IJmuider Courant Duitsche opmwtsdï namTloo Llovcl George barst los. flSslï Aefherstatistiek. Plaatsen op 250 K.M. ten noorden van Drontheim bezet. JAARGANG No. 15 7 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Cflurant-Ultgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau Ijmulder Courant: Kennemerlaan 42. Dmuiden, 5301. Postgiro 310791. Alle Advertenties, {pgegeven voor dit blad. worden kosteloos jpgenomen Telefoon in de Kennemer Courant. Op een oogenblik waarop in ons land diepe in- jruk gewekt is door het krachtdadig optreden van tgeering en militaire overheid nu enkele dagen jj de algemeene invoering van den staat van beleg voor het geheele land éénentwintig Nederlanders ge ïnterneerd zijn, wier gedragingen gevaarlijk geacht werden voor de staatsveiligheid doet zich in het oorlogvoerende Groot-Brittannië precies het omge keerde voor. Want daar is juist een krachtige oppo sitie tegen de regeering-Chamberl'ain losgebroken, i;e van zwakheid, weifeling, gebrek aan doorzet- [ingsvermogen en ook van foutief beleid wordt be ticht. Zij heeft al meermalen aanvallen moeten door gaan en de premier heeft ze steeds het hoofd weten je bieden, zelfs toen de gebeurtenissen in 1939 ien totale richtingswijziging in zijn politiek veroor- aakten. Maar de mislukking van de militaire on derneming tegen de Duitschers in Zuid-Noorwegen, die met een smadelijken aftocht van de Britsche landingstroepen is besloten, schijnt zijn kabinet nu joch wel in zeer groot gevaar te hebben gebracht. Zelfs in de hoofdorganen der regeering zelf, die levens de voornaamste dagbladen in Londen zijn de Times en de Daily Telegraph is de critiek losgekomen. En dat wil natuurlijk meer zeggen dan dat de hoofdredacteuren van die bladen in hun re- geeringsvertrouwen zijn geschokt. Want het zijn partijbladen, die derhalve stemmingen tot uiting brengen die in de Conservatieve partij heerschen Daarnevens is de oppositiepers natuurlijk zeer fel ei vooral de liberale Manchester Guardian, die bij zonder gezag in Engeland pleegt te genieten dooi baar onafhankelijk oordeel, is zwaar van leer ge trokken. Nu heeft Lloyd George ook zijn aanval op het be wind geopend en een zoo scherpe veroordeeling ais deze is nog niet tegen de regeering geuit. Het bewijst levens dat de oud-premier, die in Januari 77 is ge worden, ondanks dezen hoogen leeftijd niet in strijdlust en vitaliteit is verminderd. Wie zich de persoonlijkheid van dezen merkwaardigen man, een der meest markante „Prime Ministers", die de Britten ooit bezeten hebben, uit de jaren van zijn langdurig ministerschap herinnert zal zeggen: De oude leeuw brult weer. Lloyd George's artikel is verschenen in het veel gelezen en populaire maar overigens geenszins be langrijke weekblad „Sunday Pictorial". Het is, zoo- als de naam dan ook aangeeft, een geïllustreerd Zon dagsblad. Vermoedelijk heeft hij het nuttig geacht, zich in de huidige omstandigheden in de eerste plaats tot de breede volksmassa te richten, daarbij wel wetend dat de heele pers in binnen- en buiten land zijn betoog zou citeeren. Eigenlijk draagt het vooral het karakter van een requisitoir. Want de oud-premier uit den wereld oorlog eischt „dat de oorlogsleiding onmiddellijk gewijzigd zal worden opdat een ramp nog zal kun nen worden voorkomen". Hij noemt de opperste lei ding „gebrekkig, zwak en belachelijk", noemt den toestand buitengewoon ernstig en zegt dat het par lement de taak heeft hem onmiddellijk in handen te nemen. Als het parlement dit nalaat zal het zich volgens Lloyd George schuldig maken aan hoog verraad jegens de natie. De oorlogsleiding moet in- grijpend gewijzigd worden, zoowel in haar organi satie als in haar leden. Zijn opsomming van fouten, begaan door de leiders der groote democratische mogendheden, be gint Lloyd George met den tijd toen Duitschland zich weer begon te bewapenen. Hij pakt uit over de nalatigheid om bijtijds een krachtige luchtmacht te vormen, over het opofferen van Tsjecho-Slowakije, over de „onstuimig verstrekte, krankzinnige garan tie aan Polen, zonder dat eerst werd nagegaan, aan welken kant Rusland stond", over het zenden van een derde klasse ambtenaar naar Moskou om te onderhandelen met den eersten minister van een machtig volk, over het aanmoedigen van Polen om te vechten, zonder dat men wist in welken staat de Poolsche landsverdediging verkeerde, over het na laten van hulpverleening aan Polen met de lucht macht, waarom het smeekte. Daarna, zegt hij kwa men de ettelijke fouten van dezen oorlog. De blunders hebben hun climax gevonden in Koorwegen. En hij beschuldigt de regeering ervan dat het expedtieleger onvoorbereid, haastig samen geflanst en van de meest noodzakelijke uitrusting verstoken was. De gevolgen waren onvermijdelijk. Dit is een treurige vertooning van onbekwaamheid en domheid geweest. Aldus brult de oude leeuw. Dn hij verklaart dat het Noorsche fiasco een'on herstelbare slag voor het prestige der geallieerden is- Hetgeen wel wat sterk is uitgedrukt, want in den wereldoorlog begon Engeland met dergelijke mis lukkingen en die van de expeditie naar Gallipoli was ftger dan de Noorsche, omdat zij tot enorm verlies aan menschenlevens leidde. Wat gebeurde er toen? Dezelfde Lloyd George barstte los. Churchill moest in 1915 aftreden als minister van Marine. Een coali- He-kabinet werd uit alle partijen gevormd. Uoyd George pakte op vervaarlijke wijze als mi nister voor Munitie, de munitievoorziening ende hoepentransporten aan. Er werd een klein oorlogs kabinet gevormd, dat hij leidde. En in 1916 bracht tj zijn premier en liberalen partijgenoot Asquith teB val, omdat hij zijn beleid te zwak achtte en zelf het bewind in handen. Dat hij in een zes tig premierschap bleef voeren tot October 1922 toe. Deze herinnering duidt éen onmiskenbare herha ling der Engelsche gebeurtenissen aan. Ook in den wereldoorlog begon Engeland traag en met vele blunders en werd het wakker geschud door Lloyd George. fot is interessant dat J. F. L. Garvin, hoofdre dacteur van de Observer, een der voornaamste Journalisten van Engeland en tot dusver steeds een Medestander van Chamberlain, nu ook in de op- Positie is gegaan. Hij vraagt een nieuwe natio- Bale regeering met medewerking van Labour, de liberalen van Sir Archibald Sinclair en.... Lloyd DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directiei P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteuri ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 7 MEI 1940 Abonnementen per week 012J4, p«* maand 0.52J4, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60. elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regel* ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. boven reeds is gezegd, meende men aanvankelijk met een schoorsteenbrand te doen te hebben, doch spoe dig bleek de brand van veel ernstiger aard te zijn daar het vuur reeds op de zolderverdieping woedde en zich spoedig aan de eerste etage meedeelde. On middellijk werden dan ook maatregelen getroffen om den inboedel te redden, waarvan, dank zij vele hulp vaardige handen een groot gedeelte behouden kon worden. Vijftig jaar geleden ■■ij» j-i groote brug «over Meer de Firth of Forth in Schotland, de huidige vlootbasis der Engelsche zeestrijdkraebten tot stand, dan 54000 ton staal werd aan dit enorme gevaarte verwerkt. (Volgens de jongste statistiek wa ren er einde Maart in ons land bijna 1 1/2 millioen radioluisteraars ingeschreven.) Verbazingwekkend dat getal. Een waarlijk luisterrijk geval, Want wil er wel op letten, Dit zijn slechts hoofden van gezin, Meeluisteraars staan er niet in, Om luister bij te zetten. In 't reeds rumoerige bestaan, Is er nog veel behoefte aan Gegolfde aether klanken: £>e radio speelt, zachtgezeid, Wat men zoo noemt in onzen tijd, Nog niet-voor leege banken. Als overgrootma, lang reeds heen, Weer even tusschen ons verscheen, Hoe zou ze staan te kijken, En zitten hooren evenzoo, 'k Denk, dat het huis-met-radio Haar 't gekkenhuis zou lijken. En 'k denk ook, als ze na een poos Gewend was aan de radio's En andre vreemde dingen; Zij droevig vriendlijk vragen zou: Zeg, komen jullie ooit er nou Nog toe om zelf te zingen? George en Zegt dat het systeem, dat verantwoor delijk is voor het mislukte avontuur in Noorwegen, nimmer dezen oorlog zal kunnen winnen. Er zijn groote veranderingen in Engeland op til. Chamberlain heden in het Lagerhuis aan het woord. Wellicht ook Churchill. De parlementaire redacteur van Reuter deelt mede dat groote belangstelling bestaat voor de debatten in het Lagerhuis over de oorlogvoering in Noorwegen, welke heden zullen beginnen. Veel zal bij het verloop van de debatten afhangen van de openingsrede, welke minister-president Cham berlain zal' houden. De drie ministers, van de lands verdediging zullen eveneens het woord' voeren. Churchill zal waarschijnlijk Woensdag spreken, doch wanneer een felle critiek zal worden uitge oefend is het mogelijk dat hij reeds heden het woord zal nemen. Reeds zijn een aantal vragen bekend, welke over den militairen toestand zullen worden gesteld tij dens het vragenuur, dat voorafgaat aan het debat, o.a.: „Zijn de in Noorwegen gebleven troepen vol doende uitgerust tegen zon, sneeuw en regen?"; „Wanneer werd het eerste bericht van den Duit- schen inval ontvangen en was er eenig uitstel eer handelend werd opgetreden?"; „Is de blokkade in de Middellandsche Zee doeltreffend?" België en Nederland voeren voor grensverkeer een visum in. Met ingang van 10 Mei a.s. wordt voor het toeristisch verkeer tusschen Nederland en België visumdwang ingesteld. Men zal dus de Neder- landsch-Belgische grens van 10 Mei a.s. af alleen met een geldig paspoort voorzien van een visum kunnen passeeren DE EXTRA STEUN VOOR KLEEDING, DEKKING EN SCHOEISEL, De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat evenals het vorige jaar, ook voor 1940 extra-hulp in den vorm 'an kleeding, dekking en schoeisel kan word er -erstrekt aan ondersteunde en tewerkgestelde ar beiders en aan de onder de z.g. groep B vallende kleine grondgebruikers en tuinbouwers. De ge meenten. die voor deze extra-hulp in aanmerking wenschen te komen, moeten uiterlijk 1 Juli a.s. een aanvraag daartoe aan het departement van sociale zaken indienen Positie der geallieerden bij Narvik, volgens Londensche berichten versterkt. „Stockholm Tidningen" meldt dat de Noor sche steden Mosjoen en Mo, op ongeveer 250 k.m. ten noorden van Drontheim, door de Duit schers bezet zijn. In goedingelichte Duitsche kringen is men van oordeel dat de troepen, die deze plaatsen binnengetrokken zijn, onmiddel lijk daarna den 'toch naar het noorden hebben voortgezet. Het zou hun bedoeling zijn de Duitschers te Narvik te hulp te komen. Vanmorgen meldde Reuter dat de geallieer den hun greep op Narvik verstevigen. De No ren zouden de „ijzererts"-lijn van Narvik naai de Zweedsche grens bereikt hebben. Volgens Zweedsche berichten zenden de Duitschers voortdurend groote aantallen vliegtuigen noord waarts, ten einde den druk op Narvik te ver minderen. De weersomstandigheden zijn zeer slecht, voortdurend woeden sneeuwstormen. Naar schatting bevinden zich ongeveer 4000 Duit schers in het gebied van Narvik, doch nauw keurige cijfers zijn niet bekend. Men zegt te Londen, dat geen snelle opera ties in dit gebied moeten worden verwacht, aangezien het een soort loopgraaf-oorlog is, welke hier wordt gevoerd. NOORSCHE TEGENSTAND TUSSCHEN RöROS EN STÖREN. Van „ergens in Noorwegen" wordt gemeld: De Noorsche troepen houden nog stand in het woeste Guldal tusschen Röros en Storen, aldus het Noor sche Telegraafagentschap. Zij. hebben stellingen in de bergen ingenomen. Een detachement van onge veer 250 Duitschers is Maandag door Röros getrok ken o pweg naar het GuldaL Buiten het telefoon kantoor te Röros staat een Noorsch sprekende Duitsche soldaat geposteerd. Het is een van de duizenden Oostenrijksche en Duitsche kinderen, die na den vorigen oorlog in Noorwegen zijn verzorgd Gemeld wordt dat de Duitschers vele Noorsche buprgers gearresteerd hebben, bewerende dat zij de Noorsche troepen hebebn bijgestaan. De Noorsche troepen te Trysil, ten noordoosten van Elverum zijn teruggetrokken op grond van bevelen, die zij ont vangen hebben na de evacutaie der geallieerden. Men gelooft dat.de troepen uiteen zullen gaan. HOSPITAAL- EN PASSAGIERSCHEPEN ZOUDEN AANGEVALLEN ZIJN. Het Noorsche Telegraafagentschap meldt voort dat Duitsche vliegtuigen voortgaan onverdedigde Noorsche hospitaalschepen en passagiersschepen aan te vallen. Er zijn 29 personen gedood of gewond, toen het Noorsche schip „Queen Maud", dat ge wonden aan boord had, bij Gratanger werd gebom bardeerd. Het schip zelf werd beschadigd, hoewel overal duidelijk groote Roode Kruisemblemen waren aan gebracht. Honderd vrouwen en kinderen waren aan boord van het kustvaartuig „Richard With" toen dit ter hoogte van de noordkust van Noorwegen werd ge bombardeerd en uit machinegeweren beschoten. De passagiers begaven zich in reddingbooten aan wal Er werd niemand gedood en er is slechts geringe schade. Een ander stoomschip, de „Tordenskjold", werd eveneens uit de lucht gebombardeerd en uit machi negeweren beschoten. Van de passagiers o.w. zich e^n groot aantal Finsche vluchtelingen, bevonden, vrouwen en kinderen, die naar hun haardsteden terugkeerden, werden een paar gewond. Het Noor sche Telegraafagentschap zegt dat de Duitsche vlie gers ook schieten op visschers, boeren, vrouwen, kinderen en zelfs op koeien in de weide. Naar uit Oslo vernomen wordt zouden de Duit schers ervan hebben afgezien krijgsgevangenen naar Duitschland over te brengen. Gevangenen boven de zestig en beneden de zestien jaar zullen in vrijheid worden gesteld, de anderen zullen voor land-bouw werk worden gebruikt of in kampen geconcentreerd worden. HET DUITSCH LEGERBERICHT VAN HEDENMORGEN. BERLIJN, 7 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij Narvik is tot dusver geen wijziging in den toestand gekomen. Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen aanvallen op Britsche colonnes met bommen en machinegeweren en dreven hen uiteen. Een vor Narvik liggende kruiser werd door een bom van middenzwaar kaliber getrof fen. Een Sunderland vliegboot werd door een bom tot zinken gebracht. De uit de zóne van Namsos en Grong Noord waarts trekkende Duitsche troepen hebben Mosjoen bereikt. Een Duitsche duigbootflottielje heeft in het Skagerrak een vijandelijken onderzeeër tot zinken gebracht. Tijdens een poging om de Duitsche Boeht binnen te vliegen werden twee Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers neergeschoten. Aan het Westelijke front geen bijzondere ge beurtenissen. Brand in de ambtswoning van den Commissaris der Koningin te Assen. Brandweer was het vuur spoedig meester. Hedennacht te ongeveer kwart voor vier, werd de politie en brandweer te Assen gealar meerd, aanvankelijk voor een schoorsteenbrand in de ambtswoning van den Commissaris dei- Koningin in de provincie Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, aan de Klooster straat no. 1 aldaar. Spoedig echter kwam men tot de ontdekking, dat het hier geen schoorsteenbrand gold, doch een uitslaanden brand, welke zich zeer ernstig liet aanzien, te meer daar dè ambtswoning on middellijk grenst aan het gouvernementsgebouw aan den Brink. De Asser brandweer rukte dan ook onmid dellijk met groot materiaal uit om het vuur te bestrijden, doch reeds dadelijk na aankomst was het duidelijk dat ook hulp van elders noodza kelijk was, zoodat groot alarm werd doorgegeven naar Groningen, vanwaar de brandweer even eens met groot materiaal naar Assen toog. De Groningsche brandweer was spoedig ter plaat se en met vereende krachten werd het vuur, dat zich inmiddels tot den beganen grond had uitgebreid, met kracht bestreden. Gelukkig slaagde men er in na betrekkelijk kor ten tijd den brand meester te worden en tegen hall zes had men, nadat de gezamenlijke brandweren het vuur met negen stralen hadden bestreden, den brand bedwongen. Zoowel de ambtswoning .van den commissaris als het gouvernementsgebouw zijn rijkseigendom. Be grijpelijk trok deze brand in een zoo rustige plaats als de Drentsche hoofdstad veel belangstelling, doch onder leiding van de politie kon het blusschings- werk rustig voortgang heben. De brand is door personeel ontdekt, waarna de Commissaris de brandweer alarmeerde. Zooals hier Geschenken van den Paus voor het Italiaansche Kroonprinselijk Paar. Stefani verneemt uit Vaticaanstad dat het onder houd van den Paus met het Italiaansche Kroon prinselijke Paar 35 minuten heeft geduurd. De Paus schonk an de Prinses van Piemont een zil veren madonna beeld en den Prins een gouden medaille. Na het bezoek aan den Paus begaven de Prins en de Prinses zich naar den kardinaal staatssecretaris, met wien zij eveneens een bespre king hadden en tenslotte gingen zij naar den Sint Pieter om te bidden. Bij het verlaten van den Sint Pieter werd het prinselijk paar luide toegejuicht. Ijs in de Bothnisclie Golf raakt los. Ertsroute ZwedenDuitschland kan spoedig weer in gebruik worden genomen. De Finsche radio-omroep heeft medegedeeld dat het ijs in de Kvarken, het nauwste deel van de Bothhische Golf, na den strengsten winter sedert 70 jaar, in beweging is gekomen. Het verkeer ter zee tusschen Zweden en Finland zal waarschijnlijk binnenkort hei-vat worden. Door de Kvarken leidt o.a. de ertsroute tusschen de Zweedsche haven Lulea en Duitschland. VOETBAL Oefenwedstrijd Ned. Elftal— Bondselftal. Van Male door Wille vervangen. Naar wij vernemen zal doelverdediger Van Male hedenavond niet in het Nederlandsch elftal, dat op het VUC-veld#een oefenwedstrijd speelt tegen het Bondselftal, uitkomen, omdat hij nog steeds last heeft van een blessure in de knie-holte, in de ont moeting tegen België opgeloopen. Hij zal vervan gen worden door Wille (EDO). Van Male zal medisch onderzocht worden of hij den toer naar Luxemburg zal kunnen medemaken. Hetzelfde is het geval met Van der Heide (Feijen- oord). Achteraf is gebleken, dat hij in den wedstrijd NederlandBelgië een lichte blessure aan de knie heeft opgeloopen. Ook hij zal hedenavond niet me despelen. Op de backplaats zal Walhain (HBS) nu uitkomen. Of Van der Heide tegen Luxemburg speelt., zal eveneens hedenavond worden beslist. Het Bondselftal is compleet. Luxemburgsch elftal tegen Nederland. De Luxemburgsche ploeg, welke Zondag 12 Mei te Luxemburg tegen Nederland uitkomt is als volgt sa mengesteld: Doel: Jaeger. Achter: Dumont en N. Witry. Midden: Fischer, Becker en Geib. Vóór: Everad, Kremer, Libar, Mengel en Kemp. Als reserves zijn aangewezen: Lahure, J. Witry, Fonck en Feyder. In het elftal, dat Zondag 31 Maart tegen de Oran- jeploeg te Rotterdam is uitgekomen, zijn dus enkele veranderingen aangebracht. Dumont, die rechtsmid- den speelde, bezet thans de rechtsbackplaats, waar hij J. Witry vervangt. Geib is in de middenlinie op gesteld. Fischer is van de linkshalf- naai- de rechts- halfplaats verhuisd. De mid-voor Feller is nu niet voor de ontmoeting gekozen. Libar zal zijn plaats in nemen; Kremer zal als rechtsbinnen uitkomen. ROEIEN DE VARSITY. Ook in 1941 op het Amsterdam- Rijnkanaal. „Er is geen twijfel aan mogelijk, of de „Varsi ty" wordt ook het volgend jaar op het Amsterdam- Rijnkanaal gehouden", zei de voorzitter van den Ned. Studentenroeibond, de heer J. F. Ch. Stey- ling, tot een redacteur van het A.N.P. „Sportief zijn de wedstrijden uitstekend geslaagd, unaniem was men enthousiast over het verloop van deze „Varsity". En wat het financieele ge deelte betreft, de voorloopige indruk is, dat een en ander bijzonder is meegevallen. Het laat zich aanzien, dat het ook in 1941 financieel mogelijk, is de unïversiteits roeiwedstrijden op deze baan te organiseeren. De bestuursleden van den Studen ten Roeibond, de permanente commissarissen, de rectoren van de vijf corpora, alsmede de wedstrijd- officials, hebben zich na afloop uitgesproken voor het denkbeeld, de „Varsity" het volgend jaar we derom op het Amsterdam—Rijnkanaal te houden", „De „Varsity" is ditmaal een volledig succes ge weest", zoo luidde de opinie van den voorzitter van den Ned. Roeibond, ir. Th. P. Tromp. „Deze uni versiteitswedstrijden wekten volledig bij mij herin neringen aan jaren van weleer. Ik ben altijd voor stander geweest van de 3000 Meter voor het hoofd nummer. omdat de „Varsity" zich nu eenmaal on derscheiden moet van de andere wedstrijden. Mijn oordeel is, dat men niet meer van deze baan moet weggaan. Zij is breed genoeg voor vijf ploegen; de oevers zijn vrij hoog en het water is behoorlijk beschut. Ik heb nu reeds 20 jaar achter elkaar de „Varsity" meegemaakt, ben driemaal in het hoofd nummer uitgekomen, tweemaal won ik de gouden blikken. Ik kan er dus heusch wel over mee spreken. Welnu, ik vond hier die echte sfeer terug, welke ik de laatste jaren heb gemist; er was veel publiek, meer dan ooit bij de universiteits wedstrijden geweest is, en er hebben zich geen too-eelen afeesneeld. waaraan men aanstoot zou ^ebber kunnen nemen En wat de roe:technische kwestie aangaat, ik sta ip het standpunt, dat een hoofdnummer over 3000 Meter geen risico met zich meebrengt voor latere wedstrijden over een korte- ren afstand. In betrekkelijk korten tijd kan de training zoo worden gereorganiseerd, dat de ploe gen in de na de „Varsity" volgende wedstrijden haar beste prestaties zullen kunnen herhalen".

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1