IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN. [JMUIDFN. SANTPOORT EN OMSTREKEN Geurfilms. De verduistering Een kat in het nauw.. Bonnen 25e JAARGANG No. 210 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. Houtstraai 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau IJmulder Courant- Kennemerlaan 42, Omuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen In de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, beualve op Zon- en Feestdagen Directiei P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM DINSDAG 9 JULI 1940 Abonnementen per week ƒ01254, p*r maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel mee* ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0-25, elke regel meer 0.10. Fransche oorlogsbodems uitgevaren. Actie tegen Engelsche koopvaardij- schepen Het D.N.B. bericht uit Rome: De in Casablanca liggende Fransche oorlogs schepen zijn, volgens berichten in de Italiaansche bladen, uitgeloopen om jacht te maken op Brit- sche koopvaardijschepen in den Atlantischen Oceaan. Uit Tanger wordt bevestigd dat na het bombar dement op Gibraltar door Fransche vliegtuigen de aldaar gestationneerde Britsche vlooteenheden zijn uitgevaren. Op het oogenblik ligt nog slechts één Engelsch oorlogsschip in de haven van Gibraltar. Britsche admiraliteit bevestigt den ondergang van torpedojager. De Hoodgetroffen door vuur van Fransche kustbatterijen. Het D.N.B. meldt: De Britsche Admiraliteit deelde gisteravond mede dat de torpedojager „Whirlwind" door een torpedo getroffen en ver loren gegaan is. De overledenen werden door een ander oorlogsschip gered. Het schip had een waterverplaatsing van 1100 ton en een snelheid van 34 knoopen. Volgens een Havasbericht uit Algiers wordt of ficieel medegedeeld dat bij den overval op de Fransche vloot te Oran Fransche jachtvliegtui gen en kustbatterijen twee Britsche vliegtuigen hebben neergeschoten. Het slagschip „Hood" werd meermalen getroffen en twee Britsche torpedo jagers werden zoo zwaar beschadigd dat zij wel licht gezonken zijn. De gevolgen van de Engelsche bomaanvallen. In ons nummer van gisteren hebben wij een me- dedeeling van het A.N.P. opgenomen betreffende de gevolgen van de Engelsche bomaanvallen voor Nederland, in welke publicatie cijfers werden ge geven over de periode van 1 Juni tot 5 Juli. Tij dens deze periode hebben zich, zooals men zich zal herinnex-en, 191 Engelsche bomaanvallen op ons land voorgedaan tengevolge waarvan onder de burgerbevolking 103 dooden vielen. Deze mededeeling over de gevolgen van de En gelsche bombardementen voor de Nedei-landsche bevolking geeft veelzeggende cijfers. In vijf weken hebben zij 241 slachtoffers in ons land gemaakt waaronder meer dan honderd dooden. Het behoeft geen nader betoog dat dit in strijd met het volken recht is. En wij kunnen niet nalaten ook in alge- meenen zin want onze belangstelling geldt na tuurlijk niet alleen hetgeen in onze naaste omge ving geschied is, onze deelneming te betuigen met de familieleden van de getroffenen. Er zij voorts aan herinnerd dat de bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers F. Christiansen, in zijn proclamatie van Zaterdag het volgende verklaarde: „Uit het karakter van talrijke Engelsche bombardementen kan worden opgemaakt, dat zij berusten op inlichtingen van Nederlandsche zijde. Ik wensch er geen twijfel over te laten bestaan dat een dergelijke handel wijze met alle middelen, waarover de Duitsche or ganen beschikken, zal worden opgehelderd en vol gens de Duitsche landverraad wetten, welke voor den oorlog verscherpt zijn, zal worden gestraft. Deze wetten treffen ook degenen, die een derge lijke handelwijze opzettelijk niet aangeven of daar bij zelfs hulp verleen en. Dat geldt ook voor han delingen tegen de belangen der Duitsche weer macht als zoodanig en tegen instellingen van ver keer, bedrijf en industrie". Wij achten het nuttig deze scherpe waarschuwing nog eens onder aller aandacht te brengen. Red. Duizenden kilo's zwarte bessen worden dagelijks yerzonden, nu de pluk in vollen gang is. Yele handen hebben druk werk, terwijl de oogst uit vrachtauto's in de spoorwegwagons wordt overgeladen. Fransche Kamers vergaderen vandaag. Nationale Vergadering morgen bijeen. Het D.N.B. deelt mede: De Fransche Kamers Kullen vandaag in Vichy afzonderlijk beraadsla gen, waarbij zij een beslissing moeten nemen over de voorstellen tot samengaan in de Nationale Vergadering. Indien het aantal leden van beide Kamers, dat noodig is voor het nemen van be sluiten, niet aanwezig zou zijn, dan is reeds in een wettelijke oplossing voorzien, waardoor een ver hindering van de vergadering van het parlement hiet kan voorkomen. De bijeenkomst van de Nationale Vergadering is bepaald op Woensdag. De regeering zal na een overzicht van den toestand, dat door Laval ge geven zal worden, een wetsontwerp indienen, dat bestaat in een trouwbetuiging aan Pétain. De zit ting zal waarschijnlijk van zeer korten duur zijn. Hierbij zal aan Pétain en zijn regeering volmach ten worden verstrekt voor het uitwerken van een grondwet, gebaseerd op het respecteeren van de rechten van den arbeid, van het gezin en van het vaderland. Er zal een commissie worden ingesteld., die wordt belast met het uitwerken van de ar tikelen van de Grondwet. De nieuwe grondwet zal voorzien in de vorming van twee Kamers, nl. een Eerste Kamer, die de belangen der vakgroepen, der intellectueelen en van den handel zal verte genwoordigen en het „geraamte" van den staat zal vormen, en een Tweede Kamer, die door de vertegenwoordiging van de corporaties, de stan den en het gezin de benoodigde waarborgen zal geven. Het blad „Petit Dauphinois" schrijft: „De Fransche parlementsleden zijn in Vichy bijeenge komen om de begrafenisplechtigheden van een regime, dat gefaald heeft, bij te wonen. Bij het publiek genieten de parlementsleden geen bijzondere hoogachting. Terwijl bij het voor bijgaan van maarschalk Pétain alle hoofden zich ontblootten, werden bepaalde groepen van parle mentsleden op de straat met scheeve gezichten en hoonend lachen aangekeken. Men had het vooral gemunt op Léon Blum, zoodat deze, om verdere Incidenten te ontgaan, bij wijze van voorzorg zijn kamer hield. Het in parlementaire kringen reeds besproken voorstel tot instelling van een commis sie van onderzoek voor het vaststellen der ver antwoordelijke personen voor de nederlaag van Frankrijk heeft grooten indruk gemaakt. In in gelichte kringen wordt het als zeker aangenomen flat dit voorstel in het parlement of in de Na tionale Vergadering zal worden ingediend." (Een Weensch blad komt op groncl van Amerikaansche ervaringen tot de overtuiging dat de geurenfilm een mislukking is. De eens opge wekte geuren zijn niet makkelijk meer te verspreiden en het daar door ontstaande mengsel jaagt het publiek de zalen uit.) Er is al een tijdlang van geurfilms gesproken, Maar ik moet bekennen, ik heb tot vandaag. Dit nieuwe product noch gezien, noch geraken, En of ik haar ooit ruiken zal, lijkt nu de vraag. De uitvinder hoopte zoo, met haar te geuren, Dat ieder theater op ieder halfrond, Al spoedig vervuld zou zijn van haar odeuren En hij in een reuk van voortreflijkheid stond. Eilacie. hij heeft het te „luchtig" bekeken. Hij ging wat te ver met zijn geurmakerij. De geur van het eene beeld is niet geweken, Of reeds komen weer nieuwe luchtjes erbij. Wanneer je 't publiek in bekoring wilt brengen, Dan moet je, vooral op het punt van den geur, Wel oppassen, niet onverschillig te mengen. Een vuilnisbelt cocktail stelt spoedig teleur. Voor kleur, die je hindren mocht, sluit je de oogen, Daar trek je desnoods zelfs je neus nog voor op, Maar geur die niet past. kan je neus niet gedoogen, Die leidt in de komst van 't publiek tot een strop, 't Is hard voor den man, die 't zoo mooi heeft verzonnen, En die nu, naar lijken zou, stank krijgt voor dank, Naar 't schijnt is hij te overdadig begonnen En geuren zijn best, maar wij danken voor stank. Wanneer je in 't leven succes wilt bereiken, Bezie dan vooral ook de kans op crltiek. Je moet altijd verder dan j' eigen neus kijken. En in dit geval totden neus van 't publiek. P. GASUS. De Fransclien in Engeland. Het D.N.B. verneemt uit Londen: Officieel verluidt dat de Franschen van nu af aan in Engeland als buitenlanders worden behan deld. De Fransche staatsburgers zullen derhalve, evenals andere buitenlanders, onderworpen zijn aan beperkingen, zooals het uitgangsverbod en het verbod, zonder bijzondere vergunning motorrijwie len en auto's te gebruiken. Bovendien gelden thans ook voor hen de verordeningen, die aan alle bui tenlanders den toegang tot de verdedigingszones zonder speciale vergunning der politie verbieden. Fransche Kamerleden wenschen onderzoek naar het ontstaan van den oorlog. Rede van Laval te Vichy. BERN, 9 Juli (D.N.B.) Maandagmiddag heeft te 'Vichy een groote groep Kamerleden vergaderd. Op voorstel van Tixier-Vignancourt richtte de vergadering eenstemmig het verzoek tot de regeering onverwijld de politieke, civiele en burgerlijke verantwoordelijkheid te onderzoe ken voor het ontstaan en het voeren van den oor log, voor de onvoldoende Fransche middelen en de leiding der krijgsverrichtingen en voor recht vaardige straffen te zorgen. Daarna sprak de vice-premier Laval. Het ongeluk, zoo zeide hij, waarin ons de lichtvaardigheid van hen gestort heeft, die ons in den oorlog brachten, maakt het tot heiligen plicht vooral de leiding van Frank rijk te beveiligen. Wij verzoeken het parlement ons hiervoor middelen te verschaffen en zijn vertrouwen in maarschalk Pé tain te bevestigen. Ciano in Frankrijk. Bezoek aan de Maginotlinie. BERLIJN, 9 Juli (D.N.B.) De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, die op uitnoodiging van de rijksregeering op het oogenblik in Duitschland vertoeft en het Wes telijk oorlogsgebied bezoekt, heeft gisteren in ge zelschap van ambassadeur Alfieri, ambassadeur Buti, ambassadeur Von Mackensen, generaal- majoor Dittmar en Freiherr van Dörnberg ver scheidene vestingwerken van de Maginotlinie bezichtigd, waarom bijzonder hevig gestreden is, Graaf Ciano bezocht ook het Fort Douaumont bij Verdun, waar hij zich door officieren liet inlichten over het verloop der krijgsverrichtin gen en zich onderhield met soldaten, die zich bij de bestorming van de bunkers hadden onder scheiden. Bij zijn tocht door Met-z werd graaf Ciano door den burgerbevolking hartelijk toege juicht. Zon onder 10.00 Zon op 5.30 Tusschen deze beide tïjdstipen moet verduisterd worden. Eerste Italiaansche verlieslijst. De gesneuvelden en gewonden aan het Alpen front en in de koloniën. Stel'ani meldt: Het hoofdkwartier van de Ita liaansche weermacht publiceert de eerste verlies lijst, met de namen van 777 mannen, die bij de ope raties aan het Alpenfront in het Westen gesneu veld zijn en van 43, die in Italiaansch Oost-Afrika gevallen zijn. Het aantal gewonden bedraagt 2.982 en dat der vermisten 315. Oliepijpleidiug in Syrië afgesneden. ROME 9 Juli (D. N. B.). Naar Stefani uit Istanboel meldt hébben de Engelschen de door het Fransche protectoraat Syrië-Libanon loo- pende petroleumpijpleiding, die bij Tripoli in Syrië eindigt, afgesneden. Grondwetsherziening in Frankrijk. Goedgekeurd door den ministerraad. GENèVE 9 Juli (D. N. B.) Naar de Fransche radio meldt heeft de ministerraad onder voorzitter schap van president Lebrun in zijn vergadei-ing van Maandagavond de plannen voor de grondswets- herziening goedgekeui-d en den vice-premier Laval belast met de vertegenwoox-diging van den minister raad voor het parlement. Op 15 Juli heropening der beurzen. (A. N. P.) De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het dapartement van financiën deelt mede, dat de beurzen voor den geld- en fondsen handel op Maandag 15 Juli 1940 worden heropend. Ter opening in de dagelijksche noteering in de prijscouranten der beurzen, van genoemden dag af, zijn door hem aangewezen de volgende fondsen t.w.: 3 pet. Nederlandsche Staatsleening 1936; 4 pet. Ne derlandsche Staatsleening 1940 I (met belasting- faciliteit); 4 pet. Nederlandsche Staatsleening 1940 II (zonder belastingfaciliteit); 4 pet. Nederland sche Staatsleening 1940 II (met belastingfaciliteit). Een kat, die in het nauw zit doet rare sprongen. In dit geval veroorzaakte zij achter groot alarm. De politie van het bureau Gevers Dey- nootweg te 's-Gravenhage werd een dezer nachten opgebeld door bewoners in de Haagschestraat, met de mededeeling dat bij hen vermoedelijk werd ingebroken. De politie trok er direct op uit en om singelde het huis. Toen men nu een nader onderzoek instelde, kwam men tot de ont dekking, dat de dader slechtseen kat was, die met haar kop tusschen de spijlen van een rooster was beklemd geraakt en bij de pogingen om zich te bevrijden groot misbaar maakte. De politie heeft toch nog goed werk kunnen doen; zij heeft dé kat be vrijd. (A.N.P.) VELSEN Bekendmaking van den Burgemeester. Oproep tot medewerking van de burgerij. De burgemeester bi-engt het volgende ter kermis van de inwonenden dezer gemeente: Het is gebleken, dat er onder de bevolking pei-sonen zijn, die niet voldoende inzicht heb ben in de tegenwoordige bijzondere omstan digheden. Met den meesten nadruk wordt er op ge wezen, dat elke onbehoorlijke handeling, elke demonstratieve houding of daad ten aanzien van de Duitsche weermacht, haar leden of goe deren, ten scherpste afkeurenswaardig is en ten eenenmale achterwege blijven moet. Het algemeen belang der bevolking eischt, dat met kracht daartegen opgetreden wordt. Immers zullen maatregelen, welke de burgerij in haar geheel ernstig treffen, onvermijdelijk' het gevolg zijn van af te keuren daden van een enkeling. Zoo zal niet geschroomd worden, zoo noodig een bepaald stads deel volkomen van alle verkeer uit te sluiten. Meer dan ooit is het in deze tijden noodzakelijk, dat volkomen orde en rust heerschen en dat een ieder, zonder uitzondering, zich waardig weet te gedragen; Ik roep- aller medewerking in, om dat te bereiken en, welbewust van het daaraan vex-bonden belang, de politie bij te staan in haar taak, afwijkingen tip voorkomen en zoo noodig de daders van ontoelaat bare handelingen te achterhalen. BEVERWIJK De laatste dagen van den aardbeien oogst. Weer doosjes aan de veiling. De prijzen van de aardbeien waren ook Maan- dag weer goed te noemen. Voor Moulin Rouge werd zelfs enkele keeren meer besteed dan op de veiling van Zaterdag. De noteeringen liepen naar kwaliteit uiteen van 65 tot 117 cent per slof. Amazonen brachten ongeveer 19 tot 29 cent per kilo op. Eenige partijen van minder goede kwaliteit draaiden door. Dat het aardbeienseizoen het einde nadert blijkt wel uit het feit, dat reeds vele tuinders de aardbeien in doosjes aanvoeren. Hiervoor be steedde men 9 tot 15 cent per doosje. Amerika en de toestand op Martinique. Oordeel der Diplomatisch-politische Korrespondenz. BERLIJN, 9 Juli (D.N.B.) Het Reuterbureau heeft gemeld uit Santiago dat de stemming op het eiland Martinique in de Caraïbische zee uiterst vriendelijk voor Engeland is. Men zou daar ver baasd zijn over de houding van Frankrijk .en gene raal de Gaulle gunstig gezind zijn. Dit Engelsche bericht, zoo schrijft de Diploma- tisch-Politische Korrespondenz, dient blijkbaar als voorbereiding van wat Engeland in het schild voert, n.l. een koloniale roofactie tegen den vroe- geren vriend. Van buitengewoon belang, zoo ver volgt de Korrespondenz, is de reactie van hen, die zich tot dusver aan het behoud van den wede en de bestaande orde in de Caraïbische zee sterk geïnteresseerd hebben getoond. Van een duidelijke reactie der regeering te Washington is nog geen sprake. Men beperkt zich aldaar ertoe de gebeur tenissen gade te slaan en schijnt nog niet voor nemens eenige stappen te ondernemen. Steeds weer komt het voor, zoo besluit de Korrespondenz, na herinnerd te hebben aan de verklaring van Washington van 18 Juni over de wisseling van souvereiniteït in het Westelijke halfrond, dat reacties, vooral van de zijde van Washington, in bepaalde gevallen op andere wijze geschieden dan vroeger in plechtige verklaringen tot uiting is ge bracht. die ihans geldig zijn BROOD. Bons 41 tot en met 50 (broodbonboekje). Geldig tot en met 11 Juli, recht gevende op totaal 2000 gram brood. Bons 51 tot en met 60 (broodbonboekje) Geldig: van 8 tot en met 14 Juli. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributiéboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 kg. suiker. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 75 uit het Algemeen distributieboekje. Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of 1/2 pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel Periode 2" Geldig: Tot en met Zondag 14 Juli. Recht gevende op: 2 Liter. De aanvoer op de Aalsmeersche veiling, een der voornaamste centra van de Nederlandsche bloemenkweekerij, werd Maandagmorgen gekenmerkt door den oproep, dien de groep „Bloemisterij" van den Nederlandschen Tuinbouwraad aan het publiek heeft gedaan, om zooveel mogelijk bloemen te koopen en daarmede een nationaal bedrijf, dat thans moeilijke dagen doormaakt, te helpen. Een overzicht in de groote hal. De opbrengst van (le Nationale Collecte. Een mooi bedrag ingezameld. De Zatei-dag te Beverwijk gehouden collecte voor het Nationale Hulpfonds 1940 heeft een bedrag van ruim f 3800 opgeleverd. Ongetwijfeld is dit een mooi resultaat voor het ijverige comité en voor het leger tje collectanten en collectrices. Reeds vóór de organisatie van de nationale col lecte had Beverwijk f 9000 voor de leniging van allerlei nooden bijeengebracht, zoodat de ingeze tenen van deze gemeente zich van hun beste zijde hebben doen kennen. Bovendien werden nog eenige zwaar beladen auto's met allerlei goederen naar Rotterdam ge zonden. Dit jaar geen groote grasveilingen. Bijzondere regeling kwam tot stand. In een kort bericht hebben wij in ons blad van Maandag reeds melding gemaakt van de toewijzing van gras en etgroen van de zoogenaamde Buiten landen. Als gevolg daarvan zullen dit jaar de ge bruikelijk veilingen, waar het grasgewas in open baren verkoop werd. gebracht, niet plaats vinden, terwijl niettemin, toch alle gegadigden aan grass land geholpen konden worden. Het plan voor deze, wij mogen wel zeggen, unieke regeling is uitgegaan van den wethouder voor de bedrijven, den heer W. van Dok, die zijn pogingen om de boeren te hel pen mede dank zij de groote medewerking van de landeigenaren en de notarissen met een volledig succes bekroond zag. In de eerste plaats heeft de wethouder voor oogen gehad op welke wijze de veehouders, die door de inundatie hun weidegras verloren zagen gaan, geholpen konden worden. Toen hun land onder water kwam werd het vee, ongeveer 1000 stuks, in de Buitenlanden gedreven om daar te weiden. Gedurende 30 dagen hebben de dieren hier vertoefd. Zij vonden in deze weiden voedsel in overvloed, want de landen waren bestemd om als hooiland in veiling te worden gebracht. De land eigenaren presenteerden na afloop van deze periode de rekening, waaruit bleek, dat in totaal een bedrag van ongeveer 6000 van de gezamenlijke veehouders zou worden geheven. Wethouder Van Dok, toen nog in functie als loco-burgemeester bedacht toen een origineel plan. Hij stelde den landeigenaren voor aan hem de hooi- en weilanden tot een totale oppervlakte van 103 H.A., te verpachten tegen een prijs berekend naar de gemiddelde opbrengsten in openbare vei ling gedurende de laatste vijf jaar. Bovendien ver zocht de wethouder kwijtschelding van de reke ning voor het weiden der koeien tijdens de inun datie. Zoowel de landeigenaren als de betrokken no tarissen betuigden met dit plan hun instemming en verleenden aan de uitvoering groote medewerking. De heer Van Dok de ;d een oproep en ruim 70 ge gadigden voor een perceel hooiland- en etgroen meldden zich aan. Bij de verdeeling werd in de eerste plaats rekening gehouden met de veehouders, wier weide- en hooiland geïnundeerd waren. Hun aanvragen werden volledig toegewezen. Bovendien wei-den hun de verschuldigde bedragen voor het weiden van hun koeien in de Buitenlanden kwijt gescholden. Een tweede categorie, die volledig be vredigd werd was die van de veehouders, die in hun weiden geëvacueerde koeien gastvrijheid had den verleend. Ook zij kregen de aangevraagde op- pervlakten volledig toegewezen. Tenslotte konden toen nog voor 50 pCt. de verlangens worden inge willigd van degenen, die gewoon waren op de gras veilingen iets te koopen. De pachtprijzen werden door wethouder Van Dok vastgesteld. Deze pachtprijs is de helft minder, dan de op de laatste grasveilingen bestede prijzen, die honderd pCt. hooger waren dan vorig jaar en toen lagen de prijzen reeds dertig pCt. boven die van 1938. Dank zij de gunstige weersomstandigheden zal er zelfs nog een snede hooi van de Buitenlanden komen. Het etgroen zal later worden toegewezen, tenzij de vooi-keur wordt gegeven aan onmiddellijk beweiden. In dat geval wordt de pachtprijs voor het etgroen eveneens in het eerste pachtcontract opgenomen. De betrokken veehouders zijn vooral nu de prij zen van hooi- en grasland zoo schrikbarend ge stegen zijn, met de tot standgekomen regeling zeer ingenomen. Na de bouwboeren in den polder, die met voor schotten, arbeidskachten, plantgoed en meststoffen zoo spoedig mogelijk weer op dreef werden ge holpen, zijn nu ook de veehouders van een groote zorg bevrijd. Het beeld, dat de grasveilingen onder deze omstandigheden zouden hebben getoond, laat zich gemakkelijk raden. Enorme hooge prijzen en veel teleurgestelde vee houders, dat zou niet te voorkomen zijn geweest. Daarom heeft het initiatief van wethouder Van Dok en de medewerking van landeigenax-en en notax'is- sen in breedën kring groote waardeering gewekt.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1