen hebben twee Britsche kruisers rechtstreekssche treffers van middelgroot kaliber gekregen. Bij elf transport- en volgschepen met in het geheel 50.000 ton inhoud werden zware bomtreffers geplaatst, zoodat een deel der schepen werd vernietigd. Bij Lesjakop werden drie op den grond staande vijandelijke vliegtuigen door een bomaanval vernietigd. Twee Duitsche vliegtuigen worden ver mist. LUCHTGEVECHTEN TUSSCHEN BERGEN EN DRONTHEIM ERGENS IN NOORWEGEN, 29 April (Reuter.) Gisteren zijn op groote schaal luchtgevechten gele ed tusschen Duitsche bommenwerpers en geal- beerde gevechtsvliegtuigen boven het Engeset-meer, gelegen tusschen Bergen en Drontheim. Men heeft gfZlen dat verscheiden vliegtuigen stuurloos neer gingen. Duitsche vliegtuigen zijn ook zeer bedrijvig ge weest boven de haven van Molde, ten noordwesten v®n Andalsnes, waar de geallieerde ontschepingen borden voortgezet. Voorts wordt van Noorsche zijde melding gemaakt •a-n hevige gevechten, die de laatste paar dagen ge werd zijn tusschen Duitsche vliegtuigen en Brit se oorlogsbodems. Alle aanvallen, welke beoog- öe Britsche troepen- en voorraadtransporten tot Zaterdagmiddag werd op het terrein van Openbare Werken te Heemstede door de gasverkenners een oefening gehouden. De „bom" met mosterdgas, die neer gekomen is, wordt onschadelijk gemaakt. Ook een paard, dat in de nabijheid stond, wordt afgespoten.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1