IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN. IJMUIDEN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen Het Verdrag van Compiègne Oerwoudblanken. Ga er eens uiti De verduistering Ambtenaren-verbod ingetrokken. Bonnen 25e JAARGANG No. 200 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau pmulder Courant: Kennemerlaan 42, Umulden, jelefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos' opgenomen In de Kennemer Courant. Directiei P. W PEEREBOOM EN ROBER T PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 27 JUNI 1940 Abonnementen pei week Q12J4, p®« maand 0.52*6, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meec ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0-25, elke regel meer ƒ0.10. De volledige tekst van het verdrag van Compiègne, i den bekenden spoorwagen onderteekend, is nu bekend gemaakt en in ons vorig nummer gepubli ceerd. Natuurlijk betreft dit verdrag alleen den tus schen Duitschland en Frankrijk gesloten wapenstil- L; bet behelst niet de vredesvoorwaarden, want er is nog geen vrede gesloten. Belangwekkend is, het oog daarop, wat b.v. het Hamburger Frem- denblatt betoogt over een latere samenwerking. Het blad schrijft: „De aan Frankrijk gestelde voorwaar den bewijzen, dat alle aandacht geschonken is aan den opbouw van een latere samenwerking, die de komende vrede definitief zal vastleggen." Het treft in de voorwaarden voor den wapenstil stand bijzonder, dat niet tot volledige Duitsche be zetting van het Fransche grondgebied wordt ovërge- i. Een groot deel van Frankrijk, omvattend zoo ongeveer, als men een denkbeeldige lijn van West naar Oost midden door het land trekt, de Noordelijke helft des lands plus (ten Zuiden van die denkbeel dige lijn) een strook langs de Westkust, tot Spanje wordt wèl bezet. Daarbij heeft de overweging gegolden dat dit geschiedt ter beveiliging van de belangen van het Duitsche rijk, d.w.z. met het oog op de voortzetting van den Duitschen strijd tegen Engeland. Wij geven in dit nummer een kaartje waarop de demarcatielijn van de bezette en onbezette deelen van Frankrijk duidelijk is aangegeven. In het bezette deel ligt de geheele Westkust des lands en liggen ook de hoofdstad Parijs en een der grootste steden van Zuid-Frankrijk: Bordeaux, dat in den laatsten tijd de zetel der regeering is geweest en nog is. Maar of Bordeaux dat blijven zal staat te bezien, want in de wapenstilstands-voorwaarden is bepaald, dat aan de Fransche regeering wordt overgelaten haar zetel in het niet-bezette gebied te kiezen. Wanneer zij dat wenscht kan zij zich ook te Parijs vestigen, voor welk geval het verdrag be paalt dat de Duitsche regeering de Fransche alle faciliteiten zal verleenen. (Volgens een later bericht iou er kans bestaan dat Clermont-Ferrand de zetel der regeering wordt. Deze stad is in het niet be zette gebied gelegen, in het centrum des lands.) In het niet door de Duitschers bezette gebied lig gen o.a. de tweede stad des lands Lyon en de be langrijke steden Marseille en Toulouse. Hoofdbepalingen in het verdrag gelden verder de staking van de vijandelijkheden tegen Duitsch land zoowel in Frankrijk zelf als in de bezittingen, koloniën, protectoraats- en mandaatsgebieden, de demobilisatie van de Fransche weermacht te land, ter zee en in de lucht met uitzondering van een heden die ter beschikking blijven tot handhaving van de binnenlandsche orde en de positie van de Fransche oorlogsvloot. Deze wordt eveneens ge demobiliseerd en ontwapend behalve een gedeelte, dat de Fransche regeering ter beschikking krijgt voor de handhaving van haar belangen in het ko loniale rijk. Waarbij de Duitsche regeering de plech- verklaring heeft afgelegd dat zij niet het voor nemen heeft de Fransche vloot voor haar doel einden, dus voor den strijd tegen Engeland, te ge bruiken en dat zij bij het sluiten van den vrede geen eischen op de vloot zal doen gelden. Dit zijn de allervoornaamste punten. Bij door lezing van de 24 artikelen die het verdrag telt zal men nog meer vinden, dat sterk de aandacht trekt maar deze overwegen. Waarbij tenslotte is vast gesteld dat dit verdrag geldende is tot de sluiting van het vredesverdrag en door de Duitsche regee ring onmiddellijk opgezegd kan worden als de Fransche regeering in gebreke zou blijven, de op lich genomen verplichtingen te vervullen. Er is nog een anider onderwerp. Men zal denken aan de berichten omtrent gene raal de Gaulle, die thans in Londen vertoeft, en andere Franschen die den strijd willen voortzetten en zich tegen het besluit van de regeerrng-Pétain hebben gekeerd. Het verdrag bepaalt dat het aan Fransche onderdanen verboden is tegen Duitsch land te vechten in dienst van staten, waarmee het Duitsche rijk zioh in oorlog bevindt. Fransche on derdanen, die in strijd met deze bepaling handelen, rullen door de Duitsche troepen als „vrijscharen", als francs-tireurs behandeld worden. Na de staking van de vijandelijkheden met En geland zal de Duitsche regeering de bezetting van de Fransche Westkust bepalen tot den onvoorwaar delijk vereischten omvang, verklaart art. 3 van het verdrag, dat verder aansluit bij het wapenstil- stands-verdrag dat door Italië met Frankrijk is ge- Sloten en waarin demilitarisatie van een Fran sche zone van 50 K.M., gerekend van de eerste linies der Italianen af, is vastgesteld evenals de ontwapening van Tunis, Algerië en Fransóh Soma- liland. Dit alles voor den duur van den wapen stilstand. Dit zijn enkele der voornaamste punten uit de verdragen waarmee de strijd tussohen Frankrijk en de as-mogendheden door een wapenstilstand be ëindigd is. R. P. Bericht aan onze abonnés. Ingevolge besluit der Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" is het den dagbladen met ingang van den 1sten 3uli 1940 niet meer toege staan, aan de abonnementen verze keringen, van welken aard ook, te verbinden. Met ingang van genoem den datum zal de gratis verzekering tegen ongevallen van onze abonnés dus een einde nemen. (Peroeaansclie vliegers hebben in het diepste oerwoud van Peroe een kolonie van 400 blanken ontdekt, die 25 jaar geleden na een rubber expeditie door Indianen van de be woonde wereld werden afgesloten en sindsdien hiermede geen contact meer hebben gehad.) Toen deze Peroeaansche vliegers vlogen Boven het dichte oerwoud van Peroe, Vertoonde zich aan hun verbaasde oogen Een menschengroep en zij er gauw naar toe. Zij vluchtte niet, toen de machines daalden, Die zoo hun eenzaamheid hadden verstoord En dit is ongeveer wat zij verhaalden; (Vermoed ik, want ik heb het niet gehoord). Er zijn hier wilde Indianenstammen, Dit oerwoud is van oudsher hun domein, Maar wij zijn blanken en daarbij nog tamme, Die zelfs niet „wild" op de beschaving zijn. Wij weten niets van het beschaafde heden, Maar hebben wel nog de herinnering Aan zoowat vijfentwintig jaar geleden, Toen ons gezelschap naar het oerwoud ging. We zijn toen voor de rubber hier gekomen En, net als die, werd ons verblijf gerekt, We hebben dat gelaten opgenomen, Maar, lieve help, nu zijn we toch ontdekt We hebben hier geen auto's en geen sporen, Behalve sporen van het wilde dier, Geen filmheldin komt ons in beeld bekoren Wij zien voor 't eerst vandaag een vliegenier. Wat? radio? neen, die 's ons ook onthouden, Wij missen veel, waaraan gij zijt gewend, In deze onherbergzaam wilde wouden, Waar de natuur alleen maar weelde kent. Maar wil aan de beschaving mededeelen, Dat onze stam zich hier toch goed bevindt, Laat ons nu rustig Indiaantje spelen, En verder heb jelui aan ons geen kind. Man bij brand om het leven gekomen. Wilde hulp verleenen bij het redden van den inboedel. Woensdagmiddag omstreeks half vijf sloeg de bliksem in het landhuis van jhr. Röell, oud-notaris, gelegen aan de Kluizenaarslaan te Velp. Het huis, dat met riet was gedekt stond weldra in lichter laaie. Onmiddellijk ging men aan het werk om van den kostbaren, antieken inboedel nog zoo veel mogelijk in veiligheid te kunnen brengen, doch doordat het vuur zich snel uitbreidde, slaagde men hier in slechts gedeeltelijk. Inmiddels was de brandweer van Velp aangekomen, welke met veel materiaal den strijd tegen het vuur aanbond. Eerst tegen half acht had men den brand geheel ge- bluscht. Bij een ingesteld onderzoek vonden de brand weerlieden op de eerste verdieping het lijk van den gep. sergeant-majoor Sutherland, die vermoedelijk behulpzaam was bij de redding van den inboedel, doch daarbij door den rook werd bedwelmd en ver brandde. De heer Röell bevindt zich in een ziekenhuis, zijn echtgenoote was met een dienstbode alleen thuis. Huis en inboedel zijn tegen brand verzekerd. (A.N.P.) ZATERDAGAVOND van 8 tot 10uur MUZIEK op hét terras van de THEESCHENKERIJ, PARK VELSERBEEK (Adv. Ingez. Med.) Hoofdprijzen Staatsloterij. 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. f 100.000.—: 15922 f 1.500.—: 11378 f 1.000.—: 11044 16956 19832 24570 f 400.—: 1686 2544 5093 8033 10063 'SSIO 19600 20494 23911 f 200.—: 1315 f 100.—: 3984 6315 7031 '9560 10470 13468 14288 15249 15595 17310 19735 21420 Zon onder 10.05 Zon op 5.19 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden Het A.N.P. meldt: Op 24 Juni is door den secre taris-generaal, wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken de volgende beschikking getroffen: De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, gelet op art. 97b, tweede lid, van het algemeen rijks ambtenarenreglement, artikel 68b, tweede lid, van het algemeen reglement Rijks Hoogere Burger scholen, artikel 69b, 2e lid van het alg. reglement Rijkskweekscholen, artikel 67b, tweede lid, van het ambtenarenreglement Rijksleerscholen en Rijks Lagere Scholen en artikel 90, tweede lid, van het algemeen ambtenarenreglement Staten-Generaal; besluit als volgt: 1. (1) In de beschikking van den voorzitter van den Raad van Ministers d.d. 13 September 1938, no. 385, kabinet m.r. vervalt: 1. Punt b, luidende: b. de Nationaal Socialistische Beweging (N.S.B.); de Nationaal Socialistische Nederlandsche Arbeiders Partij (groep Kruyt); de Nationaal Socialistische Nederlandsche Arbeiders Partij (groep van Rappard); het Nederlandsche Volksfascisme „Zwart Front"; de Nederlandsche Volkspartij (N.V.P.) II. Van punt C het slotgedeelte, luidende: „En als Nationaal-Socialistische mantelorganisa ties, onder andere: de Nationale Jeugd Storm, de- Nederlandsche Werknemers Vereeniging met aan gesloten vak- en ontspanningsgroepen, de Natio nale Reisvereeniging, enz. 2. De evengenoemde vereenigingen worden derhalye niet meer gerekend te behooren tot de vereenigingen, die om de doeleinden, welke zij na streven, of de middelen, welke zij aanwenden, de behoorlijke vervulling door den ambtenaar in 's rijks dienst van zijn plicht als ambtenaar in ge vaar kunnen brengen of kunnen schaden. 2. Deze beschikking treedt in werking op den dag van afkondiging. IJMUIDEN Goed verduisteren is een groot belang. Voorschriften op grond van de Wet op de Luchtbescherming. Dat er van de zijde der autoriteiten, zoowel van de Duitsche als van de Nederlandsche, nog her haaldelijk bij de burgerij op moet worden aange drongen, de voorschriften inzake de verduistering stipt op te volgen, bewijst, dat daaraan hier en daar nog wel eens iets hapert. Ofschoon, naar avondwandelingen door het verduisterde IJmuiden ons hebben geleerd, in onze havenplaats goed ver duisterd wordt ook door autobestuurders en wielrijders lijkt het ons geenszins overbodig, nog eens de voorschriften op te noemen, waaraan de burgerij zich ingevolge art. 12 van de Wet op de Luchtbescherming te houden heeft. Wij nemen deze over van de laatste bekendmaking van den burgemeester mr. M. M. Kwant en wijzen er nog eens met nadruk op, dat vooral in havenplaatsen als IJmuiden een goede verduistering van het grootste belang is. Hieronder volgt een relaas van de betreffende voorschriften: 1. Alle woningen, gebouwen, getimmerten, ten ten, woonwagens, woonschepen enz. moeten zoo danig zijn afgeschermd, dat van de binnenverlich- ting geen lichtschijnsel naar buiten uitstraalt. Elke lichtuitstraling van dakvensters is ten strengste verboden. Ganglantaarns moeten voldoende afge schermd zijn dan wel gedoofd worden, alvorens de voordeur wordt geopend. 2. Alle buitenverlichting (lichtreclame, auto maten, benzinepompen, klokken enz.) moeten ge doofd zijn, tenzij in bijzondere gevallen door den burgemeester anders wordt bepaald. 3. De verlichting van alle motorrijtuigen, rij wielen en andere middelen van vervoer moet zoo danig zijn afgeschermd, dat het lichtschijnsel nog slechts van zeer geringe sterkte is. Dit geldt ook voor achterlichten en stoplichten. Voor het tegemoetkomend en achteropkomend verkeer moet de verlichting van motorrijtuigen, rijwielen en andere middelen van vervoer waar neembaar zijn. De snelheid van het verkeer moet zoodanig worden beperkt, dat het rijden met af geschermde lichten de veiligheid van het verkeer niet in gevaar kan brengen. 4. Het parkeeren van automobielen op den openbaren weg, hieronder niet begrepen bepaalde lijk voor het parkeeren ingerichte terreinen, is verboden, tenzij wordt aangetoond, dat het par keeren noodzakelijk is voor een doel omschreven in de ten behoeve van het vervoer afgegeven brandstofvergunning. 5. Het is verboden in de open lucht gebruik te maken van een onafgeschermde lantaarn, fak kel, zaklantaarn of ander lichtuitstralend voor werp, alsmede aldaar eenig vuur te ontsteken of te hebben. In deze voorschriften wordt dus niet gesproken over de wijze, waarop een rijwiel- of autolantaarn afgeschermd moet worden. Velen doen dit, door het glas der lantaarns of wel het lampje blauw te verven of achter het glas een blauw mica- of celluloidplaatje te bevestigen, vele schermen de lamp geheel af, met vrijlating van een nauwe spleet, welke methode naar onze meening de beste is. Volgens het A.N.P. ligt het in de bedoeling der regeering, binnenkort voor de verduistering van auto- en rijwiellantaarns richtlijnen vast te stellen. De wind vervangt den motor, nu er geen benzine te krijgen is, en de trouwe vriend van den molenaar is dat nu ook weer voor den beurtschipper. BEVERWIJK Het gouden jubileum van het gasbedrijf. Een en ander uit de historie. Vele Beverwijkers kunnen zich nog heel goed herinneren, dat de gasfabriek in de Koningstraat stond. Hoewel reeds in 1900 de nieuwe gasfabriek aan de Pijpkade werd gebouwd, staat in de Ko ningstraat nog altijd het gebouw, dat den direc teur tot woning diende en waarin tevens het kan toor van het bedrijf gevestigd was. Uit het feit, dat het Gemeentelijk Gasbedrijf op 1 Juli a.s. zijn gouden jubileum zal herdenken mag evenwel niet worden afgeleid, dat de inwo ners van Beverwijk niet langer dan een halve eeuw van de voordeelen, welke het gas biedt, zouden hebben geprofiteerd. Integendeel, Bever wijk 'kan gerekend worden tot de gemeenten, die het eerst een eigen gasvoor-ziening hadden. Het jubileum betreft dan ook uitsluitend de ge meentelijke exploitatie, maar vóór 1890 leverde reeds een particuliere onderneming het gas aan de ingezetenen. Oprichting der fabriek. Omtrent de stichting van de fabriek lezen wij in het gedenkboek, dat ter gelegenheid van het jubileum werd uitgegeven, hoe in de raadsver gadering van 15 September 1859 aan J. W. Husing te Beverwijk, onder den firmanaam J. W. Husing en Co., concessie werd verleend voor het oprich ten van een gasfabriek en levering van gas in Beverwijk. De notulen van deze raadsvergadering ver melden daaromtrent het volgende: „De voorzitter (burgemeester Christiaan „Stumphius) brengt ter tafel een aan den ge- „meenteraad gerïgt adres van den heer J. W. „Husing, alhier, daarbij te kennen gevende „voornemens te zijn onder de firma van J. „W. Husing en Co. een gazfabriek alhier op te „rigten, waartoe bereids de concessie aan „Heeren Gedeputeerde Staten was aange vraagd en houdende substantie het verzoek „tot het mogen aanbrengen der nodige gaz- „pijpen onder de straten der gemeente, langs „de stoepen der Huizen en dat hij vertrouwt, „dat deze inrigting nog voor de aanstaande „whiter tot stand zou kunnen komen, verzoe kende verder het privilege om bij de mogelij'k- „heid, dat ook anderen een dergelijke conces sie zouden trachten te erlangen, alleen aan „zijn firma het leggen van gazpijpen voor du- „rende of voor een bepaald aantal jaren mogt „worden toegestaan. „Waarop gedelibireerd men algemeen van „oordeel is, dat er geene termen bestaan om „zoo de concessie tot het oprigten van zoo danige fabriek verleend wordt het bedoelde „verzoek te weigeren en alzoo aan de firma „van J. W. Husing en Co. het gedane verzoek „te accordeeren gelijk geschied bij dezen „onder gehoudenheid, dat de daartoe op te breken straten, rioolen of andere voorwerpen „onmiddellijk weder voor hunne rekening in „dezelfde toestand terug te brengen en bij „latere verzakkingen of andere defecten die „dadelijk voor hunne rekening ten genoegen „van het gemeentebestuur worden hersteld en „in behoorlijke orde gebracht, doordat men „meent niet te kunnen treden in de voldoe- die thans geldig zijn BROOD. Bons 31 tot en met 40 (broodbonboekje) Geldig tot en met Zondag 30 Juni (even tueel tot en met 4 Juli), rechtgevende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 69 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 5 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 70 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 27 Juni. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode I". Geldig: Tot en met 30 Juni. Recht gevende op: 2 Liter. „ning van het tweede punt van het verzoek „betrekkelijk het verleenen van eenig privi legie of octrooi. „En zal den rekwestrant hiervan bij extract „dezes worden kennisgegeven om te strekken „tot appaintement op zijn rekwest om te die- „nen da-ar en zoo het behoort. De concessie verwisselde al spoedig van eige naar, want in de vergadering van den gemeente raad van 4 October I860 werd mededeeling ge daan van een missive van Jhr. D. Salvador, hou dende kennisgeving, dat „de opgerigt wordende gazfabriek onder de firma J. W. Husing en Co." ingevolge contract aan hem was overgegaan. Een goed half jaar later, 14 Mei 1861 ging de concessie ten tweede male in andere handen over. Zij kwam toen in bezit van de Nederland sche gasverlichting- en verwarmings Maatschap pij te 's-Gravenhage. Gedurende een tijdvak van 30 jaren zou de gasprijs niet hooger zijn dan 19 1/2 ct. per kub. meter, terwijl het gemeente bestuur genoegen nam met een prijsverminde ring van 10 pet. indien tot een straatverlichting zou worden overgegaan. De Haagsche Maatschappij heeft de fabriek geëxploiteerd tot 1 Juli 1890, hoewel de conces sie verleend was tot 14 Mei 1881. De Maatschap pij wenschte echter geen nieuwe concessie, aan gezien zij liquideerde, maar zij had zich bereid verklaard nog voor het einde van de concessie de fabriek te verkoopen. Andere gegadigden meldden zich niet aan, zoodat de gemeente min of meer gedwongen werd de fabriek zelf te gaan exploiteeren. In gemeentelijk bezit. De toenmalige directeur van de gasfabriek te Leiden, de heer D. v. d. Horst werd als deskundige uitgenoodigd de gemeente te adviseeren. Zijn ad vies luidde gunstig. Als gevolg daarvan stelden B. en W. in de vergadering van den gemeente raad van 13 Mei 1890 voor om tot aankoop van de gasfabriek en tot eigen exploitatie over te gaan. De koopprijs van den completen opstal der gasfabriek met buizenleiding, geplaatste gas meters enz. was bepaald op f 2500, terwijl de Maatschappij tevens nog bedong, dat de over dracht, aanvaarding en betaling der kooppen ningen moest plaats hebben op 1 Juli 1890. De loopende contracten der maatschappij met de firma Hooy en Zoon voor den aankoop van Engelsche kolen en den verkoop van teer moesten door de gemeente worden overgeno men, evenals de nog ruim 60 jaren loopende erfpacht van f 100 per jaar tusschen de maat schappij en den heer K. E. Husing. De fabrieksinventaris en de aanwezige voor raad steenkolen, cokes, teer enz. zouden voor een door twee deskundigen getaxeerde waarde over genomen moeten worden. Zonder eenige discussie werd dit voorstel aangenomen. Ter dekking van de kosten werd tevens beslo ten een tijdelijke geldleening aan te gaan van f 5000 a 41/2 pet. 's jaars. In de raadsvergadering van 17 Juni 1890 werd de eerste commissie van bijstand benoemd. Daarin kregen zitting als voorzitter Jhr. G. S. Boreel, burgemeester en als leden de heeren J. J. W. van Waterschoot van der Gracht en H. van Doorn Een nieuwe fabriek. Nadat de fabriek verscheidene noodzakelijke verbeteringen en uitbreidingen had ondergaan kwam de gascommissie op 10 Augustus 1897 met het voorstel om op het terrein aan de Pijp, dat toen als vuilnisbelt in gebruik was, een geheel nieuwe fabriek te bouwen, aangezien men de be staande fabriek ongeschikt achtte. De kosten werden geraamd op f 58000. De bruikbare toestel len van de oude fabriek zouden behouden worden. Hoewel met 8 stemmen vóór en 1 stem tegen besloten werd om een crediet toe te staan, moest het nog tot April 1899 duren, voordat de raad definitief tot den bouw van een nieuwe fabriek kon 'besluiten. Reeds voor dien tijd was een directeur benoemd, namelijk de heer F. J. M. J. Donkers te Amsterdam, die op 1 November 1898 in dienst trad. Op 30 Augutus 1899 kon de bouw van de fa briek worden aanbesteed. Van de 21 inschrijvers was de firma P. Langendijk te Beverwijk met een bedrag var. f 40.189 de laagste. Het werk werd aan deze firma opgedragen. Nauwelijks was met de werkzaamheden een aanvang gemaakt of het bleek, dat geheid moest worden. Natuurlijk gaf dit een ernstige vertra ging in den bouw en bovendien werden de kos ten met f 27.131 verhoogd. Op 26 Januari 1900 heeft burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten den eersten steen gelegd en op 15 September van dat jaar kon dan eindelijk de nieuwe fabriek in gebruik worden genomen. Zij heeft tot 1926 haar diensten aan de Bever wij ksche burgerij bewezen. In dat jaar kwam een contract tot stand met de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden voor de levering van gas. Sindsdien werd de gasfabriek een distributiebedrijf, dat zijn afzetgebied uit breidde tot de gemeenten Heemskerk, Uitgeest en Limmen. In deze jaren steeg de gasafgifte van 1.200.000 tot 2.080.000 kub. meter.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1