IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN ailandsche troepen op ■Chineesch gebied? Vlas. De verduistering URGANG NO. 282 Qjliï' KW»1 ft** Lourens Coster, Maatschappij voor Gr. ,.w!ven A'9em Drukkerij N.V.. 95 Haat|ern' Telefoon 10724 Bureau Courant Kennemerlaan 42, IJmuiden, iro 310791. Alle Advertenties, voor dH blad- worden kosteloos n je Kennemer Courant. 5301, Postgi" Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 1 OCTOBER 1946 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maan3 f 0.521/2, per 3 maanden 1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels O.d'O, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. KNIKKERTIJt) ÏN SPAKENBURG. Het spél heeft de onverdeelde belang stelling van de jeugd in dit typisch visschersdorp. (Foto Pax Holland.) TOKIO, 30 September. Troepen, van Thai- si (Siam) zouden, naar de „Tsjoegai Sjogyo jmpo" uit Hongkong meldt, gisteren op niet ito aangeduide plaats 65 kilometer diep op gebied van Franscli Indo China zijn doorge ien. ixima der in en uit te voeren geldsoorten. regelingen voor niet-ingezetenen. ^RAVENHAGE, 30 September (A.N.P.) Het Eeninstituut maakt bekend: Geldsoorten en maxima voor den uitvoer van stniddelen en geldswaardige papieren door in- ittnen overeenkomstig artikel 1 van het devie- teluit IV in het reisverkeer naar: Duitschland. Binnenlandsche' betaalmiddelen en binnen ste geldswaardige papieren tot ten hoogste der voor iederen dag van het vermoedelijk :!ijf in Duitschland doch niet meer dan vijfhon- gulden in totaal; Ren'enbankscheine en Duitsch metaalgeld tot txgste een gezamenlijke waarde van tien ianark. 13. Ingevolge artikel 1 tweede lid van het devie- teluit IV zijn aan den uitvoer van Register- rkreischèques, welker verbruik van Duitsche ie geregeld is, geen maxima gesteld, jt België. eventueel binnenlandsche, betaalmidde- 01 Belgische, eventueel binnenlandsche gelds- riige papieren tot een waarde van ten hoogste Ijlden voor iederen dag van het vermoedelijk j&jf in België, doch niet meer dan driehonderd &in totaal; t Andere landen: «talmiddelen en geldswaardige papieren der te Ksen en te passeeren landen, eventueel binneri- &che betaalmiddelen en geldswaardige papieren, '«waarde van ten hoogste vijf en twintig gul- voor iederen dag van het vermoedelijk ver- buiten het bezette Nederlandsche gebied, doch jioeer dan vijfhonderd gulden in totaal, j-Maxima voor den invoer van binnenland- «betaalmiddelen en binnenlandsche geldswaar- m door niet-ingezetenen overeenkomstig frr5 van het Deviezenbesluit IV: gulden voor iederen dag van het vermoede- Osblijf binnenhet bezettë Nederlandsche ge- tj0°ch. niet meer dan vijfhonderd gulden in /"Voor den invoer, van buitenlandsche betaal- en buitenlandsche geldswaardige papieren Hgeen maxima, met dien verstande, dat in het Jrl!eer uit Duitschland slechts Rentenbank- -®o en Duitsch metaalgeld tot ten hoogste een ^onlijke waarde van tien Reichsmark mogen -Jto mgevoerd. fernvvoor uitbetalingen door de devie- v op binnenlandsche geldswaardige papie- SiMoir sa'andsche vorderingen middellijk of &a1h ^6n ^uns^;e van een binnen het bezette r?»!?1 gebied vertoevenden niet-ingezetene '^somstig artikel 6 van het Deviezenbesluit IV: feisnrtf -n voor iederen dag van het verblijf %alitf gel3iec'' met dien verstande dat zoodanige fel nier Sle geoorloofd is, wanneer de door %talta iZe*ene in&evoerde en sindsdien door kb?,9®Onbedoeld verkregen binnenland- feha-J? édelen gezamenlijk een bedrag van ;en v°or iederen dag van het verblijf bin- ette Nederlandsche gebied niet te boven ï^j^J^telmg kan telkenmale voor vijf dagen ^"geschieden. 1% Q^/deyiezeninstituut kan in bijzondere ge- tc<ler 1 Pen van gevallen in plaats van de tort®a.u 3 genoemde geldsoorten andere geld- aten zoomede de aldaar genoemde maxi- Duitsch legerbericht Verwoestingen aangericht in de havengebieden van Londen en Liverpool. Verscheidene Schotsche steden gebombardeerd. BERLIJN, 30 Sept. (D.N.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: ,.De vergeldingsaanvallen op Londen en op voor de oorlogvoering belangrijke doelen ir Engeland en Schotland zijn zonder onderbre king voortgezet. De voornaamste doelen van den aanval waren weer Londen en Liverpool. Zij werden door gesloten formaties en talrijke afzonderlijke vliegtuigen gebombardeerd, Zware verwoestingen en groote branden ver toonden de uitwerking op belangrijke doelen in de havengebieden der beide steden. Andere aan vallen golden verscheidene havens in Zuid-En- geland. Voorts bestookten gevechtsvliegtuigen des nachts de Schotsche steden Aberdeen, Edinburgh en Leith met bommen van zwaai' kaliber. In de Midlands werd een bijzonder be langrijke wapenfabriek in een duikvlucht aan gevallen. Een voltreffer van het zwaarste ka liber richtte in de fabriek groote vernielingen aan. Voor de Engelsche Oostkust gelukte het twee convooien uiteen te drijven. Bij nachtelijke vluchten van gisteren naar het gebied van het Duitscherijk drong de vijand met afzonderlijke vliegtuigen tot de mark Brandenburg door, zonder echter de rijks hoofdstad te gunnen bereiken. Op eenige plaat sen in het westen werden bommen geworpen. Er werd geen militaire schade aangericht. De aan gerichte materieele schade, aan objecten der bur gerbevolking is niet van beteekenis. Daarente gen werden onder de bevolking weer talrijke personen gewond. In de luchtgevechten van 29 September wer den 17 Britsche jagers en een gevechtsvlieg tuig neergeschoten. Vier Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De vermelde aanval op een wapenfabriek in de Midlands werd door een gevechtsvliegtuig onder bevel van den eersten luitenant Von Butlar uitgevoerd". (Te Standaardbuiten is een Vlas- school en te Zwartenberg een nieuwe vlasfabriek opgericht.) Als zoovele stervelingen Van ons menschelijke ras, Weet ik weinig van veel dingen En tot deze hoort het vlas. Ik weet dat men vlas kan spinnen, Door het woord vlasspinnerij. Daarvan krijgt men een soort linnen, Maar daar blijft mijn kennis bij. Neen, maar wacht nou nog es even, Vlas heeft lijnzaad als zijn zaad En 'k weet dat in 't vogelleven Ook een vlasvink nog bestaat. Daarmee echter is 't bekeken, Wat ik weet van 't vlasgeslacht, Ik word dus een leek der leken In de vlasserij geacht. Maar gelukkig zijn er menschen Die veel weten van die plant, Deze menschen hadden wenschen Voor de vlasteelt in ons land. Maar zij hadden daarenboven Veel vertrouwen en geduld, En terecht, want, lang verschoven Wordt nu toch hun wensch vervuld. Want de teerling is geworpen Er 's een vlasschool opgericht, En in 't ander van twee dorpen Is nog een fabriek gesticht. Wie daarop figuurlijk vlaste Is natuurlijk blij verrast, Dat nu door de vlasserskaste Letterlijk meer wordt gevlast. Zon onder 19.18 uur Zon op 7.42 Tusschen deze beide tijdstippen moet worden verduisterd. NEDERLAND WERKT AAN ZIJN WEDEROPBOUWTusschen Ede en Waals- bergen worden namens de commissie tot wederopbouw der boerderijen in het gevechtsgebied, noodstallen vervaardigd, waarvool* hout wordt gebruikt, dat afkomstig is van de loopgraven en stellingen. (Foto Pax Holland.) Vleesch en brood in restaurants Uitsluitend nieuwe bonnen zijn geldig In een Maandag te 's-Gravenhage gehouden persconferentie heeft de directeur van het Cen traal Distributiekantoor een uiteenzetting gegeven van de maatregelen, die zijn afgekondigd ten aan zien van de regeling voor het hotel- en restaurant bedrijf, alsmede voor de z.g. broodjeswinkels. In het vervolg zoo zeide hij zal het noodig zijn, dat men zijn bonnen voor brood en vleesch naar een hotel, restaurant of broodjeswinkel meeneemt. Tot nu toe ontvingen deze zaken 50 pet. van de hoe veelheid, die zij in dezelfde periode van het vorige jaar kregen. Daar komt nu verandering in. Er is een systeem van z.g. „wisselbons" ontworpen. Het is tweeledig. Voor brood zijn er wisselbons, die ieder recht geven op 50 gram en voor vleesch ont vangt men wisselbons, die ieder recht geven op 25 gram. Deze wisselbons zijn in het gewone handels verkeer niet geldig. Voorts zijn in hotels, restau rants en broodjes winkels uitsluitend nieuwe bannen geldig. Dus niet 'die van een vorige week. Deze maatregel houdt verband met de bevoorrading der hotels, restaurants en broodjeswinkels, die hun voorraden uiteraard ook slechts op bonnen kunnen krijgen. De z.g. „Weermachtsbonnen", bonnen, die vanwege en voor de Duitsche weermacht worden uitgegeven zijn eveneens niet geldig in het gewone verkeer. De hotelhouders, restaurateurs en exploi tanten van broodjeswinkels moeten deze bonnen op de distributiekantoren inwisselen voor Neder- landsdhe bonnen. Hetzelfde geldt ten aanzien vain de bonnen, die Duitsche reizigers in Nederland sche hotels en restaurants overhandigen, de z.g. „Gaststappemarken". Voor de maand October is een speciale regeling getroffen, waardoor het mogelijk is dat hotels, restaurants en broodjes wink els in de gelegenheid zija voldoenden vootraad aan broot en vleesch te hebben, zoonat zij niet in moeilijkheden komen. Sui ker, thee, botef, rijst en dergelijke artikelen zijn voor den consument in hotels en restaurants vrij. Zooals tot nü toe ook voor brood en vleesch gold, ontvangen de hotelhouders en restaurateurs van al deze artikelen 50 pet. van de hoeveelheid, die zij in dezelfde periode van het vorige jaar ontvingen. fe'fejöh! Af^dmaking treedt tegelijk met het - 1Ult IV in werking. BROOD Bon 8 v. 30 Sept. t.m. 6 Oct. 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. Bon 7 geldig t.m. 1 Oct. Bon 8 t.m. 8 Oct. KOFFIE EN THEE Bon 114 Algem. Distributie bonboekje van 28 Sept. t/m 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 109 Algem.Distributie- boekje. Van 28 Sept.-25 Oct. 1 K.G. Suiker. MEELWAREN BON 71 Algem. Distributie boekje. Tot 4 Oct. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 02 vleesch van de Vleeschkaart. Van 30 Sept. t.m. 6 Oct. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. BON 02 „worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- waren. ZEEF BON 104 Tot 18 Oct. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERIEEF BON 116 Tot 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. GRUTTERSWAREN BON 41 Algem. Distributie boekje. Tot 4 Oct. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BON 54 Algem. Distributie boekje. Tot 4 Oct. 250 gr. havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. Van 9 Sept.-l Nov. 100 gr. maizena of griesmeel of pudding poeder. BON 15 Algem. Distributie boekje. Van 9 Sept.-l Nov. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN BON 05 tot 12 Boterkaart Tot 18 Oct. 1/2 pond boter. BON 05-06-07 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond marga rine of boter. BON 08 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. BON 09-10-11-12 Vetkaart i/2 pond boter met reduc tie van 10 Cent p. 1/2 pond. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken). Tot 3 Nov. 2 Ltr. HONDENBROOD BON 5 Tot 2 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hon denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 5 Tot 1 Oct. 1 1/2 K.G Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Duitsche aanvallen op Londen en Zuid-Engeland Bommen van het zwaarste kaliber op de beoogde doelen BERLIJN, 1 October. (D.N.B.) In den loop van Maandag hebben Duitsche gevechts formaties systematisch de aanvallen op Lon den en op voor den oorlog belangrijke doelen in het zuiden van Engeland voortgezet. Alle gevechtshandelingen verliepen met veel succes voor de Duitsche wapens. Alle opgegeven doe len wenden bereikt en met bommen van zwaar kaliber en van het zwaarste kaliber bestookt. In den loop van den dag ontwikkelden zich talrijke luchtgevechten, die eveneens de su perioriteit van de Duitsche jagers ondubbel zinnig bevestigden. De gevechtshandelingen duurden voort tot in de avonduren van den 30en September. De aanvallen op Londen waren voornamelijk gericht tegen de „dock"-installaties ten zuiden van de Theems. In het verloop van de luchtge vechten werden, naar tot dusverre bekend is, 38 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 14 eigen vliegtuigen worden vermist. Gisterochtend kreeg een voor gewapende verken ning gestart Duitsch vliegtuig van het type DO 17 voor de monding van de Theems een Britsch koop vaardijschip van 4000 br. t. in het oog. Nadat het op groote hoogte in de nabijheid was gekomen, maak te het een duikvlucht en wierp verscheidene bom men naar het schip. Een der projectielen raakte midscheeps, de andere kwamen dicht bij de wan den van het schip neer. Een sterke ontwikkeling van witte en zwarte rookwolken toonde, dat de voltreffer de ketelinstallatie had vernield. Het sdhip werd zoo zwaar beschadigd, dat het zonk. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 30 September op 1 October vluchten gemaakt naar Noord- en West-Duitschland. Een deel hunner kwam reeds in het westen voor een versperring van nachtjagers. Na een kort gevecht werden twee Hampton-Hereford en een Vickers-Wellington bom menwerper neergeschoten. Uit een brandend neer stortend vliegtuig sprongen twee inzittenden met valschermen. Zij werden gevangen genomen. Het waren Nieuw-Zeelanders, die-eerst sedert 4 weken dienst deden en hun eerste vlucht naar vijandelijk gebied maakten. Zij verklaarden dat hun toestellen alleen brandplaatjes en lichtkogels aan boord had den. Eenige bommenwerpers drongen door tot Ber lijn en vlogen op groote hoogte boven de rijks hoofdstad. Het luchtafweergeschut opende spoedig een systematisch vuur, zoodat de vijand verhin derd werd gerichte bommen uit te werpen. STORM OVER ITALIË. Schade aan beroemde basiliek. SOLDATEN IN HET CANAL GRANDE GEBLAZEN. Het D. N. B. meldt uit Milaan: Te Triest heeft een ijskoude etorm, die vergezeld ging van regen en een sterke temperatuurdaling, aanzienlijke scha de aangericht. Zoo werd o.a. het dak beschadigd van de beroemde basiliek van San Gïusto, waaraan herstellingswerkzaamheden verricht worden, In het Canal Grande werden twee soldaten door de kracht van den storm in het water geblazen. Een van hen verdronk. Bij een door den storm veroorzaakte botsing tusschen een tramwagen en een taxi wer den drie personen gekwetst. Ook te Venetië heeft de storm aanzienlijke schade 'aan gebouwen veroorzaakt. Verscheidene booten in de Laqune kapseisden, doch alle opvarenden konden gered worden. In de Karnische Alpen is sneeuw gevallen. 38 jaar in dienst is geweest. Na eerst in Amsterdam werkzaam te zijn ge weest, kwam de heer Fournier 1 September 1919 naar IJmuiden, waar voordien het Stoomwezen nog geen vasten ambtenaar had. De ontwikke ling van visscherij en industrie vroeg echter naar meer toezicht, in verband waarmee de heer Fourhier naar IJmuiden werd overge plaatst. De heer Fournier heeft zich door zijn optre den zeer gezien gemaakt. Van reederszijde i3" de wensch te kennen gegeven, officieel afscheid van den heer Fourhier te nemen. Dit afscheid zal a.s. Woensdag ten kantore van de Reeders- vereeniging geschieden. Voorts zijn ook in de kringen der groot-industrie stemmen opgegaan, om den heer Fournier niet „zoo maar" te laten vertrekken. Zijn opvolger. De heer Fournier, die voorloopig nog in IJmuiden blijft wonen, hetgeen velen ongetwij feld zal verheugen, wordt opgevolgd door den heer S. Jansma, die in IJmuiden geen onbe kende meer is, want hij heeft steeds wanneer dit (door vacantie enz.) noodig was, den heer Fournier vervangen. De heer Jansma is reeds 26 jaar in dienst van het Stoomwezen, zoodat de heer Fournier een opvolger krijgt, die evenals hij in het vak doorkneed is. De heer Jansma is steeds in Amsterdam werkzaam geweest. De vischoinzet in September viel mee. Bijna ƒ55.000 meer dan in Augustus. De omzet in den Rijksvischafslag gedurende de maand September j.L bedroeg f -164466, tegen f 231249 in dezelfde maand van het vorige jaar. De omzet was weliswaar bijna f 67000 lager dan verleden jaar, maar onder de huidige omstandig heden is dit niet verrassend. Wel verrassend is het, dat de omzet, vergeleken bij de maand Augustus van 1940 bijna f 55000 hooger was. Er worden dus nog steeds zaken gedaan in het visscherijbedrijf, maar dit zaken-doen beperkt zich geheel tot het binnenland: Groote hoeveelheden worden er ook met verhandeld; dat het omzetcijfer betrekkelijk hoog te noemen is, vindt zijn oorzaak in de hooge visch- prijzen. De omzet in de eerste 9 maanden van 1940 be droeg f 2616615 tegen f 4747943 in hetzelfde tijd vak van 1939. IJMUIDEN De heer W. F. Fournier verlaat het Stoomwezen. Wordt opgevolgd door den heer S. Jansma. Naar wij veriemen heeft de heer W. F. Four nier, technisch ambtenaar bij het stoomwezen alhier, met ingang van heden den dienst met pensioen verlaten. In den heer Fournier verliest het stoomwezen een plichtsgetrouw ambtenaar, die gedurende BEVERWIJK Op 6 October de klok één uur terug. De burgemeester van Beverwijk maakt bekend, dat de vervroeging van den thans in Nederland gel denden Duitschen tijd piet één uur zal eindigen op 6 October a.s. des voormiddags 3 uur. Op dat tijd stip zullen mitsdien de klokken één uur moeten worden teruggezet. Benoeming van een onderwijzer aan de Julianascliool. Voordracht voor de benoeming van een onder wijzer aan de openbare lagere Julianaschool, opge maakt in overleg met den Heer Inspecteur van het Lager Onderwijs te Alkmaar na ingewonnen bericht van hef hoofd der school wegens voorziening in de vacature, ontstaan door de overplaatsing van den heer K. Middelbeek naar de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. 1. B. Verolme, intern gouverneur op het Christe lijk Lyceum te Zeist. 2. G. S. Jelïema, volontair te Heemstede. 3. J. A. H. de Klerk, tijdelijk onderwijzer te Hil- legersberg. De gaslevering van de Hoogovens. Blijkens artikel 13 der overeenkomst d.d. 26 Juni 1926 tusschen de gemeente en de N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken betref fende de gaslevering eindigt die overeenkomst op 31 December 1941, doch wordt onder dezelfde voor waarden met vijf jaren verlengd, indien de ge meente voor 31 December a.s, den wensch daartoe te kennen geeft. Daar B. en W. voorshands aan de huidige regeling der gasvoorziening de voorkeur geven en de over eenkomst naar de meening van het college geen wij ziging behoeft, stellen B. en W. den raad in over eenstemming met het advies van de betrokken com missie, voor van het optierecht gebruik te maken. Clandestien geslachte varkens. Bij een bewoner van de Gildelaan trof de po litie twee varkens aan, die op clandestiene wijze geslacht waren.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1