IJmuider Courant Duitsch-Fransch verdrag over wapenstilstand onderteekend. BERICHT DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN [beid voor de erkloozen. Een misbaksel. De verduistering De Italiaansche voorwaarden thans ook overhandigd. Brood in hotels tot 1 Juli vrij. Bonnen Het Visscherijbedrijf JAARGANG No. 197 ,0 Lourens Coster, Maatschappij voor jnt-fitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. jtraflt 93. Haarlem, Telefoon 10724. Bureau liet Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, (jon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, geven voor dit blad, worden kosteloos inomen In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen Directiei P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredectenri ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 24 3ÜNI 1940 Abonnementen per week 012&, par maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentién: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelfngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. j voornemen van de Duïtsche overheid om een jige oplossing van het vraagstuk der werk- eid te bevorderen heeft al aanleiding gegeven jpnieuw de aandacht te vestigen op de zeer igrijke werken die de gemeente Haarlem in lering heeft de rioleering en de haven en iirieterreinen in. den Waarderpolder en op inder plan dat al sinds vele jaren hangende is: phooging van de spoorbaan in het Westen van ad met de verplaatsing van het goederen en den bouw van vier viaducten. Wie aan jemsche plannen gaat denken herinnert zich wenschen, herinnert zich ook het feit, den laatsten tijd het tekort aan arbeiders lagen tegen lagen huurpfijs in een gemeente 141.00 inwoners, die voortdurend in inwoner- iiijft stijgen, steeds voelbaaarder wordt. Er er veel arbeid te verrichten ook in ruimer j; dan de gemeente Haarlem: in deze streek, aeer zal een aanvang gemaakt kunnen worden den tunnelbouw te Velsen, die van zoo groot en jend belang is voor de verkeersverbinding het Noordelijk deel der provincie? Men kan srken dat verkeersaangelegenheden nu door d andere omstandigheden belemmerd worden jj de Velserponten op dit oogenblik het verkeer ch wel verwerken kunnen. Maar de uitvoering het tunnelplan voor Velsen is een kwestie van en eer dat verwezenlijkt is zal er allang geen og meer zijn in Europa en -zullen wij ons nau- jks de beperking van het autoverkeer meer her- m. =a nog dringender belang voor de gemeente art en in ruimer zin voor het geheele land is herstel van de visscherij in IJmuiden, waarover vorig nummer een artikel is verschenen, ,3nd op de inlichtingen en inzichten van een huidige. Hetgeen hij gezegd heeft over den rroor noodzakelijken aanbouw van vele nieuwe rlers opent arbeids-verschieten voor soheeps- en machinefabrieken ook in dit district, directeur van den Dienst van Werkloosheids- ifkering en Arbeidsbemiddeling, ir. R. A. Ver heeft dezer dagen in een interview met de Tel. yaard dat niet voor alle werkloozen arbeid in land te vinden zal zijn en de noodzakelijkheid emigratie in het licht gesteld. Hij heeft aange- d dat veel Nederlandsche arbeidskrachten na- emplooi zullen kunnen vinden bij den we- •pbouw, die na de puinopruimïng krachtig ter zal worden genomen. Andere werkkrachten opgenomen kunnen worden in inmiddels ge- laniseerde bedrijven en bij openbare werken, •an de verdere drooglegging der Zuiderzee het grootsche is. Maar een overschot zal er blijven, ir. Verwey, dat met hulp van de Duitsche rheid aan werk geholpen zal worden. En hij herinnerd aan de vóór den wereldoorlog be side emigratie van Nederlanders naar Duitsch- in de volgende bewoordingen: Jn het jaar 1907, het laatste jaar, waarover wij uitgewerkte statistiek ter beschikking hebben, 'den 100.000 Nederlanders aan gene zijde van Oostgrens. Dit aantal is sindsdien tot 1914 nog ilmatig toegenomen. ■rgelijkt u deze cijfers eens met die voor onze -eesche gebiedsdeelen: in 1913 b.v. vertrokken i personen naar Oost- en West-Indië. De laatste a was dit aantal gelukkig al gestegen tot meer het dubbele, maar in 1938 werden eveneens 40 Nederlandsche arbeiders in Duitschland ge ilst." ie heer Verwey is van oordeel, dat, op grond van bevolkingsdichtheid en ons geboorteoverschot, igratie in toenemende mate noodzakelijk zal ,Wij weten niet, welke gebieden ons hiertoe in ioekomst open zullen staan," zoo zeide hij. •irom is het zoo belangrijk, de zekerheid te heb- dat belemmerende bepalingen, die de tewerk- ing in Duitschland de laatste jaren in den weg ben gestaan, thans ter zijde gesteld kunnen den. ider anderen zullen bouwvakarbeiders en land- aders in de eerste plaats arbeid in Duitschland ien vinden. Ook België zal onzen arbeiders, gehoopt wordt, eerlang weer werkgelegenheid ien." interviewer heeft hierop, doelende op de ge- tie arbeiders, de gehechtheid van den Neder- ier aan zijn huis en gezin ter sprake gebracht, rop ir. Verwey antwoordde dat hij niet geloofde er bezwaren tegen zijn, dat Nederlanders hun laten overkomen wanneer zij eenmaal vast hebben. Maar hij amendeerde dit door een iisch bezwaar te noemen: de op het oogenblik tótschland bestaande schaarschte aan woningen, onee ook het feit verband houdt dat in het be- '<an den oorlog nog veel huwelijken zijn geslo- die anders misschien later zouden zijn voltrok - Overigens zeide hij dat er een categorie is irbij een krachtige stimulans bestaat om zoo *dlg mogelijk naar Duitschland te vertrekken en bedoelde daarmee arbeiders die met hier te ie werkende Duitsche dienstmeisjes getrouwd Naar ir. Verwey's overtuiging zullen haar echt ten, als zij in Nederland geen werk kunnen tot de eersten behooren die zich komen telden voor het verrichten van arbeid aan gene der grens. °t zoover hetgeen ik ontleen aan dit interview het Amsterdamsche blad. Men is geneigd er op te merken dat vraagstukken van emigratie vredestijd al ingewikkeld zijn en nog moeilijker on zijn zoolang er oorlog in Europa heerscht. Verwey ook België genoemd heeft herin- er aan dat als het eenmaal vrede is de ar- ismarkt op het vasteland in West-Europa een igstuk op zichzelf zal vormen. Want verschei- landen zullen in den oorlog veel arbeidskrach- verloren hebben. £r zij de hoöp uitgesproken dat zeer velen, ja (De rechter heeft dezer dagen een zaak te behandelen gehad betref- jende een bakker die zich, na tweemaal voor een middenstands diploma te zijn gezakt, de derde maal op het examen liet vervan gen door zijn broer, die assuran tiebezorger is.) In onze jurisprudentie Staat al menig vreemd geval, Maar niet veel, dat concurrentie Met dit feit verdragen zal. Hier is inderdaad een broeder (Al wordt niet zijn daad verschoond) Die zich wel zijns broeders hoeder Heeft getoond, als nooit vertoond. Wie ter wereld zal ooit zeggen: Ik ben wel bereid, voor jou Een examen af te leggen, Dat je zelf niet halen zou. 't Was toch vast niet voor genoegen, Dat hij, uren aan den gang, Over vragen zat te zwoegen In het broederlijk belang. Dat hij 't opnam voor den stakker, Die tweemaal vergeefs begon, Zoodat eindlijk 't voor den bakker Voor-den-bakker komen kon. Als die broeder door zijn zwakte (Zoo bekeek hij het verschiet) Weder als een baksteen bakte, Kwam hij er als bakker niet. Om die vrees voor weder zakken, Heeft de hechte broederschap Toen een rare poets gebakken, Door een onberaden stap. En de eene broer, de knappe, Dien men haast 't diploma gaf, Was, toen men hem wist te snappen, vBakker-an en bakker af. Hoe het feit valt af te keuren In maatschappelijken zin, Dit is toch wel te betreuren, Bij zoo hechte broedermin. Zulk een soort verzekeringen Van 't examendocument Is een van die slimme dingen Nimmer door de wet erkend. Bakker zijn en assureeren Is nog niet hetzelfde vak, Zoo zit met gebakken peren, 't Stel misschien straks in den bak.. zooveel mogelijk arbeidskrachten bij de reorgani satie van bedrijven en ook bij de uitvoering van openbare werken in ons land spoedig aan den ar beid kunnen worden gezet. Het streven tot bestrij ding der werkloosheid wettigt de hpop-dat ten deze binnen afzienbaren -tijd belangrijke vorderingen zullen worden gemaakt. R. P. Zon onder 10.05 Zon op 5.18 Tusschen deze belde tijdstippen moet verduisterd worden Duitsche troepen stellen intocht in Bordeaux uit. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, (D. N. B.) Op 22 Juni om 18 uur 50 Duitsche zomertijd is in het bosch van Compiegne het Duitsch. Fransche wapenstilstandverdrag onderteekend. De onderteekening werd aan Duitsche zijde verricht door den lasthebber van den Führer en oppersten bevelhebber der weermacht, den chef van het opperbevel der weermacht, gene raal kolonel Keitel, aan Fransche zijde door generaal Huntziger als lasthebber van de Fransche regeering. Staking der vijandelijkheden is daarmede nog niet verbonden. Deze geschiedt eerst zes uur nadat de Italiaansche regeering aan het Duit sche opperbevel der weermacht mededeeling zal hebben gedaan van de sluiting van het Italiaansch-Fransche wapenstilstandsverdrag. Over den inhoud van het wapenstilstandsverdrag kan nog niets bekend gemaakt worden. IN HET BOSCH VAN COMPIEGNE, 22 Juni (D. N. B.) Precies om 10 uur arriveerde Zaterdag morgen de reeks auto's der Fransche delegatie weer in het' bosch van Compiegne. Generaal Tippels- kirsch en generaal majoor Jodel hadden een korte bespreking met de heeren der Fransche delegatie vóór het rijtuig. Tot omstreeks middernacht heeft de Fransche delegatie onderhandeld. Nadat generaal kolonel Keitel den leden in het rijtuig de Duitsche voor waarden had voorgelezen, hadden de Franschen gelegenheid gekregen contact te zoeken met hun regeering in Bordeaux. Deze groote prestatie, der Duitsche berichtentroepen om Vrijdag een verre- schrijversverbinding en Zaterdag zelfs een telefoon verbinding met Bordeaux tot stand te brengen, heeft het tempo van de onderhandelingen uiteraard zeer bespoedigd. De Franschen hadden den tekst der Duitsche wapenstilstandsvoorwaarden Vrijdag overgebracht, zoodat de Fransche regeering ge legenheid had om van haar kant de voorwaarden te bestudeeren. Zaterdag om 10 uur begaf de Fransche delegatie zich nogmaals naar het onderhandelingsrijtuig. Zij had de gelegenheid zich nogmaals telefonisch in contact te stellen met haar regeering. BERLIJN, (D. N. B.) Het bericht van de onderteekening van den Duitsch-Franschen wa penstilstand in het bosch van Compiegne ver spreidde zich ondanks het late uur als een loopend vuurtje door de rijkshoofdstad. Nauwelijks waren de gesprekken over de successen van de Duitsche troepen in Elzas-Lotharingen, die door een speciaal radiobericht waarin bekendgemaakt, verstomd, of de bevolking vernam door de radio de wereld historische mededeeling van de onderteekening van het wapenstilstandsverdrag tusschen Duitschland en Frankrijk. Al spoedig weerklonken in alle lokalen en straten de volksliederen. Havas meldt uit Bordeaux: Verscheidene Duitsche troepen-afdeelingen zouden in de na-en bijheid van Royan en Saintes aangekomen zijn. De bloei van de Zuid-Limburgsche boomgaarden beloofde reeds veel en nu hangen de takken der boomen zwaar van de rijpe vruchten. De pluk is in vollen gang Op een desbetreffende vraag van Petain heeft Hitier hem medegedeeld, dat de Duitsche strijdkrachten niet Bordeaux binnen zullen trekken, zoolang de Fransch-Italiaansche be sprekingen nog niet geëindigd zijn. Het D.N.B. bericht uit Rome: De Italiaansche voorwaarden voor den wapenstilstand zijn op Zon dagavond den Franschen afgevaardigden over handigd. Voor Italië waren hierbij aanwezig: de minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano, de chef van den generalen staf der geheele Italiaansche weermacht, maarschalk Badoglio, de chef van den marinestaf, admiraal Cavagnari, dc chef van den generalen staf der luchtmacht, gene raal Pricolo en de plaatsvervangende chef van den generalen staf van het leger generaal Roatta. Voor Frankrijk: de generaal van het leger Huntziger, ambassadeur Noel, generaal Parisot, vice-admiraal Lelu en de brigade-generaal der luchtmacht Ber- geret. De Fransche onderhandelaars hadden den nacht te München doorgebracht. Op het vliegveld te Rome waren strenge maat regelen voor de afzetting getroffen. Slechts perso nen, die daartoe uit hoofde van hun functies be voegd waren, mochten de aankomst van de Fransche onderhandelaars bijwonen. Na een korte formeele begroeting stegen de Franschen in auto's en begaven zich onmiddellijk naar het verblijf, dat de Italiaansche regeering hun, in een van de vele paleizen van Rome, ter beschikking had gesteld. Een uur later, om 4 uur, begonnen de onderhande lingen reeds. Voor den vlotten gang hiervan zijn de noodzakelijke technische voorbereidingen ge troffen. Een telefonische en een radiotelegrafische verbinding is tusschen Rome en Bordeaux tot stand gebracht. 'sGR-AVENHAGE22 Juni. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat het voor een goeden gang van zaken nood zakelijk is gebleken de vérstrekking van brood in hotels, restaurants, broodjeswinkels enz. ook nog de volgende week toe te staan, zonder dat daarbij bonnen in ontvangst behoeven te worden geno men. Eerst met ingang van Maandag 1 Juli a.s. zijn de restaurants enz. derhalve verplicht voor eiken maaltijd, waarbij brood verstrekt wordt, het met de verstrekte hoeveelheid brood overeenkomende aantal bonnen van de bezoekers in ontvangst te nemen. Ten behoeve van de restaurants enz. is be paald, dat zij van Maandag 1 Juli tot en met Donderdag 4 Juli a.s. het brood nog bij hun leverancier (bakker) kunnen betrekken, zonder dat zij hiervoor bonnen behoeven af te geven. (A.N.P.). Rijkscommissaris bracht onofficieel bezoek aan'Leiden en Amsterdam. AMSTERDAM, 23 Juni (A.N.P.) Vanmorgen heeft de Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart een onverwacht en geheel onofficieel bezoek gebracht aan de gewonde Duitsche sol daten in het academisch ziekenhuis te Leiden en het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam. De Rijks commissaris was hierbij vergezeld door General- Commissar Schmidt en den Sonderführër der Propaganda-Abteilung van het rijkscommissa riaat Sclinock. Omstreeks half elf arriveerde dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg te Leiden. Ruim anderhalf uur vertoefde de Rijkscommissaris in het ziekenhuis, waar 'hij zich op hartelijke wijze met alle ge wonde Duitsche soldaten onderhield en hun ge schenken overhandigde. Te half een reden de drie auto's waarin dr. Seyss-Inquart en zijn gevolg den tocht maakten den zij-ingang, welke voert naar dat gedeelte van het Wilhelmina-gasthuis waar de Duitsche gewonden worden verpleegd, binnen. Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, en de heer W. F. Veldhuyzen, directeur-geneesheer van het gasthuis, waren ter begroeting aanwezig. Dr. Seyss-Inquart onderhield zich eenigen tijd met hen en maakte daarna een rondgang door dé zalen van het ziekenhuis. Ook hier sprak de Rijkscommissaris met iederen gewonde eenige oogenblikken, terwijl hij hen een pakje, waarvan zij den inhoud zelf hadden mogen kiezen, over handigde. Om half twee verliet dr. Seyss-Inquart het ziekenhuis om zich wederom naar den Haag te begeven. Hij nam op zeer hartelijke wijze afscheid van den burgemeester, wien hij zijn verontschul digingen aanbood voor het feit. dat dit eerste be zoek aan Amsterdam zoo onofficieel was en hem den tijd ontbrak nader met den burgemeester over de hoofdstad en haar zorgen te spreken, doch wien hij tevens de belofte gaf spoedig nog maals te komen. „Voor lien, die vielen". BUNSCHOTEN, 24 Juni. Het kleine plaatsje aan het IJselmeer, Bunschoten, is de eerste gemeente in ons land, waar de raad besloten heeft een monument op te richten ter nagedachtenis van de gesneuvel de dorpsgenooten. Voorts is besloten in de gemeente Bunschoten een passende plaats aan te wijzen als laatste rustplaats voor heii, die vielen. (A.N.P.) Zij, die zich met ingang van 1 lull pet kwartaal abonneeren, ontvangen de In luni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE die thans geldig zijn BROOD. Bons 21 tot en met 30 (broodbonbockje)Gel dig tot en met. Donderdag 27 Juni, recht ge vende op totaal 2000 gram brood. Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje) gel dig tot en met Zondag 30 Juni (eventueel tot en met 4 Juli), rechtgevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 27 Juni. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwe bloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken) Zegel Periode 1". Geldig: Tot en met 30 Juni. Rechtgevende op: 2 Liter. Bemoeiingen der Visscherij Centrale In ons nummer van Zaterdag gaven wij weer wat een ter zake kundige ons mededeelde over de toekomst van het Visscherijbedrijf te IJmuiden. Hij pleitte voor steun der regeering voor een aan vulling en vernieuwing van de trawlervloot, die door den oorlog zeer sterk geleden heeft. Wij hadden over deze aangelegenheid ook een onderhoud met den leider van de Visscherij-Cen trale in Den Haag, het officieels instituut dat in opdracht der regeering alle zaken behandelt die dé visscherij betreffen. Deze verklaarde ons, dat men in Den Haas: volkomen bekend is met de nooden van liet Visscherijbedrijf te IJmuiden. Er is dan ook reeds aandacht gewijd aan de noodzakelijkheid de trawlervloot te vernieu wen en aan te vullen. De leider der Visscherij-Centrale kon ons thans geen mededeelingen doen over de besprekingen die daarover gevoerd werden en de plannen die daar voor bestudeerd worden, alleen kon hij zeggen,, dat die in dezelfde richting gaan als die door onzen deskundige in IJmuiden waren aangegeven. HERVATTING DER VISSCHERIJ? Ook werd ons verzekerd, dat ook alles gedaan wordt om te bereiken, dat de visscherij te IJmui den zoo spoedig dit mogelijk is hervat zal kunnen worden Maar zoo zei de leider der Visscherij- Centrale wil dit voor IJmuiden iets te beteeke- nen hebben, dan moet dit op een grooter schaal geschieden, dan nu voor Scheveningen is vastge steld. Zooals bekend is mag door de booten die in Scheveningen uitvaren slechts gevischt worden langs een klein gedeelte van de kust, terwijl de booten niet verder dan 3 mijl van land mogen gaan. Op die manier wordt slechts „een hoed vol vïsch" gevangen. Bovendien bestaat de kans, dat zoo'n kuststrook gauw wordt dood gevischt". Het is evenwel de vraag of voor IJmuiden meer te bereiken zal zijn. Eerstens moet immers van de Duitsche autoriteiten de medewerking verkregen kunnen worden om het aan de trawlers mogelijk te maken te IJmuiden uit te varen en dan moet nog de vraag onder oogen gezien worden of door de trawlers gevischt kan worden zonder al te groot risico. TIJDELIJKE STEUN AAN DE VISSCHERIJ? Tenslotte wezen wij er op, dat in afwachting van nadere maatregelen het gewenscht zou zijn dat steun verleend wordt aan de visscherij te IJmuiden, om te voorkomen dat door de tijdsomstandigheden reederïjen en zaken die bij den vischhandel betrok ken zijn in financieele moeilijkheden komen. De leider der Visscherij Centrale zei daarover: Over deze aangelegenheid worden reeds bespre kingen gehouden. Hangende die beraadslagingen kan daarover niets medegedeeld'worden, maar het Ls wel te verwachten dat binnen korten tijd beslis singen genomen zullen worden. Hoofdprijzen Staatsloterij. 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. f 50.000.— 1399 f25.000.— 2831 f 1.000.— 17939 20560 f 400.— 1971 6477 f 200.— 1075 5629 8042 10165 22669 f 100.— 4941 7460 10715 14891 23249 24596 Enschedé bracht 140.000 bijeen. Voor de getroffen gebieden. De inzamelingsactie van het Oorlogsrampenco- mité Enschedé heeft tot resultaat gehad, dat een bedrag van ruim 140.000 voor de getroffen stre ken beschikbaar kan worden gesteld. Een belang rijk gedeelte hiervan komt uiteraard ten goede aan Rotterdam. Reeds werden aanzienlijke bedragen in geld overgemaakt; ook is steun in natura geboden. - Een gedeelte van het bedrag van 140.000 waarvan de buscollecte 3450 opbracht heeft het comité in den vorm van nieuwe textielgoedereu ontvangen. (NJl.Ct.)

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1