IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN "W Eenheid. De verduistering Op 9 Augustus Schermles. Weer de afscherming van rijwiellampen Bonnen JAARGANG NO. 229 lourens Coster, Maatschappij voor i ^ant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Holstraat 93/ Haarlem, Telefoon 10724. Bureau aïl jider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, eg{.'foon 5301» Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos ï'jenomen in de Kenneme, Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen DirexttiesP W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 31 JÏILÏ 194D Abonnementen per week 0.12J/4, pet maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. eenscl- ir, bese£ dat de wereldgebeurtenissen nieuwe i PR .jngen en dus een nieuwen tijd inluiden 2° ook jn ons land steeds levendiger. En het ef dat onze oude politieke en economische struc- .1 je(£er geval achter ons ligt en niet zal te- n.,Leren, dat wij dus bezig zijn, ons voor te be- op 'een nieuwe die geheel anders zal zijn en daarin terwille van het Nederlandsche volk onze binding aan het geheel een sterke in- van oude persoonlijke vrijheids-opvattingen 1 ljwergen, wint eveneens veld. Temidden van ver- lillende verkondigers van nieuwe opvattingen en lenig strevingen naar concentratie luistert men en Si® programma's en brochures en artikelen. En n fit dat men thans niet voor een geringe taak is herteld. Dat komt ook tot uiting in de tweede bro- ,ke(ue van mr. J. Linthorst Homan, onder den titel 'eer\ vaderlandschen zin", waar hij schrijft: „Wij le- X nu niet meer in de oogenschijnlijk rustige da- th:n waarin dit alles geleidelijk en gestadig kon doorgevoerd; wij leven nu in tijden van we- ook voor ons volk". In zijn jongste 'je heeft de Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart, onbekende over het lotsprobleem waarvoor Neder- id thans gesteld is, als Duitscher verklaard: „Wij ^ji ons volkomen bewust, dat zelden een volk in zoo ~*rten tijd uit zijn doen is gerukt en voor zoo nieuwe iten is gesteld, welke een nieuwe, koene, zelfs op ffimige punten revolutionnaire geesteshouding ben." Het is niet te loochenen dat wij voor groote ver- jderingen zijn geplaatst. Wie luistert naar de jorwaarden voor vernieuwde en veel hechter ge- ;chapsvorming In ons volk, die van verschil- zyden en in verschillenden toonaard naar vo- worden gebracht, begrijpt bij korte overpein- ng al dat deze nieuwe eenheid, die op til is, hem iet alleen in zijn persoonlijk maatschappelijk leven jaar ook in zijn gansche geesteshouding zal raken, n als hü zoover is moet hij wel tot de logische ge- Hgtrekking komen, dat ook van hem of haar ge raagd wordt, zich op dit alles te bezinnen. Gege- en het feit dat hij of zij erkent, dat de oude schot sgeest heeft uitgediend en dat een nieuwe Neder- pdsche zelfstandigheid in een sterk veranderd iiropa ons ook in een nieuwe sfeer zal brengen, ;óet daarop bezonnen worden. Het is niet voldoen- het is integendeel volkomen ontoereikend pro lamines en toelichtingen van wie ook met minder meer aandacht te lezen, zich met eenige interesse te vragen welke personen tenslotte eenheid tot id zouden brengen en dan maar te denken: we len het wel zien en ik zal het maar gelaten af- jchten. Als wij iets nieuws willen maken en dan Dg wel iets nieuws dat onze nationale eenheid voor stelt en waarbij wij de noodzaak voelen, daarbij eel van onze persoonlijkheid in te zetten en er dus ^'tsaan te offeren, moet dit geschieden uit den grond haian een diepe overtuiging dat het zoo het beste .zal jjh. Daarom zou ik velen willen opwekken tot het zelfde dat anderen'zich in; deze dagen tot përsoon- jke taak hebben gesteld: tot het verwerven van en helder inzicht van hetgeen voor ons volk ai zijn eenheid noodig is, met den blik gericht op lat doel en niet op ons eigen kleine ikheid je of ons .jigen kringetje of oude groepje van verwanten. Wij lullen een regime moeten bereiken in Nederland- iehen zin, maar dat veel meer van onze persoonlijke en opofferingsgezindheid eischt dan het Ti'égime dat achter ons ligt. Wij zullen, in een tijd perk van enorme veranderingen in de wereld, moe- "c;«n bewijzen dat wij Nederlanders zijn in volkomen ;\»ewijding aan dat groote geheel: ons volk, waarop j-Arij tenslotte allen in ons hart zoo trotsch zijn. Daarom is het toch ook weer niet zoo'n probleem fkils het sommigen misschien toeschijnt. Want de ^j-jrouw aan ons volk leeft toch wel diep en onwrik in ons allen en wie onzer heeft dat niet meer- Kralen in zijn leven gevoeldbijvoorbeeld als hij eenigen tijd in het buitenland vertoefde '••en wel het meest als de Nederlandsche naam of de ^Nederlandsche vlag daar op eenïgerlei wijze naar Voren werden gebracht? - Wij zijn nu voor het feit gesteld, in een mate die ^beslissende beteekenis heeft, voor dat ideaal te lEJoen wat wij kunnen, er voor op te komen, het de plaats te verzekeren in de wereld van na den oor- |eiog waarop ons volk door zijn groote eigenschap pen, zijn hoogen standaard van ontwikkeling en Cultuur aanspraak zal kunnen masen. Dat is een iBioone taak en aan capaciteiten om haar tot een ||oed einde te brengen mangelt het zeker niet. Door gemeenschappelijke la-acht, overtuiging en toewij inderdaad door schouder aan schouder te staan eötullen wij kunnen slagen. R. P. Zon onder 9.35 Zon op 6.00 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. is belastingplaatje noodig. Anders loopt men kans bekeurd te worden. Bij beschikking van den wnd. secretaris- generaal, wnd. hoofd van het departement financiën, is bepaald, dat gedurende hel «Jdvak van 1 tot en met 8 Augustus 1940 geen boete zal zijn verbeurd wegens het op der openbaren weg berijden van een rijwiel, dat met voorzien is van het vereischte en volgens voorschriften bevestigde belastingmerk. (iLN.Fi) De molen „De Drie Korenbloemen" te Schiedam als dankbaar onderwerp voor een werkloos Rotterdamsch kunstschilder. De jeugd ziet belangstellend toe. (De fiètslichten moeten tlians ver duisterd worden volgens de voor schriften en aangeraden wordt, slechts goedgekeurd materiaal te gebruiken.) Fietsers, en ook fietseressen Luister nog eens naar een raad, Volg in 't schemer thans de lessen, Voor gij 's avondsrij den gaat. Doet ge niet zooals 'l behoorde, Dan baat alle schermkunst niet, Schermen met de grootste woorden Helpt ook niets op dit gebied. Toon, dit niet te licht te achten, Denk niet: och dit is maar schijn, Blijf licht-vaardigheid betrachten, Gij nloógt niet lichtvaardig zijn. Waag u niet aan iets onwettigs, Dat blijkt-gauw een dure plicht, Licht gebeurt er iets onprettigs, Als gij hiér de hand mee licht, Een vergrijp dat licht kan schijnen, Leidt licht tot een zware straf, Volg de voorgeschreven lijnen, Wijk geen lichtstreep daarvan af. 't Is nauwkeurig "Voorgeschreven, Zorg dus dat het goed gebeurt, Laat mij als devies u geven, Wel gekeurd, dus niet bekeurd. Duitsch legerbericht Luchtaanval op de haven van Dover. BERLIJN. 30 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Duitsche eenheden van Stuka's hebben een aanval op de haven van Dover ondernomen. Vier aldaar liggende schepen met een geza- menlijken inhoud van 32.000 bruto-register- ton werden zoo zwaar getroffen, dat met hun verlies gerekend moet worden. Bij deze aanvallen ontstonden hevige luchtgevechten met vijandelijke eenheden jagers, in welker verloop twaalf Britsche vliegtuigen van het type Spitfire en drie van het type Hurricane, alsmede drie eigen toe stellen werden neergeschoten. Tijdens de bewapende verkenningsvluchten in het Kanaal enaan de oostkust van Engeland gelukte het verder een kruiser van ongeveer 10.000 ton en 'n koopvaardijschip van 1000 bruto registerton tot zinken te brengen en een ander koopvaardijschip zwaar te beschadigen. Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht van 29 op 30 Juli Noord- en West-Duitschland binnen. Met hun bommen troffen zij uitsluitend niet-militaire doelen. Zoo werden te Düsseldorf vijf huizen zwaar beschadigd. Ontstane branden in de daken konden door de luchtbescherming snel gebluscht worden. Bij Offenbach a.d. Main werden twee woonhuizen zwaar en twee andere licht beschadigd." HAVEN ONBRUIKBAAR. Het Dinsdag uitgegeven frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: „Bij den luchtaanval op Dover, die in het Ie- gerbericht van vandaag wordt genoemd is het tot talrijke dramatische afzonderlijke acties geko men. De Junkers duikbommenwerpers vielen de haveninstallaties van Dover in verscheidene op elkaar volgende golven met groot succes aan, zoodat waarschijnlijk belangrijke deelen van de haven voor langen tijd onbruikbaar zijn. Ondanks hevig afweervuur, dat in het verdere verloop van de aanvalshandelingen nog werd onder steund door het optreden van sterke Engelsche jachteskaders. gelukte het den Duitschen duik bommenwerpers het grootste gedeelte van hun bommen goed te plaatsen. De vier in de haven ge troffen schepen met een gezamenlijken inhoud van 32.000 ton kunnen niet alleen als verloren worden beschouwd, doch hebben tevens de En gelsche Kanaalhaven in hooge mate geblok keerd. Een Duitsch gevechtsvliegtuig werd door een Britsch jachtvliegtuig geramd, doch slaagde er niettemin in zijn bommen goed gericht te plaatsen en zijn basis te bereiken. Door de bot sing met het Britsche jachttoestel, dat daarna neerstortte werd van de duikbommenwerper het landingsgestel afgerukt, zoodat de piloot een „buiklanding" moest uitvoeren, hetgeen bij de hooge landingssnelheid van een duikbommen werper altijd een gevaarlijke onderneming is. Dank zij de handigheid van den piloot gelukte deze buiklanding zoo goed, dat de bemanning ongedeerd bleef. Dit feit is een nieuw bewijs voor de. schitterende kwaliteit van het Duitsche mate riaal. De Britsche jachtvliegtuigen, die den duikaan- val op Dover niet konden verhinderen waren eveneens inferieur aan de Duitsche begeleidende jachtvliegtuigen, zooals blijkt uit het aantal neergeschoten vliegtuigen. Tegenover een ver lies van 15 Engelsche vliegtuigen van het type Spitfire en Hurricane die boven Dover zijn neer geschoten, staat een verlies van slechts drie Duit sche jachtvliegtuigen. Dé hiervan afwijkende op gaven van den Engelschen berichtendienst zijn onjuist. Dat de aanval op Dover alleen militaire objec ten gold, kunnen zelfs de Engelschen niet be strijden. Geheel anders is het gesteld met den aanval, die de Britsche vliegtuigen in den nacht van 29 op 30 Juli op verschillende Duitsche steden hebben ondernomen. In drie steden in West en Zuidwest Duitschland werden door Engelsche bommen alleen woonwijken getroffen, waardoor het leven van de Duitsche burgerbevolking ern stig in gevaar werd gebracht. Daar de „Times" zich onlangs heeft beroemd op de aanvallen op de Duitsche burgerbevolking is het duidelijk dat de Engelsche oorlogvoering- den aanval op de Duitsche burgerbevolking tot systeem heeft verheven." Vorige publicaties vervallen 's-GRAVENHAGE, 30 Juli (A.N.P.)De rijks inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen deelt mede, dat er de laatste dagen verwarring gevende berichten betreffende de maatregelen voor de afscherming van rijwiellampen zijn verschenen. Alle berichten, die niet over eenstemmen met het onderstaande, zijn onjuist. De officieele voorschriften luiden ingevolge para graaf 10 van de Duitsche verordening no. 34 van Juli 1940: 1. De voorlampen van fietsen moeten zoo wor den afgeschermd, dat slechts een horizontale ope ning van 3 tot 5 c.M. lengte en 1 c.M. hoogte in de onderste helft het licht naar buiten laat schijnen. 2. De achterlichten moeten naar boven afge schermd, blijven branden. Hierop heeft de Befehlhaber der Ordnungs- polizei bij brief van 8 Juli de navolgende toelichting gegeven: a. Aanbevolen wordt de kleinste afmeting voor de horizontale opening in de afschermings- kap aan te houden, d.w.z. de spleet mag niet grooter zijn dan 3 c.M, lang en 1 c.M. hoog. b. Uitsluitend voor hen, die materialen of voor werpen ten behoeve van de luchtbescherming en dus ook voor de afscherming van rijwiel- lampen in den handel brengen, geldt, dat zü hun producten te voren ter goedkeuring moe ten aanbieden aan de rijksinspectie luchtbe scherming, Heerengracht 23, Den Haag. Door deze publicatie zijn alle voorgaande publicaties met betrekking tot de afscherming van rijwiellampen vervallen. EXAMENS. Organist. De heer N. J. de Winter te Aerdenhout behaalde bij de gehouden examens der Nederlandsche Organisten Vereeniging het diploma A voor kerk en concertspel. Man bestaat administratief niet. Kon geen steun krijgen en pleegde verduisteringen. De rechtbank alhier heeft vanmorgen een admi nistratief nietbekenden man veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De.verdachte was volgens zijn zeggen op 1 Juli 1914 te Enschedé" geboren, doch stond niet in den Burgerlijken Stand vermeld. Hij was werkloos en daar hij administratief gesproken niet leefde, kon hij geen steun krijgen.. Om nu in zijn onderhoud te voorzien had hij kleine verduiste ringen en diefstallen gepleegd. De Officier van Justitie had drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hech tenis gerequireerd. Inmiddels is deze man echter nog niet administra tief tot leven gekomen, zoodat, tenzij hij werk vindt, ook na zijn ontslag uit de strafgevangenis de moei lijkheden met den steun zullen voortduren. Engelsch patrouilleschip verloren gegaan. Bemanning gered. LONDEN, 30 Juli. De Admiraliteit betreurt het te moeten mededeelen dat het patrouillevaar tuig „Gulzar" gisteren na vijandelijke luchtaan vallen is gezonken. De bemanning kon gered worden. (Reuter) BEVERWIJK Een duur uitstapje per tandem. Een onaangename verrassing te Haarlem. Uitstapjes per fiets of tandem zijn door de be perking van het asverkeer en den treinenloop in dezen tijd sterk in de mode. Menschen, die er nooit over dachten een uitstapje op de fiets te maken, doen het nu door de tijdsomstandigheden gedwon gen. Bovendien zijn van dergelijke fietstochten de uitgaven niet zoo hoog, maar dan moet u niet over komen, wat dezer dagen een gezelschapje van dames en heeren uit Beverwijk ondervonden, die per tandem een uitstapje hadden gemaakt naar Den Haag en omgeving. De laatste pleisterplaats op den terugtocht van het gezelschap was Haarlem, dat men zonder pech en lustig peddelend had bereikt. Dorstig en moe van de verre reis verpoosde men even in een der cafés aan de Groote Markt en toen begon de pech. Na dat men zich weer startklaar had gemaakt voor de laatste étappe van den tour BeverwijkDen Haag, kwam één der paren tot de ontdekking, dat een snoodaard hun gehuurde tandem met twee regen jassen er op had meegenomen en geen visite kaartje had achtergelaten. Goede raad was duur. die thans geldig zijn BROOD Bons 71 tot en met 80 (broodbonboekje) Geldig: Tot en met 1 Augustus. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. Bons 81 tot en met 90 broodbonboekje Geldig: Van 29 Juli tot en met 4 Aug. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood* KOFFIE EN THEE Bon 85 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 2 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 23 Aug. Recht gevend op: 1 k.g. suiker. MEELWAREN Bon 90 uit het Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 9 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN' Bon 95 uit hel Algemeen distributieboekje Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel. Bon 100 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 Augustus. Recht gevend op: 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN Bon 01 tot en met 04 van de Boterkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter. Bon 01 en 02 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1-/2-pond-margarine, ge smolten vet (indien voorradig) of boter Bon 03 en 04 van de Vetkaart. Geldig tot en met 23 Augustus. Recht gevend op 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 3". Geldig: Tot en met 11 Augustus Recht gevend op: 2 Liter. De heer F. P. Vermeulen heeft afscheid genomen als secretaris der Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen. Tijdens de receptie in het gebouw der Vereeniging, waar hem door het bestuur een album werd aangeboden. V. 1. n. r.: Ir. F. Thiel, vice-voorzitter; de scheidende secretaris F. P. Vermeulen; J. Polder man, voorzitter; en de nieuwe secretaris W. G. Meiboom. doch de kellner van het restaurant stelde zijn stalen ros beschikbaar voor de bestolenen, die zeer terneergeslagen naar het aardbeienstedeke terug keerden, maar niet voordat de Haarlemsche politie in kennis was gesteld van den diefstal. Zoo werd dit reisje voor de betrokkenen op het laatste nippertje inplaats van goedkoop, heel duur, want de gestolen tandem moet aan den verhuurder betaald worden. De uitreiking van brootlbonboekjes. Op Woensdag 31 Juli worden aan bewoners van de navolgende straten in het gymnastieklokaal aan het C. H. Moensplein van 912, 25 en van 79 uur de tweede serie broodbonboekjes uitge reikt: Kerkstraat, Kloosterstraat, Koningstraat, Kool straat, Koudehorn, Leliestraat, Lïndenlaan, Lijster beslaan, Maerten van Heemskerckstraat, Marktweg, Meeresteynstraat, Meerstraat, Mr. Van Lingelaan, Munnikenweg, Narcissenweg, Nico Scholtenstraat, Nieuweweg, Nieuwstraat, Noorderweg, Noorder- wijkweg, Oostertuinen, Oosterwijkstraat, Parklaan, Patersweg, Peperstraat, Populierenlaan. De distributiestamkaarten van alle leden van het gezin moeten medegenomen worden. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Deensche consignatievisch: Makreel f 21.50—20.— Haringf 2827; Kabeljauw f 36, Gullen f 33, koolvisch f 21—19, wijting f 20—17.50, schelvisch f 39—38, schar f 23,50—23, bot f 40.50—35, alles per 50 K.G. Tarbot f 1.65 per K.G. ZoetwatervischSnoek 50 c., snoekbaars 65— 62 c., baars 29 c., brasem 22 c., paling 5339 c. Alles per K.G VELSEN AANTAL WERKLOOZEN WEER GEDAALD. Het aantal werkloozen dat op 20 Juli j.l. 1617 bedroeg, was op 27 Juli gedaald tot 1544. Op laatst genoemden datum waren 675 personen geplaatst in een gesubsidiëerde werkverschaffing tegen 601 een week daarvoor. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg op 27 Juli 2201 (v.j. 2191) warvan 270 (256) bouw vakarbeiders, 198 (230) metaalbewerkers, 24 (23) houtbewerkers, 29 (24) landarbeiders, 246 (234) havenarbeiders, 323 (311), vischers 57 (52), kan toorbedienden, 750 (750) losse arbeiders en 304 (311) arbeiders in overige beroepen. Verder waren ingeschreven 86 (83) mannen onder 18 jaar, 36 (31) vrouwen boven en 18 (16) vrouwen onder 18 jaar. In werkverschaffing werkten 79 (70) bouwvak arbeiders ,42 (31) metaalbewerkers, 6 (6) houtbe werkers, 13 (11) landarbeiders, 64 (55) haven arbeiders, 112 (104) visschers, 286 (264) losse arbeiders en 73 (60) arbeiders in overige beroepen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1