IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn: Discretie oeczekexd DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Knoopenfabrikanten. De verduistering ^5éJMRGANGNo' 234 igïve Lourens Coster, Maatschappij voor Uw""en Als,em D,ukkoriJ NV-Gr' -«5 Haaflem, Telefoon 10724. Bureau rrrr.j nnriraa' Couranti Kennemerlaan 42, IJmuiden, "'li' 5101 Postgiro 310791. Alle Advertentiei, dit blad, worden kosteloos Directiei P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 Abonnementen per week ƒ0.1234, per maand /0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.d,'0, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer 0.10. Ongestoorde overmaking van het gespaarde loon. Van Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Beladen met de kostelijkste producten van den Hollandschen tuinbouw arriveert een „groentenschuit" op de tentoonstelling van bloemen, planten, groenten en vruchten, welke door de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde te Zeist is georganiseerd ten bate van het Grebbe-comité. (Foto Pax Holland.) st?:t, -,GRAVENHAGE. Het hoofd van het bureau Sociale Zaken 'bij den staf van den rijkscom- qr. i^ris voor het bezette Nederlandsche gebied iikt bekend: orde vaak heerscht er mog twijfel over, tot welk be- hü ,;r ije in Duitschland werkzaam zijnde Nëder- glicb! sdscfie werknemer, die niet aan de grens woont, [trichotten van zijn loon naar huis kan zenden, Opgrond van de verordening van den Duitschen iksminister voor Sociale Zaken van 29 Juni 1940 het is thans de Nederlan dsche werknemer in Duitsch- aa i het totaal op zijn loon bespaard geld naar krland zenden. Deze nieuwe regeling beteekent [belangrijk gunstiger positie van den Neder- Men werknemer, die tot dusver slechts in erkte mate geld kon overzenden, tor het overmaken van geldbedragen reiken Duitsche arbeidsbureaus speciale kaarten uit, !ke aan de Nederlanders dadelijk nadat zij in bedrijven werkzaam zijn .gesteld worden over- indigd. Bij het toonen van deze speciale kaart, aarop de werkgever de hoogte van het bereikte eiloloon vermeldt, kan de betaling van het ge narde loon bij iedere deviezenbank of bij de rijksbank plaats vinden. Het doorsturen is het(gespaarde loonbedrag geschiedt door het srekeningsbureau bij den Nederlandschen rijks- Eïlent voor sociale aangelegenheden te Arnhem. kt een ongestoorde overmaking van het ge aarde loon is zoodoende zorg gedragen. Bij even- eel rijzende moeilijkheden geven de Duitsche ar- ifcbureaux inlichtingen. Zij beschouwen het als plicht de Nederlanders te helpen. (A.N.P.) Gezondheidsdienst bij de arbeidsbeurzen. Een vooruitgang op sociaal gebied. - Van ofiicieele zijde wordt medegedeeldBij wit van het hoofd van het bureau voor so- Me zaten bij den generaal-commissaris voor Snanciën en sociale aangelegenheden wordt pans onverwijld de invoering van een gezond- ienst bij de arbeidsbeurzen ter hand ge- Mien. Deze maatregel was weliswaar bij het departement voor sociale zaken reeds lang een onderwerp van beraadslaging, maar men kwam biet verder dan tot theoretische beschouwingen jen kon niet besluiten deze aangelegenheid in een Mad om te zetten. Wanneer nu midden in den wriog deze vooruitgang op sociaal gebied in «werland plaats heeft, dan is daarmede op- .f™ bewezen, dat het groot Duitsche rijk ook ««den arbeidenden mensch in het bezette ge- PQie sociale voordeelen ten goede wil doen «i»en welke de arbeider in het Duitsche rijk Ij* S1«ös jaren geniet. fltusschen moet in Nederland de basis voor v Phrnnatigen opbouw van dezen gezond- dwA n°o geschapen worden. Dat zal in en vorm geschieden, dat vooreerst de werk- Sawm 'if de districtsarbeidsbeurzen zich v *aen, medisch onderzocht worden of en in Ihig tornen^ V°°r tewerkstellinS noS in aanmer- ;t na deze eerste zifting zal het mogelijk rmnrih^ ?ader beziS te houden met den ge- 0f'bestand van ieder afzonderlijk. In elL rerwaoL n de eers-e schrede gedaan en kan den Mpri ^orden' dat de gezondheidszorg voor bid ,ÜSerl-andschen arbeider binnen zeer korten hriwo! zal zijn uitgebouwd, dat ze in het heele SSJ geneeskundige zorg van het ge- ipelen (ANp1 6 VOlk 6en wezenlij'ke ro1 zal Mchtiuj gen over Nederlandsche militairen. RoodeKriu°°i<lbestuur van Nederlandsche khtinopn med® dat alle verzoeken om in- irijgsee vin erf ife gesneuvelde, gewonde of sluiting Van li Nederlandsche militairen, me.t uit- gericht nw dus ook Duitsche instantie, "Van feti T1 Worden pfkfi2SSrd,d» Roode Kruis, Zwarteweg (Dezer dagen is opgericht de Bond van Nederlandsche Knoopenfabri kanten.) Vereenigd zijn de knoopenfabrikanten, Hun bond is opgericht en reeds gedoopt, Die heeren weten in hun vak van wanten, Al worden wanten meestal niet geknoopt. Zij hebben ook hun knoopen door te hakken, In dezen tijd vffa zorgen, vrees en hoop, Maar zijn, niet neergezeten bij de pakken, Verbonden in de leus: waar zit de knoop? Zij zullen zeker steeds hun knoopen tellen, Voordat zij komen tot een groot besluit, En moeien zij het zonder knoopsgat stellen, Dan voeren zij het mooiste plan niet uit. Zij laten zich niet voor één knoopsgat vangen, Maar knoopen hun conclusies stevig vast, Aan 't knooppunt der gezaamlijke belangen, Al zoekend naar d' ontknooping die hun past. 'k Hoop dat de bond niet in den knoop zal raken, Maar ook niet uit den knoop, in andren zin, Al hebben zij ook zorgen in hun zaken, Zij zien er stellig wel een knoopsgat in. P. GASUS. Duitsche luchtmacht weer boven Britsch gebied. Aanval aan de Theemsmonding. Het D.N.B. deelt mede: Duitsche vliegtuigen hebben Woensdagochtend een vliegveld aan de Theemsmonding aangevallen. Voor de hangars stond een vrij groot aantal vliegtui gen. Verscheidene Duitsche gevechtstoestel len slaagden er in hun bommen midden in de verzameling Britsche machines te werpen. Later aankomende Duitsche vliegtuigen heb ben gemeld dat zij een ware ruïne op het vliegveld hebben gezien. In aansluiting op den aanval is het tot luchtgevechten gekomen, in den loop waarvan volgens tot dusver ont vangen berichten acht Engelsche en drie Duitsche machines werden neergeschoten. Volgens te Stockholm uit-Londen ontvangen berichten heeft zich als gevolg, van de vreeselijke uitwerking der Duitsche luchtaanvallen van de bevolking van Zuid-Engeland en Wales groote opgewondenheid meester gemaakt. De vernieling van bruggen en spoorwegknooppunten heeft tot zulke ernstige opstoppingen in het binnenland- sche verkeer geleid, dat de bevolking vertwijfeld om een doeltreffender luchtafweer roept. Het ge volg van de voortdurende hevige Duitsche lucht aanvallen is een défaitistïsehe stemming, waarin regeeringsverklaringen geen verandering meer schijnen te kunnen brengen. De radeloosheid heeft zich de laatste dagen ook uitgebreid tot kringen der bevolking, die nog de vorige week op een verscherpte oorlogvoering door Engeland aandrongen, thans echter de positie van Enge land als zoo ernstig beschouwen, dat het eiland nog slechts door een wonder voor de Duitsche aanvallen gespaard kan blijven. Uit Newcastle ontvangen berichten zeggen dat men in Engeland het voornemen heeft de arbei ders van vernielde scheepswerven zoo snel mo gelijk over te plaatsen naar werven, die het be drijf nog kunnen voortzetten. Bij deze overplaat sing zijn 175.000 arbeiders betrokken. Men vreest intusschen dat het plan binnen afzienbaren tijd zijn beteekenis zou kunnen verliezen, doordat de Duitsche luchtaanvallen den Engelschen scheeps bouw in groeiende mate verlammen. Dr. Colijn wil medewerken tot eensgezindheid. „Nederlandsche Unie kan onze leidsvrouwe niet zijn." Dr. H. Colijn sprak Woensdag te Leeuwarden voor meer dan tienduizend toehoorders. Volgens het verslag van zijn rede in de Tel. zeide spr. o.a. Wat thans van vele zijden gepredikt wordt, behoeven wij niet met open armen te ontvan gen. Er is veel onder, waar wij afwijzend tegen over staan. Het jagen naar eenheid, zooals dit ook in de Nederlandsche Unie tot uitdrukking komt, moet tot ernstige teleurstelling lei den. Het is ons onmogelijk ons in den een heidsmolen, die men thans bezig is te bou wen, te laten verpulveren. Wij willen ons op maken om in eensgezindheid gezamenlijk te arbeiden voor een welomschreven ge meenschappelijk doel. Het zinnebeeld van den saamgesnoerden pijlenbundel moet ons daarbij voor oogen staan. De Nederlandsche Unie mist de grondslagen, die door allen aanvaard kunnen worden. Spreker wil uitdrukkelijk verklaren, dat hij nog altijd bereid is mee te werken aan de be- bevordering van de eensgezindheid onder ons volk. "Hij vreest echter, dat die samenwerking door de leidende personen der Unie uitgesloten wordt geacht. Er blijft dus geen andere weg dan eigen inzichten in het openbaar tot uiting te brengen. Wij moeten er rekening mee houden, aldus vervolgde spreker, dat Frankrijk voor een tijd, dien een mensch kan overzien, als groote mo gendheid op het vasteland van Europa is uitge schakeld en dat door Duitschland op het vaste land een overheerschende positie zal worden in genomen, waarvan de zuigkracht zich op een weer vrij en onathankeijk geworden Nederland sterk zal doen gevoelen. Wij kunnen tijdens den duur der bezetting helaas geen vruchtbaar werk verrichten. Toch moeten wij niet blijven stilzitten, daar de sociale en economische wijzi- Zon onder 8.35 Zon op 6.46 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. BROOD Bons 3. Geldig van 26 Aug. tot en met 5 Sept. Recht gevende op: Totaal 2000 gram brood of 2500 gram roggebrood. KOFFIE OF THEE Bon 53 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Augustus. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 66 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Aug. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. Bon 74 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 30 Augustus. Recht gevend op 1 1/4 K.G. suiker MEELWAREN Bon 40 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 112 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevende op 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 14 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meél. Bon 27 uit het Algemeen Distributieboekje. Geldig: Tot en met 6 September. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 105 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram maïzena of griesmeél of puddingpoeder. Bon 110 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 11 September. Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 5U Geldig: Tot en met 8 September. Recht gevend op: 2 Liter. HONDENBROOD Bon 1 (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 12 K.G. Groep 3: 10 K.G. Groep 4: 6 K.G. Groep 5: 5 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval vien meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 1 (Geldig tot 1 September). Recht gevend op: 11/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. vraagt van VRIJDAG 30 AUG. t/m WOENSDAG 4 SEPT. Uw aandacht voor het komische filmwerk Aanvang avondvoor stelling 8.15 uur. Zondags 3 u. Matinee. Waarin de ééne dolle situatie de andere opvolgt in een tempo hetwelk U de adem beneemt. (Adv. lngez. Med.). gingen, uit dezen oorlog voortvloeiend van zeer groote beteekenis zullen zijn. Tegen revolutie bouw op dit gebied moet echter worden ge waakt en wat ook moet worden vermeden, is het doordrijven van sociale of economische hervor mingen, die bij de helft van het Nederlandsche volk op verzet zouden stuiten. De Nederlandsche Unie spreker wil dit nog eens uitdrukkelijk verklaren, kan onze leidsvrouwe niet zijn. Spre ker acht het 't beste een eigen gedragslijn af te bakenen, negatief zoo wel als positief, door ons te plaatsen op het standpunt, dat neergelegd is in de redevoeringen van den Rijkscommissaris V2n 29 Mei en 27 Juli j.l. op grond waarvan wij zelf den weg kunnen bepalen, welken wij wenschen te volgen, rekening houdend met de werkelijkheid. Neem ons, besloot spreker, zooals wij zijn. Met de fouten, die ook wij hebben, met de innerlijke kracht echter, welke in ons leeft, om ons aan deel bij te dragen aan de taak, die er op het oogenblik te verrichten valt. Weer Engelsche vliegtuigen Zwitserland. boven BERN, 28 Augustus (D.N.B.) De legerstaf deelt mede: In den nacht van 27 op 28 Augustus hebben eenige vreemde vliegtuigen boven het Zuidwestelijk deel van Zwitserland gevlogen. Zij vlogen kort na 11 uur 30 tusschen Le Brassus de Jura van het kan ton Vaud en Genève binnen, om even later na boven het meer van Genève gevlogen te hebben, Zwitserland te verlaten in de richting van Evian en het gebied van den Mont Blanc. Vijftig minpten na middernacht keerden de vlieg tuigen terug. In geheel Fransch Zwitserland werd luchtalarm gemaakt. Uit de vliegrichting kan af geleid worden, dat het weer Engelsche vliegtuigen waren. Bommen op woonwijken in Berlijn. Tien personen gedood. BERLIJë, 29 Aug. (D.N.B.) Vannacht is in Berlijn luchtalarm gemaakt, dat duurde van 24 minuten na middernacht tot 17 minuten na drie uur. Eenige Britsche vliegtuigen verschenen op korte afstanden boven het stadsgebied van Groot- Berlijn en wierpen op verscheidene plaatsen van de rijkshoofdstad brand- en brisantbommen op woonwijken en voorsteden. Militaire doelen wer den niet aangevallen. De aangerichte schade is on- beteekenend. Op verscheidene plaatsen in de bin nenstad ontstonden dakbranden, welke door den veiligheids- en hulpdienst snel gebluscht werden. Tien personen zijn gedood en 28 gewond. Niemand' van de gedoode of gewonde personen had tijdens het luchtalarm de schuilgelegenheid opgezocht. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 29 Augustus 1940 Deensche consignatievisch. Haring f21—f 17,50; Makreel f24—f23: Kleine schol f27—f 18; Schar f22; Bot f52,50—f39, alles per 50 K.G. Zoetwatervisch: Snoekbaars f 0,74f 0,68, Voorn f 0,20, Zeelt f 0,34, Snoek f 0,42 alles per K.G. PERSONALIA. Voor het examen voor het Mercuriusdiploma Ned. Handelscorrespondentie slaagde mej. A. v. d. Brink, te IJmuiden. NIEUWE DIENSTREGELING DER ALKMAAR PACKET. Met ingang van Maandag 2 September a.s. wordt door de directie der N.V. Mij. „Alkmaar Packet" een nieuwe dienstregeling voor haar salonboot naar Amsterdam ingevoerd. Er zal van genoemden datum af uitsluitend op werkdagen gevaren worden en wel van IJmuiden 9.45 en 15.45 uur, van Velsen 10 en 16 uur en van Amster dam 11.40 en 17.40 uur. De nieuwe secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken, ir. R. A. Verwey, ontving Woensdag in het tegenwoordige gebouw van het Departement aan den Raamweg te Den Haag de vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers in een conferentie over de arbeidsvoorwaarden der Nederlandsche werk krachten in Duitschland. Tijdens de conferentie. Op den achtergrond ir. Verwey. (Foto Pax Holland) SANTPOORT T eraar debestelling Zuster Grietje Berghuijs. Woensdagmiddag half twee had op de Algemee- ne Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem een aandoenlijke plechtigheid plaats. Daar werd namelijk ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mejuffrouw Grietje Berghuijs, onderwijzeres en Zuster van het Kindertehuis „De Lichthoeve" aan de Kweekerslaan te Santpoort. De belang stelling was uiteraard zeer groot, niet alleen van de zijde van dit tehuis, maar ook van hen, die aan het liefdewerk in deze Stichting een warm hart toedragen. Toen de kist met het stoffelijk overschot op de begraafplaats arriveerde, sloten de kinderen van de Lichthoeve zich aan den stoet aan. Aanwezig waren o.a. Zuster J. Th. Kuyck, Zus ter A. Verkerk, de heeren K. Rozendal en A. Stoelenga, resp. directrice, secretaresse, voorzitter van het bestuur en administrateur van de Stich ting. De kinderen en de Zusters wierpen allen witte asters en anjers op de kist, die daarmee geheel bedekt werd. De heer Stoelenga liet daarop de kinderen het lied „Als kaarsjes in den nacht" zingen. De heer Rozendal schetste, hoe plotseling allen op de Lichthoeve in rouw gedompeld waren door het heengaan van Zuster Berghuijs. „Het was plotseling, maar toch weten wij, dat voor ons allen eenmaal de tijd komt, die gezet is om te sterven en dat daarna het oordeel komt. Daarom zijn we blij, dat we het stoffelijk overschot van Zuster Berghuijs zoo rustig kunnen nastaren, om dat het oordeel voor haar gedragen wordt door Jezus. Zij was niet als degenen, die geen hoop hebben; zij verlaat de aarde met een glimlach op het gelaat en met blijdschap in de ziel; voor ons echter beteekent haar sterven een groot ver lies en een groote smart. Zij was van de oprich ting der Lichthoeve af een trouwe medewerkster; een hoofdzuster met groote liefde en toewijding voor haar werk. En dit ffeggen we niet omdat het zoo hoort aan een graf. maar omdat het de waar heid is. Neen, allen die haar kenden weten, dat de liefde uit haar hart stroomde voor het arme misdeelde kind en voor allen, die met haar sa menwerkten. Haar plaats hier zal dan ook voor langen tijd ledig zijn. Zij leidde de kinderen zoo voortreffelijk; zong en praatte met hen; nam deel in hun vreugde, maar wees ze ook op hen bevattelijke wijze op den ernst van het leven. Later zullen de kinderen dan ook wel beseffen, wat Zuster Berghuijs voor hen beteekend heeft. Wij achten het een geluk, dat we door de genade Gods geen afscheid voorgoed van haar behoeven te nemen; de Heer Jezus was haar hoop. Haau leven was op Hem afgestemd." Directrice Kuyck sprak namens de kinderen een gevoelvol afscheidswoord. „Op haar beschei den plaats was Zuster Greet een licht in hefl donker. Haar licht straalde in ons huis; de laat ste dagen waren voor ons als een nachtmerrie. Nog steeds kunnen wij het niet begrijpen, dat zij er niet meer zijn zal. Een van onze jongens zei me zoo innig bedroefd: „Verleden week Zaterdag speelde zij nog met ons in den tuin en nu wordt) ze zóó thuisgebracht!" Zooals die jongen sprak, waren ook onze gedachten. We zijn verslagen, maar treuren toch niet, omdat we weten dat zij bij God is. Daarom vergeten we onze droefheid voor de blijdschap, die zij heeft. Dag, Zusteo Greet, we zullen je zoo missen!" De kinderen zongen daarop het lied: „Op hefl Godslam rust mijn ziele". De heer Rozendal dankte tenslotte voor de be toonde belangstelling. Zeer onder den indruk verlieten allen deg

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1