IJmuider Courant DAN Hitier doet een laatste beroep op Engeland. •Nationale Eenheid. tot voortzetting van den oorlog. Geen reden Booze oogen. De verduistering Aantal Nederlanders in arrest genomen. Bonnen ""55e JAARGANG No. 220 ie! uigave Lourens Costet, Maatschappij voor Lrant-Uilgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. tolstraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Jmuider Courant; Kennemerlaan <2, ITmuiden, "•elefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, Opgegeven voor dit blad, worden kosteloos ■l'tpgenomen in de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN, IJ ML ID EN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT ('EEKEBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 20 JULI 1940 Abonnementen per week fd.WA, per maand 0.52%, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. et De vraag hoe men in de Nederlandsche politiek d'tot een eenheidsstreven voor het geheele volk zal kunnen komen een streven, aangemoedigd door de Duitsche bezettings-autoriteiten blijft aan de orde van den dag. Tot dusver ziet men nog geen resultaten die op een algemeene eenheid duiden. Wel veel tegenstelling. Dat zal moeten veranderen, want dat is niet in net belang van ons volk. Er 11 wordt kennelijk van vele zijden aan gewerkt. Men If zou wenschen dat het aantal zijden geringer was. jjh dat tot meer menschen het besef doordrong dat e" het doel niet kan zijn in deze omstandigheden een reeks nieuwe groepen te vormen die dan eens zou den kunnen gaan uitmaken wie den meesten aan drang heeft en of er misschien een de volstrekte meerderheid haalt. Neen. Dat zou slechts het oude par tij gedoe zijn onder nieuwe etiketten. Men kan op zijn vingers natellen dat de bezettende macht r- hiervoor niet te vinden is en in ons edgen Neder- 3; landsch belang is het evenmin. Het Nederlandsche t volk, zich uitend in degenen die zijn politieke be- langen pogen te dienen, moet het als geheel eens 2j€n te worden. Dat is het nu niet bepaald gewoon !i geweest en dat is daarom moeilijk. Maar het is duidelijk dat het zal moeten. En men zou, terwijl de pogingen der betrokkenen voortduren, er goed aan H doen met zich in eigen mentaliteit en dus ook eigen omgeving eens te gaan toeleggen op meer begrip en belangstelling voor diegenen, die tot een uitgesproken andere geloofs- of politieke overtui- r- ging behooren. Want daar hapert bij velen in ons I! land heel veel aan. Wij gaan een nieuwen tijd tegemoet; in dien niieuwen tijd zal men niet alleen -v andere staatkundige en economische verhoudingen r: in Europa en in ons eigen land zien groeien, maar 3! ook de relaties onder de menschen in eigen kring, ?l in eigen stad zich zien wijzigen. Men zal zelf an- \l der-s gaan denken over lieden die tot een geheel andere richting plachten te behooren. Ik geloof dat er voor veel menschen ware ontdekkingsreizen on- m der hun medeburgers te maken zouden zijn. Want jr velen daarvan kennen zij volstrekt niet, alleen om- lil dat zij een ander godsdienstig of politiek etiket l hebben gedragen. En daar hebben zioh dan veelal vooroordeelen aan vastgeknoopt, die zooals alle vooroordeelen grootelijks op onwetendheid zijn ge grondvest. Wij zijn in Nederland, de Nederlander is in het algemeen niet politiek geschoold, maar wij weten allen wel dat die vooroordeelen, dat wan trouwen zich zeer vaak baseeren op verschil van geloof. Dat heeft bij velen geleid tot het practiseh alleen verkeeren in den kring van eigen gèloofs- genooten, tot reserve en onverschilligheid als men andersdenkenden ontmoette, met wie men dan al- tü leen zakelijk in contact kwam, zonder zich verder ook maar in het minst voor hun persoon te inte- J resseeren. Die man was immers Katholiek, of Ge- i. reformeerd, of Hervormd-, of Vrijzinnigdus Ie behoorde hij tot een andere groep. Of zijn bedoe- n lingen volkomen goed en zijn levensidealen volko- men zuiver waren, of het de moeite niet waard zou lS zijn eens in vriendschappelijken trant over andere t, dingen dan zaken met hem te praten en naar hem te luisterendaar dacht men niet eens over na, Zoover is de schotjesgeest in ons land doorgedron- gen en de verzwakking door verdeeldheid is voor :- een zeer groot deel daar te zoeken. Als de Neder- i' landers eenheid willen vinden moeten zij den wil en de belangstelling vinden om elkaar beter te lee- ren kennen en waardeeren. Ik breng dit niet naar voren als een aardige 5 theorie of een poging om eens oorspronkelijk te zijn, zooals misschien sommigen zullen denken die nog niet begrepen hebben, dat wij, wat er verder ook ge- beuren moge, voor totale veranderingen in ons maatschappelijk en particulier leven staan. Neen. e Dit is werkelijkheid. De verdeeldheid in het Neder- landsche volk heeft zich volstrekt niet bepaald tot j disputen van theologen en debatten van politici. Die 1 is veel verder doorgedrongen, in het volk zelf, ge- 1 woonlijk niet in hevige tegenstellingen (omdat men e formeele verdraagzaamheid had geleerd en de meeste menschen geen belangstelling voor partij- politiek bezitten) maar in onverschilligheid, terug houdendheid, in een soort vagen argwaan, kort omin afscheiding, t Zoo'n toestand kan geen krachtig samenwerkend volk voortbrengen. Dat zal moeten veranderen dat beveel ik ter overdenking aan. De menschen die nu op de strevers naar nationale concentratie i bun critiek uitoefenen mogen daarbij eens beden- c ken: wat heb ilc zelf gedaan? hoe is mijn ver houding tot „andersdenkenden"? wie van hen j ken ik goed en wat weet ik van hun gedachten en gevoelens? Dan zullen zij ook een vermoeden krij gen dat de strevers naar eenheid arbeiden op een terrein, dat vol hindernissen is en vol muurtjes staat. Scheidingsmuurtjes. En dat zij zelf moeten helpen om die te sloopen. Nu. Zoo snel en zoo grondig als maar mogelijk is. In het algemeen be- 1 k11?. dat zij dan toch zelf nietwaar? ook t Voorop gesteld willen zien. im'1' R. P. Duitschland acht zich niet verantwoordelijk voor de gevolgen van een afwijzend antwoord. VOOR den Duitschen Rijksdag/ heeft Hitler Vrijdagavond een rede uitgesproken, waarin hij een beschouwing gaf over den huidigen oorlog en zijn voorgeschiedenis. Aan het einde van zijn toespraak richtte de Führer zi ch als volgt tot Engeland „In dit uur voel ik mij verplicht, voor mijn geweten, nog eenmaal een beroep te doen op het verstand, ook in Engeland. Ik meen dit te kun nen doen, omdat ik immers niet als overwonnene iets vraag, doch als overwinnaar een beroep doe op het gezonde verstand. Ik zie geen reden, die tot voortzetting van dezen strijd zou kunnen dw ingen. Ik betreur de slachtoffers, die hij zal eischen. Ook mijn eigen volk zou ik ze willen besparen. Ik weet dat millioenen Duitsche man nen en jongelingen in vuur geraken bij de gedach te eindelijk den strijd te kunnen aanbinden met den vijand, die ons zonder eenigen grond voor de tweede maal de oorlog verklaarde. Alleen weet ik dat ook thuis vele vrouwen en moeders zijn, die ondanks de grootste bereidwilligheid ook het laatste te offeren, toch met haar hart aan dit laatste hangen. De heer Churchill mag nu deze verklaring weer afdoen door te schreeuwen dat dit slechts het product is van mijn angst en van mijn twijfel aan de eindoverwinning. Ik heb dan in elk geval mijn geweten tegenover de komende dingen ontlast". Wij laten hieronder den verderen inhoud der rede volgen, welke het D. N. B. publiceert. "Te midden van den geweldigen strijd om de vrijheid en voor de toekomst van het Duit sche volk heb ik u voor deze zitting bijeen la ten roepen. De motieven daarvoor liggen in de noodzakelijkheid, dat wij ons eigen volk inzicht geven in den unieken historischen aard der gebeurtenissen, die wij beleefd hebben, dat wij ver verdienden dank brengen aan de sol daten, en in het streven, een poging te doen om nog eens en voer het laatst een beroep op het gezonde verstand te doen. Wie de factoren van dit historische conflict ver gelijkt met omvang, grootte en draagwijdte der rmlitaire gebeurtenissen, zal inzien, dat feiten en offers van dezen strijd in geen verhouding staan tot de beweerde aanleidingen, zij het ook, dat deze aanleidingen zelf slechts voorwendsels voor ver borgen bedoelingen waren. Hei programma der na- tionaal-socialistische beweging was, voor zoover het betrekking had op de toekomstige vorming van 'de verhouding tussc-hen rijk en buitenwereld, een poging om een herziening van het verdrag van Versailles tot stand te brengen, onder -alle omstan digheden, doch, voor zóóver maai eenigszins mo gelijk was, langs vreedzamen wég. Deze herziening was een natuurlijke noodzaak. Dé onhoudbaarheid van de bepalingen van Versailles lag niet siechts in de vernederende discrimineering, de ontrech- ting overeenkomstig de gewaarborgde ontwapening van het Duitsche' volle, maar vooral in de daaruit afgeleide stoffelijke vernietiging van het heden en de voorgenomen vernietiging van de toekomst van een der grootste cultuur volleen der wereld, in bet volkomen zinneloozen ophopen van enorme -an-- tallen landen onder de heerschappij van eenije staten, in het ontnemen van de onvervangbare le vensbasis en de onmisbaarste levenswaarden aan de onderworpenen. SCoteÉ «SCet Sluis Assum&ucq.» ASSENDELFT - KERKBUURT 345 Zondags van 3-12 uur DANSEN Qeen dancing eoo (ifn^ als Ui Cot Jiieifn- Vrij Entrée (Adv. Ingez. Nled.) Helaas heeft, in overeenstemming met den wil van de mannen, die voor het dictaat van Versailles verantwoordelijk waren, de Geneefsche instelling zich niet beschouwd als een instituut voor het tot stand brengen van verstandige herzieningen, maar zij heeft zich van het begin af slechts gezien als garant voor de meedoogenlooze tenuitvoerlegging en handhaving der bepalingen van Versailles. Alle pogingen van het democratische Duitschland om langs den weg van herziening een gelijkstelling van het Duitsche volk te bereiken, bleven zonder resultaat. De Duitsche eisch tot herziening was een natuur lijke noodzakelijkheid, iets dat van zelf spreekt voor het bestaan en 'de eer van elk groot volk. Door het nageslacht zullen deze eischen eens buitenge woon gematigd genoemd worden. Al deze eischen moesten in de praktijk echter tegen den wil va>n> de Britsch-Fransche machthebbers doorgezet wor den. Wij allen hebben het nu pas goed beschouwd als een succes van de leiding van het Derde Rijk, dat de ten uitvoer legging der herzieningen jaren lang zor'der oorlog kon geschieden, niet dat wij zooals de Fransche en Engelsche demagogen be weerden, niet tot het voeren van oorlog in staat geweest zouden zijn. Toen het er echter eindelijk naar uitzag, dat dank zij een ontwakend gezond verstand door internationale samenwerking ook de overblijvende vraagstukken op vreedzame wijze zouden kunnen worden geregeld, werd de overeen komst van Miinchen van 29 September 1938 door de openbare meening in Londen en Parijs niet al leen niet toegejuicht, maar zelfs veroordeeld, als een afschuwelijk teeken van zwakheid. De met bloed bevlekte joodsch-kapitalistische oorlogsop hitsers zagen in de mogelijkheid van zulk een vreedzame herziening het verdwijnen van een tastbare aanleiding voor de verwezenlijking hun ner waanzinnige plannen. DE KWESTIE TOLEN. Aan deze misdadige figuren was het toe te schrij ven dat de Poolsche staat werd aangezet tot het aannemen van een houding, die in geen proportie stor.d tot den Duitschen -.eisch en nog veel minder tot de gevolgen daarvan. Want juist tegenover Po len heeft het nationaal socialistische Duitsche rijk een ware zelfoverwinning getoond. Geen andere staatsman had het aangedurfd het Duitsche volk hier een oplossing voor te stellen, die ik het deed. Als Churchill en de andere oorlogsophitsex-s maar een fractie van de verantwoordelijkheid in zich gehad hadden, die ilc tegenover Europa voelde, dan zouden zij hun laaghartig spel niet hebben kunnen spelen. Want slechts aan dezen en alle anderen in en buiten Europa, die belang hadden bij een oorlog, was het te wijten, dat Polen mijn voorstellen, die noch zijn eer, noch zijn bestaan op eenige wijze aantastten, afwees en in plaats daarvan naar de terreur en de wapenen greep. Na verwezen te hebben naar de maandenlange i bovenmenschelijke zelfbeheersching van Duitschland, ondanks de voortdurende moordaan slagen op Volksduitschers, zeide de Führer o.m.: ,-Nog op 2 September kon de strijd vermeden worden. Mussolini stelde voor alle vijandelijk heden onmiddellijk te staken en tot vreed zame onderhandelingen over te gaan. Ofschoon Duitschland zijn legers zegevierend zag op rukken, nam ik dit voorstel aan. Doch de Engelsch-Fransche oorlogsophitsers hadden oorlog noodig en geen vrede. De Führer sprak daarna over de verzameling documenten op het station te La Charité, die van unieke historische beteekenis is. Deze documenten, aldus Hitier, bevatten de eigenhandige aanteeke- ningen van de heeren Gamelin, Daladier, Weygand. enz. Zij kunnen derhalve op ieder moment door hen bevestigd of geloochend worden. Deze docu menten geven opheldering over het drijven van hen, die bij den oorlog en bij de uitbreiding van den oorlog belang hebben. Zij toonen aan hoe voor deze ijskoude politicie en miütairen alle kleine volken slechts middel tot het doel waren, hoe zij trachtten Finland voor hun belangen te gebruiken, hoe zij besloten hadden, Noorwegen en Zweden tot het tooneel van den oorlog te maken, hoe zij be raamden den Balkan in brand te zetten, om van daar uit honderd divisies als hulptroepen te krij gen, hoe zij voorbereidingen troffen voor het bom bardement van Batoem en Bakoe onder even ge raffineerde als gewetenlooze uitlegging van de Turksche neutraliteit, die hun niet ongenegen was, hoe zij Nederland en België steeds vaster in hun netten verstrikten en eindelijk vastlegden in bin dende strafbeperkingen, en vele andere dingen van dezen aard. De documenten gaven echter ook een beeld van de geheel dilettantistische methoden, waarop deze politiceerende oorlogsophitsers den door hen aan gestoken brand trachten te beheerschen, van hun militaire democratie, die mede verantwoordelijk is voor het afschuwelijke lot, dat zij honderdduizen den en millioenen soldaten van hun eigen landen beschoren hebben van hun barbaarsche geweten loosheid, waardoor zij in koelen bloede hun volken tot massa-evacuatie aandreven, waarvan de mili. taire gevolgen voor henzelf slechts nadeelig, doch welker algemeen menschelijke gevolgen ontstel lend wreed waren. (De Spaanse he politie zoekt, blijkens de berichten, naar een Hindoe, die banken, hotelkassen e.d. berooft, zonder ander wapen dan zijn hyp- notischen blik.) Dit is een nieuw sensationeel systeem, Dat zacht gezegd wat al te Spaansch mag heeten, En de politie stelt voor een probleem, Waarmee ze niet zoo gauw een weg zal weten. Daar is een Hindoe die zijn booze oog In eersten aanleg op de kas laat vallen, En daarna richt hij dan zijn blik omhoog, Om den kassier het leven te vergallen. Zijn blik is er niet een die dooden kan, Maar wel een blik die tijdlijk kan verdooven. En die gelegenheid biedt aan den man, Om zonder tegenstand de kas te rooven. Als de kassier weer bijkomt volgt de schrik Want kas en Hindoe zijn weer uit zijn oogen, Het was het werk slechts van een „oogenblik", Met open oogen is de man bedrogen. Men zoekt dus nu in Spanje hoog en laag, Of men dien Hindoe in het oog kan krijgen En pakt men hem tenslotte in den kraag, Dan zal wel weer „oogenbliklijk" dreigen. De vraag is echter: hoe moet een kassier Zich waapnen tegen die beroepsgevaren, Op 't eerste oog weet ik maar één manier, Waarop hij zich afdoende kan vrijwaren. Geef hem een blauwen bril, zegt u misschien, Dat is wel wat, maar beter zou mij lijken, Hij moet een klant nooit naar de oogen zien Maar hem uitsluitend op de vingers kijken. P. GASUS. Zon onder 9.4? Zon op 5.44 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. DANCING UITGEEST WILHELM1NA MIDDELWEG 36 van 3—6 en van 7—11 uur.NICK WHITE AND HIS SWINGERS. Entrée 25 cent P. BALTUS (Adv. Ingez. Med.) ZES EN EEN HALF JAAR WEGENS POGING TOT DOODSLAG GEëlSCHT. 's-GRAVENHAGE, 19 Juli (A.N.P.) In den laten avond van Zondag 19 November 1939 heeft ?ich in de woning van den theaterdirecteur H. van der W. te Tilburg een drama afgespeeld, dat thans, acht maanden later, zijn openbare afwikkeling voor den krijgsraad heeft gevonden. Den 26-jarige J. K. is ten laste gelegd, dat hij gepoogd heeft den theaterdirecteur te dooden, subsidiair was zware mishandeling ten laste gelegd. De audileur-mililtair eischte zes jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preven tief en met ontzegging van de bevoegdheid om Verder bij het leger te dienen. Uitspraak opl Augustus a.s. i In verband met de behan deling van Duitschers in Indië. Het A. N. P. meldt uit 's Gravenhage d.d. 19 Juli: Terwijl de instanties van de Duitsche weermacht en van het Duitsche burgerlijke bestuur zich van het oogenblik der Nederlandsche capitulatie af moeite hebben gegeven, de betrekkingen tusschen het Duitsch Rijk en de Nederlanden in vreedzame hanen te leiden en het herstel van de normale ver houdingen te bespoedigen, heeft de regeering ii Nedeiiandseh Indië niet opgehouden zich op bij zonder Duitsch-vijandige wijze te gedragen en zon der rekening te houden met de verhoudingen in het Moederland maatregelen in stand gehouden, welke door het Duitsche Rijk niet langer voorbijgezien en geduld kunnen worden. Nadat tot op heden ln Nederlandsch-Indië meer dan 2000 Duitschers waaronder vrouwen en kinderen, geïnterneerd gehouden en op de smadelijkste wijze behandeld werden, heeft men zich thans van Duitsche zijde genoodzaakt ge zien, tegenmaatregelen niet langer uit te stellen. Dientengevolge is heden een aantal Nederland sche onderdanen, die voor het grootste deel tot het koloniaal bestuur in betrekking staan, in hechtenis genomen. Het zal van het inzicht van de beslissehde krachten in Nederlandsch-Indië afhangen, hoelang deze toestand gehandhaafd moet blijven. De aanneming van postzendingen voor de Nederlandsche koloniën is tot nader order gestaakt. Een van de booten van de Drakenklasse tijdens den Kaag-wedstrijd Voedsel voor zieken. Maatregelen in verband met de Distributie. HAARLEM, Vrijdag. Er worden, naar wij vernemen, door het Staats» toezicht óp de Volksgezondheid in Nederland uit voerige maatregelen voorbereid voor de regeling van de verstrekking van extra rantsoenen voedsel aan zieken. De grondslag daarvan is, dat de huis artsen zelf geen briefjes aan de patiënten voor extra voedingsmiddelen afgeven, maar alleen bij zonderheden aan den directeur van den Genees kundigen Dienst in de plaats van inwoning ver strekken. Op grond van die gegevens neemt deze directeur dan een besissing. Zoo noodig kan de be trokken patiënt onderzocht worden. Op deze wijze worden conflicten tusschen den huisarts en de patiënten voorkomen. De commissie uit den Voedingsraad heeft richt lijnen aangegeven voor de verstrekking van voed sel aan personen die aan bepaalde ziekten lijden. Aan gemeenten worden bepaalde hoeveelheden toegewezen die voor extra rantsoenen aan zieken bestemd zijn. Het zijn boter en margarine, melk, eieren, meel, suiker en vruchten. Het werk van den G. G. Rotterdam. D. te Gegevens over het aantal dooden en gewonden. ROTTERDAM. 19 Juli (A.N.P.) De directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Rotterdam, dr. J. A. Feisser, heeft vanmiddag in een persconferentie een aantal interessante bijzonderheden medegedeeld over het werk van zijn dienst van de dagen van 10 tot 14 Mei. Naar thans bekend is, zijn volgens dr. Feisser ruim 700 personen bij de ramp om het leven ge komen. De directeur van den geneeskundigen dienst gelooft niet, dat dit aantal de 800 zal over schrijden. In verhouding met het aantal ernstig gewonden, dat ongeveer 600 bedraagt, is het aan tal dooden hoog, doch het is toch zeer gering als men denkt aan de fantastische verhalen, welke de ronde hebben gedaan. Het aantal gewonden, dat geheel of gedeeltelijk invalide zal blijven, be draagt niet meer dan 60. Merkwaardig is ook, dat het aantal „shock-patiënten" zoo gering is geweest. Uit de ziekenhuizen is slechts een tien tal gemeld. Ook het aantal paniek- eri schrik- acties is buitengewoon gering gebleken. die thans geldig zijn BROOD. Bons 61 tot en met 70 (broodbonboekje). Geldig van 15 Juli tot en met 21 Juli (eventueel tot en met 25 Juli), recht ge vende op totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE. Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER. Bon 80 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 25 Juli. Recht gevend op: 1 k&. suiker. MEELWAREN. Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarweboem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. Bon 75, rechlgcvend op hetzelfde rant soen, geldig tot 26 Juli. BOTER EN VETTEN. Bon 67 en 68 uit het Algemeen distribu tie boekje. Geldig tot 28 Juli. Recht gevend op 1/2 pond boter of mar garine of vet. De verkoop van grutterswaren is tot 22 Juli stopgezet. 'ETROLEUM. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3". Geldig: Tot en met 28 Juli. Recht gevende op: 2 Liter.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1