IJmuider Courant D Bon 69 voor koffie en thee. C DAGBLAD VOOR VELSEIN. IJMUIDEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen tüaacfieen met de vacantie Jiex-JJieater' De verduistering Het Paard. jjsvan >p" .fflOff®'1 JAARGANG NO. 182 Lourens Coster, Maatschappij voor rtiit-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. i 93, Haarlem, Telefoon 10724 Bureau Courant: Kennemerlaan 42, I3mu!den, |j0n 5301Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant Directie. P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur. ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 6 JUNI 1940 Abonnementen per week /Q12J4, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentl&n: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels /(L25, elke regel meer ƒ0.10. itsch opperbevel bericht: Duilschers overschrijden Somme en Oise-Aisne- kanaal. get D.N.B. maakte Woensdagavond de l„ende mededeeling van het opperbevel der Ltsche weermacht bekend: Onze legers zijn vanochtend vroeg over een front tot den aanval op het leger van ?«nkrijk overgegaan. Zij slaagden er in de ;!®me tusschen de monding en Ham en het te-Aisne-kanaal te overschrijden en de arachter liggende, in aanbouw zijnde z.g. ifeygand linie op verscheidene plaatsen te .-o'rbreken. jdenmorgen meldde het D.N.B.: ne Somme overgestoken", „de Weygand-linie verscheidene plaatsen doorbroken". Onder deze griften publiceert de Duitsche pers de door i opperbevel gemelde eerste successen der Duit- Ie legers, die Woensdagmorgen op een breed ad tot den aanval tegen het Fransche leger zijn .-gegaan. Sinds den dag, waarop generaal Ga la moest heengaan, omdat de Duitsche „nijp- de drie Fransche elite-legers in Vlaanderen joven met het Britsch expeditieleger di-eigde verstikken, zoo schrijft de „Deutsch Allgemeine Jiang". is deze Weygand-linie de stille hoop van a vijand geworden. Van haar werd sinds dagen tf(|s weer als front van weerstand gesproken, H de strategie van generaal Weygand als ver eende muur' voor Parijs had opgeslagen. De litichl legers hebben haar stralenkrans reeds alge uren, nadat zij den aanval hierop geopend obcn, geknakt. ZWEEDSCH BLAD BESPREEKT DE HUIDIGE POSITIE AAN HET FRONT. STOCKHOLM 6 Juni (D. N .B.) „Svenska Dag- ladet" karakteriseert den toestand bij het begin het nieuwe Duitsche offensief met de volgende Tüe Fransche verdedigingslinies aan de Somme isen soortgelijke verdedigingswerken, zooals die, ike door de Duitsehe troepen in België, Neder- sj en aan de Fransch-Belgische grens moesten •rden overwonnen. Weygand heeft geen tijd gehad Werkingen aan te leggen. ..Duitschland moest zijn Mei-offensief beginnen et de verovering van de heerschappij in de lucht, ins is dit niet noodig, daar Duitschland een be- agrijke superioriteit in de lucht bezit. Overdag et men over de Duitsche linies zelden een vijan- ilijk vliegtuig. 3, Het Fransche achterland is reeds bij het begin ai het Duitsche offensief gedesorganiseerd. Van Duitsche zijde zijn talrijke nieuwe divisies gezet. i.De Franschen moeten dezen keer alleen strijden, swijl zij op 10 Mei nog bondgenooten hadden. i Het overwicht van de Duitsche troepen in veld- uen is toegenomen sedert de Westelijke mogend- een aanzienlijk deel van haar beste oorlogs- üteriaal in België en Noord-Frankrijk hebben doren. ".Duitschland zet zijn veldtocht voort volgens iihoden, die reeds in het Mei-offensief zijn be- aefd, terwijl Frankrijk nieuwe mannen en een icuwe strategie probeert. Tenslotte verklaart het blad, dat Woensdag het loek is opgehaald vóór het einde van een der rootste tragediën. lansche kabinet gewijzigd. Reynaud neemt buitenlandsche Zaken. PAKIJS, 6 Juni (D.N.B.) Reynaud heeft psteren weer een wijziging in zijn kabinet aan gebracht. De premier neemt in plaats van Daladier de portefeuille van buitenlandsche zaken en behoudt daarbij het ministerie voor landsverdediging. Paul Baudoin wordt aan hem toegevoegd voor buitenlandsche zaken en de Gaulle voor de nationale verdedi- Men levere niet terstond alle bons in. Voorts zijn benoemd: de secretaris-generaal Bouthillier tot minister van financiën, Georges Pemot tot minister voor hét Fransche gezin; Jean Prouwvost tot minister van voorlichting, Frossard minister voor openbare werken, Delbos tot mi- ter van onderwijs. De andere ministeries blijven averanderd. De reorganisatie van het ministerie is (KChied tegen middernacht in een kabinetszitting. DALADIER UIT DE REGEERING VERDWENEN. I, 6 Juni (Stefani). De bladen constateeren hedenmorgen dat terwijl de Weygand-linie gisteren ip verschillende plaatsen door de Duitschers is ver koken de Fransche regeering gisteravond niets be ters heeft weten te doen dan over te gaan tot een Pging in het ministerie. De bladen vestigen de adacht op het feit, dat Reynaud thans behalve je portefeuille van landsverdediging ook die van Èitenlandsche Zaken heeft en op het feit, dat de ad-premier Daladier thans uit het kabinet is ver enen en dat ook Laval niet in de nieuwe formatie opgenomen, ondanks de geruchten, die over hem J omloop waren na zijn onderhoud met president lebrun. De Duitsche geïnterneerden in Ned.-Indië. Herstel van de telegrafische verbinding •foankelijk van de vrijlating der geïnterneerden. 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. (A.N.P.) Naar wij kernen hebben de Duitsche autoriteiten tot nu uit Nederlandsch-Indië nog geen berichten jntyangen welke wijzen op een verbeterde behan- van de Duitsche geïnterneerden aldaar. Zij hebben zich thans op het standpunt gesteld, iat een betere behandeling en wel een algeheele plating van die Duitsche geïnterneerden de oorwaarde moet zijn voor een herstel van de te- ïrafische verbinding tusschen Nederland en iflië. pit houdt in dat, zoodra de Nederlandsch-Indi- j3® autoriteiten er toe besluiten de Duitschers in kderlandsch-Indië te behandelen op gelijken 7®t als de Duitsche autoriteiten hier tegenover de '^erlandsche krijgsgevangenen zijn opgetreden, •e Mogelijkheid zal worden geopend familietele- fotnmen naar verwanten in Indië te zenden. Daar- «egen zal deze mogelijkheid zich niet voordoen, °°lang in Indië in de tegenwoordige houding te- taover Duitsche onderdanen wordt volhard. 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. (A.N.P.) Het vaart maakt bekend,'dat bon „69" van het alge van Donderdag 6 Juni tot en met Vrijdag ons koffie of 1/2 ons thee. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de verkeersmoeilijkheden vertraging kan ondervin vermoedelijk niet onmiddellijk op alle bonnen, kunnen afleveren. Men moet daarom niet aan waarover men beschikt, bij zijn winkelier inleve van 6 Juni tot en met 5 Juli verdeelt, kan ieder de geheele hoeveelheid, waarop hij met zijn gezin departement van Handel, Nijverheid en Schcep- meen distributicbonboekje gedurende het tijdvak 5 Juli a.s. recht geeft op het koopen van 2 1/2 bevoorrading van de winkeliers tengevolge van den. De winkeliers zullen in verband daarmede waarover hun klanten beschikken, koffie of thee stonds op 6 Juni of volgende dagen alle bonnen, ren. Indien men zijn bestellingen over de periode er zeker van zijn dat hü in den loop van Juni recht heeft, bij zijn kruidenier kan koopen. Wijziging Ambtenarenreglement. Voor provinciaal personeel. Ged. Staten stellen aan de Staten der pro vincie Noord-Holland voor, de volgende wijzi gingen in het „Ambtenarenreglement 1920" aan te brengen: Aan artikel 8 wordt een vierde lid toegevoegd luidende als volgt: „Voor het vervullen van de in de eerste twee leden van dit artikel bedoelde termijnen telt niet mede de tijd dien een tijdelijke ambtenaar in verband met de omstandigheden, genoemd in artikel 57, eerste lid, in verplichten werkelijken dienst heeft doorgebracht." Artikel 57 wordt gelezen als volgt: 1. De ambtenaar, die in verband met oor log of oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden verplichten werkelijken dienst ver richt, geniet, zoo hij gehuwd is, gedurende 30 dagen de volle aan zijn ambt verbonden bezol diging en daarna hetgeen deze meer bedraagt dan zijn militaire belooning. Is hij ongehuwd, dan geniet hij gedurende 30 dagen de volle aan zijn ambt verbonden bezoldiging en daarna hetgeen 70 ten honderd van die bezoldiging meer bedraagt dan zijn militaire belooning. 2. Ongehuwde eenige kostwinners worden voor de toepassing van het eerste lid gelijk gesteld met gehuwden. Ged. Staten beslissen, of een ongehuwde als eenige kostwinner beschouwd wordt. 3. Het bepaalde in het eerste en tweede lid Is Vrijwel hef geheele land staaf voor den vacantieganger open Velen stellen zich thans de vraag: waar kunnen we met de vacantie naar toe gaan? Het antwoord dat ons van de zijde van het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer werd gegeven, is even kort als krachtig: geheel Neder land met slechts enkele uitzonderingen staat voor den vacantieganger open. Die uitzonderingen zijn dan: Rotterdam, Wageningen, Rhenen, Middelburg, Vlis- singen en een gedeelte van Zeeuwsch Vlaanderen. Alle andere streken en plaatsen kunt ge met een gerust hart in uw vacantieplan opnemen. Wel verdient het aanbeveling van te voren bij de plaatselijke V.V.V.'s te informeeren hoe het met de hotel-acco- modatie ter plaatse gesteld is, daar het kan voorkomen, dat bepaalde hotels niet of slechts voor een gedeelte beschikbaar zijn. Dit zal echter slechts sporadisch voorkomen. Daar ook voldoende vervoer- gelegenheid bestaat is er dus geen enkele reden in de vacantie niet uit de eigen om geving weg te trekken en in een andere streek weer nieuwe kracht en energie op te doen voor de wachtende taak. eerst van toepassing, nadat de militair, hetzij vóór, hetzij gedurende de buitengewone omstan digheden, een werkelijken dienst van 11 maan den, of, indien hij een eerste oefening van kor- teren duur te vervullen had, deze oefening heeft volbracht." Voorgesteld wordt, dit besluit op 1 September 1940 in werking te doen treden. IJMUIDEN De Visscherijscliool in 1939. De school was drukker bezócht dan ooit. Uit het jaarverslag over 1939 van de Gemeente lijke Visscherijschool blijkt, dat dit jaar, wat het schoolbezoek betreft, als topjaar beschouwd kan worden. Niet minder dan 417 leerlingen bezochten de verschillende cursussen tegen 311 in 1938. Er werden 250 nieuwe leerlingen toegelaten te gen 181 in het vorige jaar. In aanmerking geno men de beperkte ruimte en het bescheiden aantal leeraren, behoeft het geen betoog, dat voor een dergelijk schoolbezoek haast onoverkomelijke be zwaren overwonnen moesten worden. In totaal werden 178 leerlingen voor de diverse examens klaar gemaakt. Hiervan slaagden er 163. Het aantal leerlingen, dat de verschillende cur sussen bezocht bedroeg: Klas D I Opleiding Zee- en Vischvaart 28; Klas D II Opleiding, stuurman en schipper, Vis- scherij en stuurman kleine handelsvaart 66. Klas D III Ouder dekpersoneel en opleiding ra diotelefonist 133. Klas M I. Opleiding machinist en machinist stoker 28. Klas M II Opleiding motordrijver, visscherij en motordrijver, koopvaardij 23. Klas B Opleiding bestman 80. Klas M.V.D. Machinist groote vaart (voorl. di ploma) 59. Hiervan waren 22 leerlingen afkomstig uit an dere gemeenten. Voorts volgde een 19-tal gemobi- liseerden de cursussen en werd de school bezocht door één leerling van Duitsche, één van Engel'sche en één van IJslandsche nationaliteit. Van de verschillende cursussen slaagden in den loop van het jaar: D I: 11, D II: 1 voor stuurman kleine handels vaart, 1 voor stuurman, 2 voor schipper aan boord van stoomzeevisschersvaartuigen, D III: 36 voor bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee, 1 voor radiotelefonist, 93 voor kaartpassen. MI: 2 voor machinist visscherij. M II: 1 voor mo tordrijver kleine handelsvaart. B: 13 voor het examen practische vakken. M.V.D.2 voor het voorloopig diploma machinist ter koopvaardij. Bijna alle candidaten, die zich aan het een of andere examen onderwierpen, slaagden. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot de heer Frans Vester, slaagde aan het Amsterdamsehe Conservatorium voor de vakken Solfège en Analyse. Marktberichten en besommingen. Snoekbaars 2706 KG 2836 ct. per KG. Voorn 500 KG 12—8 ct. per KG. Baars 44 KG 22—21 ct. per KG. Meivisch 187 KG 26—25 ct. per KG. Spiering 25 KG 4942 ct. per KG. IN DRAF. Te Delft werd de eerste jaarlijksche paardenmarkt gehouden. Hoe wel het aantal aangevoerde dieren niet groot was, waren er trek- en rijpaarden van goed gehalte te bewonderen. GROENEWEG 95 UMUIDEN-OOST, 1. CHARLIE CHAN vraagt Uw aandacht van 7 tot en met 13 JUNI eiken avond 8 u. voor: IN HET SPOOKHUIS Het maximum-aan sensatie. DE STER VAN HET VELD film van sport, jeugd en gratie Heden laatste voorstelling „OP 'N AVOND IN MEI" (Adv. Ingez. Medi Zon onder 9.56 Zon op 5.21 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. SNOEKBAARSPRIJZEN. Ook gisteren en heden was er weer een flinke aanvoer van snoekbaars. De handelaars hadden dus, ondanks de teleurstellende resultaten van Maandag en Dinsdag, den moed nog niet opge geven. Maar opnieuw was de opbrengst in den afslag alhier van dien aard dat weer met verlies gewerkt werd, welk verlies zeker 10 a 20 cents per K.G. bedroeg, wanneer men rekening houdt met de kosten van vervoer enz. Er was heden 24 K.G. aan den afslag; de opbrengst was 36 a 38 cents per K.G. Gezien de uitkomsten der eerste dagen zal het voor deze week wel uit zijn met den aanvoer van snoekbaars, tenzij de marktprijzen in Enkhui zen e.a. plaatsen aanzienlijk mochten dalen. VELSEN De luchtbescherming. Bijzonderheden over getroffen maatregelen. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst schrijft ons' In aansluiting aan de politioneele bekendmaking, dat het publiek dekking moet zoeken, zoodra het afweergeschut in actie komt, en" zich dan niet op straat mag bevinden, deel ik mede dat het publiek niet mag wachten - od luchtalarm door middel van de sirenes. Alarmeering door melding van de sirenes zal tot nader order als regel slechts plaats vinden na bom inslag. Bij herhaling is gebleken, dat overkomende vijandelijke vliegtuigen óf geen bommen afwerpen óf alleen afwerpen op uitgesproken oorlogsdoelen, welke goeddeels gelegen zijn ver buiten de be bouwde kom. De mogelijkheid bestaat echter dat een bom ver buiten zijn doel terecht komt, temidden van de bebouwde kom. Met het oog op een dergelijken toevalstreffer kan niet telkens worden gealarmeerd, daar dit de be volking ten zeerste zou verontrusten, maar wel legt deze mogelijkheid aan een ieder den plicht op, zich en de zijnen zoo goed mogelijk veilig te stel len, zoodra het afweergeschut in actie komt. Ook de scherven van het afweergeschut zijn voor de bevolking levensgevaarlijk. Een ieder heeft dus de verplichting zelf zijne maatregelen te treffen. Om in voorkomende gevallen ten spoedigste hulp te verleenen, zijn de vak- en wijkposten van den luchtbeschermingsdienst bezet en zijn de di verse ploegen paraat om elk oogenblik te kunnen uitrukken, zoowel overdag als des nachts. Een verzoek van den Reinigings dienst. Geef alleen huisvuil mee. Hoewel door vele ingezetenen wordt medege werkt om zoo weinig mogelijk grof huisvuil mede te geven, zijn er toch blijkbaar nog velen die óf de mededeelingen en advertienties in de plaatse lijke bladen niet hebben gelezen óf denken dat de Reinigingsdienst tóch wel alles mede neemt. Dit laatste kan echter voortaan niet mer gebeuren, al dus schrijft ons de directeur. Het is in deze dagen toch nog vborgekomen dat bijv. oude kinderwagens, sportwagentjes, oude fiet sen, kistjes e.d. werden klaargezet om medegenomen te worden. Dit alles is echter geen huisvuil. Ook zetten vele groentehandelaren soms 6 a 7 kisten onbruikbare groente buiten: dit gaat natuurlijk niet en zij zouden beter doen dit afval aan de schillenophalers mede te geven. Deze halen dit graag kosteloos weg. Nogmaals wordt daarom aan allen verzocht, zoo veel mogelijk mede te werken ojn den Reinigings dienst zoo goed en zoo lang mogelijk te laten functioneeren. De gemeente gaat bruine boonen telen. Oppervlakte van 11000 vierk. meter zal bezaaid worden. Naar wij vernemen zullen vanwege het gemeen tebestuur op verscheidene plaatsen in de gemeente op grond die daarvoor geschikt is, bruine boonen worden geteeld. In het geheel zal een oppervlakte van 11000 vierk. meter bezaaid worden, zoodat er in het najaar, wanneer de oogst goed uitvalt, een flinke hoeveelheid beschikbaar zal komen. De noodige werkzaamheden worden uitgevoerd in werkverschaffing. Hedenmorgen zijn acht werkloozen met het spit- werk begonnen. De ingeblikte paardenkracht In serie is op non-actief, Het vleesch-en-bloedsche paardgeslacht Is weer opeens ons allen lief. Het paard dat nog niet was gevild Komt weer in 't zonnetje te staan En wordt over zichzelf getild. Maar trekt zich daar niet van veel van aan. De musch verbeeldt zich, blij verrast, Weer in Luilekkerland te zijn, En gaat voor 't eerst weer eens te gast Aan 't ouderwetsche smulfestijn. Wij zien het weergegeven ros Met dank aan en niet in den bek, De schimmel, 't koepaard en de vos Zijn weer voor het vervoer „in trek", Het brave paard, lang genegeerd, Doet weer vanouds gedwee zijn plicht, Die 't door de menschen wordt geleerd En maakt daarmee hun arbeid licht. Het snelverkeer is van de baan, Het toet-ensemble is nu stom. Het paard, aan 't oude werk gegaan, Doet zwijgend wel en ziet niet om. meente Beverwijk in het vorige jaar verscheidene perceelen grond aangekocht, waarbij ook cultuur gronden waren, waarop sinds vele jaren het tuin bouwbedrijf werd uitgeoefend. Deze gronden hebben sindsdien braak gelegen in afwachting van het tijd stip, dat zij bouwrijp gemaakt zouder. worden. Nu het met het bouwen van nieuwe huizen als gevolg van de omstandigheden wel niet zoo spoedig zal vlotten en alle krachten moeten worden ingespan nen om onze voedselvoorziening zoo goed mogelijk te verzekeren hebben eenige personen van het ge meente bestuur toestemming verkregen om deze braak liggende gronden voor hun eigen rekening en risico in cultuur te brengen. En zoo heerscht thans op deze tuingronden, die gelegen zijn aan de Popu lierenlaan weer bedrijvigheid. Het ligt voor de hand, dat deze menschen niet voor de markt, maar slechts voor eigen gebruik groenten mogen telen. Intusschen doen de betrokkenen natuurlijk hun best om het him toegewezen stukje grond zoo pro ductief mogelijk te maken. BEVERWIJK Cultuurgrond weer in bedrijf. Groententeelt voor eigen gebruik. Ten behoeve van het uitbreidingsplan voor het Noord-westelijk deel der gemeente heeft de ge- VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN TEN BATE VAN ROTTERDAM. Den Haag klopt Utrecht niet 7—2. Woensdagavond werd op Houtrust in Den Haag een wedstrijd gespeeld tusschen de Haagsche en de Utrechtsche K. N. V. B.-elftallen. Deze wedstrijd, waarvan de baten zooals men weet ten goede zullen komen aan Rotterdam, werd door de Hagenaars op overtuigende wijze gewonnen met 72. Toch zag het er in de eerste helft niet naar uit, dat het verschil in cijfers zoo groot zou worden, doch de Haagsche ploeg kwam in het laatste half uur flink in het offensief en overrompelde de Utrechtenaren volkomen. Toch speelde de Utrecht sche ploeg technisch beter. Vooral De Harder gaf goede voorzetten. Reeds na vijf minuten scoorde het Utrechtsche elftal door Sluyk het eerste doelpunt. Hier bleef het voorloopig bij, doordat voor het doel nog al eens geknoeid werd. De Heer wist nog voor rust gelijk te maken (11). Na rust nam Utrecht weer de leiding; Dumortier gaf aan Dankelman het nakijken (12). Hierna zakte het peil aanmerkelijk, totdat de Hagenaars weer kwamen opzetten. De Harder maakte op fraaie wijze gelijk (22). Hierdoor aangemoedigd gooiden de gastheeren er nog een schepje óp. Van den Engel, die tot nu toe nog niet veel gepresteerd had, zette nu goed voor. Wederom scoorde De Harder met een kopbal (3—2). Utrecht kwam er toen in het geheel niet meer aan te pas; de score werd door de Hagenaars opgevoerd door De Heer (2 maal), De Harder en ten slotte weer De Heer (72). Met dezen stand kwam het einde. HAARLEM-AMSTERDAM. Alle gekozen spelers zullen komen. Tot ons genoegen vernemen wij, dat alle spelers, die voor het Haarlemsch elftal gekozen zijn, heden avond op het terrein aan den Schoterweg tegen Am sterdam zullen aantreden. De elftallen zullen als volgt worden opgesteld: Haarlem: Wille, Zandstra, Drijver, Visser, De Vries, Koppen, De Winter, Kammeijer, v. d. Hulst, Hellingman, Sterk» Amsterdam: Bergman, Westphal, Van Nol, Hazeweyer, Drager, Fanger, Anderiesen, Stijger, Van Stokken, Wüders, Ferwerda. In deze ontmoeting zullen dus verscheidene Ne* derlandsch elftalspelers tegen elkaar uitkomen. Wij vestigen er nogmaals de aandacht op, dat de wedstrijd in verband met de beperkte reisgelegen heid vroeger dan aanvankelijk werd vastgesteld, n.L te kwart over zeven, begint; de voorverkoop wordt in verband daarmede te vyf uur geslote#. J

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1