IJmuider Courant Besprekingen over wapenstilstand BERICHT De toekomst van het visscherijbedrijf Lindebloesemthee. 1 ff J JOH. DE WAARD'S Fransche gedelegeerden door Hitier ontvangen. „Nationale inzameling" vastgesteld op 6 Juli. Bonnen De Rijkscommissaris deelt geschenken uit. Veldpostdienst De verduistering 25e JAARGANG No. 196 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraai 93, Haarlem. Telefoon 10724 8ureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301. Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMIJ1DFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beualve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEREBOOM EM ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteor. ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 22 JUNI 194Ö Abonnementen per week 012J4, pee maand 0.52J4, per 3 maanden /1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex* Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prljsj Advertenties van Vraag en Aanbod 1*3 regel* tL25, elke regel meer ƒ0.10. Een belangrijk werkobject Vernieuwing en aanvulling der vloot is noodig Op dit oogenblik is de toestand in het visscherij bedrijf te I'Jmuiden zeer slecht, want er kan geen trawler varen. Het is een groot verschil bij de oorlogsjaren 19141918, want toen waren alle booten in de vaart, terwijl de visch „als goud" be taald werd'. Er is met de Duitsche autoriteiten overleg ge pleegd om ook in IJmuiden de kustvisscherij te hervatten (in denzelfden geest als dit te Scheve- ningen geregeld is) maar het is nog niet zeker of daartoe in den eersten tijd reeds de mogelijkheid zal bestaan. Voor de voedselvoorziening en voor de werkverruiming in IJmuiden zou het natuurlijk wel gewenscht zijn. Van belang is de vraag hoe de toekomst van het visscherijbedrijf te IJmuiden zich laat aanzien. Wij hadden daarover een onderhoud met een ter zake kundige, die ons het volgende mede deelde: „In het verleden heeft IJmuiden voor een groot gedeelte bestaan van de visscherij. In den goeden tijd waren er niet minder dan 196 trawlers in de vaart, terwijl geschat kon worden dat door de vis scherij en den vischhandel ongeveer 4500 men- sehen hun brood verdienden Door de crisis en de handelsbeperkingen moest de visscherij worden in gekrompen, zoodat er voor den oorlog niet meer dan 86 trawlers over waren. Maar nog altijd kon den daardoor 2500 personen in hun onderhoud voorzien. Het belang van IJmuiden vergt, dat maatrege len genomen worden, dat na den oorlog het vis scherijbedrijf te IJmuiden weer zoo spoedig mo gelijk tot ontwikkeling kan komen. Maar om dit mogelijk te maken zullen belangrijke voorzienin gen getroffen moeten worden. Van de in de crisisjaren reeds zoo sterk inge krompen trawlérvloot is namelijk niet veel meer over. Ik zei reeds dat het aantal oij het begin van den oorlog gedaald was tot 86. Het is evenwel zeker dat wij nu ook niet meer de beschikking hebben over die 86. Bij het uitbreken van den oorlog heeft Defensie namelijk een 20-tal trawlers gerequireerd. Hoeveel er daar van verloren gegaan zijn weet ik niet. Tijdens den oorlog waren 24 trawlers op zee. die van de regeering opdracht gekregen hebben naar Engel- sche havens te stoomen. Het is aan te nemen dat deze booten, althans een gedeelte daarvan, in En geland gerequireerd zijn voor defensiedoeleinden. Bovendien is voor dat Nederland den strijd moest opgeven nog een 7-tal trawlers op eigen initiatief uit IJmuiden naar Engeland vertrokken. Hoeveel van deze trawlers zullen te IJmuiden terugkeeren? Een eenvoudig optelsommetje stelt dus vast, dat er in de visschershaven te IJmuiden thans niet veel trawlers liggen die ter beschikking van de reeders zijn. Bovendien is het een bekend feit, dat daaronder nog verscheidene schepen zijn die niet meer in aanmerking komen om uit te varen. Hoeveel trawlers de IJmuider reeders bij den vrede ter beschikking zullen hebben om ter vischvangst uit te sturen, is thans niet bij benadering te zeggen, maar wel weten wij met zekerheid, dat dit aantal veel te gering zal zijn. Van den toestand op handelsgebied in het Europa- na-den-öörlog zal afhangen of IJmuiden weer in be langrijke mate visch aan het buitenland zal kunnen leveren. Maar ook al zouden wij uitsluitend aange- gewezen zijn om te voorzien in de behoeften van ons eigen land, dan moeten wij toch ten minste 80 a 90 goede trawlers hebben. Daarom zal bet noodig zijn maatregelen te nemen de trawlérvloot aan te vullen en te ver nieuwen. Er zouden 40 of 50 nieuwe trawlers gebouwd moeten worden van verschillende grootte. Daarmee zal een groot kapitaal gemoeid zijn. Voor den oorlog varieerden de kosten van deze schepen van f 100.000 tot f 250.000. Het is moei lijk te ramen hoeveel zulke schepen nu zullen kosten, maar er is wel aan te nemen, dat met de uitvoering van zoo'n plan zeker 4 a 5 mil- lioen gulden gemoeid zal zijn. ftatel «SCet Sluis Assiunbucq.» ASSENDELFT - KERKBUURT 345 Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeen dancing too ('tin- als Ui Cot JUeiiu- (Adv. Ingez. Med.) (In verschillende steden worden voorbereidingen getroffen voor de verzameling van lindebloesem om eventueel voor theebereiding dienst te doen.) Weer leert Leentje Lotje loopen Langs de lange lindelaan, En zij wijst haar bij dit loopen Den modernen theeboom aan. Kijk dan toch eens, lieve Lotje, Zie je daar die bloesem nou, Die gaat straks misschien in 't potje Voor een kopje thee met jou. We gaan mooglijk weer genieten Van de lindebloesemthee, 'k Vind het haast om op te schieten, Maar toch drink ik zeker mee. Want al heb ik van de linde Dan geen groote theemuts op, Gok dat went wel weder, vrinden, In den vorm van „troost per kop". Laat ons luid de linde loven Als een redder in verdriet, Als hij, lang terzij geschoven, Ons weer trouw zijn bloesem biedt. Bovendien, ik vraag maar even, Mag de theestruik ons perse Dan alléén de thee maar geven? Kom, dat is maar een idee P. GASUS. De moeilijkheid is dat de reeders het geld niet hebben voor den bouw. Het visscherijbedrijf heeft al 10 jaar de lasten van de crisis gedragen, er zijn zulke slagen gevallen, dat velerlei steunmaatregelen door de'regeering ingevoerd moesten worden om het bedrijf nog gaande te houden. De overheid zou dus voor den bouw dezer schepen hulp moeten ver- leenen, want het is een belang voor heel het land dat het visscherijbedrijf in stand gehouden wordt. Bovendien geldt het hier een belangrijk object van werkverruiming. Een groot gedeelte van de machines en andere onderdeelen der nieuwe trawlers kunnen in de gemeente Velsen gebouwd worden, waar ver schillende machinefabrieken zijn, die nu weinig werk hebben. Voor den bouw van schepen komen Haarlem en andere Nederlandsche gemeenten met werven in aanmerking. Het betreft hier een productieve werkverruiming, er worden immers niet alleen menschen tijdens den bouw aan werk geholpen, maar nadat die eenmaal voltooid is, krijgen andere arbeiders daar door werkgelegenheid. Het beste zou zijn zoo besloot onze zegsman dat in deze aangelegenheid een initiatief genomen wordt door de Ned. Visscherij Centrale in Den Haag, die geheel op de hoogte is met de toestanden op visseherijgebied, natuurlijk in samenwerking met de reedersvereeniging te IJmuiden. Er is hier voor IJmuiden een belangrijk werk te doen. Zoiets is niet 3gf gewoon meer tpaar een gewoon méns die r- gewóón één hóed. verlangt K'oopt bij óns.ook nog gewoon L u— ii.wL.. Heeren mode magazijnen %muiden Jianaalstx. 46-48, Xet. 4054 (Adv. Ingez. Med.) Ongeveer duizend Bredanaars in Zuid-Frankrijk. Binnenkort te Breda terugverwacht. Een van de vele uit Breda geëvacueerden, die Vrijdagavond per auto uit Frankrijk terugkeerde, heeft bij het comité tot registratie en hulpver leening aan geëvacueerden te Ginneken de blijde tijding gebracht, dat van de nog uit Breda en de randgemeenten vermiste burgers een groot deel ongeveer een duizendtal binnen enkele we ken kan worden terugverwacht. Behoudens een klein aantal vluchtelingen, dat via. Calais en Le Havre naar Engeland is over gestoken, bevindt zich naar uit de mededee lingen van den Vrijdagavond uit Bordeaux terug gekeerden stadgenoot blijkt ongeveer de helft in de omgeving van Angers en Nantes en het overig.e gedeelte in de Landes, Charente Infe rieure, Dordogne en Deux-Sèvres. In Ginneken zijn maatregelen in voorbereiding om de vluchtelingen uit deze gemeente zoo spoe dig mogelijk naar Nederland te doen terugkeeren. Het tijdstip wanneer en de wijze waarop deze terugkeer zal geschieden is echter afhankelijk van de beslissing der Duitsche autoriteiten. Wat de toestand van de geëvacueerden betreft, deelde onze zegsman mede. dat hun, die zich in Zuid-Frankrijk ophielden, aldaar een goede be handeling ten deel viel, in tegenstelling met Noord-Frankrijk. Enkelen trachtten loopende de Spaansche grens te overschrijden, doch zij slaagden hierin niet. Anderen, die het voornemen hadden naar Italië te gaan, moesten hun plannen laten varen, daar het hun niet mogelijk was door de Fransche stellingen te komen, omdat alle toegangswegen ten eenenmale waren afgesloten. (A.N.P.). I N het Bosch van Compiègne zijn Vrijdagmiddag de Fransch-Duitsche onderhande lingen over den wapenstilstand begonnen. Nadat Hitier de Fransche gevolmach tigden ontvangen had, las generaal Keitel de preambule der Duitsche voorwaarden voor. Hierin is het doel der Duitsche eischen als volgt omschreven 1. Hervatting van den strijd te verhinderen; 2. Duitschland alle waarborgen te bieden voor de hem opgedrongen voort zetting van den oorlog tegen Engeland 3. De voorwaarden in het leven te roepen voor de vorming van een nieuwen vrede, welks belangrijkste inhoud zal zijn het herstel van het aan het Duitsche Rijk zeil, met geweld aangedane onrecht. (Men zie voor uitvoerige bijzonderheden elders in dit nummer.) Elzer's Heerenmodehuis ZEEWEG 78, IJiMUIDEN-OOST. BETERE KWALITEITEN. (Adv. Ingez. Med.) DANCING WILHELMINA UITGEEST MIDDELWEG 36 van 3—6 en van 7—11 uur. NICK WHITE AND HIS SWINGERS. Entrée 25 cent. P. 3. BALTUS. (Adv. Ingez. Med.) 's-GRAVENHAGE, 21 Juni. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van binnenlandsche zaken deelt mede, dat bij de voorbereiding van de inzameling ten be hoeve van de getroffen gebieden, waarvoor het „Hulpcomité 1940" werd opgericht, is gebleken, dat het wenschelijk is aan deze inzameling een meer nationaal karakter te geven en haar in pro vinciaal verhand te regelen. De secretaris-generaal heeft de Commissaris sen der Koningin in de provinciën verzocht hem in deze aangelegenheid ter zijde te staan. Het „Hulpcomité 1940" heeft in verband met dezen nieuwen opzet hare werkzaamheden be ëindigd. De „Nationale Inzameling" zal nu plaats heb ben op Zaterdag 6 Juli, welke datum het moge lijk maakt de voorbereiding behoorlijk tot haar recht te doen komen. Voor de besteding der gelden, door deze Na tionale Inzameling" bijeengebracht zij worden uitsluitend bestemd voor de getroffen gebieden zal gebruik gemaakt worden van bestaande nationale instellingen. Ten aanzien van de verdere organisatie zullen spoedig nadere mededeelingen volgen. (A.N.P.). die thans geldig zijn BROOD. Bon 31 tot en met 40 uit het broodbon- boekje. Geldig: tot en mét 30 Juni (eventueel tot en met 4 Juli. R.echt gevend op: totaal 2000 gram brood KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 27 Juni. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwe bloem o] 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken) Zegel „Periode I" Geldig: Tot en met 30 Juni. Reclitgevende op: 2 Liter. Aan gewonde Duitsche en Nederlandsche militairen. ROTTERDAM, 21 Juni (A.N.P.) Rijkscom missaris, rijksminister Seyss-Inquart, heeft de bijzonder sympathieke gedachte gehad Duitsche en Nederlandsche gewonde militairen, die thans nog in Nederlandsche ziekenhuizen worden ver pleegd. te bezoeken en geschenken aan te bie den. Reeds eenige dagen geleden ontvingen deze militairen een circulaire met het verzoek hierop hun wenschen ten aanzien van een geschenk, waarvoor een bepaald en aanzienlijk bedrag was uitgetrokken, kenbaar te maken. Het spreekt vanzelf, dat de militairen deze aardige geste van den Rijkscommissaris zeer op prijs stelden en dat de ingevulde circulaires binnenstroomden. Het totaal aantal Duitsche en Nederlandsche gewonde militairen, dat voor een geschenk in aanmerking kwam, bedroeg ongeveer 1000. In net bijzonder de cadeaux, die de Nederland sche gewonden op het verlanglijstje plaatsten, waren zoo vernamen wij van zeer practi- schen aai'd. zooals b.v. schoenen overhemden, or.derkleeren, enz. Even talrijk waren intu-sschen geschenken als vulpenhouders en andere meer luxe-voorwerpen. Zelfs waren er gewonden, die baar geld vroegen. Het is niet gemakkelijk ge weest de wenschen te vervullen. Dagenlang zijn de vrouwelijke leden van de Duitsche kolonie in Nederland en andere hulpvaardige vrouwen op pad geweest om op de verlanglijsten geplaatste goederen en voorwerpen te koopen en het moge tot groote blijdschap strekken niet in het minst voor de betrokkenen dat voor een be langrijk percentage aan de verlangens voldaan is. kunnen worden. Er deden zich echter dikwijls groote moeilijkheden voor. Zoo waren er militai ren. die bijv. een paar schoenen of een overhemd op het lijstje plaatsten en dan het nummer of de maat vergaten op te geven. Ook waren er gewonden, die de geste van den rijkscommissaris beantwoordden met een even sympathieke daad: zij stonden het geld, dat voor hun geschenk was uitgetrokken, af ten behoeve van oorlogsslachtoffers, zooals de gezinnen van gesneuvelde kameraden enz. In een ziekenhuis te Rotterdam. In een groot ziekenhuis te Rotterdam, waar thans nog verscheidene gewonde Duitsche en ook Nederlandsche militairen worden verpleegd, heerschte vanmiddag een bijzonder blijde stem ming. Alvorens zich naar het stadhuis te begeven, vertoefde de Rijkscommissaris geruimen tijd te midden zijner gewonde landgenooten. Voor ieder een had irij een vriendelijk woord, iedere ge wonde ontving uit zijn handen het geschenk, dat op het verlanglijstje had gestaan of indien het niet mogelijk was geweest hieraan te voldoen een cadeau dat er mee overeenkwam. Na het bezoek aan de gewonde Duitschgrs, be groette dr. Seyss-Inquart twee gewonde Engel- sche militairen, die hier worden verpleegd. Ook aan hen werden geschenken aangeboden. Hierna waren de Nederlandsche gewonde soldaten aan de beurt. Hartelijk schudde de Rijkscommissaris onze gewonde landgenooten de hand en over handigde hij hun het geschenk, dat zij hadden uitgekozen. Evenals hij dat aan de Duitsche ge wonden had gevraagd, vroeg de Rijkscommissaris ook aan de Nederlanders naar den aard hunner verwondingen en onderhield hij zich geruimen tijd met hen. Heden Zaterdag zal dr. Seyss-Inquart op andere plaatsen in ons land gewonde militairen bezoeken en hun de gevraagde cadeaux persoon lijk overhandigen. wordt weldra opgeheven. Nog steeds worden op het hoofdexpeditiekan- toor der veldpost groote hoeveelheden corres pondentie ontvangen, voorzien van een veldpost adres, o.m. veel dienststukken van legeronder- deelen en gemeentebesturen, veel gewone cor respondentie van leveranciers aan leger-instan- ties en voorts particuliere correspondentie be stemd voor militairen. Hieruit blijkt, dat de afzenders dezer corres pondentie niet bekend zijn met de mogelijkheid hun correspondentie rechtstreeks te richten aan de plaats van legering, dan wel dat de legerings plaats aan de afzenders onbekend is. Na de opheffing van den veldpostdienst op 1 Juni j.l. is het hoofdexpeditiekantoor der 'veld post nog voorloopig in stand gehouden om in dergelijke gevallen tusschenkomst te verleenen. Het ligt echter in de bedoeling ook het hoofd expeditiekantoor der veldpost over eenige dagen op te heffen. In verband hiermede wordt aan allen, die nog correspondentie moeten afwikkelen met militai ren en leger-onderdeelen waarvan de stand plaatsen hun onbekend mochten zijn, aanbe volen, dit zoodra mogelijk te doen en aan hun correspondenten in het leger te verzoeken hen op de hoogte te stellen van de plaats waar het legeronderdeel waartoe zij behooren zich be vindt. Verzending van correspondentie, voorzien van een veldpostadres, is derhalve nog slechts kor ten tijd mogelijk. (A.N.P.) Fransche regeering nog in Bordeaux? IRUN, 21 Juni. Men beweert dat de Fransche regeering haar vertrek uit Bordeaux heeft opge schort. Bordeaux zal de zetel der regeering blijven (Stefani). Actie tijdens de au* en vuur leerlingen der (jde klasse van de Lagere School te Haarlem, welke op het Gemeentelijk Sportterrein zijn gehouden. Ook Daladier naar Spanje. Het D.N.B. meldt uit Irun: Ook Daladier heeft, naar bekend wordt, een visum voor Spanje aan gevraagd. Hij wordt hier leder oogenblik ver wacht. Aan vluchtelingen wordt vooreerst slechts een verblijf van drie dagen toegestaan. Verlenging moet telkenmale bij de Spaansche autoriteiten worden aangevraagd. Zon onder 10.05 Zon op 5.18 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden Roosevelt's Pan-Anierikaansch economisch plan. Regeling van den uitvoer van alle staten op het Westelijk Halfrond. Het D.N.B. meldt uit New York: President Roosevelt heeft een formeele verkla ring afgelegd met betrekking tot het Pan— Amerikaansche economische plan, dat intus- schen aan alle Latijnsch-Amerikaansche staten is voorgelegd. Het ligt in de bedoeling 'n Inter- Amerikaansche organisatie in het leven te roepen voor het regelen van bepaalde econo mische kwesties, o.a. voor den gemeenschappe- lijken afzet van de belangrijkste uinvoerpro ducten der Amerikaansche republieken. Bovendien zullen met behulp van vele reeds bestaande organisaties stappen worden onder nomen om aan de directe moeilijkheden van eenige Amerikaansche Staten een einde te maken. De nieuwe maatregelen behooren volgens Roose velt tot het economische verdedigingsprogramma als aanvulling van het Amerikaansche militaire verdedigingsprogramma en dienen tot waarborging van den vrede op het Westelijk Halfrond, alsmede van het economische leven van alle Amerikaansche republieken tegen de gevolgen van de wanorde in de wereldsituatie Ter verduidelijking van de problemen die ter stond aangepakt moeten worden, wees Roosevelt erop dat de vleeschexport van Argentinië, Uruguay en Brazilië, de tarwe-export van Argentinië en de katoen-export der Vereenigde Staten de laatste zés maanden met meer dan 50 procent verminderd zijn. Voor deze producten dienen markten buiten het Amerikaansche continent te worden gezocht Het Zuid-Amerikaansche schuldenvraagstuk is niet in het plan opgenomen ofschoon deze kwestie op dé aanstaande Pan-Amerikaansche conferentie door de debiteurstaten ter sprake zou kunnen wor den gebracht Amerikaansche Roode Kruisschepen naar Europa. Het D.N.B. verneemt uit Washington: Het huis van afgevaardigden heeft het reeds door den senaat aangenomen wetsontwerp goedgekeurd, dat bepaalt dat Roode K -uisschepen zelfs zonder vrijgeleide van de oorlogvoerende mogendheden de oorlogszone mogen bevaren. Zonder toestemming der oorlog voerenden is het varen in de blokkade echter ver boden. Het ontwerp gaat thans naar president Roosevelt terug om onderteekend te worden. Het Amerikaansche Roode Kruis deelt mede dat het in Londen een Amerikaansch Roode Kruis- comité gevormd heeft Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1