IJmuider Courant Eerste boter- en vetdistributieperiode loopt tot 23 Augustus. UAGBLAÜ VUOK VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN De Rede van den Rijkscommissaris. Steunuitkeering op Kaas en melkproducten vervallen Bonnen 01 tot en met 04. Tien jaar. Tweede serie broodbonboekjes Optreden van het Duitsche duikbootwapen. De verduistering - 25e JAARGANG No. 227 Uitgave Lourens Costei Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V.. Gr. Houtstraat 93, Haarlem Telefoon 10724 Bureau Umuider Courant. Kennemerlaan 42. Ilmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791 Alle Advertenties, opgegeven vo°' b,ad' worc*en kosteloos opgenomen i i de Kennemer Courant Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PERRRBOOM EN ROBERI PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 29» JULÏ 194Ö Abonnementen per week 0.1236, per maand ƒ0.5236, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. De Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss- jnquart heeft Vrijdag een groote en zeer belang rijke redevoering gehouden, die de lezer in haar eeheel in het vorig nummer vond en waarvan ik ten zeerste de nauwkeurige lezing aanbeveel. Nauw keurig. omdat daar zooveel in voorkomt dat onze huidige positie onder het gezag van een bezettende macht en ook hetgeen onze toekomst, als zelfstandig volk betreft. Het is een gebrek van een in velerlei opzicht met lectuur overvoerde eeuw, dat zoovelen zich de gewoonte van oppervlakkig lezen hebben aangewend en meenen een voldoenden indruk uit enkele samenvattende titels en enkele passages van een artikel of verslag te kunnen opdoen. Daar in plegen zij te falen. En dat is een overweging van extra belang in een zoo ontzaglijken tijd als deze, waarin ook ons volk een groote crisis in zijn be staan doormaakt. In dit korte artikel kan ik geen volledig over zicht geven van de rede van den Rijkscommissaris, maar zal eenige belangrijke punten naar voren brengen. Ten eerste hetgeen hij gezegd heeft over de toekomst. Daarin en in zijn verzekering, dat de Duitschers niet in dit land gekomen zijn om het Ifederlandsche volkskarakter te onderdrukken of het zijn wereldbeschouwingen op te dringen, her haalde hij, in deels andere bewoordingen, vroegere uitingen. Het belang van deze verklaringen is daar om voor ons allen niet minder groot. De Rijkscom missaris zeide dan ten aanzien van de toekomst: De leiding van het Groot-Duitsche Rijk laat met de militaire bezetting van Nederland even min een aanspraak gelden op een of ander deel van het Nederlandsche rijk buiten Europa als zij een opheffing van de zelfstandige Nederlanden op het oog heeft. Ik kan nu veeleer de verzekering geven, dat Nederland uit het herhaaldelijk genoemde ver antwoordelijkheidsgevoel en uit het bewustzijn van een gemeenschappelijk lot dien steun zal kunnen vinden, welke er ons toe leidt en welke op de een of andere wijze ertoe kan bijdragen, dat het Neder landsche rijk in zijn geheel onverkleind blijft." Bijzondere aandacht zullen ook de beschouwingen van den Rijkscommissaris over de pogingen tot politieke concentratie in ons land wekken. Dr. Seyss-Inquart verklaarde dat hij al deze pogingen met welwillende belangstelling beziet en haar ook geen moeilijkheden in den weg zal leggen, tenzij het alleen maar gaat om zulke pogingen, welke beoogen in eenigerlei vorm dien geest te laten voortleven, die tenslotte het Nederlandsche volk naar den lOden Mei 1940 heeft gevoerd." Hij lichtte dit standpunt verder als volgt toe: „De conserveering van dien geest kan ik van het standpunt der bezettende macht, maar ook in het. belang van het Nederlandsche volk, zoo lang deze bezetting duurt, niet met open oog dulden, wat er mag tusschen het Duitsche en het Nederlandsche volk nooit "weder een tiende Mei zijn. Eén ding zou ik evenwel willen zeggen: een binnenlandsch-politieke beweging en wilsvor ming kan haar sanctie nooit van mij als ver tegenwoordiger der bezettende macht ver wachten, doch moet deze uitsluitend daardoor vakrijgen, dat zij het Nederlandsche volk van de juisheid van haar richting overtuigt. Als ik hierbij nog iets zeg, dan is dat geen verordening, zelfs niet een wensch, maar ten hoogste een raad, gegeven op grond van de ervaring, welke wij in langen politieken strijd hebben opgedaan en welke niet blindelings moet worden geïmiteerd, maar waaruit toch Avel naar analogie nuttige gevolgtrekkingen kunnen worden gemaakt. De eenwording van de krachten in een volk kan nooit het resul taat zijn van de concentratie van verschillen de programma's, waarbij de beginselen zoover mogelijk worden uitgebreid en daardoor on duidelijk worden, ten einde allen daarin op een of andere manier een plaats te laten vin den. De concentratie van krachten van een volk dat in een zoo bijzonderen toestand verkeert als dien, waarin thans Nederland zich bevindt, zal slechts bereikt worden, indien 1. Een duidelijk inzicht over dezen toestand is verkregen, terwijl dit inzicht verworven is met het volledig geloof aan de juistheid van deze ontwikkeling; 2. Uit dit duidelijke inzicht de onontkoom bare gevolgtrekkingen worden gemaakt vol gens welke als hoogste te beschermen goed het volk, dat wil dus zeggen het Nederland sche volk en zijn welzijn, worden beschouwd; 3. Dit inzicht door een onverschrokken per soonlijke overgave wordt verdedigd, ook dan. indien dat de breuk met zoovele gewoonten en gebruiken beteekent. Wanneer deze voorwaarden zijn vervuld, zal het volk bespeuren, waar het om gaat en zal geloovig den werkelijk geloovige volgen en ook de bezettende macht zal dezen mannen niet slechts haar achting niet onthouden, maar ook aan hun argumenten het gewicht niet ont zeggen, zelfs dan niet het belang betwisten, indien in sommige vraagstukken meeningsver- schil aan den dag zou treden". Voor wien dit nauwkeurig leest zal het duidelijk Sijn dat de verschillende concentratie-bewegingen geenszins voor een eenvoudige taak zijn geplaatst, evenals het voor ieder toch wel duidelijk moet zijn dat dit geen tijd is waarin men met een oppervlak kig oordeel de ondernomen pogingen kan critisee- ren. In den verderen loop van zijn betoog heeft de Rijkscommissaris, zooals men in het verslag zal lezen, gesproken van een „lotsprobleem", waarvoor Nederland gesteld is, gezegd, dat Nederland niet aan den rand van de wereldgeschiedenis kan blijven staan en dat de reconstructie van het continent fiiet voor de grenzen van Nederland kan halt houden. Wij zullen dezer dagen aanleiding te over hebben om. op de pogingen tot concentratie, tot verzamelen van de krachten in ons land terug te komen. In het hoofdstuk „monarchie en regeering" van zijn betoog heeft de Rijkscommissaris nieuwe ver- aiingen afgelegd waarvoor ik ook uw bijzondere dacht meen te moeten vragen. En wat zijn opmerkingen en waarschuwingen ten aanzien van het gedrag der Nederlanders jegens de bezettende macht betreft, waarbij dr. Seyss-Inquart zeide dat de Duitschei-s niet onderworpenheid of onoprechte beminnelijkheid verwachten, wel ech ter een behoorlijke en beheerschte houding, is het nuttig zeer nauwkeurige lezing aan te bevelen. On zerzijds worde daar nog eens aan toegevoegd dat wij ieder aanbevelen de gegeven voorschriften pre cies na te komen en in alle opzichten een behoor lijke en beheerschte houding aan te nemen. Wie dat nalaat handelt naar onze overtuiging tegen het al gemeen belang, dat wij allen hebben te dienen en dat in den komenden tijd ook in andere opzichten onze groote en toegewijde belangstelling meer dan ooit zal opeischen. Wie een goed Nederlander wil zijn zal dat begrijpen. Eenheid, concentratie van krachtenZij beduiden een nieuwen tijd. Zij be duiden in de eerste plaats: het belang van ons allen, van het Nederlandsche volk te helpen dienen. R. P. Met ingang van Zondag, 28 Juli, is de steun uitkeering op kaas en melkproducten komen tc vervallen. Voor melkproducten zal ten aanzien van voorraden een overgangsmaat regel gelden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle administratieve verplichtingen, welke tot dusverre wegens dc steunuitkeering op deze producten, op producenten en han delaren rustten, gehandhaafd blijven. (A.N. P.). De perzikenpluk in het Westland is in vollen gang. (Het is tien jaar geleden, dat men de Wieringermeer als drooggema len beschouwde.) Tjonge, tien jaar weer geleden, Hebt u dat wel zoo beseft? Tien jaar, dat is iets dat heden Je toch wel weer even treft. Tien jaar mede-levenszwoeger, Man, wat leven we toch snel (Of zei iemand dat al vroeger, Ik geloof het haast van wel) Maar dat maakt het, mag ik zeggen, Daarom nog niet minder waar, Als 'k er nadruk op wil leggen: Dit is ook alweer tien jaar.... Toen was er niets aan te wijzen Van een dorp of boerderij, Het was niets dan slechts een grijze Dorre leege woestenij. 't Water was er „afgedropen" Weggejaagd door menschenvlijt En een nieuw stuk grond lag open, Ter ontginning mettertijd. Wie er toenmaals naar ging kijken, Dacht: in 't gunstigste geval Zal er heel wat tijd verstrijken Voor daar iets uit groeien zal..,. Men heeft zich er op geworpen En nu zijn er. na tien jaar Naast een viertal nieuwe dorpen Honderden boerdrijen klaar. Voor ons, levend in de steden, Ging dat vrijwel ongemerkt, Maar in tien jaar is tot heden Daar met energie gewerkt. En wie er in deze tijden Nog weer eens naar kijken gaat, Zegt, als hij zijn blik laat wijden: Dit is bouwland inderdaad Kinderen beneden vier jaar half rantsoen 's-GRAVENHAGE, 27 Juli. In de week van 29 Juli tot en met 3 Augustus zal de uit reiking geschieden van de tweede serie broodbonboekjes. Bij deze uitreiking zullen voor kinderen be neden vier jaar geen heele broodbonboekjes doch halve broodbonboekjes, tezamen met toeslagkaarten voor rijst, havermout e.d. worden afgegeven. De plaatselijke distributiediensten zullen datum en plaats van uitreiking der brood bonboekjes en toeslagkaarten nader be kend maken (A.N.P.), Zes gewapende schepen tot zinken gebracht. BERLIJN, 27 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De Duitsche duikbooten hebben een reeks aan zienlijke successen behaald. Een boot bracht zes bewapende vijandelijke koopvaardijschepen van 33.700 br. reg. ton tot zinken. Een andere boot bracht 26.338 br. reg. ton tot zinken, alsmede den reeds gemelden Engelschen torpedojager „Whirl wind". Een derde boot schoot uit een krachtig be veiligd convooi het gewapende koopvaardijschip „Sambre" in den grond van 5260 br. reg. ton en verspreidde het convooi. Bij een aanval van onze motortorpedobooten zijn, zooals reeds gemeld, vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 32.000 br. reg. ton tot zinken gebracht en werd een ander koopvaardijschip van 2.000 br. reg. ton in brand geschoten. Ondanks het aanhoudende slechte weer drong het luchtwapen door tot de Shetlandeilanden en tot de geheele Oostkust van Schotland en Enge land. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden aan vallen op de havenwerken van Cardiff, Aberthow en Hastings. V werden tal van branden waarge nomen. And' aanvallen waren gericht tegen het spoorwegt-ruispunt te Bridge-Wells en tegen de groote petroleum-opslagplaatsen te Thames- haven. In den nacht van 27 Juli ondernamen Britsche vliegtuigen vluchten naar West en Zuidwest Duitschland. De enkele bommen die werden uit geworpen, richtten geen schade aan. Een Britsch vliegtuig werd in een luchtgevecht, een ander door het luchtdoelgeschut neergehaald. Een van onze eigen vliegtuigen ging in een luchtgevecht boven het Kanaal verloren. Een andere machine wordt vermist." Verkoop van ongemerkte Doter verboden. 's-GRAVENHAGE, 27 Juli (A.N.P.) De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het de partement van landbouw en visscherij deelt mede, dat Maandag 29 Juli een aanvang zal wor den gemaakt met de definitieve distributie van boter, margarine, spijsvet en spijsolie. Gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Augustus a.s. geeft elke der met „01" tot en met „04" genummerde bonnen van de boterkaart uitsluitend recht op het koopen van 250 gram boter. Voorts geeft elke der met „01" en „02" genummerde bonnen van de vetkaart gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram margarine, gesmol ten vet, voorzoover voorradig, of boter. De met „03" en „04" genummerde bonnen der vetkaart geven gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Augustus elk recht op het koopen van 250 gram boter, op den prijs waar van een reductie van 10 cent per 250 gram zal worden verleend door de winkeliers. Deze reductie zal uitsluitend op deze bonnen „03" en „04" van de vetkaart worden verleend, dus niet op een van de overige hierboven ge noemde bonnen. De reductie wordt verleend, wanneer de bonnen bij den detaillist worden ingeleverd ter verkrijging van boter. Met nadruk wordt er de aandacht op geves tigd, dat, zooals reeds uit het voorgaande blijkt, bonnen, welke recht geven op het koo pen van margarine én, voorzoover voorradig gesmolten vet, desgeAvenscht ook kunnen wor den gebruikt voor het koopen van boter. De detaillisten behooren de bonnen te plakken op opplakvellen en ter verkrijging van een toe wijzing in te dienen bij den plaatselijken distri- butiedienst. Op een opplakvel mogen slechts bon nen welke hetzelfde nummer dragen voorkomen. Tegen inlevering van die opplakvellen, welke de bonnen waarop reductie is verleend bevatten, krijgen de betrokken detaillisten behalve toewij zingen bovendien z.g. reductiebonnen, welke ver zilverbaar zijn bij een der bijkantoren of agent schappen der N.V. Middenstandsbank of eenige andere bankinstelling, waarvan de plaatselijke distributiedienst de adressen verstrekt. Personen, die in aanmerking komen voor zoo genaamde volksmargarine en volksvet dat ver strekt wordt door het departement van sociale zaken, zullen dit ook nu op de gewone wijze kun nen blijven betrekken. Zij behooren daartoe even wel eerst een met het aantal te verstrekken pakjes volksmargarine of volksvet overeenkomend aantal bonnen van de vet- of boterkaart in te leveren bij de instantie, welke de gebruikelijke bonnen ter verkrijging van voTismargarine of volksvet verstrekt. De overige regelingen, welke ten aanzien van deze distributie zijn getroffen, zijn gelijk aan die, welke golden met betrekking tot de voorloopige Geen telefoonverkeer met Duitschland. Het bericht over herstel van het telefoon verkeer met Duitschland berust op een misver stand. Zoodra het openbaar telefoonverkeer tusschen Nederland en Duitschland hersteld is. zal hier over in de bladen een officieele mededeeling ver schijnen. (A.N.P.) DERDE KINDERTREIN IN DE OOSTMARK AANGEKOMEN. De derde kindertrein, welke uit Utrecht is ver trokken, is in de Oostmark aangekomen, allen maken het wel. (ANP). Zon onder 9.37 Zon op 5.57 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. distributieregeling van boter, margarine en spijs vet. Zij zijn gepubliceerd bij den aanvang van die voorloopige distributieregeling op 15 Juli j.l. Zoogenaamde „zelfkarners" mogen slechts boter vervaardigen met schriftelijke vergunning van de Nederlandsche Zuivelcentrale, afdeeling zuivel. Deze zelfkarners zullen slechts 250 gram boter jer week per persoon mogen verbruiken. Bij ver- coop van overtollige hoeveelheden boter dienen de geldige bonnen van de afnemers in ontvangst te worden genomen en wel één bon per 250 gram boter. De ontvangen bonnen moeten tezamen met de eigen bonnen der vet- of boterkaart worden geplakt op opplakvellen, welke de plaatselijke distributiedienst verstrekt. Deze distributie-dienst zal hiervoor toewijzingen verstrekken, welke de zelfkarners zorgvuldig moeten bewaren, teneinde deze te kunnen inleveren bij controle vanwege de Nederlandsche Zuivelcentrale. Er zal streng op worden toegezien, dat zelfkarners geen boter af leveren zonder inneming van bonnen, dan wel eigenvervaardigde boter consumeeren zonder hun bonnen op te plakken. Boter moet van een merk voorzien zijn. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede. dat, zooals in het persbericht van Zondag 14 Juli j.l. is medegedeeld, alle geproduceerde boter, met uitzondering van schapen- en geiten- boter, van een merk moet worden voorzien en dat de aflevering van ongemerkte boter is verboden. Tot 1 September 1940 zullen detaillisten, die niet in het bezit zijn van een (eventueel voorloo pige) karn- of ompakvergunning, nog boter mogen „uitspitten". Van dien datum af echter zullen detaillisten uitsluitend in het klein verpakte en gemerkte boter mogen verkoopen. In het genoemde persbericht is tevens vermeld, dat handelaren in boter, die niet uitsluitend de taillist zijn, zich bij de Nederlandsche Zuivelcen trale dienen te organiseeren. Voorzoover deze handelaren dit nog niet hebben gedaan, dienen zij zich ten spoedigste tot de afdeeling zuivel- contröle in hun provincie te wenden tot het ver krijgen van een desbetreffend aanvraagformulier. Duitsch legerbericht van Zondag Hernieuwde aanvallen in het Kanaal. BERLIJN. 28 Juli (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Ondanks het aanhouden van de slechte weers omstandigheden is het het luchtwapen gelukt in het Kanaal en aan de Oostkust van Engeland een hulpkruiser van 7000 brt., twee torpedoboot- jagers en een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken te brengen. Verder werden een torpedo- bootjager en twee koopvaardijschepen door in slaande bommen zoo zwaar beschadigd, dat zij wel verloren geacht kunnen worden. Voorts zijn de haveninstallaties van Swansea en verscheidene vliegvelden in Cornwall met bom men bestookt. Bij de nachtelijke vluchten van Engelsche vlieg tuigen boven Noord-Duitschland werden slechts weinig bommen neergeworpen. Zij richtten geen schade aan. Vijf Britsche toestellen zijn boven het Kanaal neergeschoten. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Een met het roode kruis gekenmerkt, on gewapend „zeenoodvliégtuig" is bij een poging om een boven zee neergestorte vliegtuigbeman ning te redden, door de Engelschen neergescho- Het frontbericht. BERLIJN. 28 Juli (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: ,3innen zeer korten tijd heeft zich voor de vierde maal het geval voorgedaan, dat een Duitsch „zeenoodvliegtuig" ondanks het ken- teeken van het roode kruis door Engelsche vlieg tuigen is neergeschoten. Het „zeenoodvliegtuig" werd bij de poging een neergestorte vliegtuigbe manning te bergen beschoten en vernield. Enge land erkent daarmede het Roode Kruis niet in den oorlog ter zee. Het Duitsche luchtwapen heeft ondanks het toenemend slechte weer in het Kanaal en aan de Engelsche Oostkust weer opmerkelijke sucessen in den handelsoorlog tegen Engeland kunnen be halen. Behalve een hulpkruiser van 7000 ton werd nog een koopvaardijschip van 5000 br. t. door een voltreffer tot zinken gebracht. Verder werden twee torpedobootjagers vernietigd. De zware schade, die een verdere torpedobootjager en twee koopvaardijschepen door inslaande bommen heb ben gekregen, zullen eveneens wel tot het alge heel verloren gaan der schepen hebben geleid. Zoo werd een van deze beschadigde schepen, dat bij den eersten aanval met slagzij bleef liggen, bij een tweeden, kort daarop volgenden aanval niet meer gezien. Even succesvol waren de aanvallen, die door Duitsche gevechtsvliegtuigen op doelwitten te land werden ondernomen. In de haven van Swan sea werden zware branden waargenomen. Op ver scheidene vliegvelden in het zuidelijk deel van het hertogdom Wales konden na de aanvallen krach tige ontploffingen worden geconstateerd." W IJMUIDEN Straatlantaarns gaan weer branden» Maar het worden „nachtpitjes". Sinds geruimen tijd was de openbare verlichting in onze gemeente, in verband met de tijdsomstan digheden, buiten werking gesteld, zoodat het op straat tijdens de verduisteringsuren „aarde donker" was. Naar wij vernemen is het gemeentebestuur voornemens binnenkort bij wijze van proef, een bescheiden straatverlichting in te voeren, zooals men die ook in andere gemeenten heeft. In ver band hiermede worden de gebogen einden der straatlantarens zoover doorgebogen, dat het licht recht naar beneden straalt. Het spreekt vanzelf, dat voor deze verlichting speciale kappen en lam pen zullen worden gebezigd, zoodat de verlich ting geen inbreuk maakt op de verduisterings voorschriften. In tal van straten zijn de lantarens reeds voor de nieuwe verlichting veranderd. WERKEN HOOGOVENS. Aan de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken is vergunning verleend tot het overkappen van een deel van Giethal III op het fabrieksterrein. BEVERWIJK Mooie opbrengst van de Nazi »g- collecte. De jaarlijksche Nazorgcollecte, die Zaterdag is gehouden, heeft f 248.60 opgebracht, wat een prachtig resultaat is. De opbrengst heeft die van vorig jaar met ruim f 10 overtroffen. Het bestuur verzocht ons langs dezen weg dank te brengen aan de milde gevers en geefsters en de ijverige collectanten. Oogst in het Limburgsche heuvelland. Een stemmingsbeeld bij Gronsveld.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1