ÏJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen pe Rede van clen Rijkscommissaris. De verduistering Verduisteringsoplichting. Nieuwe bepalingen voor textieldistributie. Zomertijd in Duitschland voorloopig gehandhaafc Begrooting voor 1941 met de grootste moeite sluitend gemaakt. jaargang No. 283 lours"5 Coster, Maatschappij voor W'"ui9>»en en A'gem D'ül:kerii NV" Gl' m Haarlem, Telefoon 10724. Bureau i/jai Ccu' )|0&1 ti d«r c*m Postgiro 310791. Alle Advertenties, fooflW"1' dit blad, worden kosteloos k"1 e Kennemer Courant. Directies P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 2 OCTOBER 1940 Abonnementen per week /0.12J4, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal, losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.40, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Belangrijke passages. En een nadere toelichting inzake de besprekingen te Berlijn. hrj Studio in Den Haag heeft de Neder- Kuituurkring een bijeenkomst gehouden, 0-ir Ap hoogste Duitsche civiele bezettings- cjriteifen, de hoogste Duitsche de Rijkscommissaris en de commissa- l aanwezig waren. Een rede van den rutty van den Kring, prof. ar. C A S Snijder, dit gezelschap van ruim driehonderd, waar- tf"1rj uit de kringen van kunst en wetenschap riP ners door Rijkscommissaris dr. Seyss- |fi beantwoord. Terugkomend op deze rede- P Waarvan wij in een vorig nummer een g verslas hebben gegeven, herinneren wij er Tide Rijkscommissaris opnieuw belangrijke ver in heeft afgelegd ten aanzien van de positie v Herland Zijn standpunt kwam o.a. tot uiting verzekering dat het Duitsche volle ten aanzien l Nederlandsche tot kameraadschap bereid r roerde opnieuw de quaestie der Nederland- fafhankelijkheid in een onder Duitsche lei- Zand Europa aan door te verklaren: „Zonder bij deze gelegenheid met politiek te willen «houden zoo dient u toch te weten, dat onder omstandigheden de gansche uitgestrektheid van Skomstig gebied, waarover de invloed van het rr rijk°en het nieuwe Europa zich uitstrekt, beschikking zal staan en wel ter beschik- mkui vrije Nederlanders, onze kameraden. Het dus niet om vrijheid, zelfstandigheid en onaf- atwoord op de rede van prof. Snijder zeide jt u verzocht mij, u of wel het Nederland- i roik'tijd te laten. Wij haasten u niet. Want de Ten vallen hier niet voor ons. Onze beslis- r -die bevechten wij in de overige wereld, ïist voor deze beslissing is het van het aller- te belang, dat het Duitsche volk het Neder- Lje ais zijn kameraad beschouwt. De richting den weg moet bij het begin van den marsch -da gekozen. De bouw van den weg kan dan fierste zorgvuldigheid en overleg geschieden." te Rijkscommissaris heeft in zijn rede ook gespro- ran de Nederlandsche mannen, die voor het i-iandsche volk een weg aan de zijde van het volk zoeken en hen vrijgepleit van „ieder Tjl'van heulen met den tegenstander of zelfs c T" daarbij verklaard dat juist die Neder- a; fes bij de opperste leiding van het Rijk heel ken waardige vertegenwoordigers van de Ne- if- pdsche zaak en de Nederlandsche vrijheid a, over welk laatste punt door het Rijk nooit se'twijfel was gelaten. a bevoegde zijde vernamen wij thans nog ter oe laatste zin, waarin iets programmatisch ligt, dat vooraanstaande mannen juist van die sging metterdaad de mannen zijn geweest, die ader sterk zich voor het behoud der vrijheid Nederland hebben ingespannen. En in deze Tie werd de mededeeling geplaatst die wij en reeds publiceerden: „Naar wij vernemen de Führer de vorige week den Rijksc.ommis- fcvoor het bezette Nederlandsche gebied Seyss- sart in wiens gezelschap de commissaris-gene- 1 Schmidt alsmede de heeren Mussert, van iierken en Rost van Tonningen zich bevonden, je nieuwe Rijkskanselarij te Berlijn voor een ;>Qurig onderhoud ontvangen", torts vernamen wij van dezelfde bevoegde Is; „dat mededeelingen over den inhoud van dit jrek niet gedaan konden worden maar dat in- ;sden werkelijken inhoud der besprekingen de beommissaris een en ander onder de opmerk- dï ïieid heeft gebracht toen hij zeide: „Ik kan u steen dat juist die Nederlandsche mannen, die j boosaardig of onnadenkend verraders noemde, ie opperste leiding van het Rijk heel goede en niige vertegenwoordigers van de Nederlandsche k en Nederlandsche vrijheid waren". Hieraan pi toegevoegd, dat zij met dit pleit bij de leiding s bet Rijk de meest volkomen instemming ge ek hebben en dat men ook deze gedachten nog 5p overwegingen moge opnemen: dat in het be- g der Nederlandsche zaak juist diegenen in r:;n iets bereiken kunnen, die toentertijd een es hebben aangegeven die niet in Westelijke, fin Oostelijke richting ging. „Slechts zoodanige men zijn in staat iets te bereiken, die reeds Sertijd voor een engere vriendschap en een pere samenwerking met Duitschland zijn op- ben en niet zulke menschen, die altijd naar aken Parijs hebben gekeken en voor de Ooste- nabuur slechts afkeer, kritiek en minachting -k over gehad". tai onder 19.16 uur ta op7.43 Tuischen deze beide tijdstippen •oei worden verduisterd De Omzetbelasting in hotels. En de grootte van de portie vleesch. WtAVENHAGE, 1 October. .(A.N.P.) ba de verhooging van de omzetbelasting is in- Kaaa, blijkt onder de hotel- en de restaurant- eenige verwarring te zijn ontstaan in wijze waarop zij de omzetbelasting op het Wek moeten verhalen. "«name meenen sommige restaurateurs ge- ligd te zijn een toeslag vam 4 pet. ook te •nopprijzen van drank (koffie, thee, enz.) ™ke als losse vertering, d.w.z. buiten menu- 'oand worden genuttigd. Horecaf meldt ons, zulks oiet toelaatbaar is. Met deze wijze .handelen zou men het gevaar loopen in b'bgte k°men met het verbod tot Pr'Jsver" ''®1 is thans van hooger hand toegestaan ^wopsprijs vain gedistilleerd met één te verhoogen. w. er onder het publiek verwar- gffwrt de portie vleesch, waarop het Schi Z'^n v^eeschbonnen in een restaurant MAt Het publiek ,ieeft recht op 't volle T, ,aan yleesch (rauw gewogen), dat ver- ter af if-0p bonnen, waarvan de restaura- BW verzoekt. Daarom is de restau- ^"Plicht op de kaart bij elk gerecht, Wn/™ wor^1 verwerkt te vermelden. gram vleesch het bevat. (brfl^-men een restaurant vleeschwa- ..)es met ham, worst enz.), dan kan ï-sdXw? bonnen aldaar dezelfde hoeveel- 'sriJ2en als bij zijn slager. (In ons land is een geval van oplich ting met verduisteringslampen aan het licht gebracht.) In deze dagen heeft een man Iets onbezonnen nieuws verzonnen, Hij is, als u me volgen kan, Verduistring in 't kwadraat begonnen. Dat leek blijkbaar een prachtig ding Voor een met duistere practijken Vertrouwd, want als verduistering Moest dit toch wel volkomen lijken. Verduistring in verduistering, Dat moest wel in het duister blijven, Maar dat dit ook zoo licht niet ging, Voelt hij nu duchtig aan den lijve. Het dubbel werk der duisternis Was nog maar nauwlijks ondernomen, Of 't liep, naar zijn gezichtspunt, mis, Want het is aan het licht gekomen. Wiskunstig zeker was aldus Zijn lot bij voorbaat al geteekend, Een min in het kwadraat is plus, En daarin had hij zich verrekend. De man zag zelf niet waar hij ging Dat feit moet hij nu duur bekoopen, Hij is in zijn verduistering Tegen zijn eigen lamp geloopen. In het textielvakblad „De Manufactu- rier" zijn nieuwe voorschriften van het Rijksbureau voor de Distributie van Tex tielproducten door den Handel opgenomen. Vooral van belang is de bepaling, dat tapij ten, karpetten en afgepaste kleeden voortaan niet meer vrij mogen gekocht worden, maar alleen op speciale vergunnning. De punten- waardeering van heerenpyjama's is aanmer kelijk verlaagd. Gezinnen met inkomens van f 3000 en zonder toeslagkaarten kunnen evenals a.s. moeders voortaan op speciale vergunning maximaal 1 K.G. wollen breigarens voor het breien van kinderkleertjes verkrijgen. ORGELBESPELING Programma der Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 3 October a.s. des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. 1. O Lamm Gottes, unschuldig. J. Pachelbel. 2. Preludium, Fuga und Ciaccona, J. Pachelbel. 3. Passacaglia, J. S. Bach. 4. a. O Welt, ich muss-dich lassen. b. Es ist ein' Ros' entsprungen, Joh. Brahms. 5. Sonate I, F. Mendelssohn Bartholdy. Allegro moderato e serioso Adagio Andante Récit. Allegro assai vivace. Diefstallen uit geëvacueerd Wageningen berecht. Zware straffen geëischt. Voor de Arnhemsche rechtbank hebben vijf inwoners van Ede terecht gestaan wegens dief stal en heling van een groot aantal rijwie len. De 27-jarige glasblazer W. v. M. uit Ede stond het eerst terecht. Hij bleek een groot aantal rijwielen te hebben gestolen, welke hij aan verschillende medeverdachten had verkocht. De diefstallen waren te Wageningen tijdens de oorlogsdagen gepleegd, toen deze plaats geëva cueerd was.. Tijdens de behandeling merkte de president op, dat tijdens den oorlog te Wageningen ont zettend is gestolen. Uit één zaak werden niet minder dan 140 nieuwe rijwielen ontvreemd. Tegen v. M. werd een jaar en zes maanden ge vangenisstraf geëischt. Voorts werden de volgende straffen geëischt: tegen den 41-jarigen autoslooper E. v. G., die zeven gestolen rijwielen had opgekocht, acht maanden gevangenisstraf; tegen den 36-jarige smid H. J., die 5 fietsen had gekocht 6 maan den; tegen den 27-jarigen arbeider P. H., die zelf te Wageningen een rijwiel had gestolen 1 jaar gevangenisstraf en tegen den 28-jarigen houtzager P. H., die een fiets had geheeld, 2 maanden gevangenisstraf, alles met aftrek der preventieve hechtenis. Sterke Duitsche vliegtuigformatie j boven Engeland in den aanval Britsche luchtmacht poogde opnieuw Berlijn te bereiken Het D.N.B. meldt: In den loop van den dag hebben gisteren opnieuw sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen de Engelsche Kanaalkust gepasseerd, nadat reeds sedert den vroegen ochtend verkenningsvluchten boven Londen waren ondernomen. De bommenwerpers wer den door talrijke jagers vergezeld. Onophoude lijk werden aanvallen gedaan. Het grootste deel der toestellen zette koers naar Londen. Verschillende kleinere groepen werden in andere richting vliegend waargenomen. Het aantal Engelsche vliegtuigen, dat Dinsdag bij luchtgevechten boven Engelsch gebied werd nergeschoten, was tegen den avond gestegen tot 16. Een Duitsche machine wordt ver mist. In den nacht van 1 op 2 October hebbben wederom Britsche vliegtuigen getracht een aanval op Berlijn te ondernemen. Zij werden echter voor het grootste deel bij het bereiken van de versperringsgrens gedwongen rechts omkeert te maken. Slechts enkele machines slaagden er in te vliegen over eenige buiten wijken der rijkshoofdstad, zonder dat, voor zoover tot dusver werd vastgesteld, groote schade werd aangericht. ZIEKENHUIZEN GETROFFEN. Uit Brussel verneemt het D.N.B.: Britsche vliegers hebben aan de Kanaalkust een groot ziekenhuis, dat .gedeeltelijk als Duitsch lazaret ingericht is, met brisantbommen aangevallen. Het Duitsche lazaret werd door een reeks scherfbommmen getroffen, ofschoon in den tuin en op de daken het Roode Kruis in reusachtige afmetingen duidelijk zichtbaar was. Bij deze gelegenheid kon ook het werpen van een kettingbom op het lazaret waargenomen wor den. De kap en de plafonds werden tot de tweede ver dieping verbrijzeld en het bovenste gedeelte van het gebouw werd door de kracht van de ontploffing en den luchtdruk van het dak ontdaan en uiteengereten. De schade als ge volg van scherven is enorm. De volgende bom viel op slechts twintig meter afstand tusschen een barak met veel oude vrouwen en de gestichtswasscherïj daarnaast. De scherven van alle bommen richtten aan de omliggende ge bouwen schade aan. In de geheele wijk van de getroffen ziekenhuisafdeeling is geen ruit hel geble ven. Een D.N.B.-bericht uit Hannover meldt: In den nacht van Zondag op Maandag vlogen even over een uur Britsche vliegers, komende uit het Zuiden, over Hannover. Zij wierpen verscheidene brisant- en brandbommen langs de Leine. Twee bommen troffen het groote ziekenhuis Siloah, dat op grooten afstand herkend kan worden door een groot rood kruis. Een bom viel op de binnenplaats zonder schade aan te richten, de tweede drong binnen in de lichtschacht van het groote gebouwencomplex, doch kon dank zij krachtdadig ingrijpen van de luchtbescherming van het huis terstond onscha delijk worden gemaakt. Erger zag het er uit in de omgeving van het ziekenhuis waar in een na burige straat drie huizen verwoest werden. Ver scheidene personen werden min of meer gewond. Een bom viel op een- reeks tuinen, waar een klein optrekje in vlammmen opging. Over het ge heel bleek ook hier weer het ware doel der Engel- schen: arbeiders woningen, tuinkoloniën, zieken huizen te treffen. BERLIJN, 1 October (D.N.B.) De zo mertijd heeft zoo goed voldaan, dat hij tot nadere aankondiging gehandhaafd blijft. De desbetreffende verordening van den minis terraad voor de rijksverdediging zal in de komende dagen in het staatsblad gepubli ceerd worden. (Hoewel omtrent het behoud van den zomer tijd hier te lande niets bekend is, mag men aannemen, dat de in bovenstaand bericht vermelde regeling ook zal gelden voor de door Duitschland bezette gebieden, dus ook voor Nederland, zoodat het waarschijn lijk is, dat wij den zomertijd behouden. Eenige positieve mededeeling daaromtrent is echter nog niet te verstrekken. (Red. A.N.P.) Volgens de „Deutsche Zeitung" evenwel geldt de regeliilg ook voor Nederland. BROOD Bon 8 v. 30 Sept. t.m. 6 Oct. 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. Bon 7 geldig t.m. 1 Oct. Bon 8 t.m. 8 Oct. KOFFIE EN THEE Bon 114 Algem. Distributie bonboekje van 28 Sept. t/m 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 109 Algem.Distrïbutie- boekje Van 28 Sept.-25 Oct l K.G Suiker MEEIWASEN BON 71 Algem. Distributie- boekje. Tot 4 Oct. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of b oékweitmeël of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 02 vleesch van de Vleeschkaart. Van 30 Sept. t.m. 6 Oct. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. 80N 02 „worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- waren. ZEEP BON 104 Tot 18 Oct. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr vloeibare zeep. SCHEERZEEP BON 116 Tot 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. GRUTTERSWAREN BON 41 Algem Distributie boekje Tot 4 Oct. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BON 54 Algem Distribxitie- boekje Tot 4 Oct. 250 gr. havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem Distributie boekje. Van 9 Sept.-l Nov. 100 gr. maizena of griesmeel of pudding poeder. BON 15 Algem. Distributie boekje. Van 9 Sept.-l Nov. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN BON 05 tot 12 Boterkaart Tot 18 Oct. 1/2 pond boter. BON 05-06-07 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond marga rine of boter. BON 08 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. BON 09-10-11-12 Vetkaart 1/2 pond boter met reduc tie van 10 Cent p. 1/2 pond. PETROLEUM ZEGEt PERIODE 6 (alleen uoor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Tot 3 Nov. 2 Ltr. HONDENBROOD BON 5 Tot 1 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr 6: 3 K.G Hon denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 5 Tot 2 Oct. I 1/2 K.G Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten Een „schaapachtige" distributie-puzzle. Wol op de bon en vleesch zonder bon. Schapen zijn altijd bijzondere dieren geweest. (Foto Pax Holland.) VELSEN. Openbare veiligheid eischt meer dan drie ton, evenals de ondersteuning aan werkloozen. Opbrengst der belastingen geraamd op f 805.000 VELSEN Woensdag. In een aan de zoo juist verschenen memorie van toelichting bij de begroetingen 1941 voorafgaande nota wijzen Burgemeester en Wethouders er op, dat de begrootingen van de laatste jaren geen roos kleurig beeld van <den financieelen toestand ver mochten te geven. „Tot het maximum opgevoerde belastingen en vaak tot bijna onverantwoordelijke bedragen teruggebrachte uitgaven konden niet ver minderen, dat de gemeente telkens genoodzaakt was, naast de gewone bijdragen uit het werkloos- heidssubsidiefonds (de objectieve bijdrage), de extra- en belast imgbijdrage (subjective bijidragen) tot bijna het maximum te ramen", aldus het col lege. Toekenning van die bijdragen, meermalen na ingrijpende vermindering van het gevraagde be drag, beteekemt echter geen duurzaam genot, zoo vervolgt de nota. De regeering zag zich namelijk, teneinde aan de uitgaven voor werkloosheidsbe strijding het hoofd te kunnen bieden, genoodzaakt om voor het eerst in 1937 de subjectieve bijdragen voor een belangrijk gedeelte in den vorm van ren teloos voorschot te verstrekken. Bovendien wer den in de subjectieve bijdrage niet opgenomem de tekorten van vroegere dienstjaren. Ook de aflos singen van geldleeningen, aangegaan tot dekking van zulke tekorten, kwamen niet voor opname in aanmerking. Tekorten en aflossingen werden naar den kapitaaldienst overgeheveld en bleven van de finitieve dekking verstoken. OVERZICHT DER TEKORTEN. Een overzicht dier tekorten en voorschotten is hieronder opgenomen. Op te merken valt hierbij, dat over 1938 het bedrag van het voorschot gelijk was aan het bedrag der extra-bijdrage en dat voor 1939 hetzelfde wordt verwacht. Bij de aanbieding der gemeenterekening over dat jaar werd reeds medegedeeld, dat zekerheid hieromtrent niet be staat. OVERZICHT DER TEKORTEN. 1937 f 105.588,39 f 80.057 f 185.675,39 1939 73.751.65 128.625 202.376.76 1939 56.795,31 124.591 181.386.31 Wat nu verder deze begrooting betreft, merken B. en W. op, dat het de grootste moeite heeft ge kost, haar sluitend te krijgen. Voorop stond daar bij voor B. en W. het principe, om zoo eenigszins mogelijk, het onderbrengen der gemeente in de categorie der gemeenten, die voor rijksonderstand in de kosten der gemeentehuishouding in aanmer king komen, te ontgaan. B. en W. hebben dit hun plicht geacht, niet alleen met het oog op het belang der gemeente, maar anderzijds ook op grond vam de overweging, dat het ramen van een post voor rijksonderstand een verzwaard beroep beteekent op de hulp van het rijk, dat onder de huidige om standigheden toch al moeite genoeg zal hebben om tot een draaglijken begrootingsopzet te geraken. Belangrijke voorstellen zijn in deze begrooting niet opgenomen. Aan het voornemen, om in 1941 te beginnen met het ramen van een gedeelte der tekorten van de woningbouwverenigingen, die door gemeente moe ten worden gedekt, kon geen uitvoering worden, gegeven. Enkele bevorderingen en vaste aanstellingen zijn bij de betrekkelijke posten nader aangegeven, zoo ook de aanschaffing van een nieuwe vrachtauto voor het bedrijf Reinigings- en Ontsmettingsdienst, terwijl de nieuwe kinderbijslagregeling, vastgesteld bij raadsbesluit van 16 April 1940, in de begrootin gen .is verwerkt. Niet ontkend kan worden, aldus besluit het col lege, dat deze begrooting getuigenis aflegt van een gevoeligen terugslag van den tegenwoordigen tijd, maar ook op deze plaats past een „ende desespe- reert niet". Ons aller verwachting van een gunsti- gen keer der omstandigheden doet vooral voor onze gemeente, met haar gunstige ligging en benijdens waardige economische structuur, alsmede voor haar nijvere bevolking, hoopvol uitziem naar een nieuwe toekomst. EINDCIJFER. Het eindcijfer der begrooting is f 4.719.996,71 voor wat den gewonen en f 2.040.099,81 voor wat den kapitaal-dienst betreft. Een post van f 9793.25 voor onvoorziene uitgaven maakt de begrooting voor den gewonen dienst sluitend. Op de verschillende hoofdstukken komen wij morgen nader terug. Zij tenslotte vermeld dat hoofdstuk III, Oper.bare Veiligheid een nadeelig slot van f 305.184.64 oplevert, dat hoofdstuk XII Belastingen een batig slot van f 805.841.59 en hoofdstuk IX 2 Ondersteuning aan werkloozen een nadeelig slot van f 312.478.33 aanwijst. f 236.135.35 f 333.303 f 569.438,35 De uitkomst van de diensten 1938 en 1939 was echter zoodanig dat blijft het bedrag, dat over 1939 als voorschot wordt verstrekt, tot f 124591. beperkt bovengenoemd bedrag ad f 569.438,35 een belangrijke vermindering (plm. f 200.000) zal ondergaan. Toch kon op dezen weg niet worden voortgegaan, aldus B. en W. Ook de regeering huldigde die mee ning en voor het jaar 1940 werd een gunstiger re geling vastgesteld. Bij de wet van 30 December 1939 409, dus na het vaststellen der begrooting voor 1939 door den raad, werd de wet van 4 Maart 1935 76, waar bij het Werkloosheidssubsidiefonds werd ingesteld, en die reeds vroeger verandering onderging door ide wet van 11 September 1936 402 opnieuw ge wijzigd en wel zoodanig, dat haar geldigheidsduur werd verlengd tot 1 Januari 1941. Deze laatste wij ziging bepaalde zich gelukkig niet tot verlenging van den geldigheidsduur. De bijzondere (subjec tieve) bedragen, over 1937 t.m. 1939 voor een be langrijk gedeelte in den vorm van rentelooze voor schotten verleend, worden over 1940 weder volle dig, onder andere benaming en ten laste van de be grooting van Binnenlamdsche Zaken a fonds perdu verstrekt. De nota zet dan verder de verhouding tot het Rijk uiteen en er wordt op gewezen, dat er om standigheden waren, die aanleiding gaven, de hoop te koesteren, dat eerlang de financieele zelfstandigheid der gemeente werkelijkheid zou worden. De ontwikkeling der gebeurtenissen verijdelde het in vervulling gaam van die hoop. Niet bekend is, of aan bovengenoemd voorne men der regeerimg verder uitvoering zal worden gegeven, ook niet, of een regeling voor 1941 zal worden getroffen en nog minder, hoe deze regejing er zal uitzien. Voor het samenstellen dezer begrooting moest dan ook worden uitgegaan van de veronderstelling, dat voor 1941 dezelfde regeling als voor 1940 zal gelden. BEVERWIJK De uitvoering van „Nieuw Leven" op Zondag. De Geheelonthouders Tooneelvereeniging Nieuw Leven heeft in verband met de verduistering en het uitgaansverbod, besloten om haar eerste uitvoering op een Zondagmiddag te houden. De uitvoering is vastgesteld op Zondag 27 October in de concertzaal van het Kennemer Theater en begint om 1.30 uur. Opgevoerd wordt „Moeder", tooneelspel in drie be drijven van Cor Hermus. Daar het van „Nieuw Leven" ook de gewoonte was om de leden na een uitvoering nog eenigen tijd op een bal bijeen te houden heeft het bestuur besloten om op Zaterdag 2 November eveneens in het Kennemer Theater van 6 tot 9.30 uur een spe ciale dansavond te houden. De omzet aan de B. E. T.-veiling. De omzet aan de B.E.T.-veiling in de afgeloopen maand bedroeg 86.268, 26, wat ruim 33.000 meer is dan in de overeenkomstige maand van het vorigel jaar. Toen bedroeg de omzet 53.239.04. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Beverwijk en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand September ingelegd 50.526.98 en terugbetaald 103.949.62. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 21796. DE BUSDIENST OP WIJK AAN ZEE. De autobusdienst op Wijk aan Zee is in verband met de brandstofbesparing zoodanig beperkt, dat nu nog maar vier keer op één dag de bussen van het Stationsplein naar de badplaats vertrekken en wel op 8.20, 1.20, 2.20 en 6.20 uur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1